ДЖАЙДЕС® внутрішньоматкова система з левоноргестрелом

Bayer Oy

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

в/мат.сист. з левоноргестрелом 13,5 мг блістер, в пачці, № 1

Затверджено МОЗ Украiни від 2013-10-04 р. № 860. Р.п. № UA/13283/01/01

ІНСТРУКЦІЯ для медичного застосування препарату

Склад

діюча речовина: левоноргестрел;

1 внутрішньоматкова система містить левоноргестрелу 13,5 мг;

допоміжні речовини: ядро еластомер полідиметилсилоксану;

еластомер полідиметилсилоксан, заповнений кремнієм; поліетилен; барію сульфат; заліза оксид (Е 172); срібло (Е 174).

Лікарська форма

Внутрішньоматкова система з левоноргестрелом.

Фармакотерапевтична група

Контрацептив для місцевого застосування. Внутрішньоматковий контрацептив.

Код АТС

G02В А03

Клінічні характеристики

Показання

Контрацепція протягом трьох років.

Протипоказання

 • Вагітність.
 • Гострі або рецидивні запальні захворювання органів малого таза або захворювання, що асоціюються з підвищеним ризиком інфекції органів малого таза.
 • Гострий цервіцит або вагініт.
 • Післяпологовий ендометрит або інфікований аборт протягом останніх трьох місяців.
 • Цервікальна інтраепітеліальна неоплазія до повної реконвалесценції.
 • Злоякісні пухлини шийки матки або матки.
 • Прогестоген-залежні пухлини, в тому числі рак молочної залози.
 • Патологічні вагінальні кровотечі, причина яких нез'ясована.
 • Вроджені або набуті патології матки, в тому числі міоми, які можуть перешкодити введенню та/або утриманню внутрішньоматкової системи (наприклад, якщо вони деформують порожнину матки).
 • Гострі захворювання печінки або пухлини печінки.
 • Підвищена чутливість до діючої речовини або до будь-якої з допоміжних речовин.

Спосіб застосування та дози

Внутрішньоматкова система Джайдес вводиться в порожнину матки та діє протягом трьох років.

Введення і видалення/заміна

Рекомендується, щоб систему Джайдес® вводив тільки лікар/медичний співробітник, який має досвід введення ВМС та/або пройшов навчання із введення системи Джайдес®.

Джайдес® можна вводити у порожнину матки протягом семи днів від початку менструації. Провести заміну системи Джайдес® на нову систему можна в будь-який час менструального циклу. Систему також можна вводити одразу після аборту у першому триместрі вагітності.

Післяпологове введення слід відкласти до повної інволюції матки, проте його можна проводити не раніше ніж через 6 тижнів після пологів. Якщо інволюція настає занадто повільно, доцільно провести введення системи через 12 тижнів після пологів.

Якщо є труднощі при введенні системи та/або незвичний біль чи кровотеча під час або після введення, слід негайно провести фізикальне обстеження і УЗД з метою виключення перфорації.

Систему Джайдес® можна відрізнити від інших ВМС за візуалізацією срібного кільця на УЗД. Т-подібний корпус системи Джайдес® містить барію сульфат, що візуалізується рентгенівським методом.

Систему Джайдес® видаляють, обережно потягнувши за нитки хірургічним пінцетом. Якщо нитки непомітні, а система знаходиться у порожнині матки, її можна вийняти за допомогою вузьких хірургічних щипців. Це може потребувати проведення дилатації цервікального каналу або хірургічного втручання.

Систему слід видалити не пізніше закінчення трирічного періоду. Якщо пацієнтка бажає продовжувати користуватися цим методом, нову систему можна ввести відразу після видалення попередньої системи.

Якщо вагітність не бажана, видалення системи слід проводити протягом семи днів від початку менструації, якщо у жінки ще є регулярні менструації. Якщо система видаляється у інший час менструального циклу, а у жінки протягом тижня до видалення системи були статеві стосунки, існує ризик завагітніти, якщо після видалення системи не була відразу введена нова система.

Після видалення систему Джайдес® слід оглянути, щоб переконатися, що вона не пошкоджена.

Інструкції з використання

Система Джайдес® призначена для введення лікарем в асептичних умовах. Система Джайдес® постачається у стерильному пакеті, який не слід розкривати до моменту встановлення системи. Слід дотримуватись асептичних умов при поводженні із системою без упаковки. Якщо захисний шар стерильної упаковки розірваний або пошкоджений, систему застосовувати не можна.

Додаткова інформація щодо застосування в окремих популяціях пацієнтів

Літні пацієнтки

Застосування системи Джайдес® жінкам віком понад 65 років не вивчалося. Немає показань для застосування системи Джайдес® жінкам у постменопаузі.

Пацієнти з печінковою недостатністю

Застосування системи Джайдес® жінкам з порушеннями функції печінки не вивчалося. Застосування системи Джайдес® жінкам з гострими захворюваннями печінки або пухлинами печінки протипоказано (див. розділ «Протипоказання»).

Пацієнти з нирковою недостатністю

Застосування Джайдес ® жінкам з порушеннями функції нирок не вивчалося.

ІНСТРУКЦІЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ

Вводиться тільки лікарем в асептичних умовах.

Система Джайдес® постачається із пристроєм для введення (інсертером) у стерильній упаковці, яку не слід розкривати до моменту встановлення системи. Не стерилізувати повторно. Система Джайдес® призначена тільки для одноразового використання. Не використовуйте, якщо внутрішня упаковка пошкоджена або відкрита. Не використовуйте після закінчення терміну придатності, зазначеного на етикетці.

Підготовка до введення

 • Обстежте пацієнтку з метою встановлення розміру та положення матки, виявлення ознак гострих інфекційних захворювань статевих органів або інших протипоказань до введення системи Джайдес® і виключення вагітності.
 • Вставте дзеркало, огляньте шийку матки, після чого ретельно обробіть шийку матки і піхву відповідним антисептичним розчином.
 • За необхідності скористайтеся допомогою асистента.
 • Захопіть передню губу шийки матки лапчастим пінцетом або іншими щипцями для фіксації матки. Якщо матка загнута, може бути більш доцільним захопити щипцями задню губу шийки матки. Обережними рухами відтяніть щипці для випрямлення цервікального каналу. Щипці повинні залишатися на місці, обережно відтягуючи шийку матки протягом всієї процедури введення системи.
 • Матковий зонд вводять через цервікальний канал до дна матки для вимірювання глибини та визначення напрямку ходу порожнини матки, а також для виключення будь-яких внутрішньоматкових патологій (наприклад, перегородка, підслизова міома) або раніше вставленого і не видаленого внутрішньоматкового контрацептива. Якщо при просуванні зонда відчувається опір, слід розглянути доцільність дилатації цервікального каналу. Якщо є потреба у дилатації шийки матки, слід розглянути можливість застосування анальгетиків і/або парацервікальної блокади.

Введення

1. Спочатку повністю відкрийте стерильну упаковку (мал. 1). Далі маніпуляцію проводять з дотриманням правил асептики у стерильних рукавичках.

Малюнок 1

Джайдес®ydess®

Ручка з нитками всередині

Повзунок

Мітка

Фіксуючий фланець

Трубка для введення з поршнем та шкалою

2. Натисніть на повзунок вперед у напрямку стрілки до дальньої позиції, щоб ввести систему Джайдес® у трубку для введення (мал. 2).

Малюнок 2

Срібне кільце

Увага! Не тягніть повзунок вниз, оскільки це може призвести до передчасного розкриття системи Джайдес®. Якщо це станеться, систему Джайдес® вже не можна буде повторно ввести в трубку для введення.

3. Тримаючи повзунок у дальньому положенні, встановіть верхній кінець фланця відповідно до глибини матки, визначеної за допомогою зонда (мал. 3).

Малюнок 3

Виміри зондом

4. Утримуючи повзунок у дальньому положенні, просувайте пристрій для введення через шийку матки доти, поки фланець не зафіксується на відстані приблизно 1,5–2 см від шийки матки (мал. 4).

Малюнок 4

Увага! Не просувайте пристрій для введення силою. За необхідності проведіть дилатацію цервікального каналу.

5. Утримуючи пристрій для введення, потягніть повзунок до мітки для розкриття горизонтальних плічок системи Джайдес® (мал. 5). Зачекайте 5–10 секунд до повного розкриття горизонтальних плічок.

Малюнок 5

6. Обережно просувайте пристрій для введення у напрямку дна матки, поки фланець не торкнеться шийки матки. У цей момент система Джайдес® розташована у ділянці дня матки (мал. 6).

Малюнок 6

7. Утримуючи пристрій для введення, розкрийте систему Джайдес®, потягнувши повзунок вниз до упору (мал. 7). Утримуючи повзунок у нижній позиції, акуратно вийміть пристрій для введення, обережно витягуючи його назовні. Підріжте нитки, залишивши видимі кінчики довжиною близько 2–3 см поза маткою.

Малюнок 7

Увага! Якщо ви підозрюєте, що система не знаходиться у правильному положенні, перевірте її розміщення (наприклад, за допомогою ультразвукового дослідження). Видаліть систему, якщо вона не розташована правильно у порожнині матки. Видалену систему повторно вводити не можна.

Видалення/заміна

Систему Джайдес® видаляють, потягнувши за нитки пінцетом (мал. 8).

Нову систему Джайдес® можна ввести відразу після видалення попередньої системи.

Малюнок 8

Після видалення системи Джайдес® її необхідно перевірити на предмет можливого пошкодження.

Побічні реакції

У більшості жінок характер менструацій змінювався після введення системи Джайдес®. З часом кількість випадків аменореї і рідких менструацій збільшується, а тривалих і частих менструацій — зменшується. У клінічних випробуваннях системи Джайдес® спостерігалися такі особливості менструального циклу:

 • Протягом перших 90 днів досліджуваного періоду у менше як 1% жінок спостерігалася аменорея, у 8% — рідкі менструації, у 31% — часті менструації, і у 59% — тривалі менструації*.
 • Протягом наступного 90-денного періоду дослідження у 3% жінок була аменорея, у 19% — рідкі менструації, у 12% — часті менструації, і у 17% — тривалі менструації*.
 • На кінець першого року, у 6% жінок була виявлена аменорея, у 20% — рідкі менструації, у 8% — часті менструації, у 9% — тривалі менструації*.
 • На кінець третього року у 12% жінок була виявлена аменорея, у 22% — рідкі менструації, у 4% — часті менструації, у 3% — тривалі менструації*.

* Жінки з тривалими менструаціями також можуть включатися в одну з інших категорій (за винятком аменореї)

Частота побічних реакцій (ЧПР), про які повідомлялося при застосуванні системи Джайдес®, наведена в таблиці нижче. У кожній групі за частотою небажані побічні ефекти представлені у порядку зменшення їх ступеня тяжкості. У таблиці побічні реакції представлені за класами систем органів MedDRA.

ЧПР класифікувалася таким чином:

дуже часті (≥ 1/10),

часті (≥ 1/100 до <1/10),

нечасті (≥ 1/1000 до <1/100),

поодинокі (≥ 1/10000, <1/1000),

рідкісні (<1/10000):

Таблиця 1

Частота побічних реакцій (ЧПР), що асоціюються із системою Джайдес®

Клас системи органів (MedDRA) Дуже часті Часті Нечасті Поодинокі
Психічні розлади Пригнічений настрій/ депресія
Розлади з боку нервової системи Головний біль Мігрень
Розлади з боку травної системи Абдомінальний/ тазовий біль Нудота
Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини Акне/себорея Алопеція Гірсутизм
Розлади з боку репродуктивної системи і молочних залоз Зміни характеру менструацій, включаючи збільшення і зменшення менструальних кровотеч, кровомазання, рідкі менструації (олігоменорею) і аменорею

Кіста яєчників *

Вульвовагініт

Інфекційні захворювання тазових органів

Дисменорея

Біль/напруженість молочних залоз

Експульсія (повна і часткова) системи

Піхвові виділення

Перфорація матки

Для опису конкретної реакції та її синонімів і пов’язаних станів використані найбільш прийнятні терміни MedDRA. Терміни для позначення побічних реакцій ґрунтуються на версії MedDRA. 14,0.

*У клінічних дослідженнях повідомлялося про кісти яєчників як побічні ефекти, якщо вони належали до аномального, нефункціонального типу та/або мали діаметр> 3 см на УЗД.

При використанні інших гормональних ВМС повідомлялося про випадки підвищеної чутливості, включаючи висипання, кропив’янку і набряк Квінке.

Якщо жінка вагітніє під час використання системи Джайдес®, відносний ризик позаматкової вагітності збільшується (див. розділ «Особливості застосування»).

Нитки для видалення системи можуть відчуватися партнером під час статевого акту.

Нижчеперелічені побічні реакції були зареєстровані в зв’язку з процедурою введення або видалення системи Джайдес®:

болісні відчуття від процедури, кровотечі, викликані процедурою, вазовагальні реакції, пов’язані із введенням системи, запаморочення або непритомність. Процедура може спровокувати напад у хворих на епілепсію.

Передозування

Неможливе.

Особливості застосування

Застосування в період вагітності або годування груддю.

Вагітність

Застосування системи Джайдес® вагітним жінкам протипоказане (див. розділ «Протипоказання»).

Якщо жінка завагітніла при встановленій системі Джайдес®, рекомендується видалити систему, оскільки будь-який внутрішньоматковий контрацептив, що залишається в матці під час вагітності, збільшує ризик викидня та передчасних пологів. Видалення системи Джайдес® або прощупування матки також може призвести до спонтанного аборту. Слід виключити ймовірність позаматкової вагітності. Якщо жінка бажає зберегти вагітність, а видалити систему немає можливості, її слід поінформувати про ризик і можливі наслідки передчасних пологів і народження недоношеної дитини. Перебіг такої вагітності потребує ретельного спостереження. Жінці слід інформувати лікаря про всі симптоми, що можуть бути пов'язані з ускладненнями вагітності, наприклад судомний біль у черевній порожнині з підвищенням температури.

Через внутрішньоматкове введення та локальний вплив левоноргестрелу, слід враховувати ймовірність вірилізації у плода. Клінічний досвід вагітностей із системою Джайдес® є обмеженим через високу контрацептивну ефективність системи. Однак жінці слід повідомити, що на сьогодні не було виявлено жодних вроджених вад у дітей внаслідок використання матерями системи Джайдес® у випадках, коли вагітність тривала протягом нормального терміну при встановленій ВМС з левоноргестрелом.

Лактація

Загалом, жодного шкідливого впливу на ріст і розвиток дитини не було виявлено при застосуванні засобу, що містить тільки прогестоген, через шість тижнів після пологів. ВМС з левоноргестрелом не виявляє впливу на кількість чи якість грудного молока. Прогестогени у незначній кількості (близько 0,1% левоноргестрелу) потрапляють у грудне молоко жінок.

Фертильність

Використання ВМС з левоноргестрелом не впливає на майбутню фертильність. Після видалення ВМС фертильність у жінок відновлюється (див. розділ «Фармакодинаміка»).

Діти.

Безпека та ефективність застосування системи не досліджувалися у жінок до 18 років. Немає показань для застосування системи Джайдес® до настання менархе.

Особливості застосування.

За наявності будь-якого із зазначених нижче станів або захворювань застосовувати систему Джайдес® можна з обережністю, або слід розглянути доцільність видалення системи, якщо подібні симптоми виникли вперше:

 • мігрень, фокальна мігрень, що супроводжується асиметричними порушеннями зору або іншими симптомами, що свідчать про транзиторну ішемію головного мозку;
 • надзвичайно сильний головний біль;
 • жовтяниця;
 • значне підвищення артеріального тиску;
 • серцево-судинні захворюванні тяжкого ступеня, такі як інсульт або інфаркт міокарда.

Низькі дози левоноргестрелу можуть вплинути на толерантність до глюкози, тому у пацієнток, хворих на цукровий діабет, що застосовують систему Джайдес®, слід контролювати концентрацію глюкози в крові. Проте зазвичай немає потреби змінювати терапевтичний режим для у жінок, хворих на цукровий діабет, що використовують систему Джайдес®.

Медичне обстеження/консультація

Перед застосуванням препарату жінку слід поінформувати про переваги і ризик застосування системи Джайдес®, включаючи ризик позаматкової вагітності. Слід провести фізикальне обстеження пацієнтки, в тому числі органів малого таза, молочних залоз та аналіз цитологічного мазка із шийки матки. Слід виключити наявність вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом. Інфекційні захворювання статевих шляхів слід вилікувати до встановлення ВМС. Слід визначити розташування матки та розмір порожнини матки. Особливо важливо розмістити систему Джайдес® у ділянці дна матки, щоб досягти максимальної ефективності та зменшити ризик експульсії. Слід ретельно дотримуватись інструкцій щодо введення системи.

Слід звернути особливу увагу на навчання і оволодіння технікою правильного встановлення системи.

Введення та видалення системи можуть спричинити біль та кровотечу. Процедура може спричиняти вазовагальну реакцію (наприклад, запаморочення або напад у хворих на епілепсію).

Жінка повинна пройти повторне обстеження через 4–6 тижнів після введення системи для контролю розташування ниток та системи в цілому. У подальшому рекомендуються планові візити до лікаря раз на рік або частіше за наявності медичних показань.

Система Джайдес® не призначена для використання як засіб посткоїтальної контрацепції.

Застосування системи Джайдес® для лікування тяжких менструальних кровотеч або локального лікування прогестогенами під час проведення замісної терапії естрогенами не вивчалось. Тому не рекомендується застосування системи за вказаними показаннями.

Позаматкова вагітність

Загальна частота позаматкової вагітності у жінок, які застосовують систему Джайдес®, становить приблизно 0,11 на 100 жінок на рік. Приблизно половина вагітностей, які виникають у жінок із встановленою системою Джайдес®, можуть бути позаматковими. Жінки, які планують користуватися системою Джайдес®, повинні отримати консультацію щодо ознак, симптомів та ризиків позаматкової вагітності. Жінку, яка завагітніла під час застосування системи Джайдес®, слід обстежити для виключення позаматкової вагітності.

Жінки, у яких раніше була позаматкова вагітность, хірургічна операція на трубах або інфекційне захворювання органів малого таза в анамнезі, належать до групи підвищеного ризику позаматкової вагітності. Можливість позаматкової вагітності слід розглянути у разі появи болю в нижній частині черевної порожнини, особливо за відсутності менструацій або якщо кровотечі з'являються у жінки з аменореєю.

Оскільки позаматкова вагітність може вплинути на фертильність у майбутньому, необхідно ретельно вивчити всі переваги та ризики використання системи Джайдес®, зокрема для жінок, які ще не народжували.

Використання жінками, які не народжували

Система Джайдес® не є методом контрацепції першого вибору для жінок, які не народжували, оскільки клінічний досвід такого застосування системи в даної групи жінок є обмеженим.

Вплив на характер менструальної кровотечі

Вплив на інтенсивність менструальної кровотечі є очікуваним у більшості пацієнток, які користуються системою Джайдес®, і розглядається як результат прямої дії левоноргестрелу на ендометрій, він може не корелювати з діяльністю яєчників.

У перші місяці користування часто спостерігаються нерегулярні кровотечі/кровомазання.

Згодом сильна супресія діяльності ендометрія призводить до зменшення тривалості та об’єму менструальних кровотеч. Незначні кров’янисті виділення часто трансформуються в олігоменорею або аменорею.

Клінічні дані свідчать про те, що нечасті кровотечі та/або аменорея можуть поступово розвиватися приблизно у 22,3% і 11,6% жінок, що користуються ВМС, відповідно. Якщо у жінки через шість тижнів після останньої менструації не настає нова менструація, слід розглянути ймовірність вагітності. Якщо не спостерігаються інші симптоми вагітності, потреби у проведенні повторного тесту на вагітність у жінок з аменореєю немає до тих пір, поки не з’являться інші ознаки вагітності.

Якщо з часом, кровотечі збільшуються і/або стають більш нерегулярними, слід розглянути доцільність проведення відповідних діагностичних заходів, оскільки нерегулярні кровотечі можуть бути симптомом поліпів ендометрію, гіперплазії або раку. Тяжкі кровотечі можуть свідчити про непомічену експульсію ВМС.

Інфекційні захворювання органів таза

Оскільки система Джайдес® та ввідна трубка є стерильними, вони можуть стати векторами для перенесення мікроорганізмів у верхні статеві шляхи через бактеріальне забруднення під час введення системи. Повідомлялось про інфекційні захворювання органів таза під час користування будь-якими ВМС або внутрішньоматковими пристроями. Клінічні дослідження продемонстрували, що інфекційні захворювання органів малого таза найчастіше спостерігаються на початку використання системи Джайдес®, що співвідноситься з даними щодо використання мідних внутрішньоматкових пристроїв. Найбільший ризик виникнення інфекційних ускладнень спостерігається протягом перших трьох тижнів після введення системи, потім ризик інфекції знижується.

Перед початком використання системи Джайдес® пацієнток слід обстежити і оцінити наявність факторів ризику розвитку інфекційних захворювань органів таза (наприклад, наявність кількох статевих партнерів, інфекцій, що передаються статевим шляхом, запальні захворювання органів малого таза в анамнезі). Інфекційні захворювання тазових органів, такі як запальні захворювання органів малого таза, можуть призвести до серйозних наслідків, вплинути на репродуктивну функцію і підвищити ризик виникнення позаматкової вагітності.

Якщо у жінки спостерігається рецидив ендометриту або запального захворювання органів малого таза чи гостре запалення тяжкого ступеня або запалення, що не піддається лікуванню протягом декількох днів, систему Джайдес® слід видалити. Необхідно провести бактеріологічні дослідження, а також рекомендовано ретельний моніторинг стану пацієнтки за наявності навіть окремих симптомів інфекційного ураження.

Експульсія

У клінічних дослідженнях частота експульсії (мимовільного випадіння) системи Джайдес® була низькою і знаходилася в тому ж діапазоні, що і при застосуванні інших ВМС або внутрішньоматкових пристроїв. Симптомами часткової або повної експульсії системи Джайдес® можуть бути біль і кровотеча. Проте система може вийти з порожнини матки й непомітно для жінки, призводячи до зниження або втрати контрацептивного захисту. Оскільки система Джайдес® з часом знижує кількість менструальних виділень, їх посилення може бути ознакою експульсії.

Систему Джайдес®, що частково змістилася, слід видалити. Відразу після її видалення можна ввести нову систему за умови виключення ймовірності вагітності.

Жінку слід проконсультувати, як перевіряти наявність ниток системи Джайдес® і як зв‘язатися з лікарем, якщо нитки системи не відчуваються.

Перфорація

У поодиноких випадках, найчастіше під час введення, внутрішньоматковий контрацептив може проникнути або спричинити перфорацію (проткнути) тіло матки або шийку матки, що може знизити контрацептивну ефективність системи Джайдес®. Таку систему слід видалити. Ризик перфорацій може зростати при введенні у післяпологовий період (див. розділ «Спосіб застосування та дози»), в період лактації та у жінок з фіксованим загином матки у ретропозиції. Якщо є труднощі при введенні системи та/або незвичний біль або кровотеча протягом або після введення, слід негайно вжити відповідні заходи, такі як гінекологічне обстеження та УЗД з метою виключення ймовірності перфорації стінки матки.

Відсутні нитки

Якщо під час чергового огляду нитки видалення візуально не ідентифікуються у шийці матки, слід виключити експульсію або ймовірність вагітності. Нитки могли затягтися в матку або канал шийки матки та потім знову з'явитися під час наступної менструації. Якщо вагітність виключена, місцезнаходження ниток можна визначити обережним зондуванням каналу шийки матки за допомогою відповідного інструмента. Якщо знайти нитки не вдається, можливо, система вийшла з порожнини матки. Щоб упевнитись у правильному розташуванні системи, можна провести ультразвукове дослідження. Якщо можливості провести ультразвукове обстеження немає або воно не дало бажаних результатів, для визначення розміщення системи Джайдес® можна скористатися методом рентгенівського дослідження.

Кісти яєчників / збільшення фолікулів яєчників

Через те, що контрацептивний ефект системи Джайдес® головним чином реалізується шляхом місцевої дії у матці, загалом не відбувається жодної зміни овуляції, зокрема, відбувається регулярне дозрівання фолікула, вихід яйцеклітини (ооцита) в результаті розриву зрілого фолікула та атрезія фолікула у жінок репродуктивного віку. Іноді атрезія фолікула затримується, і розвиток фолікула може продовжуватися. Такі збільшені фолікули клінічно не можна відрізнити від кіст яєчника, і вони діагностувалися у приблизно у 13,2% жінок, які застосовують систему Джайдес®. Більшість таких фолікулів є безсимптомними, хоча деякі можуть супроводжуватися болями в ділянці таза або диспареунією.

У більшості випадків збільшені фолікули зникають спонтанно протягом двох-трьох місяців спостереження. Якщо фолікули не зникають, рекомендується постійний ультразвуковий моніторинг або інші діагностичні/терапевтичні процедури. У поодиноких випадках може потребуватися хірургічне втручання.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Система Джайдес® не впливає на здатність керувати автомобілем або працювати з меха-нізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

При одночасному застосуванні із засобами, які індукують печінкові мікросомальні ферменти, зокрема ферменти цитохрому Р450 (наприклад, фенітоїн, барбітурати, примідон, карбамазепін, рифампіцин, рифабутин, невірапін, ефавіренц, бозентан, а також можливо, також окскарбазепін, топірамат, фелбамат, гризеофульвін та препарати, що містять в своєму складі звіробій), може зростати метаболізм левоноргестрелу, що призводить до підвищення кліренсу статевих гормонів. Водночас речовини, що інгібують ферменти, які беруть участь у метаболізмі лікарських засобів (наприклад, ітраконазол, кетоконазол), можуть підвищувати концентрації левоноргестрелу у сироватці крові. Вплив цих лікарських засобів на контрацептивну ефективність системи Джайдес® невідомий, однак вважається, що він є незначним через місцевий механізм дії препарату.

Магнітна резонансна томографія (МРТ)

Неклінічне дослідження продемонструвало, що безпечна процедура МРТ можлива для пацієнтки після введення системи Джайдес® за таких умов: статичне магнітне поле 3-Тл або менше, максимальний просторовий градієнт магнітного поля 720-гаус/см або менше. За цих умов під час 15-хвилинної процедури максимальне температурне підвищення у місці розташування системи Джайдес® становило 1,8°C. Якість МРТ-сканування, можливо, буде дещо нижчою, якщо ділянка дослідження знаходиться у тому ж самому місці або відносно близько до місцезнаходження системи Джайдес®.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Система Джайдес® має переважно місцевий прогестогеновий вплив на порожнину матки. Висока концентрація левоноргестрелу в ендометрії пригнічує синтез ендометріального естрогену та прогестеронові рецептори. Ендометрій стає відносно нечутливим до естрадіолу у кровоносній системі, відмічається сильний антипроліферативний ефект. При застосуванні системи Джайдес® спостерігали морфологічні зміни ендометрію і слабку реакцію на стороннє тіло. Згущення цервікального слизу попереджує проходження сперми через цервікальний канал. Місцеве мікрооточення матки і фаллопієвих труб пригнічує рухливість і функцію сперматозоїдів, попереджуючи запліднення. У клінічних дослідженнях системи Джайдес® овуляцію відмічали у більшості досліджуваних жінок із відповідної підгрупи. Ознаки овуляції протягом першого року було відмічено у 34 із 35 жінок, протягом другого року у 26 із 27 жінок, протягом третього року — в усіх 27 жінок.

Контрацептивну ефективність системи Джайдес® оцінювали у клінічному дослідженні, що включало 1432 жінки віком 18–35 років, у тому числі 38,8% (556) жінок, що ніколи не народжували, із яких 83,6% (465) під час застосування системи Джайдес® не мали жодної вагітності.

За 1 рік індекс Перла становив 0,41 (95% довірчий інтервал 0,13–0,96), а через 3 роки індекс Перла був 0,33 (95% довірчий інтервал 0,16–0,60). Частота контрацептивних невдач за 1 рік становила близько 0,4%, сукупна частота невдач становила близько 0,9% за 3 роки. У зазначеній частоті невдач також враховано вагітності внаслідок неочікуваного випадіння і перфорацій. Використання системи Джайдес® не впливає на подальшу фертильність жінки. Приблизно у 80% жінок, які бажали завагітніти, зачаття мало місце протягом перших 12 місяців після видалення системи.

При застосуванні системи Джайдес® зміни характеру перебігу менструацій є наслідком прямої дії левоноргестрелу на ендометрій і не залежать від оваріального циклу. У жінок із різними варіантами перебігу кровотеч відсутня чітка різниця між розвитком фолікулів, овуляцією та синтезом естрадіолу і прогестерону. У процесі пригнічення проліферації ендометрія протягом перших місяців застосування може спостерігатися більш інтенсивне кровомазання. Згодом під час застосування системи Джайдес® сильне пригнічення ендометрія призводить до зниження тривалості та об'єму менструальних кровотеч. Такі слабкі кровотечі часто переростають в олігоменорею або аменорею. Функція яєчників залишається нормальною, і відповідний рівень естрадіолу підтримується, навіть якщо у жінки спостерігається аменорея.

Доклінічні дані з безпеки

Дані релевантних досліджень з оцінки фармакологічної безпеки, фармакокінетики, токсичності, включаючи генотоксичність та канцерогенний потенціал, не вказують на існування будь-якого специфічного ризику для людського організму. Дослідження на мавпах з внутрішньоматковим введенням левоноргестрелу протягом 9–12 місяців підтвердило місцеву фармакологічну активність з хорошою місцевою переносимістю та відсутністю ознак системної токсичності. Ознак ембріотоксичності не спостерігалось у кролів після внутрішньоматкового застосування левоноргестрелу. Оцінка безпечності еластомерних компонентів резервуару з гормоном, поліетиленових складників системи, срібного кільця та комбінації еластомеру і левоноргестрелу (базувалась як на оцінці генотоксичності в тестових системах in vitro та in vivo, так і на оцінці аналізів біосумісності, які проводили на мишах, щурах, морських свинках, кролях та тестових системах in vitro) не виявили ознак біонесумісності.

Фармакокінетика.

Діючою речовиною системи Джайдес® є левоноргестрел. Левоноргестрел виділяється у порожнину матки та діє місцево. Крива вивільнення in vivo характеризується різким стартовим зниженням з подальшим поступовим уповільненням, призводячи до незначних змін після першого року застосування системи і до кінця призначеного третього року використання системи. Визначена інтенсивність вивільнення препарату in vivo у різних часових проміжках представлена у таблиці 2.

Таблиця 2

Інтенсивність вивільнення препарату in vivo, яка базується на даних залишкового вмісту ex vivo.

Час Визначена інтенсивність вивільнення препарату in vivo (мікрограм/24 години)
24 дні після введення 14
60 днів після введення 10
1 рік після введення 6
3 роки після введення 5
Середнє значення за 3 роки 6

Абсорбція

На основі вимірювань концентрацій у сироватці було визначено, що після введення системи Джайдес® левоноргестрел починає одразу вивільнятися у порожнину матки. Максимальна концентрація левоноргестрелу в сироватці досягається протягом перших двох тижнів після встановлення системи Джайдес®. Через сім днів після введення середня концентрація левоноргестрелу становила 162 пг/мл. Після цього сироваткова концентрація левоноргестрелу з часом знижується, досягаючи через 3 роки 59 пг/мл. При застосуванні ВМС з левоноргестрелом висока місцева концентрація препарату в порожнині матки призводить до значного градієнту концентрацій між ендометрієм та міометрієм (різниця концентарцій ендометрій–міометрій>100 разів) і до низької концентрації левоноргестрелу в сироватці (різниця концентрацій ендометрій–сироватка >1000 разів).

Розподіл

Левоноргестрел неспецифічно зв'язується із альбуміном сироватки і специфічно — із глобуліном, що зв'язує статеві гормони (ГЗСГ). Менше 2% циркулюючого левоноргестрелу присутні у формі вільного стероїду. Левоноргестрел із високою спорідненістю зв'язується із ГЗСГ. Відповідно, зміни концентрації ГЗСГ у сироватці призводять до підвищення (при вищій концентрації ГЗСГ) або до зниження (при нижчій концентрації ГЗСГ) загальної концентрації левоноргестрелу в сироватці. Протягом одного місяця після введення системи Джайдес® концентрація ГЗСГ знижується приблизно на 30%. Після цього відмічається платоподібна концентрація ГЗСГ, із тенденцією до підвищення до вихідних рівнів із часом. Середній уявний об'єм розподілу левоноргестрелу становить приблизно 106 л.

Біотрансформація

Левоноргестрел метаболізується екстенсивно. Основними його метаболітами у плазмі є некон'югована і кон'югована форми 3a, 5b-тетрагідролевоноргестрелу. Дослідження in vitro та in vivo показали, що основним ферментом, задіяним у метаболізмі левоноргестрелу, є CYP3A4.

Виведення

Загальний кліренс левоноргестрелу з плазми становить близько 1,0 мл/хв/кг. У незміненій формі виділяються лише слідові кількості левоноргестрелу. Метаболіти виділяються із сечею і калом у співвідношенні близько 1. Період напіввиведення становить близько 1 доби.

Лінійність / нелінійність

Фармакокінетика левоноргестрелу залежить від концентрації ГЗСГ, на яку, своєю чергою, впливають естрогени і андрогени. Протягом першого місяця застосування системи Джайдес® відмічали середнє зниження рівня ГЗСГ близько 30%, що призводить до зниження кількості левоноргестрелу в сироватці, яке вказує на нелінійну кінетику зниження концентрацій левоноргестрелу з часом. Оскільки система Джайдес® має переважно місцеву дію, не очікується будь-якого впливу на її ефективність.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: внутрішньоматкова система зі срібним кільцем, без видимих ушкоджень. Колір резервуару з діючою речовиною — білуватий або блідо–жовтий.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

Внутрішньоматкова система, встановлена на верхній частині пристрою для введення, запаяна в окремий блістер, одна сторона покриття легко знімається. 1 блістер у картонній пачці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Байєр Оу, Фінляндія / Bayer Oy, Finland.

Місцезнаходження

Пансіонті, 47, 20210 Турку, Фінляндія/Pansiontie 47, 20210 Turku, Finland.

Дата додавання: 17.07.2018 р.

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте першим

Додати свій

Ціни на ДЖАЙДЕС® внутрішньоматкова система з левоноргестрелом в містах України

Вінниця 1893.56 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1884.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Пирогова, 17, тел.: +380432562322

Дніпро 1900.63 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1823.03 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Дніпропетровськ, вул. Глинки, 12, тел.: +380563728095

Житомир 1839.95 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1839.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Перемоги, 53, тел.: +380412557350

Запоріжжя 1929 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1823.03 грн./уп.
«ПЕРША СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Запоріжжя, вул. Ситова, 7А, тел.: +380633432205

Івано-Франківск 1896.85 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1791.99 грн./уп.
«ПОДОРОЖНИК» Івано-Франківськ, вул. Миколайчука, 6, тел.: +380673123687

Київ 1888.25 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1717 грн./уп.
«АПТЕКА КОСМО» Київ, вул. Васильківська, 34В, тел.: +380442062167

Кропивницький 2022.13 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 2022.13 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Кіровоград, вул. Преображенська, 4А, тел.: +380503034110

Луцьк 2051.55 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 2051.55 грн./уп.
«ВОЛИНЬФАРМ» Луцьк, просп. Грушевського, 16, тел.: +380503754998

Львів 1826.93 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1738.2 грн./уп.
«АПТЕКА ЗНАХАР» Львів, вул. Городоцька, 82, тел.: +380322645337

Миколаїв 1902.17 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1902.17 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Миколаїв, вул. Чкалова, 91А, тел.: +380512769961

Полтава 1902.17 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1902.17 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Полтава, вул. Дмітрієва Миколи, 6Д, тел.: +380532625085

Рівне 1902.17 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1902.17 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Рівне, вул. Князя Володимира, 109Б, тел.: +380362420455

Суми 1877.11 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1822.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, вул. Харківська, 12, тел.: +380542635055

Тернопіль 1902.17 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1902.17 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Тернопіль, вул. Текстильна, 28Ч, тел.: +380352561257

Харків 2040.54 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1828.53 грн./уп.
«АПТЕКА НИЗЬКІ ЦІНИ №1» Харків, вул. Полтавський шлях, 148/2

Херсон 1902.17 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1902.17 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Херсон, вул. Привокзальна, 1, тел.: +380552701250

Хмельницький 1840 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1840 грн./уп.
«СВК ФАРМ» Хмельницький, вул. Повстанська, 42/2, тел.: +380685465101

Черкаси 1902.17 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1902.17 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Черкаси, вул. Дашковича Остафія, 19, тел.: +380472590164

Чернігів 2054.3 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 2054.3 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Чернігів, просп. Перемоги, 10, тел.: +380462641132

Чернівці 1862.6 грн./уп.

ДЖАЙДЕС® в/мат.сист. з левоноргестрелом 13.5 мг блістер № 1, Bayer Oy ..... 1823.03 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Чернівці, вул. Ентузіастів, 2А, тел.: +380372907068