Що таке склерит? Cклерит — це тяжке запальне захворювання очей, що вражає склеру, зовнішню оболонку ока, яка становить близько 83% поверхні ока. Склерит може бути одно- або двобічним.
Склерит ока вражає пацієнтів віком старше 47 і до 60 років, частіше його діагностують у жінок, з переважанням у 60–74% (Lagina А. et al., 2023).
Раннє медикаментозне лікування необхідне для запобігання прогресу склериту. Випадки з тяжким перебігом без терапії можуть призвести до часткової або повної втрати зору.
Склерит поділяють на:
Задній ідіопатичний склерит — найпоширеніший тип склериту, що діагностують у дитячому віці (Tarsia M. et al., 2023).
Точна патофізіологія склериту все ще вивчається. Анатомічна структура склер включає позаклітинний матрикс з колагену, еластину і протеогліканів, який дуже нагадує компоненти суглобів, що робить її сприйнятливою до запальних станів, таких як ревматоїдний артрит.
Склерит, пов’язаний з аутоімунним захворюванням, характеризується зональним некрозом склери, оточеної гранулематозним запаленням та васкулітом. У центрі гранульоми можна зафіксувати еозинофільний фібриноїдний матеріал. В очах можна виявити васкуліт з фібриноїдним некрозом та інвазією нейтрофілів у стінку судини.
Можна встановити збільшення кількості запальних клітин, зокрема Т-клітин усіх типів та макрофагів. Т-клітини та макрофаги мають тенденцію інфільтрувати глибоку епісклеральну тканину зі скупченнями В-клітин у периваскулярних ділянках. Можлива клітинно-опосередкована імунна відповідь, оскільки виявляють підвищену експресію HLA-DR та рецептора IL-2 на Т-клітинах. Плазматичні клітини можуть брати участь у виробленні матриксних металопротеїназ та TNF-альфа.
При ідіопатичному некротичному склериті можна зафіксувати невеликі осередки некрозу склери та здебільшого негранулематозні запалення з переважно мононуклеарними клітинами (лімфоцитами, плазматичними клітинами та макрофагами).
Крім некротизуючого запалення, при інфекційному склериті можна виявити мікроабсцеси. Васкуліт не виражений при ненекротичному склериті.
Вважається, що при склериті Т-клітини імунної системи починають атакувати власні клітини склери ока.
Склерит може бути ідіопатичним або зумовленим інфекційними (4–10% усіх випадків) або неінфекційними захворюваннями.
Загальні несприятливі фактори для розвитку склеральної інфекції включають:
Патогенетичними механізмами, що беруть участь у розвитку інфекційного склериту, є:
Поширені патологічні мікроорганізми, що є причиною розвитку склериту:
Крім того, склерит може асоціюватися зі злоякісними новоутвореннями (меланомою хоріоїдеї та пухлиною кон’юнктиви), аутоімунними захворюваннями (у 50% пацієнтів зі склеритом є аутоімунне захворювання, іноді не діагностоване на момент звернення), а також з гранульомою стороннього тіла.
У пацієнтів зі склеритом (у близько 30% хворих) частіше діагностують аутоімунні захворювання, такі як:
Системне аутоімунне захворювання проявляється або до, або після початку розвитку склериту.
Хірургічно індукований склерит пов’язаний з видаленням птеригіуму та процедурами пломбування склери (Lagina А. et al., 2023).
При передньому склериті можливі такі прояви:
Біль при склериті може мати непомітний початок і більшу вираженість, нерідко є стійким до анальгетиків. Часто він не локалізується в оці, але іррадіює в лоб, брову, вухо, обличчя чи щелепу, і може бути досить вираженим, щоб розбудити пацієнта вночі. Це може бути зумовлено дотиком до ока або скроні чи рухами очей. Пацієнти з некротичним склеритом часто відчувають сильний дискомфорт. Винятком є перфорантна склеромаляція, для якої характерна практично повна відсутність больових симптомів (Murthy S.I. et al., 2020).
При передньому вузловому склериті:
Вузол або вузли — щільні, нерухомі та болісні при пальпації. Вони можуть бути великими, зазвичай їх виявляють за кілька міліметрів позаду лімбу, і вузли не мають гнійних точок. При огляді відмічають білі безсудинні ділянки склери та кон’юнктиви з набряком та гіперемією склери.
При передньому некротичному склериті із запаленням фіксують:
При передньому некротичному склериті без запалення (склеромаляція перфорантна) виявляють:
При задньому склериті встановлюють:
Ознаки заднього склериту включають набряк зорового нерва, серозне відшарування сітківки, макулярний набряк, кільцеподібне циліохороїдальне відшарування і потовщення хоріоїди, утворення та складки, які зазвичай пов’язані з втратою зору (Murthy S.I. et al., 2020).
Слід виключити ендогенний інфекційний склерит шляхом дослідження первинного вогнища інфекції шляхом серологічних досліджень, бактеріологічного посіву крові, сечі або інших тканин, якщо це необхідно.
Корисними скринінговими маркерами для діагностики системних аутоімунних захворювань є — cANCA і pANCA для системного васкуліту, RF і ACPA (в основному anti-CCP) для ревматоїдного артриту, а також ANA і anti-dsDNA для СЧВ.
Також рекомендовано здати аналізи:
У плазмі крові та/або слізної рідини пацієнтів з активним склеритом діагностують підвищені рівні IL-1b, TNFα, IL-22, MMP-9 та IL17, що експресують Т-клітини (Vergouwen D.P.C. et al., 2020).
Для діагностики склериту рекомендовані:
При УБМ та ОКТ лікар може діагностувати в запаленій передній тканині склери гіпорефлексивність та невеликі внутрішні гіпорефлексивні простори, потовщення епісклеральної та склеральної тканини при склеритах.
При дифузному склериті — відмічають великий витік флуоресцеїну на ФАГ і пізній витік на ІЗАГ через підвищену проникність (епі)склеральної судинної мережі. Вузловий склерит клінічно характеризується поодинокими чи множинними гіперемованими вузлами склери (Vergouwen D.P.C. et al., 2020).
Дифузний або вузловий передній склерит можна диференціювати за допомогою B-сканування, комп’ютерної томографії (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ).
За допомогою ультразвукового дослідження ока можна діагностувати потовщення задньої частини склери (понад 2 мм), ретробульбарне потовщення та рідину, що оточує зоровий нерв, які створюють характерний знак «Т».
При дифузному передньому склериті — дифузне потовщення склери та судинної оболонки. При вузловому — склеральні вузлики, що помітні на B-скануванні.
Зіскрібок. У випадках, коли діагностують виразковий вузлик склери з видимим лущенням або бляшкою в основі виразки, зразки для мікробіологічного дослідження можна взяти шляхом зіскрібку рогівки або склери на щілинній лампі або в малій операційній за допомогою леза, або простого надрізу голкою для забору матеріалу. Зразки, отримані з рогівки, кон’юнктиви та епісклери слід забарвлювати за Грамом, Гімзою та 1% кислотостійким барвником (для виявлення мікобактерій та актиноміцетів).
Біопсія тканини. Рекомендовано проводити склеральну біопсію при підозрі на інфекційний склерит. Цю процедуру необхідно виконувати в операційній під місцевою анестезією. При біопсії склери у пацієнтів із склеритом з тяжким перебігом або некротизуючим склеритом діагностують судинну оклюзію та інфільтрацію, некроз та наявність макрофагів та Т-клітин (Murthy S.I. et al., 2020).
Як лікувати склерит? При терапії склериту потрібна співпраця між офтальмологом та терапевтом (або ревматологами).
Лікування склериту спрямоване на визначення причинного фактора, купірування запалення очей, контроль вираженості болю та симптомів в очах, запобігання наслідкам та зниження ризику розвитку рецидивів.
При передньому інфекційному склериті рекомендовано терапію, адаптовану до інфекційної причини розвитку захворювання.
Терапія 1-ї лінії:
Терапія 2-ї лінії:
Терапія 3-ї лінії:
Терапія 4-ї лінії:
Лікування заднього неінфекційного склериту
Терапія 1-ї лінії:
Терапія 2-ї лінії:
Терапія 3-ї лінії:
Терапія 4-ї лінії:
Згідно з результатами дослідження, хірургічне втручання підвищує шанси на збереження очного яблука, але не покращує візуальний результат. При некрозі склери з тяжким перебігом, швидкому прогресуванні або наявності мультифокальних абсцесів, що не піддаються медикаментозному лікуванню, рекомендована хірургічна обробка абсцесу склери та іригація або 2,5% розчином бетадину, або антибіотиками широкого спектру дії, або протигрибковими препаратами, такими як 2% вориконазол.
Ці заходи допомагають зменшити некротизацію тканин та інфекційне навантаження, тим самим підвищуючи проникнення лікарських засобів. Згідно з результатами дослідження, інтраопераційно можна зафіксувати, що площа некрозу набагато більша, ніж клінічно оцінюється під час огляду за допомогою щілинної лампи. У випадках великого ураження склери із загрозою тектонічності очного яблука можуть знадобитися тектонічні процедури, такі як трансплантація амніотичної мембрани або тенонової латки, або склери та/або ламелярна або наскрізна кератопластика з постійним застосуванням антибіотиків.
Серед різних типів склериту існує чітка різниця між некротизуючими формами, що призводять до зниження зору в 50% випадків і в переважній більшості пов’язаних із системними захворюваннями, і ненекротичними формами (дифузними або вузловими) з кращим прогнозом.
Клінічні фактори, пов’язані з несприятливим прогнозом: 2-стороннє ураження очей, некроз, довша тривалість симптомів на момент встановлення діагнозу та наявність будь-якого системного аутоімунного захворювання (Vergouwen D.P.C. et al., 2020).