Кетодін (Ketodin) (270784) - інструкція із застосування ATC-класифікація
Кетодін інструкція із застосування
Склад
діюча речовина: кетоконазол;
1 г крему містить кетоконазолу 20 мг;
допоміжні речовини: пропіленгліколь, спирт стеариловий, спирт цетиловий, сорбітанстеарат, полісорбат 60, ізопропілміристат, натрію сульфіт безводний, полісорбат 80, вода очищена.
Кетоконазол - 20 мг/1 г
Фармакологічні властивості
Фармакодинаміка. Кетоконазол є синтетичним похідним імідазолдіоксолану. Чинить виражену фунгіцидну та фунгістатичну дію на дерматофіти (Trichophyton spp., Epidermophyton floccosum, Microsporum spp.), дріжджові гриби (Candida spp., Pityrosporum spp., Torulopsis spp, Cryptococcus spp., Rhodotorula spp.), диморфні та вищі гриби (зуміцети). Менш чутливі до кетоконазолу Aspergillus spp., Sporothrix schenckii, деякі Dermatiaceae, Mucor spp. та інші фукоміцети, за винятком Entomophthrales. Кетоконазол активний також щодо грампозитивних коків (Staphylococcus spp., Streptococcus spp.). Механізм його дії полягає в інгібуванні біосинтезу ергостеролу та зміні ліпідного складу мембрани грибів, що призводить до їх лізису. Кетодін активний також проти збудників, що резистентні до протигрибкових антибіотиків (ністатин, леворин), а також до клотримазолу. Розвиток вторинної резистентності під час лікування кетоконазолом дотепер не спостерігався.
Кетодін, крем кетоконазолу дуже швидко усуває свербіж, який зазвичай супроводжує інфекції, спричинені дерматофітами та дріжджами, а також при станах шкіри, зумовлених присутністю Malassezia spp. Симптоматичне покращення спостерігається до появи перших ознак одужання.
Фармакокінетика.
Кетодін, крем. Після місцевого застосування оригінального крему кетоконазолу його вміст у крові дорослих не визначався. У ході одного дослідження немовлятам із себорейним дерматитом щодня наносили приблизно 40 г оригінального крему кетоконазолу 2% на 40% площі поверхні тіла: кетоконазол визначався у плазмі крові 5 немовлят, концентрація становила від 32 до 133 нг/мл.
Кетодін, супозиторії. При інтравагінальному застосуванні лише незначна (<1%) кількість кетоконазолу потрапляє у системний кровотік. Максимальна концентрація у плазмі крові у жінок після інтравагінального застосування 400 мг кетоконазолу коливається у межах 0-10,7 нг/мл, що вважається слідовою і не чинить системної дії.
Показання Кетодін
Кетодін, крем. Для місцевого застосування при лікуванні інфекцій шкіри, спричинених дерматофітами: епідермофітії тіла, рук, стоп, пахової епідермофітії, спричинені Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis та Epidermophyton floccosum, а також для лікування кандидозу шкіри і висівкоподібного лишаю.
Кетодін також слід призначати для лікування себорейного дерматиту − стану шкіри, пов’язаного з присутністю Malassezia furfur.
Кетодін, супозиторії. Гострий та хронічний рецидивуючий вульвовагінальний кандидоз; профілактика грибкових інфекцій піхви при зниженій резистентності організму та на тлі лікування препаратами, які порушують нормальну мікрофлору піхви.
Застосування Кетодін
Кетодін, крем. Кандидоз шкіри, епідермофітія тіла, рук, стоп, пахова епідермофітія та висівкоподібний лишай: рекомендовано наносити Кетодін на уражену шкіру та навколишні ділянки 1 раз на добу.
Себорейний дерматит: рекомендовано наносити Кетодін на уражену шкіру 1 чи 2 рази на добу залежно від тяжкості інфекції.
Лікування повинно тривати протягом достатнього часу, щонайменше протягом ще декількох днів після зникнення усіх симптомів. Якщо симптоми захворювання не зникають після 4 тижнів лікування, слід переглянути діагноз. Необхідно дотримуватися загальних правил гігієни, щоб контролювати джерела інфекції та реінфекції.
Звичайна тривалість лікування становить: висівкоподібний лишай — 2-3 тижні, дріжджові інфекції — 2-3 тижні, пахова епідермофітія — 2-4 тижні, епідермофітія тіла — 3-4 тижні, епідермофітія стоп — 4-6 тижнів.
Зазвичай тривалість лікування себорейного дерматиту триває 2-4 тижні. Для підтримуючої терапії при себорейному дерматиті крем наносити 1 або 2 рази на тиждень.
Діти.
Досвід застосування крему Кетодін дітям відсутній.
Кетодін, супозиторії. Супозиторій звільнити від стрипа і вводити глибоко у піхву у положенні лежачи на спині із зігнутими в колінах та підтягнутими до грудей ногами або навпочіпки. Супозиторії не слід розрізати на частини, оскільки подібна зміна умов зберігання препарату може призвести до порушення розподілу активної речовини. Призначати по 1 супозиторію на добу перед сном протягом 3-5 днів. При потребі курс лікування повторювати до клінічного та лабораторного одужання. При хронічному кандидозі застосовувати по 1 супозиторію протягом 10 днів.
Діти.
Досвід застосування кетоконазолу у формі вагінальних супозиторіїв дітям відсутній.
Протипоказання
Підвищена чутливість до кетоконазолу або інших складових препарату.
Побічна дія
Кетодін, крем. У ході досліджень з безпеки оригінального крему кетоконазолу спостерігалися наступні побічні реакції у ≥1% пацієнтів:
Загальні порушення та реакції у місці застосування: еритема, свербіж.
З боку шкіри та підшкірної клітковини: відчуття печіння.
Побічні реакції, які спостерігались у <1% пацієнтів:
Загальні порушення та реакції у місці застосування: кровоточивість, відчуття дискомфорту, сухість, запалення, подразнення, парестезія, реакції у місці нанесення.
З боку імунної системи: реакції гіперчутливості.
З боку шкіри та підшкірної клітковини: бульозні висипання, контактний дерматит, лущення або липкість шкіри.
У ході постмаркетингових спостережень оригінального крему кетоконазолу виявлялись наступні побічні реакції.
З боку шкіри та підшкірної клітковини: дуже рідко (<1/10 000, включаючи окремі повідомлення) — висипання, кропив’янка.
Кетодін, супозиторії. Побічні ефекти виникають рідко і швидко минають після відміни препарату.
З боку шкіри та слизових оболонок: свербіж, висипання, печіння, гіперемія, подразнення слизової оболонки піхви, шкірні висипання, кропив’янка, можливі реакції у місці введення.
З боку травного тракту: рідко — нудота, біль у животі.
З боку нервової системи: рідко — запаморочення.
Реакції гіперчутливості: рідко — кропив’янка, анафілактичні та анафілактоїдні реакції, ангіоневротичний набряк.
Особливості застосування
Кетодін, крем. Для запобігання синдрому відміни після припинення тривалого застосування місцевих кортикостероїдів рекомендується продовжувати наносити місцеві кортикостероїди на уражене місце вранці, а Кетодін — ввечері, а потім поступово протягом 2-3 тижнів припинити терапію кортикостероїдами.
Не можна застосовувати Кетодін, крем, в офтальмологічній практиці.
Пропіленгліколь може спричинити подразнення шкіри. Спирт цетиловий і спирт стеариловий можуть викликати місцеві реакції шкіри (наприклад, контактний дерматит).
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Відсутні адекватні та добре контрольовані дослідження застосування кетоконазолу вагітним жінкам та жінкам, які годують груддю. Невідомі ризики, пов’язані із застосуванням препарату під час вагітності та у період годування груддю.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.
Не впливає.
Кетодін, супозиторії. У поодиноких випадках можливі місцеві алергічні реакції у статевого партнера. Для зниження ризику рецидиву захворювання рекомендується одночасне лікування статевого партнера. Слід уникати контакту з латексними препаратами (контрацептивні діафрагми, презервативи) через зниження надійності механічної контрацепції, тому не виключається можливість виникнення вагітності або зараження захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Під час лікування слід утримуватися від статевого життя.
Кетодін рекомендується застосовувати на ніч, оскільки препарат чинить осмотичну та дренажну дію, що супроводжується збільшенням виділень із піхви. Рекомендується на час лікування Кетодіном на ніч використовувати гігієнічні прокладки.
При розвитку реакцій гіперчутливості препарат слід відмінити.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Хоча системна абсорбція при інтравагінальному застосуванні кетоконазолу вкрай мала або відсутня, адекватних контрольованих клінічних досліджень щодо безпеки застосування Кетодіну у вагітних немає. Кетодін не застосовувати у І триместрі вагітності. У ІІ-ІІІ триместрі та у період годування груддю препарат слід застосовувати тільки тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.
Не впливає.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Кетодін, крем. Взаємодії з іншими лікарськими засобами не виявлено.
Кетодін, супозиторії. При одночасному застосуванні кетоконазолу з рифампіцином та ізоніазидом знижується концентрація кетоконазолу у плазмі крові. При одночасному застосуванні з циклоспорином, непрямими антикоагулянтами та метилпреднізолоном кетоконазол може підвищувати концентрацію останніх у плазмі. Практичне значення цих взаємодій при лікуванні кетоконазолом у вигляді вагінальних супозиторіїв невідоме.
Передозування
Кетодін, крем
Місцеве застосування.
У разі випадкового нанесення великої кількості крему на шкіру може виникнути еритема, набряк, відчуття опіку шкіри, які швидко минають після припинення терапії.
Випадкове внутрішнє застосування.
При випадковому прийомі внутрішньо слід вжити підтримуючих та симптоматичних терапевтичних заходів.
Кетодін, супозиторії: У випадку місцевого передозування можуть спостерігатися гіперемія, печіння, свербіж, подразнення слизової оболонки піхви. У такому разі рекомендується спринцювання водою.
Умови зберігання
Зберігати при температурі не вище 25 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Класифікація
- Категорія відпуску
- Міжнародна назва
- Ketoconazolum (Кетоконазол)
- ATC-група
- D01A C08 Кетоконазол G01A F11 Кетоконазол
- Форми випуску за NFC
- MTA КремиTLS Супозиторії