Гексикон (Gexiсon)

Склад і форма випуску

супозиторії вагінальні 16 мг контурна чарункова упаковка, № 10Ціни в аптеках
Хлоргексидину біглюконат
16 мг
Допоміжні речовини: основа поліетиленоксидна.
B

Актуальна інформація

Хлоргексидин було відкрито в 1946 р. і впроваджено в клінічну практику в 1954 р. Хлоргексидин є антисептиком широкого спектра дії, який використовується в багатьох актуальних фармацевтичних комбінаціях. Антисептики — це продукти, які використовуються для очищення і дезінфекції травматичних ран, опіків, слизових оболонок, рук і хірургічних ділянок, а іноді використовуються для просочення катетерів (Fiorentino, Corrêa, Salgado, 2010).

Хлоргексидин є чудовим катіонних антисептиком, який відноситься до класу ліків, званих бігуанідами, і має хімічну назву (1,1’-гексаметіленбіс {5-(п-хлорфеніл) бігуанід)} (Buxbaum et al., 2006; USP, 2008; BP 2010; EP, 2011). Він активний проти грампозитивних бактерій; менш активний проти грамнегативних бактерій, грибів і видів Proteus; і володіє активністю проти певних типів оболонкових вірусів, включаючи вірус гепатиту, простого герпесу, ВІЛ, цитомегаловірус, грип та респіраторно-синцитіальних вірус. Відносно мікобактерій проявляє мінімальну активність; проти ендоспор і кіст найпростіших активність нульова (Fiorentino, Corrêa, Salgado, 2010; Cone et al., 2006; Martindale, 2009).

Він широко використовується в якості антисептика при митті рук, а також в якості хірургічного скрабу, але його застосування в ранах обмежується в основному орошенням. Спосіб дії був ретельно вивчений. Існує багато варіантів його використання. Хлоргексидин доступний у вигляді діацетату, біглюконату і дигідрохлориду. Біглюконат найбільш часто використовується при лікуванні ран. Він має швидку бактерицидну активність відносно широкого спектра неспорових бактерій, пошкоджуючи зовнішні клітинні шари і напівпроникну цитоплазматичну мембрану, що дозволяє проникати клітинним компонентам. Це також викликає коагуляцію внутрішньоклітинних компонентів залежно від концентрації. Антибактеріальна активність щодо Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa і ряду клінічних ізолятів була задокументована, проте спостерігалася резистентність.

Хоча ефективність хлоргексидину як місцевого засобу при лікуванні ран, як правило, недостатньо добре вивчена, недавня оцінка 7 досліджень на тваринах і 3 досліджень за участю людей продемонструвала, що він пов’язаний з невеликою кількістю несприятливих впливів на загоєння. Незважаючи на повідомлення про зменшення кількості бактерій, підвищення швидкості загоєння і відсутності токсичності, було зроблено висновок про те, що потрібен час для оцінки безпеки та ефективності й необхідні додаткові клінічні дослідження, перш ніж рекомендувати застосування хлоргексидину на відкритих ранах (Кардіфф, Великобританія, 2004).

Стандартні фізико-хімічні методи визначення хлоргексидину описані у фармакопеях Європи, Великобританії й США (USP, 2008; BP, 2010 р; EP, 2011).

У літературі описано декілька методів визначення хлоргексидину в біологічних рідинах, які включають пряму УФ-спектроскопію (Jensen, Christensen, 1971), флуорометр (Vries, Ruben, Arends, 1991), високоефективну рідинну хроматографію (Gaffney, Cooke, 1984; Brougham, Cheng, Pittman, 1986; Lam et al., 1993; Pesonem, Holmalahti, Pohjola, 1995; Below, Lehan, Kramer, 2004) і мас-спектрометрію з рідинною хроматографією й електророзпилювальною іонізацією (LC-ESI-MS) (Usui et al., 2006). Для фармацевтичних продуктів, що містять хлоргексидин, представлені кілька фізико-хімічних методів, такі як високоефективна рідинна хроматографія (Gavlick, 1992; Há, Cheung, 1996; Izumoto та ін., 1997; Havlíková та ін., 2007), твердофазна екстракція за допомогою УФ-спектрофотометрії (Бонацці та ін., 1995), газорідинна хроматографія (Miribel et al., 1983) і капілярний електрофорез (Abad-Villar et al., 2006). (Flávia Angélica Másquio Fiorentino, 2013, Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciences).

Протимікробні та антисептичні засоби Гексикону використовують у гінекології.

Хлоргексидин зареєстрований у багатьох розвинених державах і країнах, що розвиваються.

У промислово розвинених країнах бактеріальний вагіноз і вагінальний кандидоз є найбільш частою причиною лейкореї і вагінальних інфекцій у жінок. Зовнішні засоби імідазол і метронідазол або кліндаміцин вважаються ефективним лікуванням цих захворювань. Проте супутні бактеріальні вагінальні інфекції часто виявляють у жінок з вульвовагінальною грибковою інфекцією. Гексикон є антибактеріальною і протигрибковою речовиною широкого спектра дії, використовується для профілактики й лікування інфекцій, а також слизової оболонки порожнини рота. Проте його ефективність може бути обмежена в часі (Bruno Molteni, 2004).

Протимікробна активність 4% хлоргексидину глюконату порівнювалася з такою 10% повідон-йоду (1% вільного йоду) на вагінальних бактеріях 150 жінок у період пременопаузи, невагітних. З 30 жінок проби крові брали до і через 15, 30 або 60 хв після вагінального очищення хлоргексидином для аналізу хлоргексидину. Через 5 хв після застосування хлоргексидину або повідон-йоду майже 99% бактерій, які перебували на бічних стінках піхви, були вбиті. Хлоргексидин був значно ефективнішим, ніж повідон-йод. Серозно-кров’янисті, слизові або біло-жовтуваті виділення з піхви не впливали на ефективність будь-якого антимікробного засобу. На відміну від повідон-йоду, вагінально нанесений хлоргексидин не всмоктується у вимірних кількостях у кровотік. Таким чином, хлоргексидин може виявитися корисним для лікування вагініту, особливо під час вагітності, а також для боротьби з мікробами, такими як стрептококи групи B, які потенційно шкідливі для новонародженої дитини (Vorherr H., 1984).

Антисептика хірургічної ділянки має вирішальне значення для запобігання інфекціям у місці хірургічного втручання. Хоча хлоргексидину біглюконат виявився кращим за повідон-йод для антисептичного хірургічного втручання, повідон-йод є єдиним схваленим FDA антисептичним розчином для хірургічної підготовки піхви. Велика кількість хірургів не наважуються використовувати хлоргексидину біглюконат для передопераційного очищення піхви через наявність у розчинах спиртового розчинника, що підвищує ризик подразнення. Проте не було проведено рандомізованого дослідження, щоб проілюструвати, чи є вищим ризик роздратування піхви при застосуванні глюконату хлоргексидину в порівнянні з йодом повідоном.

Сьогодні супозиторії як лікарська форма мають тенденцію до постійного розвитку як на вітчизняному, так і на зарубіжних фармацевтичних ринках. Тому поява нових субстанцій, допоміжних речовин і нових технологій дає можливість постійно розширювати номенклатуру препаратів у цій лікарській формі. Також це важливо, коли вже перевірену діючу речовину випускають у іншій лікарській формі — у формі супозиторіїв. Це особливо важливо в тих випадках, коли лікарський препарат протипоказано приймати в інших лікарських формах. Хлоргексидину біглюконат у формі супозиторіїв (Гексикон) у хімічному плані є дихлорвмісним похідним бігуанідину. Він викликає швидкий і сильний бактерицидний ефект стосовно грампозитивних і грамнегативних бактерій, грибів. Препарат ефективний також щодо збудників венеричних захворювань: трепонеми, гонокока, трихомонади. Це дуже важливо при лікуванні кандидозної поліінфекції. Наприклад, розчин біглюконату виявляє фунгіцидну дію, а якщо ввести його в основу для супозиторіїв (Гексикон), то його фунгіцидна дія потенціюється і підвищується (Боднар В.С. та ін., 2008).

Бактеріальний вагіноз — одна з найчастіших причин патологічних порушень у жінок репродуктивного віку. Метою роботи було вивчення ефективності покрокового призначення Гексикону і Ліваролу у пацієнтів з бактеріальним вагінозом. Обстежено 125 жінок репродуктивного віку. У I групі під спостереженням знаходилися 30 здорових жінок. У II групі були обстежені 47 пацієнток з бактеріальним вагінозом, яким вводили вагінальні супозиторії з метронідазолом по 1 свічці на добу протягом 7 днів і 1 раз по 150 мг флуконазолу. У III групі у 48 жінок з бактеріальним вагінозом застосовували ступінчастий підхід до лікування за допомогою інтравагінального Гексикону: 1 супозиторій 2 рази на добу протягом 5 днів і потім 1 супозиторій Ліваролу 1 раз на добу протягом 5 днів. Кількість епізодів свербежу і подразнення в піхві у пацієнтів II групи за 2−5 днів санації піхви становила 7,1 ± 1,4, у той час як в III групі — 19,8 ± 6,7 (р<0,05). Можливо, видалення біоплівки в цій групі супроводжувалося відновленням імунного захисту на рівні слизової оболонки піхви. Через 1 міс загальне одужання зафіксовано у 76,6% пацієнтів II групи і у 95,9% жінок III групи. Частота рецидивів за 12 міс спостереження у II групі становила 31,9%, а в III групі — тільки 6,25%. Коефіцієнт ризику рецидиву бактеріального вагінозу при традиційному лікуванні становив 13,6, а при східчастому підході — 1,9. Ступінчаста терапія хворих на бактеріальний вагіноз із застосуванням вагінальних супозиторіїв Гексикон і Ліварол дозволила підвищити ефективність традиційного лікування і знизити частоту рецидивів (Лахно І.В., Грищенко О.В., 2016).

Хлоргексидин адсорбується на фосфатвмісному білку компонента бактеріальної клітинної стінки. Чим вищою є його концентрація, тим більш вираженим є його бактерицидний ефект стосовно бактерій. З цієї причини діапазон концентрацій у водних або спиртових фармацевтичних розчинах — 0,004−4%. Тривала дія підсилює бактерицидний ефект проти більшості бактерій. Активність же хлоргексидину може регулярно знижуватися за наявності органічних сполук, таких як жирні кислоти. Оскільки хлоргексидин значно зменшує бактеріальну колонізацію шкіри, його також широко застосовують у хірургії як місцевий дезінфікуючий засіб, що наноситься на операційну поверхню до хірургічного розрізу.

На жаль, хлоргексидин може обумовлювати розвиток реакцій гіперчутливості (від контактного дерматиту до анафілаксії, що загрожує життю). Він може викликати алергічний контактний дерматит у місці нанесення. Про перший випадок добре описаного контактного дерматиту повідомлялося в 1972 р. Алергічна природа дерматиту була підтверджена підшкірним і внутрішньошкірним тестуванням з різними солями хлоргексидину і допоміжними речовинами в різних концентраціях. Контактна сенсибілізація зазвичай з’являється після тривалого і повторного використання. Хлоргексидин може викликати анафілаксію, особливо коли наноситься на поверхні слизових оболонок. Вагінальне закапування розчину, застосування гелю, вагінальних супозиторіїв, що містять цю речовину, можуть призвести до анафілактичного шоку.

Преопераційні симптоми анафілаксії зазвичай з’являються відразу протягом перших 15−45 хв після початку анестезії. Початкові симптоми часто недооцінюють і не диференціюють від простої гострої кропив’янки. Але подальший розвиток відбувається швидко ― до системної анафілаксії з симптомами тахікардії, бронхоспазму і гіпотонії. Без належного і швидкого лікування каскад перетворюється у важкий анафілактичний шок, що приводить до серцево-судинного колапсу і, нарешті, зупинки серця або дихання.

Діагнози, при яких застосовують Гексикон

Аднексит МКХ N70.9
Бактеріальний вагіноз МКХ N76.8
Вульвовагініт МКХ N76.8
Гарднерельоз МКХ N76.1
Гострий вагініт МКХ N76.0
Гострий кольпіт МКХ N76.0
Дисплазія шийки матки МКХ N87.9
Ендоцервіцит (цервікоз) МКХ N72
Інфекція статевих шляхів при вагітності МКХ O23.5
Кольпіт (вагініт) МКХ N76.8
Трихомонадний кольпіт МКХ A59.0
Дата додавання: 16.01.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція

Рекомендовані аналоги Гексикон:

ГЕКСІГІН-М
ГЕКСІГІН-М
песарії 16 мг стрип в пачці, № 10
протимікробні та антисептичні засоби, що застосовуються в гінекології, за виключенням комбінованих препаратів, які містять кортикостероїди
ГЕКСІЯ
ГЕКСІЯ
песарії 16 мг контурна чарункова упаковка, № 10
протимікробні та антисептичні засоби, що застосовуються в гінекології, за виключенням комбінованих препаратів, які містять кортикостероїди
КЛІОРОН
КЛІОРОН
супозиторії вагінальні 16 мг блістер, № 10
протимікробні та антисептичні засоби, що застосовуються в гінекології, за виключенням комбінованих препаратів, які містять кортикостероїди
ЛЕДІСЕПТ-ФАРМЕКС
ЛЕДІСЕПТ-ФАРМЕКС
песарії 16 мг, № 10
протимікробні та антисептичні засоби, що застосовуються в гінекології, за виключенням комбінованих препаратів, які містять кортикостероїди
ХЛОРГЕКСИДИН
Беркана Плюс
песарії 16 мг стрип, № 10
ООО "ДКП "Фармацевтическая фабрика"
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон з кришкою-крапельницею 100 мл, № 1
ООО "ДКП "Фармацевтическая фабрика"
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон з кришкою 200 мл, № 1
МЕДЛЕВ
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон полімерний 1 л, № 1
МЕДЛЕВ
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон полімерний 100 мл з уретральною насадкою, № 1
Славія 2000
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон 100 мл, № 1
Славія 2000
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон 200 мл, № 1
Українська фармацевтична компанія
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон 100 мл, № 1
Українська фармацевтична компанія
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон 200 мл, № 1
Українська фармацевтична компанія
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон 1 л, № 1
Фарма Черкас
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон полімерний 100 мл, № 1
Фарма Черкас
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон полімерний 200 мл, № 1
ФОРС-ФАРМА ДИСТРИБЮШН
розчин нашкірний 0,05 % банка скляна 100 мл, № 1
ФОРС-ФАРМА ДИСТРИБЮШН
розчин нашкірний 0,05 % флакон полімерний 100 мл, № 1
Фітофарм
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон полімерний 100 мл, № 1
Фітофарм
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон полімерний 200 мл, № 1
ХЛОРГЕКСИДИН-ВІОЛА
Віола
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон 100 мл, № 1
Віола
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон 100 мл з насадкою, № 1
Віола
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % флакон 200 мл, № 1
ХЛОРГЕКСИДИН-ЗДОРОВ'Я
Здоров'я ФК
розчин 0,05 % флакон 50 мл укупорений насадкою та кришкою, № 1
Здоров'я ФК
розчин 0,05 % флакон 100 мл укупорений кришкою, № 1
Здоров'я ФК
розчин 0,05 % флакон 100 мл укупорений насадкою та кришкою, № 1
Здоров'я ФК
розчин 0,05 % флакон в коробці картонній 100 мл укупорений насадкою та кришкою, № 1
ХЛОРГЕКСИДИН-КР
Червона зірка
розчин для зовнішнього застосування 0,05 % контейнер 100 мл, № 1
ХЛОРГЕКСИДИН-ФАРМЕКС
Фармекс Груп
песарії 16 мг, № 10
Леда
флакон-крапельниця полімерний 100 мл
Вертекс
спрей 50 мл
ХЛОРГЕКСИДИНУ БІГЛЮКОНАТ
Красота та Здоров'я
флакон 100 мл
Красота та Здоров'я
розчин для зовнішнього застосування 0,5 % флакон 200 мл
Красота та Здоров'я
спрей 100 мл
Фармаком
100 мл
Фармаком
200 мл
Ключі Здоров'я
200 мл
Ключі Здоров'я
500 мл
ХЛОРГЕКСИДИНУ БІГЛЮКОНАТ 0,05% РОЗЧИН СПРЕЙ КОСМЕТИЧНИЙ
Віола
флакон з розпилювачем 30 мл індивідуальна упаковка
Віола
флакон з розпилювачем 50 мл індивідуальна упаковка
Ключі Здоров'я
50 мл
Ключі Здоров'я
100 мл
Ключі Здоров'я
200 мл
косметичні засоби для здоров'я

Ціни на Гексикон в містах України

Вінниця 271.44 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Нечая Данила, 63, тел.: +380432277886217.90 грн./уп.

Дніпро 246.58 грн./уп.

«ЛІНДА-ФАРМ» Дніпро, пл. Соборна, 14Г, тел.: +380504804061224.40 грн./уп.

Житомир 248.46 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Чуднівська, 96, тел.: +380932421562217.05 грн./уп.

Запоріжжя 250.91 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Запоріжжя, вул. Чарівна, 68223.90 грн./уп.

Івано-Франківск 255.41 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Івано-Франківськ, вул. Галицька, 80Б, тел.: +380673124744236.99 грн./уп.

Київ 251.91 грн./уп.

«ФАРМАЦІЯ» Київ, просп. Соборності, 6, тел.: +380442926071207.00 грн./уп.

Кропивницький 248.88 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, вул. Преображенська, 84, тел.: +380522242597222.48 грн./уп.

Луцьк 250.54 грн./уп.

«ВОЛИНЬФАРМ» Луцьк, вул. Лесі Українки, 47, тел.: +380504361590238.10 грн./уп.

Львів 260.29 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Львів, вул. Городоцька, 82, тел.: +380981625305214.99 грн./уп.

Миколаїв 253.41 грн./уп.

«АПТЕКА ТВОГО МІСТА» Миколаїв, пров. Корабелів, 2И, тел.: +380935353316245.80 грн./уп.

Одеса 247.9 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, вул. Героїв оборони Одеси, 52А, тел.: +380487550055216.90 грн./уп.

Полтава 261.02 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Чураївни, 3/2, тел.: +380631867589241.44 грн./уп.

Рівне 261.06 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. 16-го Липня, 57, тел.: +380632149547214.46 грн./уп.

Суми 241.83 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, вул. Харківська, 12, тел.: +380542635055208.51 грн./уп.

Тернопіль 283.99 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Тернопіль, вул. Пирогова, 16Б, тел.: +380672404494283.99 грн./уп.

Ужгород 259.88 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Ужгород, вул. Минайська, 34, тел.: +380312224778251.18 грн./уп.

Харків 263.8 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Харків, вул. Отакара Яроша, 21, тел.: +380577730479241.44 грн./уп.

Херсон 252.25 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Херсон, шосе Миколаевське, 15242.05 грн./уп.

Хмельницький 265.46 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Хмельницький, вул. Кам'янецька, 103, тел.: +380989536001251.18 грн./уп.

Черкаси 261.21 грн./уп.

«ВІТАМІН» Черкаси, просп. Хіміків, 30/4А218.31 грн./уп.

Чернігів 258.58 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Чернігів, вул. 77-ї Гвардійської Дивізії, 1В, тел.: +380462942135251.18 грн./уп.

Чернівці 259.58 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Чернівці, просп. Незалежності, 115, тел.: +380372551470251.18 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko