0
UA | RU

АСКОРБІНОВА КИСЛОТА (ACIDUM ASCORBICUM)

Виробник:
Опис активної речовини

Склад і форма випуску

CAS №: 50-81-7 C6H8O6

USPDDN, MESH, RTECS: L-аскорбінова кислота.
HSDB, RTECS: 3-кето-L-гулофуранолактон.
RTECS: 3-оксо-L-гулофуранолактон; або L-трео-гекс-2-енонова кислота, гамма-лактон.
Тривіальна хімічна назва: вітамін С.

Mm = 176,13 Да. Білий кристалічний порошок зі кислим смаком, легкорозчинний в воді, розчинний в спирті. Точка плавлення 191 °С; рКа = 4,7 при температурі 10 °С.

Фармакологічні властивості

сприяє оптимальному перебігу тканинного обміну; бере активну участь в окисно-відновних реакціях, утворюючи з дегідроаскорбіновою к-тою систему перенесення протона водню, проявляє властивості антиоксиданту, за рахунок чого забезпечує стабільність клітинних мембран; бере участь у синтезі основної речовини сполучної тканини судинної стінки, запобігаючи розвитку геморагічного діатезу; при недостатньому надходженні аскорбінової к-ти з продуктами харчування розвивається кровотеча з ясен, слизових оболонок; бере участь в обміні глюкози, катаболізмі холестерину, синтезі стероїдних гормонів; при стресових реакціях вміст аскорбінової к-ти в організмі та у тканині надниркових залоз зокрема значно знижується, що підтверджує участь аскорбінової к-ти у реакціях адаптації; здатна чинити антианемічну дію за рахунок впливу на обмін заліза; відновлює тривалентне залізо у двовалентне, яке транспортується з током крові.

Показання АСКОРБІНОВА КИСЛОТА

гіповітаміноз С; цинга, кровотечі (маткові, легеневі, носові, печінкові), геморагічні діатези, кровотечі як с-м променевої хвороби, різні інтоксикації та інфекційні захворювання, нефропатія вагітних, аддісоновий криз, передозування антикоагулянтів, переломи кісток і в’ялогранулюючі рани, різні дистрофії, підвищене мозкове напруження і важка фізична праця; забезпечення підвищеної потреби організму у вітаміні С у період росту, вагітності або годування груддю (табл., драже).

Застосування АСКОРБІНОВА КИСЛОТА

в/в струминно або краплинно і в/м; в/в струминно вводити протягом 1-3 хв.; для в/в краплинного введення разову дозу препарату розчинити у 50-100 мл 0,9 % р-ну натрію хлориду і вводити шляхом повільної в/в інфузії зі швидкістю 30-40 крап. за хв.; в/м вводити глибоко у м’яз; дорослим і дітям віком від 12 років зазвичай призначати 50-150 мг/добу; при отруєннях добову дозу підвищувати до 500 мг; максимальна разова доза — 200 мг, добова — 1 г; дітям до 12 років призначати в/в у добовій дозі 5-7 мг/кг маси тіла у вигляді 5 % р-ну (0,5-2 мл); зазвичай для дітей добові дози становлять: у віці до 6 міс. — 30 мг, 6-12 міс. — 35 мг, 1-3 роки — 40 мг, 4-10 років — 45 мг, 11-12 років — 50 мг. МДД- 100 мг; дорослі та діти від 14 років: профілактика-50-100 мг/добу, діти від 3 до 14 років -50 мг/добу; лікування: дорослі та діти від 14 років-50-100 мг 3-5 р/добу, діти від 3 до 7 років — 50-100 мг 2-3 р/добу, віком 7-10 років -100 мг 2-3 р/добу, віком 10-14 років -100-150 мг 2-3 р/добу; вагітні і жінки після пологів та при низькому рівні вітаміну С у грудному молоці-300 мг/добу 10-15 днів, потім для профілактики 100 мг/добу протягом усього періоду годування груддю.

Протипоказання

підвищена індивідуальна чутливість до аскорбінової к-ти або до будь-якого з допоміжних компонентів препарату; ЦД, підвищене згортання крові, схильність до тромбозів, тромбофлебіт, сечокам’яна хвороба (у т. ч. гіпероксалурія), ниркова недостатність, прогресуючі злоякісні захворювання, гемохроматоз, таласемія, поліцитемія, лейкемія, сидеробластна анемія, серпоподібноклітинна анемія, дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази; непереносимість фруктози.

Побічна дія

при тривалому застосуванні у високих дозах — тромбоцитоз, гіперпротромбінемія, тромбоутворення, еритроцитопенія, нейтрофільний лейкоцитоз; головний біль, відчуття втоми, при тривалому застосуванні у високих дозах — порушення сну, підвищення збудливості ЦНС; нудота, діарея, спазми шлунка; гіпероксалатурія; при тривалому застосуванні у високих дозах — пошкодження гломерулярного апарату нирок, формування ниркових каменів з оксалату кальцію; реакції гіперчутливості, дуже рідко — шкірні висипання, гіперемія шкіри, свербіж, кропив’янка, підвищення t° тіла, зміни в місці введення; гіпервітаміноз С, при тривалому застосуванні у високих дозах — пригнічення функції інсулярного апарату підшлункової залози (гіперглікемія, глюкозурія) і синтезу глікогену, затримка натрію і рідини, порушення обміну цинку і міді; зниження проникності капілярів, погіршення трофіки тканин; при тривалому застосуванні у високих дозах — дистрофія міокарда, підвищення АТ, розвиток мікроангіопатій; при в/в введенні можливе відчуття жару; дуже рідко — анафілактичний шок; при в/в введенні у високих дозах — загроза переривання вагітності.

Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko