ГІДРОКОРТИЗОН (HYDROCORTISONE)

Склад і форма випуску

мазь очна 5 мг/г туба 3 г, № 1
Ціни в аптеках
Гідрокортизону ацетат
5 мг/г
Допоміжні речовини: метилпарабен (E218), парафін білий м’який..
B За рецептом

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Механізм дії кортикостероїдів досі повністю не з’ясований. Імовірно, що кортикостероїди взаємодіють з білковими рецепторами у цитоплазмі чутливих клітин з утворенням комплексу стероїд-рецептор. Після відповідних конформаційних змін комплекс стероїд-рецептор потрапляє у ядро, де впливає на генетичний апарат клітин таким чином, що відбувається інгібування синтезу певних білків, відповідальних за хемотаксис та імунологічні реакції. Крім цього, за рахунок функціональних змін у лейкоцитах та макрофагах відбувається інгібування запальних та алергічних реакцій. Протизапальна ефективність гідрокортизону зумовлена інгібуванням фосфоліпази А2 — ферменту, необхідного для синтезу арахідонової кислоти, яка є попередником флогогенних речовин — простагландинів та лейкотрієнів. Таким чином, кортикостероїди ефективні при запальних процесах у мезенхімальних тканинах, спричинених інфекціями, алергенами та травмами.

Фармакокінетика. Ступінь проникності гідрокортизону ацетату, яка значною мірою залежить від стану рогівки, суттєво зростає при запаленні або ушкодженні слизових оболонок ока.

Показання ГІДРОКОРТИЗОН

– алергічний кон’юнктивіт;

– гострий та хронічний ірит, іридоцикліт, увеїт, хоріоретиніт;

– симпатична офтальмія, післяопераційні подразнення;

– відновлення прозорості рогівки після перенесеного кератиту, (хімічного) опіку;

– пригнічення неоваскуляризації.

Застосування ГІДРОКОРТИЗОН

якщо лікар не призначив інше, смужку мазі довжиною приблизно 1 см закладати у кон’юнктивальний мішок кілька разів на добу. Зазвичай тривалість лікування не має перевищувати 2 тижнів. Точну тривалість лікування визначає лікар на підставі співставлення даних щодо ефективності лікування, можливих побічних ефектів та клінічної картини захворювання.

При нанесенні очної мазі слід уникати контакту наконечника туби з оком або шкірою.

Діти. Досвід застосування препарату для лікування дітей відсутній.

Протипоказання

– гіперчутливість до діючої речовини або до будь-яких допоміжних речовин препарату;

– епітеліальний герпетичний кератит або інші вірусні захворювання ока;

– бактеріальні інфекції ока;

– рани та виразкові ураження рогівки;

– відкрито- та закритокутова глаукома;

– очний туберкульоз або грибкові інфекції ока.

Побічна дія

з боку органів зору: при травмі рогівки епітелію може призвести до гальмування лікувального ефекту з ризиком перфорації рогівки. Сповільнює загоєння ушкодженої рогівки. Тривале лікування може призвести до розвитку пост-стероїдної глаукоми. Після проходження кількох циклів лікування глаукома може розвиватися знову.

Можливе затуманення зору.

При захворюваннях, які спричиняють потоншання рогівки, можлива її перфорація.

Тривале лікування офтальмологічними препаратами, які містять глюкокортикостероїди, може спричиняти необоротне утворення катаракти та тимчасове підвищення внутрішньоочного тиску у деяких пацієнтів.

Інфекції: можливе поширення вторинних інфекційних процесів, особливо вірусного походження.

З боку імунної системи: розвиток реакцій гіперчутливості, включаючи відчуття свербежу, печіння, короткочасне затуманення зору; контактний дерматит, дерматоконʹюктивіт та екзема повік.

Містить метилпарабен. Може бути причиною виникнення алергічних реакцій (сповільненої дії).

Особливості застосування

не рекомендується подовжувати термін лікування. Оскільки тривале лікування (тривалістю понад 2 тижні) офтальмологічними препаратами кортикостероїдів може спричиняти оборотне зростання внутрішньоочного тиску або необоротне утворення катаракти, при застосуванні препарату понад 2 тижні поспіль слід регулярно перевіряти внутрішньоочний тиск та стан рогівки і кришталика.

У випадку захворювань, що спричиняють потоншання рогівки, застосування препарату може призвести до її перфорації.

При застосуванні препарату може зростати ризик розвитку грибкових або вірусних (кератит, спричинений herpes simplex) захворювань очей.

Не потрібно призначати кортикостероїди для місцевого застосування при недіагностованому ефекті червоних очей, оскільки неналежне застосування лікарського засобу може спричинити сліпоту.

При застосуванні системних та місцевих кортикостероїдів можливе порушення зору.

У разі появи таких симптомів, як затуманення зору, або інших зорових порушень необхідно звернутися до офтальмолога для оцінки можливих причин, які включають катаракту, глаукому або рідкісні захворювання, такі як центральна серозна хориоретинопатія, про яку повідомлялося при застосуванні системних та місцевих кортикостероїдів.

Під час лікування із застосуванням очної мазі гідрокортизону ацетату не можна носити контактні лінзи. Тривале застосування може також призводити до чутливості шкіри і виникнення резистентності організму. Тривале застосування може призвести до ризику супресії надниркової залози у немовлят. Лікування кортикостероїдами не слід повторювати або пролонгувати без регулярних оглядів для виключення можливості підвищення внутрішнього тиску ока, утворення катаракти або неочікуваних інфекцій.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Потенційні ризики застосування препарату вагітним жінкам невідомі. Вагітним жінкам препарат слід призначати з обережністю після ретельної оцінки переваг та ризиків такого застосування.

Невідомо, чи призводить місцеве застосування препарату до системної абсорбції та проникнення значних кількостей гідрокортизону у грудне молоко. Тому з міркувань безпеки протягом періоду годування груддю препарат можна застосовувати лише у випадку, коли очікуваний ефект від лікування матері перевищує можливі ризики для дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Після застосування очної мазі Гідрокортизон зір може тимчасово погіршуватися через утворення плівки на рогівці, що призводить до зниження швидкості реакції під час керування автомобілем та роботи з механізмами. Тому таким пацієнтам рекомендується наносити мазь лише ввечері перед сном.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

протягом періоду лікування Гідрокортизоном не рекомендується вакцинування проти віспи, а також інші форми імунізації через відсутність імунної відповіді. Підвищення ресорбції гідрокортизону до кровотоку може зменшувати активність інсуліну, як і пероральні гіпоглікемічні та гіпертензійні лікарські засоби; антикоагулянти та препарати, які зменшують рівень саліцилатів в крові, у разі якщо застосування некоректне або надто довге. Ризик виникнення побічних реакцій вищий у випадках супутнього вживання пероральних контрацептивів, анаболічних стероїдів, нейролітичних препаратів, інгібіторів холінергічних рецепторів, антигістамінів, трициклічних антидепресантів, нітратів, серцевих глікозидів. Через двобічну інактивацію препарат не можна застосовувати разом з лікарськими засобами, які містять свинець та срібло.

Одночасне застосування з іншими препаратами, що можуть збільшувати очний тиск (наприклад атропін або інші антихолінергічні засоби), може призводити до додаткового підвищення внутрішньо очного тиску у пацієнтів зі схильністю.

Одночасне застосування із інгібіторами CYP3A, включаючи препарати, що містять кобіцистат, підвищує ризик виникнення системних побічних ефектів.

Таку комбінацію слід уникати, якщо очікувана користь не перевищує ризик виникнення системних побічних ефектів від застосування кортикостероїдів, в такому випадку пацієнтам необхідно слідкувати за розвитком системних побічних реакцій кортикостероїдів.

При одночасному застосуванні препарату з іншими місцевими офтальмологічними препаратами слід витримувати 15-хвилинний інтервал між нанесеннями, причому мазь гідрокортизону ацетату слід наносити в останню чергу.

Передозування

при належному застосуванні препарату явищ передозування або інтоксикації не очікується. Досі не було встановлено випадків передозування препаратів, що містять гідрокортизон. Отже, інформація щодо специфічних симптомів передозування та його лікування відсутня.

Умови зберігання

при температурі не вище 25 °С.

Термін придатності після першого відкриття туби — 4 тижні.

Дата додавання: 01.03.2021 р.
© Компендіум 2020

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують ГІДРОКОРТИЗОН

Алергічний дерматит повіки МКХ H01.1
Алергічний контактний дерматит, спричинений іншими речовинами МКХ L23.8
Блефарит МКХ H01.0
Блефарокон'юнктивіт МКХ H10.5
Епісклерит МКХ H15.1
Склерит МКХ H15.0
Халазіон МКХ H00.1
Хронічне запалення слізних проток МКХ H04.4

Ціни на ГІДРОКОРТИЗОН в містах України

Вінниця 83.12 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Нечая Данила, 63, тел.: +38043227788667.90 грн./уп.

Дніпро 78.57 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Дніпро, вул. Калинова, 53К, тел.: +38063029953565.90 грн./уп.

Житомир 81.05 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Чуднівська, 96, тел.: +38093242156267.90 грн./уп.

Запоріжжя 76.96 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Запоріжжя, вул. Ентузіастів, 3, тел.: +38061239669963.21 грн./уп.

Івано-Франківск 83.11 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 52, тел.: +38034255934869.50 грн./уп.

Київ 83.74 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Київ, вул. Ахматової Анни, 50, тел.: +38044570945361.47 грн./уп.

Кропивницький 77.64 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, вул. Добровольского, 22А, тел.: +38052259699867.90 грн./уп.

Луцьк 81.81 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Луцьк, просп. Грушевського, 19, тел.: +38033274021969.43 грн./уп.

Львів 83.41 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Львів, вул. Симоненка Василя, 7, тел.: +38032234097167.90 грн./уп.

Миколаїв 80.01 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Миколаїв, вул. Космонавтів, 60, тел.: +38051259191568.69 грн./уп.

Одеса 81.76 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, вул. Говорова Маршала, 11А, тел.: +38048797218168.60 грн./уп.

Полтава 78.22 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Полтава, вул. Гожулянська, 4А, тел.: +38053256726769.22 грн./уп.

Рівне 83.36 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Дубенська, 7, тел.: +38036262814468.60 грн./уп.

Суми 78 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Суми, просп. Курський, 115, тел.: +38068298689169.50 грн./уп.

Тернопіль 82.7 грн./уп.

«D.S.» Тернопіль, вул. Карпенко, 10, тел.: +38080030206068.96 грн./уп.

Ужгород 81.6 грн./уп.

«АПТЕКА КОПІЙКА» Ужгород, вул. Капушанська, 19, тел.: +38031261586168.91 грн./уп.

Харків 81.28 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Харків, просп. Ювілейний, 32/186, тел.: +38057729055869.76 грн./уп.

Херсон 77.5 грн./уп.

«МЕДПРЕПАРАТИ» Херсон, просп. 200 років Херсона, 30, тел.: +38055243302269.36 грн./уп.

Хмельницький 83.04 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Хмельницький, вул. Свободи, 1А, тел.: +38068296125268.50 грн./уп.

Черкаси 78.98 грн./уп.

«АПТЕКА КОПІЙКА» Черкаси, перехр. Вишневецького Байди / Шевченка Тараса, 34/183, тел.: +38047254015468.91 грн./уп.

Чернігів 77.41 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Текстильщиків, 15, тел.: +38046294201967.60 грн./уп.

Чернівці 83.3 грн./уп.

«АПТЕКА ШАРА» Чернівці, вул. Героїв Майдану, 69, тел.: +38037257402068.91 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko