ЦЕРЕГІН (CEREGINUM)

Бєлмедпрепарати

Склад і форма випуску

Ціни в аптеках
Склад: 1 мл розчину містить гідролізат головного мозку великої рогатої худоби та свиней, що містить амінокислоти і пептиди (у перерахуванні на суху речовину), сумарно – 57-87 мг/мл. Сумарний вміст амінокислот – 27-42 мг/мл; у тому числі кожної амінокислоти (у мг/мл): L-Лізину – 0,4-5,5; L-Гістидину – 0,3-4,5; L-Аргініну – 0,8-5,4; L-Аспарагінової кислоти – 1,0-3,5; L-Треоніну – 0,7-4,2; L-Серіну – 0,4-3,5; L-Глутамінової кислоти – 3,0-6,5; L-Аланіну – 0,8-5,2; L-Проліну – 0,4-4,2; Гліцину – 0,7-2,1; L-Валіну – 1,3-4,1; L-Метіоніну – 0,4-2,0; L-Лейцину – 2,0-6,0; L-Фенілаланіну – 0,4-2,0; L-Ізолейцину – 0,8-3,6; L-Тирозину – 0,2-0,7..
№ UA/8854/01/01 від 20.07.2020
За рецептом
Ціни в аптеках
№ UA/8854/01/01 від 20.07.2020
За рецептом
Ціни в аптеках
Класифікація
Лікарські засоби

Актуальна інформація

Церегін належить до групи психостимуляторів, засобів, що застосовуються при синдромі порушення уваги та гіперактивності, а також до ноотропних лікарських засобів. Препарат містить гідролізат тканин головного мозку великих парнокопитних тварин і свиней.

Основні компоненти: гідролізовані тканини головного мозку тварин, які містять L-форми 16 амінокислот, серед яких лізин, гістидин, лейцин і т.д.

Комплекс цих амінокислот (нейропептидів) здатний запобігати апоптозу (спонтанна загибель) нейронів та прискорювати засвоєння кисню і глюкози (Литвиненко Н.В., Гладка В.М., 2010).

Попередниками Церегіну є препарати на основі депротеїнізованого діалізату крові телят, що містять тільки низькомолекулярні сполуки.

На даний момент препарати з тканин тварин із заявленими нейропротекторними властивостями постачаються тільки в деякі країни СНД (Україна, Росія, Білорусь), Китай, Південну Корею. Препарати на основі депротеїнізованого діалізату крові телят і мозкових тканин тварин на даний момент не відповідають критеріям доказової медицини (через обмежену кількість досліджень) і не рекомендовані для призначення в якості лікарського засобу для стандартної терапії (Ning Chen et al., 2013).

У більшості держав Європейського Союзу препарати з аналогічним складом на тепер не рекомендовані в якості основної терапії.

Виробляється Церегін тільки для парентерального введення.

Клінічні дослідження

Церегін виробляється не на основі крові рогатої худоби, як деякі його зарубіжні аналоги, а на основі мозкових тканин. Церегін схвалено до застосування в Україні. Серйозна доказова база ефективності цього препарату зараз відсутня. Було проведено кілька досліджень на місцевому рівні, які показали позитивні результати. Кількість цих досліджень і стандарти не відповідають міжнародним, тому результати беруться до уваги тільки місцевими фахівцями.

Усі дослідження, які стосуються препарату, можна розділити на ті, що безпосередньо пов’язані з препаратом, та дослідження, пов’язані з окремими амінокислотами, що входять до складу Церегіну. Серед вітчизняних досліджень можна згадати проведене в 2009 р. на базі клініки ангіоневрології Інституту невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака НАМН України. Усього в цьому дослідженні взяли участь 20 хворих, у яких діагностували гострий ішемічний інсульт. Їх розділили на 2 групи. Вік пацієнтів в кожній групі коливався в межах 48–78 років, у кожну групу входила однакова кількість чоловіків і жінок. У 1-й групі до складу комплексної терапії ввели Церегін, а у 2-й — аналог препарату, який являє собою гідролізат головного мозку тільки свині австрійського виробника. Пацієнтам протягом 10 днів у складі комплексної терапії вводили 10 мл кожного препарату 1 раз на добу. Діагностику було проведено з використанням найсучасніших методів нейровізуалізації, ультразвукової сонографії судин. Після завершення лікування автори дослідження з’ясували наступне:

Церегін значно прискорює зниження неврологічного дефіциту у гострій стадії інсульту;

• при призначенні Церегіну в дозі 10 мл парентерально щодня відсутні побічні реакції;

Церегін можна призначати з метою лікування наслідків інсульту в комплексі із стандартними препаратами.

У порівнянні зі своїм аналогом австрійського виробника Церегін показав аналогічні результати (Євтушенко С.К. і співавт., 2009).

Також ще в 1992 р. було проведено дослідження щодо впливу внутрішньовенного введення L-аргініну в осіб з порушеним механізмом вазодилатації, гіперхолестеринемією. L-аргінін є одним з компонентів препарату Церегін. У дослідженні взяли участь 11 здорових дорослих та 114 пацієнтів з гіперхолестеринемією і порушенням механізмів вазодилатації. Введення L-аргініну здоровим людям не вплинуло на кровотік, у той час як введення цієї речовини пацієнтам з гіперхолестеринемією викликало різке поліпшення кровотоку. Автори дослідження припускають, що відновлення функції виникає за рахунок підвищення синтезу релаксуючого фактора судин (Creager M.A. et al., 1992).

У 2010 р. на базі ВДУЗУ «Українська медична стоматологічна академія» в м. Полтава був проведений ретроспективний аналіз 46 історій хвороб хворих на ішемічний інсульт. До контрольної групи було включено 18 пацієнтів, які отримували комплексне лікування без Церегіну. До 2-ї групи включили хворих з аналогічним діагнозом. Важливо відзначити, що в групу пацієнтів, що приймали Церегін, було включено більшу кількість хворих з пізньою госпіталізацією, а в контрольній групі велика частка хворих була з більш легким неврологічним дефіцитом. Результати терапії в обох групах були приблизно однаковими. При цьому зазначалося про невелику кількість побічних ефектів, пов’язаних з прийомом Церегіну, та його непогану переносимість (Литвиненко Н.В., Гладка В.М., 2010).

При яких захворюваннях слід призначати Церегін

Препарат призначають з метою відновлення розумових, інтелектуальних здібностей, пам’яті, які можуть бути частково втрачені внаслідок нижчеперелічених захворювань.

Ішемічний інсульт — це різке порушення циркуляції крові в головному мозку, супроводжується формуванням ділянки розм’якшення — інфаркту головного мозку. Внаслідок певних факторів (закупорка тромбом, емболом, тривалий спазм) судина припиняє постачати кров до певної частини головного мозку, у результаті в цій зоні розвиваються дегенеративні зміни, що ведуть до втрати функції, за яку відповідає уражена зона в головному мозку (параліч кінцівок, мімічних м’язів, слуху , зору, здатності говорити, писати й т.д.).

Симптоматика інсультів може розвиватися по-різному: від декількох годин до декількох днів. Спільними симптомами для інсультів більшості локалізацій є підвищення артеріального тиску, головний біль, порушення свідомості, загальмованість або збудженість, нудота, блювання, судоми. Інші симптоми відповідають локалізації вогнища. Це можуть бути парези кінцівок, порушення мови, зору, слуху і т.д.

Препарат Церегін виробник рекомендує призначати в гостру стадію захворювання. Діючі речовини препарату повинні перешкоджати руйнуванню нейронів, а також стимулювати відновлення мікроциркуляції.

Хвороба Альцгеймера — це одна з форм деменції, розвивається найчастіше в літньому віці. Остаточні причини ще не з’ясовані, але виявлено зв’язок із накопиченням у тканинах головного мозку бета-амілоїдних пептидів. Проявляється патологічний процес у вигляді поступового порушення пізнавальних здібностей головного мозку. Спочатку погіршується тільки короткочасна пам’ять, але з прогресуванням хвороби знижується і довготривала пам’ять. Призначення Церегіну потенційно може нормалізувати кровообіг і тим самим усунути додаткові чинники, що погіршують перебіг хвороби Альцгеймера.

Деменція судинного генезу найчастіше розвивається внаслідок інфаркту головного мозку, ураження окремих ділянок головного мозку. Захворювання супроводжується порушенням когнітивної функції. На відміну від хвороби Альцгеймера, пам’ять при деменції погіршується пізніше. Церегін у цьому випадку у складі комплексної терапії дозволяє стабілізувати стан пацієнтів.

Ендогенна депресія, що стійка до антидепресантів, є психічним розладом. Пацієнт постійно знаходиться у пригніченому стані, відзначається загальмованість. Причиною є порушення синтезу серотоніну, норадреналіну та біогенних амінів. Церегін, імовірно, покращує трофічні процеси і постачає амінокислоти, необхідні для синтезу біогенних амінів.

Синдром деменції різного генезу розвивається внаслідок різних порушень, які зачіпають головний мозок. Цей синдром може супроводжувати такі захворювання, як хвороба Паркінсона, алкоголізм, інтракраніальні пухлини та гематоми, бактеріальні й грибкові менінгіти і т.д. Мета призначення Церегіну в даному випадку — стабілізація стану хворого.

При травмах головного мозку (струс, черепно-мозкова травма), хірургічних операціях на головному мозку Церегін допомагає захистити нейрони від загибелі и підтримувати в них нормальні обмінні процеси.

Дисциркуляторна енцефалопатія розвивається внаслідок патологічних процесів у дрібних артеріях головного мозку. У пацієнта порушуються пам’ять, концентрація, рухові функції, можуть виникати безпричинний сміх і плач. На пізніх стадіях розвивається слабоумство, можливе нетримання сечі й калу. Передбачається, що комплекс амінокислот, які містить Церегін, здатний «загальмувати» прогресування захворювання.

Реакції організму, пов’язані з введенням препарату

Під час проведення досліджень даного препарату частина хворих відчували такі симптоми: головний біль, підвищення/зниження артеріального тиску, відчуття жару, озноб, тремтіння (Литвиненко Н.В., Гладка В.М., 2010).

Також під час інших досліджень при швидкому введенні препарату хворі відзначали незначне почервоніння шкіри, підвищення частоти серцебиття на 15–20 уд./хв (Євтушенко С.К. і співавт., 2009).

Механізм дії препарату

Амінокислоти, які містяться у препараті, здатні проходити через гематоенцефалічний бар’єр і впливати безпосередньо на нейрони. Ці речовини можуть втручатися в метаболізм клітин головного мозку та підвищувати ефективність аеробного гліколізу (процеси вироблення енергії в клітинах за участю кисню), поліпшити процес синтезу білків. Препарат на рівні обміну речовин захищає клітини від шкідливого впливу молочної кислоти (лактацидозу), вільних радикалів, глутамату (амінокислота, що має збудливий вплив, це нейропептид головного мозку), продуктів окиснення ліпідів. Препарат сприяє відновленню клітин глії (глія — допоміжні клітини, які оточують нейрони, що живлять, допомагають проводити нервовий імпульс і захищають їх). Цей факт дозволив зробити висновок, що препарат має також нейротрофічні властивості (Литвиненко Н.В., Гладка В.М., 2010).

Висновки

Захворювання, що призводять до розвитку ішемічного інсульту, дуже поширені, тому проблема захворювань судин надзвичайно актуальна.

У боротьбі з наслідками ішемічних інсультів і патологічних змін у судинах головного мозку на перше місце виходить нейропротекція. Нейропротекція — це індукований процес, що перешкоджає дії руйнівних чинників. Нейропротекцію можна розділити на первинну і вторинну. Первинна нейропротекція спрямована на блокування швидких хімічних реакцій, пов’язаних із дією глутамату, що викликають смерть нейронів. Вторинна нейропротекція ставить за мету мінімізацію віддалених наслідків кисневого голодування головного мозку — зупинку загибелі клітин, наслідків оксидативного стресу, відновлення когнітивних здібностей. Здійснити первинну нейропротекцію важко, оскільки необхідно визначити рецептор, безпосередньо пов’язаний із каскадом хімічних реакцій. Вторинна нейропротекція здійснюється легше. Однією з поширених груп препаратів, які застосовуються з цією метою, є ноотропи (Євтушенко І.С., 2013). До цієї групи належить препарат Церегін.

Препарат Церегін як лікарський засіб доступний головним чином у країнах СНД. Церегін та інші препарати з аналогічним складом не застосовуються в якості лікарського засобу на території США й Європейського Союзу, оскільки їх ефективність ще не підтверджена серйозними масштабними дослідженнями й поки що не відповідає міжнародним критеріям доказової медицини.

Ефективність Церегіну на даний момент підтверджена кількома невеликими дослідженнями й позитивними відгуками про застосування від практикуючих лікарів.

Препарат не є основним засобом лікування в протоколах вітчизняних лікарів, відзначається лише поліпшення результатів терапії за умови додаткового призначення препарату.

Препарат викликає (за твердженням виробника) невелику кількість побічних ефектів, тому його можна вважати відносно безпечним.

Лікарський засіб має потенціал для застосування, оскільки позитивні ефекти від його призначення все ж таки відзначені, але для відповідності вітчизняних проколів терапії інсультів європейським стандартам необхідний ряд додаткових досліджень, які б обґрунтували призначення цього препарату пацієнтам на міжнародному рівні.

Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують ЦЕРЕГІН

Другие уточненные поражения сосудов мозга МКХ I67.8
Закупорка і стеноз артерії мозку МКХ I66.9
Інфаркт мозку, викликаний закупоркою або стенозом прецеребральних артерій МКХ I63.2
Інфаркт мозку, викликаний тромбозом прецеребральних артерій МКХ I63.0
Інший енцефаліт, мієліт і енцефаломієліт МКХ G04.8
Метаболічні ураження центральної нервової системи МКХ G92
Наслідки внутрішньочерепної травми МКХ T90.5
Наслідки запальних хвороб центральної нервової системи МКХ G09
Наслідки інфаркту мозку МКХ I69.3
Розсіяний склероз МКХ G35
Церебральний атеросклероз з гіпертензією МКХ I67.2
Черепно-мозкова травма МКХ S06.0

Рекомендовані аналоги ЦЕРЕГІН:

ЦЕРЕБРОКУРИН
ТОВ "НІР"
ЦЕРЕБРОКУРИН
розчин для ін'єкцій 2 мг/мл ампула 0.5 мл, № 5
розчин для ін'єкцій 2 мг/мл ампула 2 мл, № 10
психостимулятори, засоби для застосування при синдромі порушення уваги та гіперактивності (adhd), та ноотропні засоби
ЦЕРЕБРОЛІЗИН
ЕВЕР Нейро Фарма
ЦЕРЕБРОЛІЗИН
розчин для ін'єкцій 215,2 мг/мл ампула 1 мл, № 10
розчин для ін'єкцій 215,2 мг/мл ампула 2 мл, № 10
розчин для ін'єкцій 215,2 мг/мл ампула 5 мл, № 5
розчин для ін'єкцій 215,2 мг/мл ампула 10 мл, № 5
розчин для ін'єкцій 215,2 мг/мл ампула 20 мл, № 5
психостимулятори, засоби для застосування при синдромі порушення уваги та гіперактивності (adhd), та ноотропні засоби
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko