Всі працюючі аптеки України
Можна сплатити ліки карткою підтримка
0
UA | RU

Ципролет®

(Ciprolet)
Виробник:
Dr. Reddy's Laboratories Ltd

Склад і форма випуску

Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Ципролет (INN — ciprofloxacin) — синтетичний антибіотик, який належить до фторхінолонів 2-го покоління.

Ципролет випускається у формі таблеток 250 мг, 500 мг.

Діюча речовина — ципрофлоксацин (1-циклопропіл-6-фтор-4-оксо-7-піперазин-1-іл-хінолін-3-карбонова кислота). Ципрофлоксацин синтезовано й запатентовано в 1983 р. спеціалістами компанії Баєр (Tony Thai; Patrick M. Zito, 2018). Він є одним із найефективніших та найпопулярніших фторхінолонів.

Ципролет активний відносно таких мікроорганізмів:

  • грамнегативні: кишкова паличка, деякі види сальмонел, шигел, цитробактера, клебсієли, ентеробактерій, протею, серація марценцис, види провіденції, морганела морганії, різновиди вібріонів, ієрсиній, псевдомонад, гонококів Neisseria, легіонел, мікобактерій туберкульозу та ін.;
  • грампозитивні: деякі види стафілококів (Staphylococcus aureus, Staphylococcus haemolyticus та ін.), стрептококу (Streptococcus pyogenes, Streptococcus agalactiae).

Дослідження

Ципрофлоксацин, діюча речовина препарату Ципролет, досить широко застосовується в багатьох галузях медицини. Однією з його важливих переваг як антибіотика є можливість призначення дітям.

Багато сучасних досліджень присвячено можливості застосування ципрофлоксацину в інших сферах медицини, де він раніше не застосовувався, наприклад в онкології.

У 2012 р. було проведене дослідження, в якому підтвердилася можливість ципрофлоксацину пригнічувати топоізомеразу II при лікуванні недрібноклітинного раку легені. Як матеріал для дослідження використовували декілька клітинних ліній, що культивувалися на різноманітних субстратах: недрібноклітинний рак легені, гліобластома щура, меланома миші. Ципрофлоксацин не подіяв на клітини гліобластоми та меланоми. На культуру людських клітин недрібноклітинного раку легені препарат чинив виражений цитотоксичний вплив. Передбачається, що ципрофлоксацин здатний блокувати топоізомеразу II (фермент, який необхідний для поділу ракових клітин), а також накопичуватися в тканинах легень. Таким чином, дані описаного вище дослідження дозволяють розглядати ципрофлоксацин для експериментального лікування раку легені, а також як антибіотик першої лінії при лікуванні раку легені з її супутнім запаленням (Kloskowski T. et al., 2012).

Актуальною залишається тема застосування антибіотиків у жінок під час грудного вигодовування. Близько 3% жінок, що народили, мають захворювання сечостатевої системи (Axelsson D. et al., 2014). Ципрофлоксацин активний щодо інфекцій, стійких до пеніцилінів, цефалоспоринів і аміноглікозидів, тому часто перевага віддається саме йому (Koestner J.A., 1989).

Автори дослідження (Kaplan Y.C., Koren G., 2015) зробили огляд літератури з описом ефектів ципрофлоксацину на організм дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, у той період, коли її матері призначено вказаний антибіотик.

У статті наведено дослідження, в якому брали участь 10 жінок, що приймали ципрофлоксацин перорально 3 рази на добу по 750 мг. Найвищий рівень антибіотика в грудному молоці було зареєстровано через 1 год, він становив 3,79 мг/л. Згідно з розрахунками лікарів новонароджені отримували середню максимальну дозу у кількості 0,357 мг/кг/добу. Максимальна відносна доза для немовляти становила 2,7% при тому, що доза до 10% вважається безпечною.

Також проведено огляд даних щодо побічних ефектів у немовлят, матері яких приймали ципрофлоксацин.

Повідомлялося про псевдомембранозний коліт у двомісячної дитини (Koestner J.A. et al., 2005).

Довготривале спостереження за 6 дітьми, матері яких тривалий час лікувалися від туберкульозу і мали множинну лікарську стійкість до антибіотиків, надає такі дані. Діти всіх трьох жінок, що приймали ципрофлоксацин у період вагітності й годування грудьми, не мали побічних ефектів, пов’язаних із застосуванням матерями препарату (вік дітей становив 1,25; 1,8 й 3,9 року) (Drobac P. et al., 2005).

Автор огляду робить висновок, що хоча виробник й не рекомендує приймати ципрофлоксацин під час годування грудьми, кінцева інформація на користь відмови від препарату чи припинення грудного вигодовування відсутня, проте необхідно уважно слідкувати за станом ШКТ дитини, як і при застосуванні будь-якого іншого антибіотика.

Терапія

Ципролет має достатньо показань до застосування.

А саме інфекції нижніх дихальних шляхів, спричинені грамнегативною мікрофлорою, хронічна обструктивна хвороба легень, пневмонія.

Хронічна обструктивна хвороба легень супроводжується порушенням проходження повітря в легенях, пов’язаним із запальними процесами. Можливе заміщення нормальної тканини легень на фіброзну. Пацієнта можуть турбувати кашель, задишка, виділення мокроти. Ципролет зазвичай призначається при загостреннях.

Пневмонія — це запальний процес в легенях, частіше бактеріального походження, що охоплює здебільш паренхіму — альвеоли. Найчастіше запалення легень є ускладненням бронхіту. Супроводжується підвищенням температури тіла, появою мокротиння (гнійного характеру), кашлем. Остаточний діагноз встановлюється лише після проведення рентгенографії.

Ципролет може бути призначений лише у разі підтвердження бактеріальної етіології захворювання.

Також препарат може призначатися при таких захворюваннях.

Гнійний середній отит — запалення середнього вуха, що супроводжується появою гнійного ексудату з вуха. Пацієнта турбують біль, висока температура тіла, погіршення слуху.

Хронічний синусит — хронічний запальний процес у додаткових пазухах носа (лобні, гайморові чи комірки решітчастого лабіринту). Не у фазі загострення хвороба може не турбувати пацієнта. Під час загострень можливі підвищення температури тіла, погіршення загального стану хворого, біль у ділянці проекції ураженої пазухи, головний біль.

Ципролет ефективний стосовно інфекцій, спричинених грамнегативною мікрофлорою.

Орхоепідидиміт — запалення яєчок та придатків. Супроводжується болем в яєчках, набряком мошонки, болісним відчуттям під час статевого акту, а також відчуттям печіння, появою крові та інших виділень в сім’яній рідині. Ципролет слід застосовувати у разі точного визначення інфекційної етіології захворювання, оскільки якщо воно має вірусну природу, застосування препарату недоцільне.

До інфекційних захворювань ШКТ відносять патологічні процеси в тонкій і товстій кишці. Патологія виявляється різноманітними диспептичними розладами, такими як нудота, блювання, діарея, абдомінальний синдром, порушеннями загального стану пацієнта. Ципролет призначають тоді, коли встановлено, що хвороба спричинена мікроорганізмом, чутливим до ципрофлоксацину.

До інфекційних захворювань опорно-рухового апарату, що підлягають лікуванню ципрофлоксацином, належить група артритів та остеомієлітів, спричинених грамнегативною мікрофлорою. Захворювання характеризуються появою болісного відчуття в ділянці ушкодженої кістки чи суглоба. В анамнезі можуть відмічатися травма чи перелом. При загостренні можливі підвищення температури тіла та значне погіршення самопочуття.

До інфекційних процесів у сечовивідних шляхах належать інфекційні ураження уретри, сечового міхура та пієлонефрит. Гострий період супроводжується підвищенням температури тіла, нездужанням, різким болем, пов’язаним із сечовиділенням, появою крові та ексудату в сечі.

Сибірська виразка, спричинена Bacillus anthracis, є надзвичайно небезпечним захворюванням. Легенева форма спостерігається рідко. Симптоми схожі з симптомами бронхіту та пневмонії: кашель, задишка, виділення мокроти. При тяжкому перебігу захворювання смерть може настати на другу добу.

Також препарат може призначатися з метою профілактики зараження Neisseria meningitidis та інфікування пацієнтів з нейтропенією.

Випадки, коли призначення препарату протипоказане:

  • сенсибілізація до ципрофлоксацину чи інших фторхінолонів;
  • терапія тіазидами;
  • сенсибілізація до допоміжних речовин препарату Ципролет;
  • хвороби, спричинені нечутливою до ципрофлоксацину мікрофлорою.

Існує ряд лікарських засобів, з якими не слід приймати Ципролет одночасно, а саме:

  • лікарські засоби, здатні подовжувати інтервал Q–T;
  • метотрексат;
  • амінофілін.

Комбінація цих речовин з ципрофлоксацином призводить до появи небажаних побічних ефектів.

Ципролет посилює дію варфарину, глібенкламіду.

Поєднання НПЗП та фторхінолонів може призвести до судом в рідкісних випадках.

Ципролет потенціює дію антагоністів вітаміну К, посилюючи антикоагулянтний ефект.

Знижують всмоктування ципрофлоксацину молочні продукти.

Механізм дії

Ципрофлоксацин здійснює швидкий бактерицидний ефект, тобто знищує бактерії, які перебувають як у стані спокою, так і розмноження. Руйнування бактеріальної клітини відбувається завдяки блокуванню бактеріальних ДНК-топоізомераз та ДНК-гірази. Ці ферменти забезпечують правильну життєздатну конфігурацію бактеріальної ДНК. Результатом інактивації ферментів стає припинення синтезу бактеріальної ДНК, білків, руйнування клітинної оболонки, припинення поділу клітини.

Фармакокінетика

Період напіввиведення ципрофлоксацину становить від 3,3 до 6,8 год в осіб літнього віку та 3–4 год у молодих людей. Ципрофлоксацин потрапляє у грудне молоко, проте в невеликій кількості, яка недостатня для виникнення побічних ефектів (LeBel M., 1988).

Підбір дози

У дорослих дозування препарату визначається захворюванням, тяжкістю його перебігу, чутливістю мікрофлори до ципрофлоксацину. У дітей доза розраховується залежно від маси тіла.

Дорослим Ципролет може призначатися у дозуванні від 250 мг до 750 мг двічі на добу.

Для дітей дозу розраховують, виходячи з норми 10–20 мг/кг маси тіла.

Тривалість лікування визначається діагнозом, тяжкістю перебігу хвороби. В середньому курс терапії триває від 7 до 14 днів.

Побічні ефекти

Більшість побічних ефектів пов’язані з порушенням роботи ШКТ. У пацієнтів можливе виникнення нудоти та діареї.

Дуже рідко повідомлялося про виникнення еозинофілії, погіршення апетиту, блювання, болю у животі, приєднання грибкової інфекції, порушення сну, підвищеної тривожності, головного болю, запаморочення, болю у м’язах і кістках, висипу і порушення функції нирок.

Висновки

Препарати ципрофлоксацину користуються у всьому світі надзвичайною популярністю завдяки широкому спектру бактерицидної активності.

Відзначено стійкість до лікування ципрофлоксацином інфекцій сечовивідних шляхів, спричинених кишковою паличкою (Fasugba O. et al., 2015).

Ципрофлоксацин особливо зацікавив наукове співтовариство своєю апоптотичною та антипроліферативною активністю відносно деяких видів раку (Herold C. et al., 2002 ).

У дослідженнях in vitro ципрофлоксацин може пригнічувати збільшення кількості клітин карциноми, остеосаркоми (Aranha O. et al., 2000).

У разі адекватного застосування препарати ципрофлоксацину в онкологічній практиці можуть виявитися менш дорогими та більш рентабельними.

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують Ципролет

Абсцес м'яких тканин МКХ L08.9
Абсцес шкіри, фурункул і карбункул кінцівки МКХ L02.4
Абсцес шкіри, фурункул і карбункул сідниці МКХ L02.3
Абсцес шкіри, фурункул і карбункул шиї МКХ L02.1
Абсцес, фурункул і карбункул носа МКХ J34.0
Відкрита рана пальця (ів) кисті без ушкодження нігтьової пластинки МКХ S61.0
Гідраденіт гнійний МКХ L73.2
Гнійний гайморит МКХ J01.0
Гострий лімфаденіт тулуба МКХ L04.1
Гострий трахеїт МКХ J04.1
Гострий цистит МКХ N30.0
ЗНО (злоякісне новоутворення) верхньої частки, бронхів або легень МКХ C34.1
Інші форми холециститу МКХ K81.8
Калькульозний простатит МКХ N41.1
Мікоплазмоз МКХ A49.3
Необструктивний хронічний пієлонефрит, пов'язаний з рефлюксом МКХ N11.0
Ніготь, який вріс МКХ L60.0
Поверхнева травма волосистої частини голови МКХ S00.0
Рожа МКХ A46
Фурункул слухового проходу МКХ L02.0
Дата додавання: 03.05.2022 р.
© Компендіум 2019

Рекомендовані аналоги Ципролет:

Іфіципро<sup>®</sup>
розчин для інфузій 2 мг/мл флакон 100 мл, № 1
Unique Pharmaceutical Laboratories
Іфіципро<sup>®</sup>
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 250 мг, № 100
Unique Pharmaceutical Laboratories
Іфіципро<sup>®</sup>
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 500 мг, № 100
Unique Pharmaceutical Laboratories
Медоциприн
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 500 мг блістер, № 10
Medochemie Ltd
ФЛАПРОКС
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 500 мг блістер, № 10
Уорлд Медицин
Ципринол<sup>®</sup>
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 250 мг, № 10
KRKA d.d. Novo Mesto
Ципринол<sup>®</sup>
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 500 мг, № 10
KRKA d.d. Novo Mesto
Ципринол<sup>®</sup>
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 750 мг, № 10
KRKA d.d. Novo Mesto
Ципринол<sup>®</sup>
розчин для інфузій 200 мг флакон 100 мл, № 1
KRKA d.d. Novo Mesto
Ципринол<sup>®</sup>
концентрат для розчину для інфузій 100 мг ампула 10 мл, № 5
KRKA d.d. Novo Mesto
Ципрофлоксацин
розчин для інфузій 200 мг/100 мл контейнер 100 мл, № 1
Ананта Медікеар
Ципрофлоксацин
розчин для інфузій 2 мг/мл флакон 100 мл, № 1
Ананта Медікеар
Ципрофлоксацин
краплі очні/вушні 3 мг/мл флакон 5 мл з кришкою-крапельницею, № 1
ДЗ ДНЦЛЗ
Ципрофлоксацин
таблетки, вкриті оболонкою 250 мг блістер, № 10
ДЗ ДНЦЛЗ
Ципрофлоксацин
таблетки, вкриті оболонкою 250 мг блістер, № 10
Технолог
Ципрофлоксацин
таблетки, вкриті оболонкою 500 мг блістер, № 10
Технолог
Ципрофлоксацин
розчин для інфузій 2 мг/мл контейнер 100 мл, № 1
Юрія-Фарм
Ципрофлоксацин
розчин для інфузій 2 мг/мл пляшка 100 мл, № 1
Юрія-Фарм
Ципрофлоксацин
розчин для інфузій 2 мг/мл пляшка 200 мл, № 1
Юрія-Фарм
Ципрофлоксацин Євро
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 500 мг блістер, № 10
Юнік Фармасьютикал Лабораторіз
Ципрофлоксацин-Астрафарм
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 500 мг блістер, № 10
Астрафарм
Ципрофлоксацин-Новофарм
розчин для інфузій 2 мг/мл пляшка 100 мл, № 1
Новофарм-Біосинтез
Ципрофлоксацин
розчин для інфузій 2 мг/мл пляшка 200 мл, № 1
Новофарм-Біосинтез
Цифлокс АВС
таблетки, вкриті плівковою оболонкою 500 мг блістер у картонній коробці, № 30
Fuger Med Kft.
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko