0
UA | RU

Аміак (Ammonia)

різних виробників

Склад і форма випуску

Аміак
ООО "ДКП "Фармацевтическая фабрика"
РечовинаКількість
Аміак10 %
№ UA/3179/01/01 від 06.02.2020
ООО "ДКП "Фармацевтическая фабрика"
РечовинаКількість
Аміак10 %
№ UA/3179/01/01 від 06.02.2020
АМІАКУ РОЗЧИН
Фітофарм
РечовинаКількість
Аміак10 %
№ UA/0407/01/01 від 17.01.2018
Фітофарм
РечовинаКількість
Аміак10 %
№ UA/0407/01/01 від 17.01.2018
Фітофарм
РечовинаКількість
Аміак10 %
№ UA/0407/01/01 від 17.01.2018
Аміаку Розчин 10%
Віола
РечовинаКількість
Аміак10 %
№ UA/0138/01/01 від 07.02.2018
Віола
РечовинаКількість
Аміак10 %
№ UA/0138/01/01 від 07.02.2018
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Аміаку розчин — лікарський засіб із групи дихальних аналептиків. Він може застосовуватися при непритомності різного генезу, оскільки під час вдихання пари аміаку подразнюють рецептори слизової оболонки верхніх дихальних шляхів та, відповідно, рефлекторно збуджують дихальний центр.

Також при укусах комах застосовуються примочки з розчином аміаку в якості місцево-подразнювального засобу. При цьому препарат не проникає у кров’яне русло та, таким чином, не зумовлює системної дії. При місцевому застосуванні розчин аміаку виявляє антисептичний ефект та сприяє очищенню шкіри. Даний лікарський засіб застосовується при хірургічній обробці рук за методом С.І. Спасокукоцького та І.Г. Кочергіна. Для цього 25 мл розчину розводяться у 5 л теплої води (Машковский М.Д., 2005).

Дихальні аналептики: аміаку розчин

До дихальних аналептиків належать лікарські засоби, які впливають на органи дихання. За механізмом дії вони є стимуляторами дихального центру. При цьому важливо не застосовувати дихальні аналептики у високих дозах, оскільки вони можуть спричинити парадоксальний ефект: викликати зупинку дихання. Препарати даної групи застосовуються для стимуляції дихання при непритомності, дихальній недостатності, що гостро розвинулася внаслідок загострення хронічних захворювань, або інших причин (Харкевич Д.А., 2006). Розчин аміаку при інгаляції виявляє властивості дихального аналептика.

Аміаку розчин: засіб першої допомоги

Аміаку розчин — невід’ємний компонент аптечок для надання першої медичної допомоги. Перш ніж застосувати даний препарат, слід згадати характеристики цього лікарського засобу та заходи безпеки при його застосуванні, оскільки при їх недотриманні можна спричинити шкоду для здоров’я.

Аміаку розчин — це безколірна, прозора летюча рідина із характерним різким задушливим запахом. Розчин аміаку має лужну рН.

Розчин аміаку несумісний із кислотами, галогенами, солями срібла та цинку. Також він викликає корозію виробів із міді та гальванізованих поверхонь.

При вдиханні надмірної кількості розчину аміаку можуть розвиватися задишка, утруднене дихання, біль у грудях, хрипи аж до появи рожевого пінистого мокротиння та розвитку набряку легень, виникають симптоми подразнення очей, носа, горла.

При контакті із шкірою та слизовими оболонками можуть виникати їх подразнення, почервоніння та утворення везикул. При випадковому проковтуванні нерозчиненого розчину виникає опік стравоходу та шлунка (Машковский М.Д., 2005).

З огляду на подразнювальні властивості аміаку слід дотримуватися запобіжних заходів при його застосуванні: не допускати потрапляння на слизові оболонки. Не слід наносити даний засіб на пошкоджену шкіру, при екземі, дерматиті та інших шкірних захворюваннях. Розчин аміаку не можна застосовувати в осіб із гіперчутливістю до аміаку (Машковский М.Д., 2005).

При потраплянні розчину в очі, на слизові оболонки або при проковтуванні слід негайно звернутися до лікаря.

У якості першої допомоги при випадковому потраплянні розчину в очі слід промити їх тривало (близько 15 хв) водою, промивання можна повторити декілька разів із інтервалом 10 хв. Не слід застосовувати мазі та засоби на масляній основі.

При потраплянні розчину аміаку до рота рекомендується прополоскати ротоглотку 0,5% розчином лимонної кислоти, можна застосувати для полоскання натуральні фруктові соки. При випадковому проковтуванні розчину аміаку слід випити велику кількість води, натурального фруктового соку, молока. Окрім того, для нейтралізації розчину застосовують всередину 0,5% розчин лимонної кислоти або 1% розчин оцтової кислоти. У подальшому проводиться симптоматична терапія, при необхідності — респіраторна підтримка.

Розчин аміаку: що робити при непритомності?

Непритомністю, або синкопе, називають раптову втрату свідомості, пов’язану з транзиторною недостатністю кровообігу головного мозку. Поширеність непритомності становить 3–6 випадків на 1000 осіб на рік залежно від вікової групи (Петров В.Н., 2009). Непритомність може бути зумовлена цілим рядом захворювань, а також емоційним стресом, фізичним навантаженням, різкою зміною положення тіла, тривалим знаходженням у задушливому, погано вентильованому приміщенні, переїданням. Непритомності можуть передувати різні передвісники, найбільш часті — загальна слабкість, запаморочення, дзвін або шум у вухах, головний біль, порушення зору. Вони зазвичай розвиваються за декілька хвилин до власне непритомності.

Об’єктивно виявляються блідість шкірних покривів, м’язовий гіпотонус, АТ може бути зниженим або нормальним, реакція зіниць на світло збережена. Найбільш часто відмічають вазовагальну непритомність (Чукаева И.И. и соавт., 2014).

Долікарська допомога при непритомності повинна включати наступні заходи. Хворого слід покласти без подушки, якщо такої можливості немає — надати положення сидячи, опустивши його голову між колінами, що дозволить збільшити надходження крові до головного мозку. Необхідно звільнити хворого від тісного одягу, що обмежує екскурсію грудної клітки, відкрити вікно, окропити обличчя холодною водою. Із метою рефлекторної стимуляції дихального та судиннорухового центрів застосовують розчин аміаку: невеликою кількістю зволожують шматок вати або марлі та підносять до носа хворого на 0,5–1 с (Петров В.Н., 2009). Необхідно провести контроль частоти дихання, пульсу та АТ, не залишати хворого без спостереження до приїзду бригади швидкої медичної допомоги. При тривалій втраті свідомості необхідно надати хворому положення на боці (Чукаева И.И. и соавт., 2014).

Розчин аміаку: висновки

Розчин аміаку — препарат, що відпускається без рецепта та відповідно до АТС-класифікації належить до лікарських засобів, що впливають на респіраторну систему. Найбільш часто даний препарат застосовується у наданні невідкладної допомоги при непритомності. Також розчин аміаку може застосовуватися місцево при укусах комах.

Інструкція МОЗ

Аміак розчин для зовнішнього застосування 10 %, Житомирська ФФ ТОВ (Україна, Станишівка)

Склад

діюча речовина: аміаку розчин концентрований 44 мл;

допоміжна речовина: вода очищена.

Лікарська форма

Розчин для зовнішнього застосування.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора, безбарвна, летка, дуже лужна рідина з різким запахом. Допускається, при зберіганні, наявність блискіток і/чи легкої каламуті.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на респіраторну систему. Код АТХ R07A B.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Аміаку розчин належить до лікарських засобів, які подразнюють нервові закінчення. Механізм дії аміаку при вдиханні полягає у рефлекторному збудженні дихального центру через рецептори верхніх дихальних шляхів — закінчення трійчастого нерва.

При нанесенні на шкіру чинить подразнювальну та антимікробну дію.

Фармакокінетика.

Препарат не надходить до кров’яного русла.

Клінічні характеристики

Показання

Непритомний стан, при укусах комах.

Протипоказання

Підвищена чутливість до лікарського засобу.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не встановлена.

Особливості застосування.

Місцеве застосування можливе лише на неушкоджену шкіру.

При випадковому ураженні слизової оболонки ока промивати водою декілька разів (протягом 15 хв з перервою 10 хв) або 3% розчином борної кислоти. Олії і мазі не застосовують. При ураженні носа і глотки застосовують 0,5% розчин лимонної кислоти або натуральні соки. У разі прийому внутрішньо — пити воду, фруктовий сік, молоко, краще — 0,5% розчин лимонної кислоти або 1% розчин оцтової кислоти до повної нейтралізації вмісту шлунка.

Не слід порушувати правила застосування лікарського засобу, це може зашкодити здоров’ю.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності і годування груддю застосовування препарату можливе лише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування й дози.

Для збудження дихального центру як засіб швидкої допомоги: невеликий шматочок марлі або вати, змочений розчином аміаку, обережно підносять до носових отворів на 0,5 — 1 с.

При укусах комах розчин аміаку застосовують зовнішньо у вигляді примочок (тривалість процедури — до 30 секунд).

Діти.

Препарат не застосовують дітям до 3 років.

Передозування

Посилення проявів побічних реакцій.

Терапія симптоматична.

Побічні реакції

При вдиханні парів розчину аміаку може виникнути рефлекторна зупинка дихання. При місцевому застосуванні можливі подразнення, дерматити, екзема у місці аплікації, алергічні реакції.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря.

Термін придатності

3 роки.

Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 25 °С у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 40 мл у флаконах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ТОВ «ДКП Фармацевтична фабрика».

Місцезнаходження виробника

Україна, 12430, Житомирська обл., Житомирський р-н, с. Станишівка, вул. Корольова, б. 4.

АМІАКУ РОЗЧИН розчин для зовнішнього застосування 10 %, Фітофарм ПрАТ (Україна, Бахмут)

Склад

діюча речовина: аміак;

100 мл розчину містять 10 г аміаку;

допоміжна речовина: вода очищена.

Лікарська форма

Розчин для зовнішнього застосування.

Основні фізико- хімічні властивості: прозора, безбарвна, летка, дуже лужна рідина з різким запахом. Допускається, при зберіганні, наявність блискіток і/чи легкої каламуті.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на респіраторну систему.

Код АТС 

R07A В.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Аміаку розчин належить до лікарських засобів, які подразнюють нервові закінчення.

Механізм дії аміаку при вдиханні полягає у рефлекторному збудженні дихального центру через рецептори верхніх дихальних шляхів — закінчення трійчастого нерва.

При нанесенні на шкіру чинить подразнювальну та антимікробну дію.

Фармакокінетика.

Препарат не надходить до кров’яного русла.

Клінічні характеристики

Показання

Непритомний стан, при укусах комах.

Протипоказання

Підвищена чутливість до лікарського засобу.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не встановлена.

Особливості застосування

Місцеве застосування можливе лише на неушкоджену шкіру.

При випадковому ураженні слизової оболонки ока промивати водою декілька разів (протягом 15 хв з перервою 10 хв) або 3% розчином борної кислоти. Олії і мазі не застосовують. При ураженні носа і глотки застосовують 0,5% розчин лимонної кислоти або натуральні соки. У разі прийому внутрішньо — пити воду, фруктовий сік, молоко, краще — 0,5% розчин лимонної кислоти або 1% розчин оцтової кислоти до повної нейтралізації вмісту шлунка.

Не слід порушувати правила застосування лікарського засобу, це може зашкодити здоров’ю.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності і годування груддю застосування препарату можливе лише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Для збудження дихального центру як засіб швидкої допомоги: невеликий шматочок марлі або вати, змочений розчином аміаку, обережно підносять до носових отворів на 0,5 — 1 с. При укусах комах розчин аміаку застосовують зовнішньо у вигляді примочок (тривалість процедури — до 30 секунд).

Діти.

Препарат не застосовують дітям до 3 років.

Передозування

Посилення проявів побічних реакцій.

Терапія симптоматична.

Побічні реакції

При вдиханні парів розчину аміаку може виникнути рефлекторна зупинка дихання. При місцевому застосуванні можливі подразнення, дерматити, екзема у місці аплікації, алергічні реакції.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря.

Термін придатності

2 роки.

Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці, при температурі не вище 25 оС.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 40 мл, 100 мл, 200 мл у флаконах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПАТ «Фітофарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 84500, Донецька обл., м. Артемівськ, вул. Сибірцева, 2.

Аміаку Розчин 10% розчин для зовнішнього застосування 10 %, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: аміак; 

100 мл розчину містять 10 г аміаку;

допоміжна речовина: вода очищена.

Лікарська форма

Розчин для зовнішнього застосування.

Прозора, безбарвна, летка, дуже лужна рідина з різким запахом.

Назва і місцезнаходження виробника

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

Україна, 69063, м. Запоріжжя, вул. Кірова, 75.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на респіраторну систему. Код АТС К07А В.

Аміаку розчин належить до лікарських засобів, які подразнюють нервові закінчення. Механізм дії аміаку при вдиханні полягає у рефлекторному збудженні дихального центру через рецептори верхніх дихальних шляхів — закінчення трійчастого нерва.

При нанесенні на шкіру чинить подразнювальну та антимікробну дію.

Препарат не надходить до кров’яного русла.

Показання для застосування

Непритомний стан, при укусах комах.

Протипоказання

Підвищена чутливість до лікарського засобу.

Належні заходи безпеки при застосуванні

Місцеве застосування можливе лише на неушкоджену шкіру.

При випадковому ураженні слизової оболонки ока промивати водою декілька разів (протягом 15 хв з перервою 10 хв) або 3% розчином борної кислоти. Олії і мазі не застосовують. При ураженні носа і глотки застосовують 0,5% розчин лимонної кислоти або натуральні соки. У разі прийому внутрішньо — пити воду, фруктовий сік, молоко, краще — 0,5% розчин лимонної кислоти або 1% розчин оцтової кислоти до повної нейтралізації вмісту шлунка.

Не слід порушувати правила застосування лікарського засобу, це може зашкодити здоров’ю.

Особливі застереження

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності і годування груддю застосування препарату можливе лише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає.

Діти.

Препарат не застосовують дітям до 3 років.

Спосіб застосування та дози

Для збудження дихального центру як засіб швидкої допомоги: невеликий шматочок марлі або вати, змочений розчином аміаку, обережно підносять до носових отворів на 0,5-1 с.

При укусах комах розчин аміаку застосовують зовнішньо у вигляді примочок (тривалість процедури — до 30 секунд).

Передозування

Посилення проявів побічних реакцій. Терапія симптоматична.

Побічні ефекти

При вдиханні парів розчину аміаку може виникнути рефлекторна зупинка дихання.

При місцевому застосуванні можливі подразнення, дерматити, екземаумісці аплікації, алергічні реакції.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не встановлена.

Термін придатності

2 роки.

Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 градусів.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 40 мл у флаконі в пачці або без пачки.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Дата додавання: 08.10.2021 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko