ОЛТАР® (OLTAR®)

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

ОЛТАР® 2 мг
таблетки 2 мг блістер, № 30
Глімепірид
2 мг
Допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль кукурудзяний, натрію крохмалгліколят (тип а), повідон, полісорбат 80, тальк, магнію стеарат.
№ UA/6108/01/02 від 12.04.2017
B За рецептом
ОЛТАР® 3 мг
таблетки 3 мг блістер у картонній коробці, № 30
Глімепірид
3 мг
Допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль кукурудзяний, натрію крохмалгліколят (тип а), повідон, полісорбат 80, тальк, магнію стеарат, заліза оксид жовтий (е172).
№ UA/6108/01/03 від 12.04.2017
B За рецептом
ОЛТАР® 4 мг
таблетки 4 мг блістер, № 30
Глімепірид
4 мг
Допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль кукурудзяний, натрію крохмалгліколят (тип а), повідон, полісорбат 80, тальк, магнію стеарат, заліза оксид жовтий (е 172).
№ UA/6108/01/04 від 02.01.2019
B За рецептом
ОЛТАР® 6 мг
таблетки 6 мг блістер, № 30
Глімепірид
6 мг
Допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль кукурудзяний, натрію крохмалгліколят (тип а), повідон, полісорбат 80, тальк, магнію стеарат, заліза оксид жовтий (е 172).
№ UA/6108/01/05 від 02.01.2019
B За рецептом

ДІАГНОЗИ

ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

фармакодинамічні властивості

Глімепірид є перорально активним гіпоглікемізуючим засобом, який належить до групи сульфонілсечовини. Застосовується при неінсулінозалежному цукровому діабеті (ЦД).

Глімепірид діє головним чином шляхом стимуляції вивільнення інсуліну з β-клітин підшлункової залози.

Сульфонілсечовини регулюють секрецію інсуліну шляхом блокування АТФ-залежних каналів калію в мембрані β-клітин. Блокування калієвих каналів призводить до деполяризації β-клітин і, таким чином, відкриття кальцієвих каналів — до збільшення припливу кальцію до клітини.

Це, в совю чергу, призводить до вивільнення інсуліну при екзоцитозі.

У здорових осіб найменша ефективна пероральна доза становить близько 0,6 мг.

Не було значущої різниці в ефекті глімепіриду від часу прийому (чи за 30 хв або безпосередньо перед вживанням їжею). У хворих на ЦД метаболічний контроль можна досягти протягом 24 год при застосуванні однократної добової дози.

У пацієнтів, які не досягали адекватного метаболічного контролю з максимальною дозою лише метформіну, в одному з досліджень було встановлено поліпшення метаболічного контролю в комбінації з глімепіридом в порівнянні з монотерапією метформіном.

Дані по комбінованій терапії з інсуліном обмежені. У пацієнтів, які не досягають адекватного метаболічного контролю з максимальною дозою глімепіриду, може бути розпочата супутня інсулінова терапія. У двох дослідженнях комбінація досягла такого ж поліпшення у метаболічному контролі, однак комбінована терапія вимагала меншої середньої дози інсуліну.

ПОКАЗАННЯ

лікування ЦД 2 типу, коли дієта, фізична активність та зменшення маси тіла є недостатніми.

ЗАСТОСУВАННЯ

дозування залежить від показників глюкози в крові та сечі.

Початкова доза становить 1 мг глімепіриду на добу. При достатньому метаболічному контролі цю дозу слід підтримувати в період терапії.

Якщо метаболічний контроль не є задовільним, дозу слід поступово збільшувати до 2, 3 або 4 мг глімепіриду на добу відповідно до нормалізації глікемічної ситуації з інтервалом приблизно 1-2 тиж. Дози, що перевищують 4 мг глімепіриду на добу, покращують ефект тільки в окремих випадках. Максимальна рекомендована доза становить 6 мг глімепіриду на добу.

У пацієнтів, які не досягають адекватного метаболічного контролю з максимальною добовою дозою метформіну, може бути розпочата комбінована терапія з глімепіридом. У той час як дозування метформіну не змінюється, лікування глімепіридом починається з низьких доз, які потім поступово збільшуються до максимальної добової дози, в залежності від бажаного глікемічного ефекту. Комбінована терапія повинна починатися під ретельним медичним наглядом.

Пацієнтам, які не досягають адекватного глікемічного контролю з максимальною добовою дозою глімепіридом, може бути призначено додатково інсулін. При збереженні дози глімепіриду, лікування починають з низьких доз інсуліну, яке поступово збільшується в залежності від бажаного глікемічного ефекту. Комбінована терапія повинна починатися під ретельним медичним наглядом.

Якщо у пацієнта, що отримує 1 мг глімепіриду на добу, виникає гіпоглікемія, вона, ймовірно, буде адекватно контролюватися лише дієтою.

Під час лікування потреба в глімепіриду може зменшитися, оскільки поліпшення глікемічного контролю пов’язане з підвищеною чутливістю до інсуліну.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

— підвищена чутливість до глімепіриду, інших препаратів сульфонілсечовин або сульфаніламідів.

— ЦД 1 типу,

— діабетична кома,

— кетоацидоз,

— важке порушення функції нирок або печінки.

ПОБІЧНА ДІЯ

тромбоцитопенія, лейкопенія, гранулоцитопенія, агранулоцитоз, еритропенія, гемолітична анемія та панцитопенія, васкуліт, легкі реакції гіперчутливості, гіпоглікемія, тимчасове порушення зору, нудота, блювота, діарея, тиск, відчуття повноти та болі в животі, підвищення рівня ферментів печінки, дисфункція печінки (напр, при холестазі та жовтяниці), гепатит та печінкова недостатність, можуть виникати реакції гіперчутливості шкіри, такі як свербіж, висип, кропив’янка та фоточутливість, випадання волосся, зниження концентрації натрію в крові, збільшення ваги.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ

ЛЗ необхідно приймати безпосередньо перед або під час їжі. Якщо прийом їжі здійснюється через нерегулярні проміжки часу або повністю виключений, під час лікування глімепіридом може виникати гіпоглікемія. Симптоми майже завжди можуть бути усунені швидким вживанням вуглеводів (цукру).

Лікування глімепіридом вимагає регулярного моніторингу рівня глюкози в крові та сечі.

Під час лікування глімепіридом необхідний регулярний моніторинг функції печінки та аналізу крові (особливо лейкоцитів та тромбоцитів).

У стресових ситуаціях (наприклад, після нещасних випадків, гострих хірургічних втручань, інфекцій тощо) може бути назначеній тимчасовий перехід на інсулін.

Немає досвіду застосування глімепіриду у пацієнтів з важкою печінковою недостатністю або у хворих, які знаходяться на діалізу. У пацієнтів з важким порушенням функції нирок або печінки показаний перехід на інсулін.

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ

глімепірид метаболізується цитохромом P450 2C9 (CYP2C9). Відомо, що на метаболізм глімепіриду впливає одночасне застосування індукторів (наприклад, рифампіцину) або інгібіторів (наприклад, флуконазолу) CYP2C9.

Результати опублікованого дослідження in vivo взаємодії з іншими ЛЗ показують, що AUC глімепіриду збільшується приблизно у 2 рази.

Підвищення гіпоглікемічного ефекту, і, таким чином, гіпоглікемія, може відбуватися, коли одночасно приймається один з наступних ЛЗ:

– фенилбутазон, азапропазон та оксифенбутазон,

— інсулін та пероральні протидіабетичні ЛЗ, напр, метформін,

– саліцилати та р-аміносаліцилова кислота,

— анаболічні стероїди та препарати чоловічих статевих гормонів,

– хлорамфенікол, деякі сульфанаміди тривалої дії, тетрацикліни, хінолонові антибіотики та кларитроміцин,

— антикоагулянти типу кумарину,

— фенфлурамін,

— дизопирамид,

— фібрати,

— інгібітори АПФ,

— флуоксетин, інгібітор МАО,

— аллопуринол, пробенецид, сульфінпіразон,

— симпатолітики,

– циклофосфамід, трофосфамід і іфосфамід,

— міконазол, флуконазол,

— пентоксифілін (високі дози парентерально),

— тритоквалін.

До підвищення рівня цукру в крові, якщо приймається один з наступних ЛЗ:

— естрогени та прогестагени,

— салуретики, тіазидні діуретики,

— тиреотропні агенти, глюкокортикоїди,

– похідні фенотіазину, хлорпромазин,

— епінефрин та симпатоміметики,

— нікотинова кислота (високі дози) та похідні нікотинової кислоти,

— проносні засоби (для тривалого використання),

— фенітоїн, діазоксид,

— глюкагон, барбітурати і рифампіцин,

— ацетазоламід.

H2-антагоністи, β-блокатори, клонідин та резерпін можуть призводити до збільшення або зменшення ефекту зниження глюкози в крові.

Споживання алкоголю може підвищити або зменшити гіпоглікемічний ефект глімепіриду непередбачуваним чином.

Глімепірид може посилювати або зменшувати вплив похідних кумарину.

ПЕРЕДОЗУВАННЯ

після застосування глімепіриду в високій дозі можлива гіпоглікемія тривалістю 12-72 год. Симптоми можуть бути відсутні протягом 24 год після застосування препарату. Як правило, в такому випадку рекомендується спостереження за станом хворого в умовах стаціонару. Можуть виникати нудота, блювота та біль в епігастральній ділянці. Гіпоглікемія може супроводжуватися неврологічними симптомами, такими як збудження, тремор, порушення зору, координації, сонливість, кома та судоми.

Лікування. При прийомі великої кількості препарату рекомендується промивання шлунка з подальшим застосуванням активованого вугілля і сульфату натрію. У разі тяжкого передозування показана госпіталізація у відділення інтенсивної терапії. Необхідно почати введення декстрози якомога швидше, якщо є потреба, то у вигляді в/в ін’єкції 50 мл 50% р-ну з наступним вливанням 10% р-ну при ретельному моніторингу концентрації глюкози в крові. Подальше — симптоматичне лікування.

УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ

при температурі не вище 30 °C.

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 17.10.2019 р. Версія для друку