Піридоксин (Pyridoxine)

різних виробників

Склад і форма випуску

Піридоксин-Дарниця (Вітамін В6-Дарниця)
Дарниця ФФ
Ціни в аптеках
Піридоксину гідрохлорид
50 мг/мл
№ UA/5420/01/01 від 10.11.2016
За рецептом
Піридоксину Гідрохлорид
Лубнифарм
Ціни в аптеках
Піридоксину гідрохлорид
50 мг/мл
№ UA/13549/01/01 від 24.01.2019
За рецептом
Піридоксину Гідрохлорид (Вітамін В6)
Лекхім-Харків
Ціни в аптеках
Піридоксину гідрохлорид
50 мг/мл
№ UA/13399/01/01 від 26.11.2018
За рецептом
Піридоксину Гідрохлорид-Здоров'я
Здоров'я ФК
Ціни в аптеках
Піридоксину гідрохлорид
50 мг/мл
№ UA/8736/01/01 від 07.02.2018
За рецептом
Ціни в аптеках
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Піридоксину гідрохлорид: актуальна інформація про вітамін

Піридоксин являє собою одну з ізоформ вітаміну В6, медіатора обміну речовин та кофермента білків, що відповідають за метаболізм та регуляцію засвоєння білка. У людському організмі піридоксин перетворюється на активну форму — піридоксальфосфат (піридоксаль-5′-фосфат). Ця речовина бере участь у синтезі таких нейромедіаторів, як гліцин, ГАМК, дофамін, норадреналін та серотонін. Так що піридоксин — один з ключових факторів регуляції збудливості ЦНС. За своєю хімічною структурою піридоксин подібний до похідних 3-оксипіридину, так що чинить антиоксидантну та антигіпоксичну дію, а також активує антиноцицептивну систему та потенціює дію анальгетичних препаратів (Лизогуб Н.В., 2011). В експериментальному дослідженні моделі ноцицептивного больового синдрому (експеримент проведений на щурах) встановлено, що піридоксин у поєднанні з тіаміном та ціанокобаламіном значно зменшує вираженість болю та сприяє зниженню потреби у знеболювальних препаратах (Камчатнов П.Р., 2015). Окрім того, піридоксин забезпечує правильний синтез гемоглобіну та рівномірне постачання до клітин глюкози (Артюшкин С.А., 2017), сприяє збільшенню внутрішньоклітинних запасів магнію, бере участь в обміні гістаміну, стимулює дезінтоксикаційні властивості печінки, знижує концентрацію холестерину та ліпідів у плазмі крові (Манушарова Р.А., 2010).

Добова потреба у вітаміні коливається від 0,3–0,5 мг для дітей 1-го року життя до 2,2 мг у період вагітності та годування грудьми (дефіцит вітаміну В6 у період вагітності може посилюватися через блювання вагітних) (Кузнецова И.А., 2018). Ця потреба в нормі покривається за рахунок повноцінного харчування. Потреба у вітаміні В6 зростає при інфекційних захворюваннях, лихоманці, а також при прийомі протизаплідних, протитуберкульозних, антибактеріальних препаратів та при палінні. Дефіцит піридоксину гідрохлориду проявляється порушеннями глутамінового обміну — депресивністю, підвищеною втомлюваністю, порушенням роботи гіпоталамо-гіпофізарної системи, у тяжких випадках — судомами. Окрім того, на дефіцит вітаміну можуть вказувати порушення кровообігу, м’язова слабкість, артрит, випадіння волосся та тріщини у кутах рота (Артюшкин С.А., 2017). Дефіцит піридоксину гідрохлориду також може стати причиною розвитку полінейропатії. В основі патогенезу лежить процес демієлінізації нервових волокон, що зумовлений порушенням синтезу сфінгомієліну (Луцкий Е.И., 2013).

Цікаво, що в людському організмі практично немає депо піридоксину, так що повне виключення вітаміну В6 з раціону призводить до проявів авітамінозу вже через 5–7 днів (Дадак К., 2013).

Клінічний досвід застосування піридоксину

Піридоксину гідрохлорид у поєднанні з іншими вітамінами групи В та НПЗП застосовується в комплексній терапії скелетно-м’язових больових синдромів, у тому числі дорсалгії та тунельних нейропатій (Пизова Н.В., 2020), причому при швидкому виборі тривалості лікування слід орієнтуватися на швидкість усунення симптомів — за наявності ознак ураження периферичної нервової системи та високої імовірності формування хронічного больового синдрому тривалість лікування може становити декілька тижнів, у той час як при швидкому усуненні больового синдрому можна скоротити курс ін’єкційної терапії до мінімуму (Камчатнов П.Р., 2020).

Описаний досвід успішного застосування піридоксину для усунення вінкристин-індукованої нейропатії (зокрема нейропатії зорового нерва) у дитини із саркомою Юїнга (Малевич О.Б., 2015).

На експериментальній моделі алергічного невриту у кролів встановлено, що піридоксин позитивно впливає на процеси регенерації нервів (Путилина М.В., 2011), що й пояснює ефективність застосування піридоксину гідрохлориду для лікування нейропатій різного генезу.

Рекомендовано включати піридоксину гідрохлорид (у вигляді ін’єкцій) у комплексну терапію соматогенних атипових депресій. Їх патогенез пов’язаний із дефіцитом серотоніну в синаптичних структурах головного мозку, а для синтезу серотоніну необхідний піридоксин. Курс ін’єкційної терапії зазвичай становить 10–15 днів, у той час як курс лікування в цілому займає 2–6 міс (Скрыль Е.В., 2013).

Піридоксину гідрохлорид у комбінації з препаратами магнію (в таблетованій формі) рекомендований для лікування синдрому вегетативної дистонії у підлітків. Піридоксин посилює дію магнію відносно регуляції циклів спання-неспання, настрою, харчової поведінки тощо (Акарачкова Е.С., 2011).

Рекомендовано призначати піридоксину гідрохлорид пацієнтам із синдромом діабетичної стопи — він дозволяє регулювати обмін ключових нейромедіаторів та амінокислот при критичній ішемії нижньої кінцівки (Ахметянов Л.А., 2012).

Піридоксину гідрохлорид: застосування в інтенсивній терапії

Встановлено, що комплекс нейропротекторів та антиоксидантів (у який входить і піридоксину гідрохлорид) ефективний для лікування деліріозного синдрому, що виникає на тлі ендогенної інтоксикації будь-якого генезу (наприклад гострий панкреатит): прискорює відновлення ясної свідомості та нормалізує функції вегетативної нервової системи (Лизогуб Н.В., 2011).

Описана піридоксинзалежна епілепсія — рідкісна та тяжка форма епілепсії, що характеризується неонатальними судомами (судоми у період новонародженості). Це захворювання є генетичним — успадковується за аутосомно-рецесивним типом; характеризується хорошою терапевтичною відповіддю на введення терапевтичних доз вітаміну В6 при неефективності стандартної протиепілептичної терапії. Піридоксальфосфат інактивує процеси патологічного метаболізму лізину, продукти якого й викликають судоми. Як свідчить клінічних досвід, для досягнення ремісії пацієнту пожиттєво необхідно отримувати піридоксину гідрохлорид у дозі 200–300 мг/добу (Кожанова Т.В., 2019). Піридоксину гідрохлорид при цьому виступає не лише в якості терапевтичного, а й діагностичного засобу: для підтвердження діагнозу використовується проба з піридоксином — усунення судомних нападів після декількох днів введення лікувальних доз піридоксину (Белоусова Е.Д., 2016).

Піридоксин застосовується для лікування ізоніазидної інтоксикації у випадку навмисного чи випадкового передозування. Гідразони, що утворюються, інгібують піридоксинкіназу — ключовий фермент перетворення піридоксину на піридоксаль-5-фосфат. У результаті знижується синтез ГАМК у ЦНС, що проявляється гострими психотичними реакціями, пригніченням свідомості, судомами. Для лікування передозування використовується промивання шлунка для виведення залишків препарату, що не всмокталися, форсований діурез/екстракорпоральні методи детоксикації для виведення тієї частини препарату, яка вже потрапила у кровоносне русло. Окрім того, вводиться піридоксин у вигляді в/в ін’єкцій з розрахунку 1:1 (у грамах прийнятого ізоніазиду) чи, якщо кількість прийнятої речовини невідома, — 70 мг/кг маси тіла (Музуров К.В., 2016).

Піридоксину гідрохлорид: висновки

Піридоксину гідрохлорид — важливий вітамін, який бере участь у багатьох обмінних процесах, у першу чергу в нервовій тканині. Його призначення показане при розладах ЦНС та периферичних нейропатіях різного генезу. Ін’єкційна форма піридоксину гідрохлориду успішно доповнює заходи інтенсивної терапії при токсичних ураженнях ЦНС, а також при гострих пошкодженнях периферичних нервів.

Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують Піридоксин

Абстинентний синдром після відміни алкоголю МКХ F10.3
Абстинентний стан після відміни алкоголю з делірієм МКХ F10.4
Варикозне розширення вен нижніх кінцівок без виразки або запалення МКХ I83.9
Вплив вібрації МКХ T75.2
Гострий поліморфний психотичний розлад з симптомами шизофренії МКХ F23.1
Гострий сальпінгоофорит МКХ N70.0
Енцефалопатія МКХ G93.4
Інший себорейний дерматит МКХ L21.8
Інші хронічні панкреатити МКХ K86.1
Невралгія і неврит МКХ M79.2
Оперізуючий лишай без ускладнень МКХ B02.9
Остеохондроз шийного відділу хребта МКХ M42.1
Параноїдна шизофренія МКХ F20.0
Складний парціальний епілептичний статус МКХ G41.2
Соматоформна дисфункція МКХ F45.3
Токсична інгаляція газів, димів і парів МКХ T59.9
Хронічний вірусний гепатит C МКХ B18.2
Хронічний гепатит МКХ K73.9
Цукровий діабет 2-го типу (ІНЦД) з комою МКХ E11.0
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko