КЛОФЕЛІН-ДАРНИЦЯ

Дарниця ФФ

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

табл. 0,15 мг контурн. чарунк. уп., №  50

Клонідину гідрохлорид 0.15 мг

Допоміжні речовини: лактоза моногідрат, крохмаль картопляний, магнію стеарат.

№  UA/6594/01/01 від 04.07.2017За рецептомB

ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування препарату

Затверджено МОЗ Украiни від 2017-07-04 р. № 761. Р.п. № UA/6594/01/01

Склад

діюча речовина: сlonidine;

1 таблетка містить клонідину гідро хлориду (клофелін) 150 мкг (0,15 мг);

допоміжні речовини: лактоза моногідрат, крохмаль картопляний, магнію стеарат.

Лікарська форма

Таблетки.

Фармакотерапевтична група

Гіпотензивні засоби. Антиадренергічні засоби з центральним механізмом дії. Агоністи імідазолінових рецепторів.

Код АТС С02А С01.

Клінічні характеристики

Показання

Гіпертонічний криз (за винятком гіпертонічного кризу при феохромоцитомі);

рідко для лікування артеріальної гіпертензії (у складі комплексної терапії);

абстинентний синдром при опіоїдній наркоманії (у складі комплексної терапії).

Протипоказання

Підвищена чутливість до клонідину або до будь-якого іншого компонента препарату.

Артеріальна гіпотензія.

Порушення серцевого ритму — синдром слабкості синусового вузла, виражена синусова брадикардія, атріовентрикулярна блокада II і III ступенів.

Кардіогенний шок. Нещодавній інфаркт міокарда.

Ішемічна хвороба серця.

Виражений атеросклероз судин головного мозку. Порушення мозкового кровообігу внаслідок артеріосклерозу.

Облітеруючи захворювання периферичних артерій. Тяжкі порушення периферичного кровообігу.

Порушення функції нирок.

Депресія.

Спосіб застосування та дози

Застосовують дорослим внутрішньо. Таблетки приймають після їди, запиваючи невеликою кількістю рідини. Дози Клофеліну-Дарниця лікар призначає індивідуально для кожного пацієнта.

Артеріальна гіпертензія. Терапію розпочинають з низьких доз. При легких або середньої тяжкості формах артеріальної гіпертензії спочатку призначають 75 мкг 2 рази на добу. При необхідності разову і добову дозу препарату можна поступово підвищувати за вказівкою лікаря. У середньому доза становить75–150 мкг (1/2–1 таблетка) 2–3 рази на добу.

Разові дози клонідину, які перевищують 300 мкг, допустимо призначати лише у виняткових випадках і, якщо можливо, в умовах стаціонару.

Тривалість лікування лікар визначає індивідуально, залежно від перебігу хвороби, досягнутого клінічного ефекту і переносимості препарату.

Гіпертонічний криз. Призначають по 150–300 мкг (1–2 таблетки) сублінгвально (при відсутності вираженої сухості у роті).

Абстинентний синдром. Призначають в умовах стаціонару при щоденному контролі артеріального тиску і частоти пульсу. Для цього Клофелін-Дарниця призначають у добовій дозі 300–750 мкг, розділеній на 4–6 прийомів.

Побічні реакції

З боку центральної нервової системи: дуже часто — запаморочення, седація, часто — головний біль, депресія, порушення сну, сонливість, підвищена стомлюваність, уповільнення швидкості психічних і рухових реакцій; нечасто — парестезія, порушення сприйняття, галюцинації, нічні кошмари, нервозність; частота невідома — сплутаність свідомості.

З боку органів чуття: рідко — зниження продукції слізної рідини; частота невідома — порушення акомодації.

З боку системи кровотворення: рідко — тромбоцитопенія.

З боку серцево-судинної системи: дуже часто — ортостатична гіпотензія, нечасто — синусова брадикардія, синдром Рейно; рідко — AV-блокада; частота невідома — тахікардія, брадиарітмія, «гемітоновий криз» — різке короткочасне зниження артеріального тиску з подальшим різким підвищенням на початку лікування.

З боку дихальної системи: рідко — сухість слизової оболонки носа, закладеність носа.

З боку травного тракту: дуже часто — сухість слизової оболонки порожнини рота, часто — запор, нудота, біль у слинних залозах, блювання, зниження шлункової секреції, рідко — псевдообструкція товстої кишки; частота невідома — гепатит.

З боку шкірних покривів: нечасто — свербіж, гіперемія, висипання (у т.ч. кропив’янка), рідко — алопеція.

Алергічні реакції: ангіоневротичний набряк. Дуже рідко при сублінгвальному застосуванні (при гіпертонічному кризі) — набряк слизових оболонок, утруднення дихання.

З боку сечостатевої системи: часто — еректильна дисфункція; частота невідома — зниження лібідо, рідко — гінекомастія, затримка сечовипускання.

З боку лабораторних показників: рідко — гіперглікемія; частота невідома — зміна функціональних проб печінки.

Інші: затримка Na+ і води, що проявляється набряками стоп і гомілок, тремор, анорексія.

При раптовій відміні (синдром відміни): артеріальна гіпертензія (5–20%), стенокардія, стан тривоги або напруги, головний біль, гіперсалівація, нудота, блювання, сильне серцебиття. Тремтіння кистей та пальців, пітливість. Спазми у шлунку, порушення сну.

Передозування

Симптоми: апное, пригнічення дихання, гіпотермія, сонливість, порушення свідомості, колапс, розширення комплексу QRS, можливе уповільнення АV-провідності і синдром ранньої реполяризації, різке зниження артеріального тиску, ортостатичні реакції, брадикардія, періодичне блювання, ксеростомія.

Лікування. При симптомах передозування препарат слід відмінити та провести симптоматичну терапію. Як специфічний антидот можна застосовувати унітіол та тіосульфат натрію.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Препарат протипоказаний при вагітності. При необхідності застосування препарату у період лактації годування груддю слід припинити.

Діти.

Препарат протипоказаний дітям.

Особливості застосування

Під час лікування клофеліном забороняється вживати алкогольні напої.

Раптове припинення застосування препарату може призвести до розвитку синдрому відміни (підвищення артеріального тиску, нервозності, головного болю, нудоти), тому відміну препарату слід проводити тільки поступово, протягом 1–2 тижнів з урахуванням супутньої терапії іншими лікарськими засобами. При розвитку синдрому відміни відразу повертаються до застосування препарату і надалі його відміняють поступово, замінюючи іншими гіпотензивними засобами. Для попередження синдрому відміни препарат не слід призначати хворим, які не мають умов для його регулярного застосування.

Якщо при комбінованому застосуванні клофеліну і блокатора β-адренорецепторів потрібне тимчасове припинення лікування, то блокатор β-адренорецепторів слід відмінити раніше, для того щоб запобігти симпатичній гіперреактивності, а потім поступово відміняти клофелін, особливо якщо його застосовували у великих дозах.

З обережністю призначають хворим з полінейропатією, запорами.

З обережністю призначають Клофелін-Дарниця хворим на цукровий діабет, оскільки клонідин може маскувати симптоми гіпоглікемії і зменшувати секрецію інсуліну.

З обережністю призначають хворим літнього віку — можлива підвищена чутливість до препарату; хворим з нирковою недостатністю — можлива затримка виведення препарату. Можливе транзиторне підвищення концентрації соматотропного гормону. Застосування клофеліну може призвести до зменшення і пригнічення слиновиділення, що сприяє розвитку карієсу, пародонтозу, кандидозу порожнини рота.

Не ефективний при феохромоцитомі.

Прийом Клофеліну-Дарниця може призвести до виникнення гострого нападу порфірії і вважається небезпечним для пацієнтів з порфірією.

Пацієнтам, які використовують контактні лінзи, слід пам’ятати, що препарат знижує продукцію слізної рідини.

При лікуванні Клофеліном-Дарниця рекомендується регулярно контролювати артеріальний тиск. Слід бути обережним при тривалому фізичному навантаженні, особливо у вертикальному положенні, за спекотної погоди, через ризик ортостатичних реакцій. Можливий розвиток слабопозитивної реакції Кумбса.

Препарат містить лактозу. Пацієнти з рідкісними спадковими проблемами непереносимості галактози, дефіцитом лактази або Lapp глюкозо-галактозній мальабсорбції не повинні приймати цей препарат.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Застосування препарату може спричинити погіршення здатності концентрувати увагу та призвести до зниження швидкості психомоторних реакцій, тому в разі появи побічних ефектів з боку нервової системи та органів чуття, особливо на початку лікування, у період зміни дози Клофеліну-Дарниця або при його заміні на інший препарат слід утриматись від керування автотранспортом і роботи з іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

При сумісному застосуванні з препаратами, що пригнічують центральну нервову систему (у т.ч. з етанолом), можливе взаємне посилення пригнічувального впливу на центральну нервову систему і розвиток депресивних розладів.

Гіпотензивний ефект клонідину послабляють трициклічні антидепресанти, анорексигенні (за винятком фенфлураміну), симпатоміметичні, нестероїдні протизапальні засоби і ніфедипін, неселективні альфа-адреноблокатори (у т.ч. фентоламін, толазолін — за рахунок блокади α2-адренорецепторів); підвищують — вазодилататори, діуретики, антигістамінні засоби, антипсихотичні засоби (хлорпромазин, галоперидол).

b-адреноблокатори, блокатори повільних кальцієвих каналів і серцеві глікозиди підвищують ризик розвитку брадикардії або (в окремих випадках) призводять до розвитку атріовентрикулярної блокади. При одночасному застосуванні з атенололом, пропранололом розвиваються адитивний гіпотензивний ефект, седативна дія і сухість у роті.

Гормональні контрацептиви при прийомі внутрішньо можуть підсилювати седативний ефект препарату.

Клонідин може знижувати ефективність леводопи і пірибедилу у пацієнтів із хворобою Паркінсона.

Клонідин може підвищувати концентрацію циклоспорину, а також концентрацію глюкози у крові за рахунок зниження секреції інсуліну, що необхідно враховувати при одночасному застосуванні з інсуліном.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Клофелін — гіпотензивний засіб центральної дії, селективний агоніст постсинаптичних α2-адренорецепторів адренергічних нейронів. Викликає зниження тонусу симпатичного відділу нервової системи. Не впливає на синтез катехоламінів, але зменшує вихід норадреналіну із нервної терміналі, за рахунок зворотного зв’язку при стимуляції α2-адренорецепторів. Внаслідок такої дії знижується загальний периферичний судинний опір, зменшується частота серцевих скорочень і об’єм серцевого викиду та знижується артеріальний тиск. Крім центральної дії клофелін може діяти як агоніст периферичних постсинаптичних α1-адренорецепторів судин, що в окремих випадках застосування препарату проявляється незначним підвищенням артеріального тиску на початку лікування. Препарат збільшує нирковий та трохи зменшує церебральний кровотік. Знижує внутрішньоочний тиск, має седативну та аналгетичну дію, зменшує прояв опіоїдної та алкогольної абстиненції, почуття необґрунтованого страху.

Фармакокінетика.

Абсорбція після прийому внутрішньо швидка. Біодоступність при тривалому застосуванні — близько 65%. Час досягнення максимальної концентрації у плазмі крові (TCmax) після прийому внутрішньо — 1,5–2,5 години. Зв’язок з білками плазми — 20–40%. Легко та швидко проникає через гематоенцефалічний бар’єр, плаценту та у грудне молоко.

Метаболізується печінкою (близько 50% препарату, що всмоктався). Виводиться нирками (40–60%) і через кишечник (20%). Період напіввиведення (T1/2) — 12–16 годин, при порушенні функції нирок — до 41 години.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору, плоскоциліндричної форми з фаскою та рискою.

Термін придатності

4 роки.

Умови зберігання.

Зберігати в недоступному для дітей місці в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Упаковка.

По 10 таблеток у контурній чарунковій упаковці; по 5 контурних чарункових упаковок у пачці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

Місцезнаходження

Україна, 02093, м. Київ, вул. Бориспільська, 13.

Дата додавання: 16.01.2019 р.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте першим

Додати свій

Ціни на КЛОФЕЛІН-ДАРНИЦЯ в містах України

Вінниця 23.48 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 15.6 грн./уп.
«ДОКТОР ГАШЕ» Вінниця, перехр. 600-летия / Келецкая, 50/49, тел.: +380432560810

Дніпро 23.81 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.5 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Дніпропетровськ, вул. Велика Діївська, 40Б, тел.: +380563711886

Житомир 22.98 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.14 грн./уп.
«САНІТАС» Житомир, вул. Небесної Сотні, 10, тел.: +380412463046

Запоріжжя 25.22 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.5 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Запоріжжя, вул. Бочарова, 1, тел.: +380612677584

Івано-Франківск 27.09 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.5 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Івано-Франківськ, вул. Тролейбусна, 1, тел.: +380342585203

Київ 24.46 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 22.03 грн./уп.
«АПТЕКА 36,6» Київ, бульв. Кольцова Б., 14Е

Кропивницький 25.7 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 17.8 грн./уп.
«ІНКОПМАРК МЕДСЕРВІС» Кіровоград, вул. Габдрахманова, 5

Луцьк 21.5 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 20.1 грн./уп.
«ВОЛИНЬФАРМ» Луцьк, вул. Медведєва, 13, тел.: +380503787275

Львів 25.89 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.5 грн./уп.
«ПУЛЬС» Львів, вул. Виговського Івана, 32, тел.: +380322459928

Миколаїв 26.23 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.75 грн./уп.
«БУДЕМО ЗДОРОВІ РАЗОМ» Миколаїв, просп. Центральний, 161/1, тел.: +380634168026

Одеса 26.15 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 22.25 грн./уп.
«FARMACIA» Одеса, вул. Малиновського Маршала, 57, тел.: +380482647676

Полтава 30.68 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 30.68 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Полтава, вул. Дмітрієва Миколи, 6Д, тел.: +380532625085

Рівне 30.68 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 30.68 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Рівне, вул. Князя Володимира, 109Б, тел.: +380362420455

Суми 24.18 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 24.18 грн./уп.
«АПТЕКА ПРАНА» Суми, просп. Шевченка Тараса, 24, тел.: +380542225251

Тернопіль 26.58 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.5 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Тернопіль, пл. Перемоги, 4Б, тел.: +380352550230

Харків 24.46 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 21.4 грн./уп.
«МАГНОЛІЯ» Харків, просп. Малої Любові, 47, тел.: +380667538841

Херсон 27.36 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 24.05 грн./уп.
«БУДЕМО ЗДОРОВІ РАЗОМ» Херсон, просп. Ушакова, 79, тел.: +380634168034

Хмельницький 24.7 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.5 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Хмельницький, вул. Проскурівська, 21/31, тел.: +380382650495

Черкаси 30.68 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 30.68 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Черкаси, вул. Дашковича Остафія, 19, тел.: +380472590164

Чернігів 23.5 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.5 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Чернігів, вул. 1-го Травня, 167, тел.: +380462601501

Чернівці 25.29 грн./уп.

табл. 0.15 мг контурн. чарунк. уп. № 50, Дарница ..... 23.5 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Чернівці, просп. Незалежності, 115, тел.: +380372551470