ПІРАЦЕТАМ розчин (PIRACETAM solution)

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

розчин для ін’єкцій 20 % ампула 5 мл, блістер у пачці, №  10

№  UA/1878/02/01 з 03.09.2014 до 03.09.2019За рецептомB

розчин для ін’єкцій 20 % ампула 10 мл, блістер у пачці, №  10

розчин для ін’єкцій 20 % ампула 20 мл, блістер у пачці, №  10

1 мл розчину містить пірацетаму 200 мг;
допоміжні речовини: натрію ацетат тригідрат, кислота оцтова льодяна, вода для ін’єкцій.

№  UA/1878/02/01 з 28.05.2019За рецептомB

ДІАГНОЗИ

ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

фармакодинаміка.

Активним компонентом препарату є пірацетам, циклічне похідне гамма-аміномасляної кислоти.

Пірацетам є ноотропним засобом, що діє на мозок, покращуючи когнітивні (пізнавальні) функції, такі як здатність до навчання, пам’ять, увага, а також розумову працездатність. Механізмів впливу препарату на центральну нервову систему, імовірно, кілька: зміна швидкості поширення збудження у головному мозку; посилення метаболічних процесів у нервових клітинах; поліпшення мікроциркуляції шляхом впливу на реологічні характеристики крові, не спричиняючи при цьому судинорозширювальної дії. Покращує зв’язки між півкулями головного мозку і синаптичну провідність у неокортикальних структурах. Пірацетам пригнічує агрегацію тромбоцитів і відновлює еластичність мембрани еритроцитів, зменшує адгезію еритроцитів. Пірацетам чинить протекторну і відновлювальну дію при порушенні функції головного мозку внаслідок гіпоксії, інтоксикації та електрошокової терапії. Пірацетам знижує вираженість і тривалість вестибулярного ністагму.

Пірацетам застосовувати у якості монопрепарату або у комплексному лікуванні кортикальної міоклонії як засіб для зниження вираженності провокуючого фактора – вестибулярного нейроніту.

Фармакокінетика.

Максимальна концентрація після введення 2 г препарату досягається у плазмі крові через 30 хвилин, а у спинномозковій рідині – протягом 2-8 годин і становить 40-60 мкг/мл. Об’єм розподілу пірацетаму – майже 0,6 л/кг. Період напіввиведення препарату з плазми крові становить 4-5 годин і 6-8 годин зі спинномозкової рідини. Цей період може подовжуватися при нирковій недостатності. Не зв’язується з білками плазми крові, не метаболізується в організмі. 80-100% пірацетаму виводиться з організму у незмінному стані нирками шляхом клубочкової фільтрації. Нирковий кліренс пірацетаму у здорових добровольців становить 86 мл/хв. Фармакокінетика пірацетаму не змінюється у хворих із печінковою недостатністю. Пірацетам проникає через гематоенцефалічний, плацентарний бар’єри і мембрани, що використовуються при гемодіалізі. При дослідженнях на тваринах установлено, що пірацетам вибірково накопичується у тканинах кори головного мозку, переважно у лобних, тім’яних та потиличних зонах, мозочку і базальних гангліях.

ПОКАЗАННЯ

дорослі.

– Симптоматичне лікування патологічних станів, що супроводжуються погіршенням пам’яті, когнітивними розладами (крім діагностованої деменції (слабоумства)).

– Лікування кортикальної міоклонії у складі моно- або комплексної терапії.

ЗАСТОСУВАННЯ

препарат у вигляді ін’єкційного розчину застосовувати у гострих випадках або при неможливості застосування пероральних форм пірацетаму. Препарат застосовувати внутрішньовенно (вводити повільно, протягом кількох хвилин) або у вигляді інфузії (застосовувати протягом 24 годин безперервно).

Препарат застосовувати дорослим пацієнтам.

Лікування станів, що супроводжуються погіршенням пам’яті, когнітивними розладами.

Початкова добова доза становить 4,8 г протягом першого тижня лікування. Зазвичай дозу слід розподіляти на 2-3 введення. Підтримуюча доза становить 2,4 г на добу. У подальшому можливе поступове зниження дози на 1,2 г на добу.

Лікування кортикальної міоклонії.

Початкова добова доза становить 24 г, яку слід призначати протягом 3 днів. Якщо за цей час не досягнуто бажаного терапевтичного ефекту, слід продовжувати застосування препарату у тому ж дозуванні (24 г/добу) до 7 діб. Якщо на 7-му добу лікування не отримано бажаного терапевтичного ефекту, лікування слід припинити. Якщо терапевтичний ефект було досягнуто, то, починаючи з дня, коли досягнуто стійке покращення, слід розпочинати знижувати дозу препарату на 1,2 г пірацетаму кожні 2 доби, поки знову не з’являться прояви кортикальної міоклонії. Це дасть можливість встановити середню ефективну дозу.

Лікування іншими антиміоклонічними засобами підтримується у дозах, що були призначені раніше. Лікування продовжувати до зникнення симптомів захворювання. Для попередження погіршення стану хворих не можна різко припиняти застосування препарату. Необхідно поступово знижувати дозу на 1,2 г пірацетаму кожні 2-3 дні. Кожні 6 місяців призначати повторні курси лікування препаратом, корегуючи при цьому дозу залежно від стану пацієнта, до зникнення або зменшення проявів хвороби.

Пацієнти літнього віку.

Корекція дози рекомендується пацієнтам літнього віку з діагностованими або підозрюваними розладами функції нирок. При лікуванні необхідно контролювати кліренс креатиніну з метою адекватної корекції дози таким пацієнтам при необхідності.

Пацієнти з порушенням функції нирок.

Оскільки препарат виводиться з організму нирками, слід виявляти обережність при лікуванні хворих з нирковою недостатністю.

Збільшення періоду напіввиведення безпосередньо пов’язано з погіршенням функції нирок і кліренсу креатиніну. Це також відноситься до пацієнтів літнього віку, у яких рівень виведення креатиніну залежить від віку. Інтервал між застосуванням повинен бути скоригований на основі рівня зниження функції нирок.

Розрахунок дози повинен виходити з оцінки кліренсу креатиніну у пацієнта. Розраховувати за формулою:

Кліренс креатиніну = [140-вік (у роках)]×маса тіла (у кг)/72×концентрація креатиніну у плазмі (мг/дл) (×0,85 для жінок) Лікування таким хворим призначати залежно від ступеня тяжкості ниркової недостатності, дотримуючись таких рекомендацій:

Ступінь ниркової недостатності Кліренс креатиніну (мл/хв) Дозування
Нормальний (відсутня) ˃80 звичайна доза розподілена на 2 або 4 прийоми
Легкий 50-79 2/3 звичайної дози на 2-3 прийоми
Помірний 30-49 1/3 звичайної дози на 2 прийоми
Тяжкий <30 1/6 звичайної дози одноразово
Термінальний протипоказано

Пацієнти з порушенням функції печінки.

Коригування дози непотрібне тільки для хворих із порушенням функції печінки. У випадку діагностованих або підозрюваних розладів функції печінки та нирок корекцію дози проводити так, як вказано у розділі «Пацієнти з порушенням функції нирок».

Діти.

Не застосовувати.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

підвищена чутливість до пірацетаму або похідних піролідону, а також до інших компонентів препарату.

Гостре порушення мозкового кровообігу (геморагічний інсульт).

Термінальна стадія ниркової недостатності.

Хорея Хантінгтона.

ПОБІЧНА ДІЯ

з боку нервової системи: гіперкінезія, атаксія, головний біль, безсоння, порушення рівноваги, тремтіння, підвищення частоти нападів епілепсії, сонливість.

З боку шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання, діарея, біль у животі та/або епігастральній ділянці.

З боку шкіри та підшкірних тканин: дерматити, свербіж, висипання, кропив’янка, ангіоневротичний набряк.

З боку імунної системи: анафілактоїдні реакції, гіперчутливість.

З боку крові та лімфи: геморагічні розлади.

Психічні розлади: знервованість, підвищена збудливість, депресія, тривожність, збентеження, галюцинації.

З боку органів слуху та лабіринту: запаморочення.

З боку репродуктивної системи: підвищення статевої активності.

З боку судин: гіпотензія, тромбофлебіт.

Загальні розлади та розлади у місці введення: збільшення маси тіла, астенія, біль у місці введення, пропасниця.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ

у зв’язку з тим, що пірацетам знижує агрегацію тромбоцитів (див. розділ «Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка») необхідно з обережністю призначати препарат пацієнтам з порушенням гемостазу, станами, що можуть супроводжуватися крововиливами (виразка шлунково-кишкового тракту), під час великих хірургічних операцій (включаючи стоматологічні втручання), хворим із симптомами тяжкої кровотечі або хворим, які мають в анамнезі геморагічний інсульт; пацієнтам, які застосовують антикоагулянти, тромбоцитарні антиагреганти, включаючи низькі дози ацетилсаліцилової кислоти.

Препарат виводиться нирками, тому необхідно особливу увагу приділяти хворим із нирковою недостатністю.

При тривалому застосуванні препарату пацієнтам літнього віку рекомендується регулярний контроль функції нирок, при необхідності слід проводити коригування дози залежно від показників кліренсу креатиніну (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

При лікуванні пацієнтів з кортикальною міоклонією слід уникати різкого припинення лікування через високий ризик генералізації міоклонії або виникнення судом.

Цей лікарський засіб містить менше 1 ммоль (23 мг) натрію у розрахунку на 24 г пірацетаму, тобто практично вільний від натрію.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Не слід застосовувати препарат у період вагітності або годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Враховуючи можливі побічні ефекти, пацієнту слід бути обережним при роботі з механізмами і при керуванні автотранспортом.

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ

тіреоїдні гормони. При комбінації з тиреоїдними гормонами можлива підвищена дратівливість, дезорієнтація і порушення сну.

Аценокумарол. У хворих із важким перебігом рецидивуючого тромбозу застосування пірацетаму у високих дозах (9,6 г/добу) не впливало на дозування аценокумаролу для досягнення значення протромбінового часу 2,5-3,5, але при його одночасному застосуванні відзначалося значне зниження рівня агрегації тромбоцитів, рівня фібриногену, факторів Віллебранда (коагуляційна активність (VІІІ: С); ко-фактор ристоцетину (VIII: vW: Rco) та протеїн у плазмі крові (VIII: vW: Ag)), в’язкості крові і плазми.

Фармакокінетичні взаємодії. Можливість зміни фармакодинаміки пірацетаму під впливом інших препаратів низька, оскільки 90% препарату виводиться у незмінному стані з сечею.

У дослідах in vitro пірацетам не пригнічує цитохром P450 ізоформи CYP1A2, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 і 4A9/11 у концентрації 142, 426, 1422 мкг/мл. При концентрації 1422 мкг/мл відзначено незначне пригнічення CYP2A6 (21%) і 3A4/5 (11%). Однак рівень Кі цих двох CYP-ізомерів достатній при перевищенні 1422 мкг/мл. Тому метаболічна взаємодія з препаратами, які піддаються біотрансформації цими ферментами, малоімовірна.

Протиепілептичні засоби. Застосування пірацетаму у дозі 20 мг/добу протягом 4 тижнів і більше не змінювало криву рівня концентрації і максимальну концентрацію протиепілептичних препаратів у сироватці крові (карбамазепін, фенітоїн, фенобарбітал, натрію вальпроат) у хворих на епілепсію.

ПЕРЕДОЗУВАННЯ

симптоми: посилення проявів побічної дії препарату. Симптоми передозування спостерігалися при оральному застосуванні препарату у дозі 75 г.

Лікування: специфічний антидот відсутній, можна застосовувати гемодіаліз (виведення 50-60% пірацетаму). Лікування симптоматичне.

УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ

в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 06.07.2019 р. Версія для друку

Ціни на ПІРАЦЕТАМ розчин в містах України

Вінниця 48.8 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Вінниця, просп. Космонавтів, 36А, тел.: +380800505911

Дніпро 49.09 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 39.8 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Дніпропетровськ, просп. Калнишевського Петра, 36, тел.: +380567263143

Житомир 48.59 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Житомир, вул. Покровська, 151, тел.: +380800505911

Запоріжжя 51.37 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Запоріжжя, вул. Новокузнецька, 40А, тел.: +380800505911

Івано-Франківск 51.34 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 45.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Івано-Франківськ, вул. Тичини Павла, 1, тел.: +380342730623

Київ 52.78 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 27 грн./уп.
«ФАРМАЦІЯ» Київ, просп. Маяковського, 73А, тел.: +380445302032

Кропивницький 50.64 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Кіровоград, вул. Пашутинська, 69А, тел.: +380800505911

Луцьк 51.52 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 46.21 грн./уп.
«ВОЛИНЬФАРМ» Луцьк, просп. Соборності, 14, тел.: +380503755044

Львів 55.79 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 40.25 грн./уп.
«D.S.» Львів, вул. Максимовича, 9

Миколаїв 53.98 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Миколаїв, вул. Космонавтів, 142/5, тел.: +380800505911

Одеса 54.1 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 38.9 грн./уп.
«» Одеса, вул. М'ясоєдівська, 35, тел.: +380487530700

Полтава 47.4 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 42.09 грн./уп.
«ДОСВІД ДОВІРА ДОПОМОГА» Полтава, вул. Шевченка Тараса, 24/37, тел.: +380532656510

Рівне 49.86 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 45.8 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Петлюри, 19, тел.: +380362634497

Суми 48.36 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ПРАНА» Суми, вул. Кондратьєва Герасима, 181, тел.: +380800505911

Тернопіль 53.86 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Тернопіль, вул. Живова, 23, тел.: +380800505911

Ужгород 56.59 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 51.9 грн./уп.
«D.S.» Ужгород, вул. Минайська, 35А, тел.: +380312671099

Харків 47.66 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 40.83 грн./уп.
«ДОСВІД ДОВІРА ДОПОМОГА» Харків, вул. Котляра Евгенія, 8/10А, тел.: +380577242894

Херсон 50.86 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Херсон, вул. Потьомкінська, 45А, тел.: +380800505911

Хмельницький 55.09 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 47.4 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Хмельницький, вул. Пілотська, 1, тел.: +380800505911

Черкаси 50.49 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 48.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Червона Слобода, вул. Чигиринський шлях, 48А

Чернігів 51.02 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 46.75 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, просп. Перемоги, 18, тел.: +380462641094

Чернівці 55.93 грн./уп.

р-н д/ін. 20 % амп. 10 мл № 10, Фармак ..... 48.7 грн./уп.
«D.S.» Чернівці, просп. Незалежності, 127

Developed by Maxim Levchenko