ФУРАГІН (FURAGINUM)

Склад і форма випуску

таблетки 50 мг блістер в пачці, № 30Ціни в аптеках
Фуразидин
50 мг
№ UA/5198/01/01 від 22.01.2020
C За рецептом

Актуальна інформація

До інфекційних захворювань сечовивідних шляхів відноситься низка патологічних процесів інфекційно-запального ґенезу, які вражають один чи кілька сегментів сечового тракту, починаючи від периренальної фасції та закінчуючи зовнішнім отвором сечівника. Можливим також є дифузне ураження без чітких меж патологічного процесу. При цьому анатомічні аномалії сечовивідних шляхів, функціональні порушення природнього пасажу сечі (наприклад пов’язані зі способом життя), а також незрілість імунної системи виступають у ролі факторів, що створюють передумови для розвитку патології. Саме з цими факторами пов’язаний високий ризик рецидиву інфекційних захворювань сечовивідних шляхів, який досягає 30% (Долженко Е.С., 2019) і той факт, що загальна поширеність їх поступається лише поширеності ГРВІ (Смирнов А.В., 2006).

У нормі в сечовивідних шляхах здорової людини сеча стерильна (виняток становить нижня третина уретри у жінок). Тому стан, при якому спостерігається розмноження бактерій всередині сечовивідних шляхів, уже розглядається як патологія (Смирнов А.В., 2006). Сечовивідні шляхи у 80–90% випадків неускладнених захворювань колонізуються кишковою паличкою. За даними вчених (Долженко Е.С., 2019), перед початком терапії бактеріологічне дослідження сечі проводиться далеко не завжди, а лікування призначається емпірично. Саме тому в арсеналі лікаря має бути присутній оптимальний препарат для етіотропної терапії, який діє на найбільш розповсюджені штами збудників та доступний для амбулаторного застосування. Фурагін ― таблетований препарат, який відповідає вищезгаданим вимогам.

Механізм дії Фурагіну

Діючою речовиною Фурагіну є нітрофурановий антибактеріальний лікарський засіб фуразидин та характеризується бактеріостатичним ефектом, який зумовлений наявністю у складі молекули ароматичної нітрогрупи. Препарат чинить інгібуючу дію на бактеріальні ферментні системи (пригнічує синтез білка, аеробний енергетичний метаболізм, синтез нуклеїнових кислот та компонентів клітинної стінки (Бронская Г.М., 2011), внаслідок чого порушується структурна цілісність клітинної оболонки та цитоплазматичної мембрани збудника. Фурагін активний по відношенню до таких грампозитивних мікроорганізмів, як різні види стафілококів, і таких грамнегативних збудників, як клебсієли, кишкова паличка та інші ентеробактерії (інструкція МОЗ України). Фуразидин метаболізується в печінці, а також виводиться нирками за рахунок як клубочкової фільтрації, так і канальцевої реабсорбції (Смирнов А.В., 2006), завдяки чому препарат відноситься до групи уросептиків (Шатохина О.В., 2011).

Серед виділених у 1974 р. штамів патогенного стафілокока чутливість до нітрофуранових похідних (зокрема до Фурагіну) досягала 98,9%, тоді як його чутливість до інших антибактеріальних препаратів не перевищувала 61,8% (Val`vachev N.I., 1976). Це й зумовлює переважне застосування Фурагіну в урологічній практиці (інструкція МОЗ України), оскільки такі штами часто висіваються з простатичного секрету, вмісту сім’яних пухирців, еякуляту та сечі (Dobrovol`skaia L.I., 1981). Фурагін відноситься до препаратів вибору в боротьбі з бактеріями, виділеними з урогенітального тракту жінок (Tsyganenko A.I., 2007). Золотистий стафілокок, виділений від септичних хворих, також демонструє чутливість до Фурагіну (Fomenko G.A., 1984). Встановлена активність фуразидину in vitro щодо Proteus mirabilis (Михайлова Т.В., 2010).

Також, за даними досліджень (Aleksandrova N.Z., 1990), до препарату чутливі всі штами термофільної CampylobacterФурагін активний у відношенні більше ніж ½ (57,5%) штамів Hafnia alvei ― умовно-патогенного мікроорганізму з родини ентеробактерій. Цей мікроорганізм може знаходитися у складі нормальної флори ШКТ, однак з ним також пов’язують розвиток некротизуючого ентероколіту, інфекцій сечовивідних шляхів та м’яких тканин (Идиатуллина Г.А., 2019).

Сучасні дослідження демонструють (Водяник А.А., 2018), що чутливими є 91,7% ізолятів бактерій, виділених від хворих з інфекціями нижніх сечових шляхів, 100% ізолятів бактерій при гострому пієлонефриті та 81,3% ― при рецидиві хронічного пієлонефриту.

Перспективним є застосування Фурагіну в терапії інфекцій жовчовивідних шляхів. Це пов’язано з чутливістю багатьох штамів Proteus vulgaris та Proteus mirabilis до препарату (Sytnik I.A., 1980), а також із властивістю жовчних кислот (дезоксихолевої, дегідрохолевої, холевої та глікохолевої) потенціювати його протипротейну дію ― при таких комбінаціях протимікробні властивості нітрофуранів зростають у декілька сотень разів (Sytnik I.A., 1975). Дослідження демонструють, що застосування Фурагіну в якості засобу передопераційної санації у пацієнтів із хронічним калькульозним холециститом сприяє ерадикації таких збудників, що колонізують жовчовивідні шляхи, як стрептококи, стафілококи та кишкова паличка (Venger I.K., 1984).

У яких випадках показаний Фурагін

Фурагін ― це препарат, який активно застосовується в урологічній практиці (інструкція МОЗ України) для лікування:

  • пієлонефриту;
  • циститу. Сьогодні фуразидин є препаратом вибору в лікуванні гострого неускладненого циститу (Siniakova L.A., 2014);
  • уретриту;
  • простатиту;
  • післяопераційних інфекційних уражень сечостатевої системи.

Досвід практичного застосування Фурагіну

У рандомізованому дослідженні було встановлено, що у терапії гострого циститу терапевтичний ефект Фурагіну співставний з терапевтичним ефектом ципрофлоксацину. Ці дані були підтверджені культуральним дослідженням сечі, а також оцінкою рівнів імуноглобулінів класів A, M, G та інтерлейкіну-8 (Dybowski B., 2008). Окрім того, фуразидин посідає одне з провідних місць серед препаратів для профілактичної антибіотикотерапії при хронічних рецидивуючих інфекціях сечовивідних шляхів (Вялкова А.А., 2010). Рекомендовано включати Фурагін у схеми антибіотикотерапії при сечокам’яній хворобі, оскільки чутливість супутньої мікрофлори до нього коливається у межах 81,48–100% залежно від виду колонізуючих бактерій (Аль-Габри А., 2003).

Імпрегнація взуттєвих устілок Фурагіном може бути ефективною при підошовній епідермофітії, оскільки препарат виявляє бактерицидні та фунгіцидні властивості (Sedov A.V., 1994).

Дослідники відмічають, що застосування препаратів із фуразидином у доповнення до звичайної схеми антибіотикотерапії виявляє виражений терапевтичний ефект при тонзилофарингіті (Nosulya E.V., 2015).

Перспективним є застосування Фурагіну в терапії інфекцій жовчовивідних шляхів. Це пов’язано із чутливістю багатьох штамів Proteus vulgaris та Proteus mirabilis до препарату (Sytnik I.A., 1980), а також із властивістю жовчних кислот (дезоксихолевої, дегідрохолевої, холевої та глікохолевої) потенціювати його протипротейну дію ― при таких комбінаціях протимікробні властивості нітрофуранів зростають у декілька сотень разів (Sytnik I.A., 1975). Результати дослідження демонструють, що застосування Фурагіну в якості передопераційної санації у пацієнтів із хронічним калькульозним холециститом сприяє ерадикації таких збудників, що колонізують жовчовивідні шляхи, як стрептококи, стафілококи та кишкова паличка (Venger I.K., 1984), оскільки Фурагін повільно всмоктується з просвіту ШКТ, завдяки чому в кишечнику досягається достатня терапевтична концентрація препарату для лікування гострих кишкових інфекцій (Сапожников В.Г., 2008).

Рекомендовано (Chekmareva I.A., 2002) використовувати перев’язувальний матеріал з фуразидином для перев’язування гнійних ран. Такі пов’язки стимулюють проліферативну активність фібробластів та капілярів грануляційної тканини, завдяки чому інтенсифікуються процеси загоєння ран. Особливо добре пов’язки з нітрофуранами підходять для лікування опікових ран, які часто колонізуються P. aeruginosa, E. coliPr. vulgaris або St. aureus (Kataev S.V., 1980). Рекомендовано поєднувати в перев’язувальному матеріалі Фурагін із хлоргексидином для досягнення оптимального ефекту (Кузнецов Я.О., 2009).

Особливості застосування Фурагіну

Діюча речовина Фурагіну фуразидин добре всмоктується в ШКТ, особливо у дистальних відділах тонкої кишки, зв’язується з білками плазми крові та діє системно. Виводиться нирками, із чим пов’язане широке застосування препарату в урологічній практиці. Однак із особливостями виведення препарату пов’язані й обмеження у його використанні у хворих із нирковою недостатністю. Клінічно значуще порушення фільтраційної функції нирок може спостерігатися також при інфекціях ниркової паренхіми або при уросепсисі, при яких Фурагін застосовувати не рекомендовано. Окрім того, при зміні кислотності сечі змінюється й активність препарату: залужнювання (у тому числі й медикаментозними засобами) знижує ефективність Фурагіну, а закислення (у тому числі хлоридом кальцію та ацетилсаліциловою кислотою) ― підвищує (інструкція МОЗ України).

Здорові добровольці відмічали м’язові крампі (судомні скорочення) у литкових м’язах після прийому Фурагіну (Mannisto P., 1979).

При тривалому прийомі Фурагіну у хворих на цукровий діабет в якості побічного ефекту може розвиватися полінейропатія. Для попередження цього явища рекомендовано поєднувати прийом препарату із застосуванням вітамінів групи В та антигістамінних лікарських засобів (інструкція МОЗ України).

Фурагін характеризується фотосенсибілізуючою дією, тому під час курсу лікування слід уникати впливу прямих сонячних променів (Lozovskaia E.L., 1997).

Застосування Фурагіну в період вагітності не показане, оскільки фуразидин добре проникає через плацентарний бар’єр (інструкція МОЗ України). Однак окремі автори згадують популяційні дослідження, в яких була доведена відсутність тератогенних властивостей фуразидину, що зумовлює його призначення у схемах терапії безсимптомної бактеріурії (Гордовская Н.Б., 2014) або пієлонефриту під час вагітності. При цьому рекомендовано застосовувати Фурагін не раніше ІІ триместру вагітності, оскільки на цьому терміні вмикається захисна функція плаценти (Муменбаева С.А., 2012).

Похідні нітрофуранів можуть стати причиною специфічного пошкодження легеневої паренхіми ― інтерстиційного пневмоніту, патогенетична основа якого представлена локальними реакціями підвищеної чутливості. Така легенева реакція може носити як гострий, так і хронічний характер. Тому не рекомендовано призначати Фурагін пацієнтам, у яких спостерігається будь-яка легенева патологія (інструкція МОЗ України).

В інструкції також містяться дані про негативний вплив нітрофуранових препаратів на функцію яєчок. Він може проявлятися зменшенням загальної кількості еякуляту, патологічними змінами морфології сперматозоїдів та зниженням їхньої рухливості (інструкція МОЗ України).

За даними офіційної інструкції, Фурагін не призначений для лікування дітей, однак у літературі описаний клінічний досвід використання його для лікування пієлонефриту в педіатричній практиці (Ключников С.О., 2010, Аверьянова Н.И., 2015).

Заключення

Фурагін, як і інші препарати нітрофуранового ряду, незважаючи на більше ніж півсторіччя досвіду застосування в клініці, залишається ефективним препаратом для емпіричної терапії при гострих та хронічних інфекціях сечовивідних шляхів. За результатами досліджень підтверджена ефективність та хороша переносимість Фурагіну (Смирнов А.В., 2006). Окрім того, бактерицидні властивості препарату можуть стати обґрунтуванням для розширення показань до його застосування в інших сферах медицини.

Діагнози, при яких застосовують ФУРАГІН

Дата додавання: 16.07.2020 р.
© Компендиум 2019

Інструкція

Ціни на ФУРАГІН в містах України

Вінниця 86.87 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Київська, 51, тел.: +38043255030374.90 грн./уп.

Дніпро 83.51 грн./уп.

«АПТЕКИ МЕДИЧНОЇ АКАДЕМІЇ» Дніпро, просп. Мануйлівський, 29, тел.: +38056760107273.94 грн./уп.

Житомир 82.81 грн./уп.

«ФАРМАВІТА» Житомир, вул. Лесі Українки, 14, тел.: +38041246304674.84 грн./уп.

Запоріжжя 80.08 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Запоріжжя, просп. Соборний, 6, тел.: +38063227612877.50 грн./уп.

Івано-Франківск 83.48 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Івано-Франківськ, вул. Галицька, 80Б, тел.: +38067312474476.50 грн./уп.

Київ 83.38 грн./уп.

«АПТЕКА TAS» Київ, просп. Курбаса Леся, 6Г, тел.: +38067694192970.16 грн./уп.

Кропивницький 79.98 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Кропивницький, вул. Попова Космонавта, 9А, тел.: +38067421136175.50 грн./уп.

Луцьк 85.31 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Луцьк, просп. Відродження, 26А, тел.: +38067653202276.50 грн./уп.

Львів 86.44 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Львів, просп. Чорновола В'ячеслава, 45, тел.: +38067657522475.50 грн./уп.

Миколаїв 82.89 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Озерна, 13В/4, тел.: +38063034590173.95 грн./уп.

Одеса 84.72 грн./уп.

«ПОЛІМЕД» Одеса, перехр. Олександрівський / Жуковського Василя, 7/36, тел.: +38048780184168.67 грн./уп.

Полтава 81.4 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Полтава, вул. Героїв АТО, 118А, тел.: +38067703721573.50 грн./уп.

Рівне 84.52 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. 16-го Липня, 57, тел.: +38063214954777.90 грн./уп.

Суми 80.6 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, вул. Горького Максима, 39, тел.: +38054263184075.70 грн./уп.

Тернопіль 85.68 грн./уп.

«D.S.» Тернопіль, вул. Хмельницького Богдана, 17, тел.: +38080030206075.14 грн./уп.

Ужгород 85.6 грн./уп.

«D.S.» Ужгород, просп. Свободи, 45, тел.: +38080030206075.14 грн./уп.

Харків 83.02 грн./уп.

«АСТАРТА» Харків, просп. Людвіга Свободи, 52А, тел.: +38057341611976.88 грн./уп.

Херсон 87.19 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Херсон, вул. Університетська, 157, тел.: +38067753847879.50 грн./уп.

Хмельницький 84.92 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Хмельницький, вул. Зарічанська, 34, тел.: +38067707821273.50 грн./уп.

Черкаси 85.44 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Черкаси, бульв. Шевченка Тараса, 345/10, тел.: +38067657422979.50 грн./уп.

Чернігів 81.04 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, просп. Мира, 193, тел.: +38046225335274.90 грн./уп.

Чернівці 85.09 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Чернівці, просп. Незалежності, 91, тел.: +38067694473175.99 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko