0
UA | RU

Латасопт (Latasopt)

Склад і форма випуску

РечовинаКількість
Латанопрост0,05 мг/мл
Допоміжні речовини: натрію гідрофосфату додекагідрат, натрію дигідрофосфат дигідрат, натрію хлорид, бензалконію хлорид, вода очищена.
№ UA/14885/01/01 від 20.01.2021
За рецептом
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Діюча речовина латанопрост, аналог простагландину F2a, є селективним агоністом простаноїдного рецептора FP, який знижує внутрішньоочний тиск шляхом збільшення відтоку водянистої вологи. Зниження внутрішньоочного тиску у людини починається приблизно через 3–4 год після введення препарату, а максимальний ефект відзначається через 8–12 год. Гіпотензивна дія триває протягом щонайменше 24 год.

Основний механізм дії латанопросту пов’язаний зі збільшенням увеосклерального відтоку. Достовірно не впливає на продукування водянистої вологи та гематоофтальмічний бар’єр. Зниження внутрішньоочного тиску починається через 3–4 год після введення препарату, максимальний ефект відмічається через 8–12 год, дія продовжується протягом не менше 24 год.

Фармакокінетика. Добре проникає через рогівку, при цьому відбувається гідроліз латанопросту до біологічно активної форми — кислоти латанопросту.

Cmax у водянистій волозі досягається приблизно через 2 год після місцевого застосування.

Розподіляється в першу чергу в передньому сегменті ока, у кон’юнктиві та повіках. Лише незначна кількість препарату досягає заднього сегмента ока.

У тканинах ока кислота латанопросту практично не метаболізується; метаболізм відбувається головним чином у печінці. T½ становить 17 хв. Основні метаболіти — 1,2-дінор- та 1,2,3,4-тетранор-метаболіт — мають слабку біологічну активність та виводяться в основному з сечею.

Показання Латасопт

зниження підвищеного внутрішньоочного тиску у пацієнтів з відкритокутовою глаукомою та підвищеним внутрішньоочним тиском.

Зниження підвищеного внутрішньоочного тиску у пацієнтів дитячого віку з підвищеним внутрішньоочним тиском та дитячою глаукомою.

Застосування Латасопт

тільки для місцевого застосування.

Рекомендована доза для дорослих, у тому числі осіб літнього віку. Рекомендована терапія: по 1 краплі в уражене око 1 раз на добу ввечері.

У разі пропуску дози наступне застосування препарату проводять у звичайному режимі (дозу не подвоюють).

Для зменшення можливої системної абсорбції при закапуванні рекомендується впродовж 1 хв стискати слізний мішок у ділянці медіального кута ока (носослізна оклюзія). Це необхідно робити одразу ж після закапування кожної краплі.

Перед закапуванням крапель очних слід знімати контактні лінзи та надягати їх знову можна через 15 хв.

При застосуванні кількох офтальмологічних засобів місцевої дії препарати слід застосовувати з інтервалом не менше 10 хв.

Діти. Препарат можна застосовувати у пацієнтів дитячого віку з таким ж дозуванням, як і для дорослих. Даних про застосування у недоношених немовлят (народжених раніше 36-го тижня вагітності) немає. Дані щодо застосування у віковій групі до 1 року обмежені.

У дітей вікової групи від народження до 3 років, які головним чином хворіють на первинну вроджену глаукому, хірургічне втручання (наприклад трабекулотомія/гоніотомія) залишається методом першої лінії лікування.

Довгострокова безпека застосування препарату у дітей не встановлена.

Протипоказання

відома гіперчутливість до будь-якого компонента препарату.

Побічна дія

небажані явища розподілені на категорії залежно від частоти, з якою вони трапляються, таким чином: дуже часто (≥1/10), часто (≥1/100, <1/10), нечасто (≥1/1000, <1/100), рідко (≥1/10 000, <1/1000), дуже рідко (<1/10 000), невідомо (неможливо встановити на підставі наявних даних).

Інфекційні та паразитарні захворювання: невідомо — герпетичний кератит.

Розлади з боку органа зору: дуже часто — посилена пігментація райдужної оболонки; легка або помірна гіперемія кон’юнктиви, подразнення ока (печіння з відчуттям піску в очах, свербіж, поколювання та відчуття стороннього тіла в оці); зміни у віях та пушковому волоссі. Часто — транзиторні точкові епітеліальні ерозії, переважно безсимптомні; блефарит; біль в очах, фотофобія. Нечасто — набряк повік; сухість очей; кератит; нечіткість зору; кон’юнктивіт. Рідко — ірит/увеїт (більшість випадків зареєстрована у пацієнтів зі схильністю до цих захворювань); макулярний набряк; симптоматичні набряки та ерозії рогівки; періорбітальний набряк; ріст вій у неправильному напрямку, що іноді призводить до подразнення ока; поява додаткового ряду вій біля вивідних проток мейбомієвих залоз (дистихіаз). Дуже рідко — періорбітальні зміни та зміни повік, що призводять до поглиблення складки повік. Невідомо — кіста райдужної оболонки.

Розлади з боку нервової системи: невідомо — головний біль, запаморочення.

Розлади з боку серця: дуже рідко — нестабільна стенокардія; невідомо — прискорене серцебиття.

Розлади з боку респіраторної системи, органів грудної клітки та середостіння: рідко — БА, загострення БА та задишка.

Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини: нечасто — висипання на шкірі; рідко — місцева шкірна реакція на повіках; потемніння пальпебральної шкіри повік.

Розлади з боку опорно-рухового апарату та сполучної тканини: невідомо — міалгія, артралгія.

Загальні розлади та реакції у місці введення: дуже рідко — біль у грудях.

Про випадки кальцифікації рогівки у зв’язку з прийомом очних крапель, що містять фосфат, у деяких пацієнтів, у яких була значно пошкоджена рогівка, повідомлялося дуже рідко.

Особливості застосування

препарат може спричиняти поступову зміну кольору очей за рахунок збільшення кількості коричневого пігменту в райдужній оболонці ока. Ще до початку лікування слід поінформувати пацієнтів про можливість перманентної зміни кольору очей. Лікування лише одного ока може призвести до перманентної гетерохромії.

Зміна кольору відбувається через підвищення вмісту меланіну у стромальних меланоцитах райдужки, а не через збільшення кількості меланоцитів. Як правило, коричнева пігментація навколо зіниці поширюється концентрично у напрямку периферії ураженого ока, проте вся райдужна оболонка або її частини можуть набувати більш коричневого кольору. Після припинення лікування подальше посилення коричневої пігментації райдужки не спостерігалося. На сьогодні не отримано даних, що це явище пов’язане з будь-якими симптомами або патологічними змінами.

За наявності невусів або веснянок на райдужній оболонці не відзначалося їх зміни під впливом терапії. У клінічних дослідженнях не виявлено накопичення пігменту у трабекулярній сітці або у будь-якому іншому відділі передньої камери ока.

Латасопт необхідно застосовувати з обережністю у пацієнтів з герпетичним кератитом в анамнезі. У випадках активного кератиту, спричиненого вірусом простого герпесу, а також у разі наявності рецидивуючого герпетичного кератиту в анамнезі, особливо пов’язаного з аналогами простагландинів, застосування препарату слід уникати.

Латасопт слід з обережністю застосовувати у пацієнтів з афакією, пацієнтів з псевдофакією та розривом задньої капсули кришталика або з передньокамерними лінзами, а також у пацієнтів з факторами ризику кістозного макулярного набряку.

Препарат можна застосовувати, але з обережністю, у пацієнтів з факторами ризику розвитку іриту/увеїту.

Латанопрост може поступово змінювати вії та пушкове волосся навколо ока, у яке вводився препарат, а також у прилеглих ділянках; до цих змін належить збільшення довжини, товщини, пігментації та кількості волосин у віях або пушковому волоссі, а також ріст вій у неправильному напрямку. Зміни у віях є зворотними та зникають після припинення прийому препарату.

До складу препарату входить бензалконію хлорид, що може викликати подразнення очей. Слід зняти контактні лінзи перед закапуванням препарату та надягати через як мінімум 15 хв після застосування препарату. Відомо, що бензалконію гідрохлорид може змінювати колір м’яких контактних лінз.

Застосування у період вагітності або годування груддю. Безпека цього лікарського засобу для застосування у вагітних не встановлена, тому його не слід застосовувати у період вагітності.

Латанопрост та його метаболіти можуть проникати у грудне молоко, тому матерям, які годують груддю, слід припинити лікування препаратом Латасопт або призупинити годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або роботі з іншими механізмами. Після закапування очних крапель може виникнути тимчасова нечіткість зору. Поки цей ефект не мине, пацієнтам не слід керувати транспортними засобами або працювати з механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

латасопт фармацевтично несумісний з тіомерсалом, оскільки можлива преципітація. Повідомлялося про парадоксальне підвищення внутрішньоочного тиску після одночасного місцевого в очі застосування двох аналогів простагландинів. Тому не рекомендується одночасно застосовувати два або більше простагландинів, аналогів простагландинів або їх похідних.

Передозування

наступна інформація може бути корисною у разі випадкового проковтування препарату. В одному флаконі міститься 125 мкг латанопросту. Більше ніж 90% метаболізується при першому проходженні через печінку. В/в інфузія препарату у дозі 3 мкг/кг здоровим добровольцям не спричиняла появи будь-яких симптомів, однак у дозі 5,5–10 мкг/кг спричиняла нудоту, біль у животі, запаморочення, підвищену втомлюваність, припливи та підвищене потовиділення.

Однак при застосуванні місцево в очі доз латанопросту, які в 7 разів перевищують клінічну дозу препарату, у пацієнтів з помірною БА не відмічено бронхостенозу.

У разі передозування препаратом слід проводити симптоматичне лікування.

Окрім подразнення ока та кон’юнктивальної гіперемії, інших побічних ефектів з боку очей при передозуванні препарату не зафіксовано.

Умови зберігання

при температурі 2–8 °С в захищеному від світла місці. Після першого відкриття флакон зберігати при температурі не вище 25 °С.

Інструкція МОЗ
Дата додавання: 19.10.2021 р.
© Компендіум 2021

Діагнози, при яких застосовують Латасопт

Псевдоексфоліативний синдром (ПЕС), офтальмогіпертензія МКХ H40.1
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko