Атоксіл (Atoxil)

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
АТОКСІЛ
порошок 2 г пакетик-саше, № 20Ціни в аптеках
Кремнію діоксид високодисперсний
2 г
порошок 10 г флакон, № 1Ціни в аптеках
Кремнію діоксид високодисперсний
10 г
№ UA/2616/01/01 від 21.11.2019
C
Біологічно активні речовини
АТОКСІЛ ГЕЛЬ
гель стік-пакетик, № 10, 20Ціни в аптеках

Актуальна інформація

Важливою частиною лікування кишкових інфекцій та отруєнь поряд із достатнім вживанням води є застосування сорбентів. Одним із таких сучасних сорбентів є Атоксіл, однак сфера його застосування у медичній практиці ширша, а розуміння механізмів дії препарату дозволяє більш раціонально застосовувати його у схемах лікування

Як діє Атоксіл

В основі Атоксілу ― діоксид кремнію у формі порошку високої дисперсності. Ця речовина має високі сорбційні характеристики, завдяки чому реалізуються такі його ефекти, як дезінтоксикаційний, ранозагоювальний та протимікробний. При прийомі всередину не чинить резорбтивної дії, оскільки не всмоктується слизовою оболонкою ШКТ, але при цьому ефективно працює як сорбент у просвіті ШКТ ― вибірково поглинає різноманітні речовини, які мають як екзогенне, так і ендогенне походження. Серед них алергени (як харчові, так і бактеріальні), продукти тканинного розпаду, гниття білків, лікарські препарати, отрути, антитіла (інструкція МОЗ України), бактеріальні токсини тощо. Атоксіл має дуже високу сорбційну ємність ― 1 г препарату здатний адсорбувати токсини ліпопротеїнового чи протеїнового генезу в кількості 600–800 мг (Абатуров А.Е., 2010).

Окрім того, діоксид кремнію створює осмотичний та концентраційний градієнти, за рахунок яких сприяє екскреції у просвіт ШКТ токсичних продуктів (олігопептидів, амінів, середніх молекул та ін.), які в подальшому адсорбуються та виводяться назовні, з лімфи, інтерстиційної тканини та кровотоку (інструкція МОЗ України).

Якщо ж застосовувати діоксид кремнію місцево, то він активно підсушує ранову поверхню, завдяки чому покращуються процеси відторгнення нежиттєздатних тканин та гальмуються процеси поширення зони некрозу (Компендіум, 2019).

В яких випадках показаний Атоксіл

Атоксіл застосовується в перерахованих нижче ситуаціях (інструкція МОЗ України):

  • терапія гострих кишкових інфекцій (ГКІ) з переважаючим діарейним синдромом. У їх число входять харчові токсикоінфекції (ХТІ), сальмонельоз та ін.;
  • вірусні гепатити (як А, так і В). Сорбційні властивості препарату виступають доповненням до етіотропних та патогенетично обумовлених препаратів;
  • у хірургічній практиці — для обробки трофічних виразок, опіків, гнійних ран.

Препарат виступає компонентом перев’язувальних заходів.

Клінічний досвід застосування Атоксілу

Найбільший досвід застосування Атоксілу описаний при ГКІ. ГКІ з діарейним синдромом (гострий гастроентерит) ― це захворювання, яке поширене серед пацієнтів будь-якого віку та характеризується ураженням ШКТ із токсикозом та ексикозом (зневодненням). Одним із найбільш поширених збудників цього захворювання є ротавірус (Няньковський С.Л., 2015). Важливим нюансом ротавірусного гастроентериту є практично повна відсутність запальних реакцій в інфікованому ШКТ. Захворювання розвивається за рахунок порушення процесів всмоктування та транспорту іонів — у результаті розвивається осмотична діарея (Маянский Н.А., 2015), зумовлена ферментативною дисфункцією. На сьогодні найбільш раціональною тактикою лікування є адекватна регідратація з урахуванням вихідних умов (вік, маса тіла) та втрати води з випорожненнями та блюванням. Окрім регідратації, рекомендовано використовувати пробіотики та сорбенти (Няньковський С.Л., 2015). При легкому ступені кишкових інфекцій можливо лікуватися в домашніх умовах, а середній та тяжкий ступінь (частіше розвивається у дітей молодшого віку у зв’язку із недосконалістю системи гемостазу) може потребувати лікування в умовах стаціонару та навіть інтенсивної терапії. За наявності змішаної вірусно-бактеріальної чи бактеріальної етіології кишкової інфекції додатково призначаються антибактеріальні препарати. Але рішення про їх призначення розглядається індивідуально (Руженцова Т.А., 2017).

У результаті досліджень було встановлено, що діоксид кремнію чинить цитопротекторну дію на кишковий епітелій (стабілізується слизовий бар’єр, збільшується продукція та покращуються фізико-хімічні властивості слизу, зменшується деструкція мукозної мембрани). Завдяки цьому препарат знижує кишкову гіперсекрецію та стимулює всмоктування електролітів та води. Окрім того, антиадгезивна дія діоксиду кремнію перешкоджає інвазії інфекції (бактерій, вірусів) у слизову оболонку ШКТ (Абатуров А.Е., 2010).

Атоксіл може застосовуватися і як препарат для інтестинального діалізу ― своєрідної процедури, при якій токсичні речовини з крові секретуються у просвіт кишки і потім абсорбуються. Такий метод може бути ефективний у комплексній терапії гострої мезентеріальної ішемії-реперфузії. В експерименті на щурах було встановлено (Слонецький Б.І., 2007), що при проведенні інтестинального діалізу значно знижується ступінь деструктивних змін у тонкій кишці. Гістологічно це було зафіксовано як збереження цілісності ворсин ентероцитів, їхня незначна десквамація, збереження ангіоархітектоніки артеріол та помірне повнокров’я венул слизового шару та брижі тонкої кишки, а також зменшення набряку та менший ступінь полінуклеарної інфільтрації слизової та підслизової оболонок (порівняно з групою контролю). Ця ж властивість використовується у хірургічній практиці: Атоксіл застосовується для гастроентеросорбції після оперативних втручань із реінфузією крові з використанням технології Cell Saver (Шано В.П., 2014). Ентеросорбцію також рекомендовано проводити в ранній післяопераційний період (протягом 7–10 діб) для профілактики чи лікування кишкової недостатності після втручань на ШКТ. Атоксіл призначається до нормалізації кишкової перистальтики та стулу (Тхоревский А.В., 2019).

Описаний досвід лікування артропатичного псоріазу (Дюдюн А.Д., 2014) із включенням у комплексну схему Атоксілу. Причому включення у схему терапії ентеросорбента асоційоване зі зниженням рівня малонового діальдегіду та зростанням рівня каталази та глутатіонпероксидази, що в цілому характеризує підвищення функціональної активності антиоксидантної системи.

У педіатричній практиці (для дітей віком старше 1 року) Атоксіл також призначається при гастроінтестинальних алергіях. Причому для клінічних проявів харчової алергії властивий поліморфізм ― відмічаються як шкірні, так і респіраторні, гатсроінтестинальні симптомокомплекси. При такій патології призначається дієта з урахуванням індивідуальної переносимості (про що відомо з анамнезу або алерген встановлюється за результатами клініко-лабораторного обстеження), сорбенти, антигістамінні засоби системної дії та місцеві десенсибілізуючі препарати (Охотникова Е.Н., 2015).

Атоксіл у високих дозах (до 12 г/добу) у поєднанні з лактулозою також може застосовуватися для зниження ендогенної інтоксикації (зокрема гіперамоніємії) шляхом ентеросорбції у пацієнтів із гострою печінковою дисфункцією ― тяжким ускладненням, яке супроводжує панкреонекроз, поширений перитоніт тощо. Причому цей метод може використовуватися як в умовах загальносоматичних відділень, так і відділень інтенсивної терапії. Нюансом є те, що у загальносоматичних відділеннях пацієнт приймає суспензію внутрішньо самостійно, а у відділенні інтенсивної терапії її вводять через постійний шлунковий зонд (Закотянский О.П., 2013). Цей же метод може бути рекомендований як допоміжний для полегшення стану дітей із аномаліями розвитку печінки, що супроводжуються порушенням її функції (Омельченко Е.В., 2015).

Описаний також досвід застосування Атоксілу в комплексному лікуванні бактеріальної ангіни. При його застосуванні досягається зниження ендотоксемії (Rymarenko N.V., 2012), яка суттєво обтяжує перебіг захворювання.

Атоксіл зарекомендував себе в гінекологічній практиці: препарат застосовується при перев’язках післяопераційних ран у випадку розвитку гнійно-некротичних ускладнень. Шар сорбенту наносять на рану протягом 1-ї фази ранового процесу після видалення гною та некротичних мас та промивання її розчином антисептика (при необхідності щоденно або декілька разів на день). Через 2–3 доби після встановленого очищення рани наступає 2-га фаза ранового процесу, та від таких процедур переходять до мазевих пов’язок (Железная А.А., 2006). Також діоксид кремнію у формі водної суспензії підходить для промивання гнійно-некротичних порожнин (Компендіум, 2019).

Атоксіл показаний і при глибоких опіках чи опіках великої площі. Причому його застосування показане як локально, так і всередину. Обґрунтуванням цього вважається значна ендогенна інтоксикація ― її джерелом є як сама опікова рана, так і продукти розпаду в навколорановій зоні, а також продукти життєдіяльності мікробної флори, що її колонізувала (Фисталь Э.Я., 2006).

Як й інші адсорбуючі препарати, Атоксіл рекомендовано використовувати у дітей із синдромом короткої кишки. Ця патологія розвивається, якщо з якоїсь причини (травма, хвороба Крона тощо) порушуються процеси пасажу хімусу, секреції та всмоктування рідини, а також зміни бактеріальної флори ШКТ. Сорбент призначається із метою зв’язування надлишку органічних кислот, які можуть сприяти підвищенню осмолярності кишкового вмісту, що призводить до посилення діареї (Грона В.Н., 2010).

Також діоксид кремнію в якості орального сорбента показаний при отруєнні отрутами побутового походження, лікарськими засобами чи етиловим спиртом (Компендіум, 2019). Важливо враховувати, що останній секретується слизовими оболонками ШКТ, тому навіть якщо минуло багато часу після вживання етанолу, для покращення дезінтоксикації все одно показані сорбенти.

Цікавою є рекомендація застосовувати Атоксіл в якості одного з етапів лікування гельмінтозів у дітей. Така рекомендація пов’язана із тим, що продукти розпаду паразита (загибель його в результаті ефективної антигельмінтної терапії) та продукти його життєдіяльності можуть викликати тяжкий ендотоксикоз або алергічні реакції, які загрожують життю дитини. Тому за 3–5 днів до безпосереднього прийому антигельмінтного препарату пацієнту призначаються десенсибілізувальна терапія (таблетовані антигістамінні лікарські засоби) та ентеросорбенти (Ершова И.Б., 2015).

Що важливо знати при прийомі Атоксілу

Атоксіл приймають всередину у формі суспензії. Для цього необхідну кількість порошку розчиняють у чистій воді та ретельно розмішують до утворення однорідної суспензії. Категорично заборонено приймати порошок всередину у сухому вигляді (інструкція МОЗ України) ― через його дрібнодисперсність існує ризик поперхнутися. У разі неможливості випити суспензію (наприклад пацієнт без свідомості) її вводять через шлунковий зонд.

При комбінації Атоксілу з іншими препаратами слід враховувати, що діоксид кремнію здатний адсорбувати і їх, що вплине на ефективність останніх. Наприклад, при поєднанні з ацетилсаліциловою кислотою може спостерігатися посилення процесів дезагрегації тромбоцитів. Також Атоксіл є синергістом нікотинової кислоти та симвастатину ― при їх поєднаному прийомі спостерігається зміна ліпідного спектру крові: підвищуються рівні ЛПВЩ та ХС, знижується рівень атерогенних фракцій. Тому для кращого контролю над терапевтичними ефектами слід дотримуватися інтервалу (як мінімум 1 год) між їхнім прийомом.

При місцевому застосуванні порошок наносять на ранову поверхню шаром товщиною 3–5 мм та вкривають рану асептичною пов’язкою. Ефективність терапії гнійно-запальних процесів можна потенціювати, якщо поєднувати Атоксіл із розчинами антисептиків (хлоргексидину біглюконат, розчини нітрофуранів) (інструкція МОЗ України).

Висновок

Атоксіл ― простий, зручний та універсальний сорбент, який можна використовувати у різний спосіб (усередину та зовнішньо). Він безпечний та доступний для застосування як в амбулаторній практиці, так і в інтенсивній терапії.

Діагнози, при яких застосовують Атоксіл

Алергічна кропив'янка МКХ L50.0
Алергічний дерматит МКХ L23.9
Алергічний контактний дерматит, спричинений іншими речовинами МКХ L23.8
Алергія МКХ T78.4
Алкогольний гепатит МКХ K70.1
Аскаридоз МКХ B77.9
Атопічний дерматит МКХ L20.9
Атопічний дерматит неуточнений МКХ L20.9
Ацетонемічний синдром МКХ E71.3
Гастроентероколіт МКХ A09.9
Гостра алергічна реакція МКХ T78.4
Гостра кропив'янка МКХ L50.8
Гостра респіраторна вірусна інфекція МКХ J06.9
Дерматит, викликаний неуточненими речовинами, прийнятими всередину МКХ L27.9
Диспепсія (порушення травлення) МКХ K30
Кропив'янка МКХ L50.9
Монетоподібна екзема МКХ L30.0
Функціональна диспепсія МКХ K30
Функціональне порушення кишечнику неуточнене МКХ K59.9
Харчовий дерматит МКХ L27.2
Дата додавання: 24.09.2020 р.
© Компендіум 2019

Інструкція

Коментарі

Атоксіл
17.05.2019 12:04
Гастроентерит - це стан, що включає запалення слизової оболонки кишечника, зокрема, шлунка і кишечника. Зазвичай він проходить без ліків, але в деяких випадках це може привести до ускладнень. Харчове отруєння - це захворювання, викликане вживанням забрудненої їжі. Інфекційні організми - включаючи бактерії, віруси і паразити - або їх токсини є найбільш поширеними причинами харчового отруєння. Інфекційні організми або їх токсини можуть забруднювати їжу в будь-якій точці переробки або виробництва. Забруднення може також статися у будинку, якщо їжа була неправильно оброблена або приготовлена. Симптоми харчового отруєння, які можуть початися протягом декількох годин після вживання забрудненої їжі, часто включають нудоту, блювоту або діарею. Найчастіше харчове отруєння є легким і проходить без лікування. Симптоми харчового отруєння залежать від джерела забруднення. Більшість видів харчових отруєнь викликають один або декілька з наступних ознак і симптомів: • Нудота • Блювота • Діарея • Болі в животі і спазми • Лихоманка Ці симптоми можуть виникнути в будь-якій комбінації; вони зазвичай мають раптовий (гостре) початок, але це і ступінь вираженості симптомів можуть відрізнятися. Гостра діарея є одним з найбільш частих захворювань, поступаючись тільки респіраторним інфекціям. У всьому світі це є основною причиною смертності серед дітей молодше чотирьох років, особливо в країнах, що розвиваються. Діарея, яка триває менше 2 тижнів, називається гострою діареєю. Постійна діарея триває від 2 до 4 тижнів. Хронічна діарея триває довше 4 тижнів. Діарея - це випорожнення, які приймають форму контейнера, тому її часто називають рідкою або водянистою. Деякі люди вважають діарею збільшенням кількості випорожнень, але консистенція випорожнення дійсно є відмінною рисою. Супутні симптоми можуть включати спазми в животі, нудоту, блювоту, втома і терміновість. Хронічна діарея може супроводжуватися втратою ваги, недоїданням, болем у животі або іншими симптомами нездужання. Ключами до органічних захворювань є втрата ваги, діарея, яка будить вас вночі, або кров у калі У більшості випадків гостра водяниста діарея викликана вірусами (вірусний гастроентерит). Найбільш поширеними з них у дітей є ротавірус, а у дорослих - норовірус (його іноді називають «діареєю на круїзних лайнерах» через широко розрекламованих епідемій). Бактерії є частою причиною діареї мандрівників. Сорбенти-це група препаратів, яка застосовується при всіх видах отруєнь. Ентеросорбент слід приймати для підтримуючої терапії при передозуванні лікарськими речовинами і / або при інших видах отруєнь. Лікування гострих випадкових або навмисних отруєнь може бути полегшено. Необхідно приймати сорбенти - це компоненти, які можуть легко адсорбувати шкідливі компоненти в організмі, які і викликали такі симптоми як блювота і діарея. При підборі сорбенту дуже важливо розрахувати дозу препарату і кількість днів, протягом яких слід вжити даний сорбент. Важливо приймати багато рідини з цукром і сіллю, щоб уникнути зневоднення. Не забувайте також і про ліки, які використовують для відновлення водно-сольового балансу організму.

Додати свій

Ціни на Атоксіл в містах України

Вінниця 227.61 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Київська, 51, тел.: +380432550303184.90 грн./уп.

Дніпро 206.15 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Дніпро, вул. Велика Діївська, 32Ж, тел.: +380673342314182.90 грн./уп.

Житомир 211.89 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Велика Бердичівська, 95, тел.: +380412430045182.90 грн./уп.

Запоріжжя 213.67 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Запоріжжя, вул. Ентузіастів, 2, тел.: +380677426471177.99 грн./уп.

Івано-Франківск 224.75 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 36185.99 грн./уп.

Київ 224.62 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, перехр. Політехнічний / Перемоги, 1/33, тел.: +380635607418182.90 грн./уп.

Кропивницький 207.64 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, вул. Добровольского, 22А, тел.: +380522596998185.90 грн./уп.

Луцьк 214.92 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Луцьк, просп. Грушевського, 31, тел.: +380677078602185.50 грн./уп.

Львів 230.3 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Львів, вул. Мазепи, 10, тел.: +380677538543185.99 грн./уп.

Миколаїв 216.25 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Велика Морська, 21, тел.: +380512377404186.90 грн./уп.

Одеса 216.92 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, вул. Пантелеймонівська, 70181.90 грн./уп.

Полтава 212.44 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Соборності, 76, тел.: +380631867592186.90 грн./уп.

Рівне 225.8 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Соборна, 135, тел.: +380445486670186.90 грн./уп.

Суми 212.48 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Суми, вул. Харківська, 12, тел.: +380677982136181.50 грн./уп.

Тернопіль 223.42 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Тернопіль, вул. Живова, 9М184.50 грн./уп.

Ужгород 222.19 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Ужгород, вул. Капушанська, 19194.50 грн./уп.

Харків 215.8 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Харків, просп. Московський, 128А, тел.: +380673098160178.99 грн./уп.

Херсон 223.44 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Херсон, вул. Мира, 10196.50 грн./уп.

Хмельницький 227.01 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Хмельницький, шосе Старокостянтинівське, 17/1, тел.: +380981697933185.99 грн./уп.

Черкаси 214.62 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Черкаси, вул. Самійла Кішки, 216180.99 грн./уп.

Чернігів 209.04 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Козацька, 3А, тел.: +380462605142183.90 грн./уп.

Чернівці 229.68 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Чернівці, вул. Героїв Майдану, 27, тел.: +380677425632183.50 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko