0
UA | RU

Асакол®

(Asacol)

Склад і форма випуску

РечовинаКількість
Месалазин400 мг
№ UA/4770/01/01 від 16.06.2021
За рецептом
таблетки, вкриті кишково-розчинною оболонкою 800 мг блістер коробка картонна № 50
таблетки, вкриті кишково-розчинною оболонкою 800 мг блістер коробка картонна № 60
РечовинаКількість
Месалазин800 мг
№ UA/4770/01/02 від 16.06.2021
За рецептом
РечовинаКількість
Месалазин500 мг
№ UA/4770/02/01 від 25.08.2020
За рецептом
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Асакол® таблетки, вкриті кишково-розчинною оболонкою 400 мг,таблетки, вкриті кишково-розчинною оболонкою 800 мг, Tillots Pharma (Швейцарія)

Cклад

діюча речовина: месалазин;

1 таблетка містить месалазину 400 мг або 800 мг;

допоміжні речовини: лактози моногідрат, натрію крохмальгліколят (тип А), магнію стеарат, тальк, повідон;

оболонка: метакриловий сополімер (тип В), тальк, триетилцитрат, заліза оксид жовтий (Е 172), заліза оксид червоний (Е 172), макрогол 6000.

Лікарська форма

Таблетки, вкриті оболонкою, кишковорозчинні.

Основні фізико-хімічні властивості: продовгуваті таблетки, вкриті оболонкою, від червонуватого до коричнюватого кольору.

Фармакотерапевтична група

Протизапальні засоби, що застосовуються при захворюваннях кишечнику.

Код АТX А07Е С02.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Месалазин пригнічує стимульовану LTB4 міграцію кишкових макрофагів, обмежуючи міграцію макрофагів до запалених ділянок. Таким чином гальмується вироблення прозапальних лейкотрієнів (LTB4 та 5-HETE) в макрофагах кишкової стінки. Нещодавно виявлено, що месалазин активує рецептор PPAR-γ, який протидіє ядерній активації кишкових запальних реакцій.

Клінічна ефективність

Лікування гострого виразкового коліту досліджувалося у 529 пацієнтів із легкими та помірними симптомами. З шести контрольованих досліджень два були плацебо-контрольованими, а чотири дослідження були порівняльними або використовувались як дослідження з визначення дози. Тривалість лікування становила від чотирьох до шести тижнів. Спільним для всіх пацієнтів була наявність захворювання, що підтверджується сигмоїдоскопією. Відповідь на лікування контролювались за допомогою клінічних досліджень, самоконтролю пацієнта та клінічних результатів (результати сигмоїдоскопії) щодня або з інтервалом у кілька тижнів. Обидва плацебо-контрольовані дослідження, досягли статистично значущого результату на користь месалазину.

Підтримання ремісії при виразковому коліті досліджувалося у 503 пацієнтів. З чотирьох контрольованих досліджень одне було плацебо-контрольоване та три порівняльних. Тривалість лікування становила від чотирьох до одинадцяти місяців. Кінцевою точкою дослідження було виникнення рецидиву, за доказами сигмоїдоскопії. Плацебо-контрольоване дослідження досягло статистично значущого результату на користь месалазину.

Фармакокінетика.

Абсорбція

Після перорального прийому месалазину діюча речовина потрапляє до нижнього відділу клубової кишки в незміненому вигляді. Починаючи з рН> 7 вивільняється активна речовина. Абсорбцію досліджували в стаціонарних умовах у 38 здорових суб’єктів, а також у 14 пацієнтів з виразковим колітом у фазі ремісії. Середня абсорбція (кумулятивна екскреція з сечею) становила 26%. Зв’язування білка з плазмою становить 40% для месалазину та 80% для N-ацетил-месалазину.

Розподіл

Дослідження з вивчення розподілу не проводилися.

Метаболізм

По мірі переходу на слизову кишечника месалазин вже попередньо системно метаболізується до N-ацетил-месалазину. Частина вільного месалазину є N ацетильована у печінці та кишковій флорі.

Виведення

Месалазин та N-ацетил-месалазин екскретуються головним чином з калом. Виводиться нирками переважно у формі N-ацетил-месалазину виключно в межах абсорбованої фракції, яка становить приблизно 26% від пероральної дози.

Клінічні характеристики

Показання

Неспецифічний виразковий коліт від легкого до помірного ступеня тяжкості; підтримуюче лікування у стадії ремісії. Хвороба Крона.

Протипоказання

Підвищена чутливість до месалазину або до будь-якого іншого компонента препарату або відома алергія до саліцилатів; тяжкі порушення функції печінки і нирок (кліренс креатиніну < 30 мл/хв/1,73 м2).

Діти віком до 6 років.

Особливі заходи безпеки

Перед та під час лікування, на розсуд лікуючого лікаря, слід планувати аналізи крові (лейкоцитарна формула, параметри функції печінки, такі як АЛТ або АСТ; креатинін сироватки) та ступеня сечовиділення (тест-система). Як загальна настанова, рекомендуються повторні аналізи через 14 діб після початку лікування і потім кожні 4 тижні протягом наступних 12 тижнів. Якщо результати нормальні, повторні аналізи слід проводити кожні три місяці. Якщо виявляються додаткові ознаки, такі тести слід провести негайно.

Порушення функції нирок

Слід виявляти обережність у пацієнтів із підвищеним креатиніном сироватки або протеїнурією. У пацієнтів, у яких розвивається ураження нирок під час лікування, слід припускати можливість нефротоксичності, викликаної месалазином. Лікування Асаколом® слід негайно припинити при початку розладів нирок і пацієнти мають негайно звернутися до лікаря.

Нефролітіаз

При застосуванні месалазину повідомлялося про сечокам’яну хворобу, у тому числі випадки утворення каменів, які на 100% складалися з месалазину. Під час лікування препаратом необхідно забезпечити вживання належної кількості рідини.

Дискразія крові

Дуже рідко повідомлялося про тяжку дискразію крові. При дискразії крові лікування Асаколом® слід негайно припинити (ознаки незрозумілої кровотечі, гематома, пурпура, анемія, персистуюча лихоманка або біль у горлі), при підозрі або виявленні дискразії крові пацієнти мають негайно звертатися до лікаря.

Порушення функції печінки

Повідомлялось про підвищення рівня печінкових ферментів у пацієнтів, які приймали препарати, що містять месалазин. Асакол® слід застосовувати з обережністю пацієнтам з ураженнями печінки.

Реакції підвищеної чутливості з боку серця

При застосуванні Асакол® зрідка повідомляли про серцеві реакції гіперчутливості, викликані месалазином (міо- або перикардит). При відомих попередніх серцевих реакціях гіперчутливості, викликаних месалазином, Асакол® не слід застосовувати. Слід виявляти обережність у пацієнтів із попереднім міо- та перикардитом алергічного походження, незважаючи на його причину.

Захворювання легенів

Пацієнтам з легеневими захворюваннями, особливо з астмою, слід особливо старанно моніторувати протягом лікування лікарським засобом Асакол®.

Підвищена чутливість до сульфасалазину

У пацієнтів із відомою гіперчутливістю до сульфасалазину, лікування Асакол® слід починати тільки під старанним наглядом лікаря. При появі гострих симптомів непереносимості, таких як абдомінальні коліки, гострий біль у животі, підвищена температура тіла, сильний головний біль або висипання на шкірі, лікування слід негайно припинити.

Виразка шлунка та дванадцятипалої кишки

На основі теоретичних даних, у пацієнтів із виразкою шлунку або дванадцятипалої кишки лікування слід починати із обережністю.

Непереносимість вуглеводів

Пацієнтам з рідкісними спадковими формами непереносимості галактози, повним дефіцитом Лап-лактази або глюкозо-галактозної мальабсорбції не слід приймати цей лікарський засіб.

Наявність таблеток у випорожненнях

Є окремі повідомлення про наявність цілих таблеток у випорожненнях. Ці, здавалося б, цілісні таблетки можуть у деяких випадках являти собою в основному порожні оболонки від таблеток, покритих оболонкою. При частому виявленні цілих таблеток у випорожненнях пацієнту слід проконсультуватися з лікарем.

Пацієнти літнього віку

У пацієнтів літнього віку рекомендується застосування Асакол® тільки при нормальній функції нирок і печінки і його слід, в цілому, продовжувати з обережністю (дів. Протипоказання).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші форми взаємодій

Були поодинокі повідомлення про допустимо змінену коагуляцію (значення INR) після комбінованого введення з кумаринами (фенпрокумон, варфарин).

Месалазин може посилювати мієлосупресивний ефект азатіоприну, 6-меркаптопурину або тіогуаніну. Може мати місце інфекція, що загрожує життю. Пацієнтів слід старанно спостерігати на предмет ознак інфекції і мієлосупресії. На початку такого комбінованого лікування і потім із регулярними інтервалами (раз на тиждень) слід моніторити склад крові, особливо кількість лейкоцитів, тромбоцитів і лімфоцитів. Якщо лейкоцитарна формула показує стабільність через один місяць, вважаються достатніми щомісячні аналізи крові протягом наступних 3 місяців, після чого слід проводити повторні аналізи раз на квартал.

За винятком досліджень з вивчення взаємодії з інгібіторами метаболізму пурину при застосуванні дорослими та дітьми, жодні інші дослідження для вивчення взаємодії у дорослих або дітей не проводилися.

Особливості застосування

Допоміжні речовини, які представляють особливий інтерес.

Цей препарат містить менше 1 ммоль натрію (23 мг) на дозу, він практично «не містить натрію».

Застосування у період вагітності або годування груддю

Вагітність

Відсутні адекватні дані застосування Асаколу® у вагітних жінок. Проте у обмеженої кількості вагітних жінок, що приймали месалазин (627), не було виявлено жодних негативних ефектів стосовно вагітності або здоров’я плоду/новонародженого. У даний час інші релевантні епідеміологічні дані не доступні.

У одному ізольованому випадку довготривалого прийому високих доз месалазину (2 — 4 г, перорально) під час вагітності у новонародженої дитини спостерігали ниркову недостатність. Дослідження застосування перорального месалазину у тварин не вказують про прямий або опосередкований шкідливий плив на вагітність, розвиток ембріону/плоду, пологи або постнатальний розвиток.

Отже, Асакол® слід призначати при вагітності тільки тоді, коли очікувана користь перевищує потенційні ризики.

Грудне вигодовування

Низькі концентрації месалазину і його N-ацетилового метаболіту були виявлені у грудному молоці людини. Клінічне значення цього явища не відоме. На сьогодні існує лише обмежений досвід застосування у жінок під час годування груддю. Не можна виключати реакцій гіперчутливості, таких як діарея немовлят. Отже, Асакол® слід застосовувати під час годування груддю, тільки якщо очікувана користь перевищить можливий ризик. Якщо у немовляти розвивається діарея, годування груддю слід припинити.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Жодних відповідних досліджень не проводилось. Жодних відповідних наслідків не передбачається.

Спосіб застосування та дози

Дорослі

Виразковий коліт.

Початок лікування. Одна таблетка Асакол® по 800 мг вранці, опівдні та ввечері.

У випадках клінічної картини особливо тяжкого ступеня та резистентності до лікування добова доза може бути збільшена до шістьох таблеток по 800 мг.

Підтримуюча терапія.

Під час підтримуючого лікування у стадії ремісії рекомендована доза може бути збільшена до 2,4 г месалазину на добу та має коригуватися індивідуально. Дозу слід розділити на декілька прийомів.

Хвороба Крона.

При лікуванні захворювання у фазі загострення та підтримуючій терапії дозування слід підбирати індивідуально та його можна збільшувати до 4 г месалазину на добу в декілька прийомів.

Пацієнти літнього віку.

Пацієнти літнього віку не потребують коригування дози, якщо не порушена функція нирок та печінки.

Діти віком шість років і старше

Виразковий коліт або хвороба Крона.

  • Активне захворювання: визначається індивідуально, починаючи з 30–50 мг/кг маси тіла/добу в декілька прийомів. Максимальна доза: 75 мг/кг маси тіла/добу в декілька прийомів. Загальна добова доза не має перевищувати 4 г месалазину.

Підтримуюча терапія: визначається індивідуально, починаючи з 15–30 мг/кг маси тіла/добу в декілька прийомів. Загальна добова доза не має перевищувати 2 г месалазину.

Зазвичай дітям з масою тіла до 40 кг рекомендується застосовувати половину дози, рекомендованої для дорослих, а дітям з масою тіла понад 40 кг — нормальну дозу, рекомендовану для дорослих.

Спосіб застосування

Таблетки призначені для перорального лікування і їх потрібно приймати цілими. Таблетки ні за яких обставин не слід жувати, розбивати чи подрібнювати. По можливості їх слід приймати перед їжею зі склянкою рідини.

Якщо одна або кілька доз пропущені, наступну дозу слід приймати як звичайну.

Тривалість застосування визначає лікар. Зазвичай ремісія при виразковому коліті і хворобі Крона настає через 8–12 тижнів прийому Асаколу®.

Діти

Таблетки Асакол® не застосовувати дітям віком до 6 років, тому що досвід застосування препарату в цій віковій групі недостатній.

Передозування

Існує небагато даних про передозування (наприклад, спробу самогубства при прийомі високих пероральних доз месалазину), які не вказують на ниркову або печінкову токсичність. Спеціальний антидот відсутній. Лікування симптоматичне та підтримуюче.

Побічні реакції

а) Резюме профілю безпеки

Повідомлялося про алергічні реакції з боку серця, легень, печінки, нирок, підшлункової залози, шкіри та підшкірних тканин.

У пацієнтів з відомою гіперчутливістю до сульфасалазину лікування слід негайно припинити при виникненні гострих симптомів непереносимості, таких як судоми, біль у животі, підвищена температура тіла, сильний головний біль або висипи.

б) Зведена таблиця небажаних реакцій

Для оцінювання небажаних реакцій використовуються нижченаведені критерії частоти: дуже часто (≥ 1/10), часто (≥ 1/100, < 1/10), нечасто (≥ 1/1000, < 1/100), рідко (≥ 1/10000, < 1/1000), дуже рідко (< 1/10000), частота невідома (не може бути встановлена виходячи з наявних даних).

Порушення з боку системи кровотворення та лімфатичної системи

Нечасто: еозинофілія (як прояв алергічної реакції).

Дуже рідко: змінені показники крові (апластична анемія, агранулоцитоз, панцитопенія, нейтропенія, лейкопенія, тромбоцитопенія), пригнічення діяльності кісткового мозку, дискразія крові.

Порушення з боку імунної системи

Дуже рідко: реакції гіперчутливості, такі як алергічна екзантема, медикаментозна гарячка, синдром еритематозного вовчаку, панколіт, набряк Квінке, вовчакоподібний синдром.

Порушення з боку нервової системи

Дуже часто: головний біль.

Часто: запаморочення.

Нечасто: парестезія.

Дуже рідко: периферична нейропатія, доброякісна внутрішньочерепна гіпертензія (у дітей у пубертатному періоді).

Порушення з боку серцево-судинної системи

Рідко: міокардит, перикардит.

Порушення з боку органів дихання, грудної клітки та середостіння

Дуже рідко: алергічні та фіброзуючі реакції легенів (у тому числі задишка, кашель, бронхоспазм, альвеоліт, легенева еозинофілія, інфільтрація легень, пневмоніт), інтерстиціальна пневмонія, еозінофільна пневмонія, захворювання легенів.

Частота невідома: плеврит.

Порушення з боку шлунково-кишкового тракту

Часто: блювання, нудота, диспепсія, абдомінальний біль, діарея.

Рідко: метеоризм.

Дуже рідко: гострий панкреатит.

Порушення з боку гепатобіліарної системи

Дуже рідко: зміни функціональних тестів печінки (підвищення трансаміназ і параметрів холестазу), гепатит, холестатичний гепатит, печінкова недостатність.

Порушення з боку шкіри та підшкірних тканин

Часто: висипи.

Нечасто: кропив’янка, свербіж.

Рідко: світлочутливість (див. розділ в) Опис окремих побічних реакцій).

Дуже рідко: алопеція.

Порушення з боку кістково-м’язової системи, сполучної тканини та ураження кісток

Часто: артралгія.

Нечасто: міалгія.

Невідома частота: вовчакоподібний синдром з перикардитом і плевроперикардитом в якості основних симптомів, а також висипами.

Порушення з боку нирок і сечовивідних шляхів

Дуже рідко: порушення функції нирок, у тому числі гострий і хронічний інтерстиціальний нефрит і ниркова недостатність, нефротичний синдром, відмова нирок, яка може мати оборотний характер і зникати при ранній відміні лікування.

Частота невідома: нефролітіаз (див. Особливі заходи безпеки).

Порушення з боку репродуктивної системи та молочних залоз

Дуже рідко: олігоспермія (оборотна).

Загальні порушення і стани в місці застосування

Часто: підвищення температури тіла.

Нечасто: біль у грудях.

Частота невідома: непереносимість месалазину із підвищенням С-реактивного білка та/або погіршенням симптомів основного захворювання.

Дослідження

Частота невідома: підвищення рівня креатиніну крові, зниження маси тіла, зниження кліренсу креатиніну, підвищення рівня амілази, збільшення швидкості осідання еритроцитів, підвищення рівня ліпази, підвищення азоту сечовини крові (BUN).

в) Опис окремих побічних реакцій

Невідома кількість наведених вище побічних реакцій ймовірно асоційовані із основною ЗХК (запальною хворобою кишечника), радше аніж із лікуванням лікарським засобом Асакол®. Це особливо стосується небажаних реакцій з боку шлунково-кишкового тракту та артралгії.

При виникненні у пацієнтів під час лікування ниркової дисфункції необхідно враховувати можливість нефротоксичності, індукованої месалазином, яка може мати оборотний характер і зникати після відміни лікування.

Для уникнення дискразії крові внаслідок розвитку пригнічення кісткового мозку пацієнтів слід старанно моніторити.

Одночасне застосування азатіоприну, 6-меркаптоприну або тіогуаніну може спричинити лейкопенію через посилення мієлосупресивного ефекту.

Світлочутливість

Про більш тяжкі реакції повідомлялося в пацієнтів із такими попередніми порушеннями з боку шкіри, як атопічний дерматит та атопічна екзема.

Термін придатності

3 роки.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 25 °C в оригінальній упаковці.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

Таблетки по 400 мг: по 10 таблеток у блістері; по 10 блістерів у коробці з картону;

таблетки по 800 мг: по 10 таблеток у блістері; по 5 або по 6 блістерів у коробці з картону.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Тілотс Фарма АГ/

Tillotts Pharma AG.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження його діяльності

Хауптштрассе 27, 4417 Цифен, Швейцарія/

Hauptstrasse 27, 4417 Ziefen, Switzerland.

Асакол® супозиторії ректальні 500 мг, Tillots Pharma (Швейцарія)

Склад

діюча речовина: месалазин;

1 супозиторій містить: месалазину 500 мг;

допоміжна речовина: твердий жир.

Лікарська форма

Супозиторії ректальні.

Основні фізико-хімічні властивості: супозиторії торпедоподібної форми світлого сіро-коричневого кольору.

Фармакотерапевтична група

Протизапальний засіб, що застосовується при захворюваннях кишечнику. Код АТX A07E C02.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Механізм дії

Препарат Асакол® містить месалазин (5-аміносаліцилова кислота), який володіє протизапальною дією завдяки механізму, що остаточно не з’ясований. Це призводить до зменшення прозапальних процесів у слизовій оболонці кишечнику, ураженій запаленням.

Фармакодинамічні ефекти

Месалазин в терапевтичних концентраціях пригнічує міграцію поліморфноядерних лейкоцитів та інгібує активність ліпооксигенази. Внаслідок цього пригнічується синтез прозапальних лейкотрієнів (TTB4, 5-HETE) у макрофагах стінок кишечнику. В експериментальних умовах відмічалося інгібування циклооксигенази і, відповідно, вивільнення тромбоксану В2 та простагландину Е2, однак клінічна значимість цього ефекту залишається нез’ясованою. Месалазин пригнічує утворення фактору активації тромбоцитів (PAF). Нещодавно було встановлено, що месалазин також активує рецептори PPAR-y, які протидіють ядерній активації кишкових запальних реакцій. Крім того, месалазин також є антиаксидантом: він знижує синтез речовин, які містять активний кисень, та зв’язує вільні радикали.

Клінічна ефективність і безпека

Ефективність месалазину при ректальному застосуванні (Асакол супозиторії) перевірялася у чотирьох подвійних сліпих дослідженнях за участі 318 пацієнтів. У трьох дослідженнях вивчалася ефективність при невідкладній терапії проктиту та проктосигмоїдиту легкого або помірного ступеня тяжкості; два дослідження були плацебо-контрольованими, а одне — порівняльне. Лікування тривало чотири тижні. В обох плацебо-контрольованих дослідженнях були отримані статистично значимі результати на користь застосування месалазину. У четвертому контрольованому дослідженні вивчався вплив на збереження ремісії впродовж одного року. Для месалазину в дозах 0,5 г і 1 г були отримані значно кращі результати, ніж для плацебо.

Фармакокінетика.

Абсорбція

Після застосування одноразової ректальної дози 0,5 г месалазину (Асазин (Asazine)) визначалися нижченаведені концентрації діючої речовини та основного метаболіту N-ацетил-месалазину [значення у дужках]: Cmax 271 ± 26 нг/мл [528 ± 50 нг/мл], Tmax 2,4 ± 0,3 год [3,9 ± 0,4 год], AUC 1737 ± 381 нг/мл × год [5756 ± 1657 нг/мл × год].

Розподіл

Дослідження з вивчення розподілу не проводилися.

Біотрансформація

Перед потраплянням до слизової оболонки кишечнику месалазин зазнає пресистемного метаболізму з утворенням N-ацетил-месалазину. Частина вільного месалазину проходить N-ацетилювання в печінці та слизовій оболонці кишечнику.

Виведення

Месалазин та N-ацетил-месалазин екскретуються головним чином з калом. Виводиться нирками переважно у формі N-ацетил-месалазину виключно в межах абсорбованої фракції, яка становить приблизно 26% від пероральної дози.

Кінетика в особливих групах пацієнтів

Кінетика в особливих групах пацієнтів (приміром, з порушенням функції печінки та нирок, генетичним поліморфізмом) не вивчалася.

Клінічні характеристики

Показання

Даний лікарський засіб призначений для застосування дорослими:

  • лікування проктиту та проктосигмоїдиту від слабкого до помірного (на відстані до 20 см від анального отвору);
  • тяжкі форми генералізованого виразкового коліту, що вражає пряму кишку або ректосигмоїдний відділ товстої кишки як додаткова терапія до перорального лікування.

Протипоказання

Гіперчутливість до діючої речовини або будь-якого з компонентів препарату.

Відома гіперчутливістью до саліцилатів.

Тяжкі порушення функції печінки.

Тяжкі порушення функції нирок (ШКФ (швидкість клубочкової фільтрації) < 30 мл/хв/1,73 м2).

Діти віком до 2-х років.

Особливі заходи безпеки.

Перед та під час лікування, на розсуд лікуючого лікаря, слід планувати аналізи крові (лейкоцитарна формула, параметри функції печінки, такі як АЛТ або АСТ; креатинін сироватки) та ступеня сечовиділення (тест-система). Як загальна настанова, рекомендуються повторні аналізи через 14 діб після початку лікування і потім кожні 4 тижні протягом наступних 12 тижнів. Якщо результати нормальні, повторні аналізи слід проводити кожні три місяці. Якщо виявляються додаткові ознаки (побічні реакції), такі тести слід провести негайно.

При застосуванні месалазину повідомлялося про сечокам’яну хворобу, у тому числі випадки утворення каменів, які на 100% складалися з месалазину. Під час лікування препаратом необхідно забезпечити вживання належної кількості рідини.

Порушення функції нирок

Слід виявляти обережність у пацієнтів із підвищеним креатиніном сироватки або протеїнурією. У пацієнтів, у яких розвивається ураження нирок під час лікування, слід припускати можливість нефротоксичності, викликаної месалазином. Лікування Асаколом® слід негайно припинити при початку розладів нирок і пацієнти мають негайно звернутися до лікаря.

Дискразія крові

Дуже рідко повідомлялося про тяжку дискразію крові. При дискразії крові лікування Асаколом® слід негайно припинити (ознаки незрозумілої кровотечі, гематома, пурпура, анемія, персистуюча лихоманка або біль у горлі), при підозрі або виявленні дискразії крові пацієнти мають негайно звертатися до лікаря.

Порушення функції печінки

У пацієнтів, що приймали препарати, які містять месалазин, були повідомлення про підвищення рівнів печінкових ферментів. При застосуванні Асакол® у пацієнтів із розладами печінки слід виявляти обережність.

Реакції підвищеної чутливості з боку серця

При застосуванні Асакол® зрідка повідомляли про серцеві реакції гіперчутливості, викликані месалазином (міо- або перикардит). При відомих попередніх серцевих реакціях гіперчутливості, викликаних месалазином, Асакол® не слід застосовувати. Слід виявляти обережність у пацієнтів із попереднім міо- та перикардитом алергічного походження, незважаючи на його причину.

Захворювання легень

Пацієнтів із захворюваннями легень, особливо астмою, слід особливо старанно моніторувати під час лікування Асаколом®.

Підвищена чутливість до сульфасалазину

У пацієнтів із відомою гіперчутливістю до сульфасалазину, лікування Асакол® слід починати тільки під старанним наглядом лікаря. При появі гострих симптомів непереносимості, таких як абдомінальні коліки, гострий біль у животі, підвищена температура тіла, сильний головний біль або висипання на шкірі, лікування слід негайно припинити.

Виразка шлунка та дванадцятипалої кишки

На основі теоретичних даних, у пацієнтів із виразкою шлунку або дванадцятипалої кишки лікування слід починати із обережністю.

Пацієнти літнього віку

У пацієнтів літнього віку рекомендується застосування Асакол® тільки при нормальній функції нирок і печінки і його слід, в цілому, продовжувати з обережністю.

Діти

Існує незначний досвід і лише обмежені задокументовані дані ефекту лікарського засобу у дітей.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Дослідження лікарської взаємодії не проводились.

Наявні не досить переконливі свідчення, що месалазин може знижувати антикоагулянтну дію варфарину та фенпрокумону.

Месалазин може посилювати мієлосупресивний ефект азатіоприну, 6-меркаптопурину або тіогуаніну. Може мати місце інфекція, що загрожує життю. Пацієнтів слід старанно спостерігати на предмет ознак інфекції і мієлосупресії. На початку такого комбінованого лікування і потім із регулярними інтервалами (раз на тиждень) слід моніторити склад крові, особливо кількість лейкоцитів, тромбоцитів і лімфоцитів. Якщо лейкоцитарна формула показує стабільність через один місяць, вважаються достатніми щомісячні аналізи крові протягом наступних 3 місяців, після чого слід проводити повторні аналізи раз на квартал.

За винятком досліджень з вивчення взаємодії з інгібіторами метаболізму пурину при застосуванні дорослими та дітьми, жодні інші дослідження для вивчення взаємодії у дорослих або дітей не проводилися.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Вагітність

Відсутні адекватні дані застосування Асаколу® у вагітних жінок. Проте у обмеженої кількості вагітних жінок, що приймали месалазин (627), не було виявлено жодних негативних ефектів стосовно вагітності або здоров’я плоду/новонародженого. У даний час інші релевантні епідеміологічні дані не доступні.

У одному ізольованому випадку довготривалого прийому високих доз месалазину (2 — 4 г, перорально) під час вагітності у новонародженої дитини спостерігали ниркову недостатність. Дослідження застосування перорального месалазину у тварин не вказують про прямий або опосередкований шкідливий плив на вагітність, розвиток ембріону/плоду, пологи або постнатальний розвиток.

Отже, Асакол® слід призначати при вагітності тільки тоді, коли очікувана користь перевищує потенційні ризики.

Грудне вигодовування

Низькі концентрації месалазину і його N-ацетилового метаболіту були виявлені у грудному молоці людини. Клінічне значення цього явища не відоме. На сьогодні існує лише обмежений досвід застосування у жінок під час годування груддю. Не можна виключати реакцій гіперчутливості, таких як діарея немовлят. Отже, Асакол® слід застосовувати під час годування груддю, тільки якщо очікувана користь перевищить можливий ризик. Якщо у немовляти розвивається діарея, годування груддю слід припинити.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Асакол® не впливає або може виявляти незначний вплив на здатність керувати транспортними засобами та працювати з механізмами.

Cпосіб застосування та дози.

Супозиторії призначені тільки для ректального застосування. Якщо пропущені одна або кілька доз, наступну дозу слід приймати за звичайним планом.

Дозування

Дорослі

Індукція ремісії: по 1 супозиторію 3 рази на добу після дефекації.

При тяжкому генералізованому виразковому коліті, що вражає пряму кишку або ректосигмоїдний відділ товстої кишки і у випадках повільної відповіді на пероральну терапію, один супозиторій можна застосовувати вранці і ввечері, на додачу до перорального лікування.

Підтримуюче лікування під час ремісії: У період ремісії показане довготривале лікування для попередження рецидивів: застосовують по 1 супозиторію препарату Асакол® вранці і ввечері. Супозиторії слід вводити глибоко в анальний отвір після дефекації.

Пацієнти літнього віку

Пацієнти літнього віку при відсутності тяжких розладів печінки або нирок можуть застосовувати звичайну дозу для дорослих. Дослідження в групі пацієнтів старшої літнього віку не проводились.

Діти.

На цей час застосування препарату та його безпека у дітей і підлітків достатнім чином не досліджені.

Передозування

Існує небагато даних про передозування (наприклад, спробу самогубства при прийомі високих пероральних доз месалазину), які не вказують на ниркову або печінкову токсичність. Спеціальний антидот відсутній. Лікування симптоматичне та підтримуюче.

Побічні реакції

а) Резюме профілю безпеки

Повідомлялося про алергічні реакції з боку серця, легень, печінки, нирок, підшлункової залози, шкіри та підшкірних тканин.

У пацієнтів з відомою гіперчутливістю до сульфасалазину лікування слід негайно припинити при виникненні гострих симптомів непереносимості, таких як судоми, біль у животі, підвищена температура тіла, сильний головний біль або висипи.

б) Зведена таблиця небажаних реакцій

Для оцінювання небажаних реакцій використовуються нижченаведені критерії частоти:

дуже часто (≥ 1/10); часто (≥ 1/100 — < 1/10), нечасто (≥ 1/1 000 — < 1/100), рідко (> 1/10 000 — < 1/1 000), дуже рідко (< 1/10 000), частота невідома (не може бути встановлена виходячи з наявних даних).

Порушення з боку крові та лімфатичної системи

Нечасто: еозинофілія (як прояв алергічної реакції).

Дуже рідко: відхилення показників аналізу крові (апластична анемія, агранульоцитоз, панцитопенія, нейтропенія, лейкопенія, тромбоцитопенія, дискразія крові).

Порушення з боку імунної системи

Дуже рідко: реакції гіперчутливості, такі як алергічні висипання, медикаментозна гарячка, еритематозний вовчак, панколіт.

Порушення з боку нервової системи

Дуже часто: головний біль.

Часто: запаморочення.

Нечасто: парестезія.

Дуже рідко: периферична нейропатія.

Порушення з боку серцево-судинної системи

Рідко: міокардит, перикардит.

Порушення з боку дихальної системи, органів грудної клітки та середостіння

Дуже рідко: алергічні та фіброзні реакції з боку легень (у тому числі задишка, кашлель, бронхоспазм, альвеоліт, легенева еозинофілія, інфільтрація легенів, пневмоніт), інтерстиціальна пневмонія, захворювання легень.

Частота невідома: плеврит.

Порушення з боку шлунково-кишкового тракту

Часто: блювання, нудота, диспепсія, біль у животі, діарея

Нечасто: метеоризм

Дуже рідко: гострий панкреатит.

Порушення з боку гепатобіліарної системи

Дуже рідко: зміни функціональних тестів печінки (підвищення трансаміназ і параметрів холестазу), гепатит, холестатичний гепатит.

Порушення з боку шкіри та підшкірних тканин

Часто: висипи.

Нечасто: кропив’янка, свербіж.

Рідко: світлочутливість (див. розділ «Опис окремих побічних ефектів»)

Дуже рідко: алопеція.

Порушення з боку кістково-м’язової системи, сполучної тканини та кісток

Часто: артралгія.

Нечасто: міалгія.

Частота невідома: вовчаковий синдром з такими характерними симптомами, як перикардит та плевроперикардит, а також висипами.

Порушення з боку функції нирок і сечовидільної системи

Дуже рідко: порушення функції нирок, у тому числі гострий та хронічний інтерстиціальний нефрит та ниркова недостатність, нефротичний синдром, відмова нирок, яка може мати оборотний характер і зникати при ранній відміні лікування.

Частота невідома: нефролітіаз.

Порушення з боку репродуктивної системи та молочних залоз

Дуже рідко: олігоспермія (оборотна).

Загальні порушення і стани в місці застосування

Часто: підвищення температури тіла.

Нечасто: біль у грудях.

Частота невідома: непереносимість месалазину із підвищенням С-реактивного білка та/або погіршенням симптомів основного захворювання, місцева реакція.

Дослідження

Частота невідома: підвищення рівня креатиніну в крові, зменшення маси тіла, зниження кліренсу креатиніну, підвищення рівня амілази, збільшення швидкості осідання еритроцитів, підвищення рівня ліпази, підвищення концентрації азоту сечовини у крові (BUN).

Опис окремих побічних ефектів

Невідома кількість наведених вище побічних реакцій ймовірно асоційовані із основною ЗХК (запальною хворобою кишечника), радше аніж із лікуванням Асаколом®. Це особливо стосується небажаних реакцій з боку шлунково-кишкового тракту та артралгії.

При виникненні у пацієнтів під час лікування ниркової дисфункції необхідно враховувати можливість нефротоксичності, індукованої месалазином, яка може мати оборотний характер і зникати після відміни лікування.

Для уникнення дискразії крові внаслідок розвитку пригнічення кісткового мозку пацієнтів слід старанно моніторити, див. розділ «Особливі заходи безпеки».

Одночасне застосування азатіоприну, 6-меркаптоприну або тіогуаніну може спричинити лейкопенію через посилення мієлосупресивного ефекту.

Фоточутливість

Про більш тяжкі реакції повідомлялося в пацієнтів із такими попередніми порушеннями з боку шкіри, як атопічний дерматит та атопічна екзема.

Термін придатності

3 роки.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в захищеному від світла місці при температурі не вище 25 ºС.

Не тримати у холодильнику та не заморожувати.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

Супозиторії ректальні по 500 мг; по 5 супозиторіїв у блістері; по 4 блістери в коробці з картону.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник/заявник

Тілотс Фарма АГ / Tillotts Pharma AG.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності/місцезнаходження заявника

Виробник: Хауптштрассе 27, 4417 Цифен, Швейцарія/Hauptstrasse 27, 4417 Ziefen, Switzerland.

Дата додавання: 08.12.2021 р.
© Компендіум 2020

Діагнози, при яких застосовують Асакол

Виразковий (хронічний) ентероколіт МКХ K51.0
Виразковий (хронічний) проктит МКХ K51.2
Виразковий (хронічний) ректосигмоїдит МКХ K51.3
Дивертикулярна хвороба товстої кишки МКХ K57.3
Хвороба Крона товстої кишки МКХ K50.1
Хвороба Крона тонкої кишки МКХ K50.0
Язвений коліт МКХ K51.9

Рекомендовані аналоги Асакол:

Месакол
таблетки, вкриті кишково-розчинною оболонкою 400 мг стрип, № 50
SUN
Пентаса
гранули пролонгованої дії 2 г пакетик, № 60
Ferring International Center
Пентаса
таблетки пролонгованої дії 500 мг, № 50
Ferring International Center
Пентаса
супозиторії ректальні 1000 мг, № 28
Ferring International Center
Пентаса
суспензія ректальна 1 г/100 мл флакон 100 мл, № 7
Ferring International Center
Салофальк
гранули гастрорезистентні пролонговані 500 мг пакетик "Грану-Стикс", № 50
Alpen Pharma AG
Салофальк
гранули гастрорезистентні пролонговані 1000 мг пакетик "Грану-Стикс", № 50
Alpen Pharma AG
Салофальк
гранули гастрорезистентні пролонговані 1,5 г пакетик "Грану-Стикс", № 35
Alpen Pharma AG
Салофальк
гранули гастрорезистентні пролонговані 3 г пакетик "Грану-Стикс", № 50
Alpen Pharma AG
Салофальк
таблетки, вкриті кишково-розчинною оболонкою 250 мг блістер, № 100
Alpen Pharma AG
Салофальк
таблетки, вкриті кишково-розчинною оболонкою 500 мг блістер, № 100
Alpen Pharma AG
Салофальк
суспензія ректальна 4 г клізма 60 мл, № 7
Alpen Pharma AG
Салофальк
супозиторії ректальні 250 мг стрип, № 10
Alpen Pharma AG
Салофальк
супозиторії ректальні 500 мг стрип, № 10
Alpen Pharma AG
Салофальк
супозиторії ректальні 1000 мг стрип, № 10
Alpen Pharma AG

Коментарі

Алексей Музыченко 15.05.2021 12:00

В справочнику «Компендіум» 2018 року по препарату АСАКОЛ® (ASACOL) була представлена наступна інформація

ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ:

фармакодинамічні властивості
Асакол містить мезалазин, також відомий як 5-аміносаліцилова кислота, яка володіє протизапальною дією, через механізм, який ще не був повністю розкритий. Мезалазин інгібує LTB4 кишкових макрофагів. Обмежуючи міграцію макрофагів у ділянці запалені, мезалазин може зменшити запалення кишечника. Формування прозапальних лейкотрієнів (LTB4 та 5-HETE) в макрофагах кишкової стінки гальмується. Мезалазин активує рецептори PPAR-γ, які протидіють ядерній активації кишкових запальних реакцій.
Фармакодинамічні ефекти
В експериментальних умовах мезалазин інгібував ЦОГ, а отже, вивільнення тромбоксану В2 та простагландину Е2. Однак клінічне значення цього ефекту досі залишається неясним. Мезалазин пригнічує утворення фактора активації тромбоцитів (PAF). Мезалазин також є антиоксидантом; показано, що він зменшує утворення реакційноздатних кисневих продуктів та затримує вільні радикали. Ризик розвитку колоректальної карциноми (КРК) дещо підвищений у пацієнтів з виразковим колітом. В експериментальних моделях та в біопсіях пацієнтів з виразковим колітом було показано, що мезалазин знижує як залежні від запалення, так і незалежні від запалення шляхи передачі сигналів, які беруть участь у розвитку виразкового колоректального раку коліту. Ці спостереження демонструють важливість мезалазину в профілактиці КРК, пов’язаної з колітом та ульцерозом.
Фармакокінетичні властивості
Поглинання
Після одноразової дози 2,4 г препарату Асакол у здорових суб’єктів натщесерце, мезалазин спостерігався в плазмі крові через 4,5 год (> 2,00 нг/мл). Середнє геометричне Cmax мезалазину становило 722,11 нг/мл із середнім Tmax 9,5 год.
Розподіл
Близько 43% мезалазину та близько 78% N-ацетил-5-аміносаліцилової кислоти зв’язуються з білками плазми крові. Близько 75% введеної дози залишається в просвіті кишечника та слизовій оболонці кишечника. Після однократної дози 2,4 г мезалазину середній уявний об’єм розподілу становив 59,07 л/кг (середнє геометричне значення: 48,86 л/кг).
Біотрансформація
Мезалазин метаболізується до неактивної N-ацетил-5-аміносаліцилової кислоти як в слизовій оболонці кишечника, так і в печінці. Принаймні 90% препарату, виявленого в сечі після перорального введення, є N-ацетил-5-аминосалициловой кислотою.
Виведення
Мезалазин головним чином екскретується з калом у вигляді мезалазину або N-ацетил-5-аміносаліцилової кислоти. Середній Т½ становив 20 год (від 5 до 77 год). Приблизно 25% від загальної дози, що вводиться в натщесерце, виявляється в сечі протягом 60 год, головним чином як N-ацетиламіносаліцилова кислота і в незначній кількості як незмінена активна речовина (приблизно 1%).
Фармакокінетичні/фармакодинамічні зв’язки
Конкретних досліджень не проводилося.

ПОКАЗАННЯ:

таблетки:
— неспецифічний виразковий коліт легкого та середнього ступеня тяжкості; підтримуюча терапія в стадії ремісії;
— хвороба Крона.
Супозиторії.
Призначають дорослим:
— з метою лікування проктиту та проктосигмоїдиту легкого або помірного ступеня тяжкості;
— при важких формах тотального виразкового коліту, який вражає пряму кишку або ректосігмоїдний відділ прямої кишки (як додаткова терапія до перорального лікування).

ЗАСТОСУВАННЯ:

таблетки.
Дорослі.
Язвений коліт. При лікуванні захворювання у фазі загострення доза становить до 4 г на добу (розділити на кілька прийомів).
При підтримуючому лікуванні в стадії ремісії рекомендована доза становить до 2 г 1 раз на добу.
Хвороба Крона. У фазі загострення та в якості підтримуючої терапії доза становить до 4 г на добу (розділити на кілька прийомів).
Діти у віці старше 6 років
При лікуванні виразкового коліту та хвороби Крона в стадії загострення доза становить 30-50 мг/кг/добу. Максимальна доза — 75 мг/кг/сут. Загальна добова доза — ≤4 г месалазину.
При підтримуючій терапії доза становить 15-30 мг/кг/сут. Загальна добова ≤2 г месалазину.
Дітям з масою тіла <40 кг призначають половину дози для дорослих, а дітям з масою тіла >40 кг — повну дозу.
Супозиторії ректальні.
Дозування.
Дорослі. Індукція ремісії: по 1 суп. 3 рази на добу після дефекації.
При важких формах тотального виразкового коліту, який вражає пряму кишку або ректосігмоідний відділ прямої кишки, а також в разі повільної реакції на терапію — по 1 суп. 2 рази на добу в якості додаткової терапії до перорального лікування.

ПРОТИПОКАЗАННЯ:

- підвищена чутливість до активної речовини або до будь-якої з допоміжних речовин.
- відома гіперчутливість до саліцилатів.
- важка печінкова дисфункція.
- важке порушення функції нирок (ШКФ нижче 30 мл/хв/1,73 м2).

ПОБІЧНА ДІЯ:

еозинофілія, апластична анемія, агранулоцитоз, панцитопенія, нейтропенія, лейкопенія, тромбоцитопенія, реакції підвищеної чутливості (алергічний висип, лихоманка), синдром червоного вовчака, панколіт, головний біль, запаморочення, парестезії, периферична нейропатія, міокардит, перикардит, задишка, кашель, алергічні та легеневі реакції (вкл. бронхоспазм, альвеоліт, легеневу еозинофілію, легеневу інфільтрацію, пневмоніт), інтерстиціальна пневмонія, еозинофілія пневмонія, легенева хвороба, плеврит, диспепсія, біль у животі, нудота, блювота, діарея, метеоризм, гострий панкреатит, дисфункція печінки (підвищення показників трансаміназ та холестаз), гепатит, холестатичний гепатит, висип, кропив’янка, свербіж, алопеція, фоточутливість, артралгія, міалгія, ниркові порушення, включаючи гострий та хронічний інтерстиціальний нефрит/ниркову недостатність, нефротичний синдром, олігоспермія (оборотна), лихоманка, біль у грудях, несумісність з мезалазином з підвищеним С-реактивним білком та/або загострення симптомів основного захворювання, підвищення рівня креатиніну в крові, зниження маси тіла, зниження кліренсу креатиніну, підвищення амілази, збільшення швидкості седиментації еритроцитів, збільшення ліпази.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ:

порушення функції нирок. З обережністю призначають даний ЛЗ пацієнтам з підвищеною концентрацією креатиніну в плазмі крові та протеїнурією. Рекомендується проводити контроль функції нирок усім пацієнтам перед початком лікування препаратом.
Дискразія крові. При підозрі або встановленій діскразіі (кровотеча неясного походження, синці, пурпура, анемія, незгасаючі лихоманка/біль в горлі) пацієнт повинен негайно припинити лікування ЛЗ.
Порушення функції печінки. Серед пацієнтів, які приймали препарати, що містять месалазин, зареєстровані випадки підвищення рівня ферментів печінки. Слід з обережністю призначати Асакол пацієнтам з порушенням функції печінки. Рекомендується проводити аналізи крові (параметри функції печінки, такі як АлАТ або АсАТ) до і під час лікування. Час проведення даних аналізів визначає лікар. Рекомендується проведення контрольних тестів через 14 днів після початку лікування, а потім ще 2-3 рази з 4-тижневими інтервалами. Якщо результати досліджень нормальні, такі аналізи досить проводити кожні 3 міс. При наявності додаткових симптомів необхідно негайно провести даних аналізів.
Реакції підвищеної чутливості з боку серця, викликані месалазином (міокардит або перикардит), дуже рідкісні у пацієнтів, які приймають Асакол.
Захворювання легенів. Пацієнти, які мають захворювання легенів, зокрема БА, повинні бути під ретельним наглядом під час лікування Асакол.
Підвищена чутливість до сульфасалазину. При наявності у пацієнта гіперчутливості до сульфасалазину лікування проводять тільки під постійним медичним контролем.

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ:

досліджень взаємодії не проводили.

ПЕРЕДОЗУВАННЯ:

конкретний антидот невідомий. Лікування симптоматичне та підтримує.

УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ:

таблетки при температурі не вище 25 °C. Супозиторії — в захищеному від світла місці при температурі не вище 25 °C.

Додати свій

Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko