Аскорбінова кислота (Ascorbic acid)

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
ДЗ ДНЦЛЗ
розчин для ін'єкцій 50 мг/мл ампула 1 мл в пачці, № 10
Кислота аскорбінова
50 мг/мл
розчин для ін'єкцій 50 мг/мл ампула 2 мл в пачці, № 10
Кислота аскорбінова
50 мг/мл
№ UA/6255/01/01 від 28.04.2017
C За рецептом
Лекхім-Харків
розчин для ін'єкцій 50 мг/мл ампула 2 мл у пачці з перегородками, № 10
Кислота аскорбінова
50 мг/мл
№ UA/12847/01/01 від 16.05.2018
C За рецептом
розчин для ін'єкцій 100 мг/мл ампула 2 мл у пачці з перегородками, № 10
Кислота аскорбінова
100 мг/мл
№ UA/12847/01/02 від 16.05.2018
C За рецептом
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА-ЗДОРОВ'Я
Здоров'я ФК
розчин для ін'єкцій 50 мг/мл ампула 2 мл у коробці, № 10
Кислота аскорбінова
50 мг/мл
№ UA/4017/01/01 від 13.05.2020
C За рецептом
розчин для ін'єкцій 100 мг/мл ампула 2 мл у коробці, № 10
Кислота аскорбінова
100 мг/мл
№ UA/4017/01/02 від 13.05.2020
C За рецептом
Біологічно активні речовини
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
Красота та Здоров'я
таблетки 3 г туба, № 20
Фармаком
таблетки 0,5 г, № 100
№ 05.03.02-04/44290 від 28.09.2015 до 13.06.2022
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА ЗІ СМАКОМ АПЕЛЬСИНУ
Красота та Здоров'я
таблетки 3 г туба, № 20
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА ЗІ СМАКОМ ЛИМОНУ
Красота та Здоров'я
таблетки 3 г туба, № 20
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА ЗІ СМАКОМ М'ЯТИ
Красота та Здоров'я
таблетки 3 г туба, № 20
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА ЗІ СМАКОМ ПОЛУНИЦІ
Красота та Здоров'я
таблетки 3 г блістер, № 8
таблетки 3 г туба, № 20
ВІТАМІН-КА З АСКОРБІНОВОЮ КИСЛОТОЮ
Фармаком
таблетки 0,5 г, № 10
№ 05.03.02-04/44290 від 28.09.2015 до 13.06.2022
таблетки 0,5 г, № 50
ВІТАМІН-КА З АСКОРБІНОВОЮ КИСЛОТОЮ, ЛИМОН
Фармаком
таблетки 3 г, № 6
Дата додавання: 01.04.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція МОЗ

АСКОРБІНОВА КИСЛОТА розчин для ін'єкцій 50 мг/мл, ДЗ ДНЦЛЗ ТОВ (Україна, Харків)

Склад

діюча речовина: ascorbic aсid;

1 мл розчину містить кислоти аскорбінової 50 мг;

допоміжні речовини: натрію гідрокарбонат, натрію сульфіт безводний (Е 221), вода для ін’єкцій.

Лікарська форма

Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група

Прості препарати аскорбінової кислоти. Аскорбінова кислота (вітамін С).

Код АТС 

A11G A01.

Клінічні характеристики

Показання

Гіповітаміноз С; цинга, кровотечі (маткові, легеневі, носові, печінкові), геморагічні діатези, кровотечі як синдром променевої хвороби, різноманітні інтоксикації та інфекційні захворювання, нефропатія вагітних, аддисонічний криз, передозування антикоагулянтів, переломи кісток і в’ялогранулюючі рани, різноманітні дистрофії, вагітність і період годування груддю, підвищене мозкове напруження і важка фізична праця.

Протипоказання

Підвищена індивідуальна чутливість до аскорбінової кислоти або до будь-якого з допоміжних компонентів препарату. Цукровий діабет, підвищене згортання крові, схильність до тромбозів, тромбофлебіт, сечокам’яна хвороба (у т.ч. гіпероксалурія), ниркова недостатність, прогресуючі злоякісні захворювання, гемохроматоз, таласемія, поліцитемія, лейкемія, сидеробластна анемія, серпоподібноклітинна анемія, дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази.

Спосіб застосування та дози

Призначають внутрішньовенно струминно або краплинно і внутрішньом’язово.

Внутрішньовенно струминно вводять протягом 1–3 хвилини. Для внутрішньовенного краплинного введення разову дозу препарату розчиняють у 50–100 мл 0,9% розчину натрію хлориду і вводять шляхом повільної внутрішньовенної інфузії зі швидкістю 30–40 крапель за хвилину.

Внутрішньом’язово вводять глибоко у м’яз.

Дози встановлюють індивідуально, з урахуванням характеру і тяжкості захворювання.

Дорослим і дітям від 12 років зазвичай призначають 50–150 мг на добу. При отруєннях добову дозу підвищують до 500 мг. Максимальна разова доза — 200 мг, добова — 1 г.

Дітям до 12 років призначають внутрішньовенно у добовій дозі 5–7 мг/кг маси тіла у вигляді 5% розчину (0,5–2 мл). Зазвичай для дітей добові дози становлять: вік до 6 місяців — 30 мг,

6–12 місяців — 35 мг, 1–3 роки — 40 мг, 4–10 років — 45 мг, 11–12 років — 50 мг.

Максимальна добова доза — 100 мг.

Особливі групи хворих. Для пацієнтів із рецидивуючим утворенням каменів у нирках добова доза аскорбінової кислоти не має перевищувати 100–200 мг. Для пацієнтів із тяжкою або термінальною нирковою недостатністю (хворі, які перебувають на діалізі) добова доза аскорбінової кислоти не має перевищувати 50–100 мг. Для хворих із дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази добова доза аскорбінової кислоти не має перевищувати 100–500 мг.

Побічні реакції

З боку системи крові та лімфатичної системи: при тривалому застосуванні у високих дозах — тромбоцитоз, гіперпротромбінемія, тромбоутворення, еритроцитопенія, нейтрофільний лейкоцитоз.

З боку нервової системи: головний біль, відчуття втоми, при тривалому застосуванні у високих дозах — порушення сну, підвищення збудливості центральної нервової системи.

З боку травного тракту: нудота, діарея, спазми шлунка.

З боку сечовидільної системи: гіпероксалатурія; при тривалому застосуванні у високих дозах — пошкодження гломерулярного апарату нирок, формування ниркових каменів з оксалату кальцію З боку шкіри і підшкірної клітковини: дуже рідко — шкірні висипання, гіперемія шкіри, свербіж, кропив’янка Метаболічні порушення: гіпервітаміноз С, при тривалому застосуванні у високих дозах — пригнічення функції інсулярного апарату підшлункової залози (гіперглікемія, глюкозурія) і синтезу глікогену, затримка натрію і рідини, порушення обміну цинку і міді З боку серцево-судинної системи: зниження проникності капілярів, погіршення трофіки тканин; при тривалому застосуванні у високих дозах — дистрофія міокарда, підвищення артеріального тиску, розвиток мікроангіопатій Загальні порушення: при внутрішньовенному введенні можливе відчуття жару, зміни в місці введення. 

Вагітність: при внутрішньовенному введенні у високих дозах — загроза переривання вагітності.

З боку імунної системи: дуже рідко — реакції гіперчутливості, включаючи анафілактичний шок. 

Передозування

Великі дози аскорбінової кислоти можуть спричиняти шлунково-кишкові розлади, включаючи діарею, а також призводити до гіпероксалурії та утворення оксалатних конкрементів. Дози понад 600 мг на добу виявляють діуретичний ефект.

При внутрішньовенному введенні у високих дозах може виникнути загроза переривання вагітності.

Лікування: припинення застосування препарату, симптоматична терапія.

Особливості застосування 

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Мінімальна щоденна потреба в аскорбіновій кислоті у II-III триместрах вагітності — близько 60 мг. Аскорбінова кислота проникає через плацентарний бар’єр. Слід мати на увазі, що плід може адаптуватися до високих доз аскорбінової кислоти, які приймає вагітна жінка, і потім у новонародженого може розвинутися аскорбінова хвороба як реакція «відміни». Внаслідок цього у період вагітності не слід призначати препарат у підвищених дозах, за винятком випадків, коли потенційна користь для матері перевищує можливий ризик для плода.

Мінімальна щоденна потреба в аскорбіновій кислоті у період годування груддю — 80 мг. Дієта матері, що містить адекватну кількість аскорбінової кислоти, достатня для профілактики дефіциту у немовляти. Аскорбінова кислота проникає у грудне молоко. Теоретично існує небезпека для дитини при застосуванні матір’ю високих доз аскорбінової кислоти (у період годування груддю не рекомендується перевищувати щоденну потребу в аскорбіновій кислоті). При необхідності призначення підвищених доз препарату слід припинити годування груддю.

Діти.

Препарат застосовують у педіатричній практиці.

Дозування препарату дітям див. у розділі «Спосіб застосування та дози».

 

При застосуванні у великих дозах необхідний контроль функції нирок, артеріального тиску (стимуляція аскорбіновою кислотою утворення кортикостероїдів), а також функції підшлункової залози (пригнічення інсулярного апарату).

Терапію у великих дозах не можна проводити хворим, схильним до рецидивуючої сечокам’яної хвороби. Хворим із нирковою недостатністю для зниження ризику кристалурії необхідно забезпечити достатнє вживання рідини (1,5–2 л на добу).

Застосування великих доз аскорбінової кислоти може впливати на результати деяких лабораторних досліджень: хибнопозитивний тест на наявність цукру у сечі і негативний тест на наявність прихованої крові у калі, а також зниження результатів при дослідженнях концентрації лактатдегідрогенази та амінотрансфераз у сироватці крові.

Пацієнтам з підвищеним вмістом заліза в організмі слід застосовувати аскорбінову кислоту у мінімальних дозах.

Хворим, які перебувають на дієті з низьким вмістом натрію, не слід призначати високі дози препарату.

Призначення аскорбінової кислоти пацієнтам з пухлинами, що швидко проліферують та інтенсивно метастазують, може посилити перебіг процесу. Пацієнтам, які проходять курс хіміотерапії, препарат слід призначати не раніше ніж через 1–3 дні (залежно від періоду напіввиведення протипухлинного препарату) після хіміотерапії, оскільки немає клінічних даних щодо можливої взаємодії.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Препарат у рекомендованих дозах не впливає на здатність керувати автотранспортом або на роботу з іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Аскорбінова кислота підвищує концентрацію у крові саліцилатів (підвищує ризик кристалурії), етинілестрадіолу, бензилпеніциліну та тетрациклінів, знижує рівень у крові пероральних контрацептивів. Збільшує виведення препаратів, що мають лужну реакцію (у тому числі алкалоїдів). У високих дозах підвищує ниркову екскрецію мексилетину.

Тетрацикліни та ацетилсаліцилова кислота посилюють виведення аскорбінової кислоти з сечею.

При одночасному призначенні із саліцилатами та сульфаніламідами короткої дії підвищується ризик утворення сечових конкрементів.

Високі дози аскорбінової кислоти можуть знижувати рН сечі, внаслідок чого знижується канальцева реабсорбція амфетаміну та трициклічних антидепресантів, що застосовуються одночасно.

Підвищує екскрецію заліза у пацієнтів, які приймають дефероксамін.

Зменшує антикоагулянтну дію похідних кумарину та гепарину, ефективність антибіотиків.

Підвищує знешкодження та загальний кліренс етилового спирту.

Зменшує хронотропну дію ізопреналіну і терапевтичну дію похідних фенотіазину.

При одночасному застосуванні з барбітуратами, примідоном підвищується екскреція аскорбінової кислоти з сечею.

При застосуванні у великих дозах аскорбінової кислоти і одночасному вживанні алкоголю можуть розвинутися дисульфірамоподібні реакції.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Аскорбінова кислота (вітамін С) — водорозчинний вітамін, що сприяє оптимальному перебігу тканинного обміну. Бере активну участь в окисно-відновних реакціях, утворюючи з дегідроаскорбіновою кислотою систему перенесення протона водню, проявляє властивості антиоксиданту, за рахунок чого забезпечує стабільність клітинних мембран. Бере участь у синтезі основної речовини сполучної тканини судинної стінки, таким чином запобігаючи розвитку геморагічного діатезу. В організмі людини не синтезується. При недостатньому надходженні аскорбінової кислоти з продуктами харчування розвивається кровотеча з ясен, слизових оболонок. Бере участь в обміні глюкози, катаболізмі холестерину, синтезі стероїдних гормонів. При стресових реакціях вміст аскорбінової кислоти в організмі і в тканині надниркових залоз зокрема значно знижується, що підтверджує участь аскорбінової кислоти у реакціях адаптації. Здатна чинити антианемічну дію за рахунок впливу на обмін заліза. Відновлює тривалентне залізо у двовалентне, що транспортується з током крові.

Фармакокінетика.

Аскорбінова кислота після парентерального введення легко проникає у лейкоцити, тромбоцити, і потім — в усі тканини; накопичується в основному в органах із підвищеним рівнем обмінних процесів, зокрема у тканинах надниркових залоз. У тканинах знаходиться як у вільному стані, так і у вигляді сполучень. Виводиться з організму з сечею як у незміненому вигляді, так і у вигляді метаболітів.

Вживання алкоголю та куріння прискорюють руйнування аскорбінової кислоти (перетворення у неактивні метаболіти), різко знижуючи її запаси в організмі.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна або злегка жовтуватого кольору рідина.

Несумісність

Аскорбінова кислота володіє високим окисно-відновним потенціалом, унаслідок чого може змінювати хімічний склад інших препаратів. Тому при розгляді можливості одночасного застосування з іншими лікарськими засобами необхідно переконатися у їх сумісності.

Термін придатності

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 1 мл або 2 мл в ампулах № 10 в пачці; № 10, № 5х2 у блістерах в пачці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Товариство з обмеженою відповідальністю «Дослідний завод «ГНЦЛС».

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фармацевтична компанія «Здоров’я».

Місцезнаходження

Україна, 61057, Харківська обл., місто Харків, вулиця Воробйова, будинок 8.

(Товариство з обмеженою відповідальністю «Дослідний завод «ГНЦЛС»)

Україна, 61013, Харківська обл., місто Харків, вулиця Шевченка, будинок 22.

(Товариство з обмеженою відповідальністю «Фармацевтична компанія «Здоров’я»)

Діагнози, при яких застосовують Аскорбінова кислота

Апендикулярний абсцес (інфільтрат) МКХ K35.3
Бактеріальна пневмонія неуточнена МКХ J15.9
Блювання вагітних легке або помірне МКХ O21.0
Гнійний гайморит МКХ J01.0
Гостра респіраторна вірусна інфекція МКХ J06.9
Гострий алергічний бронхіт МКХ J20.9
Гострий холецистит МКХ K81.0
Загроза переривання вагітності МКХ O20.0
Інша вірусна пневмонія МКХ J12.8
Інший гострий синусит МКХ J01.8
Інші уточнені порушення обміну речовин МКХ E88.8
Коронавирусная инфекция COVID-19 МКХ U07.1
Паратонзиліт МКХ J36
Пневмонія МКХ J18.0
Термічний опік 2-го ступеня МКХ T30.2
Токсична дія алкоголю МКХ T51.9
Токсична дія етанолу МКХ T51.0
Токсична дія окису вуглецю МКХ T58
Цукровий діабет 1-го типу (ІЗЦД) з кетоацидозом МКХ E10.1
Язвений коліт МКХ K51.9

Рекомендовані аналоги Аскорбінова кислота:

АСКОРБІНКА-КВ
Київський вітамінний завод
АСКОРБІНКА-КВ
таблетки 25 мг в етикетці, № 10
таблетки 25 мг в етикетці зі смаком апельсину, № 10
таблетки 25 мг в етикетці зі смаком банану, № 10
таблетки 25 мг в етикетці зі смаком дині, № 10
таблетки 25 мг в етикетці зі смаком лимону, № 10
таблетки 25 мг в етикетці зі смаком полуниці, № 10
таблетки 25 мг в етикетці зі смаком м'яти, № 10
таблетки 25 мг в етикетці зі смаком манго, № 10
таблетки 25 мг в етикетці зі смаком тутті-фрутті, № 10
препарати аскорбінової кислоти (вітаміну с) та комбіновані препарати, що її містять
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
Лубнифарм
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
таблетки жувальні 50 мг блістер, № 50
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
розчин для ін'єкцій 50 мг/мл ампула 2 мл, № 10
препарати аскорбінової кислоти (вітаміну с) та комбіновані препарати, що її містять
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
Технолог
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
таблетки 25 мг контейнер, № 50, 100
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
драже 50 мг контейнер в пачці, № 50
препарати аскорбінової кислоти (вітаміну с) та комбіновані препарати, що її містять
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА-ДАРНИЦЯ
Дарниця ФФ
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА-ДАРНИЦЯ
розчин для ін'єкцій 50 мг/мл ампула 2 мл контурна чарункова упаковка, пачка, № 10
розчин для ін'єкцій 100 мг/мл ампула 2 мл контурна чарункова упаковка, пачка, № 10
препарати аскорбінової кислоти (вітаміну с) та комбіновані препарати, що її містять
препарати аскорбінової кислоти (вітаміну с) та комбіновані препарати, що її містять

Ціни на Аскорбінова кислота в містах України

Вінниця 33.45 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Київська, 62, тел.: +38093226808326.70 грн./уп.

Дніпро 31.41 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Дніпро, вул. Шолохова, 1Л, тел.: +38067742543125.80 грн./уп.

Житомир 30.77 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Шухевича Романа, 9, тел.: +38041255505724.40 грн./уп.

Запоріжжя 30.11 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Запоріжжя, вул. Ентузіастів, 2, тел.: +38067742647126.60 грн./уп.

Івано-Франківск 33.72 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 7Б, тел.: +38067213298727.20 грн./уп.

Київ 29.34 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, шосе Харківське, 152, тел.: +38063560740225.30 грн./уп.

Кропивницький 30.62 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Кропивницький, вул. Добровольского, 22Г, тел.: +38067707697123.80 грн./уп.

Луцьк 32.66 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Луцьк, просп. Грушевського, 1424.30 грн./уп.

Львів 32.67 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Львів, вул. Володимира Великого, 27, тел.: +38067798297525.83 грн./уп.

Миколаїв 30.67 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Космонавтів, 130/7, тел.: +38063023169625.10 грн./уп.

Одеса 30.36 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, вул. Пантелеймонівська, 7024.50 грн./уп.

Полтава 30.58 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Степового Фронту, 48, тел.: +38053263126327.50 грн./уп.

Рівне 33.46 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Відінська, 40, тел.: +38036263688825.50 грн./уп.

Суми 31.57 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, просп. Лушпи Михайла, 22, тел.: +38054260407025.30 грн./уп.

Тернопіль 33.17 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Тернопіль, вул. Мира, 5, тел.: +38067742569625.60 грн./уп.

Ужгород 32.87 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Ужгород, вул. Капушанська, 1928.73 грн./уп.

Харків 30.01 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Харків, просп. Перемоги, 72Д24.20 грн./уп.

Херсон 31.62 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Херсон, шосе Миколаевське, 13, тел.: +38055242160827.21 грн./уп.

Хмельницький 32.98 грн./уп.

«D.S.» Хмельницький, вул. Зарічанська, 38, тел.: +38080030206027.62 грн./уп.

Черкаси 33.37 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, вул. Сумгаїтська, 67/1, тел.: +38093367224527.20 грн./уп.

Чернігів 29.91 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Чернігів, просп. Мира, 20123.42 грн./уп.

Чернівці 33.43 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Чернівці, вул. Героїв Майдану, 27, тел.: +38067742563227.50 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko