Трихінельоз — це паразитарне захворювання з групи гельмінтозів. Збудниками є представники нематод (круглих хробаків) роду Trichinella. Зараження відбувається при вживанні сирого або недостатньо просмаженого м’яса, що містить личинки трихінел. Трихінельоз поширений у всьому світі, винятком є австралійський континент. За рік реєструють близько 10 тис. нових випадків гельмінтозу. Причина більшості з них — Trichinella spiralis, хоча регіонарно можуть відзначати й інші види збудників: T. pseudospiralis, T. nativa, T. nelsoni та T. britovi, T. papuae. З морфологічної точки зору, трихінели практично ідентичні. Їх основна особливість полягає в нездатності породжувати потомство між різними видами.
Періодично фіксують спалахи захворювання:
Вважається, що збудник трихінельозу вперше виявлений у 1835 р. у Лондоні молодим студентом Джеймсом Педжетом (James Paget), який пізніше став відомим лікарем-клініцистом. Педжет зафіксував звапнілі капсули в м’язах людського трупа. При вивченні зразків у мікроскопі він виявив маленьких хробаків усередині цих капсул.
Загальні характеристики нематод роду Trichinella представлені у табл. 1.
Властивість | Опис |
Розміри | Нематоди роду Trichinella — дуже дрібні черв’яки. Жіночі особини досягають 0,4 см завдовжки, чоловічі — до 0,2 см. |
Будова тіла | Тіло самки звужене у передній частині, тіло самця має рівномірну товщину. На ротовому кільці є капсула, яка має стилет. |
Розмноження | Після процесу запліднення самці трихінел гинуть, а самки починають продукувати живих личинок. Тривалість виділення личинок сягає 4–6 тиж, після чого паразити гинуть. |
Трихінели умовно поділяються на 2 великі групи:
Виділено кілька видів трихінел, здатних утворювати капсули. Деякі з них поширені повсюдно, інші мають певний ареал проживання. Також різні і тварини, у яких паразитують нематоди:
Серед безкапсульних видів трихінел патогенними для людини є:
Трихінела належить до групи біогельмінтів — паразитів, життєвий цикл яких проходить в організмі 2 або більше хазяїв. Захворювання має природну осередковість: найбільше нових випадків фіксують в ендемічних районах. Паразит здатний жити і розвиватися в організмі людини, свиней, щурів, ведмедів, інших м’ясоїдних та всеїдних ссавців.
Особливість життєвого циклу трихінели — паразит може проходити всі стадії розвитку в одному хазяїні, таким чином він стає і проміжним, і остаточним.
На різних стадіях життєвого циклу збудники трихінельозу мають характерну локалізацію:
Шлях передачі трихінельозу — харчовий. Зараження трихінельозом відбувається при поїданні м’яса, що містить живих личинок збудника. Найчастіше джерелом інвазії стає свинина чи м’ясо диких тварин — кабана, ведмедя та борсука. Вплив високої температури вбиває личинок трихінел. Однак усередині великих шматків м’яса вони можуть вижити навіть при термічній обробці. Технології соління та копчення м’яса недостатньо ефективні: паразити гинуть лише у поверхневих шарах продукту. У свинячому салі личинки зберігають життєздатність у м’язових волокнах. Таким чином, заразитися можна при вживанні сирих, непрожарених, копчених чи солоних свинини, дичини, сала.
Подальший розвиток паразита схематично можна описати так:
Негативна дія круглих хробаків на організм людини пов’язана з життєдіяльністю паразитів. Вони викликають:
Трихінельоз — це захворювання, що характеризується різноманітними клінічними проявами та змінною тривалістю інкубаційного періоду. Час з моменту зараження до появи симптомів варіює в межах 1–5 тиж. У більшості пацієнтів він становить 2–3 тиж. Короткий період інкубації є ознакою більш тяжкого перебігу гельмінтозу.
Детальна інформація клінічних проявів захворювання представлена у табл. 2.
Симптоми | Опис |
Початкові прояви | До початкових симптомів трихінельозу належать:
|
Лихоманка | Лихоманка при трихінельозі буває:
Температура тіла може підвищуватися до фебрильних (39 °C) та високих показників (41 °C). Тривалість лихоманки — від кількох днів за кілька місяців при тяжкому перебігу гельмінтозу. |
Абдомінальні симптоми | У деяких пацієнтів додатково до перелічених вище проявів розвивається біль у животі, порушується стул, що, ймовірно, пов’язано з активністю дорослих трихінел в кишечнику. |
Набряковий синдром | Прогресування захворювання супроводжується характерними симптомами, які з’являються на тлі підвищеної температури тіла:
|
Міалгія | Важливим клінічним симптомом для диференційної діагностики трихінельозу є біль у м’язах. Для нього характерні:
|
Дерматологічні симптоми | Елементи висипу при трихінельозі різноманітні:
Часто висип нагадує кір і скарлатину. Він зберігається на шкірі від кількох годин до кількох днів. |
Неврологічні прояви | На тлі тяжкої лихоманки можуть з’являтися симптоми ураження нервової системи:
|
Гематологічні ознаки | На початку захворювання з’являється характерна гематологічна ознака трихінельозу — еозинофілія. Відносна кількість еозинофілів значно збільшується, в деяких випадках досягаючи 70–90% загальної кількості лейкоцитів. Як правило, є пряма залежність рівня еозинофілії та тяжкості перебігу гельмінтозу. У поодиноких випадках тяжка форма трихінельозу не супроводжується підвищенням рівня еозинофілів. Зміни в плазмі крові зберігаються протягом тривалого часу, до 5–6 міс. |
У вагітних трихінельоз зазвичай має легку форму, не порушуючи перебіг вагітності та не впливаючи на плід. Діти також найчастіше переносять це захворювання легко, проте тяжкі форми хвороби та ускладнення не виключені.
У дорослих тяжкий перебіг гельмінтозу зазвичай фіксують на фоні:
Період одужання залежить від тяжкості захворювання. При адекватному обсязі терапії легкі форми минають протягом 1–2 тиж. Помірна еозинофілія зберігається протягом 1–3 міс. При середньотяжкому перебігу одужання настає через 3–4 тиж, але симптоми астенії зберігаються до 2 міс. Після тяжкого перебігу трихінельозу період реабілітації затягується до 1,5 року і більше. Можливі тривалі астенія та психотичні розлади.
Діагноз базується на сукупності клінічних, лабораторних та епідеміологічних даних. Клінічні симптоми трихінельозу детально описані вище.
У лабораторній діагностиці трихінельозу використовують методики виявлення антитіл до антигенів паразиту. Серологічні дослідження проводять у динаміці, тому що титр при захворюванні зростає:
Важливо відзначити, що результати серологічних реакцій можуть бути негативними у перші 2–3 тиж після зараження. Тому за наявності клінічних ознак трихінельозу та негативних серологічних реакцій діагностика потребує додаткового часу та уваги.
Епідеміологічний анамнез відіграє важливу роль у діагностиці трихінельозу, особливо у випадках, коли зафіксовано спалахи захворювання, спричинені вживанням одного й того ж зараженого м’яса, сала, ковбасних виробів та субпродуктів.
Основний напрямок лікування трихінельозу — антигельмінтні лікарські засоби. Найбільший ефект від етіотропної терапії досягається при її проведенні протягом перших 3 тиж після зараження, оскільки протигельмінтні препарати погано абсорбуються та діють у кишечнику. У цей період велика кількість самок трихінел знаходиться саме у просвіті кишки, при цьому кількість личинок у м’язах невелика. Також ранній початок впливає на переносимість лікарських засобів.
У схему лікування трихінельозу входять такі антигельмінтні препарати:
Антигельмінтні препарати спричиняють загибель круглих черв’яків, що може збільшити вираженість алергічних проявів. Для їх купірування схему лікування трихінельозу доповнюють системними глюкокортикостероїдами, які чинять десенсибілізуючу, протизапальну та дезінтоксикаційну дію. Преднізолон вводять парентерально (внутрішньом’язово або внутрішньовенно), добова доза становить 60–100 мг протягом 7 днів, потім дозу слід знизити.
Для зниження інтенсивності абдомінального болю застосовують 0,25% розчин прокаїну. Препарат вводять внутрішньовенно краплинно у дозі 50–60 мл.
Після закінчення етіотропної терапії при необхідності застосовують:
Ускладнення трихінельозу зазвичай пов’язані з активністю паразитів та гіперреакцією організму на їх присутність. Найчастіше діагностують:
Ускладнення можуть загрожувати життю пацієнта. У деяких випадках необхідне надання медичної допомоги, а в інших — переведення хворого на відділення реанімації.
Заходи щодо профілактики трихінельозу проводяться на особистому та громадському рівні.
Особиста профілактика:
Загальна профілактика:
Трихінельоз належить до небезпечних паразитарних захворювань, прогноз при цій інвазії індивідуальний для кожного пацієнта. При своєчасній діагностиці та раціональному обсязі терапії він сприятливий. Повне одужання настає у 80–90% випадків.
При тяжких формах із великим ураженням м’язів та розвитком ускладнень прогноз несприятливий. Летальність при трихінельозі може досягати 5–10% за даними різних джерел.
Чинники несприятливого прогнозу: