Всі працюючі аптеки України
Можна сплатити ліки карткою підтримка
0
UA | RU

Звіробою трава

(Herba hyperici)
Виробник:
різних виробників

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
Звіробою трава
Віола
Біологічно активні речовини
Звіробою трава
Фітолік
Можна сплатити ліки карткою підтримка
Класифікація

Актуальна інформація

Звіробій звичайний (лат. Hypericum perforatum) — багаторічна трав’яниста рослина (Фармацевтична енциклопедія), що росте в Європі і Азії. В англомовній літературі він відомий як St. John’s Wort. У терапевтичних цілях застосовується звіробою трава або фітопрепарати на її основі. Звіробою трава зареєстрована в Україні (інструкція МОЗ України) як лікарський засіб, проте в деяких країнах належить до категорії дієтичних добавок (Peterson B., 2021).

Як діє звіробою трава?

Основні діючі речовини трави звіробою звичайного:

 • конденсовані похідні антрацену (гіперицин, псевдогіперицин, протогіперицин, протопсевдогіперицин);
 • антрахінони (емодин та ін.);
 • флавоноїди (гіперозид, рутин, кверцитрин);
 • антоціани та лейкоантоціани;
 • катехіни;
 • кумарини;
 • ксантони;
 • фенолкарбонові кислоти;
 • дубильні речовини;
 • мінорні антибіотичні сполуки (саротрален, саротралеїн, гіперфарин).

Ці діючі речовини чинять психотропну, імуномодулюючу, антибіотичну, в’яжучу, ранозагоювальну та капілярозміцнювальну (Фармацевтична енциклопедія), а також протизапальну і протиракову дію (Peterson B., 2021).

Описано безліч механізмів дії речовин, які входять до складу звіробою трави.

Одним з основних механізмів, які застосовуються в медичній практиці, є здатність активних речовин звіробою, таких як гіперицин, псевдогіперицин, протогіперицин, протопсевдогіперицин, виступати в якості інгібітора зворотного захоплення серотоніну. Ці активні речовини рослини сприяють зниженню захоплення серотоніну (а також дофаміну і норадреналіну) в нейрональних синапсах. Підвищення рівня нейротрансмітерів є одним із способів лікування депресії. Іншим механізмом антидепресивної активності вважається здатність гіперфорину зв’язуватися з рецепторами ГАМК і зменшувати зв’язування вільної ГАМК, що призводить до зниження пригнічення ЦНС (Peterson B., 2021).

Діючі речовини трави звіробою індукують систему цитохрому Р450 (зокрема фермент CYP 3A4 і Р-глікопротеїн) через активацію прегнан-Х-рецептора. Гіперфорин, одна з активних речовин трави звіробою, вважається відповідальним за індукцію CYP 3A4 шляхом активації рецептора ксенобіотиків і ядерного стероїда/прегнану. Вважається також, що саме гіперфорин активує Р-глікопротеїн. Ферменти цитохрому P450 або монооксигенази впливають на ксенобіотик через реакції гідроксилювання, роблячи його більш полярним і, таким чином, підвищуючи його реактивність для кон’югації з різними полярними групами. Для підготовки до монооксигеназної реакції в процесах метаболізму ксенобіотиків відбуваються інші реакції, такі як гідроліз, дезамінування, епоксидування, преоксигенація, відновлення, десульфуризація і дегалогенування. Здатність активних речовин звіробою трави пригнічувати МАО дозволяє збільшити утворення норадреналіну (Peterson B., 2021).

Практичне застосування звіробою трави в медицині

Настій трави звіробою застосовується в гастроентерологічній практиці — для лікування гострих і хронічних колітів, гіпоацидного гастриту, дискінезії жовчовивідних шляхів, діареї і метеоризму, а також для лікування запальних захворювань порожнини рота (інструкція МОЗ України).

Однак точки прикладання ефектів звіробою трави не обмежуються тільки лікуванням гастроентерологічних захворювань.

Трава звіробою у формі настоїв, відварів, екстрактів застосовується для лікування низки захворювань і станів.

 • Депресія. Під депресією розуміють втрату інтересу або задоволення від звичних занять більше 2 тиж. Симптоми депресії можуть бути як слабо, так і сильно вираженими. М’яка антидепресивна дія трави звіробою може застосовуватися для початкової терапії, проте пацієнтам із депресією слід обговорити застосування звіробою трави зі своїм лікарем (Linde K., 2008).
 • Емоційні та поведінкові відхилення у дітей: проблеми з увагою, занепокоєння, різні фізичні проблеми, порушення сну, депресія та інші емоційні і поведінкові відхилення (Trompetter I., 2013).
 • Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — неврологічний розлад, що виникає у людини при надмірному психоемоційному навантаженні, що призводить до повторюваних компульсивних дій. Це захворювання важко піддається лікуванню. Дослідження застосування трави звіробою при лікуванні ОКР знаходяться на початковій стадії, однак поточні клінічні дані обмежені, і для підтвердження ефективності фітотерапії необхідні подальші дослідження. Препарати звіробою вважаються перспективними в корекції ОКР, оскільки його відомий механізм дії можна порівняти з сьогоднішніми методами лікування із застосуванням селективних інгібіторів зворотного захоплення серотонін (СІЗЗС) (Camfield D.A., 2011).
 • Передменструальний синдром (ПМС): ПМС охоплює безліч симптомів, які характерні для деяких жінок в дні перед менструацією, включаючи здуття живота, висип, набухання і болючість грудей, біль, дратівливість і депресію. Для зменшення вираженості симптомів цього синдрому іноді призначають СІЗЗС. Звіробою трава може застосовуватися в якості альтернативного безрецептурного лікування, яке полегшує симптоми ПМС (Jang S.H., 2014).
 • Псоріаз: у подвійному сліпому плацебо-контрольованому дослідженні оцінювали терапевтичні ефекти Hypericum perforatum при псоріатичних ураженнях легкого та середнього ступеня тяжкості. Вивчався екстракт звіробою трави в формі мазі для місцевого застосування в терапії псоріазу бляшкового типу, запального захворювання, при якому фактор некрозу пухлини альфа (TNF-α) зазвичай виявляють у псоріатичних тканинах шкіри. У результаті дослідження встановлено, що протизапальні властивості мазі Hypericum perforatum знижують вміст цитокінів, включаючи TNF-α, при псоріатичних ураженнях. У пацієнтів, які застосовували звіробій місцево, відмічали зменшення вираженості еритеми, щільності та лущення порівняно з плацебо (Mansouri P., 2017).
 • Рекомендується застосовувати траву звіробою при соматоформних розладах, збудженому стані, знервованості, виснаженні і порушеннях сну (Saller R., 2012).

Звіробою трава: протипоказання і побічні ефекти

При призначенні трави звіробою необхідно враховувати здатність препарату індукувати систему цитохрому Р450, оскільки може знижуватися ефективність препаратів, які метаболізуються системою цитохрому Р450, зокрема CYP 3A4, або є субстратами P-глікопротеїнів у метаболізмі. Такими препаратами є інгібітори протеази ВІЛ, ненуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази CYP 3A4 ВІЛ, циклоспорин, такролімус, іринотекан, іматинібу мезилат, дигоксин, оксикодон і варфарин.

При одночасному застосуванні гормональних протизаплідних засобів можливі нерегулярність менструального циклу або настання незапланованої вагітності.

При призначенні серотонінергічних препаратів та інших антидепресантів існує потенційний ризик фармакодинамічних взаємодій, що виникають при прийомі з травою звіробою. Одним з основних побічних ефектів є ризик небезпечного для життя підвищення рівня серотоніну в разі одночасного застосування настою/екстракту звіробою трави з деякими антидепресантами та пригнічення МАО, це може викликати серотоніновий синдром. Серотоніновий синдром проявляється тахікардією, підвищенням АТ, мідріазом і підвищеним потовиділенням.

Серйозними побічними ефектами звіробою трави (ознаки передозування) є:

 • загострення психотичних симптомів у осіб з шизофренією або біполярним розладом;
 • ажитація;
 • діарея;
 • тахікардія;
 • гіпертензія;
 • галюцинації;
 • підвищення температури тіла;
 • світлочутливість (Peterson B., 2021).

Звіробою трава: висновок

Множинні терапевтичні ефекти звіробою трави забезпечують не тільки широке її застосування в практичній медицині, а й зумовлюють вивчення невідомих механізмів дії активних речовин рослини і нові точки прикладання терапевтичних ефектів.

Інструкція МОЗ
Дата додавання: 03.05.2022 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko