Гострий респіраторний дистрес-синдром (5000156942) Розділ
Визначення. Гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС) — це симптомокомплекс виникнення гострої ЛН на тлі ураження легень різної етіології, який характеризується некардіальним набряком легень, порушенням зовнішнього дихання та гіпоксією.
Етіологія. ГРДС спроможні спричинити такі захворювання [9, 19, 36]:
- пневмонії різної етіології;
- вдихання подразнюючих і токсичних речовин (хлору, окисів азоту, фосгену, аміаку, чистого кисню), що спричиняє розвиток кисневої інтоксикації;
- емболія легеневої артерії (жирова, повітряна, амніотичною рідиною);
- сепсис, шок (септичний, анафілактичний), гемотрансфузії, ДВЗ-синдром;
- гострий геморагічний панкреатонекроз із виділенням великої кількості ферменту лецитинази А, що призводить до руйнування сурфактанту, розвитку ателектазів і пневмоній;
- системний червоний вовчак, синдром Гудпасчера тощо;
- аспірація блювотних мас, води (при утопленні);
- тяжкі метаболічні порушення (діабетичний кетоацидоз, уремія);
- венозне перевантаження рідиною (колоїдними та сольовими розчинами, плазмою, плазмозамінниками, жировими емульсіями);
- застосування апарата штучного кровообігу;
- гіповолемічний шок, масивна гемотрансфузія.
Патогенез ГРДС вивчений недостатньо. Основні патогенетичні ланки його розвитку такі:
- Під впливом різних факторів у легеневих капілярах та інтерстиціальній тканині легень накопичується велика кількість активованих лейкоцитів і тромбоцитів, які виділяють багато біологічно активних речовин (протеїназ, простагландинів, продуктів ПОЛ, лейкотрієнів тощо), що пошкоджують альвеолярний епітелій та епітелій судин, змінюють тонус і реактивність судин.
- Біологічно активні речовини різко підвищують судинну проникність; відбувається виражене проникнення плазми та еритроцитів в альвеоли та інтерстиціальну тканину з розвитком набряку легень та ателектазу.
- Виникає гіповентиляція альвеол, шунтування венозної крові в артеріальне русло, порушення зв’язків між вентиляцією та перфузією, порушення дифузії кисню та вуглекислого газу.
- Підвищення тиску в легеневій артерії є характерною ознакою захворювання.
Класифікація ГРДС:
І стадія (зворотна) — стадія гострого пошкодження легень;
ІІ стадія — прогресуюча ЛН;
ІІІ стадія — наслідки ГРДС.
Клінічна картина та діагностика стадій ГРДС [9, 14, 19, 36]
Клінічні критерії:
І стадія — гострий початок, задишка, жорстке везикулярне дихання, ізольовані хрипи, тахікардія; РаО2 в нормі або дещо знижений (до ≤50 мм рт. ст.), SaO2/FiO2 ≤200 мм рт. ст.; легеневий шунт становить 10–15%; відсутність ознак правошлуночкової недостатності; рентгенологічні ознаки: посилення судинного малюнка переважно в периферичних відділах.
ІІ стадія — виражена задишка, в диханні беруть участь додаткові м’язи, втягування міжреберних проміжків, дифузний ціаноз, тахікардія; при аускультації жорстке везикулярне дихання, різнокаліберні вологі хрипи, ослаблення тонів серця; РаО2 <50%, рН <7,2 ОД, SaO2/FiO2 ≤200 мм рт. ст.; легеневий шунт становить 20–40%; рентгенологічні ознаки: білатеральна інфільтрація, синдром «снігової бурі», нозокоміальна пневмонія.
ІІІ стадія — одужання з відновленням функції легень, одужання з фіброзом і порушенням функції легень, сепсис, висока летальність (алгоритм 3.22).
Алгоритм 3.22. Критерії діагностики ГРДС [8] Клінічні критерії діагностики захворювання:
ЕКГ-критерії: відхилення електричної вісі серця вправо, Р-pulmonale. Рентгенологічні критерії: вибухання конуса легеневої артерії, ознаки підвищення тиску в легеневій артерії <30/15 мм рт. ст., двосторонні інфільтрати в легенях; інколи визначається симптом «снігової бурі». Лабораторно-біохімічні критерії:
|
Основним клінічним критерієм розвитку ГРДС є стійка гіпоксемія з недостатньою реакцією на дихання киснево-повітряною сумішшю. У хворих спостерігають виражену задишку за участю допоміжних м’язів під час дихання, неспокій, тремор, олігурію, тахікардію, ослаблення серцевих тонів і систолічний шум, підвищення АТ, пізніше — його зниження. Проте на початкових стадіях можливий безсимптомний перебіг синдрому [19, 20, 37].
І стадія — рання ексудативна стадія (гострого ушкодження легень) — триває 1–3 доби, характеризується швидкою динамікою і нестабільністю багатьох функцій організму та прогресуванням порушень метаболізму. Морфологічні зміни у легенях відсутні або полягають у незначному інтерстиціальному набряку та деструкції альвеолоцитів 1-го типу. Характерними для цієї стадії є наступні ознаки:
а) перехід від гіпердинамічного типу середньої гемодинаміки до синдрому малого серцевого викиду; можлива поява симптомів СН; АТ нестабільний;
б) порушення регіонального кровотоку, мікроциркуляції та реологічних властивостей крові з утворенням мікроемболів;
в) артеріальна гіпоксемія, гіпоксія тканин, гіпокапнія;
г) нагромадження недоокисних продуктів розпаду, токсичних метаболітів;
ґ) викид у периферичну кров протеаз на тлі дисбалансу катехоламінів і гормонів;
д) водно-електролітний дисбаланс;
е) гіперкоагуляція.
Рентгенологічно початок клінічних проявів супроводжується лише посиленим легеневим малюнком. Згодом приєднуються набряк міжчасткової плеври, зниження пневматизації легеневої тканини внаслідок нагромадження рідини в інтерстиціальній тканині; з’являються вогнищеподібні тіні середньої інтенсивності з нечіткими контурами та схильністю до злиття, сегментарні, часткові набряки, симптом «повітряної бронхограми». Рентгенологічні ознаки відображають зміни у легенях внаслідок підвищеної порозності судин, порушень гемодинаміки в малому колі кровообігу, розладів мікроциркуляції та реакції плеври.
ІІ стадія (рання проліферативна стадія) триває від кількох годин до 3–5 днів і супроводжується вираженим інтерстиціальним набряком, клітинною інфільтрацією легень, проліферацією альвеолоцитів 2-го типу. Спостерігаються порушення синтезу сурфактанту та його руйнування. Згодом приєднується «затоплення» альвеол ексудатом.
Несприятливі прогностичні симптоми:
а) нестабільний АТ;
б) потреба в постійному використанні великої кількості розчинів для інфузійної терапії з метою підтримання САТ на критичному рівні за умови зупинки кровотечі та корекції функцій ушкоджених органів;
в) підвищення центрального венозного тиску, що прогресує, за зниженого АТ;
г) наявність артеріальної гіпоксемії (РаО2 <70 мм рт. ст.) за примусової гіпервентиляції та гіпокапнії;
ґ) підвищення РСО2 артеріальної крові без порушень центральної регуляції та первинного ураження апарату зовнішнього дихання;
д) підвищена кровоточивість тканин на тлі гіпокоагуляції, яка прогресує;
е) клініко-рентгенологічні ознаки набряку легень;
є) клінічна картина набряку легень;
ж) відсутність позитивної динаміки на електроенцефалограмі.
У разі неадекватного лікування або продовження дії чинників наростає гостра дихальна недостатність і стан пацієнта потребує зміни режиму ШВЛ. У легенях вислуховують розсіяні сухі хрипи на вдиху та видиху, крепітацію. Симптоми надмірного збудження чергуються з періодами загального пригнічення, м’язової гіпотонії, артеріальної гіпотензії. Прогресують ознаки порушення гомеостазу (підвищення центрального венозного тиску; збереження дефіциту об’єму крові, що циркулює; зниження рН; збільшення гліколізу та глюконеогенезу, ліполізу, гіперкоагуляції; циркуляторна гіпоксія; гіпокаліємія).
Прогностично несприятливими ознаками є збільшення задишки, тахікардія, поява та збільшення вираженості олігурії, збереження порушень периферичного кровообігу (централізація кровообігу, мале кровонаповнення за один серцевий цикл, підвищення опору току крові, периферичних судин), застій у шлунку, лабільність рівня натрію в крові. Чим тяжчий перебіг, тим менша тривалість цієї стадії захворювання.
ІІІ стадія — пізня проліферативна стадія (гострої дихальної недостатності). Для цієї стадії характерне «опечінкування» легеневої тканини з утворенням гіалінових мембран, шунтування крові та подальша деструкція альвеол, капілярів і розвиток фіброзу. Це стадія ЛН, яка прогресує. За тяжкого перебігу синдрому вона може починатися вже наприкінці 1-ї доби (інколи після поліпшення стану та клінічної стабілізації) і тривати 3–4 доби. Характерними для зазначеного періоду захворювання є такі симптоми:
а) спонтанне збільшення вираженості задишки;
б) підвищення САТ та ДАТ;
в) збільшення хвилинного об’єму серця в 2 рази і більше;
г) стійка гіпоксемія (РаО2 <70 мм рт. ст.);
ґ) зростання альвеолярно-артеріальної різниці за киснем >20 мм рт. ст.;
д) збільшення шунтування в легенях до 15–20% серцевого викиду (у разі збільшення >30% самостійне дихання неможливе), зниження реакції на інгаляції газових сумішей із підвищеною концентрацією кисню;
е) гіперкоагуляція, що прогресує (фібриноген >5 г/л), тромбіновий час і толерантність плазми крові до гепарину знижені, однак можуть бути і підвищеними;
є) погіршення рентгенологічної картини;
ж) повторний розвиток гіповолемії на тлі нормального або підвищеного центрального венозного тиску і порушень периферичного кровообігу;
з) гіперосмолярна та позаклітинна дегідратація;
и) збільшення катаболізму (підвищення рівня азотистих шляхів, калію, ліпідів крові);
і) підвищення метаболічного ацидозу залежно від порушень водно-електролітного обміну;
ї) збільшення фізіологічного мертвого простору.
За гострої пневмонії, виниклої при ГРДС, розвивається синдром респіраторно-гемодинамічної недостатності, для якого характерні блідість шкіри з мармуровим малюнком чи з сірим або землистим відтінком, дифузний ціаноз, ціаноз губ і слизових оболонок. Спостерігаються часте поверхневе дихання з частотою дихальних рухів >60 за 1 хв або дихання за типом «гойдалки» з участю глибоких шийних м’язів, патологічні типи дихання; співвідношення частоти дихальних рухів до ЧСС <1 : 2,9–1 : 2; тахікардія (ЧСС 140 за 1 хв і більше). Виявляють збільшення розмірів печінки. Підвищується САТ і ДАТ, центральний венозний тиск. Знижується РаО2 артеріальної крові, зростає РаСО2 (до 40–50 мм рт. ст.), змінюється рН (<7,2) і буферні основи (ВЕ >11 ммоль/л); виникають гіперкоагуляція, гіпокаліємія; сповільнюється фібриноліз.
Згодом на тлі зазначених порушень гомеостазу прогресують порушення свідомості від сопору до коми, СН, гіпоксія міокарда та порушення коронарного кровообігу, а також гіпертензія в малому колі кровообігу. Рентгенологічно для цього періоду характерні зливні інфільтрати, «повітряна бронхограма», тяжкість внаслідок розвитку пневмофіброзу. Якщо причини розвитку ГРДС позалегеневі, то з перших моментів його виникнення можливі приєднання інфекції та розвиток пневмонії. У частини хворих відзначають зворотний розвиток процесу.
ІV стадія (стадія відновлення фізіологічних процесів) характеризується розвитком «мармурової» легені в разі продовження патологічного процесу, коли на тлі масивного «опечінкування» легеневої тканини виникають крововиливи, поодинокі повітряні ділянки та ділянки запалення. На тлі множинних тромбів і товстих гіалінових мембран починається розростання сполучної тканини. У разі приєднання гнійно-запальних ускладнень відбувається генералізація інфекції та розвивається сепсис. Прогноз у такому разі несприятливий.
Несприятливі прогностичні симптоми:
а) неможливість самостійного дихання;
б) розвиток і поглиблення коми;
в) відсутність синхронного дихання з вентилятором (цього досягають за допомогою релаксантів);
г) гранично низький РаО2 (50–40 мм рт. ст.) за відносно високого РаО2 (>40 мм рт. ст.) у разі збагачення повітряної суміші для ШВЛ киснем;
ґ) високий катаболізм (втрата маси тіла на 1–2 кг за добу, високий вміст азотистих шлаків у сироватці крові);
д) декомпенсований метаболічний ацидоз (рН <7,2);
е) наростання ішемії міокарда за даними ЕКГ;
є) жовтяничність склер і шкіри;
ж) прогресування запальних процесів (дифузне розростання сполучної тканини у легенях та різке скорочення їхньої дихальної поверхні, абсцедування);
з) септикопіємія.
Зазначені процеси, а також судоми, гіпо-, гіпертермія, олігурія з підвищенням рівня азоту в сироватці крові, геморагічний синдром свідчать про наростання ГРДС.
Лікування ГРДС викладено в Наказі МОЗ України [19] та інших публікаціях [8, 36] (алгоритм 3.23).
Алгоритм 3.23. Інтенсивне лікування ГРДС Крок 1. Лікування основного захворювання. Оксигенотерапія є основним елементом інтенсивного лікування, але вона малоефективна, оскільки спостерігається високий рівень шунтування крові в легенях. При частоті дихання >30 за 1 хв та РаО2 <50 мм рт. ст. проводять інтубацію трахеї та ШВЛ і часткову емульсійну вентиляцію легень з перфтораном. Прональна позиція (хворий лежить на животі) покращує оксигенацію за рахунок розправлення ателектазів. Крок 2. Пульс-терапія ГК з метою зменшення проникності альвеол і підтримання АТ на оптимальному рівні:
Крок 3. Зменшення легеневої обструкції за допомогою β-адренолітиків:
Крок 4. Корекція АТ при значному його зниженні:
Крок 5. Інша терапія захворювання:
|
Протокол терапії гострого тяжкого респіраторного синдрому розроблено спеціалістами Palmela Youde Nethersole Eastern Hospital (Гонконг, КНР).
Антибактеріальна терапія:
- левофлоксацин по 500 мг 1 раз на добу в/в або перорально;
- кларитроміцин по 500 мг 2 рази на добу + амоксицилін/клавуланова кислота по 625 мг 3 рази/добу (за підозри на туберкульоз, а також дітям і вагітним).
Рибавірин і метилпреднізолон. Цю комбінацію приєднують до препаратів антибактеріальної терапії у таких випадках:
- рентгенологічні ознаки розповсюдженої або двобічної пневмонічної інфільтрації;
- відсутність позитивної рентгенологічної динаміки;
- лихоманка, яка зберігається більше 2 діб від початку терапії;
- рентгенологічні, клінічні або лабораторні ознаки прогресування захворювання;
- SaO2 <95% при диханні навколишнім повітрям.
Режим дозованої глюкокортикоїдної терапії (курс лікування — 21 день):
- метилпреднізолон по 1 мг/кг 3 рази на добу в/в за 1 год протягом 5 діб;
- впродовж наступних 5 діб метилпреднізолон по 1 мг/кг 2 рази на добу в/в;
- протягом наступних 5 діб преднізолон по 0,5 мг/кг 2 рази на добу перорально;
- протягом наступних 3 діб преднізолон по 0,5 мг/кг/добу перорально;
- протягом наступних 3 діб по 0,25 мг/кг/добу перорально.
Режим дозування рибавірину (курс лікування — 10–14 діб):
- рибавірин по 400 мг 3 рази на добу в/в протягом 3 діб (або до стабілізації стану хворого);
- потім рибавірин по 1200 мг 2 рази на добу перорально.
Пульс-терапія метилпреднізолоном:
- застосовується у випадку лімфоцитопенії або при поглибленні негативної рентгенологічної динаміки зниження SaO2;
- пульс-терапія проводиться з використанням метилпреднізолону 1000 мг/добу в/в протягом 2 діб, а потім продовжують терапію ГК у стандартному режимі.
Схема терапії, визнана однією з найбільш ефективних за даними результатів лікування хворих на тяжкий ГРДС у центральних госпіталях провінції Гуандун (КНР):
- левофлоксацин по 500 мг 1 раз на добу в/в або по 250 мг 2 рази на добу в/в + азитроміцин по 500 мг/добу в/в;
- інтерферон α по 3 млн ОД/добу в/в;
- за відсутності динаміки та у разі наростання вираженості клінічних і рентгенологічних симптомів призначають метилпреднізолон в/в по 160 мг при ураженні однієї частки та 320 мг або 720 мг — при ураженні двох часток протягом 5–14 діб;
- при SaO2 <96% призначають інгаляції вологим киснем (3–5 л/хв);
- у разі неефективності допоміжної вентиляції вивчають можливість застосування ШВЛ та призначення пацієнту імуноглобулінів або/чи імуномодуляторів.
Тактику лікування хворих з різними стадіями ГРДС наведено в алгоритмі 3.24.
Алгоритм 3.24. Лікування хворих з різними стадіями ГРДС Лікування І стадії: 1. Перфторан застосовується як плазмозамінний засіб із газотранспортною функцією. Перфторан вводять в/в струминно або краплинно в дозі 5–30 мл/кг маси тіла (дорослим). Ефект препарату підвищується, якщо під час і після його інфузії протягом доби хворий дихає повітряною сумішшю, збагаченою киснем (40–50%). 2. ГК (преднізолон, метилпреднізолон, гідрокортизон, дексаметазон) зменшують набряк, пов’язаний з пошкодженням легень (так званий протишоковий ефект), зменшують тонус судин опору і збільшуючи тонус ємнісних судин, знижують продукцію гістаміну і запалення слизової оболонки бронхіол. За добу в перерахунку на преднізолон можна вводити до 1000 мг в/в. 3. Гепаринотерапія: 500–1000 ОД/год під контролем АЧТЧ протягом 8 діб, з подальшим переходом на еноксапарин по 0,4 мл 2 рази на добу. 4. N-ацетилцистеїн по 200 мг 2–3 рази на добу. 5. Обмеження інфузії/трансфузій, діуретики для зменшення набряку легень (слід віддати перевагу фуросеміду, який чинить судинорозширювальну дію на вени і зменшує застій крові у легенях ще до початку сечогінного ефекту). 6. Екзогенні сурфактанти: інгаляції сурфактанта через небулайзер необхідно почати якомога раніше (вітчизняні препарати: сурфактант BL або сурфактант HL у вигляді 3% емульсії, доза — 200–250 мг/добу). 7. НПЗП (диклофенак) і антигістамінні засоби (хлоропірамін, цетиризин, лоратадин) впливають на систему згортання крові, зменшують проникність судин, пригнічують запальні реакції. 8. Нітрати (ізосорбіду динітрат, мононітрат) в/в, які діють на вінцеві і венозні судини, сприяють розвантаженню малого кола кровообігу. Нітропрусид натрію швидко і значно знижує АТ, тому спричиняє гіпотензію (його вводять під суворим контролем АТ). 9. Кардіотоніки (допамін, добутамін) застосовують при низькому серцевому викиді та артеріальній гіпотензії. 10. Неінвазивна респіраторна підтримка: з метою усунення гіпоксії здійснюється підбір адекватного режиму кисневої терапії з динамічним контролем газового складу крові (з підтриманням РаО2 на рівні не менше 60 мм рт. ст.). Доставка кисню може здійснюватися через маску або носовий катетер; у разі неефективної оксигенації показана ШВЛ при частоті дихання 30/хв). Лікування ІІ стадії: 1. Інвазивна респіраторна підтримка («безпечна» ШВЛ). 2. Прийом — «відкриття» альвеолостазів (лежачи на животі). 3. ШВЛ в позиції (хворий лежить на животі). 4. Комбінація з нереспіраторними і фармакологічними методами. Лікування ІІІ стадії: Додатково призначається лікування поліорганної недостатності та гнійно-септичних ускладнень. |
Профілактика ГРДС полягає у запобіганні розвитку захворювань, які спричиняють його виникнення.