Круп — це один з найбільш поширених і потенційно життєзагрозливих синдромів у дітей молодшого віку. Порушення дихання розвивається внаслідок:
Симптоми крупа, як правило, розвиваються гостро. У пацієнтів відмічають:
Ці симптоми є наслідком набряку і запалення слизової оболонки гортані та розміщених нижче відділів дихальних шляхів, що перешкоджають нормальному проходженню повітря. У тяжких випадках круп закінчується гострою дихальною недостатністю, за якої необхідна екстрена медична допомога.
Пік захворюваності діагностують у дітей віком від 2 до 3 років, що пов’язано з анатомічними особливостями дихальних шляхів.
Залежно від причин і характеру патологічного процесу виділяють 2 основні форми:
Справжній круп — це гостре запальне захворювання, при якому уражуються безпосередньо голосові зв’язки та прилеглі тканини гортані. Причиною справжнього крупа є фібринозні нальоти на голосових зв’язках та слизовій оболонці гортані, характерні для дифтерії.
Хибний круп — це вірусна інфекція дихальних шляхів, у клінічній картині якої також фіксують симптоми стенозу, причому без безпосереднього ураження голосових зв’язок. Причиною захворювання є патогенні віруси та їх асоціації. Запальний процес локалізується не тільки в слизовій оболонці гортані, але також у трахеї та бронхах.
За допомогою вірусологічних лабораторних досліджень встановлено, що найчастішими збудниками захворювання на хибний круп є віруси грипу та парагрипу. Ці висококонтагіозні мікроорганізми легко передаються повітряно-краплинним шляхом, викликаючи ураження слизової оболонки дихальних шляхів з небезпечними ускладненнями, зокрема крупом:
Більш рідкісними причинами розвитку хибного крупа є:
Бактеріальний обструктивний ларингіт діагностують рідко, проте роль бактеріальної флори в патогенезі захворювання не можна повністю ігнорувати. При гострій респіраторній вірусній інфекції (ГРВІ), спровокованій респіраторними вірусами, відбувається активація умовно-патогенних бактерій, які в нормі знаходяться у верхніх дихальних шляхах як сапрофітна мікрофлора. Ці бактерії, серед яких найбільш поширені стрептококи, стафілококи, гемофільна паличка, можуть приєднуватися до вірусного запального процесу та збільшувати його вираженість. Також зафіксовано випадки нозокоміальної інфекції при внутрішньолікарняному інфікуванні госпіталізованих пацієнтів із вірусним ларинготрахеїтом. Попадання високовірулентних штамів бактерій (синьогнійної палички, золотистого стафілокока, клебсієли та ін.) викликає розвиток тяжких форм гнійно-деструктивних ускладнень, при яких показані термінові реанімаційні заходи.
Анатомічні та фізіологічні особливості будови гортані та трахеї, характерні для дитячого віку, підвищують ймовірність розвитку крупа. Найбільше значення мають:
Крім локальних особливостей будови гортані та трахеї, відмічають низку загальних факторів, що спричиняють круп:
Поширеність захворювання різна в різних вікових групах:
Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять особи з вираженими проявами респіраторних інфекцій, особливо в період максимальної концентрації вірусу в їх виділеннях. Хворий стає заразним за добу або 2 до початку розвитку перших симптомів і залишається таким протягом близько 7–10 днів з моменту захворювання. Тривалість періоду, коли інфікована людина становить небезпеку для оточуючих, скорочується до 5–8 днів при повторному інфікуванні тим самим штамом вірусу. Пацієнти з безсимптомним перебігом респіраторної інфекції називаються вірусоносіями. Оскільки у них відсутні катаральні прояви, вони виділяють менше збудників у довкілля, тому ризик передачі інфекції іншим знижується.
Випадки крупа, викликаного вірусами парагрипу, реєструються цілий рік, проте їх кількість зростає в холодну пору року. У цьому спостерігається певна закономірність залежно від конкретного типу вірусу парагрипу:
В епідеміологічних дослідженнях встановлено, що спалахи парагрипу мають певну циклічність. Для вірусів І та ІІ типів цей цикл становить близько 2 років, тоді як для вірусу ІІІ типу — близько 4 років. Це означає, що захворюваність на гострий обструктивний ларингіт зростає з такою ж періодичністю.
Вірусне ураження слизової оболонки гортані запускає цілий каскад патологічних процесів:
Унаслідок патологічних змін відбувається звуження просвіту в надгортанній ділянці (ділянка дихальних шляхів над гортанню). Компенсаторно у дитини змінюється характер дихання: воно стає частішим і глибоким. У міру прогресування патологічного процесу та подальшого звуження просвіту дихальних шляхів компенсаторні можливості виснажуються. Потік повітря, що проходить через звужену ділянку, стає турбулентним, що клінічно проявляється стридором — шумним диханням зі свистом, яке особливо добре чутне на вдиху, — це є провідною ознакою крупа у дітей.
Сильне напруження дихальних м’язів під час вдиху викликає западання піддатливих ділянок грудної клітки — міжреберних проміжків, надключичних ямок. На цій стадії розвивається гіпоксія — нестача кисню в тканинах і гіперкапнія — надмірне накопичення вуглекислого газу в організмі. Дихальна недостатність швидко прогресує, без своєчасної терапії вона може закінчитися зупинкою дихання — станом, що загрожує життю.
Перші ознаки крупа неспецифічні: на початку хвороби домінують загальні симптоми респіраторної інфекції:
Специфічні симптоми вірусного крупа з’являються дещо пізніше. До них належать:
На тлі дихальних розладів у дитини виникає занепокоєння, шкірні покриви набувають синюшного відтінку. Можлива підвищена температура тіла (до 40 °C), але її наявність не є обов’язковою ознакою при хибному крупі.
У більшості пацієнтів обструктивні симптоми вірусного крупа усуваються протягом 2–3 днів після початку розвитку захворювання, у поодиноких випадках симптоматика зберігається протягом 5–6 днів. Дихальна недостатність поступово розвивається протягом декількох годин, що надає можливість для своєчасного надання медичної допомоги.
Для визначення тяжкості крупа в педіатричній практиці використовують шкалу Westley — клінічну бальну шкалу, засновану на оцінці 5 основних симптомів (табл. 1).
Критерій | Результати в балах |
Стридор | 0 — відсутність стридору;
1 — стридор при збудженні; 2 — стридор у стані спокою. |
Інспіраторна задишка (утруднення вдиху) | 0 — відсутність задишки;
1 — легка форма задишка; 2 — виражена задишка. |
Западання піддатливих місць грудної клітки | 0 — відсутність западань;
1 — легка форма западання; 2 — помірно виражене западання; 3 — різко виражене западання. |
Ціаноз шкірних покривів та видимих слизових оболонок | 0 — відсутність ціанозу;
4 — ціаноз при фізичній активності; 5 — ціаноз у стані спокою. |
Рівень свідомості | 0 — нормальний;
5 — сонливість/сплутаність свідомості. |
Ступінь тяжкості перебігу крупа згідно з результатами шкали Westley представлено в табл. 2.
Сума балів | Ступінь тяжкості захворювання |
0–2 | Легкий |
3–5 | Середній |
>6 | Тяжкий |
>12 | Вкрай тяжкий (передасфіксія) |
Шкала Westley досить проста у використанні та дозволяє стандартизувати оцінку тяжкості крупа. Вона допомагає ухвалювати рішення щодо необхідності госпіталізації, початку проведення кисневої терапії та інших варіантів лікування. При сумі >6 балів зазвичай показано госпіталізацію дитини.
Діагностика гострого обструктивного ларингіту, як правило, не викликає особливих труднощів у лікарів. Діагноз встановлюється клінічно на підставі сукупності характерних симптомів:
При переході патологічного процесу нижче на слизову оболонку трахеї та бронхів клінічна картина може змінюватися. У таких пацієнтів до основних симптомів додаються:
Алгоритм діагностики включає:
У низці випадків потрібне проведення додаткових інструментальних та лабораторних досліджень. Рентгенографія органів грудної клітки показана при атиповому перебігу захворювання для виключення інших причин стридору. Ознаками атипового перебігу гострого обструктивного ларингіту є:
Загальний аналіз крові не є обов’язковим при неускладненому крупі. Кількість лейкоцитів у таких пацієнтів зазвичай знаходиться в межах нормальних значень або трохи збільшена, можливий помірний лімфоцитоз. Показаннями для виконання лабораторних досліджень є:
Для уточнення причин обструкції та візуалізації дихальних шляхів можна виконати ендоскопічні методи діагностики — фібробронхоскопію, ларингоскопію.
Лікарю слід розглянути альтернативний діагноз у випадках:
Гострий обструктивний ларингіт слід диференціювати з іншими захворюваннями, у разі наявності яких виникає звуження просвіту гортані та розвиваються дихальні розлади (табл. 3).
Захворювання | Характерна симптоматика |
Дифтерія гортані (справжній круп) |
|
Епіглотит (запалення надгортанника) |
|
Чужорідне тіло |
|
Алергічний набряк гортані | Алергічний набряк гортані розвивається і на тлі гострої системної алергічної реакції (анафілаксії). Порушення дихання пов’язане з набряком слизової оболонки гортані та звуженням її просвіту. Часто його супроводжують інші алергічні прояви:
|
Основні заходи першої допомоги при крупі:
Основними цілями лікування гострого обструктивного ларингіту є:
Для досягнення цієї мети застосовують комплексну терапію.
Кисневу терапію призначають строго за показаннями:
Кисень категорично протипоказаний при емоційному збудженні дитини, плачі, істериці.
Найбільш переважний і безпечний спосіб подачі кисню — вільне вдихання кисню із пластикового шланга або кисневої маски, яку тримають у носа та рота дитини (інсуфляція). Тривалість та режим оксигенотерапії визначаються динамікою стану дитини та контролем сатурації кисню.
У 2011 р. група дослідників (Russell K.F., Liang Y. та ін.) опублікувала метааналіз даних Кокранівської бібліотеки (Cochrane Library) — Glucocorticoids for croup. Cochrane Database Syst. Rev. Фахівці аналізували результати застосування стероїдних гормонів при крупі за 40-річний період. З висновків:
Виражений позитивний ефект глюкокортикостероїдів пояснюється їхньою потужною протизапальною та протинабряковою дією. Вони швидко зменшують вираженість набряку слизової оболонки гортані, трахеї та бронхів, розширюючи просвіт дихальних шляхів та полегшуючи дихання.
Вибір конкретного препарату, дози та шляхів введення залежить від ступеня тяжкості крупа. Перевага надається пероральному (через рот) способу введення глюкокортикостероїдів, оскільки він є найменш травматичним порівняно з парентеральними методами. У тяжких випадках крупа з вираженою дихальною недостатністю або неможливістю проведення пероральної терапії (при блюванні, порушеннях свідомості) може знадобитися парентеральне (внутрішньом’язове або внутрішньовенне) введення лікарських засобів для забезпечення їх швидкого всмоктування та розвитку ефекту.
У міжнародних рекомендаціях застосовують дексаметазон у дозі 0,6 мг/кг маси тіла одноразово. Препарат приймають per os або вводять внутрішньом’язово. У разі потреби можливе повторне вживання лікарського засобу через 6–24 год. Альтернативним варіантом є інгаляційне введення будесоніду через небулайзер у дозі 2 мг на 1 інгаляцію.
Важливо відмітити, що відсутність швидкої клінічної відповіді на стандартну терапію глюкокортикостероїдами (відсутність полегшення дихання протягом 2–4 год) має насторожити лікаря та зумовити перегляд діагнозу гострого обструктивного ларингіту.
Епінефрин має виражений судинозвужувальний ефект, зменшуючи вираженість набряку та запалення слизової оболонки гортані, трахеї та бронхів. При цьому розширюється просвіт дихальних шляхів, полегшуючи дихання. Переважний шлях введення — інгаляційний (з використанням небулайзера). Одноразова доза становить 0,5 мл 2,25% розчину епінефрину. Препарат слід застосовувати обережно через ризик розвитку побічних ефектів (тахікардії, артеріальної гіпертензії, аритмії).
У разі розвитку метаболічного ацидозу показано внутрішньовенне введення 4% розчину бікарбонату натрію в дозі 4–5 мг/кг маси тіла дитини. Його причиною є порушення газообміну та підвищення концентрації вуглекислого газу в плазмі крові зі зниженням pH крові <7,35.
Симптоматична терапія різноманітна. Вона включає антипіретики, бронходилататори, антигістамінні препарати, антиоксиданти, седативні та інші групи лікарських засобів. Необхідний обсяг лікування визначає лікар індивідуально кожному пацієнту.
У близько 10% випадків крупа необхідне виконання інтубації трахеї. Показаннями для цього є:
Найсерйозніше ускладнення інтубації — розвиток підзв’язкового стенозу гортані. Ендотрахеальна трубка, що знаходиться в зоні запаленої та набрякової гортані, може додатково травмувати її слизову оболонку, провокуючи ще більш виражений набряк. Для запобігання цьому ускладненню важливо:
Найбільш поширені ускладнення гострого обструктивного ларингіту:
Профілактика гострого обструктивного ларингіту включає:
Прогноз крупа суттєво покращився завдяки широкому впровадженню в клінічну практику глюкокортикостероїдної терапії. Вони швидко купірують набряк гортані та розширюють просвіт дихальних шляхів, запобігаючи розвитку асфіксії. При своєчасному призначенні гормонів на амбулаторному етапі у 3–4 рази знижується частота госпіталізацій.