0
UA | RU

ВІТАМІН E (VITAMINUM E)

Виробник:

Склад і форма випуску

капсули м'які 100 мг блістер № 10
Ціни в аптеках
капсули м'які 100 мг блістер № 50
Ціни в аптеках
капсули м'які 100 мг блістер № 60
Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Альфа-токоферолу ацетат100 мг
№ UA/0717/01/01 від 16.08.2018
капсули м'які 200 мг блістер № 10
Ціни в аптеках
капсули м'які 200 мг блістер № 30
Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Альфа-токоферолу ацетат200 мг
№ UA/0717/01/02 від 16.08.2018
Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Альфа-токоферолу ацетат400 мг
№ UA/0717/01/03 від 16.08.2018
Ціни в аптеках
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Вітамін Е — жиророзчинний вітамін, який зумовлює значну антиоксидантну і радіопротекторну дію, бере участь у біосинтезі гема і білків, проліферації клітин та інших найважливіших процесах клітинного метаболізму.

Вітамін Е покращує споживання тканинами кисню. Зумовлює ангіопротекторну дію, впливаючи на тонус і проникність судин, стимулюючи утворення нових капілярів.

Імуномодулюючий ефект вітаміну Е зумовлений стимуляцією Т-клітинного та гуморального імунітету.

Токоферол є незамінним для нормальних репродуктивних процесів: запліднення, розвитку плода, формування та функціонування статевої системи.

При дефіциті вітаміну Е розвиваються гіпотонія та дистрофія скелетних м’язів, міокарда, підвищується проникність та ламкість капілярів, розвивається дегенерація фоторецепторів, яка спричиняє порушення зору. Розвивається зниження статевої функції у чоловіків та порушення менструального циклу, схильність до викиднів у жінок.

Дефіцит вітаміну Е може зумовити розвиток гемолітичної жовтяниці у новонароджених, а також синдром мальабсорбції, стеаторею.

Фармакокінетика. Після всмоктування у кишечнику більша частина токоферолу потрапляє у лімфу та кров, швидко розподіляється у тканинах організму з переважним накопиченням у печінці, м’язах, жировій тканині. Найвища концентрація спостерігається у надниркових залозах, гіпофізі, статевих залозах, міокарді. Більша частина лікарського засобу виводиться з організму з сечею, частково — з жовчю.

Показання ВІТАМІН E

гіповітаміноз та авітаміноз вітаміну Е. У комплексній антиоксидантній терапії, у період реконвалесценцiї після травм, тяжких соматичних захворювань, при фізичних перевантаженнях, при незбалансованому харчуванні.

У складі комплексної терапії:

— для запобігання патологіям ембріонального розвитку, вродженим аномаліям (вадам розвитку) плода;

— у разі загрози переривання вагітності;

— у разі порушень менструального циклу, краурозу вульви, клімактеричних розладів;

— у разі перцептивних розладів слуху;

— при атрофічних процесах у слизовій оболонці дихальних шляхів;

— у разі дегенеративних та проліферативних змін у суглобах та фіброзній тканині хребта і великих суглобів; слабкості м’язів унаслідок дискогенних блокад при захворюваннях міжхребцевого диска, склеродермії, червоного вовчака, ревматоїдного артриту, інших системних захворювань сполучної тканини;

— у разі неврастенії з виснаженням, переважно дистрофії м’язів та атрофії м’язів, вторинної м’язової слабкості та міопатії при хронічному артриті;

— у разі вегетативних розладів;

— у разі деяких ендокринних розладів;

— у разі деяких серцево-судинних хвороб;

— у разі атрофічних процесів у слизовій оболонці травної системи, розладів харчування, синдрому мальабсорбції, аліментарної анемії, хронічного гепатиту;

— у разі деяких пародонтопатій;

— при хворобах очей;

— при хворобах шкіри: дерматит, трофічні виразки, псоріаз, екзема;

— у разі пластичної індурації пеніса, баланіту, порушення лібідо, порушення функції статевих залоз у чоловіків, порушення сперматогенезу і потенції у чоловіків, безпліддя (в комбінації з вітаміном А).

Гіпервітаміноз А і D.

Застосування ВІТАМІН E

вітамін Е призначати внутрішньо після їди, дозу підбирати індивідуально, залежно від виду захворювання, перебігу хвороби, стану пацієнта. Капсулу слід ковтати цілою, запиваючи достатньою кількістю води.

Дозування для дорослих:

у комплексній антиоксидантній терапії: по 200–400 мг 1–2 рази на добу;

для запобігання патології ембріонального розвитку, вродженим аномаліям (вадам розвитку) плода: по 100–200 мг 1 раз на добу у І триместр вагітності;

при загрозі переривання вагітності: по 100 мг 1–2 рази на добу протягом 14 днів;

при порушеннях менструального циклу у комплексному лікуванні: 300–400 мг через добу, починаючи з 17-го дня циклу (повторити 5 циклів);

при порушеннях менструального циклу у разі застосування препарату до початку гормональної терапії: по 100 мг 1–2 рази на добу протягом 2–3 міс;

при ревматоїдному артриті: по 100–300 мг щоденно протягом кількох тижнів;

при м’язових дистрофіях, хворобах нервово-м’язового та сухожильно-суглобового апарату: по 100 мг 1–2 рази на добу протягом 30–60 днів, повторний курс — через 2–3 міс;

при неврастенії з виснаженням препарат приймати у дозі 100 мг 1 раз на добу протягом 30–60 днів;

при деяких ендокринних розладах: по 300–500 мг/добу;

при деяких серцево-судинних хворобах: по 100 мг щоденно;

при аліментарній анемії: по 300 мг/добу протягом 10 днів;

при хронічному гепатиті: протягом тривалого часу по 300 мг/добу;

при деяких пародонтопатіях: по 200–300 мг/добу;

при хворобах очей: по 100–200 мг 1–2 рази на добу протягом 1–3 тиж у комбінації з вітаміном А;

при хворобах шкіри: по 100–200 мг 1–2 рази на добу протягом 20–40 днів;

при пластичній індурації пеніса: по 300–400 мг щоденно протягом кількох тижнів, потім — за призначенням лікаря;

при порушеннях сперматогенезу та потенції у чоловіків: по 100–300 мг/добу в поєднанні з гормонотерапією протягом 30 днів.

В інших випадках дози і тривалість лікування визначає лікар.

Для дорослих разова середня доза становить 100 мг, найвища разова доза — 400 мг; добова середня доза становить 200 мг, найвища добова доза — 1000 мг.

Вітамін Е у дозі 100 мг можна призначати дітям віком від 12 років.

Діти. Лікарський засіб протипоказаний дітям віком до 12 років.

Протипоказання

підвищена індивідуальна чутливість до діючої речовини та до будь-яких компонентів лікарського засобу, виражений кардіосклероз, гострий інфаркт міокарда, тиреотоксикоз, гіпервітаміноз Е, дитячий вік до 12 років.

Побічна дія

при тривалому застосуванні у високих дозах (у межах 400–800 мг/добу) можливі: посилення гіпотромбінемії, зорові розлади, запаморочення, нудота, розвиток шлунково-кишкових кровотеч, діарея, біль у шлунку, збільшення печінки, креатинурія, розлади травлення, підвищена втомлюваність, загальна слабкість, головний біль. Можливі алергічні реакції, включаючи шкірні висипи, свербіж, почервоніння шкіри та підвищення температури тіла.

Особливості застосування

з обережністю призначати при атеросклерозі, підвищеному ризику розвитку тромбоемболії.

Рідко відзначаються креатинурія, підвищення активності креатинкінази, підвищення рівня ХС, тромбофлебіт, тромбоемболія легеневої артерії та тромбоз у пацієнтів, схильних до цього. При бульозному епідермолізі у місцях, вражених алопецією, може почати рости волосся білого кольору.

При застосуванні лікарського засобу необхідно дотримуватися дозування і тривалості курсу лікування, призначених лікарем, для запобігання передозуванню та виникненню гіпервітамінозу Е.

При тривалому застосуванні лікарського засобу у високих дозах необхідно контролювати час згортання крові.

У зв’язку з наявністю у складі лікарського засобу барвника кармоїзин (Е122) можливі алергічні реакції.

Застосування у період вагітності чи годування грудьми. Лікарський засіб можна застосовувати під контролем лікаря у рекомендованих дозах у період вагітності чи годування грудьми.

Препарат частково проникає крізь плацентарний бар’єр; вітамін Е потрапляє в організм плода, де його кількість становить 20–30% концентрації вітаміну Е у плазмі крові матері.

Вітамін Е також проникає у грудне молоко.

Здатність впливати на швидкість реакціϊ при керуванні транспортними засобами чи роботі з іншими механізмами. При виникненні запаморочення, затуманення зору слід утриматися від керування транспортними засобами чи роботи з іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

вітамін Е не можна застосовувати разом із препаратами заліза, срібла, засобами, що мають лужне середовище (натрію гідрокарбонат, трисамін), антикоагулянтами непрямої дії (дикумарин, неодикумарин).

Вітамін Е посилює дію стероїдних та НПЗП (натрію диклофенак, ібупрофен, преднізолон); знижує токсичну дію серцевих глікозидів (дигітоксин, дигоксин), вітамінів А та D. Застосування вітаміну Е у високих дозах може спричинити дефіцит вітаміну А в організмі.

Вітамін Е та його метаболіти зумовлюють антагоністичну дію щодо вітаміну К.

Вітамін Е підвищує ефективність протиепілептичних лікарських засобів у хворих на епілепсію.

Холестирамін, колестипол, мінеральні масла знижують всмоктування вітаміну Е.

Передозування

симптоми. При прийомі препарату у рекомендованих дозах небажані реакції не проявляються. Застосування вітаміну Е у високих дозах (400–800 мг/добу протягом тривалого часу) може спричинити зорові розлади, діарею, запаморочення, головний біль, нудоту чи спазми у животі, дуже сильну втомлюваність або слабкість.

Застосування вітаміну Е в дуже високих дозах (>800 мг/добу протягом тривалого часу) може призвести до підвищення ризику кровотеч у пацієнтів із дефіцитом вітаміну К; порушення метаболізму гормонів щитовидної залози та підвищення ризику виникнення тромбофлебіту і тромбоемболії у чутливих пацієнтів, підвищення активності креатинкінази, збільшення концентрації ХС, ТГ у плазмі крові, підвищення вмісту естрогенів та андрогенів у сечі.

Лікування. Відміна лікарського засобу, симптоматична терапія.

Умови зберігання

при температурі не вище 25 °С.

Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2020

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують ВІТАМІН E

Аденоматозна гіперплазія ендометрія МКХ N85.1
Аменорея МКХ N91.2
Вагітність МКХ Z32.1
Вторинна аменорея МКХ N91.1
Вторинна олігоменорея МКХ N91.4
Гранульома кільцеподібна МКХ L92.0
Дисфункціональна маткова кровотеча (ДМК) МКХ N93.9
Дисфункція яєчників МКХ E28.9
Дитячий аутизм (ранній дитячий аутизм) МКХ F84.0
Жирова дегенерація печінки МКХ K76.0
Загроза переривання вагітності МКХ O20.0
Первинна дисменорея МКХ N94.4
Первинна олігоменорея МКХ N91.3
Передлежання плаценти без кровотечі МКХ O44.0
Пубертатна менорагія МКХ N92.2
Фолікулярна кіста яєчника МКХ N83.0
Хронічний епідидиміт МКХ N45.9
Чоловіче безпліддя МКХ N46
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko