• Кабинет
 • НІМОТОП® (NIMOTOP®)

  Склад і форма випуску

  таблетки, вкриті плівковою оболонкою 30 мг, № 100Ціни в аптеках
  Німодипін
  30 мг
  № UA/3871/02/01 від 25.09.2015 до 25.09.2020
  A За рецептом
  розчин для інфузій 10 мг флакон 50 мл, № 5Ціни в аптеках
  Німодипін
  10 мг
  № UA/3871/01/01 від 25.09.2015 до 25.09.2020
  A За рецептом

  Інструкція

  НІМОТОП® (NIМОТОР®)

  ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування лікарського засобу

  Затверджено МОЗ Украiни від 2018-04-27 р. № 817. Р.п. № UA/3871/02/01

  Склад

  діюча речовина: nimodipine;

  1 таблетка містить 30 мг німодипіну;

  допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, кросповідон, магнію стеарат, крохмаль кукурудзяний, повідон, заліза оксид жовтий (Е 172), макрогол 4000, гіпромелоза, титану діоксид (Е 171).

  Лікарська форма

  Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.

  Основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті плівковою оболонкою жовтого кольору, з одного боку витиснуто SK, з іншого Байєрівський хрест.

  Фармакотерапевтична група

  Селективні блокатори кальцієвих каналів з переважним впливом на судини. Похідні дигідропіридину.

  Код АТХ

  С08С А06.

  Фармакологічні властивості

  Фармакодинаміка.

  Механізм дії. Німодипін є антагоністом кальцієвих каналів 1,4 дигідропіридинової групи. У зв’язку із високою ліпофільністю речовина добре проникає через гематоенцефалічний бар’єр. У ході доклінічних досліджень було встановлено, що німодипін, проявляючи високу афінність і селективність, зв’язується із кальцієвими каналами Ca2+ L-типу та блокує трансмембранне проникнення Ca2+. При патологічних станах, пов’язаних із підвищеним проникненням іонів Ca2+ до нервових клітин, наприклад, при церебральній ішемії, вважають, німодипін покращує їх стабільність та функціональні властивості. Ішемічні неврологічні ураження у пацієнтів із субарахноїдальним крововиливом та рівень смертності при застосуванні німодипіну суттєво знижуються.

  Фармакокінетика.

  Абсорбція. Активна речовина німодипін практично повністю всмоктується при пероральному застосуванні. Вже через 10–15 хвилин після прийому таблетованої форми препарату діюча речовина у незміненому вигляді та ранні метаболіти першого проходження можуть бути виявлені у плазмі крові. У осіб літнього віку після багаторазового перорального застосування препарату (30 мг 3 рази на добу) середня пікова концентрація у плазмі крові (Cmax) становить 7,3–43,2 нг/мл і досягається через 0,6–1,6 годин (tmax). У молодих осіб після однократного прийому доз препарату по 30 мг або 60 мг середня пікова концентрація у плазмі крові становить 16±8 нг/мл та 31±12 нг/мл відповідно. Пікова концентрація у плазмі і площа під кривою концентрації (AUC) зростає пропорційно дози аж до найвищої досліджуваної дози (90 мг). При дозуванні у 0,03 мг/кг/год (безперервна інфузія) досягається рівноважна концентрація у плазмі крові, що становить 17,6–26,6 нг/мл. Після внутрішньовенної болюсної ін’єкції спостерігається двофазне зниження рівня концентрації німодипіну у плазмі крові із періодом напіввиведення 5–10 хвилин та близько 60 хвилин.

  Розрахований об’єм розподілу (Vss, двокомпонентна модель) для внутрішньовенного введення дорівнює 0,9–1,6 л/кг маси тіла. Загальний (системний) кліренс становить 0,6–1,9 л/год/кг.

  Зв’язування з білками та розподіл. Німодипін на 97–99% зв’язується з білками плазми крові. Під час доклінічних досліджень німодипін продемонстрував здатність перетинати плацентарний бар’єр. Незважаючи на відсутність таких даних для людини, можливе проникнення препарату через гематоплацентарний бар’єр у жінок. У ході доклінічних досліджень у молоці годуючої тварини були виявлені значно вищі концентрації німодипіну та/або його метаболітів, ніж у плазмі крові. У грудному молоці людини німодипін визначається у концентраціях, подібних до таких у плазмі крові.

  Після перорального та внутрішньовенного введення німодипін можна виявити у спинномозковій рідині у концентрації, яка становить близько 0,5% концентрації, визначеної у плазмі крові. Це є приблизно еквівалентним концентрації незв’язаної речовини у плазмі крові.

  Метаболізм, виведення та екскреція. Німодипін метаболізується через систему цитохрому P4503A4, головним чином шляхом дегідрогенізації дигідропіридинового кільця та окислювального розщеплення ефіру. Окислювальне розщеплення ефіру, гідроксилювання 2- та 6-метил-груп та глюкуронізація як реакція кон’югації є подальшими важливими ланками метаболізму препарату. Три основні метаболіти, визначені у плазмі крові, не виявили або виявили лише незначну залишкову терапевтичну активність.

  Не виявлено індукуючої або інгібуючої активності щодо ферментів печінки. Виведення метаболітів у людини здійснюється на 50% нирками та на 30% — через жовчовивідні шляхи.

  Кінетика виведення є лінійною. Період напіввиведення німодипіну становить від 1,1 до 1,7 години. Термінальний період напіввиведення 5–10 годин не є релевантним для встановлення інтервалу між прийомом доз лікарського засобу.

  Середня прогресія концентрації німодипіну у плазмі крові після перорального прийому таблетки 30 мг та після внутрішньовенного введення у вигляді інфузії 0,015 мг/кг за 1 годину (n=24, особи літнього віку)

  Біодоступність. Завдяки інтенсивному метаболізму при першому проходженні через печінку (на перше проходження припадає близько 85–95%) абсолютна біодоступність становить 5–15%.

  Дані доклінічних досліджень з безпеки

  Дані доклінічних досліджень не виявили специфічних ризиків для людини на підставі стандартних досліджень токсичності одноразової та багаторазових доз, генотоксичності, канцерогенного потенціалу та впливу на фертильність у чоловіків та жінок.

  Клінічні характеристики

  Показання

  Після попередньої інфузії препаратом Німотоп®, розчином для інфузій, з метою лікування та профілактики ішемічних неврологічних розладів, зумовлених спазмом судин головного мозку після субарахноїдального крововиливу внаслідок розриву аневризми.

  Протипоказання

  Застосування препарату Німотоп® протипоказане у разі індивідуальної гіперчутливості до німодипіну або до інших компонентів препарату.

  Застосування препарату Німотоп®, таблеток, вкритих плівковою оболонкою, у комбінації з рифампіцином або протиепілептичними засобами (фенобарбітал, фенітоїн, карбамазепін) протипоказане, оскільки одночасне застосування цих лікарських засобів призводить до значного зниження ефективності препарату Німотоп® (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

  Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

  Лікарські засоби, які впливають на німодипін

  Флуоксетин

  Одночасне застосування німодипіну та антидепресанту флуоксетину спричиняє збільшення концентрації німодипіну у плазмі крові майже на 50% у рівноважному стані. Рівень флуоксетину у плазмі крові значно знижується, тоді як дія його активного метаболіту норфлуоксетину не змінюється (див. розділ «Особливості застосування»).

  Нортриптилін

  Одночасне застосування німодипіну з нортриптиліном призводить до незначного зниження експозиції німодипіну у рівноважному стані, концентрація нортриптиліну у плазмі крові залишається незміненою.

  Німодипін метаболізується через систему цитохрому Р450 ЗА4, локалізовану як у слизовій оболонці кишечнику, так і в печінці. Таким чином, одночасне застосування лікарських засобів, індукуючих або інгібуючих цю ферментну систему, може вплинути на ефект першого проходження або на кліренс німодипіну (при пероральному застосуванні).

  При застосуванні препарату Німотоп® таблеток, вкритих плівковою оболонкою, одночасно із нижченаведеними препаратами слід взяти до уваги ступінь, а також тривалість взаємодії.

  • Рифампіцин

  На підставі досвіду застосування інших антагоністів кальцієвих каналів відомо, що рифампіцин підсилює метаболізм німодипіну внаслідок індукції ферментів. Таким чином, одночасне застосування рифампіцину і німодипіну призводить до значного зниження ефективності останнього. Застосування таблетованої форми німодипіну у комбінації з рифампіцином протипоказане (див. розділ «Протипоказання»).

  • Протиепілептичні засоби, що індукують систему цитохрому P450 3A4, такі як фенобарбітал, фенітоїн, карбамазепін

  Попереднє систематичне застосування таких протиепілептичних засобів, як фенобарбітал, фенітоїн чи карбамазепін, значно знижує біодоступність таблеток німодипіну, тому одночасне застосування пероральної форми препарату Німотоп® з цими лікарськими засобами протипоказане (див. розділ «Протипоказання»).

  При одночасному застосуванні нижченаведених інгібіторів системи цитохрому Р450 ЗА4 слід контролювати артеріальний тиск і у разі необхідності розглянути питання про корекцію дози німодипіну (див. розділ «Особливості застосування»).

  • Антибактеріальні засоби групи макролідів (наприклад еритроміцин)

  Не проводилося досліджень взаємодії між німодипіном і макролідними антибіотиками. Відомо, що деякі макролідні антибіотики інгібують систему цитохрому Р450 ЗА4. Не можна виключити можливості взаємодії між лікарськими засобами, тому макролідні антибіотики не слід одночасно застосовувати з німодипіном (див. розділ «Особливості застосування»).

  Азитроміцин, який хоча і належить за структурою до класу макролідних антибіотиків, не інгібує CYP3A4.

  • Інгібітори ВІЛ-протеази (наприклад ритонавір)

  Не проводилося офіційних досліджень потенційної взаємодії між німодипіном та інгібіторами ВІЛ-протеази. Встановлено, що препарати цього класу є потужними інгібіторами системи цитохрому Р450 ЗА4. Зважаючи на це, не можна виключити можливості вираженого і клінічно значущого підвищення концентрації німодипіну у плазмі крові при його одночасному застосуванні з інгібіторами протеази (див. розділ «Особливості застосування»).

  • Азольні протигрибкові засоби (наприклад кетоконазол)

  Не проводилося офіційних досліджень для вивчення потенційної взаємодії між німодипіном та кетоконазолом. Відомо, що азольні протигрибкові засоби інгібують систему цитохрому Р450 ЗА4. Повідомлялося про різні взаємодії для інших дигідропіридинових антагоністів кальцієвих каналів. Тому при одночасному застосуванні з таблетованою формою німодипіну не можна виключити суттєвого підвищення системної біодоступності німодипіну внаслідок зниження первинного метаболізму (див. розділ «Особливості застосування»).

  • Нефазодон

  Не проводилося офіційних досліджень потенційної взаємодії між німодипіном та нефазодоном. Відомо, що антидепресант є потужним інгібітором цитохрому Р450 ЗА4. Зважаючи на це, не можна виключити можливості підвищення концентрації німодипіну у плазмі крові при його одночасному застосуванні з нефазодоном (див. розділ «Особливості застосування»).

  • Хінупристин/дальфопристин

  На підставі досвіду застосування антагоністу кальцію ніфедипіну можна припустити, що одночасне застосування німодипіну та хінупристину/дальфопристину може призводити до збільшення концентрації німодипіну у плазмі крові (див. розділ «Особливості застосування»).

  • Циметидин

  Одночасне застосування препарату Німотоп® та антагоніста Н2-рецепторів циметидину може призвести до збільшення концентрації німодипіну у плазмі крові (див. розділ «Особливості застосування»).

  • Вальпроєва кислота

  Одночасне застосування препарату Німотоп® та протисудомного препарату вальпроєвої кислоти може призвести до збільшення концентрації німодипіну у плазмі крові (див. розділ «Особливості застосування»).

  Вплив німодипіну на інші лікарські засоби

  Антигіпертензивні засоби

  Німодипін може посилювати гіпотензивний ефект таких антигіпертензивних препаратів при їх одночасному призначенні:

  • діуретиків,
  • β-блокаторів,
  • інгібіторів АПФ (інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту),
  • A 1-антагоністів,
  • інших антагоністів кальцію,
  • α-адреноблокаторів,
  • інгібіторів фосфодіестерази-5,
  • α-метилдопи.

  Однак якщо неможливо уникнути комбінацій такого типу, необхідно уважно стежити за станом пацієнта.

  Зидовудин

  У ході досліджень на мавпах встановлено, що одночасне внутрішньовенне застосування німодипіну (у вигляді болюсної ін’єкції) і анти-ВІЛ препарату зидовудину призводить до значного збільшення рівня зидовудину у плазмі крові (AUC) та зниження об’єму його розподілу і кліренсу.

  Взаємодія із їжею та напоями

  Грейпфрутовий сік інгібує систему цитохрому Р450 ЗА4. Застосування антагоністів кальцієвих каналів дигідропіридинового ряду одночасно з грейпфрутовим соком призводить до підвищення концентрації у плазмі крові та пролонгованої дії німодипіну внаслідок зниженого первинного метаболізму або затримки виведення. Внаслідок цього може збільшуватися гіпотензивний ефект препарату. Після вживання грейпфрутового соку цей ефект може тривати принаймні 4 дні. Тому під час лікування німодипіном необхідно уникати вживання грейпфрутів або грейпфрутового соку (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

  Особливості застосування

  Рекомендується ретельний моніторинг стану пацієнта при підвищенні внутрішньочерепного тиску або підвищеному вмісті води у тканинах головного мозку (генералізованому набряку головного мозку), хоча застосування німодипіну не асоційоване із підвищенням внутрішньочерепного тиску.

  Застосування німодипіну потребує особливої обережності при артеріальній гіпотензії (рівень систолічного тиску менше 100 мм рт.ст.).

  У пацієнтів із нестабільною стенокардією або протягом перших 4 тижнів після розвитку гострого інфаркту міокарда лікар повинен ретельно зважати співвідношення потенційного ризику (наприклад, знижений коронарний кровоток та міокардіальна ішемія) та користі від призначення препарату (наприклад, покращення мозкової перфузії).

  Німодипін метаболізується через систему цитохрому Р450 3А4. Тому препарати, що інгібують або індукують цю ферментну систему, можуть змінювати первинний метаболізм або екскрецію німодипіну (див. розділи «Спосіб застосування та дози», «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

  Препарати, які є інгібіторами системи цитохрому Р450 3А4, можуть призводити до підвищення концентрації німодипіну у плазмі крові, наприклад:

  • макроліди (наприклад еритроміцин);
  • інгібітори ВІЛ-протеази (наприклад ритонавір);
  • азольні протигрибкові засоби (наприклад кетоконазол);
  • антидепресанти нефазодон та флуоксетин;
  • хінупристин/дальфопристин;
  • циметидин;
  • вальпроєва кислота.

  При одночасному застосуванні будь-якого з цих препаратів та препарату Німотоп®, таблеток, вкритих плівковою оболонкою, слід контролювати артеріальний тиск і у разі необхідності розглянути питання про зниження дози німодипіну.

  Застосування у період вагітності або годування груддю.

  Вагітність

  Немає даних відповідних контрольованих клінічних досліджень щодо застосування препарату вагітним жінкам. Відтак, якщо необхідно застосувати препарат Німотоп® під час вагітності, слід ретельно зважити користь і потенційний ризик від прийому препарату залежно від тяжкості клінічної картини.

  Годування груддю

  Виявлено, що концентрація німодипіну та його метаболітів у грудному молоці за порядком величин відповідає такій концентрації у плазмі крові матері. Тому під час застосування препарату слід припинити годування груддю.

  Фертильність

  У поодиноких випадках в умовах запліднення in vitro антагоністи кальцію асоціювалися з оборотними біохімічними змінами в ділянці голівки сперматозоїдів, що може призводити до порушення функції сперми. Невідомо, наскільки значущими є ці зміни при короткотривалому лікуванні.

  Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

  Здатність керувати автотранспортом та іншими механізмами може бути порушена у зв’язку із можливим виникненням запаморочення.

  Спосіб застосування та дози

  Після попередньої інфузійної терапії препаратом Німотоп®, що тривала від 5 до 14 днів, призначають у добовій дозі 6 разів на добу по 2 таблетки, вкриті плівковою оболонкою (6×60 мг німодипіну).

  У разі розвитку побічних реакцій дозу слід зменшити, а за потреби — припинити застосування препарату.

  У разі застосування для супутнього лікування разом із препаратами, індукуючими або інгібуючими систему цитохрому P450 3A4, може бути потрібна корекція дози (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

  Пацієнти із порушенням функції печінки

  У разі тяжких порушень функції печінки, особливо при цирозі печінки, біодоступність німодипіну може підвищуватися у зв’язку зі зниженням ефекту першого проходження та зниженням метаболічного кліренсу. Дія препарату та побічні реакції, наприклад артеріальна гіпотензія, у цих пацієнтів можуть бути більш вираженими.

  У таких випадках слід зменшити дозу або у разі необхідності розглянути питання про припинення лікування.

  Спосіб та тривалість застосування

  Після закінчення 5–14-денного курсу лікування із застосуванням препарату Німотоп®, розчину для інфузій, рекомендовано призначення препарату Німотоп®, таблеток, вкритих плівковою оболонкою, протягом близько 7 днів. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою, слід ковтати не розжовуючи та приймати незалежно від прийому їжі, запиваючи достатньою кількістю рідини (бажано 1 склянкою води). Інтервал між прийомом кожної дози повинен становити не менше 4 годин. Необхідно уникати вживання грейпфрутового соку (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

  Діти.

  Безпека та ефективність застосування препарату Німотоп® для лікування дітей (віком до 18 років) не встановлені. Оскільки на даний момент досвід застосування німодипіну для лікування дітей є недостатнім, препарат Німотоп® не призначений для лікування пацієнтів цієї вікової групи.

  Передозування

  Симптоми інтоксикації: при гострому передозуванні спостерігаються виражена артеріальна гіпотензія, тахікардія або брадикардія, нудота, а у разі перорального передозування — розлади з боку шлунково-кишкового тракту і нудота.

  Лікування інтоксикації: при гострому передозуванні рекомендується негайна відміна препарату. При призначенні екстреної допомоги показана симптоматична терапія. При пероральному застосуванні німодипіну як екстреної терапії рекомендується промивання шлунка з подальшим застосуванням активованого вугілля.

  При cуттєвому зниженні артеріального тиску внутрішньовенно вводять норадреналін або допамін. Оскільки специфічний антидот невідомий, при лікуванні інших побічних реакцій керуються найбільш вираженими симптомами.

  Побічні реакції

  Нижче наведено перелік побічних реакцій, визначених у ході клінічних досліджень при застосуванні німодипіну за показанням субарахноїдальний крововилив внаслідок аневризми, які розподілено за частотою згідно з категоріями CIOMS ΙΙΙ (плацебо-контрольовані дослідження: німодипін N=703; плацебо N=692; неконтрольовані дослідження: німодипін N=2496 — за станом на 31 серпня 2005 р.)

  У межах кожної групи відповідно до частоти виникнення побічні реакції наведено в порядку зниження їх ступеня тяжкості. Перелічені нижче побічні реакції розподілені за частотою виникнення відповідно до наступної градації: дуже часті (≥1/10), часті (≥1/100, <1/10), нечасті (≥1/1000, <1/100), поодинокі (від ≥1/10000 до <1/1000), рідкісні (<1/10000), частота невідома (неможливо визначити на основі наявних даних).

  Частота

  Класи систем органів

  Нечасті Поодинокі
  З боку системи кровотворення та лімфатичної системи тромбоцитопенія
  З боку імунної системи алергічна реакція, шкірний висип
  З боку нервової системи головний біль  
  З боку серця тахікардія брадикардія
  З боку судин гіпотензія, вазодилатація
  З боку шлунково-кишкового тракту нудота кишкова непрохідність
  З боку печінки та жовчовивідних шляхів транзиторне підвищення активності ферментів печінки

  Повідомлення про підозрювані побічні реакції

  Повідомлення про підозрювані побічні реакції після реєстрації лікарського засобу є важливими. Вони дають змогу проводити безперервний моніторинг співвідношення користь/ризик щодо препарату. Медичні працівники повинні повідомляти про будь-які підозрювані побічні реакції.

  Термін придатності

  5 років.

  Умови зберігання

  Зберігати при температурі не вище 30 °С, в оригінальній упаковці для захисту від світла, у недоступному для дітей місці. Не слід застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

  Упаковка

  По 10 таблеток у блістері, по 10 блістерів у картонній коробці.

  Категорія відпуску

  За рецептом.

  Виробник

  Байєр Фарма АГ, Німеччина / Bayer Pharma AG, Germany.

  Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

  Кайзер-Вільгельм-Алее, 51368, Леверкузен, Німеччина/

  Kaiser-Wilhelm-Allee, 51368, Leverkusen, Germany.

  НІМОТОП® (NIMOTOP®)

  ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування препарату

  Затверджено МОЗ Украiни від 2018-07-13 р. № 1309. Р.п. № UA/3871/01/01

  Склад

  діюча речовина: nimodipine;

  1 флакон 50 мл містить 10 мг німодипіну;

  допоміжні речовини: спирт етиловий 96%, макрогол 400, натрію цитрат, кислота лимонна безводна, вода для ін’єкцій.

  Лікарська форма

  Розчин для інфузій.

  Фармакотерапевтична група

  Селективні блокатори кальцієвих каналів з переважним впливом на судини. 

  Код АТС

  С08СА06.

  Клінічні характеристики

  Показання

  Профілактика і лікування ішемічних неврологічних розладів, обумовлених спазмом судин головного мозку після субарахноїдального крововиливу внаслідок розриву аневризми.

  Протипоказання

  Індивідуальна підвищена чутливість до німодипіну або до будь-якого компоненту препарата.

  Спосіб застосування та дози

  Внутрішньовенна інфузія.

  Курс інфузійної терапії розпочинають із внутрішньовенного введення препарату Німотоп® у дозі 1 мг/год (5 мл розчину) протягом 2 годин — з урахуванням маси тіла хворого за 1 годину вводять 0,015 мг/кг.

  Потім за умови доброї переносимості препарату і при відсутності вираженої артеріальної гіпотензії дозу збільшують до 2 мг/год (10 мл розчину), що відповідає 0,030 мг/кг за 1 годину.

  Пацієнтам із масою тіла менше 70 кг і особам з лабільним артеріальним тиском введення препарату слід розпочинати з дози 0,5 мг/год (2,5 мл розчину за 1 годину).

  Введення в цистерни головного мозку.

  У ході хірургічного втручання свіжоприготований розчин німодипіну (1 мл інфузійного розчину Німотоп® і 19 мл розчину Рінгера), підігрітий до температури тіла, можна вводити інтрацистернально. Розчин необхідно використати одразу після приготування.

  Інфузійний розчин Німотоп® застосовують для безперервної внутрішньовенної інфузії через центральний катетер із застосуванням інфузійного насоса та триканального крана одночасно з одним із наступних розчинів: 5% глюкози, 0,9% натрію хлорид, розчин Рінгера з молочною кислотою і магнезією, розчин декстрану 40 або 6% гідроксіетилонового крохмалю у співвідношенні приблизно 1:4 (Німотоп® / інший розчин). У якості супутньої інфузії також можна застосовувати манітол, людський альбумін або кров.

  Для сполучення поліетиленової трубки, якою надходить розчин Німотоп®, каналу надходження супутнього розчину та центрального катетера необхідно використовувати триканальний кран.

  Розчин Німотоп® не можна додавати в інфузійний флакон або змішувати з іншими препаратами. Рекомендується продовжувати введення німодипіну у ході анестезії, хірургічих втручань та ангіографії.

  З метою профілактики внутрішньовенну терапію німодипіном слід розпочинати не пізніше, ніж через 4 дні після крововиливу, і продовжувати протягом усього періоду максимального ризику розвитку вазоспазму, тобто до 10–14-го дня після субарахноїдального крововиливу.

  Якщо у процесі терапевтичного або профілактичного застосування розчину Німотоп® проводиться хірургічне лікування крововиливу, внутрішньовенну терапію німодипіном необхідно продовжувати як мінімум протягом 5 днів після оперативного втручання.

  Після закінчення інфузійної терапії протягом наступних 7 днів рекомендується пероральний прийом таблетованої форми німодипіну у дозі 60 мг x 6 разів на добу (кожні 4 години).

  Терапевтичне застосування.

  Якщо вже мають місце ішемічні неврологічні порушення, спричинені вазоспазмом унаслідок субарахноїдального крововиливу, інфузійну терапію потрібно розпочинати якомога раніше і проводити протягом щонайменше 5 днів, але не більше 14 днів.

  Після закінчення інфузійної терапії протягом наступних 7 днів рекомендується пероральний прийом таблетованої форми німодипіну дорослим у дозі 60 мг x 6 разів на добу (кожні 4 години).

  Якщо в процесі терапевтичного або профілактичного застосування розчину Німотоп® проводиться хірургічне лікування крововиливу, внутрішньовенну терапію німодипіном необхідно продовжувати як мінімум протягом 5 днів після оперативного втручання.

  Побічні реакції

  Нижче наведено перелік побічних реакцій на препарат (ПРП) на підставі клінічних досліджень німодипіну за показанням «субарахноїдальний крововилив внаслідок аневризми», розподілених за частотою згідно з категоріями CIOMS ΙΙΙ (плацебо — контрольовані дослідження: Німодипін N= 703; плацебо N = 692; неконтрольовані дослідження: німодипін N=2496; за станом на 31 серпня 2005 р.)

  Частоту побічних реакцій, пов’язаних з прийомом німодипіну за показаннями «субарахноїдальний крововилив унаслідок аневризми», було сумовано та подано в таблицях, що розташовані нижче.

  Перелічені нижче небажані явища розподілені за частотою виникнення відповідно до наступної|слідуючої| градації: дуже часті (≥1/10), часті (≥1/100, <1/10), нечасті (≥1/1000, <1/100), рідкісні (від ≥1/10000 до <1/1000), дуже рідкісні (<1/10000). У кожному стовпчику побічні реакції зазначені в порядку зниження їх ступеня тяжкості.

  Таблиця 1.

  Побічні реакцій пов’язані з прийомом німодипіну за показаннями «субарахноїдальний крововилив унаслідок аневризми»

  Система Орган Клас (MedDRA) Нечасті Рідкісні
  Захворювання системи кровотворення та лімфатичної системи Тромбоцитопенія
  Порушення імунної системи Алергічна реакція

  Висипання

  Розлади нервової системи Головний біль
  Захворювання серця Тахікардія Брадикардія
  Васкулярні розлади Гіпотензія

  Вазодилатація

  Розлади шлунково-кишкового тракту Нудота Кишкова непрохідність
  Захворювання печінки та жовчовивідних шляхів Транзиторне підвищення активності ферментів печінки
  Розлади загального стану та з боку місця введення Реакції у місці ін’єкцій та інфузій

  (Тромбо)флебіт у ділянці інфузії

  Передозування

  Симптоми: при гострому передозуванні спостерігаються виражена артеріальна гіпотензія, тахікардія або брадикардія, нудота, а у випадку передозування таблеток німодипіну — розлади з боку шлунково-кишкового тракту і нудота.

  Лікування: при гострому передозуванні рекомендується негайна відміна препарату. При призначенні екстренної допомоги керуються симптомами. При пероральному застосуванні німодипіну у якості екстренної терапії рекомендується промивання шлунка з подальшим застосуванням активованого вугілля. При подальшому зниженні артеріального тиску внутрішньовенно вводять норадреналін або допамін. Оскільки специфічний антидот не відомий, при лікуванні інших побічних реакцій керуються найбільш вираженими симптомами.

   Особливості застосування

  Застосування у період вагітності або годування груддю.

  Відповідні дослідження впливу на вагітних жінок не проводилися. Відтак, якщо треба застосувати препарат під час вагітності, слід ретельно зважити користь і потенційний ризик від прийому препарату залежно від тяжкості клінічної картини.

  Виявлено, що концентрація німодипіну та його метаболітів у грудному молоці за порядком величин відповідає такій концентрації у плазмі крові матері. Під час застосування препарату слід припинити годування груддю.

  В одиничних випадках в умовах запліднення in vitro антагоністи кальцію асоціювалися з оборотними біохімічними змінами в ділянці голівки сперматозоїдів, що може призводити до порушення функції сперми.

  Діти.

  Препарат не застосовують дітям. 

  Спеціальні попередження та запобіжні заходи.

  Рекомендується ретельний моніторинг пацієнта при підвищенні внутрішньочерепного тиску або підвищеному вмісті води у тканинах головного мозку (генералізованому набряку головного мозку), хоча застосування німодипіну не асоційоване із підвищенням внутрішньочерепного тиску.

  Застосування німодипіну потребує особливої обережності при артеріальній гіпотензії (рівень систолічного тиску менше 100 мм рт.ст).

  У пацієнтів з нестабільною стенокардією або протягом перших 4 тижнів після розвитку гострого інфаркту міокарда лікар повинен ретельно зважувати співвідношення потенційного ризику (наприклад, знижений коронарний кровоток та міокардіальна ішемія) і користі від призначення препарату (наприклад, покращення мозкової перфузії).

  Цей медичний препарат містить 23,7 об’ємних% етанолу (спирту), тобто до 50 г на добову дозу (250 мл). Це може зашкодити хворим на алкоголізм чи особам із порушенням метаболізму алкоголю. Також це слід враховувати пацієнтам у період вагітності або годування груддю, і при лікуванні дітей і пацієнтів групи високого ризику, наприклад пацієнтів із захворюваннями печінки та епілепсією. Наявність алкоголю у цьому препараті може вплинути на дію інших лікарських засобів.

  Препарати для парентерального застосування перед введенням слід перевіряти на наявність часточок чи зміну кольору. Не можна зберігати і повторно використовувати залишки невикористаного розчину.

  Активна речовина інфузійного розчину німодипіну чутлива до світла, тож слід уникати прямого попадання сонячного світла при його використанні. Якщо неможливо уникнути попадання сонячних променів під час інфузії, слід користуватися шприцами і сполучними трубками з чорного, коричневого чи червоного скла, або інфузійний насос і трубки слід захищати непрозорою обгорткою. Однак, якщо німодипін вводять при розсіяному денному світлі чи штучному освітленні, протягом 10 годин спеціальні захисні заходи не потрібні.

  Німодипін метаболізується через систему цитохрому Р450 3А4. Тому препарати, що впливають на цю ферментну систему, можуть змінити первинний метаболізм або кліренс німодипіну.

  Препарати, які є інгібіторами або індукторами системи цитохрому Р450 3А4, можуть призводити до підвищення концентрацій німодипіну у плазмі крові, наприклад:

  • макроліди (наприклад, еритроміцин);
  • інгібітори анти-ВІЛ-протеази (наприклад, ритонавір);
  • азольні протигрибкові засоби (наприклад, кетоконазол);
  • антидепресанти нефазодон та флуоксетин;
  • хінупристин/дальфопристин;
  • циметидин;
  • вальпроєва кислота.

  При одночасному застосуванні цих препаратів слід контролювати артеріальний тиск і, у разі необхідності, розглянути питання про зниження дози німодипіну.

  Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

  Здатність керувати автомобілем і механізмами може бути порушена у зв’язку з можливим виникненням запаморочення. При застосуванні інфузійного розчину Німотопу® цей фактор зазвичай не має значення.

  Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

  Німодипін метаболізується через систему цитохрому Р450 ЗА4, локалізовану як у слизовій оболонці кишечника, так і в печінці. Тому препарати, що впливають на цю ферментну систему, можуть змінити первинний метаболізм або кліренс німодипіну.

  При застосуванні німодипіну одночасно з нижченаведеними препаратами слід прийняти до уваги ступінь, а також тривалість взаємодії.

  На підставі досвіду застосування інших антагоністів кальцієвих каналів відомо, що рифампіцин підсилить метаболізм німодипіну внаслідок індукції ферментів. Таким чином, одночасне застосування рифампіцину і німодипіну призводить до значного зниження ефективності останнього. Застосування препарату Німотоп® у комбінації з рифампіцином протипоказане.

  Попереднє систематичне призначення таких протиепілептичних засобів, як фенобарбітал, фенітоїн чи карбамазепін значно знижує біодоступність таблеток німодипіну, тому одночасне застосування пероральної форми Німотоп® з цими препаратами протипоказано.

  При одночасному застосуванні нижченаведених інгібіторів системи цитохрому Р450 ЗА4 слід контролювати артеріальний тиск і, у разі необхідності, розглянути питання про корекцію дози німодипіну.

  Не проводилося досліджень взаємодії між німодипіном і макролідними антибіотиками. Відомо, що деякі макролідні антибіотики інгібують систему цитохрому Р450 ЗА4 і не можна виключити можливості взаємодії між лікарськими засобами на цьому рівні. Зважаючи на це, макролідні антибіотики не слід застосовувати з німодипіном.

  Азитроміцин, який хоча і належить за структурою до класу макролідних антибіотиків, не інгібує CYP3A4.

  Не проводилося офіційних досліджень для вивчення потенційної взаємодії між німодипіном та інгібіторами анти-ВІЛ протеази (наприклад, ритонавіром). Встановлено, що препарати цього класу є потужними інгібіторами системи цитохрому Р450 ЗА4. Зважаючи на це, не можна виключити можливості вираженого і клінічно вагомого підвищення концентрації німодипіну у плазмі при його одночасному застосуванні з інгібіторами протеази.

  Не проводилося офіційних досліджень для вивчення потенційної взаємодії між німодипіном та кетоконазолом. Відомо, що азольні протигрибкові засоби інгібують систему цитохрому Р450 ЗА4 і повідомлялося про різні взаємодії для інших дигідропіридинових антагоністів кальцієвих каналів. Тому при одночасному застосуванні з таблетками німодипіну не можна виключити суттєвого підвищення системної біодоступності німодипіну внаслідок зниження первинного метаболізму.

  Не проводилося офіційних досліджень для вивчення потенційної взаємодії між німодипіном та нефазодоном. Відомо, що антидепресант є потужним інгібітором цитохрому Р450 ЗА4. Зважаючи на це, не можна виключити можливості підвищення концентрації німодипіну у плазмі при його одночасному застосуванні з нефазодоном.

  Тривале одночасне застосування Німотопу® і флуоксетину спричиняло збільшення концентрації німодипіну у плазмі крові майже на 50%. Дія флуоксетину значно послаблювалась, а дія його активного метаболіту норфлуоксетину не змінювалася.

  На підставі досвіду застосування ніфедипіну його одночасне застосування з хінупристином/дальфопристином може призводити до збільшення концентрації німодипіну у плазмі крові.

  Одночасне застосування препарату Німотоп® та антагоніста Н2-рецепторів циметидину або препаратів вальпроєвої кислоти може призвести до збільшення концентрації німодипіну у плазмі крові.

  Тривале одночасне застосування Німотопу® і флуоксетину спричинювало збільшення концентрації німодипіну у плазмі крові майже на 50%. Дія флуоксетину значно зменшувалася, а дія його активного метаболіту норфлуоксетину — ні.

  Тривале застосування німодипіну з антидепресантом нортриптиліном призводить до незначного зниження експозиції німодипіну, концентрація нортриптиліну у плазмі крові залишається незмінною.

  Німодипін може посилювати гіпотензивний ефект таких антигіпертензивних препаратів при їх одночасному призначенні:

  • діуретиків,
  • β — блокаторів,
  • інгібіторів АПФ (інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту),
  • A 1- антагоністів,
  • інших антагоністів кальцію,
  • α — адреноблокаторів,
  • інгібіторів фосфодіестерази -5,
  • α — метилдопи.

  Однак, якщо неможливо уникнути комбінацій такого типу, необхідно уважно стежити за станом пацієнта.

  Одночасне внутрішньовенне введення бета-адреноблокаторів може призвести до подальшого зниження артеріального тиску і порушення серцевої діяльності ( до виникнення вираженої серцевої недостатності).

  Одночасна терапія потенційно нефротоксичними препаратами (наприклад, аміноглікозидами, цефалоспоринами, фуросемідом) або лікування пацієнтів із порушеною функцією нирок може викликати порушення функції нирок. Подібне лікування слід проводити під ретельним наглядом. Якщо виявлено порушення функції нирок, лікування німодипіном необхідно припинити.

  У дослідженні на мавпах встановлено, що одночасне внутрішньовенне застосування німодипіну і анти — ВІЛ препарату зидовудину призводить до значного збільшення AUC для зидовудину і зниження об’єму його розподілу і кліренсу.

  Інфузійний розчин Німотоп® містить 23,7 об’ємних% спирту, необхідно враховувати можливу взаємодію спирту з іншими лікарськими засобами.

  Грейпфрутовий сік інгібує систему цитохрому Р450 ЗА4. Застосування дигідропіридинів — антагоністів кальцієвих каналів — одночасно з грейпфрутовим соком призводить до підвищення концентрацій у плазмі та пролонгованої дії німодипіну внаслідок зниженого первинного метаболізму або кліренсу. Внаслідок цього може збільшуватися гіпотензивний ефект препарату. Після вживання грейпфрутового соку цей ефект може тривати принаймні 4 дні. Тому одночасне застосування грейпфруту/грейпфрутового соку і німодипіну не рекомендується.

  Фармакологічні властивості

  Фармакодинаміка.

  Німодипін чинить дилатаційну дію на судини мозку і має протиішемічні властивості. Препарат запобігає або усуває спазми судин, спричинені різноманітними біологічно активними речовинами (серотонін, простагландини, гістамін), виявляє нейро- та психотропну активність.

  Дослідження за участю пацієнтів із гострими порушеннями мозкового кровообігу виявлено, що німодипін розширює судини головного мозку і посилює мозковий кровоток. Під впливом німодипіну відбувається більш виражене збільшення перфузії в уражених відділах головного мозку з недостатнім кровопостачанням, ніж у здорових ділянках. Ішемічні неврологічні ураження у пацієнтів із субарахноїдальним крововиливом та рівень смертності при застосуванні німодипіну суттєво знижуються.

  Фармакокінетика.

  Активна речовина німодипіну практично повністю всмоктується при пероральному прийомі. Пікова концентрація у плазмі і площа під кривою концентрації ( AUC) зростає пропорційно до дози аж до найвищої досліджуваної дози (90 мг).

  Розрахований об’єм розподілу (Vss, двокамерна модель) для внутрішньовенного введення дорівнює 0,9–1, 6 л/кг маси тіла. Сумарний (загальний) кліренс становить 0,6–1,9 л/год./кг.

  Зв’язування з білками плазми досягає 97–99%.

  Німодипін метаболізується через систему цитохрому Р450 3А4.

  Завдяки інтенсивному пресистемному метаболізму (близько 85 — 95%) абсолютна біодоступність становить 5–15%.

  Фармацевтичні характеристики

  Основні фізико-хімічні властивості: прозорий жовтуватий розчин.

  Несумісність

  Німодипін, активна речовина інфузійного розчину Німотоп®, абсорбується полівінілхлоридом, тому для парентерального введення Німотопу® необхідно використовувати тільки системи з поліетиленовими трубками.

  Термін придатності 

  4 роки.

  Умови зберігання

  Зберігати у недоступному для дітей місці. Зберігати при температурі не вище 30 °С, в захищеному від світла місці.

  Упаковка

  По 1 флакону (50 мл розчину) разом з поліетиленовою сполучною трубкою у картонній коробці, по 5 коробок в упаковці з поліетилену.

  Категорія відпуску

  За рецептом.

  Виробник

  Байєр Фарма АГ, Німеччина/ Bayer Pharma AG Germany

  Місцезнаходження

  Кайзер-Вільгельм-Алее, 51368, Леверкузен , Німеччина

  Діагнози, при яких застосовують НІМОТОП

  Дата додавання: 08.07.2020 р.
  © Компендиум 2019

  Ціни на НІМОТОП в містах України

  Вінниця 3241.4 грн./уп.

  «РЕЦЕПТІКА» Вінниця, вул. Зодчих, 28А, тел.: +3806752330773,241.40 грн./уп.

  Дніпро 3290.16 грн./уп.

  «МЕД-СЕРВІС» Дніпро, бульв. Платонова, 3Б, тел.: +3805676593083,152.05 грн./уп.

  Житомир 9791.84 грн./уп.

  «САНІТАС» Житомир, вул. Червоного Хреста, 3, тел.: +3804124630463,403.19 грн./уп.

  Івано-Франківск 3389.9 грн./уп.

  «РЕЦЕПТІКА» Івано-Франківськ, вул. Коновальця, 147А3,389.90 грн./уп.

  Київ 3407.43 грн./уп.

  «ЦИТРУС-ФАРМ» Київ, вул. Майбороди Платона, 25, тел.: +3807300856273,059.63 грн./уп.

  Львів 3472 грн./уп.

  «D.S.» Львів, вул. Огієнка Івана, 10, тел.: +3808003020603,472.00 грн./уп.

  Одеса 3417 грн./уп.

  «ЕКСПРЕС-МЕД» Одеса, вул. М'ясоєдівська, 32, тел.: +3804876019283,417.00 грн./уп.

  Харків 3410.12 грн./уп.

  «МАГНОЛІЯ» Харків, вул. Балакірєва, 17А, тел.: +3809931081043,313.80 грн./уп.

  Чернігів 3307.01 грн./уп.

  «МЕД-СЕРВІС» Чернігів, вул. Рокоссовського, 8, тел.: +3804626086553,307.01 грн./уп.

  Чернівці 3620 грн./уп.

  «D.S.» Чернівці, вул. Руська, 185Б, тел.: +3808003020603,620.00 грн./уп.

  На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
  Developed by Maxim Levchenko