0
UA | RU

Кандід (Candid)

Glenmark

Склад і форма випуску

РечовинаКількість
Клотримазол1 %
Допоміжні речовини: пропіленгліколь, гліцерол.
№ UA/8209/01/01 від 11.05.2018
РечовинаКількість
Клотримазол10 мг/г
Допоміжні речовини: пропіленгліколь, парафін рідкий, цетомакроголовий емульсійний воск, вазелін білий, спирт бензиловий, метилпарабен, пропілпарабен, натрію фосфат безводний, натрію фосфат однозаміщений, бутилгідрокситолуол, вода очищена.
№ UA/9754/02/01 від 30.08.2019
РечовинаКількість
Клотримазол10 мг/г
Допоміжні речовини: тальк очищений, крохмаль кукурудзяний, кремнію діоксид колоїдний, віддушка.
№ UA/9754/03/01 від 02.10.2019
РечовинаКількість
Клотримазол10 мг/мл
Допоміжні речовини: пропіленгліколь.
№ UA/9754/01/01 від 05.07.2019
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Клотримазол є протигрибковим препаратом широкого спектру дії, який застосовується в основному для лікування захворювань, викликаних Candida albicans, та інших грибкових інфекцій. Синтетичний азольний антимікотик клотримазол широко призначається в якості лікарського засобу для лікування tinea pedis (нога спортсмена), а також вульвовагінального та ротоглоткового кандидозу. Він проявляє фунгістатичну протигрибкову активність, порушує біосинтез ергостеролу, який входить до складу клітинної мембрани грибів, тим самим пригнічуючи їх ріст. Крім своєї протигрибкової активності, клотримазол цікавий при ряді інших захворювань, таких як серповидноклітинна анемія, малярія і деякі види раку. Були отримані комплекси з’єднань клотримазолу з металами (дослідження з декількома препаратами), вони виявляли кращу фармакологічну ефективність. Крім того, кілька нових фармацевтичних складів з модифікованим вивільненням також знаходяться в стадії розробки. Клотримазол належить до добре переносимих препаратів. Йому притаманна мала кількість побічних ефектів. Однак у деяких груп пацієнтів (з ослабленим імунітетом) може спостерігатися лікарська резистентність. Його антимікотичні властивості були відкриті в кінці 1960-х років. Як активний компонент він продається під різними торговими марками, різними фармацевтичними компаніями по всьому світу. На додаток до своєї антимікотичної активності клотримазол застосовується для лікування трихомоніазу, стійкого до метронідазолу, для полегшення його симптомів (Cudmore et al., 2004) і виявляє активність щодо деяких грампозитивних бактерій (Alsterholm et al., 2010). Ця сполука отримана в результаті синтезу.

Клотримазол вважається хімічно своєрідним з’єднанням. До його складу входять чотири ароматичних кільця, пов’язаних з тетраедричним (sp3-гібридизованим) атомом вуглецю. Однією з ароматичних груп є імідазольне кільце і, як відомо, воно опосередковує реакції переносу електрона в біологічних системах (Eaton and Wilkins, 1978; Eaton and Wilson, 1979). Решта ароматичних кілець утворюють трифенілметильний радикал, який, як відомо, утворює і стабілізує радикальне проміжне з’єднання (Hicks, 2007). Одне із цих кілець є хлорзаміщеним у положенні С2. Хоча клотримазол є ахіральною молекулою, його два фенільних кільця називаються енантіотопними (з точки зору симетрії енантіотопними називаються групи, які переводяться одна в іншу шляхом відображення в дзеркальній площині). Ці енантіотопні групи можна диференціювати шляхом взаємодії з хіральною молекулою (вони містяться тільки в таких молекулах) (Eliel et al., 1994).

Азоли являють собою найбільший клас протигрибкових препаратів, що застосовуються в клінічній практиці, і можуть бути додатково підрозділені на два класи залежно від їх хімічної структури: імідазолу і триазолу. Клотримазол належить до підкласу імідазолоазольних препаратів. Поряд з еконазолом і міконазолом, клотримазол є препаратом вибору для місцевого лікування дерматофітії (стопи спортсмена), пахового дерматомікозу і дерматомікозу, викликаного ізолятами Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis і C. albicans (Gelone et al., 2006). Він також активно призначається при місцевій терапії вульвовагінального і ротоглоткового кандидозу.

Короткий опис антимікробної активності

Клотримазол діє, перш за все пошкоджуючи бар’єр проникності в клітинній мембрані грибів. Клотримазол викликає пригнічення біосинтезу ергостеролу, найважливішого компонента мембран грибкових клітин. Якщо синтез ергостеролу повністю або частково інгібується, клітина більше не здатна створювати інтактну і функціональну клітинну мембрану. Кандід (клотримазол) є протигрибковим засобом широкого спектру дії, що пригнічує ріст патогенів, змінюючи проникність клітинних мембран. Дія клотримазолу є фунгістатичною при концентрації препарату до 20 мкг/мл і може бути фунгіцидною в пробірці проти Candida albicans й інших видів роду Candida при більш високих концентраціях. На жаль, резистентність до клотримазолу, яка була рідкісною в минулому, на даний час поширена серед різних груп пацієнтів.

Аналогічні препарати

Існує цілий ряд антимікотичних препаратів азолу, тісно пов’язаних з клотримазолом, включаючи препарати імідазолу: міконазол, еконазол і кетоконазол, а також препарати тріазолу: флуконазол та ітраконазол. Всі вони є антимікотиками широкого спектру дії і, як правило, погано всмоктуються при пероральному застосуванні, за винятком кетоконазолу й ітраконазолу (огляд Odds et al., 2003; Gelone and O’Donnell, 2006; Lorand and Kocsis, 2007). У клінічних умовах дія міконазолу й еконазолу дуже схожа на дію флуконазолу; при лікуванні місцевих грибкових інфекцій. На відміну від інших азолів, ітраконазол проявляє активність проти аспергіл.

Лікарські форми

У Європейському Союзі клотримазол випускається у формі крему, песарій під різними торговими марками. У США доступні додаткові препарати, а саме лосьйони клотримазолу, порошки, пастилки, розчини для зовнішнього застосування і вагінальні таблетки. Клотримазол іноді комбінується зі стероїдами гідрокортизоном або бетаметазоном. В Україні клотримазол під однією з торгових марок — препарат Кандід — застосовується у вигляді декількох лікарських форм. Це крем, порошок нашкірний, р-н для зовнішнього застосування, розчин для ротової порожнини.

Побічні реакції. Види взаємодій

Усі лікарські форми препарату Кандід (клотримазол) відпускаються без рецепта. Були зареєстровані кілька випадків контактного алергічного дерматиту під час застосування крему з клотримазолом. Було виявлено, що дана реакція пов’язана не з допоміжними компонентами препарату, а саме з діючою речовиною — клотримазолом (Kalb and Grossman, 1985). Інтравагінально клотримазол, що застосовується в якості песаріїв, може пошкодити презерватив (необхідно застосувати додаткові засоби контрацепції).

Найбільш значущі побічні реакції для препаратів клотримазолу в даний час відмічалися щодо тих, які застосовуються у формі оральних пастилок для лікування кандидозу, що виник у порожнині рота. До них належать нудота, блювання, неприємні відчуття в роті, свербіж і підвищення рівня печінкових ферментів (rev. Ellepola and Samaranayake, 2000). Льодяники клотримазолу не продаються в Європейському Союзі, але широко доступні в США та інших країнах. Таблетки або капсули клотримазолу, призначені для ковтання, більше не призначаються, оскільки на тлі їх застосування виникають порушення з боку шлунково-кишкового тракту, можуть виникати дизурія і розвиток депресії. Зокрема, через дуже обмежену розчинність клотримазолу в воді і токсичність по відношенню до шлунково-кишкового тракту, інші протигрибкові препарати — похідні імідазолу замінили клотримазол для прийому всередину у формі капсул.

Препарат не впливає на здатність людини керувати транспортними засобами або працювати з іншими механізмами. Песарії не рекомендуються для застосування у дітей. Кандід (клотримазол) призначають для терапії особами літнього віку, жінкам, які годують груддю.

Висновки

За іронією долі, ця тенденція, а саме підвищення поширення грибкових інфекцій, частково відображає клінічний успіх в інших напрямках, таких як лікування вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), раку і збільшення числа реципієнтів трансплантата. Резистентність до клотримазолу, яка була рідкісним явищем, в даний час досить часто відмічається у деяких груп пацієнтів з кандидозом (Pelletier et al., 2000). Хоча ці епідеміологічні тенденції навряд чи вплинуть на широке застосування клотримазолу та пов’язаних з ним ліків у загальній популяції. Триває раціональна розробка нових лікарських препаратів з поліпшеними спектрами активності. І передбачається, що ці нові ліки замінять клотримазол для лікування інвазивних грибкових інфекцій в окремих групах пацієнтів високого ризику.

Проте в даний час подальше застосування клотримазолу в якості лікарського засобу є сферою інтенсивних досліджень. Існують перспективи як для його використання при нових показаннях, так і для розробки нових складів. Клотримазол використовується як основа при розробці і синтезі нових протималярійних препаратів, які дешеві і прості в синтезі (Gemma et al., 2007, 2008). Комплекси паладій-клотримазолу, які виявляють підвищену цитотоксичність щодо пухлинних клітинних ліній, у порівнянні з одним клотримазолом, досліджуються як нові протипухлинні засоби (Navarro et al., 2006). Деякі інші комплекси метал-клотримазол, такі як рутеній-клотримазол і платина-клотримазол, також демонструють багатообіцяючі протипухлинні властивості (Navarro et al., 2009; Robles-Escajeda et al., 2013). Існує також великий інтерес до застосування клотримазолу та його метаболітів у якості з’єднань зі свинцем у стратегічній розробці нових методів лікування серповидноклітинної анемії, оскільки вони можуть зменшити дегідратацію еритроцитів in vivo шляхом пригнічення так званого Gardos, кальційзалежних калієвих каналів (Brugnara et al., 1996; Brugnara і De Franceschi, 2006; Gbotosho et al., 2013).

Нові підходи до виду лікарської форми клотримазолу включають трансбукальну біоадгезивну плівку, яка містить клотримазол, яка, як було встановлено, пригнічує кандидоз порожнини рота на термін до 6 год (Singh et al., 2008). А також вагінальний гель з повільним вивільненням клотримазолу. Цей тип препаратів з повільним вивільненням може проявляти підвищену ефективність у порівнянні з іншими системами вагінальної доставки, оскільки традиційні вагінальні креми, песарії і таблетки, як правило, мають короткий час знаходження в піхві через природний процес очищення, який там відбувається. На закінчення слід зазначити, що препарат Кандід (клотримазол) є ефективним, безпечним і добре переносимим. Він продається в більшості розвинених країн по всьому світу під різними торговими марками, і є велика кількість лікарських засобів, до складу яких входить клотримазол. Хоча виникає резистентність до клотримазолу, що може обмежити майбутнє застосування цього препарату в певних групах пацієнтів, у загальній популяції його широке застосування, ймовірно, продовжиться. Поточна розробка клотримазолу як лікарського засобу спрямована на пошук нових клінічних показань до застосування препарату, його використання в якості основної речовини в дослідженнях з розробки лікарських засобів на його основі й оптимізації лікарських форм для поліпшення доставки ліків (Crowley P.D., 2014).

Інструкція МОЗ

Кандід розчин для ротової порожнини 1 %, Glenmark (Індія)

Склад

діюча речовина: clotrimazol;

1 мл розчину містить клотримазолу 10 мг;

допоміжні речовини: пропіленгліколь, гліцерин.

Лікарська форма

Розчин для ротової порожнини.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора в’язка рідина без кольору.

Фармакотерапевтична група

Засоби для застосування у стоматології.

Протимікробні та антисептичні засоби для місцевого застосування.

Код АТХ А01А В18.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Фармакологічна дія Кандіду зумовлена властивостями клотримазолу, що входить до його складу. Клотримазол — протигрибковий засіб широкого спектра дії з групи похідних імідазолу. До клотримазолу чутливі дерматофіти, дріжджові гриби, а також плісняві гриби.

Ефект клотримазолу пов’язаний з порушенням синтезу ергостерину, що входить до складу клітинної мембрани грибів, у результаті чого змінюються структура та властивості мембран, спостерігається лізис клітин.

При місцевому застосуванні лише незначні кількості клотримазолу всмоктуються у кров, тому системні ефекти відсутні.

Фармакокінетика.

При місцевому застосуванні лише незначні кількості клотримазолу всмоктуються у кров, тому системні ефекти відсутні.

Клінічні характеристики

Показання

Місцеве лікування кандидозу ротової порожнини. Фарингомікози.

Протипоказання

Підвищена чутливість до клотримазолу або до інших складових препарату, включаючи пропіленгліколь та гліцерин.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Дані відсутні.

Особливості застосування

Препарат не призначений для прийому внутрішньо, тому не слід ковтати його при застосуванні.

Запобігати попаданню препарату в очі.

У деяких випадках спостерігається бактеріальна резистентність до клотримазолу. При відсутності терапевтичного ефекту лікарського засобу слід застосувати інший спосіб лікування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Застосування препарату у період вагітності можливе тільки у разі, коли, на думку лікаря, очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода.

Дані щодо можливості проникнення клотримазолу у грудне молоко відсутні. Тому препарат можна застосовувати у період годування груддю тільки тоді, коли, на думку лікаря, очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

10–20 крапель Кандіду наносити на уражені ділянки слизової оболонки рота за допомогою ватного тампона 3–4 рази на день. Усі уражені ділянки слизової оболонки рота слід обробити препаратом. Зазвичай позитивний результат від застосування спостерігається на 3–5-й день лікування, однак в окремих випадках лікування може бути продовжене, поки ознаки інфекції не зникнуть повністю. Під час і після лікування особливу увагу необхідно приділити усуненню будь-яких впливів, які можуть призвести до повернення інфекції.

Курс лікування визначає лікар.

Діти.

Немає достатніх даних щодо застосування препарату дітям.

Передозування

При рекомендованому режимі застосування виникнення симптомів передозування неможливе.

Побічні реакції

Можливі алергічні реакції. Біль та подразнення на місці аплікації.

Можуть виникнути непритомність, артеріальна гіпотензія, задишка, висипи на шкірі, кропив’янка, еритема, печіння, поколювання, свербіж, набряк, контактний дерматит.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати в захищеному від світла місці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 15 мл препарату у флаконах із пробкою-крапельницею та ковпачком, по 1 флакону у картонній упаковці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

Гленмарк Фармасьютикалз Лтд./Glenmark Pharmaceuticals Ltd.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Дільниця № Е-37/39, Ем.Ай.Ді.Сі., Сатпур, Насік — 422 007, Індія/Plot No E-37/39, M.I.D.C., Industrial Estate, Satpur, Nasik — 422 007, India.

Кандід крем 10 мг/г, Glenmark (Індія)

Склад

діюча речовина: сlotrimazole;

1 г крему містить клотримазолу 10 мг;

допоміжні речовини: пропіленгліколь, парафін білий м’який, олія мінеральна, віск неіонний емульгований, спирт бензиловий, метилпарагідроксибензоат (Е 218), пропілпарагідроксибензоат (Е 216), бутилгідрокситолуол (Е 321), натрію дигідрофосфат, натрію фосфат безводний, вода очищена.

Лікарська форма

Крем.

Основні фізико-хімічні властивості: напівтвердий крем білого кольору.

Фармакотерапевтична група

Протигрибкові препарати для місцевого застосування. Похідні імідазолу та триазолу.

Код АТХ D01А С01.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Клотримазол має широкий спектр антимікотичної дії in vitro та in vivo, який включає дерматофіти, бластоміцети, гіфоміцети та диморфні грибки.

В експериментальних дослідженнях мінімальні концентрації клотримазолу, які пригнічують розвиток грибків, становлять 0,062–4 (-8) мкг/мл у субстраті. Клотримазол чинить переважно фунгістатичну дію. Ефекти in vitro обмежуються дією на елементи грибка, що проліферують; грибкові спори мають низьку вразливість. Механізм дії полягає у пригніченні синтезу ергостеролу, що призводить до руйнування та погіршення функції цитоплазматичної мембрани грибка.

Крім антимікотичного ефекту, клотримазол in vitro пригнічує розмноження коринебактерій та грампозитивних коків, крім ентерококів, у концентраціях 0,5–10 мкг/мл у субстраті та діє на трихомонади при концентрації 100 мкг/мл.

Резистентність до клотримазолу оцінюється як сприятлива у первинно резистентних штамів чутливих видів грибків. Вторинна резистентність розвивається у первинно чутливих видів грибків після лікування, що спостерігається дуже рідко.

Фармакокінетика.

Дослідження фармакокінетики показали, що всмоктування клотримазолу незначне, < 2 та 3–10% застосованної дози з піком плазмової концентрації діючої речовини < 10 нг/мл.

Клінічні характеристики

Показання

Грибкові захворювання шкіри та слизової оболонки, спричинені дерматофітами, пліснявими і дріжджовими грибами, а також іншими збудниками, чутливими до клотримазолу.

Інфекції шкіри, спричинені Malassezia furtur (різнобарвний лишай) та Corynebacterium minutissimum (еритразма).

Кандидозний вульвіт та кандидозний баланіт.

Протипоказання

Підвищена чутливість до клотримазолу або до інших компонентів препарату. Підвищена чутливість до інших імідазолів.

Не використовувати крем для лікування нігтів або інфекцій шкіри голови.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Клотримазол може знижувати ефект інших місцевих протигрибкових препаратів, зокрема таких полієнових антибіотиків як ністатин і натаміцин.

Особливості застосування.

Препарат призначений для застосування лише у дерматологічній практиці.

Забороняється застосування препарату в офтальмологічній практиці. Уникати контакту препарату з очима. Не застосовувати у ділянці очей. Не ковтати.

Не розчухувати уражені ділянки тіла, які сверблять, оскільки це призводить до розповсюдження захворювання.

Є повідомлення про реакції перехресної гіперчутливості, тому у разі алергічної реакції на будь-який протигрибковий засіб з групи похідних імідазолу слід мати на увазі можливість появи такої реакції на інший препарат цієї групи. При появі алергічної реакції лікування клотримазолом слід припинити.

Під час застосування цього препарату слід уникати статевих контактів, оскільки інфекція може передатися партнеру.

Застосування крему у ділянці геніталій (зовнішні статеві органи і промежина в жінок або головка статевого члена і крайня плоть у чоловіків) може знижувати ефективність та безпеку застосування латексних виробів, таких як презерватив та діафрагма. Вказаний ефект є тимчасовим і може виникати тільки під час лікування.

Хворому рекомендується проконсультуватися з лікарем: при виявленій гіперчутливості до будь-яких протигрибкових засобів або похідних імідазолу; у разі наявності венеричних захворювань в анамнезі хворого або його статевого партнера; якщо у хворого висока температура тіла (38 °С або вище), біль у нижній частині живота, дизурія, біль у спині, гнійні вагінальні виділення з неприємним запахом, виразки вульви та вагінальні виразки, почервоніння, діарея, нудота, блювання, вагінальна кровотеча, яка супроводжується болем у плечі.

Попередження щодо лікування кандидозного вульвіту у жінок. Протягом менструації лікування проводити не слід. Лікування слід закінчити до початку менструації.

Не використовуйте тампони, інтравагінальні зрошення, сперміциди або інші вагінальні продукти під час застосування цього препарату.

Лікарський засіб містить бензиловий спирт, тому його не застосовують недоношеним дітям та новонародженим.

Препарат містить пропіленгліколь, що може спричинити подразнення шкіри.

Вміст метилпарагідроксибензоату та пропілпарагідроксибензоату може спричинити алергічні реакції (можливо уповільнені).

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Клінічні дослідження щодо впливу клотримазолу на фертильність у жінок не проводились, проте дослідження на тваринах не виявили впливу клотримазолу на фертильність. Кількість досліджень з використанням клотримазолу під час вагітності обмежена. Дослідження на тваринах не виявили прямого або непрямого шкідливого впливу з точки зору репродуктивної токсичності. Як попереджувальний захід, бажано уникати використання клотримазолу протягом першого триместру вагітності.

Під час лікування клотримазолом слід припинити лікування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Дорослим Кандід, крем, наносити тонким шаром на уражені ділянки шкіри 1–3 рази на добу з розрахунку 0,5 см смужки крему на поверхню розміром з долоню. Після нанесення крем легко втирати.

При кандидозному вульвіті або кандидозному баланіті у дорослих смужку крему (0,5 см) наносити тонким шаром на уражені ділянки 2–3 рази на добу (на зовнішні статеві органи і промежину у жінок або на головку статевого члена і крайню плоть у чоловіків) та втирати.

Терапія кандидозного вульвіту або кандидозного баланіту вимагає одночасного лікування обох партнерів.

Для забезпечення ефективності лікування залежно від захворювання необхідно продовжити застосування Кандіду, крему, ще на 2 тижні після зникнення суб’єктивних симптомів. Зникнення симптомів очікується після проведеного курсу лікування Кандідом:

 • при дерматомікозах — 3–4 тижні;
 • при еритразмі — 2–4 тижні;
 • при різнобарвному лишаю — 1–3 тижні;
 • при кандидозному баланіті і кандидозному вульвіті — 1–2 тижні.

Якщо не настало ніякого покращення після 4 тижнів лікування, пацієнт повинен обов’язково повідомити про це лікаря.

Діти.

Досвід застосування клотримазолу для лікування дітей відсутній, тому не слід застосовувати його цій категорії пацієнтів.

Передозування

Жодного ризику гострої інтоксикації немає, оскільки малоймовірно, що передозування можливе після разової вагінальної дози або нанесення на шкіру (застосування на великих ділянках шкіри при умовах, що сприяють підвищеному всмоктуванню), а також після випадкового перорального застосування. Специфічного антидоту не існує.

При випадковому пероральному застосуванні рідко може виникнути потреба у проведенні промивання шлунка якщо доза, яка загрожує життю, була застосована протягом попередньої години або якщо наявні видимі симптоми передозування (наприклад, запаморочення, нудота, блювання). Промивання шлунка слід проводити лише у випадках, коли є належний захист дихальних шляхів.

Побічні реакції

Впродовж застосування препарату можуть траплятися наступні побічні ефекти:

 • з боку імунної системи: алергічні реакції, включаючи непритомність, артеріальну гіпотензію, задишку, кропив’янку;
 • з боку шкіри та підшкірної клітковини: почервоніння (еритема), пухирі, нездужання, дискомфорт/біль, набряк, подразнення, лущення, свербіж, висипання, поколювання, печіння/відчуття жару.

Термін придатності

4 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С. Не заморожувати.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 20 г препарату у тубі; по 1 тубі у картонній упаковці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

Гленмарк Фармасьютикалз Лтд./Glenmark Pharmaceuticals Ltd.

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Дільниця № Е-37/39, Ем.Ай.Ді.Сі., Сатпур, Насік — 422 007, Індія/

Plot No E-37/39, M.I.D.C., Industrial Estate, Satpur, Nasik — 422 007, India.

Кандід порошок нашкіриний 10 мг/г, Glenmark (Індія)

Склад

діюча речовина: сlotrimazole;

1 г порошку містить клотримазолу 10 мг;

допоміжні речовини: тальк, крохмаль кукурудзяний, кремнію діоксид колоїдний безводний, віддушка косметична.

Лікарська форма

Порошок нашкірний.

Основні фізико-хімічні властивості: однорідний порошок білого або світло-жовтого кольору з приємним запахом.

Фармакотерапевтична група

Протигрибкові препарати для місцевого застосування. Похідні імідазолу та триазолу.

Код АТХ D01А С01.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Клотримазол — похідне імідазолу, протигрибковий засіб широкого спектра дії. Механізм його дії полягає у гальмуванні синтезу ергостеролу, необхідного для побудови клітинної мембрани грибів, що призводить до порушення її проникності і подальшого руйнування клітини. Крім того, клотримазол пригнічує активність пероксидаз, що додатково полегшує накопичення у клітині грибка перекису водню. Концентрація перекису водню підвищується до токсичного рівня, що призводить до подальшого руйнування клітини.

Клотримазол має широкий спектр дії: ефективний щодо дерматофітів, дріжджових грибів; проявляє антибактеріальний ефект щодо збудників еритразми, стафілококів (Staphylococcus spp.) та стрептококів (Streptococcus spp.).

Фармакокінетика.

При нанесенні на шкіру проникає у роговий шар шкіри і там накопичується. При зовнішньому застосуванні через шкіру всмоктується незначна кількість препарату. Практично не абсорбується у системний кровотік.

Клінічні характеристики

Показання

Грибкові захворювання шкіри і слизової оболонки, спричинені збудниками, чутливими до клотримазолу.

Різнобарвний лишай, еритразма.

Протипоказання

Підвищена чутливість до клотримазолу або до інших компонентів препарату. Підвищена чутливість до інших імідазолів.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Клотримазол пригнічує дію інших протигрибкових препаратів для зовнішнього застосування, зокрема амфотерицину, ністатину і натаміцину.

Антимікробну дію клотримазолу посилюють високі концентрації пропілового ефіру гідроксибензойної кислоти.

Дексаметазон у високих дозах гальмує протигрибкову дію клотримазолу.

Особливості застосування

Не ковтати!

Препарат призначений для застосування лише у дерматологічній практиці.

Забороняється застосування препарату в офтальмологічній практиці. Уникати контакту препарату з очима. Не застосовувати у ділянці очей.

Не розчухувати уражені ділянки тіла, які сверблять, оскільки це призводить до розповсюдження захворювання.

Є повідомлення про реакції перехресної гіперчутливості, тому у разі алергічної реакції на будь-який протигрибковий засіб з групи похідних імідазолу слід мати на увазі можливість появи такої реакції на інший препарат цієї групи. При появі алергічної реакції лікування клотримазолом слід припинити.

Застосування розчину у ділянці геніталій (зовнішні статеві органи і промежина в жінок або голівка статевого члена і крайня плоть у чоловіків) може знижувати ефективність та безпеку застосування латексних виробів, таких як презерватив та діафрагма. Вказаний ефект є тимчасовим і може виникати тільки під час лікування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Клінічні дослідження щодо впливу клотримазолу на фертильність у жінок не проводились, проте дослідження на тваринах не виявили впливу клотримазолу на фертильність.

Кількість досліджень з використанням клотримазолу під час вагітності обмежена. Дослідження на тваринах не виявили прямого або непрямого шкідливого впливу з точки зору репродуктивної токсичності. Як попереджувальний захід, бажано уникати використання клотримазолу протягом першого триместру вагітності.

Під час лікування клотримазолом слід припинити годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Перед застосуванням порошку уражену ділянку промивати (із застосуванням мила з нейтральним значенням рН) та підсушувати. Підготовлену таким чином уражену ділянку оброблювати порошком.

Дорослим наносити Кандід порошок на уражені ділянки 2–3 рази на добу до зникнення симптомів захворювання. Зникнення симптомів очікується після проведеного курсу лікування протягом такого періоду:

 • дерматомікози — 3–4 тижні;
 • еритразма — 2–4 тижні;
 • різнобарвний лишай — 1–3 тижні.

Після зникнення суб’єктивних симптомів, для забезпечення ефективності лікування, залежно від захворювання, необхідно продовжити застосування Кандіду, порошку, ще на 2 тижні.

Діти.

Досвід застосування розчину Кандід для лікування дітей відсутній, тому не слід застосовувати його цій категорії пацієнтів.

Передозування

Жодного ризику гострої інтоксикації немає, оскільки малоймовірно, що передозування можливе після разової вагінальної дози або нанесення на шкіру (застосування на великих ділянках шкіри при умовах, що сприяють підвищеному всмоктуванню), а також після випадкового перорального застосування. Специфічного антидоту не існує.

При випадковому пероральному застосуванні рідко може виникнути потреба у проведенні промивання шлунка якщо доза, яка загрожує життю, була застосована протягом попередньої години або якщо наявні видимі симптоми передозування (наприклад, запаморочення, нудота або блювання). Промивання шлунка слід проводити лише у випадках, коли є належний захист дихальних шляхів.

Побічні реакції

Імунна система.

Алергічні реакції, включаючи дискомфорт, анафілактичні/анафілактоїдні реакції (анафілактичний шок, ангіоневротичні набряки, артеріальна гіпотензія, непритомність, задишка, кропив’янка), синкопе.

Шкіра та підшкірна клітковина.

Почервоніння, поява пухирів, лущення, відчуття печіння/жару, поколювання, локальний набряк, свербіж, висипання, загальне подразнення, біль/дискомфорт, лущення/ексфоліація, відчуття сухості; алергічний, контактний дерматит.

Поява даних симптомів вимагає припинення лікування препаратом.

Термін придатності

4 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 30 г препарату у флаконі; по 1 флакону у картонній упаковці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

Гленмарк Фармасьютикалз Лтд./Glenmark Pharmaceuticals Ltd.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Дільниця № Е-37/39, Ем. Ай. Ді. Сі., Сатпур, Насік-422 007, Махараштра, Індія/

Plot № E-37/39, M.I.D.C., Industrial Estate, Satpur, Nasik-422 007, Maharashtra, India.

Кандід розчин для зовнішнього застосування 10 мг/мл, Glenmark (Індія)

Склад

діюча речовина: сlotrimazole;

100 мл розчину містять клотримазолу 1 г;

допоміжна речовина: пропіленгліколь.

Лікарська форма

Розчин для зовнішнього застосування.

Основні фізико-хімічні властивості: безбарвна прозора в’язка рідина.

Фармакотерапевтична група

Протигрибкові препарати для місцевого застосування. Похідні імідазолу та триазолу.

Код АТХ D01А С01.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Клотримазол — похідне імідазолу, протигрибковий засіб широкого спектра дії. Механізм його дії полягає у гальмуванні синтезу ергостеролу, необхідного для побудови клітинної мембрани грибів, що призводить до порушення її проникності і подальшого руйнування клітини. Крім того, клотримазол пригнічує активність пероксидаз, що додатково полегшує накопичення у клітині грибка перекису водню. Концентрація перекису водню підвищується до токсичного рівня, що призводить до подальшого руйнування клітини.

Клотримазол має широкий спектр дії: ефективний щодо дерматофітів, дріжджових грибів; виявляє антибактеріальний ефект щодо збудників еритразми, стафілококів (Staphylococcus spp.) та стрептококів (Streptococcus spp.).

Фармакокінетика.

При нанесенні на шкіру проникає у роговий шар шкіри і там накопичується. При зовнішньому застосуванні через шкіру всмоктується незначна кількість препарату. Майже не абсорбується у системний кровотік.

Клінічні характеристики

Показання

Грибкові захворювання шкіри і слизової оболонки, спричинені збудниками, чутливими до клотримазолу.

Різнобарвний лишай, еритразма.

Протипоказання

Підвищена чутливість до клотримазолу або до будь-яких інших компонентів препарату. Підвищена чутливість до інших імідазолів.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Клотримазол пригнічує дію інших протигрибкових препаратів для зовнішнього застосування, зокрема амфотерицину, ністатину і натаміцину.

Антимікробну дію клотримазолу посилюють високі концентрації пропілового ефіру гідроксибензойної кислоти.

Дексаметазон у високих дозах гальмує протигрибкову дію клотримазолу.

Особливості застосування

Препарат призначений для застосування лише у дерматологічній практиці.

Забороняється застосування препарату в офтальмологічній практиці. Уникати контакту препарату з очима. Не застосовувати у ділянці очей. Не ковтати.

Не розчухувати уражені ділянки тіла, які сверблять, оскільки це призводить до розповсюдження захворювання.

У деяких випадках спостерігається бактеріальна резистентність до клотримазолу. При відсутності терапевтичного ефекту лікарського засобу слід застосовувати інший спосіб лікування.

Є повідомлення про реакції перехресної гіперчутливості, тому у разі алергічної реакції на будь-який протигрибковий засіб з групи похідних імідазолу слід мати на увазі можливість появи такої реакції на інший препарат цієї групи. При появі алергічної реакції лікування клотримазолом слід припинити.

Під час застосування цього препарату слід уникати статевих контактів, оскільки інфекція може передатися партнеру.

Застосування розчину у ділянці геніталій (зовнішні статеві органи і промежина в жінок або голівка статевого члена і крайня плоть у чоловіків) може знижувати ефективність та безпеку застосування латексних виробів, таких як презерватив та діафрагма. Вказаний ефект є тимчасовим і може виникати тільки під час лікування.

У складі лікарського засобу міститься пропіленгліколь, що може спричинити подразнення шкіри.

Застосування у період вагітності або годування груддю

Клінічні дослідження щодо впливу клотримазолу на фертильність у жінок не проводилися, проте дослідження на тваринах не виявили впливу клотримазолу на фертильність.

Кількість досліджень із застосуванням клотримазолу у період вагітності обмежена. Дослідження на тваринах не виявили прямого або непрямого шкідливого впливу з точки зору репродуктивної токсичності. Як попереджувальний захід, бажано уникати застосування клотримазолу протягом І триместру вагітності.

Під час лікування клотримазолом слід припинити годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Дорослим наносити Кандід, розчин для зовнішнього застосування, на уражені ділянки 2–3 рази на добу до зникнення симптомів захворювання. Зникнення симптомів очікується після проведеного курсу лікування протягом такого періоду:

 • дерматомікози — 3–4 тижні;
 • еритразма — 2–4 тижні;
 • різнобарвний лишай — 1–3 тижні.

Після зникнення суб’єктивних симптомів, для забезпечення ефективності лікування, залежно від захворювання, необхідно продовжити застосування препарату ще на 2 тижні.

Діти

Досвід застосування препарату для лікування дітей відсутній, тому не слід застосовувати його цій категорії пацієнтів.

Передозування

Жодного ризику гострої інтоксикації немає, оскільки малоймовірно, що передозування можливе після разової вагінальної дози або нанесення на шкіру (застосування на великих ділянках шкіри при умовах, що сприяють підвищеному всмоктуванню), а також після випадкового перорального застосування. Специфічного антидоту не існує.

При випадковому пероральному застосуванні рідко може виникнути потреба у проведенні промивання шлунка, якщо доза, яка загрожує життю, була застосована протягом попередньої години або якщо наявні видимі симптоми передозування (наприклад, запаморочення, нудота або блювання). Промивання шлунка слід проводити лише у випадках, коли є належний захист дихальних шляхів.

Побічні реакції

З боку імунної системи

Алергічні реакції, включаючи анафілактичні/анафілактоїдні реакції (анафілактичний шок, ангіоневротичні набряки, артеріальна гіпотензія, непритомність, задишка, кропив’янка), синкопе.

З боку шкіри та підшкірної клітковини

Почервоніння, поява пухирів, лущення, відчуття печіння/жару, поколювання, локальний набряк, свербіж, висипання, загальне подразнення, біль/дискомфорт, лущення/ексфоліація, відчуття сухості; алергічний, контактний дерматит.

Поява даних симптомів вимагає припинення лікування препаратом.

Термін придатності

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 20 мл у флаконі з ковпачком з контролем першого відкриття. По 1 флакону у картонній упаковці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

Гленмарк Фармасьютикалз Лтд./Glenmark Pharmaceuticals Ltd.

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Дільниця № Е-37/39, Ем.Ай.Ді.Сі., Сатпур, Насік — 422 007, Індія/Plot No E-37/39, M.I.D.C., Industrial Estate, Satpur, Nasik — 422 007, India.

Дата додавання: 19.10.2021 р.
© Компендіум 2019

Діагнози, при яких застосовують Кандід

Баланопостит МКХ N48.1
Герпетичний гінгівостоматит і фаринготонзиліт МКХ B00.2
Гострий гінгівіт МКХ K05.0
Епідермофітія пахова МКХ B35.6
Запалення слизової оболонки рота (виразкове) МКХ K12.3
Інші форми стоматиту МКХ K12.1
Кандидоз МКХ B37.9
Кандидоз інших локалізацій МКХ B37.8
Кандидоз новонародженого МКХ P37.5
Кандидоз шкіри і нігтів МКХ B37.2
Кандидозний стоматит МКХ B37.0
Кератодермії при інших хворобах МКХ L86
Мікоз кистей МКХ B35.2
Мікоз стоп МКХ B35.3
Мікоз тулуба МКХ B35.4
Пелюшковий дерматит МКХ L22
Підгострий і хронічний вульвіт МКХ N76.3
Пітиріаз червоний волосяний висівковий МКХ L44.0
Рецидивуючі афти порожнини рота МКХ K12.0
Хронічний тонзиліт МКХ J35.0

Рекомендовані аналоги Кандід:

Клотримазол
таблетки вагінальні 100 мг блістер в пачці, № 10
Борщагівський ХФЗ
Клотримазол
розчин для зовнішнього застосування 1 % флакон 25 мл, № 1
Борщагівський ХФЗ
Клотримазол
мазь 1 % туба 25 г, № 1
Борщагівський ХФЗ
Клотримазол
крем 1 % туба 20 г, № 1
ГлаксоСмітКляйн Експорт
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko