0
UA | RU

Фторокорт® (Ftorocort)

Склад і форма випуску

РечовинаКількість
Тріамцинолон ацетонід1 мг/г
Допоміжні речовини: метилпарагідроксибензоат, кислота стеаринова, полісорбат 60, спирт цетіловий, парафін рідкий, гліцерол.
№ UA/7093/01/01 від 04.07.2017
За рецептом
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Активною речовиною мазі є тріамцинолону ацетонід — ГКС, який містить фтор і при місцевому застосуванні чинить протизапальну, антиалергічну та протисвербіжну дію.

Фармакологічна дія ГКС базується на регуляції синтезу специфічних білків та забезпеченні пристосованості організму до стресових ситуацій за рахунок зниження утилізації глюкози та посилення глюконеогенезу (гіперглікемії). Вони сприяють відкладенню глікогену, насамперед у печінці, за рахунок посилення секреції інсуліну в умовах гіперглікемії. Знижують синтез і посилюють катаболізм білків м’язової, шкірної та кісткової тканини; сприяють ліполізу. Звужують судини, знижують їх проникність і набряк тканин.

Численні рецептори ГКС знаходяться також у тканинах головного мозку та серця. ГКС посилюють β-адренергічні реакції в легенях, розширюють бронхи та знижують судинний опір у легенях.

У високих дозах гальмують секрецію кортикотропіну, при адренокортикостероїдній недостатності посилюють гломерулярну фільтрацію і діурез; стричиняють виразкове ураження слизових оболонок. У вищих дозах виявляють антиалергічні та протизапальні властивості.

Естерифікація молекули ГКС жирними кислотами у 17-й і 21-й позиціях істотно посилює її вплив на шкіру. Розташування циклічного ацетоніду у 16-й і 17-й позиціях посилює місцеву протизапальну дію, не впливаючи на системний ефект ГКС. Фтор сприяє подальшому підвищенню локальної активності препарату.

Фармакокінетика. Тріамцинолон добре проникає у глибокі шари шкіри, частково надходить у кров. При застосуванні оклюзійної пов’язки на уражені шкірні ділянки всмоктується в кількості, достатній для виявлення системного ефекту. ГКС швидко розподіляються у тканинах організму. Головний метаболіт тріамцинолону — 6-β-гідрокситріамцинолон, виділяється печінкою, нирками, виводиться з каловими масами та сечею в рівних співвідношеннях. Т½ з плазми крові — близько 5 год, час напіврозпаду — 18–36 год.

Показання Фторокорт

захворювання шкіри, чутливі до ГКС (екзема, вульгарний псоріаз, алергічний дерматит).

Застосування Фторокорт

для зовнішнього застосування.

Дорослим: тонкий шар мазі наносити 2–3 рази на добу на уражену ділянку шкіри (максимальна доза для дорослих — не більше 15 г мазі на добу) або застосовувати препарат під оклюзійну пов’язку (максимальна доза для дорослих — не більше 10 г мазі на добу).

Дітям: віком від 1 року тонкий шар мазі наносити максимум 2 рази на добу на уражену ділянку шкіри. Тривалість застосування препарату у дітей не повинна перевищувати 5 днів. Застосування оклюзійної пов’язки у дітей протипоказано.

Особам літнього віку препарат необхідно використовувати обережно і протягом короткого часу, оскільки варто мати на увазі, що у цієї категорії пацієнтів шкіра тонша.

Протипоказання

підвищена чутливість до тріамцинолону ацетоніду або будь-якої допоміжної речовини препарату.

Препарат не можна застосовувати в очі або на ділянках шкіри біля очей.

Застосування в якості монотерапії без проведення специфічного лікування при грибкових і бактеріальних шкірних інфекціях; туберкульоз; вірусні ураження шкіри, особливо при простому герпесі та вітряній віспі; при паразитарних інфекціях (короста); шкірні прояви сифілісу; шкірні реакції після вакцинації; періанальний і генітальний свербіж; виразка гомілки; варикозне розширення вен; поширений бляшковий псоріаз; ураження шкіри обличчя (рожеві вугри, вульгарні вугри, періоральний дерматит); попрілості шкіри, спричинені мокрими пелюшками; лікування сухого лущення шкіри та нанесення мазі на груди безпосередньо перед годуванням грудьми; діти віком до 1 року.

Побічна дія

для ГКС-препаратів при місцевому застосуванні характерні побічні дії місцевого характеру, однак залежно від кількості речовини, що надійшла в системний кровотік, можливі системні ефекти.

При тривалому застосуванні на великі поверхні можливе пригнічення функції кори надниркової залози, особливо у дітей, а також при застосуванні оклюзійних пов’язок; можливий негативний азотистий баланс внаслідок посиленого розпаду білків.

Допоміжні речовини з відомим ефектом: спирт цетиловий — може спричинити місцеві шкірні реакції (наприклад контактний дерматит); метилпарагідроксибензоат (E218) може викликати алергічні реакції (можливо, уповільнені).

Інфекції та паразитарні захворювання: активізація латентних інфекцій, маскування перебігу інфекцій, опортуністичні інфекції.

З боку імунної системи: реакції підвищеної чутливості.

З боку обміну речовин та харчування: пригнічення функції кори надниркової залози (вторинна недостатність кори надниркової залози), гіпокаліємічний алкалоз, затримка в організмі води та натрію, гіпокаліємія.

Психічні порушення: безсоння.

З боку ЦНС: психічні порушення, судоми, запаморочення, головний біль, підвищення внутрішньочерепного тиску.

З боку органа зору: катаракта*, задня субкапсулярна катаракта, екзофтальм, глаукома, набряк соска зорового нерва, виразка рогівки.

*Імовірність розвитку катаракти вища у дітей.

З боку серця: серцева недостатність.

З боку судин: АГ.

З боку ШКТ: шлункова кровотеча, шлунково-кишкова кровотеча, шлунково-кишкова перфорація, езофагіт, панкреатит, пептична виразка.

З боку шкіри і підшкірних тканин: дерматит, відчуття печіння, фолікуліт, акнеформний висип, контактний дерматит, сухість та стоншання шкіри, еритема, гірсутизм, підвищене потовиділення, попрілості, свербіж, атрофія шкіри, гіпопігментація, подразнення, стриї, телеангіектазії, уповільнення загоєння ран.

З боку опорно-рухового апарату і сполучної тканини: затримка росту у дітей, стероїдна міопатія, остеопороз, остеонекроз, асептичний некроз.

Лабораторні відхилення: підвищення внутрішньоочного тиску, негативний азотистий баланс, уповільнення реакцій при шкірних тестах.

Особливості застосування

при виникненні явищ подразнення шкіри варто припинити застосування мазі Фторокорт і продовжити лікування іншим препаратом.

При застосуванні оклюзійних пов’язок і лікуванні великих поверхонь тіла можлива системна дія препарату — у таких випадках потрібна особлива обережність, особливо у дітей.

Під час застосування мазі мікроорганізми, що знаходяться на шкірі (насамперед піогенні мікроорганізми, іноді бластоміцети), можуть проникати через розпушений роговий шар і спричиняти різні піодермії, які лікуються дезінфікуючими засобами, що змиваються. Можливі грибкові захворювання, інколи під оклюзійною пов’язкою рідко можуть з’являтися синці. При тривалому застосуванні мазі на одній і тій же ділянці тіла, особливо у молодих хворих, може розвинутися атрофія цієї ділянки шкіри.

Деякі ділянки тіла, такі як пахвові западини, пахові складки (де є природна оклюзія та шкіра більш ніжна та тонка) більшою мірою схильні до розвитку стриїв та легко помітної атрофії цієї ділянки шкіри, яка має незворотний характер. Тому застосування мазі на цих ділянках шкіри має бути нетривалим.

У разі розвитку грибкової або бактеріальної інфекції шкіри необхідне додаткове застосування місцевої або системної терапії.

Не рекомендується застосування мазі на волосистій частині голови.

Тривале застосування препарату на шкіру обличчя не рекомендується через небезпеку атрофії шкіри. Не допускати потрапляння препарату в очі. У разі потрапляння в очі слід промити їх великою кількістю проточної води і звернутися до лікаря.

При лікуванні псоріазу можливі синдром відміни, стероїдна залежність, розвиток генералізованого пустульозного псоріазу та місцевої або системної токсичності через порушення бар’єрної функції шкіри. Лікування пацієнтів із псоріазом місцевими ГКС можливе тільки під суворим наглядом лікаря.

Призначення мазі дітям віком від 1 року можливе тільки у виняткових випадках. Тривалість застосування препарату у дітей не повинна перевищувати 5 днів. Застосування оклюзійної пов’язки у дітей протипоказане.

У разі застосування у дітей необхідно враховувати можливість виникнення ознак пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної системи та синдрому Кушинга, які виникають у дітей частіше, ніж у дорослих пацієнтів, через більше співвідношення площі шкірного покриву до маси тіла і, відповідно, діти більш схильні до системної токсичності. У дітей, які отримували ГКС для місцевого застосування, відзначалися гостра недостатність кори надниркової залози, синдром Кушинга, підвищення внутрішньочерепного тиску.

Застосування у період вагітності або годування грудьми

Період вагітності. Застосування мазі в І триместр вагітності протипоказано. Даних, що підтверджують безпеку препарату в II та III триместр вагітності, недостатньо. Питання щодо застосування препарату в II та III триместр вагітності та в період годування груддю вирішує лікар у кожному випадку індивідуально, ретельно зважуючи співвідношення очікуваного ефекту від лікування і потенційного ризику при дії препарату на плід.

Період годування грудьми. Всмоктування ГКС у систему кровообігу супроводжується проникненням їх у грудне молоко та впливом на кору надниркової залози та ріст немовляти.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортним засобом або іншими механізмами. На даний момент повідомлень немає. Проте при керуванні транспортним засобом або роботі з іншими механізмами рекомендується дотримуватися особливої обережності, враховуючи можливості розвитку небажаних реакцій з боку нервової системи.

Діти. Дітям віком до 1 року протипоказано застосовувати мазь.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

при локальному застосуванні ГКС взаємодія з іншими лікарськими засобами невідома.

Передозування

залежно від кількості ГКС, що потрапила в організм, можливий розвиток як місцевих, так і системних побічних реакцій. При передозуванні препарату не можна різко припиняти лікування — це слід робити поступово, знижуючи дозу препарату. При розвитку симптомів недостатності кори надниркової залози може потребуватися в/в введення гідрокортизону.

Умови зберігання

при температурі не вище 25 °С в оригінальній упаковці. Препарат зберігати в недоступному для дітей місці.

Інструкція МОЗ
Дата додавання: 19.10.2021 р.
© Компендіум 2020

Діагнози, при яких застосовують Фторокорт

Інші інфекційні зовнішні отити МКХ H60.3
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko