АНДРОЖЕЛЬ (ANDROGEL)

Склад і форма випуску

гель для зовнішнього застосування 0,01 г/1 г пакетик дозований 5 г, № 10, 30Ціни в аптеках
Тестостерон
0,01 г/1 г
Допоміжні речовини: ізопропіл міристат, спирт етиловий 96%, карбомер 980, натрію гідроксид, вода очищена.
№ UA/5301/01/01 від 01.12.2016
B За рецептом

Інструкція

АНДРОЖЕЛЬ (ANDROGEL)

ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування препарату

Затверджено МОЗ Украiни від 2016-12-01 р. № 1299. Р.п. № UA/5301/01/01

Склад

діюча речовина: testosterone;

1 г гелю містить тестостерону 0,01 г;

допоміжні речовини: ізопропілміристат, етанол 96%, карбомер 980, натрію гідроксид 0,1 N, вода очищена.

Лікарська форма

Гель для зовнішнього застосування.

Фармакотерапевтична група

Андрогени.

Код ATC G03В А03.

Клінічні характеристики

Показання

Замісна гормональна терапія тестостероном у чоловіків з недостатністю ендогенного тестостерону, якщо його дефіцит підтверджений клінічним перебігом і лабораторними тестами.

Протипоказання

Діагностований або підозрюваний рак передміхурової залози або рак грудних залоз.

Підвищена чутливість до тестостерону або до будь-якого іншого компонента препарату.

Спосіб застосування та дози

Для зовнішнього застосування.

Рекомендована доза становить 5 г гелю (50 мг тестостерону), яку наносити 1 раз на добу, бажано в один і той же самий час, вранці. Добова доза може регулюватися лікарем індивідуально для кожного пацієнта залежно від клінічного ефекту і результатів лабораторного контролю, але не має перевищувати 10 г гелю на добу. Збільшувати дозу бажано поетапно по 2,5 г гелю.

Гель наносити на чисту, суху, здорову шкіру на плечах, руках або животі.

Після розкриття пакетика весь його вміст слід витиснути і негайно нанести на шкіру. Гель не слід втирати у шкіру, а легкими рухами розмазати його по шкірі тонким шаром. Дати висохнути протягом принаймні 3–5 хвилин, перш ніж одягатися. Після нанесення гелю вимити руки водою з милом.

Не слід наносити гель на геніталії (пеніс та яєчка), оскільки спирт у високій концентрації може викликати місцеве подразнення.

Стабільна концентрація тестостерону у плазмі крові досягається приблизно на другу добу лікування Андрожелем. Щоб відрегулювати дозу тестостерону, концентрацію тестостерону у сироватці крові слід виміряти вранці перед нанесенням гелю, починаючи з 3-го дня від початку лікування (доцільніше — через 1 тиждень після початку лікування). Дозу можна зменшити, якщо концентрація тестостерону у плазмі крові виявиться підвищеною. Якщо концентрація низька, дозу можна збільшити, але вона не має перевищувати 10 г гелю на добу.

Побічні реакції

Найчастіше при застосуванні рекомендованої дози (5 г гелю на добу) можуть виникати шкірні реакції (10%): подразнення шкіри у місці нанесення гелю, еритема, вугри, сухість шкіри.

Побічні реакції, зафіксовані у 1 — <10% пацієнтів, які лікувалися Андрожелем під час контрольованих клінічних досліджень, зазначені у таблиці 1.

Таблиця 1

Системи органів Часті побічні реакції (>1/100, <1/10)
З боку системи крові та лімфатичної системи Зміни у лабораторних тестах (зміни рівня ліпідів і кількості еритроцитів у крові)
Загальні розлади та порушення у місці нанесення Головний біль
З боку сечовидільної системи Порушення з боку передміхурової залози
З боку репродуктивної системи та грудних залоз Гінекомастія, масталгія
З боку нервової системи Запаморочення, парестезії, амнезія, гіперестезія
Психічні порушення Зміни настрою
З боку судин Артеріальна гіпертензія
З боку травного тракту Діарея
З боку шкіри і підшкірної клітковини Алопеція, кропив'янка

Гінекомастія, що може бути постійною, часто зустрічається у пацієнтів, які лікуються з приводу гіпогонадизму.

За даними літератури, інші відомі побічні реакції були зафіксовані після лікування пероральними або ін'єкційними препаратами, що містять тестостерон. Вони зазначені у таблиці 2.

Таблиця 2

Системи органів Побічні реакції
Метаболічні порушення Збільшення маси тіла, зміни рівня електролітів (затримка натрію, хлору, калію, кальцію, неорганічного фосфату і води) при застосуванні високих доз і/або при тривалому лікуванні
З боку кістково-м'язової системи Судоми м'язів
Психічні порушення Нервозність, депресія, ворожість
З боку дихальної системи Апное під час сну
З боку гепатобіліарної системи У дуже рідкісних випадках — жовтяниця і порушення показників функції печінки
З боку шкіри і підшкірної клітковини Різні шкірні реакції можуть виникати, включаючи акне, себорею і облисіння
З боку репродуктивної системи та грудних залоз Зміни лібідо, збільшення частоти ерекцій. Терапія високими дозами препаратів тестостерону часто оборотно припиняє або зменшує сперматогенез, унаслідок чого зменшується розмір яєчок. Замісна терапія тестостероном у рідкісних випадках може спричинити появу постійних болісних ерекцій (пріапізм), порушення з боку передміхурової залози, рак передміхурової залози*, непрохідність сечовивідних шляхів
Загальні розлади та порушення у місці нанесення Високі дози або тривале лікування тестостероном іноді збільшують частоту виникнення затримки рідини і набряків. Можуть виникати реакції гіперчутливості

*Дані щодо ризику виникнення раку передміхурової залози у зв'язку з терапією тестостероном не переконливі.

Інші рідкісні відомі побічні ефекти, пов'язані з лікуванням надмірними дозами тестостерону, включають новоутворення у печінці.

Через наявність спирту у препараті часте нанесення його на шкіру може спричинити подразнення і сухість.

Передозування

Лише один випадок передозування тестостерону після ін'єкції був описаний у літературі. Це стосувалося порушення мозкового кровотоку у пацієнта з високою концентрацією тестостерону у плазмі крові — 114 нг/мл (395 нмоль/л). Малоймовірно, що такий високий рівень тестостерону може бути досягнутий при трансдермальному застосуванні.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Андрожель призначений тільки для лікування чоловіків.

Андрожель не можна застосовувати у період вагітності або годування груддю. Клінічні дослідження такого лікування у жінок не проводилися.

Вагітним жінкам слід уникати будь-якого контакту з місцями нанесення Андрожелю (див. розділ «Особливості застосування»). Цей препарат може мати вірилізуючий вплив на плід. У разі контакту слід негайно вимити місця дотику водою з милом.

Діти. Андрожель не застосовують дітям.

Особливості застосування

Андрожель можна застосовувати, тільки якщо підтверджена наявність гіпогонадизму (гіпер- і гіпогонадотропного) та інша можлива етіологія симптомів виключена до початку лікування. Необхідно, щоб дефіцит тестостерону був чітко продемонстрований клінічними проявами (регресія вторинних статевих характеристик, зміни будови тіла, астенія, зниження лібідо, еректильна дисфункція) і підтверджений двома окремими аналізами крові на вміст тестостерону. Дотепер не існує єдиної думки щодо змін концентрації тестостерону залежно від віку, але необхідно мати на увазі, що фізіологічні рівні тестостерону в крові зменшуються з віком.

Через можливі коливання лабораторних значень усі виміри тестостерону слід робити в одній лабораторії.

Андрожель не є препаратом для лікуванням чоловічого безпліддя або імпотенції.

