0

Норматин

(Normatin)
Виробник:

Склад і форма випуску

Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Тимолол є неселективним блокатором β1— та β2-адренорецепторів. При місцевому застосуванні препарат знижує як нормальний, так і підвищений внутрішньоочний тиск. Зниження внутрішньоочного тиску починається через 30 хв після одноразового закапування препарату. Максимальний ефект спостерігається через 1–2 год, а тривалість дії становить 24 год.

Механізм гіпотензивної дії тимололу точно не встановлений. Результати досліджень показують, що насамперед цей ефект зумовлений зменшенням утворення водянистої вологи. Однак у деяких випадках спостерігалося невелике поліпшення відтоку внутрішньоочної рідини. На відміну від міотиків, тимолол знижує внутрішньоочний тиск, практично не впливаючи на акомодацію та розмір зіниці. Таким чином, порушення гостроти зору внаслідок зміни акомодації відзначається рідко, а нечіткість або затуманеність зору і нічна сліпота, що спричиняються міотиками, не розвиваються. До того ж у пацієнтів із катарактою не відбувається погіршення зору внаслідок звуження зіниці.

Фармакокінетика. При місцевому застосуванні тимололу малеат швидко проникає через рогівку. У незначній кількості потрапляє в системний кровотік шляхом абсорбції через судини кон’юнктиви, слизової оболонки носа та слізного тракту. Виведення метаболітів тимололу здійснюється переважно нирками.

Показання Норматин

підвищений внутрішньоочний тиск різного походження (відкритокутова глаукома, афакічна глаукома, вторинна глаукома); закритокутова глаукома в комбінації з міотичними засобами; очна гіпертензія.

Застосування Норматин

якщо пацієнт користується контактними лінзами, слід зняти їх перед застосуванням препарату. Встановлювати їх знову можна не раніше ніж через 15 хв після інстиляції.

Спосіб застосування. Повернути ковпачок флакона-крапельниці проти годинникової стрілки, відхилити голову назад, погляд спрямувати вгору і злегка відтягнути нижню повіку від ока. Тримаючи флакон-крапельницю отвором вниз, натиснути на нього та закапати краплі на кон’юнктиву нижньої повіки.

Для запобігання забрудненню р-ну отвір флакона-крапельниці не повинен контактувати з оком.

Одразу після закапування треба злегка натиснути на внутрішній кут ока (біля носа), щоб запобігти потраплянню р-ну до сльозових канальців і таким чином зменшити можливу системну побічну дію лікарського засобу.

Після використання флакон-крапельницю щільно закрити ковпачком.

Дозування. Рекомендована доза становить 1 крапля 0,25% р-ну тимололу (застосовувати препарат тимололу у відповідній концентрації) в уражене око (очі) 2 рази на добу.

У разі незадовільного результату рекомендується доза 1 крапля 0,5% р-ну тимололу в уражене око (очі) 2 рази на добу.

Якщо очний тиск при регулярному застосуванні встановлюється на бажаному рівні, дозу можна знизити до 1 краплі 0,25% р-ну тимололу (застосовувати препарат тимололу у відповідній концентрації) або, відповідно, 0,5% р-ну тимололу 1 раз на добу.

Оскільки стабілізація внутрішньоочного тиску після початку застосування тимололу відбувається протягом кількох тижнів, оцінка ефекту лікування проводиться через 4 тиж.

Як правило, лікування дає результати після досить тривалого періоду застосування. Переривання курсу або зміна дозування допустимі лише за рекомендацією лікаря.

У разі пропуску вчасного прийому препарату слід закапати чергову дозу, як тільки нагадали. Не слід подвоювати наступну дозу.

Протипоказання

· підвищена чутливість до діючої речовини або будь-якої з допоміжних речовин лікарського засобу;

· синусова брадикардія;

· синдром слабкості синусного вузла;

· синоатріальна блокада;

· AV-блокада ІІ або ІІІ ступеня, що не контролюється кардіостимулятором;

· виражена серцева недостатність;

· кардіогенний шок;

· реактивне захворювання дихальних шляхів, включаючи БА або БА в анамнезі;

· тяжке хронічне обструктивне захворювання легень.

Побічна дія

тимолол зазвичай добре переноситься. Як і інші офтальмологічні лікарські засоби, що застосовуються місцево, тимолол абсорбується в системний кровообіг. Це може викликати побічні реакції, подібні тим, що спостерігаються при застосуванні системних блокаторів β-адренорецепторів.

Частота виникнення системних побічних реакцій після місцевого офтальмологічного застосування нижча, ніж при системному застосуванні.

Нижченаведені побічні реакції включають реакції, що характерні для класу офтальмологічних блокаторів β-адренорецепторів.

Частота реакцій визначається таким чином: дуже часто (≥1/10), часто (≥1/100 до <1/10), нечасто (≥1/1000 до <1/100), рідко (≥1/10 000 до <1/1000), дуже рідко (<1/10 000), невідомо (частоту неможливо визначити за наявними даними).

З боку органа зору: нечасто — зниження чутливості рогівки, поверхневий плямистий кератит; рідко — синдром сухого ока, блефарокон’юнктивіт, порушення зору, включаючи рефракційні зміни (через відміну міотичних засобів у деяких випадках), диплопія (двоїння в очах), птоз (опущення повіки); дуже рідко — кальцифікація рогівки (у зв’язку з використанням очних крапель, що містять фосфати, у деяких пацієнтів зі значно ураженими рогівками).

З боку серця: нечасто — брадикардія; рідко — серцева недостатність, аритмії.

З боку судин: рідко — артеріальна гіпотензія, зниження периферичної та церебральної перфузії крові.

З боку нервової системи: часто — головний біль; рідко — запаморочення.

З боку дихальної системи, органів грудної клітки та середостіння: нечасто — задишка; рідко — бронхоспазм (особливо у пацієнтів із бронхоспастичними захворюваннями, такими як БА або серцева недостатність), закладеність носа.

З боку психіки: нечасто — депресія; рідко — галюцинації, занепокоєння, нічні кошмари, сплутаність (затьмарення) свідомості.

З боку шкіри та підшкірної клітковини: рідко — алопеція.

Загальні порушення: нечасто — втомлюваність; рідко — астенія (загальна слабкість).

Окрім зазначеного вище, при застосуванні крапель очних тимололу можуть виникати побічні реакції, які викликають блокатори β-адренорецепторів під час системного застосування.

З боку імунної системи: системні алергічні реакції, включаючи ангіоневротичний набряк, свербіж, анафілактичну реакцію.

З боку обміну речовин і харчування: гіпоглікемія.

З боку психіки: безсоння, втрата пам’яті.

З боку нервової системи: втрата свідомості, інсульт, ішемія головного мозку, збільшення вираженості ознак і симптомів міастенії гравіс, парестезія.

Особливості застосування

перед початком застосування препарату слід оцінити стан здоров’я пацієнта (див. ПРОТИПОКАЗАННЯ).

Оскільки реакція на блокатори β-адренорецепторів може змінюватися, рекомендується виміряти внутрішньоочний тиск пацієнта через 2–4 тиж після початку застосування препарату. Надалі слід регулярно проводити офтальмологічне обстеження, оскільки в деяких випадках реакція на тимолол може змінюватися при тривалому застосуванні.

Ризик системних побічних реакцій. Як і інші офтальмологічні засоби, що застосовуються місцево, тимолол системно абсорбується. Через β-адренергічний компонент можуть виникати такі ж серцево-судинні, легеневі та інші побічні реакції, як і при застосуванні системних блокаторів β-адренорецепторів. Частота виникнення системних побічних реакцій після місцевого офтальмологічного застосування нижча, ніж при системному застосуванні.

Взаємодія з іншими блокаторами β-адренорецепторів. Вплив на внутрішньоочний тиск або інші впливи системних блокаторів β-адренорецепторів можуть посилюватися, коли тимолол застосовується пацієнтами, які вже отримують перорально блокатор β-адренорецепторів. У разі одночасного застосування слід ретельно спостерігати за реакцією таких пацієнтів. Не рекомендується застосування 2 місцевих блокаторів β-адренорецепторів (див. ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ).

Ризик порушень з боку серця. Можливість застосування блокаторів β-адренорецепторів пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями (наприклад, ІХС, вазоспастична (спонтанна) стенокардія і серцева недостатність) та гіпотензією потрібно серйозно оцінити, розглянувши лікування іншими діючими речовинами. У разі застосування лікарського засобу пацієнти із серцево-судинними захворюваннями повинні знаходитися під наглядом на предмет погіршення їхнього стану та будь-яких побічних реакцій.

Препарат можна з обережністю застосовувати тільки пацієнтам з блокадою серця першого ступеня.

Ризик порушень з боку судин. Препарат слід застосовувати з обережністю пацієнтам із тяжкими периферичними порушеннями/порушеннями кровообігу (тобто тяжкі форми хвороби Рейно або синдром Рейно).

Ризик порушень з боку дихання. Повідомлялося про побічні реакції з боку дихальної системи, включаючи летальний наслідок, через бронхоспазм у пацієнтів із БА після застосування деяких офтальмологічних блокаторів β-адренорецепторів. Препарат слід застосовувати з обережністю пацієнтам із легким/помірним хронічним обструктивним захворюванням легень, тільки якщо потенційна користь перевищує потенційний ризик.

Ризик анафілактичних реакцій. Під час застосування блокаторів β-адренорецепторів пацієнти з атопією в анамнезі або наявністю в анамнезі тяжкої анафілактичної реакції на цілий ряд різноманітних алергенів можуть реагувати на повторні ознаки таких алергенів і не реагувати на звичайну дозу епінефрину (адреналіну), що використовується для лікування анафілактичних реакцій.

Анестезія під час хірургічних втручань. Офтальмологічні блокатори β-адренорецепторів можуть блокувати системну дію β-агоністів, наприклад епінефрину. У разі застосування препарату слід повідомити про це анестезіолога.

Застосування у пацієнтів з гіпоглікемією/цукровим діабетом. Препарат слід застосовувати з обережністю у пацієнтів, схильних до спонтанної гіпоглікемії, або із лабільним цукровим діабетом, оскільки блокатори β-адренорецепторів можуть маскувати симптоми гострої гіпоглікемії.

Ризик гіпертиреозу (гіперфункція щитовидної залози). Блокатори β-адренорецепторів можуть маскувати симптоми гіпертиреозу.

Застосування у пацієнтів з міастенією гравіс. При застосуванні очних крапель тимололу повідомляли про погіршення загального стану у таких пацієнтів.

Застосування у пацієнтів із захворюваннями рогівки. Офтальмологічні блокатори β-адренорецепторів можуть викликати сухість очей. Препарат слід застосовувати з обережністю пацієнтам із захворюваннями рогівки.

Ризик відшарування хоріоідеа (судинна оболонка ока). Повідомлялося про відшарування хоріоідеа при застосуванні офтальмологічних супресивних засобів (наприклад тимололу, ацетазоламіду) після фільтрувальних процедур.

Застосування у пацієнтів, що використовують контактні лінзи. Препарат містить консервант бензалконію хлорид, який може осідати на м’яких контактних лінзах, отже, його не слід застосовувати під час використання контактних лінз. Перед закапуванням крапель лінзи необхідно зняти та знову одягнути їх не раніше ніж через 15 хв після застосування препарату.

Бензалконію хлорид також може спричиняти подразнення очей, особливо у разі сухості очей або ураження рогівки. Якщо виникають атипова чутливість очей, печіння або біль в очах, слід звернутися до лікаря.

Застосування у період вагітності та годування грудьми. Норматин у формі очних крапель не слід застосовувати в період вагітності та годування грудьми.

Діти. Не застосовувати у дітей.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або роботі з іншими механізмами. При правильному режимі дозування тимолол не спричиняє послаблення або погіршення зору, а отже, не чинить негативного впливу на здатність керувати транспортними засобами або іншими механізмами.

Однак лікарський засіб може знизити АТ, що у деяких пацієнтів може спричиняти непритомність чи запаморочення. На початку лікування про це слід повідомити пацієнта.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

жодних досліджень специфічної взаємодії очних крапель тимололу з іншими лікарськими засобами не проводили.

Тимолол у формі очних крапель можна застосовувати з іншими антиглаукомними препаратами.

Пероральні антагоністи кальцію (блокатори кальцієвих каналів), блокатори β-адренорецепторів, антиаритмічні засоби (в тому числі аміодарон), глікозиди наперстянки, парасимпатоміметики, гуанетидин. При одночасному застосуванні тимололу з такими засобами підвищується ризик артеріальної гіпотензії та/або вираженої брадикардії.

Системні блокатори α-адренорецепторів, резерпін, антиаритмічні засоби I групи (наприклад хінідин), клонідин. При одночасному застосуванні тимололу з такими засобами можливе загострення побічних реакцій. У разі одночасного застосування цих засобів слід здійснювати моніторинг стану пацієнтів.

Інгібітори CYP 2D6 (наприклад хінідин, флуоксетин, пароксетин). При одночасному застосуванні тимололу з такими засобами повідомлялося про потенційну системну β-блокаду (наприклад зниження ЧСС, пригнічення).

Барбітурати, знеболювальні засоби, алкалоїди ріжків. При одночасному застосуванні тимололу з такими засобами можливе посилення побічних реакцій з боку ЦНС.

Адреналін (епінефрин). При одночасному застосуванні тимололу з адреналіном (епінефрином) повідомляли про мідріаз.

Передозування

симптоми. Передозування слід уникати. Кількість тимололу, отримана внаслідок застосування 30 крапель цього препарату, дорівнює загальній кількості тимололу, яка абсорбується у разі застосування 1 таблетки тимололу перорально. Але оскільки лікарський засіб швидко всмоктується через слизову оболонку носа та ока, навіть кілька крапель можуть викликати аритмію, транзиторне уповільнення ЧСС, зниження АТ та бронхоспазм.

Лікування. У разі передозування слід здійснювати симптоматичну терапію. Застосовують адренергічні агоністи (наприклад ізопреналін, добутамін і, можливо, допамін).

Умови зберігання

при температурі не вище 25 °С.

Після першого відкриття флакона препарат можна застосовувати лише протягом 1 міс.

Дата додавання: 11.01.2022 р.
© Компендіум 2021

Діагнози, при яких застосовують Норматин

Глаукома МКХ H40.9
Глаукома вторинна внаслідок запального захворювання ока МКХ H40.4
Глаукома вторинна внаслідок інших хвороб очей МКХ H40.5
Псевдоексфоліативний синдром (ПЕС), офтальмогіпертензія МКХ H40.1
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko