0
UA | RU

Вазелинова олія (Vaselin oil)

Виробник:
різних виробників

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
ВАЗЕЛІНОВЕ МАСЛО
Віола
Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Олія вазелінова50 мл
№ UA/6520/02/01 від 12.04.2017
Фітофарм
Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Олія вазелінова25 мл
№ UA/0408/01/01 від 13.07.2018
Фітофарм
Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Олія вазелінова50 мл
№ UA/0408/01/01 від 13.07.2018
Косметика
ВАЗЕЛІНОВА ОЛІЯ
Фармаком
ОЛІЯ ВАЗЕЛИНОВА
Червона зірка
ОЛІЯ ВАЗЕЛИНОВА КОСМЕТИЧНА
Красота та Здоров'я
ОЛІЯ НАТУРАЛЬНА РОСЛИННА
Адверсо
Ціни в аптеках

Актуальна інформація

Вазелінова олія, також відома як рідкий парафін, — продукт нафтопереробки, який є сумішшю рідких високомолекулярних насичених аліфатичних та циклічних вуглеводнів (Фармацевтична енциклопедія). Вазелінова олія широко застосовується в медицині в якості проносного засобу, а також як допоміжний засіб при різноманітних маніпуляціях.

Клінічне застосування вазелінової олії

Вазелінова олія може застосовуватися в якості проносного засобу. Вона розм’якшує калові маси, не розщеплюється ферментами та не всмоктується, тому вважається безпечною (Корниенко Е.А., 2010), але в інструкції МОЗ України вказано, що у дітей її слід застосовувати лише зовнішньо.

Вазелінова олія застосовується при різноманітних медичних маніпуляціях у якості лубриканта: нею змащують накінечник клізми (Парфенов А.И., 2010), катетери сфінктероманометра (Халиков М.М., 2015), назогастральний зонд (Хвойнов Д.В., 2008), стравохідний буж (Матвеева Л.В., 2014), використовують для полегшення пальцьового дослідження прямої кишки (Парфенов А.И., 2010) і в якості оптичного середовища при цистоскопії (Морозов Д.А., 2011).

Якщо у хворого виявлено геморой, то для полегшення акту дефекації (для зменшення тривалості натужування) рекомендовано вживати всередину 1 ч. л. вазелінової олії перед сном (Парфенов А.И., 2010). Можна також застосовувати препарат при синдромі подразненої кишки: у поєднанні із засобами, що набухають, та осмотичними проносними засобами вазелінова олія полегшує пасаж кишкового вмісту (Караулько И.В., 2011). Рекомендовано включати вазелінову олію в схеми консервативного лікування дітей з випадінням прямої кишки. Поєднання проносних засобів, препаратів загальнозміцнювальної дії та місцевої фізіотерапії сприяє досягненню повноцінного ефекту від консервативного лікування у 91,7% пацієнтів (Ахмедов Р.Ш., 2009).

Вазелінова олія застосовується в комплексній декомпресійній терапії. Вона показана для консервативного усунення гострої кишкової непрохідності поряд з такими маніпуляціями, як паранефральна блокада, перидуральна блокада, сифонні клізми, введення спазмолітиків та стимуляція кишкової перистальтики. Відмічається, що у 36,5% пацієнтів при таких заходах усувається непрохідність, а в інших вже через 6–7 год покращується стан (оцінюється за критерієм зменшення площі газу над рівнем рідини на 30% та більше) (Тотиков З.В., 2013). Вазелінова олія також застосовується у пацієнтів після стентування пухлинного стенозу товстої кишки (Денисенко В.Л., 2015).

У деяких випадках вазелінова олія дозволяє досягти консервативного усунення кишкової непрохідності, викликаної діоспіробезоаром (фітобезоар, що утворився з волокнистої м’якоті хурми) (Окунев Н.А., 2018).

Призначення вазелінової олії всередину в ранній післяопераційний період сприяє ранньому відновленню перистальтики після операцій на товстій кишці (Дарвин В.В., 2006), а також захисту зони анастомозу від травмування каловими масами (Воленко А.В., 2011).

Інші способи медичного застосування вазелінової олії

Також вазелінова олія застосовується в інтенсивній терапії отруєнь. Описаний досвід застосування вазелінової олії (введення в шлунок через зонд) після промивання шлунка (Васильченко С.Л., 2011) з метою зниження абсорбції жиророзчинних отрут (Шавази Н.М., 2020), наприклад дихлоретану (Толкачев Ю.В., 2012).

Вазелінову олію застосовують для обробки шкіри та складок у новонароджених з іхтіозом (Алимова Х.П., 2016).

При накладанні колостоми вазелінова олія наноситься на слизову оболонку кишки для захисту її від агресивних антисептичних р-нів, якими обробляють лінію шва (Коновалов С.В., 2005).

Проносний ефект вазелінової олії застосовується в післяопераційний період після реконструктивних операцій на прямій кишці поряд з бужуванням та тренувальними клізмами (Хамраев А.Ж., 2017).

Також вазелінова олія застосовується для перев’язок в урології — змочена вазеліновою олією серветка застосовується для закриття ранової поверхні після реконструктивно-пластичних втручань при гіпоспадії (Трапезникова М.Ф., 2002). Однак, на думку деяких авторів (Файзулин А.К. и соавт., 2018), вазелінова олія для перев’язок не рекомендована, оскільки може спричиняти формування норицевих ходів.

При проведенні аутодермотрансплантації хворим із синдромом діабетичної стопи чи для закриття пролежнів (Турсынов Н.И., 2008) вазелінова олія застосовується у складі пов’язки для реципієнтної зони при методиці гіпоксичного прекондиціонування. Ця методика покращує адаптацію тканин до гіпоксії, що в цілому підвищує життєздатність трансплантата (Измайлов С.Г., 2016).

До 1950-х років користувався популярністю метод лікування туберкульозу легень за допомогою накладення олеотораксу. Суть операції зводиться до досягнення механічного колапсу (спадіння) легені у пацієнта з туберкульозною каверною. Для цього у плевральну порожнину чи екстраплеврально вводилася стерилізована вазелінова олія у декілька прийомів до необхідного об’єму. Після рубцювання каверни олію невеликими порціями (по 50 мл) евакуювали з порожнини. Загалом повний курс лікування займав до 5 років, а в деяких випадках пацієнти припиняли спостерігатися у фтизіатра, й олеоторакс залишався на довгі роки, не спричиняючи дискомфорту (Коротков П.Б., 2015). Однак у міру розвитку резекційної хірургії метод олеотораксу припинили застосовувати (Кравченко А.Ф., 2005).

Вазелінова олія: застереження

Важливо знати, що вазелінову олію не можна застосовувати як проносний засіб у період вагітності — вона порушує абсорбцію жиророзчинних вітамінів, що може призвести до підвищення ризику післяпологових кровотеч та кровотеч у новонародженого (Успенская Ю.Б., 2017).

Особам похилого віку слід з обережністю застосовувати вазелінову олію в якості проносного засобу. Через вікові функціональні порушення стравохідної перистальтики частина прийнятої всередину олії може потрапляти у дихальні шляхи та викликати обтураційну пневмонію (Шемеровский К.А., 2010).

Вазелінова олія: висновки

Деякі способи застосування вазелінової олії (наприклад олеоторакс) залишилися в історії, однак завдяки розвитку медичних технології (наприклад стентування пухлин ШКТ, розвиток техніки реконструктивних операцій) вазелінова олія знаходить застосування в нових клінічних ситуаціях.

Дата додавання: 14.09.2021 р.
© Компендіум 2020

Інструкція МОЗ

ВАЗЕЛІНОВЕ МАСЛО олія 50 мл, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: масло вазелінове (парафін рідкий);

1 флакон містить 50 мл масла вазелінового.

Лікарська форма

Масло.

Безбарвна, масляниста, нефлуоресціююча рідина без запаху та смаку.

Назва і місцезнаходження виробника

ЗАТ Фармацевтична фабрика “Віола».

Україна, 69063, м. Запоріжжя, вул. Кірова. 75.

Фармакотерапевтична група

Проносні засоби. Код АТС A06A A01.

Фармакологічні властивості

Вазелін — очищена суміш твердих та рідких вуглеводів, які одержують із нафти. При прийомі внутрішньо, не всмоктуючись, розм’якшує калові маси та сприяє їхньому просуванню кишечником. При зовнішньому застосуванні усуває сухість шкіри, практично не абсорбується в системний кровотік.

Показання для застосування

Внутрішньо — хронічні запори у дорослих.

Зовнішньо — перед застосуванням банок, при сухості шкіри (у тому числі навколо природних отворів), перед проведенням медичних процедур (змащують наконечник клізми, газовивідної трубки).

Протипоказання.

Підвищена індивідуальна чутливість до препарату. Не можна застосовувати внутрішньо при гострих запальних процесах органів черевної порожнини (апендицит, перитоніт. виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, виражений коліт), геморої, у періоди вагітності та менструації, а також дітям.

Не застосовувати при отруєнні фосфором і фосфорорганічними сполуками. Не застосовувати внутрішньо одночасно з жиророзчинними антигельмінтними засобами (натамол, вермокс. медамін. авермол).

Особливі застереження

Перед застосуванням збовтують. За необхідності після аплікації масло витерти ватним або марлевим тампоном і змити теплою водою з милом.

Після припинення курсу застосування внутрішньо масло вазелінове може певний час виділятися із заднього проходу та забруднювати білизну. тому рекомендується використовувати прокладки.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

ІІрн вагітності протипоказаний.

У період годування груддю застосовують з урахуванням співвідношення користь для матері/ризик для дитини. яке визначає лікар.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Дані відсутні.

Діти.

Застосовується у дітей тільки зовнішньо.

Спосіб застосування та дози

Призначають дорослим внутрішньо по 1-2 столові ложки 1 раз на добу. Тривалість застосування визначає лікар залежно від терапевтичного ефекту та переносимості препарату.

Зовнішньо дорослим і дітям — змащують шкіру тонким шаром. легко втираючи.

Передозування

Не описане. Можливе посилення побічних ефектів.

Побічні ефекти

Тривале застосування може спричинити порушення процесу травлення, нудоту, анорексію, гіповітаміноз А, В, К, подразнення та свербіж у ділянці заднього проходу. В окремих випадках можливі алергічні реакції (гіперемія, свербіж шкіри).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Посилює побічні ефекти жиророзчинних та антигельмінтних засобів.

Термін придатності.

5 років.

Умови зберігання.

Зберігати при кімнатній температурі (15 — 25 градусів) в захищеному від світла місці. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка.

По 50 мл у флаконах.

Категорія відпуску.

Без рецепта.

ВАЗЕЛІНОВЕ МАСЛО олія 25 мл,олія 50 мл, Фітофарм ПрАТ (Україна, Бахмут)

Затверджено МОЗ Украiни від 2018-07-13 р. № 1309. Р.п. № UA/0408/01/01

Склад лікарського засобу

діюча речовина: 1 флакон містить вазелінове масло — 25 мл або 50 мл.

Лікарська форма

Масло.

Прозора, безбарвна, масляниста, нефлюоресцююча у денному світлі рідина.

Назва і місцезнаходження виробника

ПАТ «Фітофарм».

Україна, 84500, Донецька обл., м. Артемівськ, вул. Сибірцева, 2.

Фармакотерапевтична група

Проносні засоби. Код АТС А06А А01.

Вазелін — очищена суміш твердих та рідких вуглеводів, які одержують із нафти. При прийомі внутрішньо, не всмоктуючись, розм`якшує калові маси та сприяє їхньому просуванню кишечником. При зовнішньому застосуванні усуває сухість шкіри, практично не абсорбується у системний кровотік.

Показання для застосування

Внутрішньо — хронічні запори у дорослих.

Зовнішньо — перед застосуванням банок, при сухості шкіри (у тому числі навколо природних отворів), перед проведенням медичних процедур (змащувати наконечник клізми, газовивідної трубки).

Протипоказання

Підвищена індивідуальна чутливість до препарату.

Не можна застосовувати внутрішньо при гострих запальних процесах органів черевної порожнини (апендицит, перитоніт, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, виразковий коліт), геморої, під час менструації.

Не застосовувати при отруєнні фосфором і фосфороорганічними сполуками. Не застосовувати внутрішньо одночасно з жиророзчинними антигельмінтними засобами (натамол, вермокс, медамін, авермол).

Належні заходи безпеки при застосуванні

Перед застосуванням збовтувати.

При необхідності після аплікації масло витерти ватним або марлевим тампоном і змити теплою водою з милом.

Після припинення курсу застосування внутрішньо масло вазелінове може певний час виділятися із заднього проходу та забруднювати білизну, тому рекомендується використовувати прокладки.

Особливі застереження

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності протипоказане.

У період годування груддю застосовувати з урахуванням співвідношення користь для матері/ризик для дитини, яке визначає лікар.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Дані відсутні.

Діти.

Застосовувати дітям тільки зовнішньо.

Спосіб застосування та дози

Призначати дорослим внутрішньо по 1–2 столові ложки 1 раз на добу. Тривалість застосування визначає лікар залежно від терапевтичного ефекту та переносимості препарату.

Зовнішньо дорослим і дітям — змащувати шкіру тонким шаром, легко втираючи.

Передозування

Не описане. Можливе посилення побічних ефектів.

Побічні ефекти

Тривале застосування може спричинити порушення процесу травлення, нудоту, анорексію, гіповітаміноз А, D, К, подразнення та свербіж у ділянці заднього проходу.

Можливі алергічні реакції, включаючи гіперемію, свербіж шкіри.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Посилює побічні ефекти жиророзчинних та антигельмінтних засобів.

Термін придатності

5 років.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 25 мл, по 50 мл у флаконах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

ВАЗЕЛІНОВА ОЛІЯ, Фармаком ТОВ ПТФ (Україна, Харків)

ВАЗЕЛІНОВА ОЛІЯ

ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ

Вазелінову олію рекомендується використовувати зовнішньо в якості пом’якшуючого і зволожуючого шкіру засобу, як основу для рідких мазей у косметології; як допоміжний засіб при постановці клізми для змащення наконечника.

СКЛАД

Олія вазелінова.

ОПИС ДІЮЧИХ РЕЧОВИН

Олія вазелінова має ранозагоюючу, дезінфікуючу, послаблюючу дію, вона не має запаху і кольору. При нанесенні на шкіру вона утворює щільну тонку плівку, яка утримує вологу і захищає шкірний покрив від негативних впливів зовнішнього середовища (холоду, сонячних променів).

СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ

Наносити тонким шаром на шкіру (у тому числі навколо природних отворів).

ПРОТИПОКАЗАННЯ

Індивідуальна чутливість.

ФОРМА ВИПУСКУ

Флакон 50 мл.

ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ

36 місяців.

ОЛІЯ ВАЗЕЛИНОВА, Червона зірка ВАТ (Україна, Харків)

Склад

Олія вазелінова (мінеральна).

Показання до застосування

Догляд за шкірою. Має пом´якшувальну і зволожуючу дію на шкіру, надає природну м´якість і шовковистість.

Спосіб застосування

Щоденно, після водних процедур, нанести олію на шкіру легкими рухами і втерти. При необхідності залишки олії видалити серветкою.

Протипоказання

Протипоказань немає. У разі підвищеної чутливості до компонентів олії, застосування слід припинити. 

Термін придатності

30 місяців.

Умови зберігання

При температурі від +5 ºС до +25 ºС. Зберігати у недоступному для дітей і захищеному від світла місці.

Упаковка

По 100 мл у флаконі.

ДСТУ 4767:2007

Діагнози, при яких застосовують Вазелинова олія

Запор МКХ K59.0
Інтестинальний синдром МКХ K59.8
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko