0
UA | RU

Спориш (Knotgrass)

різних виробників

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
СПОРИШУ ТРАВА
Лубнифарм
РечовинаКількість
Трава споришу звичайного50 г
№ UA/9371/01/01 від 30.11.2018
Лубнифарм
РечовинаКількість
Трава споришу звичайного100 г
№ UA/9371/01/01 від 30.11.2018
ЗАТ "Ліктрави"
РечовинаКількість
Трава споришу звичайного100 г
№ UA/5886/01/01 від 19.07.2016
Біологічно активні речовини
ФІТОЧАЙ "КЛЮЧІ ЗДОРОВ'Я"
Ключі Здоров'я
№ 05.03.02-04/65683 від 22.07.2013 до 06.06.2023

Актуальна інформація

Поширеність захворювань нирок доволі висока — ознаки ураження нирок можна виявити в кожного десятого жителя Землі. Фітотерапевтичні препарати, що впливають на функцію нирок, є допоміжним засобом, який застосовують як для профілактики захворювань сечовивідних шляхів (поряд з правильним питним режимом, обмеженням кількості солі тощо), так і доповнюють ними схеми консервативної терапії чи хірургічного лікування різних захворювань (Швецов М.Ю., 2011).

Фармакологічні властивості споришу трави

Спориш, також відомий як гірчак пташиний (Polygonum aviculare L.), — однорічна трав’яниста рослина, яка широко застосовується як у народній медицині, так і в комплексних фітотерапевтичних препаратах. Настій трави споришу зазвичай застосовують для лікування урологічних захворювань. Для трави споришу характерна літолітична, протимікробна та діуретична активність (Вилкова Н.Д., 2017). Окрім того, настій рослини чинить тонізуючу та загальнозміцнювальну дію, тонізує міометрій та має антигеморагічні властивості. Настій трави рослини вважається ефективним засобом у терапії сечокам’яної хвороби, шлунково-кишкових захворювань, атонії матки, туберкульозу, захворювань, пов’язаних із підвищеною проникністю судинної стінки (Фармацевтична енциклопедія), а також гіперхромних анемій та гіпертонічної хвороби (Муравьева М.М., 2010). Антитоксичні властивості настою можуть застосовуватися в комплексному лікуванні функціональної недостатності печінки (Джафарова Р.Э., 2007). Такий спектр показань пов’язаний в основному з наявністю у складі трави споришу флавоноїдів — авікулярину (найважливіший флавоноїд), ізорамнетину, кверцетину та його 3-арабінозиду, кемпферолу, лютеоліну, мірицетину та катехінів. Окрім того, у рослині містяться кумарини (умбеліферон та скополетин), фенолокислоти, сапоніни, вітаміни та дубильні речовини (Фармацевтична енциклопедія). В експерименті на кролях встановлена гіпоглікемічна дія витяжки зі споришу (спиртова витяжка перевищує за ефективністю водну) (Джафарова Р.Э., 2007).

Споришу трава: застосування в клінічній практиці

Настій споришу призначається при сечокислому діатезі (початковій стадії сечокам’яної хвороби), а також після виведення конкрементів з нирок та сечовивідних шляхів. Він також може застосовуватися і в комплексній терапії пієлонефриту, циститу та хронічного гломерулонефриту (інструкція МОЗ України).

Настій споришу застосовується для комплексного лікування хворих із хронічним пієлонефритом. Важливо, що екстракт споришу входить до складу таких комплексних фітотерапевтичних препаратів урологічної дії, як фітолізин та цистон (Хотим Е.Н., 2014). Нефропротекторні та ангіопротекторні властивості споришу застосовуються в підтримувальній терапії (тривалі профілактичні курси) при дисметаболічних нефропатіях у дітей (Длин В.В., 2012). При лікуванні пієлонефриту важливо поєднувати прийом лікарських засобів та фітотерапевтичних препаратів (у тому числі настою споришу) з лікувальною дієтою та вживанням достатньої кількості рідини, особливо в теплу пору року, коли через інтенсивне випаровування води з поверхні шкіри сеча найбільш концентрована (Ожегов А.М., 2007). Споришу траву як рослинний уросептик рекомендовано застосовувати після закінчення антибактеріальної терапії загострень хронічного пієлонефриту або в якості профілактичного засобу (Шулутко Б.И., 2002).

У результаті експерименту встановлено, що для трави споришу характерна виражена простатопротекторна дія, що дозволяє призначати настій трави рослини в якості допоміжного засобу при хронічному простатиті (Кароматов И.Д., 2018). Дубильні речовини, каротин та біофлавоноїди, що входять до складу трави споришу, нормалізують функціональний стан епітелію, що вистилає ШКТ. При цьому оптимізується проникність судинної стінки та нормалізується всмоктування поживних речовин (Лобач Е.Ю., 2018).

В’яжучі властивості діючих речовин споришу трави також застосовуються в лікуванні захворювань дихальних шляхів — інгаляції з настоєм рослини дозволяють знизити піноутворення мокротиння (Данилюк О.А., 2008), завдяки чому покращується його відкашлювання. Окрім того, водний настій споришу при вживанні всередину та у вигляді інгаляцій сприяє активації фагоцитозу, що особливо важливо при загостренні хронічного бронхіту (Стасева И.М., 2012).

Водний настій зі споришу трави рекомендовано приймати онкохворим — завдяки вмісту великої кількості флавоноїдів та танідів фітопрепарат підвищує стійкість до хіміо- та радіотерапії, а також чинить тонізуючу дію на протирецидивному етапі реабілітації (Кувакова А.Р., 2016).

Настій трави споришу може застосовуватися в комплексі терапії гіпертонічної хвороби завдяки сечогінним та ангіопротекторним властивостям рослини (Купеев В.Г., 2005).

Спориш: обмеження та застереження

Спориш чинить подразнювальну (стимулюючу) дію на ниркову паренхіму, тому не показаний хворим із ХНН. Окрім того, у складі рослини містяться кремнієві сполуки, які можуть осаджуватися в нирках у вигляді мікрокристалів (Архипов В.В., 2002).

Через утеротонічну дію (Фармацевтична енциклопедія) настій споришу протипоказаний при вагітності (інструкція МОЗ України).

Споришу трава: висновок

Споришу трава — широко відома лікарська сировина, що застосовується в урології. Настій з рослини застосовується в лікуванні гострих та хронічних захворювань сечових шляхів, а екстракт входить до складу лікарських препаратів урологічного призначення.

Інструкція МОЗ

СПОРИШУ ТРАВА трава 50 г,трава 100 г, Лубнифарм АТ (Україна, Лубни)

Склад

діюча речовина: споришу трава (polygoni avicularis herba);

1 пачка містить споришу трави (polygoni avicularis herba) 50 г або 100 г.

Лікарська форма

Трава.

Основні фізико-хімічні властивості: шматочки стебел, листя і квіток різної форми, що проходять крізь сито з отворами діаметром 7 мм. Колір від сірувато-зеленого до зеленувато-коричневого, запах слабкий, смак злегка в’яжучий.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовуються в урології. Код АТХ G04B C.

Фармакологічні властивості

Біологічно активні речовини трави запобігають утворенню і сприяють виведенню сечових конкрементів при сечокам’яній хворобі, посилюють діурез, виводять із сечею надлишок іонів натрію і хлору, збільшують фільтрацію у ниркових клубочках і зменшують зворотну резорбцію у ниркових канальцях, зменшують проникність стінок кровоносних судин.

Клінічні характеристики

Показання

Початкові стадії сечокам’яної хвороби; сечокислий діатез; післяопераційний період після видалення сечових конкрементів; хронічна ниркова недостатність; хронічний гломерулонефрит, пієлонефрит, запалення сечового міхура у стадії ремісії (у складі комплексної терапії).

Протипоказання

Тромбофлебіт; гострі запальні захворювання нирок і сечового міхура; зміна реологічних властивостей крові; наявність у сечовивідних шляхах каменів розміром більше 6 мм. Гіперчутливість до біологічно активних речовин лікарського засобу.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Особливості застосування.

Рекомендовано приймати настій через соломинку, щоб запобігти попаданню його на зуби (можливе розчинення емалі та пошкодження зубів).

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказане.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

3 столові ложки трави помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолоджувати при кімнатній температурі 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Перед застосуванням настій збовтати. Приймати у теплому вигляді 2–3 рази на добу за 15–20 хв до їди: дорослим — по 1/3-½ склянки, дітям віком від 14 років — по ¼ склянки, дітям віком 12–14 років — по 2 столові ложки, 7–12 років — по 1 столовій ложці.

Курс лікування — до 20–25 днів. Повторні курси (не більше 4 на рік) проводять після 10–12- денної перерви.

Діти.

Споришу траву застосовують дітям віком від 7 років.

Передозування

Повідомлення відсутні.

Побічні реакції

Алергічні реакції (у тому числі висипання, свербіж, гіперемія, набряк шкіри), ниркова коліка. Тривалий прийом препарату може призвести до дискорилізації зубної емалі та порушення структури кісткової тканини (остеопорозу).

Термін придатності

3 роки.

Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Приготовлений настій зберігати при температурі від 8 °С до 15 °С не більше 2 діб.

Упаковка

По 50 г або 100 г у пачках з внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

АТ «Лубнифарм».

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Україна, 37500, Полтавська обл., м. Лубни, вул. Барвінкова, 16.

СПОРИШУ ТРАВА трава різано-пресована 100 г, Ліктрави ПрАТ (Україна, Житомир)

Склад

діюча речовина: споришу трава (Polygoni avicularis herba);

1 пачка містить: споришу трави (Polygoni avicularis herba) 100 г.

Лікарська форма

Трава різано-пресована.

Основні фізико-хімічні властивості: шматочки циліндричної форми, діаметром від 4 до 6 мм, довжиною 8–12 мм. Поверхня гладенька, блискуча, зрідка матова, мармурова, на торцях нерівна. Колір коричневато-зелений зі світло-жовтими вкрапленнями.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовуються в урології. Код АТХ G04B C.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Біологічно активні речовини трави запобігають утворенню і сприяють виведенню сечових конкрементів при сечокам’яній хворобі, посилюють діурез, виводять із сечею надлишок іонів натрію і хлору, збільшують фільтрацію у ниркових клубочках і зменшують зворотну резорбцію у ниркових канальцях, зменшують проникність стінок кровоносних судин.

Клінічні характеристики

Показання

Початкові стадії сечокам’яної хвороби; сечокислий діатез; післяопераційний період після видалення сечових конкрементів; хронічна ниркова недостатність; хронічний гломерулонефрит, пієлонефрит, запалення сечового міхура в стадії ремісії (у складі комплексної терапії).

Протипоказання

Тромбофлебіт; гострі запальні захворювання нирок і сечового міхура; зміна реологічних властивостей крові; наявність у сечовивідних шляхах каменів розміром більше 6 мм. Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Особливості застосування

Рекомендовано приймати настій через соломинку, щоб запобігти попаданню його на зуби (можливе розчинення емалі та пошкодження зубів).

Застосування у період вагітності або годування груддю

Протипоказано.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

1 столову ложку трави різано-пресованої помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі протягом 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Перед застосуванням настій збовтати. Приймати у теплому вигляді 2–3 рази на добу за 15–20 хв до їди: дорослим — по ⅓-½ склянки, дітям віком від 14 років — по ¼ склянки, дітям віком 12–14 років — по 2 столові ложки, 7–12 років — по 1 столовій ложці.

Приготовлений настій зберігати при температурі 8–15 оС не більше 2 діб.

Курс лікування — до 20–25 днів. Повторні курси (не більше 4-х на рік) проводити після 10–12 денної перерви.

Діти

Препарат застосовувати дітям віком від 7 років.

Передозування

Повідомлення відсутні.

Побічні реакції

Алергічні реакції (у т.ч. висипання, свербіж, гіперемія, набряк шкіри), ниркова коліка. Тривалий прийом препарату може призвести до дискорилізації зубної емалі та порушення структури кісткової тканини (остеопорозу).

Термін придатності

3 роки.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 30 ºС у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 100 г у пачках з внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ПрАТ «Ліктрави», Україна.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності/місцезнаходження заявника

Україна, 10001, Житомирська обл., м. Житомир, шосе Київське, буд. 21.

Дата додавання: 14.09.2021 р.
© Компендіум 2019

Рекомендовані аналоги Спориш:

засоби, що застосовуються в урології
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko