Хламідіоз — це інфекційне захворювання, що передається статевим шляхом, збудником якого є бактерія Chlamydia trachomatis (C. trachomatis). Ця бактерія викликає офтальмологічну інфекцію, що називається «трахома», яка є основною інфекційною причиною сліпоти в усьому світі.
Урогенітальні хламідійні інфекції є бактеріальними інфекціями, що найбільш часто реєструються в США і є найбільш поширеною причиною інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ), у світі. Загальний рівень урогенітальних інфекцій серед жінок США вдвічі вищий, ніж серед чоловіків, з більш високою поширеністю серед жінок віком 15–≥24 років і високою захворюваністю серед чоловіків віком 20–24 років.
Ці серовари корелюють з кількома медичними станами таким чином:
Особливості життєвого циклу C. trachomatis (унікальної бактерії, яка має 2 етапи розвитку):
ЕТ є інфекційною позаклітинною формою мікроорганізму. Раніше вважалося, що вони метаболічно інертні, проте згідно з результатами дослідження, у ЕТ виявлено активні процеси біосинтезу та метаболізму. Незалежно від джерела — чи це сперма інфікованого чоловіка, чи секрет жіночих статевих шляхів, — ЕТ спочатку зв’язуються з гепарансульфатними протеогліканами на поверхні епітеліальних клітин. Далі відбувається взаємодія з низкою рецепторів клітинної поверхні, включно з рецептором маннози, рецептором маннозо-6-фосфату, рецептором епідермального фактора росту (Epidermal growth factor receptor — EGFR), рецептором фібробластного фактора росту (Fibroblast growth factor receptors — FGFR), рецептором тромбоцитарного фактора росту — Platelet derived growth factor receptor alpha — PDGFR), рецептором ефрину А2, протеїндисульфід-ізомеразою та β1-інтегрином.
Після зв’язування ЕТ запускається ремоделювання актинового цитоскелета, індуковане хламідіями, що зумовлює проникнення ЕТ усередину клітини. ЕТ проникають у клітину та виявляються всередині ендоцитозних вакуолей, які потім зливаються в інтрацитоплазматичне включення. Усередині нього ЕТ трансформуються в РТ — метаболічно активну, але неінфекційну форму, здатну до реплікації. РТ використовують ресурси цитоплазми клітини-хазяїна та розмножуються шляхом бінарного поділу.
У міру росту включення при виснаженні поживних речовин та зниження рівня аденозинтрифосфату (АТФ) — РТ знову трансформуються в ЕТ. Вивільнення ЕТ у позаклітинне середовище відбувається або шляхом лізису клітини-хазяїна, або за допомогою екструзії — виштовхування включення. Вивільнені ЕТ здатні прикріплюватися до сусідніх епітеліальних клітин, ініціюючи новий цикл інфекції (Witkin S.S. et al., 2017).
Інкубаційний період хламідіозу (час від моменту зараження до виникнення перших симптомів) у середньому становить 7–21 день, але може варіювати в межах 5–30 днів залежно від імунного статусу, статі та індивідуальних факторів.
Важливо, що хламідіоз часто протікає безсимптомно, особливо в жінок, тому людина може бути носієм інфекції та передавати її іншим, не знаючи про це.
Trachomatis у жінок уражує ендоцервікс, верхні відділи статевих шляхів. У чоловіків та жінок — уретру, пряму кишку, кон’юнктиву ока.
Шляхи передачі інфекції:
Більшість пацієнтів залишаються безсимптомними носіями C. trachomatis. Симптоматика залежить від локалізації інфекції. Нижче наведені основні клінічні форми захворювання.
У жінок основне анатомічне місце ураження хламідіозом — шийка матки.
Клінічні прояви хламідіозу у жінок:
Ускладнення за відсутності лікування — безпліддя (унаслідок обструкції маткових труб) та підвищений ризик позаматкової вагітності.
Ризики під час вагітності — підвищена ймовірність передчасних пологів, інфікування плоду.
У новонароджених, що народилися вагінально від інфікованих матерів, можливий розвиток:
Основні клінічні форми хламідіозу у чоловіків:
У чоловіків та жінок із хламідіозом можливі:
Серед усіх інфекцій, що викликаються C. trachomatis, лише трахому можна діагностувати виключно клінічно. Для інших форм інфекції (урогенітальних, офтальмологічних, анальних) необхідне лабораторне підтвердження.
Золотий стандарт діагностики — тест ампліфікації нуклеїнових кислот (Nucleic acid amplification testing — NAAT).
Матеріали для тесту NAAT:
Альтернативні методи діагностики C. trachomatis — культуральне дослідження, експрес-тести, серологічні та антигенні тести, молекулярні зонди.
Якщо для діагностики C. trachomatis недоступний NAAT, можна почати емпіричну терапію на підставі типової клінічної картини.
За наявності підозри на хламідіоз важливо обстежити пацієнта на інші ЗПСШ: вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), гонорею, сифіліс; провести загальний аналіз крові, особливо за підозри на ЗЗОМТ. У жінок виконати тест на вагітність (за позитивного результату доксициклін протипоказаний). Також рекомендовано обстежити статевого партнера.
Згідно з рекомендаціями цільової групи профілактичних служб США (United States Preventive Services Task Force — USPSTF), всім сексуально активним жінкам віком молодше 25 років, а також віком старше 25 років з факторами ризику (зміна партнера, відсутність бар’єрної контрацепції) показаний щорічний скринінг на хламідіоз. У чоловіків можна використовувати тест на лейкоцитарну естеразу в сечі — за відсутності симптомів інфекції сечовивідних шляхів (Mohseni M. et al., 2023).
Лікування неускладненого урогенітального хламідіозу, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), включає:
При аноректальній хламідійній інфекції, згідно з даними ВООЗ, рекомендовано призначати доксициклін — доза 100 мг перорально 2 р/добу протягом 7 днів.
При лікуванні хламідійної інфекції в період вагітності рекомендовано призначати азитроміцин — доза 1 г одноразово внутрішньо або амоксицилін — доза 500 мг перорально 3 р/добу протягом 7 днів або еритроміцин 500 мг перорально 2 р/добу протягом 7 днів.
При лікуванні венеричної лімфогранульоми рекомендовано призначати:
При лікуванні хламідійної інфекції у немовлят рекомендовано призначати:
Немовлятам, у яких початковий курс еритроміцину не зумовив потрібний результат, рекомендовано провести повторний курс еритроміцину тривалістю 14 днів.
Хламідіоз нерідко діагностують разом із гонореєю, тому важливо оцінити необхідність одночасного лікування.
Усі статеві партнери пацієнта мають бути ідентифіковані, обстежені та проліковані. Пацієнтам слід утриматися від сексуальних контактів щонайменше на 7 днів після початку терапії, пройти консультацію з питань безпечного сексу та зробити тест на ВІЛ (Mohseni M. et al., 2023).
ІПСШ підвищують ризик позаматкової вагітності у жінок дітородного віку. Запалення та рубцювання верхніх статевих шляхів також можуть вплинути на фертильність або призвести до хронічного болю в тазу. Хламідійна інфекція в період вагітності також може підвищити ризик допологового розриву плодових оболонок та передчасних пологів (Mohseni M. et al., 2023).
Профілактика хламідіозу спрямована на зниження захворюваності, попередження ускладнень та переривання ланцюгів передачі інфекції.
Включає первинні, вторинні та третинні заходи:
Ефективність антибіотикотерапії становить 95% при первинній терапії. Прогноз позитивний при своєчасному початку лікування та завершенні всього курсу антибіотикотерапії, однак у поодиноких випадках можливий рецидив.
Повторне інфікування діагностують часто, що пов’язано з відсутністю лікування інфікованих статевих партнерів або зараженням інфекцією від нового партнера.
Летальний результат настає рідко, але може бути викликаний прогресуванням сальпінгіту та тубооваріального абсцесу з розривом та перитонітом. Найбільш тяжка форма розвивається при повторному інфікуванні хламідіями, що призводить до рубцювання маткових труб з подальшим безпліддям (Mohseni M. et al., 2023).