КОФЕЇН-БЕНЗОАТ НАТРІЮ-ДАРНИЦЯ

Дарниця ФФ

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл, контурн. чарунк. yп., пачка, №  10

№  UA/7534/01/01 від 21.03.2018За рецептомC

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл, у коробці, №  10

Кофеїн-бензоат натрію 100 мг/мл

За рецептомC

ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування препарату

Затверджено МОЗ Украiни від 2018-03-21 р. № 521. Р.п. № UA/7534/01/01

Склад

діючі речовини: 1 мл розчину містить кофеїн-бензоат натрію 100 мг;

допоміжні речовини: натрію гідроксид, вода для ін’єкцій.

Лікарська форма

Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група

Психостимулюючі та ноотропні засоби. Похідні ксантину.

Код ATC N06B C01.

Клінічні характеристики

Показання

Інфекційні та інші захворювання, що супроводжуються пригніченням центральної нервової і серцево-судинної систем; пригнічення дихання, асфіксія; отруєння наркотиками та іншими речовинами, що пригнічують центральну нервову систему; астенічний синдром; спазми судин головного мозку.

Протипоказання

Підвищена чутливість до похідних ксантину та до інших компонентів препарату; підвищена збудливість; безсоння; виражене підвищення артеріального тиску; атеросклероз; органічні захворювання серцево-судинної системи, у т. ч. гострий інфаркт міокарда; пароксизмальна тахікардія; артеріальна гіпертензія; глаукома; вік понад 60 років.

Спосіб застосування та дози

Дорослим препарат призначати підшкірно у дозі 1–2 мл 10% розчину (100–200 мг). Вища разова доза — 400 мг, вища добова доза — 1 г.

Дітям старше 12 років препарат призначати підшкірно у дозі (залежно від віку) 0,25–1 мл 10% розчину (25–100 мг).

Побічні реакції

З боку нервової системи: збудження, тривожність, тремор, занепокоєння, безсоння, головний біль, запаморочення, епілептичні напади, посилення рефлексів, тахіпное. При раптовій відміні препарату після тривалого застосування — посилення впливу на центральну нервову систему, підвищена стомлюваність, сонливість, м’язова напруженість, депресія.

З боку серцево-судинної системи: відчуття серцебиття, відчуття стиснення в грудях, тахікардія, аритмії, підвищення артеріального тиску.

З боку травного тракту: нудота, блювання, діарея, загострення виразкової хвороби.

З боку імунної системи, шкіри та підшкірної клітковини: реакції гіперчутливості, у тому числі висипання, свербіж, кропив'янка, набряк Квінке, бронхоспазм.

Лабораторні показники: гіпо- або гіперглікемія, підвищення кліренсу креатиніну, збільшення екскреції натрію та кальцію, хибне підвищення концентрації сечової кислоти в плазмі крові, що визначається методом Bittner, незначне підвищення концентрації 5-гідроксиіндолоцтової кислоти, ванілілмигдалевої кислоти та катехоламінів у сечі.

Інші: збільшення частоти сечовипускання, закладеність носа, при тривалому застосуванні — звикання, медикаментозна залежність.

Передозування

Симптоми: тривожність, збудження, рухове занепокоєння, ажитація, тремор або м’язові посмикування, епілептичні напади (при гострому передозуванні — тоніко-клонічні судоми), гіперстезія, миготлива скотома, дзвін у вухах, головний біль, безсоння, сплутаність свідомості, марення, делірій, тахікардія, аритмія, гіпертермія, прискорене сечовипускання, зневоднення, нудота, блювання, іноді з кров’ю.

Лікування: підтримка вентиляції легень, оксигенації, підтримка балансу рідини та солей, гемодіаліз, при епілептичних нападах — внутрішньовенно діазепам, фенобарбітал або фенітоїн.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Препарат не застосовувати у період вагітності або годування груддю.

Діти.

Препарат не застосовувати дітям віком до 12 років.

Особливості застосування

Вплив на центральну нервову систему залежить від типу нервової системи та може проявлятися як збудженням, так і гальмуванням вищої нервової діяльності.

У зв’язку з тим, що дія кофеїну на артеріальний тиск складається із судинного та кардіального компонентів, може розвиватися як ефект стимуляції серця, так і слабке пригнічення його діяльності.

Застосовувати з обережністю хворим на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки в анамнезі.

При апное у немовлят та у дітей грудного віку у післяопераційному періоді (профілактика) застосовується кофеїн або кофеїну цитрат, але не кофеїн-бензоат натрію.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Під час лікування слід дотримуватися обережності при керуванні автотранспортом та роботі з іншими механізмами, а у разі виникнення побічних ефектів з боку нервової системи утриматися від потенційно небезпечних видів діяльності, які вимагають підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

При одночасному застосуванні препарату з іншими лікарськими засобами можливе:

з альфа- та бета-адреноміметиками, аналгетиками-антипіретиками, клозапіном, похідними ксантину, психостимулюючими засобами, серцевими глікозидами, тиреотропними засобами – посилення ефектів вищезазначених лікарських засобів;

з анксіолітиками, опіоїдними аналгетиками, снодійними та седативними засобами –послаблення ефектів вищезазначених лікарських засобів;

з антиаритмічними препаратами (мексилетин), гормональними пероральними контрацептивами, дисульфірамом, еноксацином, еритроміцином, ізоніазидом, метоксаленом, норфлоксацином, офлоксацином, циметидином, ципрофлоксацином — посилення ефектів кофеїну;

з антидепресантами, барбітуратами, бета-адреноблокаторами, примідоном, протисудомними лікарськими засобами (похідні гідантоїну, особливо фенітоїн), холестераміном, холінолітиками, – послаблення ефектів кофеїну;

з лікарськими засобами, що стимулюють центральну нервову систему, напоями, що містять кофеїн — надмірна стимуляція центральної нервової системи;

з інгібіторами МАО, прокарбазином, фуразолідоном – небезпечні аритмії серця або виражене підвищення артеріального тиску;

з ерготаміном — посилення всмоктування останнього зі шлунково-кишкового тракту;

з препаратами кальцію — послаблення всмоктування останніх зі шлунково-кишкового тракту;

з препаратами літію — посилення виведення останніх із сечею;

з нікотином — посилення виведення кофеїну із сечею.

Препарат незначною мірою збільшує концентрацію 5-гідроксиіндолоцтової кислоти при її визначенні у сечі.

Препарат незначною мірою збільшує концентрацію катехоламінів та ванілілмигдалевої кислоти, що може призвести до хибно-позитивних результатів тестів при діагностиці феохромоцитоми та нейробластоми. Не слід застосувати препарат під час проведення тестів.

Препарат може призвести до хибних результатів визначення концентрації уратів у сироватці крові методом Bittner.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Кофеїн — алкалоїд, який міститься в листках чаю, зернах кави. Фармакологічні властивості препарату розподіляють на центральні та периферичні. Центральні ефекти, у свою чергу, розподіляють на психостимулювальні та аналептичні.

Психостимулювальна дія Кофеїну-бензоату натрію-Дарниця пов’язана з його антагонізмом щодо аденозину у механізмі дії на пуринергічні (аденозинні) А-1 та А-2 рецептори в центральній нервовій системі (ЦНС). Відомо, що аденозин пригнічує функції ЦНС. Під впливом препарату підвищується психічна діяльність, розумова та фізична працездатність. Психостимулювальний ефект прямо залежнить від дози. Малі дози стимулюють функції ЦНС, більші — пригнічують (за рахунок виснаження нервових клітин).

Аналептична дія Кофеїну-бензоату натрію-Дарниця пов’язана з його впливом на дихальний і гемодинамічний центри довгастого мозку. Внаслідок цього спостерігається збільшення частоти та об'єму вдиху.

Периферичні ефекти препарату не однозначні та пов’язані з його дозою та рівнем впливу на судинне русло та міокард. Коронарний кровотік спочатку підсилюється, а потім знижується, збільшується нирковий кровотік, звужуються судини черевної порожнини, шкіри. Під впливом препарату пригнічується центральний кровообіг і знижується тиск цереброспінальної рідини, чим пояснюється його ефективність при мігрені. Дія препарату на серце неоднозначна. У малих дозах він спричиняє позитивний інотропний ефект, у підвищених дозах — позитивний хронотропний ефект. У деяких людей може спричинити тахікардію та навіть аритмію.

Фармакокінетика.

Препарат швидко розподіляється в усіх органах і тканинах організму. Зв’язок з білками крові (альбумінами) — 25–36%. Легко проникає через гематоенцефалічний бар’єр і плаценту. Проникає у грудне молоко. Об'єм розподілу у дорослих — 0,4–0,6 л/кг, у немовлят — 0,78–0,92 л/кг. Метаболізму у печінці піддається більше 90% прийнятої дози препарату, у дітей першого року життя до — 10–15%. У дорослих близько 80% дози кофеїну метаболізується у параксантин, близько 10% — у теобромін і близько 4% — у теофілін. Ці поєднання згодом деметилюються в монометилксантини, а потім — у метильованні сечові кислоти. Період напіввиведення в дорослих — 3,9–5,3 години (іноді — до 10 годин), у немовлят (віком до 4–7 місяців життя) — 65–130 годин. Кофеїн і його метаболіти виводяться нирками (у незмінному вигляді у дорослих виводиться 1–2%, у немовлят — до 85%).

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна або злегка жовтувата рідина.

Несумісність.

Кофеїн є антагоністом аденозину.

Термін придатності

5 років.

Умови зберігання

Зберігати у недоступному для дітей місці в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С. Не заморожувати.

Упаковка

По 1 мл в ампулі; по 10 ампул у коробці; по 5 ампул у контурній чарунковій упаковці; по 2 контурні чарункові упаковки у пачці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

Місцезнаходження

Україна, 02093, м. Київ, вул. Бориспiльська, 13.

Дата додавання: 16.01.2019 р.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте першим

Додати свій

Ціни на КОФЕЇН-БЕНЗОАТ НАТРІЮ-ДАРНИЦЯ в містах України

Вінниця 65.17 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 16.7 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Київська, 126, тел.: +380432664213

Дніпро 32.85 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 13.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Дніпропетровськ, шосе Донецьке, 124, тел.: +380634570584

Житомир 75.25 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 15.87 грн./уп.
«САНІТАС» Житомир, вул. Київська, 7/4, тел.: +380673835310

Запоріжжя 30.67 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 15.1 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Запоріжжя, вул. Павлокічкаська, 14, тел.: +380732132187

Івано-Франківск 50.92 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 16.67 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Івано-Франківськ, вул. Привокзальна, 9

Київ 35.32 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 13.9 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, просп. Порика Василя, 13, тел.: +380444626078

Кропивницький 73.78 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 17.1 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кіровоград, вул. Полтавська, 58, тел.: +380522374302

Луцьк 93.71 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 11.7 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Луцьк, вул. Львівська, 63, тел.: +380332767481

Львів 24.59 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 16.67 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Львів, вул. Миколайчука, 9, тел.: +380933547069

Миколаїв 35.75 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 16.65 грн./уп.
«БУДЕМО ЗДОРОВІ РАЗОМ» Миколаїв, просп. Центральний, 161/1, тел.: +380634168026

Одеса 23.62 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 15.4 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, вул. Героїв оборони Одеси, 52А, тел.: +380487550055

Полтава 111.3 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 17 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Великотирнівська, 39А, тел.: +380631867581

Рівне 52.98 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 14.3 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Петлюри, 19, тел.: +380362634497

Суми 41.34 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 16.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, просп. Лушпи Михайла, 22, тел.: +380542604070

Тернопіль 55.1 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 18 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Тернопіль, просп. Злуки, 45Б

Ужгород 21.81 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 18.7 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Ужгород, вул. 8-го Березня, 30, тел.: +380312662062

Харків 160.33 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 16.67 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Харків, просп. Перемоги, 70Б

Херсон 53.4 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 17.1 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Олешки, вул. Житлоселище, 1, тел.: +380554246930

Хмельницький 40.41 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 13.58 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Хмельницький, вул. Проскурівського Підпілля, 71, тел.: +380382650845

Черкаси 44.76 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 15.3 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, вул. Небесної Сотні, 35, тел.: +380472321822

Чернігів 39.53 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 17.3 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Доценка, 17, тел.: +380462606340

Чернівці 21.06 грн./уп.

р-н д/ін. 100 мг/мл амп. 1 мл № 10, Дарница ..... 17.1 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернівці, вул. Головна, 178, тел.: +380372513610