0
UA | RU

Калію йодид (Kalium iodide)

різних виробників

Склад і форма випуску

Унімед Фарма
РечовинаКількість
Калій йодид20 мг/мл
№ UA/12808/01/01 від 26.04.2018
За рецептом
ДЗ ДНЦЛЗ
РечовинаКількість
Калій йодид20 мг/мл
№ UA/5107/01/01 від 10.11.2016
За рецептом
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Зниження гостроти зору, що прогресує з часом, — дуже поширена скарга серед осіб віком старше 40 років. Існує 3 кардинальних причини погіршення зору, які можуть існувати ізольовано чи в комбінації:

  • порушується фокусування зображення на сітківці;
  • порушується прозорість оптичних середовищ очного яблука — відмічається їх помутніння;
  • пошкоджуються (у результаті травми чи захворювання) різні відділи зорового аналізатора — починаючи з сітківки та закінчуючи зоровими центрами.

Із віком також розвивається зниження прозорості кришталика та інших оптичних середовищ ока (рогівка, скловидне тіло, внутрішньоочна рідина), яке може мати частковий чи тотальний характер. За даними статистики, помутніння кришталика різного ступеня в популяції осіб, що досягли 60-річного віку, може коливатися в межах 60–90% (Подгорная Н.Н., 2002). Порушення прозорості оптичних середовищ, як правило, розвиваються повільно, та своєчасно розпочата консервативна терапія дозволяє значно відтермінувати втрату зору чи потребу в його хірургічній корекції.

Як діє калію йодид, очні краплі?

Калію йодид застосовується в офтальмологічній практиці як антисклеротичний та резорбційний лікарський засіб (інструкція МОЗ України). Він сприяє фрагментації муцинових ниток та грудок і в той же час підвищує кількість водорозчинних муцинів, у результаті чого знижується в’язкість муцинового шару слізної плівки. Таким чином, призначається він у тих ситуаціях, коли необхідно створити дефіцит сльозопродукції та при цьому зберегти секрецію муцинів (наприклад за наявності у кон’юнктивальній порожнині «ниток», слизових виділень тощо (Бржеский В.В., 2018). У результаті такої дії при кератиті будь-якої етіології калію йодид застосовують з метою формування більш ніжного рубця (Мошетова Л.К., 2006), а також для розсмоктування можливих помутнінь (Тахчиди Х.П., 2007). Окрім того, калію йодид (за рахунок вмісту йоду) сприяє розширенню кровоносних судин та підвищенню тканинної перфузії, активує процеси метаболізму білків та ліпідів, підвищує фібринолітичну активність (інструкція МОЗ України).

Калію йодид, очні краплі: практичне застосування

Калію йодид у формі 2% р-ну застосовується в якості допоміжного засобу при кератитах різної етіології: інфекційному (у поєднанні з етіотропними антибактеріальними та противірусними препаратами), паренхіматозному кератиті, що супроводжує набутий сифіліс, туберкульозному кератиті, паннозному фліктенульозному кератиті (Тахчиди Х.П., 2007).

У першій половині ХХ ст. калію йодид у формі очних крапель широко застосовувався для терапії вікової катаракти. Окрім того, калію йодид входить до складу багатьох комплексних очних крапель у поєднанні з вітамінами, антиоксидантами та низкою інших речовин, із нестачею яких пов’язаний розвиток катаракти (Мосунова Е.П., 2009). Сьогодні такий метод лікування старечої катаракти придатний для застосування лише на початковій стадії, оскільки на тлі консервативної терапії не відмічається резорбції вогнищ помутніння кришталика, що виникли раніше, однак сповільнюється прогресування захворювання. Така терапія дозволяє зберегти високу гостроту зору відносно довго — іноді на 10 та більше років від початку захворювання (Подгорная Н.Н., 2006).

Окрім того, згідно з інструкцією МОЗ України калію йодид показаний для підтримки процесів резорбції в очному яблуці у випадку крововиливу чи наявності запального ексудату, при помутнінні скловидного тіла різного походження (цукровий діабет, АГ, вікові зміни), при змінах судинної оболонки очного яблука чи судин сітківки (міопічного чи атеросклеротичного генезу), при дегенеративних процесах у сітківці, а також при атрофії зорового нерва.

Калію йодид: висновки

Тривалість застосування очних крапель із калію йодидом в офтальмології налічує більше 100 років, однак препарат як і раніше затребуваний, дозволяє повністю усунути чи сповільнити розвиток дегенеративних захворювань ока.

Інструкція МОЗ

КАЛІЮ ЙОДИД краплі очні 2 %, Unimed Pharma (Словацька Республіка)

Склад

діюча речовина: калію йодид;

1 мл розчину містить калію йодиду 20 мг;

допоміжні речовини: натрію хлорид, натрію тіосульфат, динатрію едетат, хлоргексидину діацетат, натрію гідроксид, вода для ін’єкцій.

Лікарська форма

Краплі очні, розчин.

Основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний розчин без механічних включень.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовуються в офтальмології. Код АТХ S01Х А04.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Калію йодид 2% є офтальмологічним, антисклеротичним і резорбційним лікарським засобом. Діюча речовина йодних крапель — йод, що міститься у мікродозах. За рахунок цього препарат активує метаболічні процеси і впливає на метаболізм білків і ліпідів, внаслідок чого підвищуються вміст ліпопротеїнів в крові та фібринолітична активність. Іони йоду спричиняють підвищення дисперсності колоїдів, що призводить до зниження в’язкості крові. Знижена дисперсність колоїдів корелює з ознаками старіння та атеросклерозу. Ці результати у комплексі з багатим досвідом застосування йоду у лікувальній практиці показують, що солі йоду перешкоджають розвитку атеросклеротичних процесів або зменшують їхню інтенсивність. Вплив іонів йоду на колоїди пов’язаний з розширенням кровоносних судин, що призводить до підвищення перфузії тканин.

Застосування очних крапель, які містять йод, є єдиним способом лікування, коли безпосереднього впливу на місце захворювання не існує або коли уражена ділянка є недосяжною. Сполуки йоду мають безпосередній вплив на процес резорбції, зокрема у щойно виявлених випадках захворювання. У випадку сенільної катаракти, яка вже розвинулася, малоймовірно зупинити цей процес, однак його розвиток (зростання катаракти, зниження гостроти зору) можна уповільнити завдяки застосуванню йодидів.

Фармакокінетика.

Після введення у кон’юнктивальний мішок йодиди проникають до структур ока, однак детальної інформації щодо розповсюдження йодидів у структурах ока немає. При введенні у кон’юнктивальний мішок деяка частина йодидів всмоктується у системний кровообіг. Вони поступають до носа через носослізний канал і всмоктуються у системний кровообіг через слизову оболонку носа.

Йод дуже повільно виводиться з організму. Калію йодид (неорганічна іонна сполука) не метаболізується. Відповідні іони (K+, I-) виводяться нирками.

Клінічні характеристики

Показання

Підтримання процесів резорбції в очах, зокрема у разі наявності запальних ексудатів, крововиливу та помутніння склоподібного тіла різної етіології (вік, високий артеріальний тиск, цукровий діабет), при міопічних та атеросклеротичних змінах судин сітківки та судинної оболонки очного яблука, дегенеративних процесах сітківки, катарактах на початковій стадії, атрофії зорового нерва (внаслідок сифілісу), а також як допоміжний лікувальний засіб при лікуванні грибкових кон’юнктивітів та кератитів.

Протипоказання

  • Підвищена чутливість до діючої речовини або інших компонентів препарату;
  • Хронічна піодермія обличчя, геморагічний діатез та порушення функції щитовидної залози.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Оскільки деяка частина йоду і йодидів після місцевого введення у кон’юнктивальний мішок всмоктується у системний кровообіг через слизову оболонку носа (до носа вони потрапляють через носослізний канал), слід враховувати можливу взаємодію з іншими лікарськими засобами, які застосовує пацієнт.

Довготривале застосування може впливати на лабораторні показники вмісту у сироватці крові зв’язаного з білком йоду або на результати тесту з використанням радіоактивного йоду, який проводиться при захворюваннях щитоподібної залози.

Особливості застосування

При грибкових захворюваннях переднього сегмента ока слід застосовувати спеціальну цільову терапію (лікування йодом є тільки допоміжною терапією).

Під час застосування лікарського засобу пацієнтам не можна носити м'які контактні лінзи. Також під час лікування не можна користуватися жорсткими контактними лінзами або, принаймні, пацієнт повинен завжди знімати їх перед застосуванням лікарського засобу і одягати знов не раніше ніж через 20 хвилин після введення крапель.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказане.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Інформації щодо негативного впливу препарату на здатність виконувати роботу, яка потребує високої уваги (керування автотранспортом або робота з іншими механізмами), немає. Однак одразу після введення лікарського засобу може спостерігатися затуманення зору, тому рекомендується утриматися від такої діяльності протягом 15 хвилин після застосування препарату.

Спосіб застосування та дози

Спосіб застосування: закапувати в нижній кон’юнктивальний мішок ока.

Рекомендована доза для дорослих (включаючи осіб літнього віку) і дітей.

Дозу і тривалість лікування визначає лікар. Зазвичай доза становить 1–2 краплі 2–4 рази на день.

Як і при застосуванні будь-якого розчину у формі очних крапель, рекомендується легко натиснути на ділянку слізного мішка, розташованого у внутрішньому куті ока, для зниження потенційної системної абсорбції та відпустити його через одну хвилину після застосування крапель. Це слід робити одразу після введення кожної краплі.

Перед застосуванням очних крапель слід зняти контактні лінзи; їх можна буде вдягнути знову через 20 хвилин.

Якщо використовується більш ніж один офтальмологічний засіб місцевої дії, інтервал між використанням різних засобів має становити не менше 5 хвилин.

Діти.

Препарат не можна застосовувати новонародженим.

Передозування

При застосуванні належних доз випадків передозування не спостерігалося. При випадковому проковтуванні лікарського засобу дитиною застосувати симптоматичне лікування.

Побічні реакції

Препарат зазвичай добре переноситься.

Побічні реакції класифіковано відповідно до частоти їх виникнення: дуже часті (1/10), часті (від 1/100 до < 1/10), дуже рідкісні (< 1/10 000).

Дуже часті: при захворюваннях щитоподібної залози може спостерігатися негативний вплив на її функцію.

Часті: одразу після введення може спостерігатися легке відчуття печіння.

Дуже рідкісні: йод дуже повільно виводиться з організму, тому довготривале та неконтрольоване застосування (у надмірних дозах) може спричиняти у чутливих пацієнтів так званий стан йодизму. До симптомів цього стану відносяться подразнення і гіперемія кон'юнктиви, підвищена секреція сліз, набрякання повік (ангіоневротичний набряк) і слізної залози. На шкірі можуть з'являтися еритема, акне, дерматит і пурпура, реакції гіперчутливості, включаючи висипання, свербіж.

Термін придатності

3 роки.

Термін зберігання препарату після першого розкриття флакона становить 28 діб.

Умови зберігання

Зберігати в недоступному для дітей місці, при температурі не вище 25 °С в оригінальній упаковці. Не заморожувати. Після першого відкриття зберігати не більше 28 діб.

Упаковка

По 10 мл у пластиковому контейнері-крапельниці, закритому ковпачком із контролем першого відкриття.

По 1 контейнеру-кранельниці разом з інструкцією для медичного застосування у картонній коробці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

ТОВ «УНІМЕД ФАРМА»/«UNIMED PHARMA Ltd».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

вул. Орієшкова 11, 821 05, Братислава, Словацька Республіка/

Orieskova 11, 821 05 Bratislava, Slovak Republic

КАЛІЮ ЙОДИД краплі очні 20 мг/мл, ДЗ ДНЦЛЗ ТОВ (Україна, Харків)

Склад

діюча речовина: potassium iodide;

1 мл розчину містить калію йодиду 20 мг;

допоміжні речовини: натрію хлорид, натрію тіосульфат, динатрію едетат, хлоргексидину діацетат, вода очищена.

Лікарська форма

Краплі очні.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна рідина.

Фармакотерапевтична група

Засоби, які застосовують в офтальмології. Калію йодид.

Код АТХ 

S01X A04.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Калію йодид 2% є офтальмологічним антисклеротичним і резорбційним лікарським засобом. Діюча речовина йодних крапель — йод, що міститься у мікродозах. За рахунок цього препарат активує метаболічні процеси і впливає на метаболізм білків і ліпідів, внаслідок чого підвищуються вміст ліпопротеїнів у крові та фібринолітична активність. Іони йоду спричиняють підвищення дисперсності колоїдів, що призводить до зниження в’язкості крові. Знижена дисперсність колоїдів корелює з ознаками старіння та атеросклерозу. Ці результати у комплексі з багатим досвідом застосування йоду у лікувальній практиці показують, що солі йоду перешкоджають розвитку атеросклеротичних процесів або зменшують їхню інтенсивність. Вплив іонів йоду на колоїди пов’язаний з розширенням кровоносних судин, що призводить до підвищення перфузії тканин.

Застосування очних крапель, які містять йод, є єдиним способом лікування, коли безпосереднього впливу на місце захворювання не існує або коли уражена ділянка є недосяжною. Сполуки йоду мають безпосередній вплив на процес резорбції, зокрема у щойно виявлених випадках захворювання. У випадку сенільної катаракти, яка вже розвинулася, малоймовірно зупинити цей процес, однак його розвиток (зростання катаракти, зниження гостроти зору) можна уповільнити завдяки застосуванню йодидів.

Фармакокінетика.

Після введення у кон’юнктивальний мішок йодиди проникають до структур ока, однак детальної інформації щодо розповсюдження йодидів у структурах ока немає. При введенні у кон’юнктивальний мішок деяка частина йодидів всмоктується у системний кровообіг. Вони поступають до носа через носослізний канал і всмоктуються у системний кровообіг через слизову оболонку носа.

Йод дуже повільно виводиться з організму. Калію йодид (неорганічна іонна сполука) не метаболізується. Відповідні іони (K+, I-) виводяться нирками.

Клінічні характеристики

Показання

Підтримання процесів резорбції в очах, зокрема у разі наявності запальних ексудатів, крововиливу та помутніння склоподібного тіла різної етіології (вік, високий артеріальний тиск, цукровий діабет), при міопічних та атеросклеротичних змінах судин сітківки та судинної оболонки очного яблука, дегенеративних процесах сітківки, катарактах на початковій стадії, атрофії зорового нерва (внаслідок сифілісу), а також як допоміжний лікувальний засіб при лікуванні грибкових кон’юнктивітів та кератитів.

Протипоказання

Підвищена чутливість до діючої речовини або до інших компонентів препарату.

Хронічна піодермія обличчя, геморагічний діатез та порушення функції щитовидної залози.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій 

Оскільки деяка частина йоду і йодидів після місцевого введення у кон’юнктивальний мішок всмоктується у системний кровообіг через слизову оболонку носа (до носа вони потрапляють через носослізний канал), слід враховувати можливу взаємодію з іншими лікарськими засобами, які застосовує пацієнт.

Довготривале застосування може впливати на лабораторні показники вмісту у сироватці крові зв’язаного з білком йоду або на результати тесту з використанням радіоактивного йоду, який проводиться при захворюваннях щитовидної залози.

Особливості застосування

При грибкових захворюваннях переднього сегменту ока слід застосовувати спеціальну цільову терапію (лікування йодом є тільки допоміжною терапією).

Під час використання лікарського засобу пацієнтам не можна носити м’які контактні лінзи. Також під час лікування не можна користуватися твердими контактними лінзами, або, як мінімум, пацієнт повинен завжди їх знімати перед застосуванням лікарського засобу і одягати їх знову не раніше ніж через 20 хвилин після введення крапель.

