КАНАМІЦИН (KANAMYCIN)

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

порошок для розчину для ін'єкцій 1 г флакон, № 1, 10Ціни в аптеках
Канаміцин
1 г
№ UA/7637/01/01 від 29.11.2017
B За рецептом

ДІАГНОЗИ

ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

фармакодинаміка. Канаміцин — антибіотик широкого спектра дії. Чинить бактерицидну дію на більшість грампозитивних та грамнегативних мікроорганізмів, а також на кислотостійкі бактерії. Діє на штами мікобактерій туберкульозу, в тому числі на стійкі до стрептоміцину, ПАСК, ізоніазиду. Зв’язуючись з 30S субодиницею рибосомальної мембрани, порушує синтез білка в мікробній клітині.

Ефективний зазвичай щодо мікроорганізмів, резистентних до тетрацикліну, еритроміцину, левоміцетину.

Не діє на анаеробні мікроорганізми, дріжджі, віруси та більшість найпростіших.

Фармакокінетика. При в/м введенні швидко надходить у кров, терапевтична концентрація зберігається протягом 8–12 год. Проникає в плевральну порожнину, синовіальну рідину, бронхіальний секрет, жовч, крізь плацентарний бар’єр. У нормі канаміцин не проходить крізь ГЕБ, однак при запаленні мозкових оболонок концентрація його у СМР досягає 30–60% такої у плазмі крові.

Виділяється нирками за 24–48 год.

ПОКАЗАННЯ

– тяжкі гнійно-септичні захворювання (сепсис, менінгіт, перитоніт, септичний ендокардит);

– інфекційно-запальні захворювання органів дихання (пневмонія, емпієма плеври, абсцес легень);

– інфекції нирок і сечовивідних шляхів;

– гнійні ускладнення у післяопераційний період;

– інфіковані опіки;

– туберкульоз легень і туберкульозні ураження інших органів, спричинені мікроорганізмами, резистентними до протитуберкульозних засобів І та ІІ ряду та чутливими до канаміцину.

ЗАСТОСУВАННЯ

Канаміцин призначають в/м.

Р-н для в/м введення готують ex tempore, додаючи до вмісту флакона (1 г) 4 мл стерильної води для ін’єкцій або 0,25–0,5% р-ну новокаїну, вводять глибоко у верхній зовнішній квадрант сідниці не частіше 2–3 разів на добу. Для дітей як розчинник застосовують лише воду для ін’єкцій.

Для дорослих разова доза при лікуванні інфекцій нетуберкульозної етіології становить 0,5 г кожні 8–12 год, добова доза — 1–1,5 г; максимальна разова доза — 1 г з інтервалом між введеннями 12 год, максимальна добова доза — 2 г. Тривалість лікування — 5–7 днів. Залежно від тяжкості захворювання, ефективності лікування та перебігу захворювання тривалість лікування може бути змінена.

Дітям віком до 1 року при інфекціях нетуберкульозної етіології (у виняткових випадках) препарат призначають у середній добовій дозі 0,1 г; віком від 1 до 5 років — 0,1–0,3 г; віком від 5 років — 0,3–0,5 г; максимальна добова доза — 15 мг/кг маси тіла, кратність введення — 2–3 рази на добу. Тривалість курсу лікування — 5–7 днів.

При лікуванні туберкульозу канаміцин вводять дорослим 1 раз на добу в дозі 1 г, дітям — по 15 мг/кг маси тіла 6 днів на тиждень з перервою на 7-й день. Кількість циклів і загальна тривалість лікування визначаються стадією та особливостями перебігу захворювання.

При нирковій недостатності схема введення канаміцину коригується шляхом зниження доз або збільшення інтервалів між введеннями.

Для розрахунку інтервалів між ін’єкціями з урахуванням ступеня порушення функції нирок може бути рекомендована така формула:

Інтервал між введеннями (в годинах) = вміст креатиніну в плазмі крові (в мг/100 мл) ∙ 9.

Наприклад: якщо концентрація креатиніну в плазмі крові 2 мг, пацієнт повинен приймати рекомендовану дозу кожні 18 год.

Початкову дозу препарату розраховують з урахуванням маси тіла за формулою:

Доза (в мг) = маса тіла (в кг) ∙ 7.

У дні гемодіалізу після його проведення додатково вводять разову дозу препарату.

Діти. У недоношених дітей та новонароджених у зв’язку з недостатньо розвинутою функцією нирок відзначається триваліший Т½, що може призвести до накопичення препарату та його токсичної дії. Тому застосування канаміцину у цих пацієнтів та дітей віком до 1 року допускається тільки за життєвими показаннями.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

– гіперчутливість до канаміцину та інших аміноглікозидів в анамнезі;

– неврит слухового нерва;

– міастенія;

– паркінсонізм;

– ботулізм;

– непрохідність кишечнику;

– тяжкі порушення функції нирок (кліренс креатиніну <10 мл/хв) (див. ЗАСТОСУВАННЯ).

ПОБІЧНА ДІЯ

порушення з боку нервової системи: ототоксичність (ураження VIII-ї пари черепно-мозкових нервів). При тривалому застосуванні можливий розвиток невриту слухового нерва, який проявляється шумом, дзвоном або відчуттям закладеності у вухах, зниженням гостроти слуху. Вказані симптоми можуть мати необоротний характер. Спочатку порушується сприйняття високих частот (що виявляється при аудіометрії); необоротне порушення розпізнавання мовлення, помітне для пацієнта, додається пізніше.

Ураження вестибулярного апарату проявляється запамороченням, або вертиго, порушенням координації рухів. При симетричному ураженні вестибулярного апарату ці порушення на перших етапах можуть бути непомітні. Відмічені випадки ототоксичності необоротного характеру.

Нейротоксичність (енцефалопатія, сплутаність свідомості, летаргія, галюцинації, депресія). Периферична нейропатія.

Також можлива нервово-м’язова блокада, що проявляється пригніченням дихання внаслідок паралічу дихальних м’язів, головний біль, загальна слабкість, сонливість, посмикування м’язів, парестезія, судоми.

З боку сечовидільної системи: нефротоксичність. Ураження нирок, що проявляється оборотною нирковою недостатністю зазвичай легкого ступеня, рідко – гострим тубулярним некрозом, інтерстиціальним нефритом, зниженням швидкості клубочкової фільтрації (спостерігається після декількох днів лікування або після припинення терапії), підвищенням рівня креатиніну в плазмі крові, мікрогематурією, альбумінурією, циліндрурією.

Крім високої концентрації препарату в плазмі крові, яка особливо підвищує ризик розвитку ототоксичності та нефротоксичності, існує багато інших факторів ризику (див. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ).

Порушення електролітного балансу: гіпомагніємія, гіпокальціємія, гіпокаліємія.

Порушення з боку травного тракту: нудота, блювання, діарея, дисбактеріоз.

З боку серцево-судинної системи: артеріальна гіпотензія.

З боку шкіри та слизових оболонок: стоматит.

Алергічні реакції: рідко – висипання, свербіж, набряк, гіперемія шкіри. В поодиноких випадках можливе виникнення анафілактоїдних реакцій.

Зміни в місці введення: можливе подразнення та біль у місці введення. Також можливі: гіперемія, синці, гематома, ущільнення, атрофія або некроз підшкірної клітковини.

З боку системи згортання крові: пурпура.

З боку лабораторних показників: підвищення рівня амінотрансфераз плазми крові, підвищення рівня білірубіну. Зміни з боку крові (анемія, лейкопенія, гранулоцитопенія, тромбоцитопенія).

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ

підставою для застосування канаміцину є неефективність інших антибіотиків. При нечутливості збудника до препаратів групи неоміцину (гентаміцин, неоміцин) зазвичай спостерігається перехресна стійкість і до канаміцину.

Факторами ризику розвитку ототоксичності та/або нефротоксичності препарату є: генетично детермінована схильність до ототоксичної дії (слід з’ясувати наявність проявів ототоксичності аміноглікозидів у родичів); літній вік; початкове порушення слуху (отит, менінгіт, родова травма, гіпоксія в родах); високі дози, тривалий курс лікування; одночасне застосування інших ототоксичних чи нефротоксичних лікарських засобів (див. ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ); захворювання нирок та серцево-судинної системи, що призводять до кумуляції препарату; дегідратація; цукровий діабет; ВІЛ-інфекція; ниркова недостатність.

У зв’язку з цим до початку терапії, а також у ході лікування препаратом необхідно здійснювати:

– ретельний контроль функції нирок (повторні аналізи сечі, визначення креатиніну в сироватці крові та розрахунок клубочкової фільтрації кожні 3 дні, у разі зниження цього показника на 50% препарат слід відмінити);

– дослідження слухової функції (проведення аудіометрії не рідше 2 разів на тиждень);

– моніторинг концентрації канаміцину в крові. При перших ознаках ототоксичної дії (навіть незначний шум у вухах) або нефротоксичної дії канаміцин відміняють.

При порушеннях рівноваги інтервал між ін’єкціями необхідно збільшити.

Слід врахувати можливість виникнення нервово-м’язової блокади (ін’єкцію проводити за наявності всіх необхідних умов для здійснення ШВЛ). Ризик розвитку тяжкої нервово-м’язової блокади при застосуванні препарату зростає у хворих на паркінсонізм, міастенію, ботулізм, при одночасному застосуванні канаміцину з міорелаксантами.

Для купірування проявів нервово-м’язової блокади застосовують кальцію хлорид в/в або антихолінестеразні препарати.

При появі ознак пригнічення дихання необхідно припинити введення канаміцину та терміново ввести в/в р-н кальцію хлориду і п/ш р-н прозерину з атропіном. За необхідності хворого переводять на штучне дихання.

При зниженні рівня калію необхідно контролювати вміст магнію і кальцію в сироватці крові.

Пацієнтам літнього віку канаміцин слід призначати тільки при неможливості застосування менш токсичних антибіотиків.

Більш уповільнений метаболізм препарату у пацієнтів літнього віку призводить до тривалішої його циркуляції в крові навіть при нормальній функції нирок, що підвищує ризик ототоксичних проявів у цих пацієнтів.

У разі застосування препарату не слід перевищувати рекомендовані дози.

Пацієнти з порушенням функцій печінки. У хворих із патологією печінки рівень препарату в крові не змінюється (крім тяжкого алкогольного цирозу з асцитом, що призводить до більшого об’єму розподілу препарату).

Призначення канаміцину хворим із тяжкою патологією печінки вважається безпечним, але при цьому рекомендується дотримуватись особливої обережності, оскільки у деяких пацієнтів можливе швидке прогресування гепаторенального синдрому.

Застосування в період вагітності та годування грудьми. Канаміцин проникає в грудне молоко в невеликій кількості (до 18 мкг/мл) і погано всмоктується з ШКТ, тому пов’язаних з ним ускладнень у дітей не зареєстровано. Однак на час лікування слід припинити грудне вигодовування.

Канаміцин протипоказаний у період вагітності. При застосуванні канаміцину в період вагітності відзначені випадки вродженої глухоти. Застосування препарату допускається в окремих випадках тільки за життєвими показаннями, коли антибіотики інших груп виявилися неефективними або не можуть бути застосовані.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами чи роботі з іншими механізмами. Даних про вплив на здатність керувати транспортними засобами чи працювати з іншими механізмами немає. Однак слід врахувати можливість розвитку вестибулярних порушень (запаморочення, порушення координації рухів) та утриматися від потенційно небезпечних робіт.

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ

слід уникати одночасного призначення з петльовими діуретиками (фуросемід, етакринова кислота), оскільки останні можуть посилити ототоксичний та нефротоксичний ефект канаміцину.

Можливе виникнення порушень функції дихання (пригнічення дихання та зупинка дихання) внаслідок нервово-м’язової блокади у хворих, яким одночасно з канаміцином призначають недеполяризуючі міорелаксанти (сукцинілхолін, тубокурарин, декаметоній), анестетики, наркотичні анальгетики, магнію сульфат, а також у разі переливання великої кількості крові з цитратними консервантами. Слід уникати їх одночасного призначення, а за необхідності коригувати дози міорелаксантів та проводити жорсткий моніторинг нервово-м’язової функції.

Слід уникати одночасного чи/або послідовного системного чи місцевого застосування канаміцину з іншими нейротоксичними чи/або нефротоксичними засобами (такими як цисплатин, інші аміноглікозидні антибіотики, поліміксин В, ацикловір, ганцикловір, амфотерицин В, препарати платини та золота, декстрани — поліглюкін, реополіглюкін, циклоспорин, цефалоспорини І покоління, капреоміцин, ванкоміцин).

При прийомі стрептоміцину, мономіцину, флориміцину лікування канаміцином можна розпочинати не раніше ніж через 10 днів після закінчення лікування зазначеними антибіотиками.

Змішування канаміцину з пеніцилінами чи цефалоспоринами призводить до інактивації канаміцину, а при їх роздільному введені спостерігається синергізм.

Індометацин, фенілбутазон та інші НПЗП, що порушують нирковий кровотік, можуть сповільнювати виведення аміноглікозидів з організму.

Одночасне застосування канаміцину з в/в р-ном індометацину у недоношених новонароджених призводить до підвищення концентрації в плазмі крові, пролонгування дії та посилення токсичного ефекту аміноглікозиду.

При туберкульозі канаміцин можна застосовувати одночасно з усіма основними та резервними протитуберкульозними засобами (виняток — стрептоміцин, флориміцин та капреоміцин), а при інфекціях нетуберкульозної етіології — з пеніцилінами.

Несумісність. Не застосовувати з іншими розчинниками, окрім зазначених (вода для ін’єкцій або 0,25–0,5% р-н новокаїну для в/м введення, ізотонічний р-н натрію хлориду або 5% р-н глюкози для в/в введення). Канаміцин фармацевтично несумісний зі стрептоміцином, гентаміцином, мономіцином, пеніцилінами, гепарином, цефалоспоринами, капреоміцином, амфотерицином В, еритроміцином, нітрофурантоїном, віоміцином. Їх змішування в одному об’ємі не допускається.

ПЕРЕДОЗУВАННЯ

симптоми: посилення проявів побічних реакцій. При парентеральному введенні можливе виникнення нервово-м’язової блокади (курареподібна дія).

Лікування: специфічного антидоту не існує. При симптомах передозування потрібно терміново припинити прийом препарату та призначити симптоматичну терапію.

У разі виникнення блокади та пригнічення дихання вводять прозерин з атропіном; за необхідності показана ШВЛ.

При появі токсичних реакцій — перитонеальний діаліз або гемодіаліз. Новонародженим проводять обмінне переливання крові.

УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ

при температурі не вище 25 °С.

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 25.02.2020 р.

© Компендиум 2019

Ціни на КАНАМІЦИН в містах України

Вінниця 14.63 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 13.7 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Київська, 51, тел.: +380432550303

Дніпро 15.37 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 13.3 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Дніпро, шосе Донецьке, 124, тел.: +380634570584

Житомир 15.1 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.7 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Житомир, перехр. Київська / Небесної сотні, 52/20, тел.: +380800505911

Запоріжжя 16.8 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.7 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Запоріжжя, вул. Новокузнецька, 40А, тел.: +380800505911

Івано-Франківск 16.05 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.2 грн./уп.
«АПТЕКА БАМ» Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7Б, тел.: +380672132987

Київ 15.56 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 13.7 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, вул. Малиновського Маршала, 4В, тел.: +380442288190

Кропивницький 14.71 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 15.04 грн./уп.
«ПОДОРОЖНИК» Кропивницький, пров. Кріпосний, 21Д, тел.: +380677403206

Луцьк 15.31 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 15.22 грн./уп.
«ПОДОРОЖНИК» Луцьк, вул. Медведєва, 4, тел.: +380332779987

Львів 16.55 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.1 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Львів, вул. Городоцька, 159, тел.: +380322378795

Миколаїв 14.85 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.8 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Курортна, 8, тел.: +380512404423

Одеса 15.88 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 15.32 грн./уп.
«АПТЕКА АКС СОЦІАЛЬНА» Одеса, просп. Глушка Академіка, 19А, тел.: +380487722302

Полтава 14.31 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 13.3 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Степового Фронту, 48, тел.: +380532631263

Рівне 15.48 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.7 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Рівне, вул. Соборна, 336, тел.: +380800505911

Суми 14.69 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.7 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Суми, вул. Кооперативна, 1, тел.: +380800505911

Тернопіль 16.03 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.7 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Тернопіль, вул. Купчинского, 14В, тел.: +380800505911

Ужгород 16.7 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 16.65 грн./уп.
«ПОДОРОЖНИК» Ужгород, вул. Заньковецької, 77Б, тел.: +380676713785

Харків 15.06 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.5 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Харків, вул. Золочівська, 27, тел.: +380573720004

Херсон 14.78 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Херсон, вул. Комкова, 92, тел.: +380552453900

Хмельницький 14.94 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 14.7 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Хмельницький, вул. Кам'янецька, 80, тел.: +380800505911

Черкаси 14.15 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 13.7 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, перехр. Смілянська / Вернигори, 99/12, тел.: +380472382842

Чернігів 14.93 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 15.5 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Чорновола В'ячеслава, 13, тел.: +380462674859

Чернівці 16.15 грн./уп.

КАНАМІЦИН пор. д/р-ну д/ін. 1 г фл. № 1, Корпорация Артериум ..... 13.6 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернівці, вул. Шевченка Тараса, 5, тел.: +380372523600

Developed by Maxim Levchenko