НАПРОФФ (NAPROFF)

Склад і форма випуску

таблетки, вкриті плівковою оболонкою 275 мг блістер № 10
Ціни в аптеках
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 275 мг блістер № 20
Ціни в аптеках
Напроксен натрію
275 мг
№ UA/12506/01/01 від 19.03.2018
За рецептом
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 550 мг блістер № 10
Ціни в аптеках
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 550 мг блістер № 20
Ціни в аптеках
Напроксен натрію
550 мг
Допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, повідон, тальк, магнію стеарат; склад оболонки: Опадрі білий (гіпромелоза, титану діоксид (E171), макрогол)..
№ UA/12506/01/02 від 19.03.2018
За рецептом
Ціни в аптеках
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Напроксен є НПЗП, похідним пропіонової кислоти. Чинить виражену протизапальну, аналгезивну та жарознижувальну дію.

Механізм дії напроксену полягає у гальмуванні міграції лейкоцитів, зниженні активності лізосом та медіаторів запалення. Препарат є сильним інгібітором ліпооксигенази, блокує синтез арахідонової кислоти. Крім того, гальмує активність ЦОГ-1 і ЦОГ-2 арахідонової кислоти, що призводить до пригнічення синтезу проміжних продуктів простагландинів. Гальмує агрегацію тромбоцитів. Напроксен не є наркотичним аналгетиком та не впливає на ЦНС.

Фармакокінетика. Після перорального застосування напроксен швидко і практично повністю абсорбується з травного тракту. Біодоступність становить 95%. T½ напроксену — 12–17 год. Прийом їжі не впливає на концентрацію напроксену в крові. Cmax напроксену натрію в крові досягається через 1–2 год.

Об’єм розподілу становить 0,16 л/кг. При прийомі в терапевтичних концентраціях 99% активної речовини зв’язується з білками плазми крові.

Напроксен метаболізується в печінці до 6-О-десметил-напроксену. Потім і напроксен, і 6-О-десметил-напроксен вступають у реакції кон’югації.

Кліренс напроксену становить 0,13 мл/хв/кг. Приблизно 95% напроксену виділяється із сечею у вигляді незміненого напроксену, 6-О-десметил-напроксену та їх кон’югатів.

Показання НАПРОФФ

дорослим та дітям віком ≥16 років:

 • симптоматичне лікування нападів мігрені;
 • менструальний біль;
 • для релаксації матки та знеболювального ефекту у жінок, які не годують грудьми у післяпологовий період;
 • запалення та біль при бурситах, тендинітах, синовіїтах, теносиновіїтах;
 • ревматичні захворювання (ревматоїдний артрит, остеоартрит, анкілозивний спондилоартрит);
 • симптоматичне лікування гострих нападів подагри;
 • післяопераційний біль та запалення (у травматології, ортопедії, хірургічній стоматології);
 • посттравматичний біль (розтягнення зв’язок, забиття, перенапруження, спортивні травми, біль у м’язах, суглобах та біль у хребті).

Дітям віком ≥6 років: ювенільний ревматоїдний артрит.

Застосування НАПРОФФ

препарат призначений для перорального застосування. Таблетки слід ковтати цілими, запиваючи достатньою кількістю води.

Лікування слід розпочати з найменших ефективних доз препарату протягом найкоротшого можливого періоду лікування. Можливе коригування дози після спостереження за клінічним ефектом та побічними реакціями.

Дорослі та діти віком від 16 років. Звичайна добова доза становить 550–1100 мг напроксену.

Симптоматичне лікування нападів мігрені. При перших ознаках мігрені слід прийняти 825 мг напроксену та, у разі необхідності, ще 275–550 мг, але не раніше ніж через півгодини після прийому початкової дози. Не слід перевищувати загальну дозу 1375 мг на добу. Наступного дня застосовувати у дозі 550–1100 мг на добу.

Симптоматичне лікування гострих нападів подагри. Початкова доза становить 825 мг напроксену, у подальшому — 550 мг через 8 год та по 275 мг ще через кожні 8 год до припинення нападу. Не слід перевищувати загальну дозу 1375 мг на добу.

Менструальний біль, релаксація матки та знеболювальний ефект у жінок, які не годують грудьми у післяпологовий період. Початкова доза становить 550 мг напроксену, та, у разі необхідності, ще 275–1100 мг до зникнення симптомів.

Запалення та біль при бурситах, тендинітах, синовіїтах, теносиновіїтах, післяопераційний біль та запалення (у травматології, ортопедії, хірургічній стоматології), посттравматичний біль (розтягнення зв’язок, забиття, перенапруження, спортивні травми, біль у м’язах, суглобах та біль у хребті). Початкова доза становить 550 мг напроксену, у подальшому — по 275 мг 3 рази на добу.

Ревматичні захворювання (ревматоїдний артрит, остеоартрит, анкілозивний спондилоартрит). Початкова добова доза становить 825–1100 мг напроксену, у подальшому — 550 мг на добу, розділена на 2 прийоми. Дози, прийняті вранці й ввечері, не повинні бути однаковими; їх слід відкоригувати відповідно до переважаючих симптомів, а саме: болю вночі або поганої рухливості вранці. При тривалому застосуванні у стабілізованих пацієнтів можливе застосування одноразової добової дози (вранці або ввечері). У разі розвитку гострого остеоартриту лікування повинно бути короткотривалим.

Діти. У дітей віком ≥6 років при ювенільному ревматоїдному артриті добова доза становить 10 мг/кг маси тіла.

Протипоказання

• підвищена чутливість до діючої речовини або до інших компонентів препарату;

 • наявність в анамнезі симптомів підвищеної чутливості (включаючи кропив’янку, риніт, БА або носові поліпи) до ацетилсаліцилової кислоти та до інших НПЗП;
 • рецидивуюча виразкова хвороба/кровотечі в активній формі або рецидиви в анамнезі (≥2 виражених епізоди виразкової хвороби чи кровотечі);
 • наявність в анамнезі шлунково-кишкових кровотеч або перфорацій, пов’язаних із попередньою терапією НПЗП;
 • застійний або атрофічний гастрит;
 • тяжка серцева, печінкова, ниркова недостатність.

Побічна дія

інфекції та інвазії: асептичний менінгіт.

З боку системи крові та лімфатичної системи: агранулоцитоз, апластична анемія, еозинофілія, гемолітична анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія.

З боку імунної системи: реакції гіперчутливості, у тому числі анафілактоїдні реакції.

З боку метаболізму та харчування: гіперкаліємія.

З боку психіки: депресія, патологічні сновидіння, безсоння.

З боку серця: посилене серцебиття; при застосуванні НПЗП повідомлялося про серцеву недостатність та застійну серцеву недостатність.

З боку судин: васкуліт; при застосуванні НПЗП повідомлялося про набряки та АГ.

З боку нервової системи: ретробульбарний оптичний неврит, когнітивні порушення, порушення здатності концентрувати увагу, судоми, запаморочення, сонливість, головний біль, втрата свідомості.

З боку органа зору: порушення зору, помутніння рогівки, папіліт, набряк диска зорового нерва.

З боку органа слуху: порушення слуху, включаючи його погіршення, шум у вухах, вертиго.

З боку дихальної системи, органів грудної клітки та середостіння: задишка, набряк легень, астма, еозинофільна пневмонія.

З боку травного тракту: біль у животі, запор, діарея, диспепсія, печія, нудота, виразки, шлунково-кишкові кровотечі та/або перфорації, обструкція травного тракту, запалення, езофагіт, гастрит, панкреатит, стоматит, загострення неспецифічного виразкового коліту та хвороби Крона, блювання, метеоризм, мелена, гематемез.

З боку гепатобіліарної системи: гепатит, жовтяниця.

З боку шкіри та підшкірної клітковини: шкірні висипання, екхімози, свербіж, пурпура, пітливість, алопеція, епідермальний некроліз, синдром Лайєлла (дуже рідко), мультиформна еритема, бульозні реакції, у тому числі синдром Стівенса — Джонсона; вузликова еритема, медикаментозні висипання, плескатий лишай, системний червоний вовчак, пустулярна реакція, кропив’янка, реакції фотосенсибілізації, псевдопорфірія (рідко), бульозний епідермоліз, набряк Квінке.

Якщо з’являється вразливість шкіри, утворення пухирів або інші симптоми, характерні для псевдопорфірії, лікування препаратом слід припинити та наглядати за пацієнтом.

З боку опорно-рухового апарату та сполучної тканини: міалгія, м’язова слабкість.

З боку нирок та сечовивідних шляхів: гематурія, інтерстиціальний нефрит, нефротичний синдром, порушення функцій нирок, ниркова недостатність, нирковий папілярний некроз.

З боку репродуктивної системи та молочних залоз: жіноче безпліддя.

Загальні порушення: підвищення температури тіла, загальне нездужання.

Дослідження: порушення з боку печінкових функціональних показників, підвищення рівня креатиніну плазми крові.

Результати клінічних досліджень та епідеміологічні дані свідчать, що застосування деяких НПЗП (особливо у високих дозах та протягом тривалого часу) може підвищувати ризик артеріальних тромбоемболічних явищ (наприклад інфаркту міокарда або інсульту).

Особливості застосування

побічні реакції можна звести до мінімуму, застосовуючи найнижчі ефективні дози протягом найкоротшого періоду часу, необхідного для полегшення симптомів. Пацієнтам, які тривалий час приймають НПЗП, потрібний регулярний медичний нагляд з метою виявлення небажаних явищ.

Жарознижувальна та протизапальна дія напроксену зменшує гіпертермію та запалення, ускладнюючи таким чином діагностику.

Шлунково-кишкова кровотеча, утворення виразок і перфорація. Шлунково-кишкова кровотеча, утворення виразок або перфорація, що можуть призводити до летальних наслідків, спостерігалися під час застосування всіх НПЗП, незалежно від наявності попереджувальних симптомів або серйозних явищ з боку ШКТ в анамнезі.

Ризик шлунково-кишкової кровотечі, утворення виразок або перфорації підвищений у разі збільшення дози НПЗП у пацієнтів з виразкою в анамнезі, особливо якщо виразка була ускладнена кровотечею або перфорацією, а також у пацієнтів літнього віку. Такі пацієнти повинні розпочинати лікування з найнижчої ефективної дози.

Пацієнти зі шлунково-кишковою токсичністю в анамнезі, особливо хворі літнього віку, повинні повідомляти про всі незвичайні симптоми з боку черевної порожнини (особливо про шлунково-кишкові кровотечі), зокрема на початкових стадіях лікування.

Рекомендується з обережністю призначати препарат пацієнтам, які одночасно приймають лікарські засоби, здатні підвищувати ризик утворення виразок або кровотечі, а саме — пероральні кортикостероїди, антикоагулянти, такі як варфарин, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) або антитромбоцитарні засоби, такі як ацетилсаліцилова кислота.

Якщо у пацієнтів виникає шлунково-кишкова кровотеча або розвивається виразка, лікування препаратом слід відмінити.

НПЗП слід з обережністю призначати пацієнтам із захворюваннями ШКТ в анамнезі (виразковий коліт, хвороба Крона) з огляду на можливе загострення цих захворювань.

Комбінована терапія із захисними засобами (наприклад мізопростолом або інгібіторами протонного насоса) показана таким пацієнтам, а також хворим, які потребують одночасного прийому ацетилсаліцилової кислоти в низьких дозах або інших засобів, що підвищують ризик для шлунково-кишкового тракту.

Застосування у пацієнтів літнього віку. Побічні реакції можна звести до мінімуму, застосовуючи найнижчі ефективні дози протягом найкоротшого періоду часу, необхідного для полегшення симптомів.

Пацієнти літнього віку є особливо схильними до розвитку небажаних явищ на тлі лікування НПЗП, зокрема шлунково-кишкових кровотеч та перфорацій, що можуть закінчуватися летально. Тривале застосування НПЗП таким пацієнтам не рекомендується. Якщо потрібне тривале лікування, пацієнтів слід регулярно оглядати.

Анафілактичні (анафілактоїдні) реакції. У схильних осіб можуть спостерігатися реакції гіперчутливості. Анафілактичні (анафілактоїдні) реакції можуть виникати у пацієнтів незалежно від наявності гіперчутливості до ацетилсаліцилової кислоти, інших НПЗП або препаратів з напроксеном в анамнезі. Вони також можуть спостерігатися у осіб з ангіоневротичним набряком, бронхоспастичними реакціями (наприклад нападами БА), ринітом та назальними поліпами в анамнезі.

Анафілактоїдні реакції, такі як анафілаксія, можуть мати летальний наслідок.

Вплив на шкіру. Серйозні шкірні реакції, інколи з летальними наслідками, у тому числі ексфоліативний дерматит, синдром Стівенса —Джонсона та токсичний епідермальний некроліз, дуже рідко спостерігаються у зв’язку із застосуванням НПЗП.

Очевидно, найвищим ризик цих реакцій є на початку лікування: розвиток таких ефектів у більшості випадків спостерігався протягом першого місяця лікування. Препарат слід відмінити при першій появі шкірних висипів, ураженні слизових оболонок або будь-яких інших ознак гіперчутливості.

Вплив на нирки. Повідомлялося про порушення функцій нирок, ниркову недостатність, гострий інтерстиціальний нефрит, гематурію, протеїнурію, некроз ниркових сосочків та нефротичний синдром, що асоціюються з напроксеном.

Застосування НПЗП може спричиняти дозозалежне зменшення утворення простагландинів та посилювати ниркову недостатність. Найвищий ризик цієї реакції загрожує пацієнтам з порушенням функції нирок, серцевою недостатністю, печінковою дисфункцією, пацієнтам, які приймають діуретики, та хворим літнього віку. У таких пацієнтів необхідно регулярно контролювати функцію нирок.

Застосування у пацієнтів з порушенням функцій нирок. Препарат слід з великою обережністю застосовувати у пацієнтів з порушенням функцій нирок; для таких пацієнтів рекомендується моніторинг рівня креатиніну плазми крові та/або кліренсу креатиніну. Слід розглянути можливість зниження добової дози, щоб уникнути надмірного накопичення метаболітів напроксену у таких пацієнтів.

Препарат протипоказаний пацієнтам з початковим кліренсом креатиніну ≤30 мл/хв. Гемодіаліз не призводить до зниження плазмової концентрації напроксену через високий ступінь зв’язування напроксену з білками крові.

Застосування у пацієнтів з порушенням функцій печінки. Як і при застосуванні інших НПЗП, можливе збільшення одного або декількох печінкових функціональних показників. Частіше це є результатом підвищеної чутливості до НПЗП, ніж його прямої токсичності. Повідомлялося про тяжкі порушення функції печінки, включаючи гепатит та жовтяницю. Також повідомлялося про перехресну реактивність.

Гематологічні ефекти. Пацієнти з коагулопатіями та хворі, які приймають ліки, що впливають на гемостаз, потребують ретельного нагляду в разі призначення препаратів з напроксеном.

Пацієнти з високим ризиком геморагічних ускладнень та хворі, які приймають антикоагулянти в повній дозі (наприклад похідні дикумаролу), можуть мати підвищений ризик кровотечі, якщо одночасно застосовують препарати з напроксеном.

Вплив на очі. У дослідженнях не було виявлено змін з боку очей, пов’язаних з лікуванням напроксеном. Зрідка повідомляється про випадки розладів з боку очей, у тому числі папіліту, ретробульбарного невриту зорового нерва та набряку сосочка, у осіб, які приймали НПЗП, включаючи напроксен, хоча причинно-наслідковий зв’язок не був встановлений. Пацієнтів, у яких на тлі лікування препаратами з напроксеном розвинулися порушення зору, слід направити до офтальмолога для обстеження.

Вплив на серцево-судинну систему та мозковий кровообіг. Пацієнтам з АГ, легкої або середньої тяжкості застійною серцевою недостатністю в анамнезі необхідний належний нагляд та відповідні рекомендації, оскільки повідомлялося про випадки затримки рідини та набряків у зв’язку з лікуванням НПЗП. Результати клінічних досліджень та епідеміологічні дані свідчать, що застосування коксибів та деяких НПЗП (особливо у високих дозах та протягом тривалого часу) може дещо підвищувати ризик артеріальних тромбоемболічних явищ (наприклад інфаркту міокарда або інсульту). Хоча, згідно з даними, у разі застосування напроксену (1000 мг/добу) ризик нижчий.

Призначати напроксен пацієнтам з неконтрольованою АГ, застійною серцевою недостатністю, діагностованою ІХС, захворюваннями периферійних артерій та/або цереброваскулярними захворюваннями слід лише після ретельного обстеження та оцінювання стану. Таку ж оцінку слід провести, перш ніж розпочинати тривале лікування пацієнтів з факторами ризику серцево-судинних ускладнень (наприклад пацієнтів з АГ, гіперліпідемією, цукровим діабетом, курців).

Вплив на жіночу фертильність. Застосування напроксену, як і будь-яких інших ліків з відомою здатністю пригнічувати синтез ЦОГ/простагландину, може погіршувати фертильність, а тому не рекомендується жінкам, які намагаються завагітніти. Для жінок, які мають труднощі із зачаттям або проходять обстеження з приводу безпліддя, слід розглянути можливість відміни напроксену.

Застосування у період вагітності та годування грудьми. Як й інші засоби цього типу, напроксен спричиняє затримку пологів, а також впливає на серцево-судинну систему плода (закриття артеріальної протоки). Препарат не слід застосовувати протягом I та II триместрів вагітності, тільки якщо потенційна користь для пацієнтки перевищує потенційний ризик для плода. Препарат протипоказаний у III триместр вагітності.

Препарати з напроксеном не рекомендуються при пологах, оскільки внаслідок пригнічення синтезу простагландинів напроксен може небажаним чином впливати на кровообіг плода та пригнічувати скорочення матки, одночасно підвищуючи схильність до кровотечі як у матері, так і немовляти.

Напроксен проникає у грудне молоко. Застосування препарату в період годування грудьми не рекомендується.

Діти. Застосовують у дітей віком ≥16 років.

Препарат рекомендується застосовувати у дітей віком ≥6 років при ювенільному ревматоїдному артриті.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або роботі з іншими механізмами. Під час застосування напроксену у деяких пацієнтів можуть спостерігатися сонливість, запаморочення, вертиго, порушення зору, безсоння, депресія. У разі розвитку таких побічних реакцій слід утриматися від керування транспортними засобами або роботи з іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

антациди, холестирамін, їжа: можливе уповільнення швидкості всмоктування напроксену, але не ступеня.

Інші НПЗП та ацетилсаліцилова кислота: можливе посилення токсичності НПЗП. Одночасне застосування з іншими НПЗП, включаючи ацетилсаліцилову кислоту, не рекомендується.

Антикоагулянти: вважається небезпечним приймати НПЗП у комбінації з такими антикоагулянтами як варфарин або гепарин, якщо не забезпечується безпосередній медичний нагляд, оскільки НПЗП можуть посилювати ефекти антикоагулянтів.

Діуретики, інгібітори АПФ та антагоністи ангіотензину ІІ: НПЗП можуть знижувати ефект діуретиків та інших антигіпертензивних лікарських засобів. У деяких пацієнтів з порушенням функцій нирок одночасне застосування інгібіторів АПФ або антагоністів ангіотензину ІІ та лікарських засобів, що пригнічують ЦОГ, може призвести до подальшого погіршення функцій нирок. У разі одночасного застосування цих засобів слід здійснювати моніторинг АТ.

Пробенецид: підвищення плазмової концентрації напроксену та значне подовження його T½. Таку комбінацію слід застосовувати з обережністю.

Метотрексат: напроксен, подібно до інших НПЗП, пригнічує канальцеву секрецію метотрексату на тваринних моделях. Таку комбінацію слід застосовувати з обережністю.

Літій: підвищення плазмових концентрацій літію (внаслідок інгібування його ниркового кліренсу).

Зидовудин: посилення гематологічної токсичності. У разі одночасного застосування може знадобитися корекція дозування зидовудину.

Кортикостероїди: посилення ризику шлунково-кишкових уражень. Якщо потрібно знизити дозу стероїдів або взагалі відмінити їх на час лікування, слід робити це поступово та уважно спостерігати за пацієнтами, щоб не пропустити появу ознак небажаних ефектів, у тому числі недостатності надниркових залоз та загострення артриту.

Циклоспорин: посилення токсичності циклоспорину.

Антитромбоцитарні засоби, СІЗЗС: посилення ризику шлунково-кишкових кровотеч.

У звязку зі значним зв’язуванням напроксену з білками плазми слід ретельно спостерігати за пацієнтами, які одночасно приймають гідантоїни, антикоагулянти, інші НПЗП, ацетилсаліцилову кислоту або сульфаніламіди з високою здатністю зв’язувати білки, для виявлення ознак передозування цих ліків та корекції дози за необхідності. Рекомендується тимчасово призупинити лікування препаратом за 48 год до проведення тестів для оцінювання функції надниркових залоз, оскільки напроксен може спричиняти спотворення результатів деяких тестів з визначення рівнів 17-кетогенних стероїдів. Подібним чином напроксен може впливати на результати деяких аналізів для визначення рівня 5-гідроксиіндолоцтової кислоти в сечі.

Передозування

симптоми. Симптоми передозування включають запаморочення, сонливість, біль в епігастрії, диспепсію, нудоту, транзиторні порушення функцій печінки, гіпопротромбінемію, дисфункцію нирок, метаболічний ацидоз, апное, дезорієнтацію, блювання.

У кількох пацієнтів спостерігалися судомні напади, однак невідомо, чи були вони пов’язані з прийомом напроксену.

Після прийому НПЗП можуть спостерігатися також шлунково-кишкові кровотечі, АГ, гостра ниркова недостатність, пригнічення дихання та кома, але це трапляється рідко.

При застосуванні НПЗП можливий розвиток анафілактоїдних реакцій, що можуть виникнути і в разі передозування.

Лікування. У разі передозування слід здійснювати симптоматичне та підтримуюче лікування. Спостереження за пацієнтами повинно тривати принаймні протягом 4 год після прийому потенційно токсичної дози. Специфічного антидоту немає. Форсований діурез, підлужнення сечі, гемодіаліз, гемоперфузія не призводить до зниження плазмової концентрації напроксену через високий ступінь зв’язування напроксену з білками.

Умови зберігання

за температури не вище 25 °С у сухому місці.

Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2020

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують НАПРОФФ

Вазомоторна краніалгія МКХ G44.2
Відкрита рана інших частин гомілки МКХ S81.8
Відкрита рана пальця (ів) кисті без ушкодження нігтьової пластинки МКХ S61.0
Внутрішнє ураження колінного суглоба МКХ M23.9
ДНО (доброякісне новоутворення) жирової тканини шкіри і підшкірної клітковини кінцівок МКХ D17.2
ДНО (доброякісне новоутворення) жирової тканини шкіри і підшкірної клітковини тулуба МКХ D17.1
Забій грудної клітки МКХ S20.2
Забій іншої і неуточненої частини передпліччя МКХ S50.1
Забій плечового пояса і плеча МКХ S40.0
Інша дорсалгія МКХ M54.8
Люмбоішіалгія МКХ M54.4
Неврит (невропатія) окорухового нерва МКХ S04.1
Перелом верхнього кінця плечової кістки МКХ S42.2
Перелом іншого пальця кисті МКХ S62.6
Перелом куприка МКХ S32.2
Перелом ребер МКХ S22.3
Розрив зв'язок на рівні гомілковостопного суглоба і стопи МКХ S93.2
Розтягування і перенапруження зв'язок гомілковостопного суглоба МКХ S93.4
Розтягування, розрив і перенапруження (зовнішньої) (внутрішньої) бічної зв'язки МКХ S83.4
Флебіт і тромбофлебіт поверхневих судин нижніх кінцівок МКХ I80.0
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko