ЙОДОМАРИН® (JODOMARIN®)

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

ЙОДОМАРИН® 100
таблетки 100 мкг флакон, № 100Ціни в аптеках
Калій йодид
131 мкг
Допоміжні речовини: лактози моногідрат, магнію карбонат легкий основний, желатин, натрію крохмалгліколят (тип а), кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат.
№ UA/0156/01/01 від 30.11.2018
C
ЙОДОМАРИН® 200
таблетки 200 мкг, № 50Ціни в аптеках
Калій йодид
262 мкг
Допоміжні речовини: лактози моногідрат, магнію карбонат легкий, желатин, натрію крохмалгліколят (тип а), кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат.
№ UA/0156/01/02 від 06.03.2018
C

ДІАГНОЗИ

ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

фармакодинаміка. Йодомарин® — це лікарський засіб неорганічного йоду. Йод — це життєво необхідний мікроелемент, який входить до складу гормонів щитоподібної залози тироксину (Т4) та трийодтироніну (Т3) і забезпечує її нормальне функціонування.

При надходженні йодидів до клітин епітелію фолікулів щитоподібної залози під впливом ферменту йодид-пероксидази відбувається окиснення йоду з утворенням елементарного йоду. Речовина вступає в реакцію заміщення з ароматичним циклом тирозину, у результаті цього утворюються тироніни: 3,5-йод похідна (гормон тироксин — Т4) та 3-йод похідна (гормон трийодтиронін — Т3). Тироніни утворюють комплекс із білком тиреоглобуліном, який депонується у колоїді фолікула щитоподібної залози та зберігається у такій формі протягом кількох днів і тижнів. При дефіциті йоду цей процес порушується. Йод, який надходить до організму у фізіологічних кількостях, запобігає розвитку йододефіцитного зоба; нормалізує розмір щитоподібної залози у новонароджених, немовлят, дітей і дорослих пацієнтів; впливає на показники співвідношення Т34 та рівень тиреотропного гормону (ТТГ).

Фармакокінетика. Після перорального застосування неорганічний йод майже повністю всмоктується у тонкому кишечнику.

Протягом 2 год після всмоктування він розподіляється у міжклітинному просторі; накопичується у щитоподібній залозі, нирках, шлунку, молочних та слинних залозах. Об’єм розподілу у здорової людини становить у середньому 23 л (38% маси тіла). Концентрація у плазмі крові після застосування стандартної дози становить 10–50 нг/мл, при цьому вміст йоду у грудному молоці, слині, шлунковому соку у 30 разів вищий, ніж концентрація у плазмі крові. У щитоподібній залозі міститься ¾ (10–20 мг) усього йоду, що знаходиться в організмі. Йод виводиться в основному із сечею, меншою мірою — з калом та повітрям, що видихається. При досягненні рівноважної концентрації кількість йоду, що виводиться, пропорційна добовому надходженню йоду з їжею.

ПОКАЗАННЯ

профілактика розвитку дефіциту йоду, у тому числі у період вагітності або годування груддю. Профілактика рецидиву йододефіцитного зоба після хірургічного лікування, а також після завершення комплексного лікування лікарськими засобами гормонів щитоподібної залози.

Лікування дифузного еутиреоїдного йододефіцитного зоба у дітей, у тому числі у новонароджених і немовлят, та дорослих осіб молодого віку.

ЗАСТОСУВАННЯ

профілактика дефіциту йоду та ендемічного зоба у випадках, коли надходження йоду в організм дорослої людини становить менше 150–200 мкг/добу — необхідно додатково застосовувати таку його кількість:

  • новонароджені, немовлята та діти віком до 12 років: 50–100 мкг йоду на добу (½—1 таблетки лікарського засобу Йодомарин® 100 або ½ таблетки лікарського засобу Йодомарин® 200);
  • діти віком від 12 років і дорослі: 100–200 мкг йоду на добу (1—2 таблетки лікарського засобу Йодомарин® 100 або ½—1 таблетки лікарського засобу Йодомарин® 200);
  • період вагітності або годування груддю: 200 мкг йоду на добу (2 таблетки лікарського засобу Йодомарин® 100 або 1 таблетка лікарського засобу Йодомарин® 200).

Профілактика рецидиву йододефіцитного зоба після хірургічного лікування, а також після завершення комплексного лікування лікарськими засобами гормонів щитоподібної залози: дітям та дорослим: 100–200 мкг йоду на добу (1—2 таблетки лікарського засобу Йодомарин® 100 або ½—1 таблетки лікарського засобу Йодомарин® 200).

Лікування дифузного еутиреоїдного йододефіцитного зоба:

  • новонароджені, немовлята та діти: 100–200 мкг йоду на добу (1—2 таблетки лікарського засобу Йодомарин®  100 або ½—1 таблетки лікарського засобу Йодомарин® 200);
  • Дорослі особи молодого віку: 300–500 мкг йоду на добу (3—5 таблеток лікарського засобу Йодомарин® 100 або 1½—2½ таблетки лікарського засобу Йодомарин® 200).

Спосіб застосування. Таблетки приймати після їди та запивати достатньою кількістю рідини, наприклад склянкою води. Немовлятам та дітям віком до 3 років лікарський засіб можна давати у подрібненому вигляді. Застосування лікарського засобу з профілактичною метою проводиться, як правило, протягом кількох місяців або років, а частіше — протягом усього життя. Для лікування зоба у новонароджених та немовлят у більшості випадків достатньо 2–4 тиж, у дітей та дорослих — 6–12  міс або більше. Загалом питання про дозування та тривалість застосування лікарського засобу для профілактичних заходів або для лікування захворювань щитоподібної залози вирішує лікар в індивідуальному порядку.

Діти. Лікарський засіб застосовувати дітям будь-якого віку у разі показань.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

підвищена чутливість до діючої речовини або до будь-якого з допоміжних компонентів лікарського засобу. Виражений гіпертиреоз. У разі латентного гіпертиреозу протипоказано застосовувати лікарський засіб у дозах, що перевищують 150 мкг йоду на добу. У разі автономної аденоми, а також фокальних та дифузних автономних вогнищ щитоподібної залози протипоказано застосовувати лікарський засіб у дозі від 300 до 1000 мкг йоду на добу (за винятком передопераційної йодотерапії з метою блокади щитоподібної залози за Пламером). Туберкульоз легенів. Геморагічний діатез. Герпетиформний дерматит Дюринга (синдром Дюринга — Брока).

ПОБІЧНА ДІЯ

при профілактичному застосуванні йодиду у пацієнтів будь-якого віку, а також при терапевтичному застосуванні у новонароджених, немовлят та дітей небажаних ефектів, як правило, не спостерігається. Проте при наявності великих вогнищ автономії щитоподібної залози і при призначенні йоду в добових дозах, що перевищують 150 мкг, повністю виключити появу вираженого гіпертиреозу неможливо.

Нижченаведені побічні реакції виникали з такою частотою: дуже часто (≥1/10); часто (≥1/100 до <1/10); нечасто (≥1/1000 до <1/100); рідко (≥1/10000 до <1/1000); дуже рідко (<1/10000), невідомо (неможливо оцінити на підставі доступних даних).

З боку імунної системи: дуже рідко — реакції гіперчутливості (наприклад риніт, спричинений йодом, бульозна або туберозна йододерма, ексфоліативний дерматит, ангіоневротичний набряк, гарячка, акне і припухлість слинних залоз).

З боку ендокринної системи: дуже рідко — при терапії дифузного еутиреоїдного йододефіцитного зоба у дорослих в окремих випадках можливий розвиток гіпертиреозу, спричиненого йодом. У переважній більшості випадків передумовою для цього є наявність дифузних або обмежених ділянок автономії щитоподібної залози. Перш за все це стосується пацієнтів літнього віку, які страждають зобом протягом тривалого часу.

Також можливі: прояви йодизму (зокрема такі симптоми, як набряк слизової оболонки носа, кропив’янка, набряк Квінке, шкірні висипання, свербіж, у поодиноких випадках — анафілактичний шок), еозинофілія, тахікардія, тремор, дратівливість, порушення сну, підвищене потовиділення, неприємні відчуття в епігастральній ділянці, діарея. При застосуванні лікарського засобу у високих дозах в окремих випадках можливий розвиток зоба і гіпотиреозу.

Повідомлення про підозрювані побічні реакції. Повідомлення про підозрювані побічні реакції після реєстрації лікарського засобу відіграють важливу роль. Це дає змогу продовжувати спостереження за співвідношенням користі та ризику лікарського засобу. Працівники галузі охорони здоров’я повинні повідомляти про будь-які підозрювані побічні реакції через національну систему оповіщення.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ

лікарський засіб не слід застосовувати при гіпотиреозі, окрім випадків, коли гіпотиреоз спричинений дефіцитом йоду. Призначення йоду слід уникати при терапії радіоактивним йодом, наявності або підозрі на рак щитоподібної залози. Слід враховувати, що при терапії лікарським засобом у хворих із нирковою недостатністю можливий розвиток гіперкаліємії.

Лікарський засіб Йодомарин® 100/Йодомарин® 200 містить лактозу. Пацієнтам із рідкісною спадковою формою непереносимості галактози, тяжким дефіцитом лактази або синдромом мальабсорбції глюкози і галактози Йодомарин® 100/Йодомарин® 200 приймати не слід.

Застосування в період вагітності та годування грудьми. Добова потреба в йоді у вагітних та жінок, що годують грудьми, підвищена, тому надходження достатньої кількості йоду до організму є вкрай важливим. У зв’язку зі здатністю йоду проникати через плаценту та чутливістю плода до фармакологічно активних доз йоду його слід призначати тільки в рекомендованих дозах. Це стосується також годування грудьми, оскільки концентрація йоду в грудному молоці в 30 разів вища, ніж у плазмі крові.

Винятком є профілактика високими дозами йоду, що проводиться після ядерно-технічних аварій.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або роботі з механізмами. Не впливає.

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ

дефіцит йоду посилює реакцію на тиреостатичну терапію, тоді як надлишок йоду її знижує, тому перед або під час лікування гіпертиреозу прийому йоду у разі можливості необхідно уникати. Тиреостатичні лікарські засоби зі свого боку гальмують перехід йоду в органічні сполуки у щитоподібній залозі і, таким чином, можуть спричиняти утворення зоба.

Речовини, що поглинаються щитоподібною залозою за таким же механізмом захоплення, що і йод, можуть пригнічувати поглинання йоду щитоподібною залозою за конкурентним механізмом (наприклад перхлорат, який, окрім того, пригнічує рециркуляцію йодиду всередині щитоподібної залози). Пригнічення також можливе з боку лікарських засобів, які самі не поглинаються, як, наприклад, тіоціанат у концентраціях, що перевищують 5 мг/дл.

Поглинання йоду щитоподібною залозою і метаболізм йоду у залозі стимулюються ендогенним і екзогенним тиреотропним гормоном (ТТГ).

Одночасне лікування високими дозами йоду, що пригнічують інкрецію гормонів щитоподібної залози, і солями літію може сприяти розвитку зоба і гіпотиреозу.

Високі дози калію йодиду у поєднанні з калійзберігаючими діуретиками можуть спричинити гіперкаліємію.

При одночасному застосуванні посилюється вплив хінідину на серце у зв’язку зі збільшенням концентрації калію у плазмі крові.

Одночасне застосування з рослинними алкалоїдами та солями важких металів може призвести до утворення нерозчинного осаду та пригнічення всмоктування йоду.

ПЕРЕДОЗУВАННЯ

симптоми інтоксикації: забарвлення слизових оболонок у коричневий колір, рефлекторне блювання (забарвлення у синій колір у разі наявності крохмалю в їжі), біль у животі, діарея (можлива присутність крові у випорожненнях), зневоднення і шок. У поодиноких випадках спостерігалося утворення стенозів стравоходу. Летальні випадки відзначалися тільки після прийому великої кількості йоду (30–250 мл йодної настойки). В окремих випадках хронічне передозування призводить до розвитку так званого йодизму, тобто інтоксикації йодом: металевий присмак у роті, набряк і запалення слизових оболонок (нежить, кон’юнктивіт, гастроентерит, бронхіт). Йодид може активізувати латентні запальні процеси, такі як туберкульоз. Можливий розвиток набряків, еритеми, вугреподібних та бульозних висипів, геморагій, гарячки та нервового збудження.

Лікування. Терапія при гострій інтоксикації: промивання шлунка розчином крохмалю, білка або 5% розчином натрію тіосульфату до видалення усіх слідів йоду. Проведення симптоматичної терапії з метою усунення порушень водного та електролітного балансу, а у разі необхідності — протишокова терапія.

Терапія при хронічній інтоксикації: відміна йоду.

Гіпотиреоз, спричинений прийомом йоду: відміна йоду, призначення гормонів щитоподібної залози з метою нормалізації обміну речовин.

Гіпертиреоз, спричинений прийомом йоду: це не передозування у буквальному значенні, тому що гіпертиреоз може також виникати від такої кількості йоду, яка в інших країнах вважається фізіологічною.

Лікування відповідно до перебігу: легкі форми зазвичай лікування не вимагають, виражені форми вимагають тиреостатичної терапії (ефективність якої є відстроченою у часі). У найтяжчих випадках (тиреотоксична криза) необхідні інтенсивна терапія, плазмаферез або тиреоїдектомія.

УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ

Йодомарин 100: при температурі не вище 30 °C.

Йодомарин 200: упаковку, що містить ПВХ/алюмінієвий блістер, зберігати при температурі не вище 25 °С. Для упаковки, що містить алюміній/алюмінієвий блістер, спеціальні умови зберігання не вимагаються.

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 25.02.2020 р.

© Компендиум 2019

Ціни на ЙОДОМАРИН® в містах України

Вінниця 103.4 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 91.1 грн./уп.
«РЕЦЕПТІКА» Вінниця, вул. Пирогова, 46, тел.: +380675233077

Дніпро 104.97 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 89.96 грн./уп.
«АПТЕКИ МЕДИЧНОЇ АКАДЕМІЇ» Дніпро, пров. Фестивальний, 1, тел.: +380562368988

Житомир 102.71 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 87.5 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Київська, 102, тел.: +380634432527

Запоріжжя 100.49 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 91.4 грн./уп.
«РЕЦЕПТІКА» Запоріжжя, вул. Павлокічкаська, 16А, тел.: +380675233077

Івано-Франківск 105.6 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 92.1 грн./уп.
«РЕЦЕПТІКА» Івано-Франківськ, вул. Галицька, 24/17, тел.: +380675233077

Київ 105.97 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 90.35 грн./уп.
«АПТЕКА ВІД СКЛАДУ» Київ, вул. Драгоманова, 2А, тел.: +380442904366

Кропивницький 102 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 89.5 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, перехр. Героїв України / Жадова Генерала, 24/27

Луцьк 108.12 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 95 грн./уп.
«АПТЕКА БАМ» Луцьк, просп. Відродження, 26А, тел.: +380676532022

Львів 110.55 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 92.1 грн./уп.
«РЕЦЕПТІКА» Львів, вул. Кульпарківська, 125Б, тел.: +380675233077

Миколаїв 102.92 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 84.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Космонавтів, 62, тел.: +380630231669

Одеса 105.13 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 89.07 грн./уп.
«ПОЛІМЕД» Одеса, просп. Глушка Академіка, 14, тел.: +380487169451

Полтава 104.74 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 86.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Чураївни, 3/2, тел.: +380631867589

Рівне 106.76 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 94 грн./уп.
«АПТЕКА БАМ» Рівне, вул. Князя Романа, 9, тел.: +380672133195

Суми 100.85 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 89.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, просп. Курський, 105, тел.: +380542774403

Тернопіль 106.91 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 91.4 грн./уп.
«РЕЦЕПТІКА» Тернопіль, бульв. Шевченка Тараса, 16, тел.: +380675204858

Ужгород 110.69 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 92.6 грн./уп.
«РЕЦЕПТІКА» Ужгород, вул. Ивана Ваша, 2М, тел.: +380675233077

Харків 105.06 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 88.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Пісочин, вул. Квартальная, 14, тел.: +380577422380

Херсон 102.07 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 84.98 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Херсон, вул. Покришева, 18, тел.: +380552330005

Хмельницький 109.51 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 94 грн./уп.
«АПТЕКА БАМ» Хмельницький, вул. Свободи, 1А, тел.: +380682961252

Черкаси 101.19 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 88 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, вул. Небесної Сотні, 35, тел.: +380472321822

Чернігів 101.84 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 90.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, просп. Мира, 35, тел.: +380462674857

Чернівці 106.86 грн./уп.

ЙОДОМАРИН® 200 табл. 200 мкг № 50, Menarini Group ..... 83.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернівці, вул. Головна, 11

Developed by Maxim Levchenko