Гідроцеле (hydrocele) — це патологічний стан, що характеризується аномальним скупченням серозної рідини в просторі між оболонками яєчка. Ця патологія також називається водянкою яєчка.
Термін «гідроцеле» походить від 2 слів: «hydor» — вода, «kele» — здуття або випинання. Він був введений у медичну практику в XVI ст.
Більшість випадків (70%) гідроцеле діагностують у дорослих пацієнтів, причому пік захворюваності припадає на вік 20–30 років. У педіатричній практиці найбільш уразливою категорією є діти вікової групи молодше 5 років.
У загальній структурі урологічних захворювань на гідроцеле припадає близько 1%, проте його соціальна значущість суттєво зростає через переважне ураження чоловіків репродуктивного та працездатного віку:
У сучасній медичній практиці прийнято комплексну класифікацію водянки оболонок яєчка (табл. 1). Вона систематизує цей патологічний стан за 4 основними критеріями, такими як:
Форма патології | Опис |
Вроджена | Діагностують переважно в педіатричній практиці та є результатом особливостей ембріонального розвитку. Виділяють 2 варіанти захворювання:
|
Придбана | Патологія розвивається протягом життя під впливом різних чинників. У структурі набутих форм виділяють:
|
Однокамерна | Порожнина, де накопичується серозна рідина, не має спайок і утворює єдиний простір. |
Багатокамерна | Більш складна форма, яка виникає при формуванні сполучнотканинних спайок усередині серозної порожнини вагінальної оболонки яєчка. Для неї характерні численні ізольовані камери з рідинним вмістом. |
Гостра / хронічна | Гостра форма вирізняється стрімким розвитком симптоматики протягом кількох діб та має відносно коротку тривалість — до 2 тиж. Після активного періоду клінічних проявів можливі 2 сценарії розвитку:
|
Одностороння | Патологічний процес поширюється на оболонки одного яєчка. |
Двостороння | Уражаються обидва яєчка одночасно. Таку форму найчастіше діагностують у новонароджених пацієнтів, особливо при ізольованому варіанті гідроцеле. |
Крім класифікації самого захворювання, виділяють 4 градації об’єму серозної рідини, що накопичилася між оболонками яєчка:
Ключові причини розвитку вродженого гідроцеле:
Основні причини виникнення набутої форми гідроцеле:
У патогенезі гідроцеле виділяють 2 ключові механізми:
У фізіологічному стані гідродинамічна система збалансована: кількість фільтрованої рідини точно відповідає об’єму тій, що реабсорбувалася.
При дії етіологічних факторів баланс порушується, що запускає ланцюжок патологічних процесів, таких як:
При розвитку гідроцеле істотно змінюються молекулярно-кінетичні властивості рідини, що накопичується:
Патогенез ідіопатичного гідроцеле, що розвивається за відсутності явних порушень у системі лімфатичних колекторів, досі залишається предметом наукових досліджень.
У клінічній практиці прийнято диференціювати гостру та хронічну форми захворювання. Незалежно від типу перебігу патологічного процесу основний та незмінний симптом гідроцеле — збільшення об’єму калитки з однієї або обох сторін. Пацієнти часто відмічають суб’єктивний дискомфорт і біль, що тягне в ділянці калитки.
Для гострої форми захворювання характерні:
Симптоми хронічної форми водянки:
При водянках значних розмірів пацієнти скаржаться на:
Діагностичний алгоритм представлений у табл. 2.
Метод діагностики | Опис |
Візуальний огляд та об’єктивне дослідження калитки | Характерною діагностичною ознакою є специфічне припухле утворення, що має грушоподібну форму.
При гострій формі патології можливі:
Пальпаторно утворення має щільно-еластичну консистенцію, у його структурі вкрай складно диференціювати тканину яєчка внаслідок вираженого набряку та напруги тканин. Дослідження супроводжується вираженою болісністю. Для хронічної форми захворювання характерні:
Пальпаторно визначається безболісне пухлиноподібне утворення щільно-еластичної консистенції з рівною, гладкою поверхнею. Воно має характерну грушоподібну форму: широка частина знаходиться в нижніх відділах, а звужена верхівка спрямована до пахового каналу. Важлива діагностична ознака — наявність чіткої флюктуації. На особливу увагу заслуговує варіант перебігу захворювання, при якому рідина проникає в пахвинний канал. Для сполученої форми гідроцеле характерні коливання об’єму рідини:
У горизонтальному положенні пацієнта при мануальному тиску на калитку під час її підйому рідина переміщається в черевну порожнину з тимчасовим усуненням припухлості калитки. |
Лабораторне дослідження | Першорядне значення має загальний аналіз крові. Він дозволяє визначити наявність запального процесу в організмі. У загальному аналізі крові оцінюються:
Загальний аналіз сечі допомагає виявити можливі порушення з боку сечовидільної системи, які можуть бути як причиною, так і наслідком розвитку водянки оболонок яєчка. Мазок з уретри на наявність урогенітальних інфекцій — це дослідження включає мікроскопічне вивчення матеріалу та проведення специфічних тестів на виявлення різних патогенних мікроорганізмів, включно з гонококами, хламідіями, мікоплазмами, уреаплазмами та іншими збудниками. |
Ультразвукове дослідження (УЗД) | УЗД при підозрі на гідроцеле слід виконувати із використанням високочастотних лінійних датчиків, що працюють у діапазоні частот ≥7–10 МГц. У випадках значного збільшення об’єму калитки, коли необхідне глибше проникнення ультразвукових хвиль, фахівці використовують конвексні датчики, які функціонують на нижчих частотах — 3,5–5 МГц, що забезпечує оптимальну візуалізацію патологічного процесу.
Дослідження проводиться в певному положенні пацієнта: хворий знаходиться в положенні на спині, при цьому йому необхідно самостійно зафіксувати статевий член, притиснувши його до передньої черевної стінки. Типові ультразвукові ознаки патології:
|
Ультразвукове кольорове доплерівське картування | Метод візуалізації, який дозволяє отримати детальне зображення судинного русла калитки з колірним відображенням кровотоку. За результатами дослідження лікар може:
|
Ультразвукова доплерографія | Метод забезпечує кількісну оцінку параметрів кровотоку в судинах калитки:
|
Діафаноскопія | Діагностичний метод, що ґрунтується на принципі просвічування тканин за допомогою спрямованого джерела світла. Ознаки патології:
|
Магнітно-резонансна томографія (МРТ) | МРТ — додатковий метод дослідження, який використовується для диференційної діагностики гідроцеле з іншими захворюваннями органів калитки.
На МРТ-зображеннях гідроцеле візуалізується як однорідне скупчення рідини навколо яєчка з високою інтенсивністю сигналу на Т2- і низькою інтенсивністю на Т1-зважених зображеннях. Така особливість зумовлена хімічним складом серозної рідини. Рідинний вміст чітко відмежований від навколишніх тканин, що дозволяє точно визначити об’єм і поширеність процесу. |
У лікуванні патології застосовують різні методи, основні з яких:
Пунктування водянки — малоінвазивна процедура, що полягає в аспірації рідини за допомогою спеціальної голки. Цей метод належить до категорії паліативних втручань, тобто спрямованих на тимчасове полегшення стану пацієнта, а не на радикальне лікування захворювання. За даними опублікованих спостережень, максимальна тривалість позитивного ефекту після пункції обмежується 6 міс, після чого неминуче настає рецидив гідроцеле з повторним накопиченням рідини в порожнині калитки.
Незважаючи на обмежену ефективність пункційного методу, показаннями до проведення процедури є:
Склерозування — сучасний 2-етапний підхід до терапії гідроцеле без операції:
Склеротерапія базується на розвитку контрольованого асептичного запалення у відповідь на введення склерозуючого агента в простір між листками власної вагінальної оболонки яєчка. Формується фібринозний ексудат, який сприяє щільному з’єднанню парієтального та вісцерального листків оболонки. Для досягнення стійкого терапевтичного ефекту в багатьох випадках показано проведення кількох сеансів склеротерапії.
В якості склерозантів застосовують:
В урологічній практиці існує великий арсенал хірургічних методів видалення гідроцеле яєчка, проте найбільш радикальними вважаються операції, розроблені Бергманом і Вінкельманом.
Операція Бергмана полягає в повному висіченні парієтального листка вагінальної оболонки яєчка. Після виконання розрізу калитки хірург виділяє оболонки яєчка, проводить розтин водяного мішка та евакуацію рідини. Потім парієтальний лист вагінальної оболонки повністю відсікається від місця його переходу на насіннєвий канатик до місця переходу на яєчко. Вісцеральний листок, що залишився та покриває яєчко, зберігається інтактним. Після ретельного гемостазу рана пошарово ушивається.
Операція Вінкельмана відрізняється тим, що парієтальний листок вагінальної оболонки не видаляється повністю, а вивертається. Після розтину водяного мішка та евакуації рідини парієтальний листок розсікається поздовжньо по передній поверхні, потім його краї вивертаються і підшиваються за яєчком. У такий спосіб формується нове анатомічне положення оболонок, при якому серозна поверхня парієтального листка звернена назовні, що запобігає продукції рідини в замкнутий простір.
Період реабілітації після операції з приводу гідроцеле зазвичай становить 2–3 тиж. У післяопераційний період пацієнтам рекомендується обмеження фізичної активності, носіння суспензорії, дотримання гігієнічних заходів.
Найбільш поширені ускладнення після операцій у осіб з гідроцеле:
Сучасні модифікації класичних методів корекції гідроцеле включають:
Гідроцеле при ранньому виявленні та своєчасно розпочатій терапії має сприятливий прогноз і зазвичай не викликає серйозних наслідків для здоров’я пацієнта. При затягуванні зі зверненням до фахівця або відмови від запропонованої терапії патологічний процес має тенденцію до прогресування, переходу в хронічну форму, що значно підвищує ризик розвитку різних ускладнень, таких як:
Профілактичні заходи спрямовані на запобігання розвитку цього захворювання та його рецидивів після проведеного лікування:
Сприятливий прогноз:
Прогноз погіршується за наявності ускладнених форм гідроцеле, особливо у випадках інфікування вмісту водянкової порожнини або розвитку виражених фіброзних змін оболонок яєчка. У таких ситуаціях буде потрібна більш тривала терапія та період реабілітації.
На окрему увагу заслуговує прогноз щодо репродуктивної функції. При своєчасному лікуванні неускладненого гідроцеле фертильність зазвичай не погіршується. Однак тривале захворювання має негативний вплив на сперматогенез, що слід враховувати при визначенні термінів оперативного втручання.