Перед початком прийому тестостерону всім пацієнтам необхідно пройти повне обстеження для виключення раку передміхурової залози. У пацієнтів, які отримують тестостерон, необхідно регулярно перевіряти стан передміхурової залози і грудних залоз відповідно до рекомендованих методик (пальцеве ректальне дослідження, визначення PSA у крові) принаймні 1 раз на рік, а у пацієнтів літнього віку і у пацієнтів з факторами ризику (клінічними і сімейними) — 2 рази на рік.

Андрогени можуть прискорювати прогресування субклінічного раку передміхурової залози і доброякісної гіперплазії простати.

Андрожель слід застосовувати з обережністю онкологічним хворим із ризиком гіперкальціємії (і пов'язаної з нею гіперкальціурії) внаслідок метастазування пухлини у кістки. Таким пацієнтам рекомендується регулярно перевіряти концентрацію кальцію у сироватці крові.

У пацієнтів з тяжкою серцевою, печінковою або нирковою недостатністю лікування Андрожелем може спричиняти тяжкі ускладнення, що характеризуються набряком із застійною серцевою недостатністю або без неї. У такому разі лікування слід негайно припинити і за необхідності призначити діуретики.

Андрожель слід застосовувати з обережністю пацієнтам з ішемічною хворобою серця.

Андрожель може спричинити підвищення артеріального тиску, тож його слід призначати з обережністю пацієнтам з артеріальною гіпертензією.

У пацієнтів, які тривалий час лікуються андрогенами, крім визначення рівня тестостерону у крові, необхідно періодично перевіряти такі лабораторні параметри: рівень гемоглобіну, гематокриту (для виявлення можливої поліцитемії), показники функції печінки і профіль ліпідів.

Хворим на епілепсію і з мігренню Андрожель слід застосовувати з обережністю, тому що перебіг цих станів може погіршитися.

Є дані про підвищений ризик апное уві сні у пацієнтів з недорозвинутою статевою системою, які приймають ефіри тестостерону, особливо у тих, хто має такі фактори ризику, як ожиріння і хронічні захворювання дихальних шляхів.

Поліпшення чутливості до інсуліну може спостерігатися у пацієнтів, у яких після замісної терапії андрогенами досягнутий нормальний рівень тестостерону у плазмі крові.

Деякі клінічні ознаки — дратівливість, знервованість, збільшення маси тіла, часті або тривалі ерекції — можуть вказувати на надмірний ефект препарату, що потребує регулювання дози Андрожелю.

Якщо у пацієнта виникає тяжка місцева реакція, необхідно переглянути доцільність продовження терапії.

До уваги спортсменів. Даний лікарський препарат містить активну речовину (тестостерон), що може дати позитивну реакцію в антидопінгових тестах.

Андрожель не можна застосовувати жінкам через можливий вірилізуючий ефект.

Можливе попадання гелю на шкіру іншої людини

Якщо не дотримуватися обережності, гель з тестостероном може потрапити на шкіру іншої людини при тісному контакті, що може спричинити підвищення рівня тестостерону в крові і появу побічних ефектів (надмірний ріст волосся на обличчі і тілі, огрубіння голосу, порушення менструального циклу) у випадку повторних контактів (ненавмисна андрогенізація).

Лікар повинен поінформувати пацієнта про цей ризик і необхідність дотримання заходів безпеки (див. нижче). Андрожель не слід призначати пацієнтам, які мають значний ризик недотримання заходів безпеки (при тяжкому алкоголізмі, наркоманії, тяжких психічних захворюваннях).

Потраплянню гелю на шкіру іншої людини можна запобігти, якщо носити одяг, який закриває місце нанесення гелю, і приймати душ перед можливим контактом.

При застосуванні препарату рекомендується дотримуватися таких заходів безпеки:

для пацієнтів:

  • мити руки водою з милом після нанесення гелю;
  • прикривати місце нанесення одягом після того, як гель висохне;
  • приймати душ перед будь-якою ситуацією, коли можливий тісний контакт з іншою людиною;

для людей, які не лікуються Андрожелем:

  • у разі контакту з місцем нанесення гелю, яке не було промито або не вкрите одягом, слід негайно промити водою з милом ділянку шкіри, на яку міг потрапити тестостерон;
  • повідомити лікаря про розвиток таких ознак надмірної андрогенізації, як вугри або зміни у рості волосся.

З огляду на дані про всмоктування тестостерону з Андрожелю in vitro пацієнтам слід витримувати не менше 6 годин між нанесенням гелю і прийняттям ванни або душу. Епізодичне прийняття ванни або душу у період між 1 і 6 годинами після нанесення гелю не буде суттєво впливати на результат лікування.

Щоб гарантувати безпеку партнерові, пацієнтові слід рекомендувати, наприклад, робити тривалий інтервал між нанесенням Андрожелю і статевим актом, одягти футболку, щоб закрити місце нанесення гелю протягом контакту, або прийняти душ перед статевим актом.

Крім того, рекомендується носити футболку, що закриває місце нанесення гелю, при контакті з дітьми, щоб запобігти попаданню гелю на їх шкіру.

Вагітним жінкам слід уникати будь-якого контакту з місцями нанесення Андрожелю. Якщо жінка, з якою контактує пацієнт, вагітна, йому необхідно посилити увагу до заходів безпеки при застосуванні (див. розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю»).

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Дослідження впливу на здатність керувати автотранспортом або працювати з іншими механізмами не проводилися.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

При одночасному застосуванні з пероральними антикоагулянтами можливе посилення антикоагулянтної активності (посилений ефект від перорального антикоагулянту можливий унаслідок модифікації фактору коагуляції печінкового синтезу і конкурентного пригнічення зв'язування з білками плазми крові).

Рекомендується ретельний моніторинг протромбінового часу і визначення Міжнародних Нормалізованих Відношень (МНВ) (INR). Пацієнти, які отримують антикоагулянти, потребують ретельного нагляду, особливо на початку застосування андрогенів або після їх відміни.

Одночасне призначення тестостерону з адренокортикотропним гормоном (АКТГ) або кортикостероїдами може збільшувати ризик появи набряків. Тому ці препарати у комбінації слід застосовувати з обережністю, особливо пацієнтам із захворюваннями серця, нирок або печінки.

Вплив на результати лабораторних тестів: андрогени можуть знижувати рівень тироксинзв'язуючого глобуліну, що призводить до знижених концентрацій Т4 у сироватці крові і до підвищеного засвоєння Т3 і Т4. Рівні вільного гормону щитовидної залози залишаються незміненими, і клінічних ознак недостатності щитовидної залози немає.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Ендогенні андрогени, головним чином тестостерон, який секретується яєчками, і його головний метаболіт дигідротестостерон відповідають за розвиток зовнішніх і внутрішніх статевих органів, а також вторинних статевих ознак у чоловіків (стимуляція росту волосся, огрубіння голосу, розвиток лібідо), стимулюють анаболізм протеїнів, розвиток скелетної мускулатури і розподіл жирової тканини, зменшують екскрецію рідини і рівень азоту, натрію, калію, хлориду і фосфору у сечі. Тестостерон не сприяє розвитку яєчок, тому що зменшує гіпофізарну секрецію гонадотропінів.

У деяких органах-мішенях тестостерон виявляє свої ефекти після периферичної конверсії в естрадіол, який потім зв'язується з рецепторами естрогенів у ядрах клітин органів-мішеней, наприклад гіпофізу, жирової тканини, мозку, кісток, і клітин Лейдига в яєчках.

Фармакокінетика.

Від 9 до 14% нанесеної дози тестостерону абсорбується через шкіру.

Після всмоктування через шкіру тестостерон дифундує у системну циркуляцію з відносно постійною концентрацією протягом 24-годинного циклу.

Концентрація тестостерону у сироватці крові збільшується з першої години нанесення, досягаючи постійного рівня вже з 2-ої доби. Після цього добові зміни концентрації тестостерону мають схожу амплітуду зі змінами, характерними для циркадного ритму секреції ендогенного тестостерону. Таким чином, черезшкірний шлях застосування дає змогу уникнути пікових підйомів концентрації препарату у крові, які виникають після ін'єкцій, і надфізіологічних концентрацій цього стероїду у печінці при пероральному прийомі андрогенів.

Застосування 5 г препарату забезпечує підвищення концентрації тестостерону у плазмі крові в середньому приблизно на 2,5 нг/мл (8,7 нмоль/л).

Після припинення лікування концентрація тестостерону починає знижуватися приблизно через 24 години після застосування останньої дози. Концентрація повертається до початкового рівня приблизно через 72–96 годин після застосування останньої дози.

Головними активними метаболітами тестостерону є дигідротестостерон і естрадіол. Тестостерон виводиться переважно з сечею, а також із калом у вигляді кон'югованих метаболітів.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: прозорий або злегка опалесціюючий безбарвний гель із запахом спирту.

Термін придатності. 

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 25 °С. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 5 г гелю у дозованих пакетах, по 30 пакетів у картонній коробці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Безен Меньюфекчурiнг Белджiум СА, Бельгія/ Besins Manufacturing Belgium SA, Belgium

Мiсцезнаходження

Грот-Бігарденштрат 128, 1620 Дрогенбос, Бельгія/ Groot Bijgaardenstraat 128, Drogenbos, B-1620, Belgium

Дата додавання: 13.11.2019 р.
© Компендиум 2019

Ціни на АНДРОЖЕЛЬ в містах України

Вінниця 1314.71 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Вінниця, вул. Соборна, 46, тел.: +3804325093701,298.15 грн./уп.

Дніпро 1280.61 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Дніпро, просп. Пушкіна, 21, тел.: +3805623601661,225.60 грн./уп.

Житомир 1323 грн./уп.

«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Житомир, вул. Київська, 7/4, тел.: +3808005059111,323.00 грн./уп.

Запоріжжя 1242.1 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Запоріжжя, вул. Космічна, 98, тел.: +3806629000761,179.30 грн./уп.

Івано-Франківск 1371.99 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Івано-Франківськ, вул. Галицька, 80Б, тел.: +3806731247441,273.99 грн./уп.

Київ 1326.91 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Київ, вул. Симиренка, 51,155.80 грн./уп.

Львів 1264.29 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Львів, просп. Червоної Калини, 109, тел.: +3803222296401,234.55 грн./уп.

Миколаїв 1281.3 грн./уп.

«РЕЦЕПТІКА» Миколаїв, просп. Центральний, 154, тел.: +3806752330771,281.30 грн./уп.

Одеса 1386.58 грн./уп.

«АПТЕКА ДОБРОГО ДНЯ» Одеса, вул. Філатова Академіка, 2, тел.: +3804871825531,285.00 грн./уп.

Полтава 1384.49 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКІ ЦІНИ №1» Полтава, вул. Європейська, 42, тел.: +3808005059111,323.00 грн./уп.

Рівне 1244.8 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Рівне, вул. Відінська, 48, тел.: +3803626445331,244.80 грн./уп.

Тернопіль 1276.99 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Тернопіль, вул. Живова, 37А, тел.: +3806767619561,276.99 грн./уп.

Харків 1313.82 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Харків, просп. Героїв Сталінграду, 15, тел.: +3806764056001,245.35 грн./уп.

Херсон 1323 грн./уп.

«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Херсон, вул. Потьомкінська, 45А, тел.: +3808005059111,323.00 грн./уп.

Хмельницький 1297.95 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Хмельницький, вул. Кам'янецька, 69, тел.: +3806757853201,272.90 грн./уп.

Черкаси 1323 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКІ ЦІНИ №1» Черкаси, вул. Смілянська, 40, тел.: +3808005059111,323.00 грн./уп.

Чернігів 1309.98 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Чернігів, вул. 77-ї Гвардійської Дивізії, 1В, тел.: +3804629421351,242.50 грн./уп.

Чернівці 1266 грн./уп.

«D.S.» Чернівці, вул. Ентузіастів, 2А, тел.: +3808003020601,172.73 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko