РИГЕВІДОН (RIGEVIDON)

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

таблетки, вкриті оболонкою блістер, № 21, 63Ціни в аптеках
Левоноргестрел
0,15 мг
Етинілестрадіол
0,03 мг
Допоміжні речовини: кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат, тальк, крохмаль кукурудзяний, лактози моногідрат, цукроза, кальцію карбонат, титану діокис, коповідон, макрогол 6000, повідон, натрію кармелоза.
№ UA/2778/01/01 від 17.02.2020
B За рецептом

ДІАГНОЗИ

ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

фармакодинаміка. Комбіновані естроген-прогестагенові протизаплідні таблетки (міні-пілі).

Індекс Перля: 0,1 на сто жінок-років.

Контрацептивна ефективність комбінації етинілестрадіолу і левоноргестрелу забезпечується трьома взаємодоповнювальними діями:

  • на гіпоталамо-гіпофізарну систему шляхом пригнічення овуляції;
  • на секрет шийки матки, який утруднює проходження сперматозоїдів;
  • на ендометрій, який стає непридатним для імплантації.

Фармакокінетика. Етинілестрадіол

Абсорбція. Після внутрішнього прийому етинілестрадіол швидко і практично повністю всмоктується з ШКТ, Cmax у плазмі крові досягається через 1,5 год. Після пресистемної кон’югації й первинного метаболізму абсолютна біодоступність становить 60%. АUC та Сmax можуть з часом незначно підвищуватися.

Розподіл. Етинілестрадіол на 98% зв’язується з білками плазми крові, майже повністю з альбуміном.

Біотрансформація. Етинілестрадіол піддається пресистемній кон’югації в слизовій оболонці тонкої кишки і в печінці. При гідролізі прямих кон’югатів етинілестрадіолу під дією кишкової флори знову утворюється етинілестрадіол, який повторно всмоктується, тим самим замикаючи коло ентерогепатичної циркуляції. Основний шлях метаболізму етинілестрадіолу — гідроксилювання, опосередковане цитохромом Р450, у результаті чого утворюються основні метаболіти — 2-ОН-етинілестрадіол і 2-метоксиетинілестрадіол. 2-ОН-етинілестрадіол далі метаболізується до хімічно активних метаболітів.

Виведення. T½ етинілестрадіолу з плазми крові становить близько 29 год (26–33 год); плазмовий кліренс варіює в діапазоні 10–30 л/год. Виведення кон’югатів етинілестрадіолу і його метаболітів відбувається із сечею і калом у співвідношенні 1:1.

Левоноргестрел

Абсорбція. Після перорального застосування левоноргестрел швидко та повністю всмоктується з ШКТ. Левоноргестрел не піддається пресистемному метаболізму, біодоступність становить приблизно 100%.

Розподіл. Левоноргестрел значною мірою зв’язується з альбуміном і глобуліном, що зв’язує статеві гормони.

Біотрансформація. Метаболізм здійснюється, головним чином, шляхом відновлення дельта-4-3-оксо групи і гідроксилюванні в положеннях 2-альфа, 1-бета і 16-бета з подальшою кон’югацією. Більшість метаболітів, які циркулюють у крові, є сульфатами 3-альфа, 5-бета-тетрагідро-левоноргестрелу. Виведення левоноргестрелу відбувається в основному у формі глюкуронідів. Деяка кількість первинного левоноргестрелу також циркулює у формі 17-бета-сульфату. Метаболічний кліренс відзначається індивідуальною мінливістю, яка може частково пояснити значні відмінності в концентрації левоноргестрелу, які спостерігаються у пацієнток.

Виведення. T½ левоноргестрелу становить близько 36 год у рівноважному стані. Левоноргестрел і його метаболіти виводяться в основному із сечею (40–68%) і близько 16–48% — з калом.

ПОКАЗАННЯ

пероральна контрацепція.

ЗАСТОСУВАННЯ

спосіб застосування. Як приймати Ригевідон

Внутрішньо, у порядку, який вказаний на упаковці, приблизно в один і той самий час, по одній таблетці на добу, запиваючи невеликою кількістю рідини.

Ригевідон застосовувати щодня, по 1 таблетці на добу протягом 21 дня. Кожну наступну упаковку починають після 7-денної перерви, під час якої зазвичай наступає менструальноподібна кровотеча. Як правило, вона починається на 2−3-й день після прийому останньої таблетки і може не закінчитися до початку застосування таблетки з наступної упаковки.

Як починати застосування препарату Ригевідон

При першому прийомі. Прийом таблеток слід розпочинати у 1-й день природного циклу, тобто в перший день менструальної кровотечі.

Перехід з іншого комбінованого гормонального контрацептиву (таблетки, вагінального кільця або трансдермального пластиру). Застосування Ригевідону необхідно починати на наступний день після прийому останньої активної таблетки попереднього протизаплідного засобу, але не пізніше наступного дня після перерви в прийомі таблеток або таблетки плацебо, попереднього протизаплідного засобу.

Першу таблетку препарату необхідно прийняти в день видалення вагінального кільця чи трансдермального пластиру, але не пізніше дня, коли має бути наклеєний новий трансдермальний пластир чи введено нове кільце.

Перехід до застосування препарату Ригевідон від препарату, який містить тільки прогестаген (міні-пілі, ін’єкція, імплантат або внутрішньоматкова система з прогестагеном). Перехід з міні-пілі може бути здійснений у будь-який день менструального циклу. Прийом препарату Ригевідон слід розпочинати на наступний день після припинення застосування міні-пілі.

Перехід з імплантату і внутрішньоматкової системи — у день їх видалення, з ін’єкції — у день, коли має бути призначена наступна ін’єкція.

У всіх випадках рекомендується додатково використовувати бар’єрний метод контрацепції впродовж перших 7 днів прийому таблеток.

Після аборту в І триместр вагітності. Застосування препарату слід розпочати негайно в той же день після операції. У такому разі немає необхідності застосовувати додаткові засоби контрацепції.

Після пологів або після аборту в ІІ триместр вагітності. У разі годування грудьми див. Застосування у період вагітності або годування грудьми.

Застосування препарату слід розпочинати з 21–28-го дня після пологів та при відмові годування груддю або аборту у ІІ триместр вагітності, оскільки існує ризик розвитку тромбоемболічних розладів упродовж післяпологового періоду. Якщо жінка починає приймати таблетку пізніше, слід додатково застосовувати бар’єрні методи контрацепції впродовж перших 7 днів застосування препарату. Однак, якщо статевий акт уже відбувся, то перед початком застосування препарату слід виключити можливу вагітність або дочекатися першої менструації.

Що робити у разі пропуску прийому таблеток. Ефективність контрацепції може знизитися в разі пропуску прийому таблеток, особливо, якщо при цьому збільшується період часу між прийомами останньої таблетки з поточної блістерної упаковки й першої таблетки з наступної упаковки.

Якщо з того часу, коли мала бути прийнята чергова таблетка, пройшло менше 12 год, контрацептивний захист не знижується. Жінці слід прийняти пропущену таблетку відразу ж, як тільки вона про неї згадає, наступну таблетку слід прийняти у звичайний час.

Якщо з того часу, коли мала бути прийнята чергова таблетка, пройшло більше 12 год, контрацептивний захист може знизитися. У такому разі необхідно керуватися двома основними правилами:

Перерва у прийомі таблеток ніколи не може перевищувати 7 днів.

Адекватне пригнічення системи гіпоталамус — гіпофіз — яєчники досягається безперервним прийомом таблеток протягом 7 днів.

Відповідно до вищевикладеного в повсякденному житті слід керуватися нижчезазначеними рекомендаціями:

1-й тиждень. Остання пропущена таблетка має бути прийнята негайно після того, як жінка про це згадає, навіть якщо доведеться прийняти 2 таблетки одночасно. Далі прийом таблеток продовжується у звичайному режимі. Крім того, упродовж наступних 7 днів додатково слід використовувати бар’єрні методи контрацепції (наприклад презерватив). Якщо впродовж попередніх 7 днів відбувся статевий акт, слід враховувати можливість настання вагітності. Чим більше прийомів таблеток пропущено і чим ближче пропуск до 7-денної перерви у застосуванні препарату, тим вищим є ризик вагітності.

2-й тиждень. Остання пропущена таблетка має бути прийнята негайно після того, як жінка про це згадає, навіть якщо вона має прийняти 2 таблетки одночасно. Далі прийом таблеток продовжується у звичайному режимі. Якщо жінка правильно приймала таблетки впродовж 7 днів перед пропуском першої таблетки, немає необхідності використовувати додаткові протизаплідні засоби. В іншому разі або при пропуску більше ніж однієї таблетки рекомендується додатково використовувати бар’єрний метод контрацепції впродовж 7 днів.

3-й тиждень. Ризик критичного зниження контрацептивного захисту є неминучим через майбутню 7-денну перерву в застосуванні препарату. Однак при дотриманні схеми прийому таблеток можна уникнути зниження контрацептивного захисту. Якщо дотримуватися одного з нижчезазначених варіантів, то не виникне необхідності використовувати додаткові контрацептивні засоби за умови правильного прийому таблеток упродовж 7 днів до пропуску. Якщо це не так, рекомендується дотримуватися першого із запропонованих далі варіантів і використовувати додаткові методи контрацепції протягом наступних 7 днів.

1. Остання пропущена таблетка має бути прийнята відразу ж, як жінка про це згадала, навіть якщо слід прийняти 2 таблетки одночасно. Далі прийом таблеток продовжується у звичайному режимі. Таблетки з наступної упаковки пацієнтка повинна почати приймати наступного дня після прийому останньої таблетки з поточної упаковки, тобто паузи між упаковками бути не повинно. Малоймовірно, що у жінки розпочнеться менструальноподібна кровотеча до закінчення прийому таблеток із другої упаковки, хоча можуть спостерігатися мажучі кров’янисті виділення або проривна кровотеча.

2. Жінці можна також порадити припинити прийом таблеток з поточної упаковки. У цьому випадку пацієнтка має зробити перерву в застосуванні препарату тривалістю до 7 днів, включаючи ті дні, у які вона забула прийняти таблетки, а потім почати приймати таблетки з наступної упаковки препарату. Якщо жінка пропустила прийом таблеток і після цього у неї відсутня менструальноподібна кровотеча під час першої звичайної перерви в застосуванні препарату, слід розглянути ймовірність вагітності.

Рекомендації у разі порушень з боку ШКТ. У разі тяжких порушень з боку ШКТ (блювання або діареї) можливе неповне всмоктування препарату, тому необхідно застосовувати додаткові засоби контрацепції. Якщо протягом 3–4 год після прийому таблетки сталося блювання або тяжка діарея, необхідно якомога швидше прийняти нову таблетку. За можливості нову таблетку слід прийняти не пізніше 12 год після звичного часу прийому. Якщо пройшло більше 12 год, необхідно дотримуватися правил прийом препарату, зазначених у розділі Що робити при пропуску прийому таблеток.

Як змістити час настання менструації або затримати менструацію. Для затримки менструальної кровотечі прийом таблеток Ригевідон з нової упаковки слід почати на наступний день після закінчення поточної упаковки, без паузи між ними. Тривалість затримки менструальної кровотечі може відбуватися настільки довго, наскільки бажає жінка, аж до закінчення таблеток із другої упаковки. Під час даного періоду може проявитися проривна кровотеча або мажучі виділення. Регулярне застосування препарату Ригевідон може бути відновлене після звичайної 7-денної перерви.

Щоб змістити час настання менструації на інший день тижня, 7-добову перерву в застосуванні препарату скорочують на бажану кількість днів.

Чим менша перерва в застосуванні препарату, тим імовірніше, що менструальноподібна кровотеча не виникне, а проривні або мажучі кровотечі з’являтимуться під час прийому таблеток з наступної упаковки (як у випадку затримки настання менструації). Важливо підкреслити, що перерву в застосуванні препарату збільшувати не можна.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

Комбіновані пероральні контрацептиви (КПК) не слід застосовувати за наявності хоча б одного з нижчезазначених станів. Якщо будь-яке із цих захворювань або станів виникає вперше під час застосування КПК, його прийом слід негайно припинити.

– наявність або посилання в анамнезі на венозний тромбоз (наприклад тромбоз глибоких вен, тромбоемболія легеневої артерії);

– наявність або посилання в анамнезі на артеріальний тромбоз (наприклад інфаркт міокарда) або продромальний стан (наприклад стенокардія або транзиторна ішемічна атака);

– гостре порушення мозкового кровообігу нині або в анамнезі;

– спадкова або набута схильність до розвитку венозного або артеріального тромбозу, наприклад резистентність до активованого протеїну С, недостатність антитромбіну III, недостатність протеїну С, недостатність протеїну S, гіпергомоцистеїнемія, наявність антифосфоліпідних антитіл (антикардіоліпінові антитіла, вовчаковий антикоагулянт);

– наявність серйозних і множинних факторів ризику артеріального тромбозу (див. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ);

– патологія клапанів серця, тромбогенні порушення серцевого ритму;

– цукровий діабет з проявами мікро- або макроангіопатій;

– тяжка АГ;

– тяжка дисліпопротеїнемія;

– мігрень в анамнезі з вогнищевою неврологічною симптоматикою;

– панкреатит нині або в анамнезі, який пов’язаний з тяжкою гіпертригліцеридемією;

– хвороби печінки в тяжкій формі наявні або в анамнезі, до того часу, доки показники функцій печінки не повернуться в межі норми;

– наявність або вказівка в анамнезі на пухлини печінки (доброякісні або злоякісні);

– діагностовані або під підозрою гормонозалежні злоякісні пухлини (наприклад статевих органів або молочних залоз);

– вагінальна кровотеча нез’ясованої етіології;

– підвищена чутливість до діючих речовин (левоноргестрелу, етинілестрадіолу) або до будь-якої допоміжної речовини;

– протипоказаний прийом препарату Ригевідон у поєднанні з препаратами звіробою (Hypericum perforatum) (див. ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ).

Ригевідон протипоказаний для одночасного застосування з лікарськими засобами, які містять омбітасвір/паритапревір/ритонавір і дасабувір (див. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ та ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ).

ПОБІЧНА ДІЯ

при одночасному застосуванні етинілестрадіолу та левоноргестелу повідомлялося про побічні реакції, зазначені нижче.

Найсерйозніші побічні ефекти, такі як венозна та артеріальна тромбоемболія, рак шийки матки, рак молочної залози і злоякісні пухлини печінки, описані в розділі ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ.

Система органів Частота виникнення побічних реакцій
Часті

(≥1/100, <1/10)

Нечасті

(≥1/1000, <1/100)

Поодинокі

(≥1/10 000, <1/1000)

Рідкісні (<1/10 000) Частота невідома (не можливо визначити за наявними даними)
Інфекційні та паразитарні захворювання Вагініт, включаючи вагінальний кандидоз        
Доброякісні, злоякісні та неуточнені новоутворення (включаючи кісти і поліпи)       Гепатоцелюлярна карцинома, доброякісні пухлини печінки (вогнищева вузликова гіперплазія, аденома печінки)  
З боку імунної системи     Гіперчутливість, анафілактичні реакції з дуже рідкісними випадками кропив’янки, ангіоедема, порушення кровообігу і тяжкі порушення дихання Загострення системного червоного вовчака  
З боку обміну речовин та харчування   Зміни в апетиті (підвищення або зниження) Порушення толерантності до глюкози Загострення порфірії  
З боку психіки Зміни настрою, включаючи депресію, зміна лібідо        
З боку нервової системи Головний біль, підвищена збудливість, запаморочення Мігрень   Загострення хореї  
З боку органа зору     Непереносимість контактних лінз Неврит зорового нерва, тромбоз судин сітківки  
З боку судин   АГ Венозна тромбоемболія, артеріальна тромбоемболія Посилення варикозної хвороби вен  
З боку ШКТ Нудота, блювання, біль у животі Діарея, коліки в животі, здуття живота   Ішемічний коліт Запальні захворювання кишечнику (хвороба Крона, виразковий коліт)
З боку печінки і жовчовивідних шляхів     Холестатична жовтяниця Панкреатит, конкременти у жовчному міхурі, холестаз Пошкодження клітин печінки (наприклад гепатит, порушення функції печінки)
З боку шкіри та підшкірної клітковини Акне Висип, кропив’янка, хлоазма (меланодермія) з ризиком персистирування, гірсутизм, випадіння волосся Вузликувата еритема Мультиформна еритема  
З боку нирок і сечовивідних шляхів       Гемолітичний уремічний синдром  
З боку репродуктивної системи і молочних залоз Біль, напруже-ність, набряк і виділення з молочних залоз, дисменорея, порушення менструального циклу, ектопія шийки матки і вагінальні виділення, аменорея        
Загальні розлади Затримка рідини/набряки, зміна маси тіла (збільшення або зменшення)        
Дослідження   Зміна рівнів ліпідів у сироватці крові, включаючи гіпертригліцеридемію   Зниження вмісту фолатів у сироватці крові  

У жінок, які застосовують КПК, були зареєстровані наступні серйозні побічні реакції, які описані в розділі ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ:

– венозні тромбоемболічні розлади;

– артеріальні тромбоемболічні розлади;

– АГ;

– пухлини печінки;

– хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, порфірія, системний червоний вовчак, герпес вагітних, хорея Сіденгама, гемолітичний уремічний синдром, холестатична жовтяниця.

Частота діагностування раку грудної залози серед жінок, які приймають КПК, дещо підвищена. Оскільки рак грудної залози у жінок віком до 40 років відмічають рідко, збільшення кількості випадків діагностування раку молочної залози у жінок, які застосовують зараз або нещодавно застосовували КПК, є незначним щодо рівня загального ризику раку молочної залози. Взаємозв’язок із застосуванням КПК невідомий. Докладну інформацію див. у розділах ПРОТИПОКАЗАННЯ й ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ.

У жінок зі спадковим ангіоневротичним набряком екзогенні естрогени можуть викликати або посилювати симптоми ангіоневротичного набряку.

Взаємодії. Проривні кровотечі та/або зниження контрацептивної дії може виникнути внаслідок взаємодії інших лікарських засобів (індукторів ферментів) із пероральними контрацептивами.

Повідомлення про підозрювані побічні реакції в період постмаркетингового спостереження є дуже важливими. Це дає можливість здійснювати контроль за співвідношенням користь/ризик для лікарських засобів. Медичні працівники повинні повідомляти про підозрювані побічні реакції.

ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ

особливі попередження

За наявності будь-яких захворювань/факторів ризику, зазначених нижче, слід оцінити сприятливі ефекти КПК і можливі ризики їх застосування у конкретної жінки та обговорити з нею відповідні користь і ризик до того, як вона прийме рішення про використання таких препаратів. У разі першого прояву, погіршення або загострення будь-якого із цих захворювань або факторів ризику жінці необхідно проконсультуватися з лікарем. Лікар повинен вирішити питання щодо припинення прийому КПК.

Циркуляторні розлади. Застосування всіх комбінованих контрацептивів підвищує ризик розвитку венозних тромбоемболічних ускладнень (таких як тромбоз глибоких вен, тромбоемболія легеневої артерії) у жінок порівняно з тими, хто їх не застосовує. Ризик цих захворювань досягає максимуму на першому році застосування КПК. У жінок, які застосовують пероральні контрацептиви з низьким вмістом естрогенів (<0,05 мг етинілестрадіолу) і які не мають встановлених факторів ризику щодо венозної тромбоемболії, частота виникнення венозних тромбоемболічних ускладнень становить близько 20 випадків на 100 000 жінко-років (у жінок, які приймали КПК, що містить левоноргестрел) і 40 випадків на 100 000 жінко-років (у жінок, які приймали КПК, що містить дезогестрел або гестоден). У жінок, які не застосовують КПК, даний ризик становить 5–10 випадків на 100 000 жінко-років і 60 випадків із 100 000 вагітностей. Венозна тромбоемболія призводить до летального наслідку в 1–2% випадків.

У 1–2% випадки венозної тромбоемболії можуть призводити до летальних наслідків.

Деякі епідеміологічні дослідження встановили зв’язок між застосуванням КПК і підвищеним ризиком артеріальних тромбоемболічних захворювань (інфаркт міокарда, транзиторна ішемічна атака).

Надзвичайно рідко повідомлялося про виникнення тромбозу в інших кровоносних судинах, наприклад печінкових, мезентеріальних, ниркових, мозкових вен, вен сітківки й артерій у жінок, які застосовували пероральні контрацептиви. Не існує єдиної думки відносно того, чи пов’язане виникнення цих явищ із застосуванням гормональних контрацептивів.

Симптоми венозних або артеріальних тромботичних/тромбоемболічних явищ чи інсульту можуть включати:

– незвичний біль у нозі та/або набряк однієї ноги;

– раптовий сильний біль у грудях, що поширюється або не поширюється на ліву руку;

– раптова задишка;

– будь-який незвичний, серйозний, тривалий головний біль;

– раптова часткова або повна втрата зору;

– подвоєння в очах;

– сплутаність мови або афазія;

– вертиго;

– втрата свідомості з фокальним епілептичним нападом або без нього;

– слабкість або дуже сильне оніміння, яке раптово вражає один бік або одну частину тіла;

– моторні порушення;

– «гострий живіт».

Ризик венозних тромбоемболічних ускладнень у жінок, що застосовують КПК, підвищується:

– з віком;

– за наявності в родинному анамнезі (венозна тромбоемболія у брата, сестри або одного з батьків у порівняно ранньому віці). Якщо підозрюють спадкову схильність, необхідно проконсультуватися зі спеціалістом перед застосуванням будь-якого КПК;

– при тривалій іммобілізації, серйозному хірургічному втручанні, будь-якій хірургічній операції на ногах або серйозній травмі. У цих ситуаціях радять припинити застосування КПК (у випадку планової операції принаймні за 4 тиж до неї) і не відновлювати прийом раніше, ніж через 2 тиж після повного відновлення;

– при ожирінні (індекс маси тіла вище 30 кг/м2);

– немає єдиної думки щодо можливої ролі варикозного розширення вен і поверхневого тромбофлебіту в розвитку або прогресуванні венозного тромбозу.

Ризик артеріальних тромбоемболічних ускладнень або інсульту в жінок, що застосовують КПК, підвищується:

– з віком;

– у разі куріння (жінкам віком понад 35 років наполегливо рекомендується не палити, якщо вони бажають застосовувати КПК);

– за наявності дисліпопротеїнемії;

– при АГ;

– при мігрені;

– при ожирінні (індекс маси тіла вище 30 кг/м2);

– за наявності артеріальної тромбоемболії в сімейному анамнезі (артеріальна тромбоемболія у брата, сестри або одного з батьків у порівняно ранньому віці). Якщо підозрюють спадкову схильність, перед застосуванням перорального контрацептиву жінка повинна проконсультуватися зі спеціалістом;

– при захворюваннях клапанів серця;

– при миготливій аритмії (фібриляція передсердь);

Наявність одного серйозного фактора ризику або численних факторів ризику венозної або артеріальної тромбоемболії також може бути протипоказанням. Слід також врахувати ймовірність антикоагулянтної терапії. Жінкам, що застосовують КПК, слід звернутися до лікаря в разі появи симптомів тромбозу. У разі підозрюваного або підтвердженого тромбозу прийом КПК слід припинити. Потрібно також розпочати адекватну альтернативну контрацепцію через тератогенність антикоагулянтної терапії (кумарини).

У післяродовий період слід враховувати підвищений ризик виникнення венозної тромбоемболії (див. Застосування у період вагітності або годування грудьми).

До інших захворювань, які асоціюються з небажаними побічними реакціями з боку системи кровообігу, належать цукровий діабет, системний червоний вовчак, гемолітично-уремічний синдром, хронічна запальна хвороба кишечнику (хвороба Крона або виразковий коліт) та серпоподібноклітинна анемія.

Підвищення частоти або тяжкості мігрені під час застосування КПК (що може бути продромальним або цереброваскулярним явищем) може стати причиною для негайного припинення застосування КПК.

Пухлини. У деяких епідеміологічних дослідженнях повідомлялося про підвищений ризик розвитку раку шийки матки у жінок, що застосовують КПК протягом тривалого часу (>5 років), проте це твердження все ще суперечливе, оскільки остаточно не з’ясовано, наскільки результати досліджень враховують супутні фактори ризику, наприклад статеву поведінку та інфікування вірусом папіломи людини.

Метааналіз даних 54 епідеміологічних досліджень вказує на незначне підвищення відносного ризику (ВР=1,24) розвитку раку молочної залози у жінок, які застосовують КПК. Цей підвищений ризик поступово знижується протягом 10 років після припинення застосування КПК. Оскільки рак молочної залози у жінок віком до 40 років відмічають рідко, збільшення кількості випадків діагностування раку молочної залози у жінок, які застосовують або нещодавно застосовували КПК, є незначним порівняно із загальним ризиком розвитку раку молочної залози. Докази причинно-наслідкового зв’язку в цих дослідженнях не представлені.

Підвищення ризику може бути пов’язане з раннім діагностуванням раку молочної залози у жінок, які використовували КПК, біологічними ефектами КПК або комбінацією обох зазначених факторів.

У жінок, що використовують пероральні контрацептиви, рак молочної залози діагностується в дещо більш ранній стадії порівняно з жінками, які не використали КПК.

У рідкісних випадках у жінок, які приймають КПК, спостерігали доброякісні (аденома, вогнищева вузликова гіперплазія), а ще рідше — злоякісні пухлини печінки. В окремих випадках ці пухлини можуть призвести до внутрішньочеревних крововиливів, що загрожують життю. Слід мати на увазі наявність пухлини печінки під час диференційної діагностики, коли у жінок, що застосовують КПК, виникає серйозний біль у верхній частині живота, збільшення печінки або при появі ознак внутрішньочеревного крововиливу.

Інші стани. Гіпертригліцеридемія. Жінки з гіпертригліцеридемією або таким захворюванням у сімейному анамнезі схильні до підвищеного ризику виникнення панкреатиту при застосуванні КПК.

АГ. Повідомлялося про незначне підвищення АТ у багатьох жінок, що застосовували КПК, однак клінічно значущі підвищення відзначалися рідко. Тільки в рідкісних випадках негайне припинення застосування КПК було обґрунтованим. Якщо під час використання КПК за наявності АГ постійно підвищуються рівні АТ або значні підвищення АТ не відповідають достатньою мірою на антигіпертензивне лікування, застосування КПК слід припинити. У деяких випадках прийом КПК можна відновити, якщо нормальні значення АТ можуть бути досягнуті за допомогою антигіпертензивної терапії.

Ангіоедема. У жінок зі спадковим ангіоневротичним набряком екзогенні естрогени можуть викликати або посилювати симптоми ангіоневротиного набряку.

Захворювання печінки. Гострі або хронічні порушення функції печінки можуть вимагати припинення прийому КПК доти, поки показники функції печінки не повернуться до норми.

Толерантність до глюкози/цукровий діабет. Хоча КПК можуть впливати на периферичну інсулінорезистентність і толерантність до глюкози, немає даних щодо потреби змінювати терапевтичний режим дозування для жінок з цукровим діабетом, які приймають низькодозовані КПК (що містять <0,05 мг етинілестрадіолу). Проте жінки з цукровим діабетом повинні бути під постійним ретельним наглядом протягом усього періоду застосування КПК.

Інші стани. При рецидиві холестатичної жовтяниці, яка вперше виникла в період вагітності або попереднього застосування статевих стероїдних гормонів, застосування КПК слід припинити.

Надходили повідомлення про розвиток або загострення таких захворювань під час вагітності і при застосуванні КПК (зв’язок із застосуванням КПК не з’ясований): жовтяниця і/або свербіж, пов’язаний з холестазом; утворення каменів у жовчному міхурі; порфірія; системний червоний вовчак; гемолітичний уремічний синдром; хорея Сіденгама; герпес вагітних; втрата слуху, пов’язана з отосклерозом.

Під час застосування КПК спостерігалося погіршення ендогенної депресії, епілепсії, хвороби Крона та виразкового коліту.

Іноді може виникати хлоазма, особливо у жінок з хлоазмою вагітних в анамнезі. Жінкам зі схильністю до хлоазми слід уникати прямих сонячних променів або ультрафіолетового випромінювання під час застосування КПК.

Особливу увагу слід приділити пацієнткам з гіперпролактинемією.

Медичне обстеження/консультація. Перед початком чи відновленням застосування препарату Ригевідон необхідно ретельно вивчити анамнез пацієнтки, включаючи сімейний, а також виключити вагітність. Слід також виміряти АТ та провести загальне обстеження, беручи до уваги протипоказання (див. ПРОТИПОКАЗАННЯ) та особливі застереження (див. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ). Необхідно уважно прочитати інструкцію для медичного застосування та дотримуватися зазначених у ній рекомендацій. Частота і характер обстежень мають ґрунтуватися на чинних нормах медичної практики з урахуванням індивідуальних особливостей кожної жінки.

Слід попередити, що пероральні контрацептиви не захищають від ВІЛ-інфекції (СНІДу) та інших захворювань, що передаються статевим шляхом.

Зниження ефективності. Ефективність КПК може знижуватися, наприклад у разі пропуску прийому таблеток (див. ЗАСТОСУВАННЯ), блювання, діареї (див. ЗАСТОСУВАННЯ) або при одночасному застосуванні інших лікарських засобів (див. ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ).

Зниження контролю за циклом. Як і у випадку з усіма КПК, можуть розвинутися нерегулярні кровотечі (мажучі виділення або проривні кровотечі), особливо впродовж перших місяців застосування препарату. Тому, оцінку будь-яких нерегулярних кровотеч слід проводити тільки після завершення періоду адаптації організму до препарату, що становить приблизно 3 цикли.

Якщо нерегулярні кровотечі продовжуються або трапляються після декількох регулярних циклів, необхідно розглянути питання про негормональні причини і провести відповідні діагностичні заходи для виключення злоякісних новоутворень або вагітності. Дані заходи можуть включати кюретаж.

У деяких жінок може не настати менструальна кровотеча під час звичної перерви в прийомі КПК. Якщо КПК застосовувалися відповідно до розділу ЗАСТОСУВАННЯ, то вагітність малоймовірна. Однак якщо вказівки розділу ЗАСТОСУВАННЯ перед першою відсутністю кровотечі відміни не були виконані або якщо менструальна кровотеча відсутня протягом 2 циклів, то слід виключити вагітність перед продовженням застосування КПК.

Підвищення рівня АлАТ. Під час клінічних випробувань за участю пацієнтів, які отримували лікарські засоби для лікування інфекцій вірусного гепатиту С, що містять омбітасвір/паритапревір/ритонавір і дасабувір з рибавірином або без нього, було виявлено підвищення рівня трансамінази (АлАТ) більше ніж у 5 разів. Це відбувалося зі значно більшою частотою у жінок, які застосовували лікарські засоби, що містять етинілестрадіол, такі, як комбіновані гормональні контрацептиви (див. розділи ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ і «ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ).

Ригевідон, таблетки, вкриті оболонкою, містить лактози моногідрат. Жінкам з рідкісними спадковими захворюваннями непереносимості галактози, дефіцитом лактази або порушеннями всмоктування глюкози і галактози не слід застосовувати даний препарат.

Ригевідон, таблетки, вкриті оболонкою, містить сахарозу. Жінкам з рідкісною спадковою непереносимістю фруктози, порушеннями всмоктування глюкози і галактози і сахаразо-ізомальтазною недостатністю не слід застосовувати цей препарат.

Застосування у період вагітності або годування грудьми

Вагітність. Ригевідон не показаний для застосування в період вагітності.

Якщо жінка завагітніє під час застосування таблеток, то подальше застосування має бути негайно припинено.

Результати великої кількості епідеміологічних досліджень не виявили ні підвищеного ризику розвитку вроджених дефектів у дітей, народжених жінками, які використовували КПК до вагітності, ні тератогенної дії при ненавмисному застосуванні протизаплідних таблеток на ранніх термінах вагітності.

Годування грудьми. Пероральні гормональні контрацептиви можуть впливати на лактацію, оскільки вони можуть знижувати кількість і змінювати склад грудного молока. Зважаючи на це, застосування КПК не рекомендоване до припинення годування груддю. Невеликі кількості контрацептивних стероїдів та/або їх метаболітів можуть проникати в грудне молоко. Ці кількості можуть мати вплив на дитину. Якщо жінка бажає годувати груддю, необхідно запропонувати їй інші засоби контрацепції.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або іншими механізмами. Дослідження впливу на здатність керувати транспортними засобами та працювати з іншими механізмами не проводилися. У жінок, що застосовували КПК, не спостерігалося ніякого впливу на здатність керувати транспортними засобами та управляти механізмами.

Діти. Препарат не призначений для прийому дітьми.

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ

слід ознайомитися з інформацією щодо лікарського засобу, що застосовується одночасно, для виявлення потенційних взаємодій.

Фармакодинамічні взаємодії.Одночасне застосування з лікарськими засобами, що містять омбітасвір/паритапревір/ритонавір і дасабувір, з рибавірином або без нього, може підвищити ризик підвищення АлАТ (див. розділи «Протипоказання» і «Особливості застосування»). Тому пацієнткам, які приймають Ригевідон, слід перейти на альтернативний метод контрацепції (наприклад на контрацептивні препарати, що містять тільки прогестаген або негормональні методи) до початку терапії вищевказаними комбінованими препаратами. Застосування препарату Ригевідон можна відновити через 2 тиж після завершення лікування.

Фармакокінетичні взаємодії

Вплив інших лікарських засобів на Ригевідон. Можлива взаємодія з лікарськими засобами, що індукують мікросомальні ферменти, у результаті чого може збільшуватися кліренс статевих гормонів, що, у свою чергу, спричиняє зміни характеру менструальної кровотечі і/або втрати ефективності контрацептиву.

Терапія. Індукція ферментів може бути виявлена через кілька днів лікування. Максимальна індукція ферментів загалом спостерігається через декілька тижнів. Після відміни препарату індукція ферментів може тривати до 4 тиж.

Короткострокове лікування. Жінки, які приймають лікарські засоби, що індукують ферменти, мають тимчасово використовувати бар’єрний метод або інший метод контрацепції додатково до КПК. Якщо терапія препаратом-індуктором розпочинається в період застосування останніх таблеток КПК з поточної упаковки, то прийом активних таблеток з наступної упаковки КПК слід розпочати одразу після закінчення активних таблеток у попередній упаковці, пропустивши прийом таблеток плацебо.

Довгострокове лікування. Жінкам при довгостроковій терапії діючими речовинами, що індукують ферменти печінки, рекомендується застосовувати інший негормональний метод контрацепції.

Нижчезазначені взаємодії були зафіксовані згідно з опублікованими даними.

Діючі речовини, що збільшують кліренс КПК (зниження ефективності КПК через індукцію ферментів), наприклад барбітурати, бозентан, карбамазепін, фенітоїн, примідон, рифампіцин; і препарати, що застосовуються для лікування ВІЛ-інфекції: ритонавір, невірапін та ефавіренз; також, можливо, фелбамат, гризеофульвін, окскарбазепін, топірамат і лікарські засоби, що містять екстракт звіробою (Hypericum perforatum).

Діючі речовини з непостійним впливом на кліренс КПК. При одночасному застосуванні з КПК велика кількість комбінацій інгібіторів ВІЛ-протеази та ненуклеозидних інгібіторів зворотної транскриптази, включаючи комбінації з інгібіторами вірусу гепатиту C, можуть підвищувати або знижувати концентрації естрогену або прогестинів у плазмі крові. Сукупний вплив таких змін може бути клінічно значущим у деяких випадках.

Тому для виявлення потенційних взаємодій та будь-яких інших рекомендацій слід ознайомитися з інформацією щодо медичного застосування лікарського засобу для лікування ВІЛ/вірусу гепатиту С, що приймається одночасно. За наявності будь-яких сумнівів жінкам додатково слід використовувати бар’єрний метод контрацепції при терапії інгібіторами протеази або інгібіторами ненуклеозидної зворотної транскриптази.

Вплив препарату Ригевідон на інші лікарські засоби. КПК можуть впливати на метаболізм інших препаратів. З огляду на це, можуть змінювати концентрації діючих речовин у плазмі крові та тканинах — як підвищувати (наприклад циклоспорин), так і знижувати (наприклад ламотриджин).

Тролеандоміцин. Може підвищити ризик внутрішньопечінкового холестазу під час одночасного застосування з КПК.

Модафініл. Існує ризик зниження контрацепцептивного ефекту під час прийому і в наступному циклі після припинення прийому модафінілу, так як він є індуктором мікросомальних ферментів печінки.

Необхідно застосовувати звичайні пероральні контрацептиви (не низькодозовані) або інші методи контрацепції.

Вемурафеніб. Існує ризик зниження концентрації естрогену та прогестагену, з подальшим ризиком відсутності ефективності.

Перампанел. При застосуванні перампанелу в дозі, що дорівнює або перевищує 12 мг/добу, існує ризик зниження контрацептивного ефекту. Рекомендується застосовувати інші методи контрацепції, переважно бар’єрні.

Руфінамід. Призводить до помірного зниження концентрації етинілестрадіолу. Рекомендується застосовувати інші методи контрацепції, переважно бар’єрні.

Етерококсиб. При одночасному застосуванні з еторикоксибом спостерігається підвищення концентрації етинілестрадіолу.

Лабораторні дослідження. Застосування контрацептивних стероїдів може впливати на результати окремих лабораторних аналізів, включаючи біохімічні показники функції печінки, щитовидної залози, функції надниркових залоз та нирок; а також рівень транспортних білків плазми крові, таких як кортикостероїдзв’язувальний глобулін і фракції ліпідів/ліпопротеїнів; показники вуглеводного обміну, коагуляції та фібринолізу. Зміни зазвичай відбуваються в межах нормальних значень лабораторних показників.

ПЕРЕДОЗУВАННЯ

симптоми передозування пероральними контрацептивами зареєстровані у дорослих, підлітків і дітей віком молодше 12 років.

Симптоми, які можуть спостерігатися при передозуванні: нудота, блювання, біль у грудних залозах, запаморочення, біль у животі, сонливість/слабкість і вагінальна кровотеча у молодих дівчат.

Ніяких антидотів не існує, лікування має бути симптоматичним.

УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ

при температурі не вище 25 °С. Препарат зберігати в недоступному для дітей місці.

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 27.02.2020 р.

© Компендиум 2019

Ціни на РИГЕВІДОН в містах України

Вінниця 503.97 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 450.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, шосе Хмельницьке, 88, тел.: +380432511253

Дніпро 495.17 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 398.29 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Дніпро, просп. Калнишевського Петра, 36, тел.: +380567263143

Житомир 504.55 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 423.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Київська, 102, тел.: +380634432527

Запоріжжя 497.75 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 433.9 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Запоріжжя, просп. Моторобудівників, 28, тел.: +380630308031

Івано-Франківск 505.52 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 435.5 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Івано-Франківськ, вул. Хоткевича, 65, тел.: +380342722985

Київ 498.35 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 416.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, просп. Григоренка Петра, 32Д, тел.: +380443381516

Кропивницький 531.29 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 414.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, вул. Полтавська, 58, тел.: +380522374302

Луцьк 508.52 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 428.6 грн./уп.
«ВОЛИНЬФАРМ» Луцьк, вул. Медведєва, 13, тел.: +380503787275

Львів 521.09 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 449.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Львів, вул. Чернігівська, 6, тел.: +380322600953

Миколаїв 501.9 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 438.05 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Миколаїв, вул. Крилова, 11/3, тел.: +380512403698

Одеса 516.56 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 425.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, вул. Пастера, 14, тел.: +380487267766

Полтава 507.01 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 412.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Кукоби Анатолія, 18А, тел.: +380730993149

Рівне 502.15 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 421.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Ювілейна, 11, тел.: +380362622017

Суми 471.79 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 404.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, вул. Харківська, 32

Тернопіль 504.15 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 433.9 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Тернопіль, просп. Злуки, 45Б

Ужгород 514.59 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 448.85 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Ужгород, вул. Капушанська, 21

Харків 486.42 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 401.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Харків, вул. Харьківських Дивізій, 14

Херсон 519.36 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 447.9 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Херсон, вул. Потьомкінська, 103

Хмельницький 516.09 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 439.85 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Хмельницький, вул. Проскурівська, 21/31, тел.: +380382650495

Черкаси 470.5 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 429.4 грн./уп.
«МЕДІТ-М» Черкаси, бульв. Шевченка Тараса, 335, тел.: +380472736729

Чернігів 486.01 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 417.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Літня, 19, тел.: +380462256294

Чернівці 523.03 грн./уп.

РИГЕВІДОН табл. в/о блістер № 63, Gedeon Richter ..... 443.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернівці, вул. Головна, 178, тел.: +380372513610

Developed by Maxim Levchenko