ФУРАДОНІН (FURADONINUM)

Склад і форма випуску

таблетки 100 мг, № 20
Нітрофурантоін
100 мг
№ UA/3787/01/01 від 22.02.2021
B За рецептом

Актуальна інформація

Нітрофурантоїн є бактерицидним in vitro для більшості грампозитивних та грамнегативних збудників інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ). Механізм дії, мабуть, залежить від утворення реакційноздатних проміжних сполук при відновленні; цей процес відбувається більш ефективно в бактеріальних клітинах, ніж у клітинах ссавців. Він ефективний проти ентерококів in vitro, а також проти інших грампозитивних видів, включаючи стафілококи, стрептококи і коринебактерії, хоча це має невелике клінічне значення. До нітрофурантоїну особливо чутливі більшість штамів Escherichia coli, але Enterobacter і Klebsiella spp. менш сприйнятливі, а деякі можуть бути і стійкими. Pseudomonas aeruginosa стійкий, як і більшість штамів Proteus spp. Найвищою активність нітрофурантоїну є в кислій сечі, і велика частина антибактеріальної активності втрачається, якщо рН вище 8. Резистентність рідко розвивається протягом терапії нітрофурантоїном, але може виникати при більш тривалому застосуванні.

Резистентність може бути пов’язана з втратою нітрофуран-редуктаз, які генерують активні проміжні з’єднання.

Фармакокінетика. Фурадонін легко всмоктується у шлунково-кишковому тракті. Швидкість поглинання залежить від розміру кристала. Макрокристалічна форма повільніше розчиняється і абсорбція теж відбувається повільніше, і концентрація в сироватці нижче, ніж у мікрокристалічній форми, і для досягнення в сечі Сmax потрібно більше часу. Наявність їжі в шлунково-кишковому тракті сприяє зростанню біодоступності нітрофурантоїну і тривалість терапевтичних концентрацій в сечі буде продовжена. Препарати нітрофурантоїну з різних джерел не можуть бути біоеквівалентними, і при використанні одного або іншої торгової назви (діюча речовина у всіх випадках нітрофурантоїн) необхідно бути обережними. Нітрофурантоїн проникає через плаценту, гематоенцефалічний бар’єр, сліди було виявлено в грудному молоці. Є деякі розбіжності з приводу ступеня зв’язування білка, і хоча в деяких джерелах наводяться цифри до 60%, інші припускають, що ця цифра повинна становити до 90%. Т½ з плазми становить від 0,3 до 1 ч. Метаболізується в печінці й більшості тканин організму, у той час як близько 30–40% дози швидко виводиться у вигляді незмінного нітрофурантоїну з сечею. Деяка канальцевая реабсорбція виникає в кислій сечі. Середні дози дають концентрацію 50–200 мкг /мл у сечі хворого з функцією нирок у нормі.

Фурадонін є нітрофурановим антибактеріальним лікарським засобом, який використовується для терапії неускладнених інфекцій нижніх відділів сечовивідних шляхів, сюди відносяться також профілактика/тривала супресивна терапія в тому випадку, коли настає рецидив. Звичайна доза — 50–100 мг 4 рази на добу, з їжею або молоком. Звичайна терапія — 7 діб. У деяких країнах існує препарат подвійного вивільнення, який складається: нітрофурантоїн макрокристалічний + нітрофурантоїну моногідрат, його приймають у дозі 100 мг 2 рази на добу. Звичайна довгострокова профілактична доза — 50–100 мг перед сном (Guay D.R., 2001).

Призначення дітям. У Великобританії нітрофурантоїн застосовують у дітей у віці 3 міс — 12 років для терапії ІСШ, і зазвичай це доза per os 3 мг/кг, всю цю дозу розділити на 4 прийоми й прийняти протягом доби; а також можливе призначення 1 мг/кг маси тіла дитини, і це тільки на ніч, такий режим дозування важливий при тривалій профілактичній терапії. Проте, ґрунтуючись на систематичному огляді, на доступних фактичних даних, важливо відзначити, що побічні ефекти нітрофурантоїну можуть знизити його переваги і зробити неприйнятним для довгострокової терапії. Більш високі пероральні дози від 5 до 7 мг/кг на добу в 4 прийоми рекомендуються для лікування ІСШ у США у дітей у віці від 1 міс і старше; для тривалої профілактичної терапії адекватним вважається 1 мг/кг маси тіла на добу, вводиться у вигляді однієї або двох розділених доз. Якщо діти перебувають у більш старшому віці, то можна давати звичайні дози для дорослих (John Wiley; 2006).

Для профілактики ІСШ нітрофурантоїн використовували протягом більше 60 років.

Після схвалення FDA в 1953 р. нітрофурантоїн став стандартною терапією для лікування інфекції нижніх сечових шляхів до кінця 1970-х років, коли стали доступні інші антибіотики, і його використання істотно скоротилося у 2011 р., проте препарат був знову рекомендований в якості терапії першої лінії для полегшення ІСШ через збільшення стійкості до нових антибіотиків, таких як фторхінолони. У даний час існує великий інтерес до цього «старого» антибіотика, про який все ще недостатньо інформації. Незважаючи на затверджені раніше вимоги до суворих методів розробки ліків, оптимальне дозування нітрофурантоїну залишається невідомим, як і його загальний профіль безпеки. У недавньому (2017 р.) метааналізу було розглянуто клінічну і мікробіологічну ефективність і токсичність нітрофурантоїну при короткочасному призначенні (≤14 днів) для лікування гострої ІСШ, але цей антибіотик часто призначається на місяці або роки як профілактика ІСШ. Клінічна ефективність профілактики нітрофурантоїном була вивчена в кількох дослідженнях з невеликою кількістю пацієнтів, але, наскільки нам відомо, жоден метааналіз не об’єднував і не порівнював ці результати.

Не менш важливо, що цей препарат відомий серйозними і часом необоротними побічними ефектами, найбільш небезпечні серед них — легеневий фіброз і гепатит. Проте їх (побічних ефектів) фактичний прояв залишається непрозорим: майже всі описи тяжкої токсичності є поодинокими. Дійсно, у 1985 р. Д’Арсі розглянув основні несприятливі реакції на нітрофурантоїн з опублікованих звітів, а також інформації, представленої в усьому світі розробникам препарату від усіх виробників з усіх джерел. Розраховані частоти для всіх поєднаних легеневих реакцій і печінкової токсичності були напрочуд низькими — при 0,001% і 0,0003% відповідно. Усе ж деякі клініцисти продовжують ставити під сумнів ці розрахунки, оскільки, за непідтвердженими даними, багато хто з фахівців, які призначали цей препарат, були свідками одного або декількох випадків тяжкої токсичності.

Основним цікавим результатом є ефективність нітрофурантоїну в профілактиці ІСШ. Слід зазначити, що деякі більш ранні дослідження вимагали тільки наявності бактеріурії при ІСШ. Вторинні результати також оцінюються відповідно до визначень, використаних у дослідженнях, наводяться дані про частоту небажаних ефектів і повідомлені пацієнтами результати (симптоми, якість життя). Усі несприятливі реакції були оцінені, але акцент було зроблено на даних, які конкретно відносяться до токсичності, госпіталізації й смертності, шкірних захворювань (у тому числі тяжких), реакцій, таких як синдром Стівенса — Джонсона), гематологічні та неврологічні події зокрема, периферична невропатія і реакції з боку шлунково-кишкового тракту (біль у животі, нудота, діарея, блювання). Профілактика оцінювалася кожного разу, коли ці дані були представлені.

Результати систематичного пошуку літератури з досліджень ефективності нітрофурантоїну при ІСШ: з 3787 статей про нітрофурантоїн 209 були клінічними дослідженнями на людях. У кінцевому підсумку 26 з цих критеріїв задоволені. Вони (результати) були опубліковані в період між 1971 і 2014 р. і нітрофурантоїн був протестований як довгострокова профілактика ІСШ або короткочасна (3–14 днів) профілактика після операції.

Систематичний огляд і метааналіз показують, що ефективність нітрофурантоїну в якості профілактики ІСШ порівнянна з такою інших антибіотиків та перевершує плацебо. Це відповідає Кокранівському огляду щодо антибіотиків для профілактики ІСШ у невагітних жінок, у якому вказано, що прийом антибіотиків зменшив кількість клінічних і мікробіологічних рецидивів.

Одним з небагатьох наборів даних, що включають інформацію про індивідуальну тривалість антибактеріальної терапії, є Agence nationale du medicament et des produits de la santé (ANSM) — Агентство з лікарських засобів і продуктів харчування. Цей орган випустив попередження про безпеку в 2011 р. Пізніше тяжкі побічні реакції були задокументовані у 1:700 пацієнтів, які отримували нітрофурантоїн протягом більше 4 міс між 2005 і 2010 р. Агентство виступило проти використання нітрофурантоїну, навіть на короткий час, для лікування гострої ІСШ; зниження використання нітрофурантоїну на 35%, з відповідним збільшенням використання фторхінолонів. Агентство випустило наступний звіт в 2014 р., коли число призначень нітрофурантоїну становило в середньому близько 250 000 на рік; частота тяжкого легеневого побічного ефекту в цей час різко знизилася — 1:20 408, і ця інформація кореспондувала з іншими повідомленнями з приводу побічних реакцій цього типу.

Однак фактична поширеність тяжкої токсичності залишається невідомою, але ясно, що є відносно рідкісним явищем і збільшується пропорційно тривалості використання Фурадоніну (нітрофурантоїну). При використанні для профілактики ІСШ клінічна ефективність нітрофурантоїну виявляється еквівалентною іншим антибіотикам. Хоча його профіль токсичності виглядає дещо менш сприятливим, ніж у 278 компараторів, тяжка токсичність відзначається рідко. Однак клініцисти повинні знати, що ризик серйозної токсичності підвищується з тривалістю профілактики нітрофурантоїном (Muller A.E., Verhaegh E.M., Harbarth S., Mouton J.W., Huttner A., 2017).

Фурадонін (нітрофурантоїн) залишається ключовим варіантом програми перорального прийому антибіотиків при лікуванні гострого неускладненого циститу (ГНЦ) через множинну лікарську стійкість грамнегативних бактерій. Проте існують побоювання щодо зниження ефективності нітрофурантоїну при нирковій недостатності. З досвіду за останні три десятиліття, нітрофурантоїн був безпечним й ефективним засобом лікування ГНЦ у дорослих з нирковою недостатністю, які госпіталізовані. Відповідно, було розглянуто ретроспективний недавній досвід лікування ГНЦ нітрофурантоїном у госпіталізованих дорослих зі зниженою функцією нирок. Виключені були ускладнені ІСШ. Тривалість лікування становила 5–7 днів. Позитивна терапія визначалася як знищення уропатогена, а невдача — як відсутність мінімального зменшення кількості колоній бактерій у сечі. З 26 пацієнтів з нирковою недостатністю (КК <60 мл /хв), яких було оцінено, нітрофурантоїн знищив уропатогени у 18/26 (69%) пацієнтів і зазнав невдачі у 8/26 (31%). З восьми невдач п’ять відбулися через резистентність, наприклад Proteus sp., і одна невдача була пов’язана з лужною сечею. І тільки 2 були викликані нирковою недостатністю, тобто КК <30 мл/хв. У даний час нітрофурантоїн не рекомендується, якщо КК <60 мл/хв. Виходячи з досвіду застосування, при правильному призначенні нітрофурантоїну проти чутливих уропатогенов висока ефективність була майже у всіх пацієнтів з КК=30–60 мл/хв, і тільки у двох пацієнтів через ниркову недостатність (КК <30 мл/мл) був відсутній ефект (Cunha B.A., Cunha C.B. et al., 2017).

Розрахункова частота побічних ефектів Фурадоніну (нітрофурантоїну) сильно варіює, але в цілому може становити близько 10%; була запропонована частота серйозних реакцій близько 0,001% для легеневої й 0,0007% для неврологічних реакцій. Найбільш поширені побічні ефекти нітрофурантоїну відносяться до шлунково-кишкового тракту. Це пов’язано з дозою. Інші побічні ефекти включають мегалобластичну анемію, лейкопенію, гранулоцитопенію або агранулоцитоз, тромбоцитопенію, апластичну анемію і гемолітичну анемію у осіб з генетичним дефіцитом G6PD (дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази). Тимчасова алопеція не наступала. Нітрофурантоїн може сприяти зміні кольору сечі (коричневий колір). Що стосується досліджень на тваринах, є обмежена кількість доказів того, що нітрофурантоїн може бути канцерогенним, хоча це не було остаточно продемонстровано на людях (Karpman E., Kurzrock E.A., 2004).

Фурадонін (нітрофурантоїн) не слід призначати пацієнтам з нирковою недостатністю, так як антибактеріальні концентрації в сечі можуть не досягатися і можуть виникати токсичні концентрації в плазмі. Нітрофурантоїн також протипоказаний пацієнтам з підвищеною чутливістю до нітрофуранів, пацієнтам з дефіцитом G6PD і немовлятам (у Великобританії він протипоказаний у віці до 3 міс, хоча в США дозволено застосування з 1 міс). Нітрофурантоїн слід використовувати з обережністю у літніх людей, у яких може бути підвищений ризик розвитку токсичності, особливо гострих легеневих реакцій. Усі пацієнти, що проходять тривалу терапію, повинні піддаватися моніторингу на предмет зміни функції легень, і препарат скасовується при перших ознаках пошкодження легенів. Потрібна обережність у пацієнтів з раніше існуючими легеневими, печінковими, неврологічними або алергічними розладами, а також у пацієнтів з такими станами, як анемія, цукровий діабет, електролітний дисбаланс, слабкість або нестача вітаміну B, які можуть бути схильні до периферичної невропатії. Нітрофурантоїн слід відмінити при появі ознак периферичної невропатії. Хоча печінкові реакції, такі як гепатит, холестатична жовтяниця і некроз печінки, відзначають рідко, повідомляється про смертельні випадки. Введення препарату слід контролювати, і негайно припинити використання, якщо виникає гепатит. Нітрофурантоїн може викликати хибнопозитивні реакції в аналізах сечі на глюкозу з використанням методів відновлення міді (American Academy of Pediatrics. Pediatrics, 2001).

Американська академія педіатрії вважає, що, хоча нітрофурантоїн виділяється з грудним молоком, він в основному сумісний з грудним вигодовуванням, але слід дотримуватися обережності в тому випадку, якщо на грудному вигодовуванні знаходяться діти з дефіцитом G6PD1. BNFC передбачає, що прийнятої кількості може бути достатньо для появи гемолітичної анемії у дітей з дефіцитом G6PD. І, таким чином, рекомендується уникати застосування нітрофурантоїну у жінок, які годують грудьми.

Не рекомендують нітрофурантоїн вагітним на терміні 38–42 тиж або під час пологів через можливість розвитку гемолітичної анемії у новонароджених (Linnebur S.A., Parnes B.L., 2004).

Фурадонін (нітрофурантоїн) и хінолонові антибактеріальні засоби є антагоністамі in vitro. Антибактеріальна активність нітрофурантоїну может бути знижена в разі наявності інгібіторів карбоангідрази та інших ліків, які роблять сечу більш лужною. Пробенецид або сульфінпіразон не слід прізначати разом з нітрофурантоїном, оскількі вони можуть знизити його екскрецію. Трисилікат магнію может знижувати абсорбцію нітрофурантоїну, але невідомо, чи стосується це інших антацидів (Linnebur S.A., Parnes B.L., Ann. Pharmacother., 2004).

Дата додавання: 01.04.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують ФУРАДОНІН

Гострий простатит МКХ N41.0
Гострий цистит МКХ N30.0
Захворювання нирок МКХ N28.9
Інший хронічний цистит МКХ N30.2
Інші цистити МКХ N30.8
Камені нирок з камінням сечоводу МКХ N20.2
Сечосольовий діатез МКХ N22.8
Урогенітальні інфекції МКХ N39.0
Хронічний інтерстиціальний цистит МКХ N30.1

Ціни на ФУРАДОНІН в містах України

Вінниця 50.53 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Вінниця, вул. Грибоєдова, 3, тел.: +38067213298650.53 грн./уп.

Дніпро 53.51 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Дніпро, просп. Хмельницького Богдана, 113, тел.: +38056785662951.44 грн./уп.

Запоріжжя 52.18 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Запоріжжя, вул. Ентузіастів, 2, тел.: +38067742647149.50 грн./уп.

Івано-Франківск 64.99 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Івано-Франківськ, вул. Коновальця, 146, тел.: +38067740301658.99 грн./уп.

Львів 52.5 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Львів, вул. Любінська, 89, тел.: +38067670608752.50 грн./уп.

Миколаїв 61.16 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Миколаїв, просп. Мира, 40А, тел.: +38051258556361.16 грн./уп.

Одеса 69.92 грн./уп.

«ОРІС ФАРМ» Одеса, вул. Пастера, 5/7, тел.: +38063340965769.50 грн./уп.

Полтава 52.82 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Полтава, вул. Алмазна, 6/11, тел.: +38067721037049.61 грн./уп.

Рівне 56.85 грн./уп.

«РІВНЕ-МЕДФАРМ» Рівне, вул. Медична, 7, тел.: +38050431787953.96 грн./уп.

Суми 52.93 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Суми, просп. Курський, 115, тел.: +38068298689148.94 грн./уп.

Тернопіль 56.5 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Тернопіль, вул. Мира, 5, тел.: +38067742569652.50 грн./уп.

Харків 53.27 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Харків, вул. Дерев'янка, 5846.30 грн./уп.

Черкаси 52.95 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Черкаси, вул. Вернигоры, 449.50 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko