ІСЛА-МІНТ/ІСЛА-МООС (ISLA-MINT/ISLA-MOOS)

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

ІСЛА-МІНТ
пастилки 100 мг блістер, № 30Ціни в аптеках
Водний екстракт ісландського моху (2 -4:1)
100 мг
№ UA/2187/01/01 від 17.02.2020
C
ІСЛА-МООС
пастилки 80 мг, № 30Ціни в аптеках
Водний екстракт ісландського моху (0,4-0,8:1)
80 мг
№ UA/2188/01/01 від 06.02.2020
C

ДІАГНОЗИ

ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

препарат містить екстракт із лікарської рослини Cetraria islandica (ісландський мох), яка добре відома своєю терапевтичною дією при запальних захворюваннях дихальних шляхів.

Лікувальний ефект препарату при катаральних захворюваннях дихальних шляхів ґрунтується на антимікробній активності та імуностимулювальних властивостях рослинного екстракту, який міститься в ньому, що доведено результатами наукових досліджень. Препарат має захисні властивості, його можна застосовувати профілактично, наприклад при особливій чутливості дихальних шляхів або при підвищеному навантаженні на них (зокрема і при заняттях спортом).

Полісахариди, що містяться у препараті, обволікають слизові оболонки дихальних шляхів та ефективно захищають їх від дії шкідливих зовнішніх факторів і різного виду подразників.

Профілактичне застосування препарату може знижувати схильність дихальних шляхів до різного роду інфекцій. Препарат не подразнює шлунок.

ПОКАЗАННЯ

кашель, зокрема при бронхіті; захриплість (ларингіт, фарингіт); БА (як допоміжний засіб).

Навантаження на голосові зв’язки (у співаків, учителів, лекторів).

Сухість слизових оболонок у недостатньо зволожених приміщеннях під час опалювального періоду, а також при обмеженому носовому диханні чи під час спортивних занять.

ЗАСТОСУВАННЯ

дорослим і дітям віком від 12 років приймати по 1 пастилці щогодини (до 12 пастилок на добу), дітям віком від  4 до 12 років ― по 1 пастилці кожні 2 год (до 6 пастилок на добу), даючи їм повільно розчинитися у роті.

Завдяки хорошій переносимості лікарського засобу Ісла-Мінт (Ісла-Моос) його можна застосовувати тривалий час.

Після зникнення симптомів захворювання Ісла-Мінт (Ісла-Моос) необхідно приймати ще кілька днів з метою досягнення стійкого терапевтичного ефекту.

Якщо протягом 4‒5 днів вираженість стійких симптомів захворювання не зменшується або вони погіршуються, при появі задишки, лихоманки, а також гнійного та кривавого мокротиння необхідно негайно проконсультуватися з лікарем.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

підвищена чутливість до будь-якого інгредієнта препарату. Ісла-Мінт: непереносимість фруктози.

ПОБІЧНА ДІЯ

у поодиноких випадках можуть виникнути алергічні реакції.

Дуже рідко препарат Ісла-Мінт може здійснювати послаблювальну дію на чутливих пацієнтів, оскільки містить сорбіт.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ

рослинні екстракти іноді можуть бути причиною зміни кольору і смаку цього лікарського засобу, що ніяк не позначається на його терапевтичній дії.

За наявності фенілкетонурії необхідно враховувати, що в препараті Ісла-Мінт міститься солодка речовина аспартам.

Препарат Ісла-Мосс необхідно приймати з обережністю пацієнтам із цукровим діабетом. 1 пастилка Ісла-Мосс відповідає 0,035 ХО.

Препарат Ісла-Мінт не містить цукру, тому його можна призначати хворим із цукровим діабетом. 1 пастилка Ісла-Мінт відповідає 0,03 ХО = 0,385 г вуглеводів.

Застосування у період вагітності чи годування грудьми. Інформації про негативний вплив препарату у період вагітності чи годування грудьми не надходило. Спеціальних досліджень у цих пацієнтів не проводили, тому перед застосуванням препарату слід зважити співвідношення ризик/користь від застосування препарату.

Діти. Препарат призначати дітям віком від 4 років, оскільки пастилки необхідно тримати у роті, даючи їм повільно розчинитися.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами чи роботі з іншими механізмами. Якщо препарат приймати відповідно до інструкції для медичного застосування, то жодних негативних наслідків застосування препарату не передбачається.

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ

досі невідома.

ПЕРЕДОЗУВАННЯ

повідомлень про випадки передозування не надходило.

УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ

в оригінальній упаковці за температури не вище 25 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці.

АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Препарати Ісла-Мінт та Ісла-Моос містять екстракт із лишайнику, відомого як ісландський мох (Iceland moos, ботанічна назва Cetraria islandica або цетрарія ісландська). Століттями він використовувався в народній медицині в багатьох країнах проти цілого ряду запальних захворювань, таких як інфекції верхніх дихальних шляхів, бронхіт, гастрит, гнійничкові ураження шкіри та інших, здебільшого у формі водного екстракту. До складу тіла лишайнику C. islandica входять багаточисленні різноманітні сполуки, такі як полісахариди (галактоманан, ліхенан, ізоліхенан), речовини, відомі як лишайникові кислоти, та вторинні метаболіти, деякі з них виявляють біологічну активність (Freysdottir J. et al., 2008).

Ісландський мох має широкий спектр дії: протизапальної, імуномодулюючої, обволікаючої, антиоксидантної та іншими ефектами. Виходячи із цього, препарати Ісла-Мінт та Ісла-Моос можуть застосовуватися при різних захворюваннях дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем, у тому числі бронхіті, а також захриплості (ларингіт, фарингіт). Ісла-Мінт та Ісла-Моос можуть призначатися в якості додаткового до базисної терапії засобу при БА. Також цікавою є можливість профілактичного застосування препаратів Ісла-Мінт та Ісла-Моос у лекторів, співаків, викладачів та осіб інших професій, особливістю яких є підвищене голосове навантаження. У разі недостатньої вологості повітря у приміщеннях, ризику пересушування слизових оболонок через порушення носового дихання або при заняттях спортом також можливе профілактичне розсмоктування пастилок Ісла-Мінт та Ісла-Моос (інструкція МОЗ України).

Пастилки, льодяники, таблетки… Що обрати?

У пастилок Ісла-Мінт та Ісла-Моос є багато переваг. Це й описані вище механізми дії, які спричиняють комплексний ефект на слизову оболонку дихальних шляхів, й імуностимулюючі властивості. І мінімум протипоказань ― до таких належать лише непереносимість фруктози та реакції гіперчутливості до будь-якого з компонентів препарату. Необхідно підкреслити, що препарат не чинить подразнювальної дії на ШКТ. Навпаки, однією з традиційних сфер застосування ісландського моху в народній медицині є запальні захворювання ШКТ та виразкова хвороба. Цікавим є той факт, що протоліхестеринова кислота (один з найбільш активних вторинних метаболітів, що містяться в ісландському моху) виявляє інгібуючу активність стосовно H. pylori (Ingolfsdottir K. et al., 1997). Завдяки хорошій переносимості пастилки Ісла-Мінт та Ісла-Моос можна застосовувати протягом тривалого часу. Проте слід пам’ятати, що вираженість симптомів захворювання повинна зменшитися вже на 4–5-й день лікування. Якщо цього не відбувається, слід звернутися до лікаря з метою коррекції призначень. Також про необхідність повторної консультації свідчать збільшення вираженості симптомів, поява або посилення задишки, лихоманки або поява в мокротинні домішок крові або гною (інструкція МОЗ України).

Однією з важливих переваг препарату є можливість його застосування у дітей віком з 4 років (молодші діти зазвичай не здатні розсмоктувати пастилки й розжовують їх, що неприпустимо). Інша особливість препарату ― це можливість профілактичного застосування для зниження сприйнятливості дихальних шляхів до інфекцій. Останнє можливо завдяки імуномодулювальній дії екстракту Cetraria islandica.

Солодкий смак пастилок забезпечується не цукром, а наявністю аспартату, що дозволяє застосовувати їх у пацієнтів з цукровим діабетом. У той же час останнім необхідно враховувати вміст вуглеводів у пастилках, а хворим з фенілкетонурією — те, що у пастилках міститься аспартат. Відсутні дослідження безпеки застосування препарату в період вагітності та грудного вигодовування, відповідно, застосування можливе лише після оцінки співвідношення користі та потенціального ризику.

Основна відмінність між пастилками Ісла-Мінт та Ісла-Моос у дозі водного екстракту Cetraria islandica, що в них міститься (100 та 80 мг відповідно). Окрім того, вони також відрізняються за складом допоміжних речовин (див. інструкцію МОЗ України).

Ісландський мох — унікальний за своїми лікувальними властивостями лишайник.

Хімічне вивчення лишайнику, широко відомого як ісландський мох, проводиться вже значний період. Цікаво, що перше відоме наукове дослідження датується 1813 р.(Buston H.W., Chambers V.H., 1933). Здебільшого увага приділяється двом групам речовин: так званим лишайниковим кислотам та водорозчинним вуглеводам, переважно ліхенану, що є розчинним у гарячій воді, та ізоліхенану, який розчиняється в холодній воді (Buston H.W., Chambers V.H., 1933), які утворюють значну частину тіла лишайнику.

Лишайники ― це симбіотичні організми, які складаються з гриба та фотосинтезуючого організму, водоростей або ціанобактерій (Bates S.T. et al., 2011). Ідентифіковано більше 20 000 видів лишайників. Вони населяють різноманітні екосистеми ― від арктичної тундри до пустелі, тобто розташовані повсюдно (Vráblíková H. et al., 2006). Ці організми історично використовувалися в якості продуктів харчування, барвників, у виробництві алкогольної та парфюмерної промисловості, а також протягом сотень років у народній медицині (Grujii D. et al., 2014).

Ісландський мох являє собою кущоподібний лишайник висотою до 15 см, що вільно росте на ґрунті. Слань утворюють лопаті неправильної форми, що розгалужуються в різні боки та можуть скручуватися у трубки. Увесь лишайник дуже міцний та пружний. Колір значно варіює від блідо-каштанового до сірувато-білого; верхня поверхня темніша, нижня ― світліша, до білуватої. У заглибленнях тіла лишайнику можуть бути плями з мучнистим білим нальотом (Grujii D. et al., 2014).

Цетрарія ісландська з давніх-давен застосовувалася в якості природного антибіотика та відхаркувального засобу при захворюваннях, що супроводжуються кашлем. Особливо цінувалася її здатність заспокоювати подразнені тканини, перш за все слизові оболонки дихальних шляхів (Grujii D. et al., 2014). Завдяки цій властивості цетрарія може застосовуватися в терапії харчових отруєнь, при зниженні апетиту, гастроентериті та для полегшення стану при блюванні (зниження його інтенсивності з метою попередження зневоднення). У народній медицині ісландський мох також використовується для лікування вагінозу, фурункулів, ран (Grujii D. et al., 2014), а також геморою та навіть туберкульозу (Gülçin I. et al., 2002). У наш час дослідження in vitro дозволили констатувати наявність антиоксидантної, антимікробної та протипухлинної активності екстракту лишайнику Cetraria islandica (Grujii D. et al., 2014).

Для фармацевтичної промисловості викликають практичний інтерес перш за все такі біологічно активні речовини, що містяться в ісландському моху, як глюкани ліхенан та ізоліхенан, а також компонент галактоманан (гетерополісахарид, що складається із залишків манози та галактози). У якості активного компонента у препаратах від кашлю часто застосовується альфа-глюкан ізоліхенан (Krämer P. et al., 1995).

Дослідження

При дослідженні полісахаридних фракцій, виділених з гарячого водного екстракту Cetraria islandica за допомогою фракціонування етанолом та використання іонообмінної хроматографії, було виявлено, що in vitro вони (полісахариди) демонстрували суттєву антикомплементарну активність та посилення фагоцитозу. У результаті даного дослідження було встановлено, що в доповнення до галактоманану, який має імуностимулюючі властивості (раніше виділеного з ісландського моху), лишайник також містить й інші водорозчинні полісахариди, які екстрагуються традиційними методами та також чинять імуномодулювальну дію (Ingólfsdóttir K. et al., 1998). Саме ці властивості цетрарії ісландської забезпечують терапевтичний ефект препаратів при широкому спектрі інфекційно-запальних захворювань дихальних шляхів та дозволяють застосовувати його в якості допоміжного засобу навіть при таких серйозних хронічних захворюваннях, як БА.

В іншому дослідженні також вказується на імуностимулювальну активність галактоманану (Ingolfsdottir K. et al., 1994).

Беручи до уваги застосування Cetraria islandica для полегшення виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, була вивчена активність її екстракту in vitro проти Helicobacter pylori. У якості активних компонентів екстракту, які виявляють пригнічувальний ефект на H. pylori, були виділені протоліхестеринова кислота та аліфатичний альфа-метилен-гамма. Дійшли висновку, що саме наявність обох речовин пояснює ефективність застосування препаратів, що містять даний екстракт, при захворюваннях ШКТ, перш за все гастриті та пептичній виразці (Ingolfsdottir K. et al., 1997).

Було проведено дослідження з оцінки ефективності обробки екстрактом C. islandica культури клітин пацієнтів із цукровим діабетом 1-го типу. Для оцінки оксидативного статусу використовувалися рівень малонового діальдегіду у крові, а також визначали активність антиоксидантних ферментів крові та частоту пошкодження ДНК. Окрім того, оцінювали індекс проліферації в лімфацитах периферичної крові. Було виявлено, що обробка клітин екстрактом цетрарії ісландської значно знижувала частоту пошкоджень ДНК завдяки своїй антиоксидантній активності та, відповідно, призводила до підвищення життєздатності клітин (Colak S. et al., 2013).

При культивуванні незрілих людських дендритних клітин із водним екстрактом із C.islandica оцінювали його вплив на активність даних клітин шляхом вимірювання секреції цитокінів IL-10 та IL-12p40 та експресії поверхневих молекул. Відмічено підвищення секреції як IL-10, так і IL-12p40, причому секреція IL-10 підвищувалася більш значуще. При цьому при вивченні впливу окремих компонентів водного екстракту C. islandica було виявлено, що ці ефекти здебільшого опосередковані ліхенаном, у той час як ізоліхенан та інші полісахариди були менш активними. Окрім того, був досліджений вплив водного екстракту цетрарії ісландської на антиген-індукований артрит у щурів. Значне зменшення вираженості артриту відмічалося у щурів, які отримували водний екстракт (вводився п/ш), порівняно із щурами, які отримували лише фізіологічний розчин. Ці результати свідчать про те, що C. islandica виявляє протизапальну активність (Freysdottir J. et al., 2008).

Цікаве дослідження було спрямоване на оцінку антиоксидантної активності C. islandica. Вивчали його здатність нейтралізовувати супероксид-аніон-радикали та активність вільних радикалів. Було виявлено, що антиоксидантна активність зростала з підвищенням дози водного екстракту (50–500 мкг), що додавався до лінолевої кислоти в калієвому фосфатному буфері. При цьому дози водного екстракту ісландського моху 50; 100; 250 та 500 мкг продемонстрували більш високу антиоксидантну активність, ніж 500 мкг альфа-токоферолу. У тестах in vitro виявлено відповідно 96; 99 та 100% інгібування процесів перекисного окиснення лінолевої кислоти. Із іншого боку, 500 мкг альфа-токоферолу продемонстрували лише 77% інгібування перекисного окиснення лінолевої кислоти. У результаті встановлено, що C. islandica є потенційним джерелом природних антиоксидантів (Gülçin I. et al., 2002).

Проведене в Сербії дослідження in vitro на культурах пухлинних клітин чітко демонструє значний протипухлинний ефект C. islandica. Її антипроліферативна активність вивчена мало порівняно з такою інших лишайників. Можливість використання лишайників як протипухлинних агентів була відкрита лише останніми роками. Механізм антипроліферативної та цитотоксичної дії ісландського моху ще належить вивчити та ідентифікувати сполуки, відповідальні за виявлений протипухлинний ефект, щоб визначити можливості для посилення активності та покращити селективність. В опублікованих даних автори констатують, що тестований екстракт виявляє не лише виражену антиоксидантну та антимікробну, але і протиракову активність in vitro, тому потрібні подальші дослідження для визначення клінічної цінності цього відкриття (Grujii D. et al., 2014).

Висновки

Ісла-Мінт та Ісла-Моос ― пастилки, що часто застосовуються при запальних захворюваннях органів дихання, препарати відпускаються без рецепта лікаря. Їх ефективність забезпечується унікальними властивостями екстракту ісландського моху. Останній має протимікробні, протизапальні, імуномодулюючі властивості та антиоксидантну активність, препарат добре переноситься, що підтверджується численними дослідженнями in vitro та in vivo.

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 27.02.2020 р.

© Компендиум 2019

Ціни на ІСЛА-МІНТ/ІСЛА-МООС в містах України

Вінниця 133.38 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 116.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Київська, 51, тел.: +380432550303

Дніпро 133.43 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 115.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Дніпро, просп. Героїв, 37, тел.: +380567137505

Житомир 128.12 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 112.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, просп. Мира, 8, тел.: +380412555102

Запоріжжя 133.23 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 112.5 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Запоріжжя, вул. Парамонова, 4, тел.: +380617692808

Івано-Франківск 136.87 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 122.99 грн./уп.
«АПТЕКА БАМ» Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7Б, тел.: +380672132987

Київ 142.49 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 112.5 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, вул. Красноткацька, 22, тел.: +380445740123

Кропивницький 131.75 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 118.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, вул. Полтавська, 58, тел.: +380522374302

Луцьк 130.74 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 116.8 грн./уп.
«ВОЛИНЬФАРМ» Луцьк, просп. Відродження, 13, тел.: +380504381995

Львів 144.1 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 112.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Львів, вул. Чернігівська, 6, тел.: +380322600953

Миколаїв 135.27 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 113.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Карпенка Генерала, 16/1, тел.: +380512440304

Одеса 139.76 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 101.7 грн./уп.
«FARMACIA» Одеса, вул. Левітана, 116, тел.: +380487053007

Полтава 131.57 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 115.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Чураївни, 3/2, тел.: +380631867589

Рівне 134.21 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 117.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Богоявлінська, 30, тел.: +380362460595

Суми 126.87 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 115.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, вул. Троїцька, 51, тел.: +380542775005

Тернопіль 138.14 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 110.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Тернопіль, вул. Мира, 11, тел.: +380634851370

Ужгород 137.89 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 113.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Ужгород, вул. Линтура, 15

Харків 132.11 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 113.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Харків, вул. Харьківських Дивізій, 14

Херсон 130.48 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 117.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Херсон, вул. Покришева, 18, тел.: +380552330005

Хмельницький 138.46 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 121.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Хмельницький, просп. Мира, 66, тел.: +380382612411

Черкаси 125.63 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 113.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, вул. Чорновола В'ячеслава, 51/1, тел.: +380732127646

Чернігів 126.31 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 109.5 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Рокоссовського, 37, тел.: +380462234204

Чернівці 136.61 грн./уп.

ІСЛА-МООС пастилки 80 мг № 30, Натурфарм ..... 113.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернівці, вул. Головна, 11

Developed by Maxim Levchenko