ГЕКСИКОН® (HEXICON®)

Нижфарм

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

супозиторії піхвові 16 мг контурна чарункова упаковка, №  10

Хлоргексидину біглюконат 16 мг

Допоміжні речовини: основа поліетиленоксидна.

Без рецептуB

ДІАГНОЗИ

АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Хлоргексидин було відкрито в 1946 р. і впроваджено в клінічну практику в 1954 р. Хлоргексидин є антисептиком широкого спектра дії, який використовується в багатьох актуальних фармацевтичних комбінаціях. Антисептики — це продукти, які використовуються для очищення і дезінфекції травматичних ран, опіків, слизових оболонок, рук і хірургічних ділянок, а іноді використовуються для просочення катетерів (Fiorentino, Corrêa, Salgado, 2010).

Хлоргексидин є чудовим катіонних антисептиком, який відноситься до класу ліків, званих бігуанідами, і має хімічну назву (1,1’-гексаметіленбіс {5-(п-хлорфеніл) бігуанід)} (Buxbaum et al., 2006; USP, 2008; BP 2010; EP, 2011). Він активний проти грампозитивних бактерій; менш активний проти грамнегативних бактерій, грибів і видів Proteus; і володіє активністю проти певних типів оболонкових вірусів, включаючи вірус гепатиту, простого герпесу, ВІЛ, цитомегаловірус, грип та респіраторно-синцитіальних вірус. Відносно мікобактерій проявляє мінімальну активність; проти ендоспор і кіст найпростіших активність нульова (Fiorentino, Corrêa, Salgado, 2010; Cone et al., 2006; Martindale, 2009).

Він широко використовується в якості антисептика при митті рук, а також в якості хірургічного скрабу, але його застосування в ранах обмежується в основному орошенням. Спосіб дії був ретельно вивчений. Існує багато варіантів його використання. Хлоргексидин доступний у вигляді діацетату, біглюконату і дигідрохлориду. Біглюконат найбільш часто використовується при лікуванні ран. Він має швидку бактерицидну активність відносно широкого спектра неспорових бактерій, пошкоджуючи зовнішні клітинні шари і напівпроникну цитоплазматичну мембрану, що дозволяє проникати клітинним компонентам. Це також викликає коагуляцію внутрішньоклітинних компонентів залежно від концентрації. Антибактеріальна активність щодо Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa і ряду клінічних ізолятів була задокументована, проте спостерігалася резистентність.

Хоча ефективність хлоргексидину як місцевого засобу при лікуванні ран, як правило, недостатньо добре вивчена, недавня оцінка 7 досліджень на тваринах і 3 досліджень за участю людей продемонструвала, що він пов’язаний з невеликою кількістю несприятливих впливів на загоєння. Незважаючи на повідомлення про зменшення кількості бактерій, підвищення швидкості загоєння і відсутності токсичності, було зроблено висновок про те, що потрібен час для оцінки безпеки та ефективності й необхідні додаткові клінічні дослідження, перш ніж рекомендувати застосування хлоргексидину на відкритих ранах (Кардіфф, Великобританія, 2004).

Стандартні фізико-хімічні методи визначення хлоргексидину описані у фармакопеях Європи, Великобританії й США (USP, 2008; BP, 2010 р; EP, 2011).

У літературі описано декілька методів визначення хлоргексидину в біологічних рідинах, які включають пряму УФ-спектроскопію (Jensen, Christensen, 1971), флуорометр (Vries, Ruben, Arends, 1991), високоефективну рідинну хроматографію (Gaffney, Cooke, 1984; Brougham, Cheng, Pittman, 1986; Lam et al., 1993; Pesonem, Holmalahti, Pohjola, 1995; Below, Lehan, Kramer, 2004) і мас-спектрометрію з рідинною хроматографією й електророзпилювальною іонізацією (LC-ESI-MS) (Usui et al., 2006). Для фармацевтичних продуктів, що містять хлоргексидин, представлені кілька фізико-хімічних методів, такі як високоефективна рідинна хроматографія (Gavlick, 1992; Há, Cheung, 1996; Izumoto та ін., 1997; Havlíková та ін., 2007), твердофазна екстракція за допомогою УФ-спектрофотометрії (Бонацці та ін., 1995), газорідинна хроматографія (Miribel et al., 1983) і капілярний електрофорез (Abad-Villar et al., 2006). (Flávia Angélica Másquio Fiorentino, 2013, Brazilian Journal of Pharmaceutical Sciences).

Протимікробні та антисептичні засоби Гексикону використовують у гінекології.

Хлоргексидин зареєстрований у багатьох розвинених державах і країнах, що розвиваються.

У промислово розвинених країнах бактеріальний вагіноз і вагінальний кандидоз є найбільш частою причиною лейкореї і вагінальних інфекцій у жінок. Зовнішні засоби імідазол і метронідазол або кліндаміцин вважаються ефективним лікуванням цих захворювань. Проте супутні бактеріальні вагінальні інфекції часто виявляють у жінок з вульвовагінальною грибковою інфекцією. Гексикон є антибактеріальною і протигрибковою речовиною широкого спектра дії, використовується для профілактики й лікування інфекцій, а також слизової оболонки порожнини рота. Проте його ефективність може бути обмежена в часі (Bruno Molteni, 2004).

Протимікробна активність 4% хлоргексидину глюконату порівнювалася з такою 10% повідон-йоду (1% вільного йоду) на вагінальних бактеріях 150 жінок у період пременопаузи, невагітних. З 30 жінок проби крові брали до і через 15, 30 або 60 хв після вагінального очищення хлоргексидином для аналізу хлоргексидину. Через 5 хв після застосування хлоргексидину або повідон-йоду майже 99% бактерій, які перебували на бічних стінках піхви, були вбиті. Хлоргексидин був значно ефективнішим, ніж повідон-йод. Серозно-кров’янисті, слизові або біло-жовтуваті виділення з піхви не впливали на ефективність будь-якого антимікробного засобу. На відміну від повідон-йоду, вагінально нанесений хлоргексидин не всмоктується у вимірних кількостях у кровотік. Таким чином, хлоргексидин може виявитися корисним для лікування вагініту, особливо під час вагітності, а також для боротьби з мікробами, такими як стрептококи групи B, які потенційно шкідливі для новонародженої дитини (Vorherr H., 1984).

Антисептика хірургічної ділянки має вирішальне значення для запобігання інфекціям у місці хірургічного втручання. Хоча хлоргексидину біглюконат виявився кращим за повідон-йод для антисептичного хірургічного втручання, повідон-йод є єдиним схваленим FDA антисептичним розчином для хірургічної підготовки піхви. Велика кількість хірургів не наважуються використовувати хлоргексидину біглюконат для передопераційного очищення піхви через наявність у розчинах спиртового розчинника, що підвищує ризик подразнення. Проте не було проведено рандомізованого дослідження, щоб проілюструвати, чи є вищим ризик роздратування піхви при застосуванні глюконату хлоргексидину в порівнянні з йодом повідоном.

Сьогодні супозиторії як лікарська форма мають тенденцію до постійного розвитку як на вітчизняному, так і на зарубіжних фармацевтичних ринках. Тому поява нових субстанцій, допоміжних речовин і нових технологій дає можливість постійно розширювати номенклатуру препаратів у цій лікарській формі. Також це важливо, коли вже перевірену діючу речовину випускають у іншій лікарській формі — у формі супозиторіїв. Це особливо важливо в тих випадках, коли лікарський препарат протипоказано приймати в інших лікарських формах. Хлоргексидину біглюконат у формі супозиторіїв (Гексикон) у хімічному плані є дихлорвмісним похідним бігуанідину. Він викликає швидкий і сильний бактерицидний ефект стосовно грампозитивних і грамнегативних бактерій, грибів. Препарат ефективний також щодо збудників венеричних захворювань: трепонеми, гонокока, трихомонади. Це дуже важливо при лікуванні кандидозної поліінфекції. Наприклад, розчин біглюконату виявляє фунгіцидну дію, а якщо ввести його в основу для супозиторіїв (Гексикон), то його фунгіцидна дія потенціюється і підвищується (Боднар В.С. та ін., 2008).

Бактеріальний вагіноз — одна з найчастіших причин патологічних порушень у жінок репродуктивного віку. Метою роботи було вивчення ефективності покрокового призначення Гексикону і Ліваролу у пацієнтів з бактеріальним вагінозом. Обстежено 125 жінок репродуктивного віку. У I групі під спостереженням знаходилися 30 здорових жінок. У II групі були обстежені 47 пацієнток з бактеріальним вагінозом, яким вводили вагінальні супозиторії з метронідазолом по 1 свічці на добу протягом 7 днів і 1 раз по 150 мг флуконазолу. У III групі у 48 жінок з бактеріальним вагінозом застосовували ступінчастий підхід до лікування за допомогою інтравагінального Гексикону: 1 супозиторій 2 рази на добу протягом 5 днів і потім 1 супозиторій Ліваролу 1 раз на добу протягом 5 днів. Кількість епізодів свербежу і подразнення в піхві у пацієнтів II групи за 2−5 днів санації піхви становила 7,1 ± 1,4, у той час як в III групі — 19,8 ± 6,7 (р<0,05). Можливо, видалення біоплівки в цій групі супроводжувалося відновленням імунного захисту на рівні слизової оболонки піхви. Через 1 міс загальне одужання зафіксовано у 76,6% пацієнтів II групи і у 95,9% жінок III групи. Частота рецидивів за 12 міс спостереження у II групі становила 31,9%, а в III групі — тільки 6,25%. Коефіцієнт ризику рецидиву бактеріального вагінозу при традиційному лікуванні становив 13,6, а при східчастому підході — 1,9. Ступінчаста терапія хворих на бактеріальний вагіноз із застосуванням вагінальних супозиторіїв Гексикон і Ліварол дозволила підвищити ефективність традиційного лікування і знизити частоту рецидивів (Лахно І.В., Грищенко О.В., 2016).

Хлоргексидин адсорбується на фосфатвмісному білку компонента бактеріальної клітинної стінки. Чим вищою є його концентрація, тим більш вираженим є його бактерицидний ефект стосовно бактерій. З цієї причини діапазон концентрацій у водних або спиртових фармацевтичних розчинах — 0,004−4%. Тривала дія підсилює бактерицидний ефект проти більшості бактерій. Активність же хлоргексидину може регулярно знижуватися за наявності органічних сполук, таких як жирні кислоти. Оскільки хлоргексидин значно зменшує бактеріальну колонізацію шкіри, його також широко застосовують у хірургії як місцевий дезінфікуючий засіб, що наноситься на операційну поверхню до хірургічного розрізу.

На жаль, хлоргексидин може обумовлювати розвиток реакцій гіперчутливості (від контактного дерматиту до анафілаксії, що загрожує життю). Він може викликати алергічний контактний дерматит у місці нанесення. Про перший випадок добре описаного контактного дерматиту повідомлялося в 1972 р. Алергічна природа дерматиту була підтверджена підшкірним і внутрішньошкірним тестуванням з різними солями хлоргексидину і допоміжними речовинами в різних концентраціях. Контактна сенсибілізація зазвичай з’являється після тривалого і повторного використання. Хлоргексидин може викликати анафілаксію, особливо коли наноситься на поверхні слизових оболонок. Вагінальне закапування розчину, застосування гелю, вагінальних супозиторіїв, що містять цю речовину, можуть призвести до анафілактичного шоку.

Преопераційні симптоми анафілаксії зазвичай з’являються відразу протягом перших 15−45 хв після початку анестезії. Початкові симптоми часто недооцінюють і не диференціюють від простої гострої кропив’янки. Але подальший розвиток відбувається швидко ― до системної анафілаксії з симптомами тахікардії, бронхоспазму і гіпотонії. Без належного і швидкого лікування каскад перетворюється у важкий анафілактичний шок, що приводить до серцево-судинного колапсу і, нарешті, зупинки серця або дихання.

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 19.08.2019 р. Версія для друку

Коментарі

Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте першим

Додати свій

Ціни на ГЕКСИКОН® в містах України

Вінниця 197.79 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 127.8 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Замостянська, 14, тел.: +380432261002

Дніпро 239.37 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 161.35 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Дніпропетровськ, вул. Панікахі, 28Д

Житомир 215.83 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 141.12 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Шевченка Тараса, 12

Запоріжжя 236.16 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 139.81 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Запоріжжя, вул. Чарівна, 68

Івано-Франківск 227.21 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 205.98 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Івано-Франківськ, вул. Тичини Павла, 1, тел.: +380342730623

Київ 246.15 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 124.21 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, просп. Оболонський, 12, тел.: +380444850165

Кропивницький 195.22 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 138.49 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кіровоград, вул. Добровольского, 22А, тел.: +380522596998

Луцьк 236 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 220.06 грн./уп.
«ЕКО АПТЕКА» Луцьк, просп. Грушевського, 19, тел.: +380504264006

Львів 246.6 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 138.49 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Львів, вул. Симоненка Василя, 7, тел.: +380322340971

Миколаїв 248 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 208.7 грн./уп.
«БУДЕМО ЗДОРОВІ РАЗОМ» Миколаїв, просп. Центральний, 161/1, тел.: +380634168026

Одеса 244.26 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 137.17 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, просп. Глушка Академіка, 22, тел.: +380935043543

Полтава 247 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 139.81 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Степового Фронту, 48, тел.: +380532631263

Рівне 239.71 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 139.81 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Богоявлінська, 2, тел.: +380733113254

Суми 239.58 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 137.9 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, вул. Кондратьєва Герасима, 122, тел.: +380633625725

Тернопіль 245.03 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 223.56 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Тернопіль, пл. Героїв Євромайдану, 9

Ужгород 249.38 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 223.56 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Ужгород, вул. Минайська, 29А, тел.: +380633431752

Харків 232 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 159.1 грн./уп.
«МАГНОЛІЯ» Харків, вул. 23-го Серпня, 31, тел.: +380668892019

Херсон 217.74 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 141.12 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Алешки, вул. Житлоселище, 1, тел.: +380554246930

Хмельницький 229.8 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 139.81 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Хмельницький, вул. Панаса Мирного, 4/1

Черкаси 248 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 210.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, вул. Чигиринська, 11/1

Чернігів 232.71 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 139.81 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Текстильщиків, 15, тел.: +380462942019

Чернівці 240.6 грн./уп.

суп. піхв. 16 мг контурн. чарунк. уп. № 10, Нижфарм ..... 139.81 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернівці, вул. Шевченка Тараса, 5, тел.: +380372523600

Developed by Maxim Levchenko