Застосування у період вагітності або годування груддю. Протипоказане.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами. Інформації щодо негативного впливу препарату на здатність виконувати діяльність, яка потребує високої уваги (керування автотранспортом або роботи з іншими механізмами, праця на висоті), немає. Однак одразу після введення лікарського засобу може спостерігатися затуманення зору, тому рекомендується виконувати таку діяльність через 15 хвилин після застосування препарату.

Спосіб застосування та дози

Спосіб застосування: введення в око.

Рекомендована доза для дорослих (включаючи осіб літнього віку).

Дозу і тривалість лікування визначає лікар. Зазвичай доза становить 1–2 краплі 2–4 рази на добу у нижній кон’юнктивальний мішок ока.

Як і при використанні будь-якого розчину у формі очних крапель, при застосуванні калію йодиду 2% рекомендується легко натиснути на ділянку слізного мішка, розташованого у внутрішньому куті ока, для зниження потенційної системної абсорбції та відпустити його через 1 хвилину після застосування крапель. Це слід робити одразу після введення кожної краплі.

Перед застосуванням очних крапель слід зняти контактні лінзи; їх можна буде одягнути знову через 20 хвилин.

Якщо пацієнт використовує більш ніж один офтальмологічний засіб місцевої дії, інтервал між використанням різних засобів має становити не менше 5 хвилин.

Діти. Досвіду застосування Калію йодиду дітям немає, тому не слід призначати препарат цій віковій групі пацієнтів.

Передозування

При застосуванні належних доз випадків передозування не спостерігалося. При випадковому проковтуванні лікарського засобу застосувати симптоматичне лікування.

Побічні реакції 

Препарат зазвичай добре переноситься.

При захворюваннях щитовидної залози може спостерігатися негативний вплив на її функцію. Одразу після введення препарату може спостерігатися легке відчуття печіння. Йод дуже повільно виводиться з організму, тому довготривале та неконтрольоване застосування (у надмірних дозах) може спричиняти у чутливих пацієнтів так званий стан йодизму. До симптомів цього стану відносяться подразнення і гіперемія кон’юнктиви, підвищена секреція сліз, набряк повік (ангіоневротичний набряк) і слізної залози. На шкірі можуть з’являтися еритема, акне, дерматит і пурпура.

З боку імунної системи: реакції гіперчутливості, включаючи висипання, свербіж.

Термін придатності 

2 роки.

Термін зберігання розчину після розкриття флакону 28 діб.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 5 мл або по 10 мл у флаконі з кришкою-крапельницею в коробці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Товариство з обмеженою відповідальністю «Дослідний завод «ГНЦЛС».

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАРМЕКС ГРУП».

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Україна, 61057, Харківська обл., місто Харків, вулиця Воробйова, будинок 8.

(Товариство з обмеженою відповідальністю «Дослідний завод «ГНЦЛС»)

Україна, 08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Шевченка, буд. 100.

(Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАРМЕКС ГРУП»)

Дата додавання: 14.09.2021 р.
© Компендіум 2019

Діагнози, при яких застосовують Калію йодид

Відшарування сітківки з розривом сітківки МКХ H33.0
Дегенерація судинної оболонки ока МКХ H31.1
Діабетична ретинопатія МКХ H36.0
Заднє відшарування скловидного тіла МКХ H43.8
Злиплива лейкома МКХ H17.0
Інші помутніння склоподібного тіла МКХ H43.3
Інші ретинальні судинні оклюзії МКХ H34.8
Інші старечі катаракти МКХ H25.8
Інші центральні помутніння рогівки МКХ H17.1
Кристалічні відкладення в склоподібному тілі МКХ H43.2
Крововилив в склоподібне тіло МКХ H43.1
Крововилив і розрив судинної оболонки ока МКХ H31.3
Субкон'юнктивальний крововилив МКХ H11.3
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko