Пірацетам (Piracetam)

Склад і форма випуску

ПІРАЦЕТАМ
Борщагівський ХФЗ
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 200 мг блістер в пачці, № 60
Пірацетам
200 мг
№ UA/3622/01/01 від 11.12.2019
За рецептом
Лекхім-Харків
розчин для ін'єкцій 200 мг/мл ампула 5 мл блістер, № 10
Пірацетам
200 мг/мл
№ UA/14579/01/01 від 25.03.2020
За рецептом
Червона зірка
таблетки 200 мг блістер, № 60
Пірацетам
200 мг
№ UA/5788/01/01 від 09.08.2017
За рецептом
Червона зірка
таблетки 400 мг блістер, № 60
Пірацетам
400 мг
№ UA/5788/01/02 від 09.08.2017
За рецептом
ПІРАЦЕТАМ-ЗДОРОВ'Я
Здоров'я ФК
розчин для ін'єкцій 200 мг/мл ампула 5 мл у блістері в коробці, № 10
Пірацетам
200 мг/мл
Здоров'я ФК
розчин для ін'єкцій 200 мг/мл ампула 10 мл у картонній коробці, № 10
Пірацетам
200 мг/мл
№ UA/7498/01/01 від 04.07.2017
За рецептом

Актуальна інформація

Пірацетам — один з найбільш часто призначуваних препаратів нейропротекторної дії (Мельников В.С., 2009), який застосовується як для амбулаторного лікування, так і в інтенсивній терапії.

Пірацетам: історія, клінічні ефекти

Пірацетам як діюча речовина був синтезований у Бельгії у 1963 р. Він дав назву цілому класу препаратів — ноотропи (Заваденко Н.Н., 2008).

Пірацетам за своєю хімічною структурою є 2-оксо-піролідин-ацетамідом (Фармацевтична енциклопедія), циклічним похідним ГАМК — нейромедіатора ЦНС гальмуючої дії. Препарат чинить багатогранну дію: активує окиснювально-відновлювальні процеси та енергетичний метаболізм, підвищує пластичність мозкової тканини, що пов’язано з підвищенням чутливості до нейротрансмітерів (Усенко Л.В., 2011), модулює швидкість поширення збудження, покращує синаптичну провідність у неокортикальних структурах та в цілому взаємодію між півкулями головного мозку (інструкція МОЗ України). Механізм дії пов’язаний з:

  • модулюванням нейрональної активності;
  • стимуляцією холінергічної, норадренергічної, дофамінергічної та серотонінергічної синаптичної передачі;
  • посиленням окиснення глюкози та зниженням утворення лактату — стимулює пентозо-фосфатний шунт;
  • підвищенням рівня АТФ у головному мозку;
  • підвищенням синтезу ліпідів нейрональних мембран — мембраностабілізуючий ефект;
  • зміною частоти та характеру спонтанної активності нейронів соматосенсорної кори та гіпокампу, підвищенням здатності нервових клітин до тривалішого підтримання посттетанічної потенціації;
  • активацією синтезу ДНК головного мозку;
  • підвищенням швидкості обороту макромолекул інформаційного призначення.

Таким чином, препарат впливає на процеси лівопівкульної обробки інформації, оптимізує процеси міжпівкульної взаємодії та підвищує ефективність засвоєння вербального матеріалу (Заваденко Н.Н., 2008).

Окрім того, пірацетам пригнічує вазоспазм, інгібує агрегацію тромбоцитів, знижує адгезію формених елементів крові до ендотеліальної стінки та в цілому підвищує плинність клітинних мембран за рахунок зв’язування з полярною головкою мембранних фосфоліпідів (Воробьева О.В., 2019).

Пірацетам: застосування в неврології

Рекомендовано включати пірацетам у схеми комплексної консервативної терапії транзиторних ішемічних атак — гострих порушень мозкового кровообігу, при яких порушення функцій головного мозку носять короткочасний (до 24 год) та зворотний характер (Колоколов О.В., 2012).

Пірацетам та цинаризин — класична комбінація для лікування дисциркуляторної енцефалопатії. Така терапія сприяє покращенню пам’яті, здатності до навчання та концентрації уваги, регулює швидкість поширення збудження у різних відділах ЦНС та в цілому стимулює інтелектуальну працездатність (Товажнянская Е.Л., 2017). Оскільки препарат впливає на мозкову мікроциркуляцію, він сприяє регресу легких та помірних когнітивних порушень у пацієнтів, у яких АГ чи церебральний атеросклероз призвели до хронічної цереброваскулярної недостатності (Яхно Н.Н., 2012).

Терапія пірацетамом вважається ефективним методом лікування дислексії у дитячому віці. У результаті подвійних сліпих плацебо-контрольованих досліджень встановлено, що препарат сприяє покращенню швидкості та точності читання, якості писання, підвищенню показників слухо-мовної пам’яті. Застосування препарату в дозі 100 мг/кг маси тіла сприяє зниженню показників дислексії у 56% дітей (Заваденко Н.Н., 2008). Після курсу терапії у пацієнтів зростає швидкість та точність читання, зменшується кількість помилок при писанні під диктовку, покращується здобуття навичок автоматизації (швидкий пошук та вилучення слів з довгострокової пам’яті) та фонологічних навичок (Заваденко Н.Н., 2008).

Пірацетам у комбінації з цинаризином доцільно застосовувати для лікування медикаментозного паркінсонізму. Ця форма вторинного паркінсонізму є найбільш поширеною та розвивається на фоні прийому таких препаратів, як деякі антипсихотичні засоби (клозапін, арипіпразол), блокатори D2-рецепторів (наприклад галоперидол), центральні симпатолітики (метоклопрамід), протиепілептичні препарати, імуносупресант циклоспорин, статини, антидепресанти, протиаритмічні препарати (зокрема аміодарон). У результаті досліджень на тваринах достовірно встановлено, що застосування пірацетаму сприяє підвищенню дофамінергічної активності підкоркових структур, що проявляється зменшенням вираженості рухових порушень при токсично-індукованому паркінсонізмі (Нодель М.Р., 2015).

Для лікування неврастенії рекомендовано поєднане застосування пірацетаму з вітамінами групи В. У результаті пілотного клінічного дослідження встановлено, що включення у схему лікування полівітамінного комплексу сприяє зменшенню вираженості таких побічних ефектів пірацетаму, як тривожність, дратівливість, складність засинання та ін. При цьому відмічається зменшення вираженості таких проявів неврастенічного синдрому, як слабкість, психічна загальмованість та втома (Добрушина О.Р., 2016).

Передбачається, що пірацетам впливає на такі стовбурові структури, як вестибулярні та окорухові ядра — центральні механізми підтримки рівноваги. Таким чином, препарат у високих дозах (2,4–4,8 г/добу) у поєднанні з вестибулярною гімнастикою застосовують для лікування центральних вестибулярних розладів, які проявляються нестійкістю та запамороченням (Косивцова О.В., 2012).

Пірацетам входить у комплекс препаратів, які застосовуються для усунення алкогольної абстиненції. Він сприяє усуненню головного болю, зменшує запаморочення, вираженість цереброваскулярних розладів, а в постабстинентний період знижує сонливість та апатію (Потупчик Т., 2018).

Пірацетам: застосування в офтальмології

Пірацетам у формі р-ну для ін’єкцій (рекомендована концентрація 10%) вводиться у ретробульбарний простір для лікування атрофії зорового нерва. Окрім того, пірацетам застосовується системно в/в крапельно. Однак такий підхід ефективний тільки на початкових стадіях, поки не розвинулися значні атрофічні зміни у зоровому нерві (Березников А.И., 2012).

Пірацетам: особливості застосування в анестезіології та інтенсивній терапії

При проведенні оперативних втручань із загальним наркозом слід враховувати, що пірацетам, як і низка інших препаратів, підвищує ризик післяопераційного делірію. Якщо пацієнт регулярно приймає пірацетам, наприклад при синдромі старечої астенії, перед оперативним втручанням слід повністю відмінити його прийом чи знизити дозу (Кудрявцев О.И., 2020).

У той же час існує рекомендація застосовувати пірацетам поєднано з тіотриазоліном в/в у післяопераційний період (починаючи з перших хвилин після закінчення операції) для зниження когнітивної дисфункції, викликаної застосуванням неінгаляційних анестетиків (Усенко Л.В., 2011), або пірацетам поєднано з цераксоном за 15 хв до закінчення анестезії (терапія продовжується до 10 днів) (Сафарова Е.Р., 2013).

Пірацетам у поєднанні з метформіном застосовується для корекції когнітивних порушень, що виникають при хронічній гіперглікемії. В експерименті на щурах підтверджено, що ці препарати взаємно потенціюють ноотропну активність один одного, обмежують прояви ультраструктурних деструктивних змін у нейронах, покращують стан мікроциркуляторного русла (Левых А.Э., 2020).

Пірацетам у поєднанні з тіотриазоліном може застосовуватися у гострий період черепно-мозкової травми. Така комбінація має мембраностимулюючі, нейропротекторні та антиапоптозні властивості, не сприяє розвитку лактат-ацидозу в зоні ураження. Взаємне потенціювання ефектів дозволяє знизити дозу лікарських засобів та уникнути таких побічних ефектів, як порушення сну, збудливість та нервозність (Халимова А.А., 2012).

Пірацетам входить у схему лікування постреанімаційного синдрому — комплексу розладів, який розвивається у процесі клінічної смерті. При цьому синдромі розвивається енцефалопатія змішаного генезу, яка пов’язана з порушеннями перфузії, метаболізму та ауторегуляції ЦНС (Зубарев К., 2011).

Пірацетам: застосування в акушерстві, гінекології та неонатології

У літературі можна знайти інформацію, що пірацетам може застосовуватися в акушерській практиці для лікування фето-плацентарної недостатності. Препарат проникає через гематоплацентарний бар’єр та чинить антигіпоксичну дію на плід — покращує кровообіг та обмінні процеси в головному мозку. У результаті підвищується стійкість ЦНС до впливу гіпоксії та різних токсичних факторів. Також під впливом пірацетаму гальмується агрегація тромбоцитів, знижується адгезія еритроцитів та відновлюється еластичність мембран (Щостак В.А., 2016). У статтях окремих авторів є інформація, що препарат чинить виражений терапевтичний антигіпоксичний ефект, так що при внутрішньоутробній гіпоксії препарат вводять як у період вагітності (у дозі 50–100 мг/кг маси тіла), так і в процесі пологів (у дозі 100 або 200 мг/кг маси тіла) (Колесникова Т.А., 2006). Також можна знайти інформацію, що пірацетам входить до складу комплексної терапії новонароджених, у яких відмічається перинатальне пошкодження ЦНС ішемічно-гіпоксичної етіології (Панамарева А.И., 2007). Однак таке застосування пірацетаму носить характер індивідуальних напрацювань, оскільки в інструкції МОЗ України не рекомендовано застосовувати пірацетам у період вагітності, а також у дітей.

Пірацетам: висновки

Пірацетам — перший препарат з групи ноотропів (Clarke Z., 2007), що популярний і сьогодні. Він широко застосовується для лікування когнітивних порушень різного генезу, а також для захисту ЦНС від гіпоксичного та токсичного ураження в різних клінічних ситуаціях.

Дата додавання: 08.04.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують Пірацетам

Атаксичний церебральний параліч МКХ G80.4
Екстрапірамідні і рухові порушення при хворобах, класифікованих в інших рубриках МКХ G26
Інші дисоціативні (конверсійні) розлади МКХ F44.8
Інші розлади психологічного розвитку МКХ F88
Інші уточнені дегенеративні порушення нервової системи при хворобах, класифікованих в інших рубриках МКХ G32.8
Інші уточнені ураження головного мозку МКХ G93.8
Наслідки внутрішньочерепної травми МКХ T90.5
Несоціалізований розлад поведінки МКХ F91.1
Органічні ураження ЦНС МКХ F07.9
Проникаюча рана очного яблука з чужорідним тілом МКХ S05.5
Розумова відсталість легкого ступеня із зазначенням про відсутність або слабку вираженість порушення поведінки МКХ F70.0
Розумова відсталість тяжка, зі значним порушенням поведінки, що потребує догляду і лікування МКХ F72.1
Синдром вертебробазилярної артеріальної системи (вертебрально-базилярна недостатність (ВБН), синдром хребетної артерії) МКХ G45.0
Соматоформна дисфункція МКХ F45.3
Спастичний церебральний параліч МКХ G80.0
Стареча ядерна катаракта МКХ H25.1
Хронічний посттравматичний головний біль МКХ G44.3
Церебральний атеросклероз з гіпертензією МКХ I67.2
Цереброваскулярна хвороба, неуточнена МКХ I67.9
Черепно-мозкова травма МКХ S06.0

Рекомендовані аналоги Пірацетам:

ЛУЦЕТАМ
Egis
ЛУЦЕТАМ
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 400 мг флакон, № 60
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 800 мг блістер, № 30
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 1200 мг блістер, № 20
розчин для ін'єкцій 1 г ампула 5 мл блістер, № 10
розчин для ін'єкцій 3 г ампула 15 мл блістер, № 4, 20
психостимулятори, засоби для застосування при синдромі порушення уваги та гіперактивності (adhd), та ноотропні засоби
НООТРОПІЛ
UCB Pharma
НООТРОПІЛ
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 800 мг, № 30
НООТРОПІЛ
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 1200 мг, № 20
НООТРОПІЛ
розчин для ін'єкцій 200 мг/мл ампула 5 мл, № 12
психостимулятори, засоби для застосування при синдромі порушення уваги та гіперактивності (adhd), та ноотропні засоби
ПІРАЦЕТАМ
Галичфарм
ПІРАЦЕТАМ
розчин для ін'єкцій 200 мг/мл ампула 5 мл контурна чарункова упаковка, пачка, № 10
таблетки, вкриті оболонкою 200 мг блістер, № 30, 60
психостимулятори, засоби для застосування при синдромі порушення уваги та гіперактивності (adhd), та ноотропні засоби
ПІРАЦЕТАМ розчин
Фармак
ПІРАЦЕТАМ розчин
розчин для ін'єкцій 20 % ампула 10 мл блістер у пачці, № 10
розчин для ін'єкцій 20 % ампула 20 мл блістер у пачці, № 10
психостимулятори, засоби для застосування при синдромі порушення уваги та гіперактивності (adhd), та ноотропні засоби
ПІРАЦЕТАМ-ДАРНИЦЯ
Дарниця ФФ
ПІРАЦЕТАМ-ДАРНИЦЯ
таблетки 400 мг контурна чарункова упаковка пачка, № 30
таблетки, вкриті оболонкою 200 мг контурна чарункова упаковка, № 60
розчин для ін'єкцій 200 мг/мл ампула 5 мл контурна чарункова упаковка, пачка, № 10
психостимулятори, засоби для застосування при синдромі порушення уваги та гіперактивності (adhd), та ноотропні засоби

Ціни на Пірацетам в містах України

Вінниця 22.2 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Волошкова, 9, тел.: +38043227154919.40 грн./уп.

Дніпро 21.78 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Дніпро, вул. Глинки, 214.80 грн./уп.

Житомир 21.41 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Чуднівська, 96, тел.: +38093242156218.40 грн./уп.

Запоріжжя 21.61 грн./уп.

«АПТЕКА БЛАГОДІЯ» Запоріжжя, просп. Соборний, 3, тел.: +38063469742419.33 грн./уп.

Івано-Франківск 22.57 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 52, тел.: +38034255934819.60 грн./уп.

Київ 20.99 грн./уп.

«ФАРМАЦІЯ» Київ, вул. Малиновського Маршала, 34, тел.: +38044418725717.80 грн./уп.

Кропивницький 21.49 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, перехр. Героїв України / Жадова Генерала, 24/2718.50 грн./уп.

Луцьк 22.79 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Луцьк, просп. Грушевського, 31, тел.: +38067707860219.21 грн./уп.

Львів 22.96 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Львів, вул. Городоцька, 82, тел.: +38098162530519.02 грн./уп.

Миколаїв 22.33 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Озерна, 13В/4, тел.: +38063034590119.80 грн./уп.

Одеса 23.86 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, вул. Космонавтів, 15, тел.: +38063026924718.70 грн./уп.

Полтава 21.53 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Чураївни, 3/2, тел.: +38063186758918.70 грн./уп.

Рівне 22.43 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Дубенська, 7, тел.: +38036262814418.70 грн./уп.

Суми 21.02 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, просп. Лушпи Михайла, 22, тел.: +38054260407019.40 грн./уп.

Тернопіль 21.5 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Тернопіль, вул. Лучаківського, 14, тел.: +38035222440419.60 грн./уп.

Ужгород 23.28 грн./уп.

«D.S.» Ужгород, вул. Минайська, 37Б, тел.: +38080030206022.86 грн./уп.

Харків 21.89 грн./уп.

«АПТЕКА ДОБРОГО ДНЯ» Харків, вул. 23-го Серпня, 34, тел.: +38057717662220.50 грн./уп.

Херсон 22.04 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Херсон, просп. 200 років Херсона, 30, тел.: +38055243011920.15 грн./уп.

Хмельницький 22.57 грн./уп.

«D.S.» Хмельницький, вул. Шевченка Тараса, 62, тел.: +38080030206018.23 грн./уп.

Черкаси 22.02 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, вул. Сумгаїтська, 67/1, тел.: +38093367224519.40 грн./уп.

Чернігів 20.7 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Текстильщиків, 15, тел.: +38046294201918.90 грн./уп.

Чернівці 22.83 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернівці, вул. Комарова, 13Б, тел.: +38037251477719.50 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko