Нормальна частота пульсу у стані спокою для дорослих становить 60–100 ударів на хвилину та варіює залежно від рівня фізичної підготовки чи наявності супутніх захворювань. У дітей частота пульсу зазвичай вища і варіює залежно від віку (близько 100–150 ударів на хвилину в дитинстві з поступовим зниженням протягом наступних 6 років).
Синусова тахікардія — порушення ритму, що часто виявляється. Так, наприклад, за даними експертів, помірна синусова тахікардія відзначається у 7% практично здорових дітей дошкільного та шкільного віку.
Синусова тахікардія — це регулярний серцевий ритм, при якому частота серцевих скорочень перевищує вікову норму, що зумовлює збільшення серцевого викиду. Хоча синусова тахікардія часто виникає як компенсаторна реакція на фізичне навантаження або стрес, вона викликає занепокоєння, коли виникає у стані спокою.
Наявність тахікардії у спокої може бути ранньою ознакою серйозної патології. Таким чином, для лікаря дуже важливо швидко визначити основну причину тахікардії та встановити, чи вона потребує термінового обстеження та/або лікування.
Синусова тахікардія може мати фізіологічні чи патологічні причини. Фізіологічно розвиток тахікардії зазвичай пов’язаний з катехоламінергічними тригерами, включаючи фізичні вправи, стрес, біль та тривогу. Також фізіологічна тахікардія виникає при підвищенні температури навколишнього середовища, після значного прийому їжі та рідини, у задушливому приміщенні та при висотній гіпоксії. Вона характеризується швидким (зазвичай протягом 3–5 хв) відновленням ритму після закінчення впливу провокуючого чинника чи припинення навантаження.
Неадекватна синусова тахікардія — це хронічна непароксизмальна синусова тахікардія з частотою серцевих скорочень у спокої понад 100 ударів на хвилину, не пов’язана з якоюсь фізіологічною, фармакологічною або патологічною етіологією.
Синдром постуральної ортостатичної тахікардії є реакцією серцево-судинної системи на зміни пози. Цей стан виникає, коли пацієнт змінює своє положення з лежачого на положення стоячи і у нього при цьому підвищується частота серцевих скорочень (30 ударів на хвилину або більше протягом більше 30 секунд; у пацієнтів віком 12–19 років — підвищення частоти серцевих скорочень, що більше або дорівнює 40 ударів на хвилину) за відсутності ортостатичних змін інших життєво важливих функцій. Зазвичай виявляється у молодих жінок за відсутності структурного захворювання серця.
Що таке синусова тахікардія у період вагітності? Синусова тахікардія під час вагітності є фізіологічною, зазвичай характерне підвищення частоти серцевих скорочень на 15–20% від вихідного. У вагітних також збільшуються ударний об’єм, серцевий викид та об’єм циркулюючої крові. Синусова тахікардія на пізніх термінах вагітності та в період годування грудьми може бути пов’язана з гіпомагніємією.
Функціональна синусова тахікардія у підлітка може бути пов’язана із синдромом нейроциркуляторної дистонії за симпатикотонічним типом. У такому разі характерні помірне підвищення частоти серцевих скорочень у спокої та неадекватне почастішання серцевого ритму при фізичних та емоційних навантаженнях, а також подовження часу відновлення після припинення дії причинного фактора.
Патологічна тахікардія може мати серцеву та несерцеву етіологію.
Серцева етіологія:
Екстракардіальна етіологія:
Синусова тахікардія може бути зумовлена лікарськими засобами (табл. 1).
Препарати, при застосуванні яких може виникати синусова тахікардія | Препарати, при відміні яких може виникати синусова тахікардія |
Альбутерол
Амфетаміни Антихолінергічні засоби Антигістамінні препарати Атропін Кофеїн Хлоралгідрат Клозапін Добутамін Дофамін Ефедрин Епінефрин Левотироксин Метилфенідат Теофілін Фенотіазинові нейролептики Трициклічні антидепресанти |
Бензодіазепіни
Блокатори бета-адренорецепторів Блокатори кальцієвих каналів Клонідин Препарати наперстянки Дігоксин Препарати магнію Опіоїди Фенілпропаноламін Седативно-снодійні засоби |
Таблиця 2. Класифікація синусової тахікардії
Ступінь | 1-й, або легка синусова тахікардія | 2-й, або помірна синусова тахікардія | 3-й, або виражена синусова тахікардія |
Приріст частоти серцевих скорочень | 10–20% вікової норми | 20–40% вікової норми | 40–60% вікової норми |
Пацієнти з синусовою тахікардією можуть не відчувати жодних симптомів або відзначати прискорене серцебиття.
Залежно від основної етіології, синусова тахікардія може корелювати з іншими симптомами. Так, інші можливі симптоми включають:
Важливо зібрати докладний анамнез:
Синусова тахікардія: ознаки, які можуть бути виявлені при фізикальному огляді:
Додаткові обстеження:
Діагноз синусової тахікардії встановлюється на основі даних ЕКГ.
Синусова тахікардія — це один із видів надшлуночкових аритмій, що характеризується підвищенням частоти серцевих скорочень при збереженні правильного синусного ритму.
Виявлення та лікування основної етіології синусової тахікардії є наріжним каменем лікування.
При виявленні доброякісних причин, таких як фізична активність або стрес, лікування зазвичай не показане.
При поганій переносимості синусової тахікардії можливе застосування седативних препаратів (у тому числі рослинного походження — комбінованих препаратів глоду, валеріани, м’яти, собачої кропиви), препаратів магнію, низьких доз блокаторів бета-адренорецепторів (небіволол, бісопролол, карведилол, метопролол, атенолол).
Якщо синусова тахікардія спричинена захворюванням з ризиком клінічного погіршення (наприклад сепсисом, шоком, гіпоксією, метаболічним ацидозом, гострою ішемією міокарда), пацієнта слід госпіталізувати для термінового обстеження. У такому разі показане лікування основного захворювання.
Нерозпізнана персистуюча синусова тахікардія з патологічної причини може призвести до ішемії міокарда, зменшення часу наповнення шлуночків, що призводить до зниження серцевого викиду, гіпоперфузії органів і тканин, кардіоміопатії, зупинки серця та летального наслідку.
У осіб із серцево-судинними захворюваннями підвищення частоти серцевих скорочень у спокої є фактором ризику розвитку/прогресування ішемії міокарда, серцевої недостатності та летального наслідку.