Всі працюючі аптеки України
Можна сплатити ліки карткою підтримка
0
UA | RU

Цинкова мазь

(Zinc ointment)
Виробник:
Віола

Склад і форма випуску

Можна сплатити ліки карткою підтримка
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Цинкова мазь. На латині — Unguentum Zinci, англійською — Zinc ointment. Код АТС D02A B. Діюча речовина цієї лікарської форми — цинку оксид, або раніше — окис цинку (Zinci oxydum).

Історія застосування оксиду цинку

Якщо заглибитися в історію людства, то можна знайти сліди використання цього недорогого та ефективного хімічного елемента протягом декількох сотень років. У корі Землі маса цинку — до 10%. Причому знаходиться цей метал в поліметалічних сульфідних рудах, і довгий час не виходило виділити цинк у чистому вигляді. І лише в 1738 р. Вільям Чемпіон отримав цей метал у чистому вигляді та йому було видано патент на спосіб виділення його дистиляційним методом. У великих кількостях, необхідних для промисловості, цинк стали отримувати в XVIII столітті в Брістолі, у 1743 р. Удосконалений спосіб видобутку цього елемента був розроблений в 1746 р. Андреасом Маргграфом у Німеччині. Поступово способи отримання цинку поліпшувалися. Перші заводи, на яких цинк отримували вже електролітичним методом, з’явилися в 1915 р. у двох країнах — Канаді й США. До речі, слово «цинк» уперше зустрічається в роботах Парацельса. Біологічну роль елемента було виявлено близько 120 років тому, але ранозагоювальна дія цинкової мазі була відома ще 5 тис. років тому — стародавнім єгиптянам.

Цинк використовують майже в кожному будинку. А як інакше? Адже ця хімічна речовина, якої в нашій шкірі міститься майже 20%, є важливим мікроелементом для організму. Мало того, що він стимулює роботу ферментів, цих природних каталізаторів, так він ще й бере участь у двох важливих процесах: поділ клітин і відновлення тканин. Крім того, без цього елемента абсолютно не може бути розвитку мозку і процесу продовження роду — розмноження, оскільки він відіграє важливу роль у виробленні чоловічого гормону тестостерону. Хімічний елемент за № 30 таблиці Менделєєва, перебуваючи в складі ензимів і протеїнів, відповідає за синтез інсуліну й утворення еритроцитів крові. Дефіцит цинку, що посилюється з віком, виникає при різних стресах, надмірному вживанні білкової їжі й отруєннях. Підсилює дефіцит цього металу і використання гормонів, як при лікуванні відповідних захворювань, так і в якості контрацептивів. Роблять свій внесок у втрату цинку і захворювання печінки, а також пухлини. Причому брак цинку позначається навіть на зовнішньому вигляді людини. Зокрема, у такого пацієнта розвивається хронічний дерматит і повільно гояться рани. Дуже часто у нього відзначають облисіння. Але можливі й інші порушення в роботі організму людини: анемія, уповільнення зростання, погане засвоєння їжі, а також можуть бути проблеми із зором і розвиток психозу. А при нестачі цинку в організмі вагітної у дитини можуть виникати ускладнення, що загрожують зовнішніми каліцтвами. До слова, людина на добу споживає близько 15 мг цинку, і в середньому її організм містить близько 3 г цього елемента. До слова, до недавнього часу в дієтології не було правильного способу визначення вмісту цього мінералу в клітинах людського тіла. Найбільш достовірний спосіб — це спектральний аналіз волосся і нігтів. Що стосується найпростішого, то він теж є: це смаковий тест. Виявляється, що якщо взяти і потримати на язиці що-небудь з оцинкованого посуду, то якщо у людини все гаразд з вмістом цинку, то вона відразу відчуває гіркоту. Якщо ж навпаки, має місце нестача цього металу, то вона або не відчуває нічого, або смак приходить трохи пізніше, не відразу.

Як бачите, очевидною є важливість цього металу в житті й, природно, у лікуванні людини. І тому не дивно, що існують препарати, які містять цей важливий елемент. У даному випадку мова йтиме про препарат, який давно використовується і до цього часу не втратив своєї актуальності, незважаючи на те, що зараз з’явилося дуже багато нових лікарських засобів. Цей препарат є дуже популярним і називається — Цинкова мазь.

Лікарські мазі з оксидом цинку або Цинкова мазь.

Цинкова мазь 10% 20,0; 25,0; 30,0 г в контейнері або тубі.

Склад

1 г мазі містить 100 мг оксиду цинку (діюча речовина). До складу входить парафін білий м’який. Зовнішній вигляд мазі: субстанція білого або світло-жовтого кольору (ГФ, десяте видання, 1968).

У даний час до складу мазі можуть вводити й інші речовини, зокрема, для приємного запаху може бути використаний ментол, для пом’якшення дії — ланолін. Можуть бути також додані риб’ячий жир як джерело вітамінів А і D, а також омега-3, парабени як консервант і диметикон як пом’якшувальний компонент.

Що цінного в цьому простому і недорогому засобі?

Властивості діючої речовини, тобто оксиду цинку, забезпечують такі лікувальні ефекти:

— загоювання, оскільки допомагає регенерувати шкіру;

— протекційний, що полягає в захисті клітин шкіри від впливу ультрафіолету. Внаслідок цього мазь має також і профілактичну дію щодо попередження опіків від сонця і засмага, таким чином, стає рівномірною;

— в’яжучий: за допомогою утворення плівки на поверхні шкіри попереджається подразнення;

— адсорбуючий, завдяки чому зменшується виділення запаленими клітинами шкіри рідини або ексудату і зменшується також намокання ділянок запалення.

Крім того, потрібно пам’ятати, що частота використання, а також доза препарату безпосередньо залежать від показань.

Фармакокінетика і фармакодинаміка

Діюча речовина Цинкової мазі має дві головні властивості: виявляє протизапальний ефект і виступає як антисептик. Препарат з легкістю намазується і створює на шкірі своєрідну захисну плівку. А плівка допомагає відновлювати й оновлювати шкіру (Ріпка О., 2018).

Можливості Цинкової мазі. Позитивний вплив вона має при правильному діагностуванні. Власне кажучи, як і всі ліки.

Тому необхідно відразу підкреслити, що Цинкова мазь — не панацея, і її дія має межі, як і в будь-якого лікарського засобу. Вона допомагає усунути симптоми болю, дискомфорт і полегшити перебіг хвороби. Тому лікування будь-якого захворювання починається з консультації лікаря. А без консультації мазь рекомендується застосовувати як профілактичний засіб (Ріпка О., 2015).

Показання

Ефективна в наступних ситуаціях:

— пітниця, у початковій стадії, що не обтяжена вірусним ураженням тканин;

— поверхневі рани, що виникли внаслідок удару механічним шляхом чи інакше, зокрема, опіки, рани або садна;

— дерматит, у тому числі й «пелюшковий», а також при стрептодермії;

— порушення цілісності тканини організму через фізіологічну будову;

— пролежні. Мазь ефективна при попрілостях і різних осередках виразок, у тому числі трофічних (Ріпка О., 2018).

Якщо говорити коротко про препарат, то це ефективний протизапальний і ранозагоювальний засіб.

Як це працює, або Опис процесів в дії:

1. Після потрапляння мазі на шкіру цинк, безпосередньо впливаючи, активує ферменти, що відповідають за оновлення епідермісу.

2. При цьому відбувається активізація ферментів, відповідальних за обмін речовин.

3. Завдяки наявності мазі на поверхні шкіри обмінний процес підтримується в нормі: пори відкриваються і починає працювати контроль продукції жиру. Цей процес лежить в основі профілактики утворення нових зморшок і появи непотрібного сального блиску.

Основні правила застосування Цинкової мазі в залежності від наявних захворювань шкіри.

Потрібно запам’ятати головне: для кожного захворювання існує свій метод застосування.

1. Маленькі ранки, садна і порізи: засіб накладається до 6 разів на добу. Але з обов’язковим попереднім очищенням шкіри. Рану змащують тонким шаром, але не втирають.

2. При опіках — товстим шаром мазі наповнюють опікову рану, після чого накривають стерильними серветкою або бинтом. Можна накрити марлею, але попередньо скласти її в кілька шарів.

3. Посилена пігментація на шкірі: втирання мазі в невеликій кількості кожного дня. При пігментних плямах більше 2 міс користуватися маззю не можна.

4. Діатези: мазь наносять до 6 разів на добу кожного дня. Але перед сном шкіру обов’язково промивають настоєм квіток ромашки аптечної. У разі появи лущення шкіри застосовують дитячий крем.

5. Діти. У даному випадку мазь застосовується не тільки для лікування, але й з метою профілактики шкірних висипань, а також попрілостей, дерматитів. При цьому проводиться попереднє промивання ділянки шкіри, яка буде оброблятися маззю. Після цього шкіру висушують, наносять невелику кількість ліків. Важливо: ця мазь добре висушує шкіру, але також здійснює її знезараження. Виявляє цей препарат й адсорбуючі властивості. Пам’ятаємо, що у лікарського засобу немає негативного впливу на шкіру, дозволяється застосовувати його при використанні підгузків.

Загальні правила під час застосування препарату з оксидом цинку.

Сфера застосування — косметологія.

Усім відомо, що велика кількість засобів, що використовуються в косметичних цілях, виготовляється з введенням до складу цинку. Косметичні засоби у вигляді кремів і лосьйонів із вмістом цинку — не новинка. Є зараз і сонцезахисні гелі. Тому не дивно, що і препарат з оксидом цинку знайшов застосування в косметології.

Цей засіб успішно використовується для зменшення вираженості мімічних, але не глибоких зморшок. Мазь допомагає підтримувати еластичність шкіри. І як результат — у неї більш молодий вигляд.

Крім того, цією маззю можна відбілити обличчя і зробити непомітними пігментні плями, а також веснянки.

Побічна дія

Печіння, почервоніння, подразнення шкіри в місці нанесення.

Алергічні реакції. У зв’язку із застосуванням оксиду цинку можливе збліднення шкірного покриву.

Протипоказання

Гіперчутливість до лікарського засобу. Гнійно-запальні захворювання шкіри і тканин, що прилягають. Потрібно відразу відзначити, що цинк практично не всмоктується через шкіру і, відповідно, не потрапляє в кровотік, внаслідок чого не чинить дії на органи людини.

Грибкові захворювання шкірних покривів.

Хвороби шкірних покривів, викликані вірусами.

Бактеріальні хвороби шкіри. Гнійні інфекції в гострий період. Акне у важкій формі. Ефект від мазі тимчасовий. Для повноцінної терапії необхідні лікарські засоби сильніші, з вираженим ефектом. Заборонено наносити на пошкоджену шкіру.

Алергія у вираженій формі. Препарат протипоказаний людям, які мають алергію на шоколад, мед, цитрусові й різні горіхи (Ріпка О., 2015).

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують Цинкова мазь

Acne excoriee des jeunes filles МКХ L70.5
Дата додавання: 03.05.2022 р.
© Компендіум 2019

Рекомендовані аналоги Цинкова мазь:

Цинкова мазь
мазь 10 % туба 20 г, № 1
Тернофарм
ЦИНКУ МАЗЬ
мазь 10 % банка 25 г, № 1
Лубнифарм
ЦИНКУ МАЗЬ
мазь 10 % банка 40 г, № 1
Лубнифарм
ЦИНКУ МАЗЬ
мазь 10 % туба 25 г в пачці, № 1
Лубнифарм
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko