Всі працюючі аптеки України
Можна сплатити ліки карткою підтримка
0
UA | RU

Вітамін C

(Vitamin C)
Виробник:

Склад і форма випуску

Класифікація

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Аскорбінова кислота (вітамін C) належить до групи водорозчинних вітамінів. Вона має виражені відновлювальні властивості. Аскорбінова кислота бере участь в окисно-відновних реакціях, регуляції обміну вуглеводів, ліпідів та білків, впливає на обмін амінокислот ароматичного ряду, фолієвої кислоти, на метаболізм тироксину, катехоламінів, гістаміну, стероїдних гормонів, інсуліну, заліза, необхідна для згортання крові, синтезу проколагену, колагену, міжклітинної речовини, регенерації сполучної та кісткової тканин. Аскорбінова кислота впливає на синтез гемоглобіну та дозрівання еритроцитів, бере участь у регуляції проникності капілярів. Вона сприяє підвищенню опірності організму до інфекцій та негативного впливу зовнішнього середовища, поліпшує апетит, сприяє нормалізації сну; має антиоксидантні та радіопротекторні властивості; зменшує геморагічні прояви променевої хвороби та стимулює кровотворення. Дефіцит аскорбінової кислоти в їжі призводить до розвитку недостатності аскорбінової кислоти, оскільки в організмі вона не синтезується. За певних обставин потреба організму в аскорбіновій кислоті може підвищуватися, наприклад у період активного росту, при фізичному чи розумовому перенапруженні, при гострих респіраторних та інших інфекційних захворюваннях.

Фармакокінетика. Аскорбінова кислота легко всмоктується у ШКТ, переважно у тонкому кишечнику. Cmax лікарського засобу в плазмі крові після застосування внутрішньо досягається через 4 год. Легко проникає в лейкоцити, тромбоцити, еритроцити, а потім — в усі тканини; депонується в задній частині гіпофіза, корі надниркових залоз, очному епітелії, проміжних клітинах сім’яних залоз, яєчниках, печінці, мозку, селезінці, підшлунковій залозі, легенях, нирках, стінці кишечнику, серці, м’язах, щитовидній залозі. Метаболізується переважно в печінці у дегідроаскорбінову і в подальшому — у дикетогулонову, щавлеву кислоти. Незмінений аскорбат і метаболіти виводяться із сечею, калом. Аскорбінова кислота проникає крізь плаценту та в грудне молоко. При застосуванні високих доз, коли концентрація в плазмі крові становить понад 1,4 мг/дл, виведення різко підсилюється, причому підвищена екскреція може зберігатися після припинення застосування.

Показання Вітамін C

для лікування недостатності аскорбінової кислоти.

Забезпечення підвищеної потреби організму в аскорбіновій кислоті:

— у період гострих респіраторних та інших інфекційних захворювань;

— у період реконвалесценції після тяжких захворювань, оперативних втручань;

— при різних інтоксикаціях, геморагічних діатезах, захворюваннях сполучної тканини (ревматоїдний артрит), кровотечах (носові, легеневі, маткові);

— при променевій хворобі, гепатиті, холециститі, хворобі Аддісона, при пораненнях м’яких тканин, які повільно загоюються, інфікованих ранах та переломах кісток.

Застосування Вітамін C

лікарський засіб приймати внутрішньо після їди, розжовуючи таблетку.

Дорослим та дітям віком від 14 років з лікувальною метою необхідно приймати по 1 таблетці (500 мг) на добу. Термін лікування — 10–15 діб.

При гострих респіраторних та інших інфекційних захворюваннях для дорослих рекомендується прийом по 1–2 таблетки (500–1000 мг) на добу (за 2 прийоми) протягом 7–10 діб. Далі — по 250 мг/добу. Для такого дозування слід застосовувати препарати аскорбінової кислоти з відповідним вмістом діючої речовини.

Тривалість лікування залежить від характеру та перебігу захворювання і визначається лікарем індивідуально.

Діти. Дітям віком до 14 років препарат рекомендовано застосовувати в іншій лікарській формі.

Протипоказання

підвищена чутливість до аскорбінової кислоти та до інших компонентів препарату, схильність до тромбозів, тромбофлебіт, цукровий діабет, тяжкі захворювання нирок, сечокам’яна хвороба (при застосуванні доз понад 1 г/добу), фенілкетонурія.

Дитячий вік до 14 років. Період годування груддю.

Побічна дія

при дотриманні рекомендованих режимів дозування побічні реакції не виникають. Проте при тривалому застосуванні у високих дозах можливі наступні побічні реакції:

з боку нервової системи: підвищена збудливість, втомлюваність, порушення сну, головний біль;

з боку серцево-судинної системи: АГ, дистрофія міокарда;

з боку системи крові та лімфатичної системи: тромбоцитоз, тромбоз, гіперпротромбінемія, еритроцитопенія, нейтрофільний лейкоцитоз; гемолітична анемія (у пацієнтів з недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази);

з боку ШКТ: діарея (при застосуванні у дозах понад 1 г/добу), подразнення слизової оболонки ШКТ, печія, нудота, блювання, спазми шлунка;

з боку ендокринної системи: ураження інсулярного апарату підшлункової залози (гіперглікемія, глюкозурія) та порушення синтезу глікогену аж до появи цукрового діабету;

з боку обміну речовин: порушення обміну цинку, міді;

з боку сечовидільної системи: ураження гломерулярного апарату нирок, кристалурія, утворення уратних, цистинових та/або оксалатних каменів у нирках та сечовивідних шляхах, ниркова недостатність, помірне підвищення частоти сечовипускання (при застосуванні у дозах понад 600 мг/добу);

з боку імунної системи: ангіоневротичний набряк, іноді — анафілактичний шок за наявності сенсибілізації;

з боку шкіри та підшкірної клітковини: почервоніння шкіри, шкірні висипання, свербіж, кропив’янка, екзема;

загальні порушення: відчуття жару, ерозія зубної емалі, іноді — біль у спині.

Препарат містить барвник тартразин (E102) або жовтий захід FCF (Е110), який може спричиняти алергічні реакції.

Особливості застосування

процес всмоктування аскорбінової кислоти може порушуватися при дискінезіях кишечнику, ентеритах, ахілії, глистній інвазії, лямбліозі. Одночасне застосування лікарського засобу з лужним питтям зменшує всмоктування аскорбінової кислоти, тому його не слід запивати лужною мінеральною водою.

Лікарський засіб слід з особливою обережністю призначати пацієнтам із:

— недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази (високі дози аскорбінової кислоти можуть спровокувати гемолітичну анемію);

— нефролітіазом в анамнезі (ризик гіпероксалурії та осаду оксалатів у сечовому тракті після прийому високих доз аскорбінової кислоти);

— порушенням метаболізму заліза (гемосидероз, гемохроматоз, таласемія).

Оскільки аскорбінова кислота підвищує абсорбцію заліза, її застосування у високих дозах може бути небезпечним для пацієнтів із гемохроматозом, таласемією, поліцитемією, лейкемією і сидеробластною анемією. Пацієнтам з високим вмістом заліза в організмі слід застосовувати лікарський засіб у мінімальних дозах.

Слід з обережністю застосовувати лікарський засіб у пацієнтів із захворюваннями нирок в анамнезі. Аскорбінова кислота підсилює виділення оксалатів із сечею та підвищує ризик формування оксалатних каменів. При сечокам’яній хворобі добова доза аскорбінової кислоти не має перевищувати 1 г.

Не слід призначати високі дози лікарського засобу пацієнтам з підвищеним згортанням крові.

При застосуванні високих доз або при тривалому застосуванні лікарського засобу необхідно контролювати функцію нирок та рівень АТ у зв’язку зі стимулюючим впливом аскорбінової кислоти на утворення кортикостероїдних гормонів.

При тривалому застосуванні аскорбінової кислоти у високих дозах можливе пригнічення функції інсулярного апарату підшлункової залози, що вимагає контролю за станом останньої.

Слід з обережністю застосовувати аскорбінову кислоту у пацієнтів з прогресуючим онкологічним захворюванням, оскільки її застосування може ускладнити перебіг хвороби.

Довготривале застосування високих доз аскорбінової кислоти може прискорювати її ренальний кліренс, через що після відміни лікування може виникнути парадоксальна недостатність аскорбінової кислоти.

Не слід перевищувати рекомендовану дозу.

Не слід застосовувати одночасно з іншими лікарськими засобами, які містять аскорбінову кислоту.

Оскільки аскорбінова кислота чинить легку стимулюючу дію на ЦНС, Вітамін С не рекомендується застосовувати наприкінці дня.

Аскорбінова кислота як відновник може впливати на результати лабораторних досліджень (при визначенні вмісту в крові глюкози, білірубіну, сечової кислоти, креатиніну, неорганічних фосфатів, лактатдегідрогенази, активності трансаміназ). Може бути негативним результат дослідження на наявність прихованої крові в калі.

1 таблетка жувальна лікарського засобу Вітамін С містить 1,7 ммоль (або 39 мг) натрію, тому пацієнтам, які дотримуються дієти з контрольованим вмістом натрію, слід з обережністю застосовувати цей препарат.

Лікарський засіб містить аспартам (Е951) — джерело фенілаланіну, що є небезпечним для хворих на фенілкетонурію. Вітамін С містить барвник тартразин (E102) або жовтий захід FCF (Е110), який може спричиняти алергічні реакції.

При встановленій непереносимості деяких цукрів слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати цей лікарський засіб. Вітамін С містить сорбіт (Е420), тому пацієнтам з рідкісною спадковою непереносимістю фруктози не слід приймати цей препарат.

Застосування у період вагітності або годування груддю. Препарат у цьому дозуванні не призначений для застосування у період вагітності або годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або іншими механізмами. Немає посилань на те, що препарат може мати негативний вплив на швидкість реакції під час керування транспортними засобами або роботи зі складними механізмами при дотриманні рекомендованих правил застосування.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

аскорбінова кислота при пероральному застосуванні підвищує абсорбцію пеніциліну, тетрацикліну, етинілестрадіолу, заліза. Аскорбінова кислота може підвищувати виведення алюмінію нирками. Одночасне застосування антацидів і аскорбінової кислоти не рекомендується, особливо пацієнтам з нирковою недостатністю.

Застосування дефероксаміну для підвищення екскреції заліза пацієнтам із синдромом перевантаження залізом у комбінації з аскорбіновою кислотою призводить на ранніх стадіях лікування до підвищення тканинної токсичності заліза, особливо у серцевому м’язі, що може спричинити декомпенсацію системи кровообігу. Тому пацієнтам з нормальною функцією серця аскорбінову кислоту в комбінації з дефероксаміном слід застосовувати з обережністю згідно з інструкцією для медичного застосування препарату дефероксаміну. Аскорбінову кислоту не слід застосовувати сумісно з дефероксаміном у пацієнтів з порушенням функції серця.

Аскорбінова кислота зменшує токсичність сульфаніламідних лікарських засобів, знижує ефективність гепарину та непрямих антикоагулянтів. Аскорбінова кислота підвищує загальний кліренс етилового спирту. При одночасному застосуванні аскорбінова кислота зменшує хронотропну дію ізопреналіну. Аскорбінова кислота знижує терапевтичну дію нейролептиків (похідних фенотіазину), канальцеву реабсорбцію амфетаміну і трициклічних антидепресантів. У високих дозах аскорбінова кислота підвищує виведення мексилетину нирками, впливає на резорбцію вітаміну В12. Аскорбінова кислота підвищує ризик розвитку кристалурії при лікуванні саліцилатами. Застосування аскорбінової кислоти в комбінації з дисульфірамом, особливо протягом тривалого періоду або у високих дозах, може перешкоджати взаємодії дисульфірам-алкоголь.

Барбітурати та примідон можуть підвищувати виведення аскорбінової кислоти із сечею. Абсорбція аскорбінової кислоти знижується при одночасному застосуванні пероральних контрацептивних засобів, вживанні фруктових або овочевих соків, лужного пиття. Ацетилсаліцилова кислота може знижувати абсорбцію аскорбінової кислоти. При одночасному застосуванні саліцилатів з аскорбіновою кислотою може підвищуватися виведення нирками аскорбінової кислоти. Лікарські засоби хінолонового ряду, кальцію хлорид, саліцилати, тетрацикліни, кортикостероїди при тривалому застосуванні зменшують запаси аскорбінової кислоти в організмі.

Передозування

гостре передозування препарату практично неможливе, оскільки неабсорбована аскорбінова кислота швидко виводиться з сечею.

Симптоми. Передозування може призвести до змін ниркової екскреції аскорбінової та сечової кислот з ризиком випадання в осад оксалатних конкрементів.

Застосування високих доз препарату може призвести до блювання, нудоти або діареї, які зникають після його відміни. Добові дози аскорбінової кислоти від 600 мг мають діуретичну дію.

При тривалому застосуванні високих доз можливе пригнічення функції інсулярного апарату підшлункової залози, порушення функції нирок, підвищення АТ і розвиток інших побічних ефектів, зазначених у розділі ПОБІЧНА ДІЯ.

Лікування. Симптоматична терапія.

Умови зберігання

в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °C.

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують Вітамін C

Бронхопневмонія МКХ J18.9
Гостра респіраторна вірусна інфекція МКХ J06.9
Гостра респіраторна інфекція нижніх дихальних шляхів МКХ J22
Гострий алергічний бронхіт МКХ J20.9
Гострий бронхіт, спричинений іншими збудниками МКХ J20.8
Гострі інфекції верхніх дихальних шляхів множинної локалізації МКХ J06.8
Грип з іншими проявами МКХ J11.8
Грип з іншими респіраторними проявами МКХ J11.1
Інша і неуточнена недостатність кори надниркової залози МКХ E27.4
Інші бактеріальні пневмонії МКХ J15.8
Інші залізодефіцитні анемії МКХ D50.8
Коронавирусная инфекция COVID-19 МКХ U07.1
Підгострий тиреоїдит МКХ E06.1
Фаринголарінгіт МКХ J02.9
Дата додавання: 01.06.2022 р.
© Компендіум 2021
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko