СЕРРАТА® (SERRATA®)

Склад і форма випуску

таблетки, вкриті кишково-розчинною оболонкою 10 мг стрип, № 30, 150
Ціни в аптеках
Серратіопептидаза
10 мг
№ UA/7966/01/01 від 02.01.2019
DB За рецептом

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Серратіопептидаза є протеолітичним ферментом, який виділено з непатогенної кишкової бактерії Serratia E15. Йому властива фібринолітична, протизапальна та протинабрякова активність. Крім зменшення вираженості запального процесу, серратіопептидаза послаблює біль внаслідок блокування вивільнення больових амінів із запалених тканин.

Серратіопептидаза зв’язується у співвідношенні 1:1 з α-2-макроглобуліном крові, що маскує її антигенність, але зберігає її ферментативну активність. Потім поступово у місці запалення вона переходить в ексудат і, відповідно, її рівень у крові знижується.

Серратіопептидаза безпосередньо зменшує дилатацію (розширення) капілярів і контролює їх проникність завдяки гідролізу брадикініну, гістаміну та серотоніну. Також серратіопептидаза блокує інгібітори плазміну, сприяючи таким чином фібринолітичній активності плазміну. Завдяки протеолізу структурних білків мокротиння поліпшує його реологічні властивості та сприяє відходженню.

Ферментативна активність препарату у 10 разів вища, ніж у α-хімотрипсину. У вогнищі хронічного запалення серратіопептидаза сприяє зниженню рівня медіаторів запалення поліпептидної природи (брадикінін), фібрин, але не чинить значного впливу на білки живого організму, такі як альбумін та α- та γ-глобулін.

Препарат добре проникає у місця запалення, лізує некротизовані тканини та продукти їх розпаду, знижує гіперемію та прискорює проникнення та активність антибіотиків. Препарат знижує в’язкість слини та виділень із носа, цим самим полегшуючи їх виведення.

Фармакокінетика. Препарат проходить через шлунок у незміненому вигляді та абсорбується у кишечнику. Препарат не інактивується шлунковим соком. Cmax у плазмі крові досягається через 1 год. Серратіопептидаза досягає кровотоку у ферментно активній формі, виводиться також в активній формі з жовчю та у незначній кількості виявляється у сечі.

Показання СЕРРАТА

хірургічні захворювання: розтягнення та розриви зв’язок, переломи та вивихи, набряки, спричинені пластичною операцією.

Захворювання органів дихання: знижує в’язкість мокротиння та полегшує відходження його з дихальних шляхів.

Захворювання ЛОР-органів: полегшує відходження секрету придаткових пазух.

Захворювання шкіри: гострі запальні дерматози.

Захворювання жіночих статевих органів та молочних залоз: гематоми, застій у молочних залозах.

Застосування СЕРРАТА

препарат застосовують внутрішньо у дорослих. Приймають по 1 таблетці 2–3 рази на добу після їди.

Таблетки слід ковтати, не розжовуючи, та запивати однією склянкою води.

Максимальна добова доза — 30 мг.

Доза та тривалість курсу лікування залежать від характеру та динаміки патологічного процесу і визначаються у кожному випадку індивідуально лікарем.

Діти. Препарат не слід застосовувати у дітей через відсутність клінічних даних.

Протипоказання

підвищена чутливість до серратіопептидази або будь-якого іншого компонента препарату. Порушення згортання крові.

Побічна дія

з боку травної системи: діарея, нудота, блювання, анорексія, дискомфорт в епігастрії, біль у животі.

З боку дихальної системи: носова кровотеча, виділення мокротиння з домішками крові, гостра еозинофільна пневмонія.

З боку імунної системи: реакції гіперчутливості.

З боку шкіри: шкірні висипання, свербіж, гіперемія шкіри.

Особливості застосування

оскільки серратіопептидаза впливає на систему згортання крові, препарат слід з обережністю застосовувати при наступних станах:

– загроза кровотечі;

– порушення згортання крові;

– прийом антикоагулянтів;

– захворювання печінки тяжкого ступеня;

– захворювання нирок тяжкого ступеня.

Препарат містить лактозу. У разі встановленої непереносимості деяких цукрів слід проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати цей лікарський засіб.

Застосування у період вагітності або годування грудьми. Застосування препарату у період вагітності або годування грудьми не рекомендується через відсутність клінічних даних.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або іншими механізмами. Не впливає.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

при одночасному застосуванні препарат посилює дію антикоагулянтів (таку комбінацію препаратів слід застосовувати під пильним медичним наглядом), прискорює проникнення у запалені тканини антибіотиків та НПЗП.

Передозування

симптоми: нудота, блювання, анорексія, дискомфорт в епігастрії, у деяких випадках — кровотеча та прожилки крові у мокротинні.

Лікування: терапія симптоматична.

Умови зберігання

при температурі не вище 25 °С.

Актуальна інформація

Застосування ферментних препаратів стало невід’ємною частиною сучасної медицини, головним чином завдяки їхній селективності та ефективності. Ферменти ― це білкові препарати, які мають величезну каталітичну здатність та забезпечують повне розрішення запального процесу з підтриманням фізіологічного тканинного гомеостазу та збалансованої імунної активності (Tiwari M., 2017). Одним з найвідоміших ферментних протизапальних препаратів є Серрата. Він широко застосовується в комплексних схемах лікування інфекційно-запальних та асептичних запальних процесів, успішно доповнюючи та потенціюючи ефекти протизапальних та протимікробних препаратів.

Механізм дії та клінічні ефекти Серрати

Сератіопептидаза ― діюча речовина препарату Серрата ― являє собою протеолітичний фермент із групи металопротеаз масою близько 52 кДа (Gupte V., 2017) із протизапальними, протинабряковими, знеболювальними (Bhagat S., 2013) та фібринолітичними властивостями (інструкція МОЗ України). Цей фермент був виділений із Serratia E15 ― непатогенної грамнегативної ентеробактерії (Srivastasa V., 2019), яку вперше виявлено в 1960-ті роки у шовкопряда. Сератіопептидаза міститься у його кишечнику та дозволяє лялечці у міру зростання розчиняти кокон (Gupte V., 2017). На сьогодні ведуться розробки промислового виробництва рекомбінантної сератіопептидази культурами E. coli (Srivastasa V., 2019), що є більш сучасним способом отримання біологічно активних діючих речовин.

Протизапальні властивості сератіопептидази були вперше досліджені у Японії у 1967 р. У 1970-ті роки активна речовина була представлена у формі кишково-розчинних капсул. Ферментативна активність сератіопептидази в 10 разів перевищує такий показник у α-2-хімотрипсину (інструкція МОЗ України). Існують окремі згадування про антисклеротичну дію сератіопептидази ― за рахунок її казеїнолітичних та фібринолітичних властивостей (Bhagat S., 2013) гальмується розвиток сполучнотканинних розростань у місці запальних процесів чи травми м’яких тканин. Причому казеїнолітична здатність сератіопептидази перевищує показники інших лужних або нейтральних протеаз (Gupte V., 2017). А знеболювальний ефект препарату пов’язаний із тим, що він блокує вивільнення амінів — медіаторів болю із запалених ділянок тканин і тим самим потенціює ефекти НПЗП. Завдяки таким властивостям сератіопептидаза добре проникає у тканини у вогнищі запалення, сприяє лізису некротизованих тканин та продуктів їх розпаду (інструкція МОЗ України).

Вченими була встановлена (Shimura S., 1983) наявність у сератіопептидази муколітичної активності, яка зіставна з такою бромгексину гідрохлориду — препарат сприяє руйнуванню дисульфідних зв’язків сурфактанту та покращує характеристики його в’язкоеластичності, завдяки чому покращується бронхіальний дренаж.

Сератіопептидаза не виявляє антигенної активності, оскільки зв’язується у рівних пропорціях із α-2-макроглобуліном крові. Препарат зменшує набряк завдяки зниженню дилатації капілярного русла, а також обмежує їх проникність внаслідок гідролізу таких медіаторів запального процесу, як гістамін, брадикінін, серотонін (інструкція МОЗ України).

Сератіопептидаза знайшла широке застосування у різних сферах медицини. У їх числі хірургія, ортопедія, отоларингологія, гінекологія й навіть стоматологія (Bhagat S., 2013).

Клінічні дослідження встановили ефективність цієї речовини у покращенні метаболізму рубцевих тканин, у лікуванні посттрамватичних набряків, фіброзно-кістозної хвороби молочної залози та бронхіту (Gupte V., 2017).

Показання до застосування Серрати

Згідно з інструкцією МОЗ України Серрата застосовується:

  • у хірургії (зокрема в хірургічній ортопедії) ― для лікування розтягнень та розривів зв’язок, вивихів та переломів, а також набряків, пов’язаних із реконструктивно-пластичними втручаннями;
  • в отоларингології та пульмонології ― препарат сприяє розрідженню мокротиння та слизу, тим самим полегшуючи їх відходження;
  • у дерматології ― для терапії гострих запальних дерматозів;
  • у гінекології та мамології ― для усунення застійних явищ у молочних залозах, гематомах.

Клінічний досвід застосування сератіопептидази

Сератіопептидаза добре зарекомендувала себе в лікуванні хронічного синуситу. Препарат сприяє зниженню в’язкості назального слизу, тим самим покращуючи мукоциліарний кліренс (Majima Y., 1988). Подібним чином він впливає на сурфактант, зумовлюючи допоміжний лікувальний ефект при ХОЗЛ (Nakamura S., 2003) та інших запальних процесах вуха, носа чи горла (Mazzone A., 1990), у патогенезі яких значну роль відіграє порушення нормального лаважу слизових оболонок.

В ортопедичній практиці сератіопептидаза широко застосовується для лікування карпального тунельного синдрому (Panagariya A., 1999), розтягнень, розривів зв’язок та післяопераційних запальних процесів (Gupte V., 2017), а також кістково-суглобових інфекційних процесів (Okumura H., 1977). Обмінні процеси у кістковій тканині, зв’язках та суглобах зазвичай повільніші, аніж, наприклад, у м’язовій тканині, що зумовлює сповільнене надходження лікарських засобів та сповільнені процеси регенерації.

У якості допоміжного лікарського засобу сератіопептидаза може застосовуватися в урологічній практиці ― для лікування хронічного безмікробного простатовезикуліту. У результаті лікування досягається покращення, підтверджене інструментально: за даними ТрУЗД (трансректальне ультразвукове дослідження) відмічається зменшення зон гіперехогенності у передміхуровій залозі, покращення венозного відтоку та зменшення товщини стінок сім’яних пухирців (Vicari E., 2005).

Сератіопептидаза також показана в якості допоміжного лікарського засобу при будь-яких захворюваннях, викликаних S. aureus. Це пов’язано зі здатністю ферменту руйнувати створені збудником біоплівки, а значить ― покращувати проникнення антибактеріальних препаратів у зону колонізації (Selan L., 2015), оскільки біоплівки створюють своєрідне покриття слизових оболонок (чи ранової поверхні), яке перешкоджає проникненню власних імунних клітин та імуноглобулінів та ефективному видаленню з поверхні слизової оболонки продуктів життєдіяльності бактерії. Ця властивість також важлива для ерадикації таких адгезивних збудників, як Listeria monocytogenes (Longhi C., 2008).

У стоматологічній практиці сератіопептидаза застосовується для полегшення післяопераційного періоду після складного видалення третіх молярів («зубів мудрості») (Chopra D., 2009). При цьому в післяопераційний період спостерігається набряк обличчя з боку втручання, біль та тризм ― стійкий спазм жувальних м’язів у відповідь на перерозтягнення. Сератіопептидаза усуває біль та набряк зіставно з кортикостероїдами, а у питанні усунення тризму навіть перевищує їх (Sivaramakrishnan G., 2018). У результаті зменшується дискомфорт у післяопераційний період та скорочується загальна його тривалість. Також препарат застосовується для лікування периімплантиту (Sannino G., 2013) ― запальної реакції тканин на зубні імпланти, яка може перешкоджати успішному протезуванню. У цілому сератіопептидаза дуже популярна в комплексних схемах у стоматологічній практиці ― вона покращує проникнення антибактеріальних препаратів у тканини ясен у 2–5 разів від плазмового рівня (Aratani H., 1980). Серрата також застосовується для лікування генералізованого пародонтиту, особливо якщо це загострення його хронічної форми. У такому випадку препарат для досягнення оптимального ефекту комбінують з антигомотоксичними засобами (Сергеева И.Е., 2011).

Окрім того, препарат застосовується у щелепно-лицьовій хірургії для лікування флегмон дна порожнини рота (Центило В.Г., 2012) та остеомієліту нижньої щелепи (Комок А.А., 2012), у тому числі травматичного характеру (Волошина Л.И., 2014). Ці захворювання характеризуються складністю перебігу (особливості мікрофлори порожнини рота) та нюансами післяопераційного періоду: остеомієліт нижньої щелепи часто супроводжується тривалим тризмом.

Сератіопептидаза застосовується в післяопераційний період після антротомії за Кодуелом — Люком (Tachibana M., 1984) ― операції дренування поліпозного гнійного синуситу (Сабо Е., 1977). Окрім того, Серрата добре зарекомендувала себе в комплексній консервативній терапії одонтогенних гайморитів (Гулюк А.Г., 2012), які являють собою мультидисциплінарну проблему, що суттєво впливає на якість життя пацієнтів.

Серрата застосовується у комплексній терапії дерматологічних пацієнтів, зокрема, із псоріазом. Це важливо, оскільки у таких пацієнтів запальні процеси в ділянці суглобів, особливо повторні (а псоріаз ― це захворювання із хронічним рецидивуючим перебігом), можуть призводити до їх анкілозування, що суттєво впливає на якість життя (Беляев Г.М., 2010).

Описаний цікавий досвід застосування сератіопептидази в нейрохірургічній практиці ― у комплексній терапії після операції невролізу малогомілкового нерва для усунення компресійно-ішемічної нейропатії у пацієнтки з множинними екзостозами (Евтушенко С.К., 2015).

Дослідження на культурі клітин HeLa продемонструвало, що сератіопептидаза у поєднанні з куркуміном виявляє навіть протиракові властивості (Jaiswal S., 2018).

В експерименті на щурах встановлено, що сератіопептидаза чинить гальмівний ефект на розвиток змодельованої хвороби Альцгеймера (Fadl N.N., 2013), що робить препарат потенційно придатним для застосування в неврологічній практиці. Окрім того, сератіопептидаза сприяє дисоціації сформованого in vitro амілоїду (в експерименті зазвичай використовується інсуліновий амілоїд), що дозволяє думати про потенційне застосування у пацієнтів з амілоїдасоційованими захворюваннями (Metkar S.K., 2017). Дані властивості сератіопептидази дозволяють на поточному етапі вже включати її у схеми комплексної терапії цих захворювань, однак ефект від її застосування потребує додаткового вивчення та узагальнення.

Що важливо враховувати при прийомі Серрати

Активний компонент Серрати є протеолітичним ферментом, а значить, впливає на систему згортання крові, зокрема на тромболізис. Таким чином, препарат необхідно застосовувати з обережністю при прийомі антикоагулянтів, тяжких захворюваннях печінки та нирок, а також будь-яких інших порушеннях згортання крові (інструкція МОЗ України).

Сератіопептидаза ― це речовина білкової природи (як й інші ензими), тому можливий розвиток алергічних реакцій, хоча в цілому препарат характеризується низькою антигенною активністю, що пов’язано з його фармакокінетичними особливостями (інструкція МОЗ України).

Висновок

Серрата ― це сучасний препарат, який застосовується в різних напрямках медицини. У зв’язку зі здатністю препарату значно впливати на патогенез запального процесу в різних тканинах, він є універсальним засобом. Серрата покращує проникнення антибактеріальних препаратів у вогнище запалення, а також сприяє більш швидкому розрішенню запального процесу завдяки своїм фібринолітичним властивостям. Тому вона застосовується в лікуванні патологічних процесів (простатит, аднексит, остеомієліт), перебіг яких традиційно асоційований із тенденцією до хронізації. Окрім того, сьогодні ведуться дослідження, мета яких ― розширити спектр показань до ензимотерапії.

Дата додавання: 15.01.2021 р.
© Компендіум 2021

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують СЕРРАТА

Артрит МКХ M13.9
Артроз МКХ M19.9
Бактеріальна пневмонія неуточнена МКХ J15.9
Вивих плечового суглоба МКХ S43.0
Гнійний гайморит МКХ J01.0
Гостра респіраторна вірусна інфекція МКХ J06.9
Гострий алергічний бронхіт МКХ J20.9
Гострий лімфаденіт обличчя, голови і шиї МКХ L04.0
Гострий сальпінгоофорит МКХ N70.0
Гострий фронтальний синусит МКХ J01.1
Дифузна кістозна мастопатія МКХ N60.1
Забій гомілковостопного суглоба МКХ S90.0
Інший гострий синусит МКХ J01.8
Обструктивний бронхіт МКХ J40
Перелом нижнього кінця променевої кістки МКХ S52.5
Перелом тіла (діафізу) променевої кістки МКХ S52.3
Пневмонія МКХ J18.9
Хронічний сальпінгоофорит МКХ N70.1
Хронічний тонзиліт МКХ J35.0
Часткова пневмонія неуточнена МКХ J18.1

Ціни на СЕРРАТА в містах України

Вінниця 488 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Вінниця, вул. Грибоєдова, 3, тел.: +380672132986416.99 грн./уп.

Дніпро 460.15 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Дніпро, просп. Яворницького Дмитра, 123, тел.: +380676574941422.99 грн./уп.

Житомир 470.39 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Житомир, вул. Велика Бердичівська, 95, тел.: +380981858362418.99 грн./уп.

Запоріжжя 448.74 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Запоріжжя, вул. Чумаченка, 34, тел.: +380677078702420.99 грн./уп.

Івано-Франківск 491.32 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Івано-Франківськ, вул. Коновальця, 146, тел.: +380677403016414.99 грн./уп.

Київ 471.16 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, вул. Вишгородська, 56/2, тел.: +380444851363416.90 грн./уп.

Кропивницький 472.13 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Кропивницький, вул. Добровольского, 22Г, тел.: +380677076971420.99 грн./уп.

Луцьк 462.48 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Луцьк, вул. Медведєва, 4, тел.: +380675558015390.99 грн./уп.

Львів 499.4 грн./уп.

«АПТЕКА НЦ» Львів, вул. Городоцька, 59395.77 грн./уп.

Миколаїв 489.45 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Космонавтів, 130/7, тел.: +380630231696426.90 грн./уп.

Одеса 489.35 грн./уп.

«АННУШКА» Одеса, вул. Палія Семена, 70, тел.: +380487045330409.50 грн./уп.

Полтава 472.54 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Полтава, вул. Алмазна, 6/11, тел.: +380677210370423.99 грн./уп.

Рівне 468.2 грн./уп.

«РІВНЕ-МЕДФАРМ» Рівне, вул. Медична, 7, тел.: +380504317879338.59 грн./уп.

Суми 468.62 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Суми, вул. Кондратьєва Герасима, 171, тел.: +380677402837383.99 грн./уп.

Тернопіль 496.58 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Тернопіль, вул. Мира, 5, тел.: +380677425696402.99 грн./уп.

Ужгород 493.74 грн./уп.

«ПРЕВЕНШН» Ужгород, вул. Богомольца, 22, тел.: +380800302060449.50 грн./уп.

Харків 473.42 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Харків, вул. Дерев'янка, 58397.99 грн./уп.

Херсон 491.89 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Херсон, вул. Мира, 10426.99 грн./уп.

Хмельницький 466.37 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Хмельницький, шосе Старокостянтинівське, 17/1, тел.: +380981697933358.99 грн./уп.

Черкаси 470.05 грн./уп.

«МЕДІТ-М» Черкаси, вул. Самійла Кішки, 189, тел.: +380472569268386.00 грн./уп.

Чернігів 469.25 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Преображенська, 2, тел.: +380934283815416.90 грн./уп.

Чернівці 500.72 грн./уп.

«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Чернівці, вул. Ентузіастів, 2А, тел.: +380372907068470.90 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko