Сірчана пробка — скупчення надмірної кількості вушної сірки, яке повністю або частково блокує просвіт зовнішнього слухового проходу. У латинській термінології «скупчення» позначається як «cerumen». Сірчана пробка — одна з найпоширеніших причин розвитку тимчасових порушень слуху у осіб похилого та старечого віку (старше 65 років), хоча його можна діагностувати у пацієнтів будь-яких вікових категорій.
Вушна сірка — воскоподібна речовина жовтувато-сірого кольору, що продукується спеціальними церумінозними залозами. За своєю будовою це трубчасті екзокринні залози, тобто такі, які виводять секрет, що виробляється на поверхню тіла через протоки. Ці залози знаходяться досить глибоко — у хрящовому відділі слухового проходу. Їхні вивідні протоки відкриваються у верхню третину волосяних фолікулів зовнішнього вуха, крім того, частина проток залоз виходить безпосередньо на поверхню шкіри слухового проходу. Така будова забезпечує постійне фізіологічне виділення сірки назовні.
Церумінозні залози є спеціалізованим видом потових залоз. Згідно із загальноприйнятою класифікацією залоз людського організму вони належать до розряду мікроапокринових.
Крім секрету, що продукується безпосередньо церумінозними залозами, до складу вушної сірки входить ціла низка біологічних структур та хімічних сполук:
Існують гендерні та етнічні відмінності у властивостях вушної сірки у різних груп населення:
У дорослої здорової особи щомісяця виділяється в середньому 15–20 мг вушного секрету. За нормального функціонування організму відбувається фізіологічний процес видалення його надлишків. Секрет виділяється церумінозними залозами у вигляді в’язкої маси, яка поступово перетворюється на тверді грудочки і кірки. Потім унаслідок рухів нижньощелепного суглоба і передньої стінки слухового проходу при розмові або жуванні їжі ці частинки сірки відшаровуються, просуваються назовні та випадають з вуха.
Основні функції вушної сірки:
Патологічне скупчення вушної сірки утворюється за низки анатомічних і функціональних особливостей слухового проходу людини, і навіть під впливом зовнішніх чинників. Найбільш значущі причини:
На ранніх стадіях сірчана пробка може не проявляти себе, розвиваючись без жодних проявів. Надалі з’являється характерна симптоматика:
Крім типових симптомів сірчаної пробки, у частини пацієнтів можливі рідкісні прояви хвороби, які зумовлені подразненням барабанної перетинки та рефлекторною реакцією організму:
Варто зазначити, що через сірчана пробка вухо болить не завжди. За інших симптомів, особливо рефлекторних, пацієнти рідко звертаються за медичною допомогою до отоларинголога, що загрожує розвитком ускладнень.
Для підтвердження діагнозу сірчаної пробки у вусі необхідно виконати оториноскопію або отомікроскопію — огляд зовнішнього слухового проходу та барабанної перетинки за допомогою спеціальних приладів.
Під час дослідження звертають увагу на такі ознаки:
Больовий синдром може розвиватися не тільки при подразненні барабанної перетинки сірчаними масами, а й за інших патологічних станів. Причини патології представлені в табл. 1.
Патологія | Опис |
Чужорідне тіло | Сторонні тіла слухового проходу можуть мати різноманітне походження. Це можуть бути як органічні об’єкти (наприклад зернятко, частина комахи, грудка вати), так і об’єкти неорганічної природи (монета, ґудзик, батарейка тощо). Попадання будь-якого стороннього предмета у вухо супроводжується больовими відчуттями, подразненням та запаленням стінок слухового проходу. Тривале перебування стороннього тіла загрожує серйозними ускладненнями аж до травматичної перфорації барабанної перетинки. Оптимальний варіант лікування — терміново звернутися до лікаря-оториноларинголога для кваліфікованого видалення стороннього тіла та запобігання розвитку можливих ускладнень. |
Холестеатома | Холестеатома — доброякісне пухлиноподібне утворення, що розвивається в середньому вусі. За своєю будовою це інкапсульована порожнина, вистелена багаторядним плоским епітелієм і заповнена кристалами холестерину, злущеними лусочками клітин, що ороговіли, і кератиновим детритом. Ця патологія розвивається на тлі хронічного гнійного середнього отиту і супроводжується стійким ниючим болем. Небезпека холестеатоми полягає в її руйнівному впливі на кісткові структури середнього та внутрішнього вуха. Унаслідок патологічного процесу розвиваються кохлеовестибулярні порушення, парези та паралічі лицьового нерва, менінгіт, абсцес головного мозку. |
Отомікоз | Отомікоз — інфекційно-запальне ураження зовнішнього та середнього вуха, спричинене патогенними грибами. Найчастішими збудниками є гриби роду Aspergillus. Отомікоз найчастіше розвивається і на тлі хронічних запальних захворювань вуха, тривалого прийому антибактеріальних препаратів, ендокринних захворювань, імунодефіцитних станів. Клінічно отомікоз проявляється стійким болем та почуттям закладеності у вусі, які прогресивно збільшують вираженість, виділеннями, лущенням шкіри слухового проходу, вираженим зниженням слуху. Характерна швидка деструкція тканин середнього вуха з розвитком мастоїдиту, лабіринтиту, парезу лицьового нерва. |
Герпес | При вушному герпесі вірус уражує лицьовий та присінково-завитковий нерв. Це викликає різкий, пульсуючий, стріляючий біль глибоко всередині вуха, який поширюється на всю голову. Крім болю, пацієнт скаржиться на сильний свербіж, поколювання та оніміння в середині вуха, запаморочення, шум і дзвін у вухах. Також страждає слух, розвивається відчуття «закладеності».
Можуть проявлятися симптоми ураження лицьового нерва: опущення куточка рота, неможливість повністю заплющити око та наморщити лоба на ураженому боці. Крім того, патологія супроводжується підвищеною температурою тіла, загальною слабкістю та нездужанням. |
Основним методом лікування сірчаної пробки є його видалення із зовнішнього слухового проходу. Перед його вилученням необхідно попередньо розм’якшити сірчані маси. Це пов’язано з тим, що видалення щільної сірчаної пробки не тільки супроводжується неприємними суб’єктивними відчуттями, але і становить небезпеку пошкодження шкіри слухового проходу, барабанної перетинки та структур середнього вуха.
Після видалення сірчаної пробки можна фіксувати тимчасовий шум у вухах, відчуття закладеності вуха. Зазвичай такі симптоми зникають протягом кількох днів після маніпуляції.
Широко використовується метод видалення сірчаних мас із слухового проходу шляхом його промивання водою під тиском. Перед проведенням подібної процедури важливо з’ясувати в анамнезі, чи не було у пацієнта в минулому травм чи захворювань вуха, які супроводжувалися перфорацією барабанної перетинки. Це важливо для запобігання можливому потраплянню рідини в середнє вухо під час маніпуляції з подальшим розвитком отиту або інших ускладнень. При підозрі на перфорацію барабанної перетинки видалення надмірної кількості сірчаних мас виконують «сухим» методом (кюретажем), за відсутності протипоказань — за допомогою шприца Жане. Однак цю процедуру не можна вважати абсолютно безпечною. Можливі ускладнення внаслідок недотримання порядку проведення процедури:
На сьогодні гарною заміною описаної вище методики є використання іригаторів. У практичній роботі лікарів-оториноларингологів широко використовують електронні іригатори, принцип роботи яких заснований на імпульсній подачі рідини під тиском та регулюванні сили струменя. Переваги цього методу:
Видалення сірчаної пробки методом аспірації проводиться під візуальним контролем мікроскопом. Електровідсмоктувач створює локальний негативний тиск у слуховому проході за допомогою всмоктування повітря, видаляючи сірчані маси. Регулювання потужності всмоктування дозволяє підібрати оптимальну силу для виконання маніпуляції у конкретного пацієнта. Важливою перевагою цього методу є можливість використання навіть за наявності перфорації барабанної перетинки.
Кюретаж — механічне очищення слухового проходу спеціальними мікрохірургічними інструментами (кюретки, щітки, петлі), за допомогою яких лікар відокремлює і витягує сірчану пробку і епітеліальні клітини, що відлущилися. Ця процедура проводиться під візуальним контролем із використанням операційного мікроскопа.
Процедура церуменолізису, або розм’якшення сірчаних пробок, заснована на застосуванні спеціальних речовин, які сприяють розчиненню та розрідженню щільних скупчень сірки у вусі.
Для розм’якшення сірчаних пробок у вухах використовують комплексні засоби гігієни, до складу яких входять:
Церуменолітичні засоби наносять у слуховий прохід і вони поступово вбираються, розм’якшуючи та розчиняючи сірку. Цей метод можна використовувати як самостійно, так і в комплексній процедурі очищення вуха іншими способами. Перевага церуменолізису — щадний вплив на слизову оболонку слухового проходу.
Лікарські засоби для видалення сірчаних пробок з вух випускають у різних формах: крапель, спрея та розчину. Підбір необхідного препарату в потрібній лікарській формі дозволяє індивідуально підійти до вирішення проблеми сірчаних пробок для кожного пацієнта. Комбіноване застосування медикаментозних та інструментальних методів часто дає найкращі результати.
За відсутності своєчасної діагностики та лікування ця патологія може давати низку ускладнень, представлених у табл. 2.
Ускладнення | Опис |
Запалення | Довго існуюча сірчана пробка, подразнюючи слизову оболонку, часто є причиною розвитку зовнішнього отиту. При цьому відмічають болісність, свербіж шкіри слухового проходу, гноєтечу. Запальний процес може поширитися на сусідні ділянки: формуються фурункули та абсцеси привушної зони. |
Травматичні ушкодження | Спроби самостійного видалення щільно фіксованого сухого пробки з використанням різних предметів (сірників, скріпок, в’язальних спиць тощо) супроводжуються механічною травматизацією епітеліальної оболонки слухового проходу, пошкодженням барабанної перетинки аж до її перфорації. |
Інфекції | Порушення фізіологічного процесу очищення слухового проходу створює сприятливе середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів: сірчана пробка ускладнюється бактеріальною або грибковою інфекцією. |
Хронізація процесу | У запущених випадках сірчана пробка викликає стійкі дегенеративно-дистрофічні зміни шкіри слухового проходу з порушенням її еластичності та функціонування сальних залоз. Унаслідок цього страждає механізм самоочищення, що робить процес рецидивним та хронічним. |
Основні профілактичні заходи для запобігання розвитку сірчаної пробки:
При своєчасній діагностиці та адекватному лікуванні прогноз, як правило, сприятливий. Повне усунення наявної сірчаної маси за відсутності запальних ускладнень закінчується повним відновленням слуху та нормальним функціонуванням вуха.
При запущених формах сірчаної пробки, ускладнених хронічним зовнішнім отитом, прогноз погіршується. На тлі тривалого запалення та травмування відбувається рубцювання, деформація, облітерація слухового проходу, що нерідко супроводжується стійким порушенням слуху.
Крім того, деструктивні зміни шкіри слухового проходу та зниження її еластичності порушують механізм природної евакуації сірки. Унаслідок цього процес стає хронічним. Таким пацієнтам потрібна регулярна допомога лікаря з видалення сірчаних мас.