Серед захворювань органів травлення хронічний панкреатит (ХП) відзначають у 5–9% випадків. У Росії за останні 10 років поширеність цього захворювання збільшилася втричі, серед підлітків — у 4 рази. В 70% випадків причиною ХП є алкоголь. У Польщі захворюваність на ХП становить 5 випадків, у Фінляндії — 13,4 випадку, в США — 41,8 випадку на 100 тис. населення. Результати численних досліджень свідчать про те, що зовнішньосекреторна недостатність у 35–50% хворих на ХП виникає через 10–15 років.
Підшлункова залоза відіграє величезну роль у травленні, про що свідчать такі дані: протеолітичні ферменти панкреатичного соку — трипсин, хімотрипсин, пептидаза та еластаза — здатні протягом години розщепити до 300 г білка; ліполітичні ферменти — ліпаза, фосфоліпаза — протягом години розщеплюють 175 г жирів, а амілаза — до 300 г вуглеводів за годину. Дуже вражає ця велетенська робота органа-«трудоголіка», без якого життя людини просто неможливе.
Визначення. Хронічний панкреатит (ХП) — це хронічне поліетіологічне запальне захворювання тканини підшлункової залози з вогнищевими, сегментарними або дифузними дегенеративними та деструктивними змінами паренхіми, з розвитком фіброзу та порушенням її екзо- та ендокринної функції.
Первинні гіперферментні ХП:
Вторинні гіперферментні ХП:
Гіпоферментні ХП:
Патогенез. У розвитку хронічного панкреатиту мають значення такі механізми:
1. Порушення відтоку секрету внаслідок спазму чи органічного звуження сфінктера Одді, а також дискінезія ДПК, підсилення панкреатичної секреції під впливом гастроінтестинальних гормонів, збільшення секреції під впливом алкоголю і його токсичний вплив, підвищення концентрації жовчних кислот, вмісту білка в панкреатичному соку при одночасному зниженні секреції бікарбонатів, що призводять до розвитку захворювання.
2. Вплив рефлюксу жовчі та дуоденального секрету, що містять активовані ентерокіназою протеолітичні ферменти, жовчні кислоти, емульговані жири, бактерії, на виникнення пошкоджень паренхіми підшлункової залози безпосередньо або через низку складних біохімічних реакцій, які значно активують ферменти підшлункової залози.
3. У результаті зазначених панкреатичних впливів виникає коагуляційний некроз ацинарної тканини підшлункової залози з активацією А- і В-фосфоліпази, яка знищує фосфоліпідний шар мембран клітин, а еластаза розщеплює еластичний каркас судин і призводить до утворення геморагій. Поряд із цим активація калікреїну спричиняє розвиток підвищеної проникності, набряку, запалення, а пізніше — виникнення склеротичних змін у підшлунковій залозі, екзокринної та ендокринної панкреатичної недостатності.
Патогенез больового синдрому. При ХП перший тип болю («хвороба великих проток») зумовлений порушенням відтоку із підшлункової залози при стенозуючому папіліті або обструкції панкреатичної протоки за рахунок рубців, пухлини та конкрементів. Виникає обструктивний варіант панкреатиту, для якого характерне постпрандіальне посилення болю і дилатація проток (більше 5 мм). У цьому випадку значно підвищується тиск у протоці підшлункової залози, що призводить до розвитку синдрому ішемії.
Другий тип болю («хвороба малих проток») пов’язаний зі змінами в ноцицептивних нервах підшлункової залози. Хронічне запалення супроводжується збільшенням кількості рецепторів до фактору росту нервів, при стимуляції яких відбувається гіпертрофія внутрішньопанкреатичних нервів. Неспецифічні стимули нервів (ішемія, запалення, гіпертермія) супроводжуються болем. Велике значення у виникненні болю має збільшене виділення концентрованого, багатого білками соку.
Якщо при «хворобі великих проток» зміни в підшлунковій залозі легко візуалізуються, то при «хворобі малих проток», особливо в дебюті захворювання, тільки морфологічне дослідження, малодоступне у повсякденній клінічній практиці, підтверджує діагноз [7].
Одним із механізмів протокової гіпертензії при ХП (частіше алкогольної етіології) є утворення «білкових пробок» (внаслідок посилення продукції атипових білків і малого вмісту літостатину), які згодом можуть кальцифікуватися і призводити до порушення відтоку секрету підшлункової залози.
При підвищенні внутрішньопротокового вмісту (у тому числі при стійкому холестазі, закиді вмісту ДПК або жовчі) відбувається розрив проток та ацинусів, передчасна активація панкреатичних ферментів усередині проток підшлункової залози, що спричиняє аутоліз клітин залози.
Варто відзначити роль дефіциту нутрієнтів ліпідної природи у розвитку захворювань (табл. 4.84).
Дефіцит | Наслідки |
Фосфоліпіди, жирні кислоти | Порушення будови клітинних мембран |
ХС, фосфоліпіди, вітаміни А, Е | Атрофія кори наднирників. Посилення запалення та алергії |
Вітамін А | Зниження імунного захисту |
ХС, вітамін Е | Порушення репродуктивної функції |
Фосфоліпіди, жирні кислоти, вітаміни А, Е | Сухість шкіри та слизових оболонок |
Фосфоліпіди, вітамін А, каротиноїди (лютеїн, зеаксантин), жирні кислоти | Порушення функції органів зору |
Вітамін К | Кровоточивість слизових оболонок |
Фосфоліпіди, вітаміни А, Е, каротиноїди, убіхінони, лікопен тощо | Зниження антиоксидантного захисту, прискорення старіння. Стимуляція канцерогенезу |
Фосфоліпіди, холін, ХС, ейкозаноїди, вітамін Е | Порушення ЦНС, ризик розвитку дегенеративних захворювань |
Фосфоліпіди, убіхінони, карнітин | М’язова слабкість, кардіоміопатія |
Фосфоліпіди, холін, ХС, ейкозаноїди, інозин | Порушення периферичної НС |
Фосфоліпіди, вітамін Е | Підвищення літогенності жовчі та ризик жовчнокам’яної хвороби |
Вітамін D3, фосфоліпіди | Остеопороз |
Фактори ризику виникнення хронічного панкреатиту [4, 5, 9]:
1. Зловживання алкоголем — провідний етіологічний фактор ХП, який відзначають у 65–85% усіх випадків. Інтервал від початку систематичного зловживання до клінічних проявів панкреатиту становить 10 років. Середня добова доза алкоголю досягає 100–200 мл, однак клінічні прояви ураження підшлункової залози виникають тільки в 5–10% алкоголіків.
2. Паління. ХП у курців спостерігається вдвічі частіше, ніж у тих, хто не палить, а ризик розвитку захворювання зростає залежно від кількості викурюваних сигарет, що спричиняє виснаження запасів вітамінів С і А та знижує вміст інших антиоксидантів.
3. Особливості харчування. Доведена негативна роль тяжкої білково-енергетичної недостатності з розвитком гіпоальбумінемії, а також дотримання висококалорійної, багатої на білок дієти з дуже високим або низьким вмістом жиру, дефіцитом вітамінів і мікроелементів (міді, селену). Вживання великої кількості овочів і фруктів захищає підшлункову залозу від захворювання. Ризик виникнення пухлини підвищує вживання м’яса, ХС, висококалорійної їжі.
4. Гіперкальціємія. ХП частіше виникає при гіперпаратиреоїдизмі.
5. Гіперліпідемія та гіпертригліцеридемія. ХП нерідко виникає при збільшенні вмісту ТГ більше 100 мг/дл. Стосовно впливу гіперліпідемії на розвиток захворювання наводяться суперечливі дані (можливо, виникає жирова дистрофія підшлункової залози).
6. Вживання медикаментів. Розвиток захворювання спричиняє вживання імунодепресантів, ГК, НПЗП, антикоагулянтів, хлортіазиду, сульфаніламідів, парацетамолу, застосування пероральних контрацептивів.
7. Вплив вірусів, бактерій та паразитів. ХП спричиняють віруси гепатитів В і С у реплікативній фазі, ентеровіруси, цитомегаловіруси, віруси Коксакі, ЕСНО, Епштейна – Барр, герпесу, епідемічного паротиту та бактерії (сальмонели, кампілобактерії, хламідії, мікоплазми, туберкульозна паличка), інфекції та паразити (аскаридоз, опісторхоз).
8. ХНН підвищує ризик розвитку ХП.
9. ЦД при ХП вторинний.
Обструктивний ХП характеризується розширенням панкреатичної протоки дистально місця обструкції, атрофією ацинарних клітин і дифузним фіброзом. Аутоімунний ХП характеризується синтезом антитіл проти панкреатичного епітелію. Вплив холелітіазу на розвиток захворювання дуже великий, оскільки відбувається міграція конкрементів по жовчовивідних шляхах. Поєднання цих захворювань відзначають у 10% випадків. Ідіопатичний ХП відмічається у молодому віці (до 30 років) і супроводжується вираженим больовим синдромом і повільним розвитком кальцифікації, екзокринної та ендокринної недостатності. Кістозний фіброз (муковісцидоз) — це аутосомно-рецесивне захворювання, яке є найбільш частою спадковою патологією підшлункової залози.
Класифікації ХП наведено в табл. 4.85.
Марсельсько-римська класифікація (1989) | Форми ХП залежно від етіологічного фактора (Malfetheiner P., 1993–1995) |
|
|
Етіопатогенетичні форми ХП (система TIGAR-O, 2001) | Клініко-морфологічні форми ХП (рекомендації Японського панкреатологічного товариства, 2001, 2004) |
Т — токсичний:
І — ідіопатичний:
G — генетичний:
А — аутоімунний:
R — рецидивуючий тяжкий гострий панкреатит:
О — обструктивний:
|
Можливий ХП характеризується типовим анамнезом і наявністю однієї або більше з таких ознак:
Безперечний ХП (з доповненнями до типового анамнезу та етіології) характеризується наявністю однієї або більше з таких ознак:
|
Приклади формулювання діагнозу:
1. ХП у фазі загострення, середньої тяжкості з вираженою зовнішньосекреторною недостатністю.
2. Хронічний алкогольний панкреатит у фазі загострення, тяжкий перебіг із вираженою внутрішньосекреторною недостатністю.
3. ЦД 2-го типу, середнього ступеня тяжкості, декомпенсований. Вторинний ХП у фазі загострення із зовнішньосекреторною недостатністю.
Клінічні ознаки та діагностика захворювання наведені в алгоритмах 4.38 та 4.39.
Алгоритм 4.38. Критерії діагностики ХП [6]
Клінічні синдромні критерії: 1. Больовий синдром характеризується періодичним, різної інтенсивності ниючим, колючим, а інколи оперізувальним болем вище пупка з іррадіацією в ліве підребер’я (запалення хвоста підшлункової залози), у праве підребер’я (запалення головки підшлункової залози), в епігастрій або спину (запалення тіла підшлункової залози), який збільшується у положенні хворого на спині та зменшується в сидячому положенні та при нахилах тулуба вперед (інколи біль віддає в ділянку серця та імітує напад стенокардії), а також зменшується під впливом спазмолітиків, а інколи навіть наркотиків (біль зумовлений підвищенням тиску в протоках підшлункової залози внаслідок сповільнення відтоку секрету, запалення або склеротичних змін у них). Біль може бути нападоподібним з тривалістю атак від декількох годин до декількох діб або постійним з нападоподібним посиленням. Біль може бути дуже сильним, аж до больового шоку. Він провокується рясною, жирною, смаженою, копченою їжею, свіжими овочами і фруктами, газованими напоями, свіжоспеченими виробами, шоколадом, какао, кавою, алкоголем; купірується голодом, спазмолітиками, анальгетиками, антисекреторними засобами. 2. Диспептичний синдром (панкреатична диспепсія) супроводжується підвищенням слиновиділення, відрижкою, рідко печією, нудотою, блюванням, яке не приносить полегшення, зниженням або відсутністю апетиту. 3. Синдром зовнішньосекреторної недостатності проявляється мальдигестією (здуття та бурчання в животі, панкреатичні проноси по 2–3 рази на добу і частіше з виділенням кашоподібного сморідного з жирним блиском калу («панкреатичне випорожнення») з залишками неперетравленої їжі (лієнторея), внаслідок чого значно порушується травлення і прогресивно зменшується маса тіла, що інколи викликає підозру на рак). 4. Синдром недостатнього кишкового всмоктування (мальабсорбції) зумовлений зовнішньосекреторною недостатністю з порушенням усіх видів обміну (білкового, жирового, вуглеводного, вітамінного, мінерального, водно-сольового) з можливим розвитком полігіповітамінозу, остеопорозу, В12-фолієводефіцитної анемії, полігландулярної недостатності. 5. Алергічний синдром проявляється різними формами алергії, «еозинофільним» панкреатитом зі збільшенням еозинофілів до 30–40%. 6. Синдром запалення виникає тільки при гіперферментних панкреатитах і проявляється загальною слабкістю, лихоманкою, тахікардією, гіпотонією, відсутністю апетиту, лейкоцитозом, прискореною ШОЕ. 7. Тромбогеморагічний синдром — це ДВЗ-синдром, який частіше виникає при гострих панкреатитах, але може відзначатися також при виражених загостреннях ХП в результаті гіперферментемії; характеризується потраплянням панкреатичних ферментів у кров і виникненням різних геморагічних висипів на животі, обличчі тощо (пізні клінічні симптоми). 8. Холестатичний синдром і синдром стиснення сусідніх органів більш характерні для раку та кіст підшлункової залози. При вираженому набряку голівки підшлункової залози утруднюється відтік секрету з панкреатичної та жовчної проток, внаслідок чого виникає механічна жовтяниця та навіть часткова механічна непрохідність. 9. Синдром ендокринних порушень може проявлятись клінічними проявами гіперінсулінізму, гіпоглікемічних станів і «панкреатогенним» ЦД внаслідок атрофії острівцевих клітин і заміщення їх сполучною тканиною (ЦД виникає через 5 років після перенесеного панкреатиту, при якому відносно часто виникають гіпоглікемічні стани; збільшується потреба в інсуліні — в середньому вона становить 10–45 ОД/добу з наступним ураженням судин). Фізикальні критерії: 1. Симптом Воскресенського — відсутність пульсації черевної аорти за рахунок набряку підшлункової залози. 2. Позитивна точка Дежардена — проводиться лінія від пупка до вершини обох пахвинних впадин і на лінії справа вище пупка на 5–6 см визначається болючість. 3. Точка Мейо-Робсона — передня (на межі середньої і верхньої третини лінії від пупка до середини лівої реберної дуги); задня (в лівому реберно-хребтовому куті). 4. Симптом Грота — атрофія підшкірно-жирової клітковини в ділянці проекції підшлункової залози. 5. Симптом Кулена — ціаноз навколо пупка. 6. Симптом Барельхеймера — поява пігментації на шкірі над ділянкою підшлункової залози. 7. Симптом Мюсі – Георгієвського — біль при натисканні між ніжками лівого груднино-ключично-соскового м’яза в місці прикріплення до медіального краю груднини 8. Симптом Малле – Гі — болючість зліва нижче реберної дуги вздовж зовнішнього краю прямого м’яза живота. 9. Симптом Кача — шкірна гіперестезія в зоні іннервації VІІІ грудного сегмента зліва. 10. Симптом Тужиліна — поява яскраво-червоних плям на шкірі грудей, спини, живота, які являють собою аневризми судин і не зникають при натисканні. 11. Симптом Грея – Турнера — поява плям ціанозу на бокових поверхнях живота. 12. Симптом Мондора — поява плям ціанозу на щоках. |
Алгоритм 4.39. Лабораторні, біохімічні та інструментальні критерії діагностики ХП
1. Критерії загального аналізу крові: лейкоцитоз із зсувом лейкоцитарної формули вліво, прискорена ШОЕ різного ступеня вираженості, рідше лейкопенія (при гіперферментемії), еозинофілія (при алергічному компоненті), рідко анемія (зниження кількості гемоглобіну та еритроцитів). 2. Біохімічні критерії: диспротеїнемія (збільшення альфа1— та альфа2-глобулінів і зниження альбуміно-глобулінового коефіцієнту). 3. Критерії діагностики гіперферментних панкреатитів: 1. Лейкоцитоз, зсув лейкоцитарної формули ліворуч, прискорення ШОЕ, еозинофілія, зниження (при панкреатонекрозі) або підвищення (при дегідратації) гематокриту. 2. Феномен «відхилення» ферментів у крові — маркер ушкодження ацинарних клітин з підвищенням рівня амілази у крові та в сечі (N в сечі — 16–64 од. діастази, в крові — 25–100 од.). 3. Зниження рівня загального білка сироватки крові (супроводжується зниженням альбуміно-глобулінового коефіцієнта); збільшення вмісту бета1- та бета2-глобулінів; підвищення амінотрансфераз крові, особливо АсАТ; гіпокальціємія, позитивний СРБ. 4. Підвищення концентрації онкомаркерів крові, особливо карциноембріонального та карбогідратного антигенів; туморнекротичного фактора, інтерлейкінів-1, -6, -8 з паралельним зниженням інтерлейкіну-10. 5. Підвищення панкреатичної ізоамілази 3-го типу майже у 100 разів, утримується протягом 3–4 днів. 4. Критерії діагностики гіпоферментних панкреатитів: 1. Гіпохромна анемія, іноді лейкопенія. 2. Зниження рівня панкреатичної ізоамілази 3-го типу в крові. 3. Зниження концентрації еластази-1 у калі як золотий стандарт у діагностиці екзокринної недостатності підшлункової залози. 4. Зниження максимальної концентрації 13СО2 під час 13С-тригліцеридного дихального тесту, 13С-крохмального дихального тесту. 5. Стеаторея, амілорея, креаторея, азоторея, лієнторея, виявлені під час копроскопії, зі збереженням не більше 15% ацинарних клітин. 5. Критерії порушення внутрішньосекреторної функції підшлункової залози: 1. Вміст глюкози в крові може підвищитися за рахунок ЦД. 2. Визначення цукрової або інсулінової кривої (радіоімунними методами): при ЦД після вживання 50 г цукру через 30 хв рівень глюкози в крові підвищується, крива утворює другий горб (у нормі він відсутній). 3. При внутрішньопротоковій сонографії виявляють зміни в протоках та паренхімі залози. Періоди ХП за клінічним перебігом: 1. Початковий період (частіше до 10 років) характеризується чергуванням загострення та ремісії. При цьому виникають больовий і диспептичний синдроми захворювання. 2. Період розвитку зовнішньосекреторної недостатності супроводжується больовим, диспептичним синдромом та симптомокомплексом зовнішньосекреторної недостатності (проноси, мальдигестія, мальабсорбція), у результаті чого прогресує ендокринна недостатність. 3. Ускладнений варіант може розвиватися у будь-який період ХП. 4. Розвиток панкреонекрозу характеризується такими показниками: СРБ > 15 мг/л; інтервал між початком болю і зверненням до лікаря менш ніж 24 год; гіперглікемія > 125 мг/дл; гематокрит > 44%; лейкоцитоз > 16 000; гіпокальціємія < 2 ммоль/л. 6. Інструментальні критерії: 1. Рентгенографічні критерії огляду черевної порожнини: кальцифікати у проекції підшлункової залози; при збільшенні головки підшлункової залози вона «піднімає» антральний відділ шлунка зі збільшенням ретрогастрального простору і може спричиняти втиснення по задній стінці шлунка, «розвертання» петлі залози. 2. Критерії КТ органів черевної порожнини: збільшення залози, нечіткість її контурів, інфільтрація навколишніх тканин, некроз і кісти, неоднорідність структури органа за рахунок фіброзу, кальцифікати, а пізніше — зменшення залози та розширення вірсунгової протоки. 3. Критерії УЗД: структура підшлункової залози неоднорідна (чергування ділянок різної ехогенності), розширення панкреатичної та жовчної проток, пізніше — збільшення чи зменшення розмірів залози; можливе виявлення кіст або кальцифікатів. 4. Критерії ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії (контраст вводиться безпосередньо у вірсунгову протоку) застосовується рідко, оскільки метод спричиняє низку серйозних ускладнень (загострення захворювання, нагноєння кіст, холестаз тощо). Цей метод дає змогу диференціювати ХП від раку залози, виявляє стенозування проток, кальцинати. 5. Критерії внутрішньопротокової сонографії (ультразвуковий датчик вводиться у вірсунгову протоку): зміни в протоках та паренхімі залози. |
Критерії структурних змін у підшлунковій залозі при ХП наведено в табл. 4.86.
Зміни | Дані ЕРХПГ | Дані УЗД або КТ |
Нормальна ПЗ | ГПП та бокові гілки протоки не змінені | Нормальні розміри, чіткі контури ПЗ, ГПП = 2 мм. Паренхіма ПЗ не змінена |
Сумнівні зміни | ГПП не змінена, менше 3 змінених бокових гілок | Один із наступних ознак: ГПП = 2–4 мм; розміри ПЗ у межах 1–2 норм; неоднорідна паренхіма ПЗ |
М’які зміни | ГПП не змінена, більше 3 змінених бокових гілок | Дві або більше ознак: ГПП = 2–4 мм; незначне збільшення розмірів ПЗ; неоднорідність паренхіми |
Помірні зміни | Зміни ГПП та більше 3 бокових гілок | Нечіткість контурів ПЗ. Маленькі кісти (менше 10 мм). Нерівномірна ГПП. Гострі фокальні некрози. Підвищення ехогенності стінки протоки. Нерівномірність контурів ПЗ |
Значні зміни | Усі ознаки, вказані вище, + одна з наступних ознак:
|
Примітки. ПЗ — підшлункова залоза; ЕРХПГ — ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія; ГПП — головка панкреатичної протоки.
Певний хронічний панкреатит:
Можливий хронічний панкреатит:
За клінічним перебігом виділяють 3 періоди ХП. Початковий період (частіше до 10 років) характеризується чергуванням загострення та ремісії. При цьому виникає больовий, диспептичний синдром захворювання. Період розвитку зовнішньосекреторної недостатності (після 10 років перебігу захворювання) супроводжується больовим, диспептичним синдромом та симптомокомплексом зовнішньосекреторної недостатності (проноси, синдром мальдигестії та мальабсорбції), у результаті чого прогресує ендокринна недостатність. Ускладнений варіант може розвиватись у будь-який період ХП.
При розвитку панкреонекрозу найбільш чутливі такі параметри:
Наведені діагностичні критерії свідчать про те, що діагностика ХП залежить не тільки від форми і перебігу захворювання, а й від технічних можливостей застосування методик дослідження.
Ускладнення при ХП, які спостерігаються у 30% пацієнтів, можуть бути ранніми та пізніми (табл. 4.87).
Ранні ускладнення | Пізні ускладнення |
|
|
Лікування ХП з набряковою (інтерстиційною) формою здійснюється в хірургічному відділенні, однак у зв’язку з тим, що набряк підшлункової залози діагностувати складно, такі пацієнти нерідко лікуються в терапевтичному або гастроентерологічному відділеннях. Тому всім хворим з підозрою на розвиток набряково-інтерстиційних змін необхідно призначати базисну терапію [5, 7, 15, 16, 21, 25].
В алгоритмі 4.40, укладеному на основі рекомендацій ВООЗ і Європейських рекомендацій, наведено заходи для купірування больового синдрому при ХП.
Алгоритм 4.40. Купірування больового синдрому при загостренні ХП
Крок 1. Корекція способу життя:
Крок 2. Купірування больового синдрому: Етап 1. Застосування НПЗП парентерально або перорально:
Застосування ненаркотичних анальгетиків:
Етап 2. Спазмолітики (комбінований препарат, що містить метамізол натрію, пітофенону гідрохлорид, фенпіверинію бромід, дротаверин, отилонію бромід) менш ефективні, ніж анальгетики. З-поміж спазмолітиків призначають (мебеверин, який є більш ефективним). Етап 3. У разі відсутності ефекту протягом 3–5 год застосовують наркотичні анальгетики:
Слід додати антидепресант есциталопрам по 10 мг перорально або виконати блокаду прокаїном. Протипоказаний морфін, оскільки він спазмує сфінктер Одді, підвищує тиск у протоці та спричиняє аутоліз підшлункової залози. Крок 3. Антисекреторні препарати пригнічують синтез холецистокініну, секретину та знижують панкреатичну секрецію, що призводить до зниження тиску в протоці підшлункової залози, тому зменшується вираженість болю. Застосовують пантопразол, омепразол або блокатори Н2-рецепторів гістаміну (ранітидин тощо). Можна застосовувати комбінований препарат, що містить алюмінію гідроксид та магнію гідроксид. Крок 4. Зниження тиску в протоках підшлункової залози:
Якщо ці препарати не допомагають, призначають променеву терапію, транскраніальну стимуляцію магнітним полем, інші методи і навіть виконують панкреатектомію. |
У випадку відсутності розширення протоки підшлункової залози (коли показана механічна декомпресія) і неефективності НПЗП протягом 6–8 тиж під час кожного прийому їжі необхідно використовувати панкреатичні ферменти, які містять високі дози протеаз.
Ферментні препарати застосовуються при ХП з екзокринною недостатністю, коли відбувається порушення травлення та всмоктування харчових речовин (синдром мальдигестії та мальабсорбції). При лікуванні панкреатиту з вираженим больовим синдромом необхідно віддавати перевагу застосуванню чистого панкреатину, до складу якого входять протеази, ліпаза та амілаза у високих дозах. Потрапляння ферментів (перш за все трипсину) у ДПК пригнічує секрецію підшлункової залози через систему холецистокінін-рилізинг-фактора і забезпечує функціональний спокій органа; високий вміст ліпази зменшує вираженість синдрому панкреатичної мальдигестії, від чого покращується перетравлення їжі, зменшується біль і підвищується якість життя.
Лікування ХП відображено в останніх настановах і публікаціях [8, 9, 17, 25] та систематизовано в табл. 4.88.
Назва препарату | Форма випуску | Панкреатин, г | Активність МО | Допоміжні компоненти | Побічні ефекти | ||
ліпаза | амілаза | протеїназа | |||||
Панкреатин | Капс. | 0,3 | 10 000 | 8000 | 600 | ||
Панкреатин | Капс. | 0,37 | 25 000 | 18 000 | 10 000 | ||
Панкреатин із підшлункової залози свині | Капс. | 10 000 | 9000 | 500 | |||
Панкреатин з ліполітичною активністю 3500 ОД | Драже | 0,14 | 3500 | 4200 | 250 | ||
Панкреатин з ферментативною активністю 10 000 ОД | Драже | 0,14 | 10 000 | 4200 | 250 | ||
Панкреатин | Табл. | 0,5 | 14 000 | 12 000 | 500 | Закрепи | |
Панкреатин | Табл. | 0,25 | 16 000 | ||||
Порошок із підшлункових залоз | Капс. | 0,4 | 4300 | 12 000 | 7200 | ||
Комбінований препарат, що містить амілазу, протеазу, ліпазу, екстракт жовчі, геміцелюлозу | Табл. | 0,25 | 3500 | 400 | Жовч, геміцелюлоза | ||
Ліпаза | Табл. | 20 000 | |||||
Препарат, що містить амілазу і ліпазу | Табл. | 20 000 | Альфа-амілаза | ||||
Панкреатин із підшлункових залоз свиней | Драже | 6000 | 7500 | 450 | Холева кислота, пепсин, амінокислоти, соляна кислота | ||
Панкреатин з екстрактом куркуми | Драже | 875 | 1050 | 63 | Екстракт куркуми | Діарея | |
Панкреатин з диметиконом | Табл. | 0,17 | 6500 | 5500 | 400 | Диметикон | Алергія |
Панкреатин | Капс. | 10 000
25 000 36 000 |
9000
22 500 18 000 |
500
1250 1200 |
Гіперчутливість |
Пероральні панкреатичні ферменти необхідно приймати разом з їжею (ІА). Мінімальна рекомендована доза ліпази становить 40 000 ОД разом з їжею; половинна доза рекомендована при незначній кількості споживаної їжі (ІА). У разі незадовільного результату дозу ферментів підвищують в 2–3 рази, додають препарат ІПП і здійснюють додаткові обстеження для з’ясування причин неправильного шлунково-кишкового травлення.
Лікування ХП представлено в алгоритмі 4.41.
Алгоритм 4.41. Лікування ХП [6]
Крок 1. Лікування гіперферментних панкреатитів шляхом покращення відтоку і пригнічення секреції підшлункової залози (базисна терапія):
Крок 2. Пригнічення активності ферментів підшлункової залози (базисна терапія). При гіперферментемії для запобігання ферментній інтоксикації широко використовувалися інгібітори протеаз (апротинін). На сьогодні ці препарати виключені з широкої практики, оскільки вони швидко виводяться з кров’яного русла (через 1 год у циркуляції залишається близько 10% препарату), не здатні проникати в тканину підшлункової залози (не обмежують вогнище аутолізу) та спричиняють велику кількість побічних реакцій [4] (!). При вираженій гіперферментемії рекомендується використовувати свіжозаморожену плазму та альбумін, які вміщують природні інгібітори протеолітичних ферментів, жирові емульсії, глюкозу, нікотинову кислоту, β-адренорецептори (гальмують ліполіз). Хворим призначають такі препарати:
Наразі октреотид та соматостатин є основними препаратами в терапевтичному лікуванні захворювання, які пригнічують секрецію підшлункової залози (!). Крок 3. Боротьба зі зневодненням, інтоксикацією, електролітними порушеннями, судинною недостатністю:
Крок 4. Зниження гіпертензії в протоках підшлункової залози (частково відбувається під впливом протеолітичних ферментів і купірування больового синдрому):
Крок 5. Антибактеріальна базисна терапія. Антибактеріальна базисна терапія має на меті пригнічення синтезу ферментів і розвитку запалення з урахуванням можливого проникнення антибіотиків у підшлункову залозу з призначенням карбапенемів, фторхінолонів (ципрофлоксацин, особливо пефлоксацин), кліндаміцину, мезлоциліну, метронідазолу (при анаеробній флорі в комбінації з цефалоспоринами ІV покоління (гірше проникають в підшлункову залозу цефалоспорини ІІІ покоління); менше проникають в залозу захищені пеніциліни, аміноглікозиди, тетрацикліни в оптимальних дозах. Протипоказані нефротоксичні антибіотики: рифампіцин, амфотерицин, ізоніазид, тетрацикліни, сульфаніламіди, більша частина пеніцилінів. Цефтріаксон спричиняє розвитку біліарного сладжу (!). Однак опубліковані нові дані, що у пацієнтів з прогнозованим тяжким перебігом гострого панкреатиту і некратизованим панкреатитом Американська асоціація гастроентерологів (AAG, 2018) не рекомендує профілактичне застосування антибіотиків. Крок 6. Лікування гіпоферментних ХП шляхом корекції зовнішньосекреторної недостатності залози (замісна терапія): 1. За гіпо- або анацидності призначають препарати, які містить HCl та пепсин; за проносів — препарати, що містять високі дози ліпази; за закрепів — жовчогінні препарати; за метеоризму — панкреатин, також панкреатин в комбінації з геміцелюлозою та компонентами жовчі, панкреатин в комбінації з диметиконом. 2. Стимуляція продукції власних ферментів підшлункової залози: теофілін або глюконат кальцію в/в 1 раз на 10–14 днів, потім всередину протягом 3–4 тиж; секретин або панкреозимін по 1–1,5 ОД/кг маси тіла в/в крапельно; холецистокінін 50–100 мкг інтраназально; депо-секретин по 800 Cl 2 рази на добу п/ш 7 днів. 3. За гастрогенного панкреатиту: плантаглюцид, пепсин, комбінований препарат, що містить бетаїну гідрохлорид і пепсин, у звичайних дозах. 4. За неефективності зазначених заходів використовують препарати з високим вмістом ліпази у разі стеатореї 15 г жиру/добу, прогресуючого схуднення та діареї; вибір і доза ферментного препарату визначаються складом та активністю його компонентів, а також формою випуску (перевага відається панкреатину з вмістом ліпази 25 000 ОД):
|
Емпіричне антибактеріальне лікування панкреонекрозу згідно з рекомендаціями доказової медицини розглянуто в табл. 4.89.
Захворювання | Збудники | Засоби І ряду | Альтернативні засоби |
Панкреонекроз | Enterobactericeae;
S. aureus; E. fecalis |
Іміпенем;
меропенем |
1. Цефепім + метронідазол.
2. Цефоперазон/сульбактам + амікацин. 3. Цефтазидим + метронідазол + амікацин. 4. Пефлоксацин + метронідазол + амікацин. 5. Ципрофлоксацин + метронідазол + амікацин |
Особливості лікування окремих форм ХП наведено в алгоритмі 4.42.
Алгоритм 4.42. Патогенетичні особливості лікування окремих форм ХП
1. Біліарнозалежний панкреатит: 1. Перші 3 дні — голод (за показаннями — парентеральне харчування). 2. Соматостатин по 100 мкг 3 рази на добу п/ш 5 днів (безпосередньо пригнічує інкреторну функцію підшлункової залози). 3. У разі неефективності — блокатори шлункової секреції парентерально (омепразол — 40 мг в/в або фамотидин — 40–80 мг кожні 3 год). 4. При збереженому больовому синдромі — метамізол (2 мл 5% розчину) чи папаверин (2 мл 2%); комбінований препарат, що містить метамізол натрію, пітофенону гідрохлорид, фенпіверинію бромід, — 5 мл в/в, в/м. 5. При збереженні болю і тенденції до зростання морфологічних ознак запалення — малоінвазивні хірургічні втручання:
2. Біліарнозалежний панкреатит з різким збільшенням ферментів у крові: 1. Соматостатин — 100 мкг 3 рази на добу п/ш. 2. Антиферментні препарати (апротинін по 100 000 ОД в/в за наявності випоту в плевральній порожнині; в черевній порожнині — видалення рідини та введення протиферментних препаратів). 3. За необхідності — кардіотоніки, дихальні аналептики. 4. З метою детоксикації — застосування сорбентів, гемо-, лімфо- і плазмосорбція. 3. Алкогольний панкреатит (тяжкий варіант): 1. Соматостатин — 100 мкг 3 рази на добу п/ш 5 днів і більше залежно від активності запального процесу і тяжкості захворювання. 2. Розчин даларгіну по 2 мг 2 рази на добу п/ш чи в/в протягом 5–10 днів. 3. Блокатори секреції (ІПП) — омепразол, пантопразол — 40– 80 мг/добу в/в 5 днів з переходом на пероральний прийом препарату. 4. Комбінований препарат, що містить декстран і натрію хлорид, — 400 мл/добу, комбінований препарат що містить натрію хлорид, калію хлорид, кальцію хлорид, магнію хлорид, натрію гідрокарбонат, повідон — 300 мл/добу в/в. 5. Розчин глюкози — 500 мл 5–10% розчину з адекватною кількістю інсуліну в/в. 6. Анальгетики: дроперидол 2,5–5 мг + фентаніл 0,5–1 мг в/в чи лідокаїн 400 мг/добу. 7. Поліферментні препарати. 4. Алкогольний панкреатит (легкого перебігу чи перебігу середньої тяжкості, набрякова форма): 1. Даларгін — 2 мг п/ш 5–10 днів. 2. Блокатори протонної помпи — омепразол 40–80 мг/добу в/в, а потім перорально в оптимальній дозі чи лансопразол по 30 мг 2 рази на добу. 3. Комбінований препарат, що містить декстран и натрію хлорид, 400 мл + розчин глюкози (500 мл 5–10% розчину з адекватною кількістю інсуліну в/в). 4. Поліферментні препарати. 5. Анальгетики при больовому синдромі протягом 3–4 днів. 5. Медикаментозний панкреатит (в основі розвитку якого лежить використання натрійуретиків): 1. Відміна натрійуретиків. 2. Парентеральне введення різних розчинів з метою усунення ексикозу в адекватній кількості. 3. Даларгін по 2 мг п/ш 5–10 днів. 4. Поліферментні препарати. 5. Анальгетики при вираженому больовому синдромі. 6. Вірусний панкреатит. 1-й варіант лікування: 1. Базисна терапія інтерферонами в стандартній дозі протягом місяця. 2. Поліферментні препарати при зовнішньосекреторній недостатності. 3. Спазмолітики, які відновлюють пасаж секрету та усувають спазм. 2-й варіант лікування: 1. Ацикловір — 10 мг/кг протягом 5–10 діб з можливим повторним застосуванням для закріплення ефекту. 2. Поліферментні препарати. 3. Спазмолітики (папаверин, мебеверин). 7. Ідіопатичний панкреатит (у 30% випадків): 1. Препарати урсодезоксихолевої кислоти. 2. Біліарна сфінктеротомія. 8. Аутоімунний панкреатит. Найбільш ефективними в лікуванні є ГК: преднізолон по 30–60 мг 2 рази на добу в/в. |
У випадку атаки хронічного гіперферментного панкреатиту і неефективного лікування пропонують ступеневу схему лікування (кожен новий крок дорівнює попередньому і доповнюється більш сильними препаратами) [9, 15, 25]:
І ступінь — базисна терапія (етіотропне, антибактеріальне, цитопротекторне лікування, покращення відтоку панкреатичного секрету) + пірензепін перорально + блокатор Н2-рецепторів гістаміну + ферментний препарат.
ІІ ступінь — базис + блокатор протонної помпи перорально (рабепразол, омепразол, лансопразол, пантопразол) або блокатор Н2-рецепторів гістаміну парентерально (фамотидин) + ферментний препарат + амінокапронова кислота.
ІІІ ступінь — базис + атропін парентерально + блокатор протонної помпи (краще парентерально) + справжній інгібітор протеаз + соматостатин.
ІV ступінь — заходи ІІІ ступеня + флуороурацил або рибонуклеаза, або соматостатин, гемосорбція, або променева терапія, або їх поєднання (у разі досягнення позитивного результату від соматостатину можна відмінити атропін або блокатор протонної помпи).
У разі легкого перебігу ХП лікування розпочинають з І ступеня; при потраплянні ферментів у кров — з ІІ ступеня; при вираженому больовому синдромі, парезі кишечнику та зниженні АТ — з ІІІ ступеня. Заходи ІV ступеня застосовуються тільки в хірургічному стаціонарі, де необхідно вирішувати питання про ендоскопічне або хірургічне лікування.
Лікування ХП з екзокринною недостатністю розглянуто в алгоритмі 4.43.
Алгоритм 4.43. Корекція екзокринної недостатності при ХП
Крок 1. Обмеження жирів до 40–60 г/добу. Крок 2. Корекція шлункової секреції при гіпоацидності. Крок 3. Стимуляція панкреатичної секреції препаратами кальцію, ксантинами, холецистокінін-октапептидом, депосекретином тощо за відсутності обструкції. Крок 4. Панкреатин, що містить ліпази 20 тис. ОД/добу. Крок 5. Підвищення дози ліпази в 2–4 рази. Крок 6. Додавання антисекреторних препаратів (спочатку антацидів, потім блокаторів Н2-рецепторів гістаміну). Крок 7. Деконтамінація тонкого та товстого кишечнику. Крок 8. Обмеження жирів до 20–30 г/добу. |
Рекомендації стосовно призначення поліферментних препаратів хворим на ХП з урахуванням показника фекальної еластази наведені в табл. 4.90.
Стан ендокринної функції підшлункової залози | Показник еластази калу, мкг/кг | Рекомендована доза препарату, ОД FIP ліпази за добу |
Нормальна екзокринна функція підшлункової залози | Більше 200 | 50 000 (1 капсула панкреатину, що містить 10 000 ОД ліпази, — 5 разів на добу) |
Помірно виражена екзокринна недостатність | 100–199 | 100 000 (2 капсули панкреатину, що містить 20 000 ОД ліпази, — 5 разів на добу) |
Виражена екзокринна недостатність | Менше 100 | 150 000 (1 капсула панкреатину, що містить 25 000 ОД ліпази, — 6 разів на добу) |
Примітка. Тільки із застосуванням мікрокапсульованих препаратів панкреатину в ентеросолюбільній оболонці (лікреаза).
Рекомендації доказової медицини з приводу лікування ХП наведені в табл. 4.91.
Заходи | Клінічні рекомендації | Клас, рівень доказовості |
Режим | Пацієнти повинні відмовитися від вживання алкоголю, оскільки після нього виникають абдомінальний біль, загострення захворювання, підвищення смертності | II |
Дієта | Пацієнти не повинні переїдати; слід обмежувати вживання жиру; при загостренні ХП показане парентеральне або ентеральне харчування. При стеатореї слід призначати жиророзчинні вітаміни, вітамін В12, фолієву кислоту і необхідні допоміжні елементи | II |
Купірування больового синдрому | Анальгетики:
|
A, B |
Лікування панкреатичної екзокринної недостатності | При діареї внаслідок панкреатичної екзокринної недостатності призначають екзогенні панкреатичні ферменти (панкреатин) та лікувальне харчування. Ферментні препарати можуть зменшувати вираженість болю в результаті покращення травлення. При цьому показник рН у шлунку повинен бути вищим за 6 (якщо рН менше від 4, то ліпаза стає неактивною), тож для нормалізації рН застосовують ІПП та блокатори Н2-рецепторів гістаміну, що послаблюють дію панкреатичного ферменту і зменшують вираженість болю. Таким пацієнтам жир обмежують на 20–50% (менше 50–70 г/добу), а також призначають дієту з високим вмістом білка. При тяжкій стеатореї рекомендують в/в введення середньоланцюгових або довголанцюгових ТГ | В |
Лікування панкреатичної інкреторної недостатності | Якщо ХП ускладнився діабетом, здійснюють лікування останнього | В |
Ендоскопічні методи лікування | Ендоскопічно виконують декомпресію панкреатичної протоки, що зменшує панкреатичний біль та покращує якість життя. Ендоскопічна дилатація та встановлення стента показані при стриктурі панкреатичної протоки або за наявності кальцинатів. Якщо вищевказані методи неефективні, застосовують хірургічне лікування | В |
Хірургічне лікування | Абсолютні показання — наявність псевдокіст, ускладнених інфекцією, розривом і крововиливом. Інші показання:
|
Немає даних |
Показання до ендоскопічного лікування ХП:
Показання до оперативного лікування ХП:
З-поміж хірургічних методів лікування гострого панкреатиту використовують резекцію pancreas при збереженні ДПК (UEG-2017). Доведена незначна тенденція до зниження смертності у віддалені терміни після резекції підшлункової залози при збереженні ДПК (ІІВ). На думку більшості хірургів, якщо у хворих діаметр протоки в тілі підшлункової залози ≥5 мм, необхідно виконувати дренування [8].
Заходи, протипоказані під час лікування ХП:
Санаторно-курортне лікування передбачає використання: гідрокарбонатних мінеральних вод з фтором і кремнієвою кислотою. Мінеральні води обов’язково дегазують. Воду п’ють у теплому вигляді за 60–90 хв до їди; починають з 50–100 мл 2 рази на добу і збільшують об’єм води (якщо вона добре переноситься) до 150–200 мл 3 рази на добу. Хворих направляють на курорти Закарпаття; курорт Моршин, курорт Одеса. Термін лікування в санаторії становить 24 дні.
Профілактика. Суворе дотримання режиму харчування і дієти, повна відмова від уживання алкоголю, систематичне і адекватне лікування ХП призводять до значного зменшення кількості загострень і досягнення тривалої ремісії захворювання та збереження працездатності. Сучасна комплексна адекватна терапія ХП дозволяє досягти сприятливого прогнозу у 70–80% пацієнтів.