Все аптеки Украины

Магнію сульфат (Magnesium sulfate) (260923) - інструкція із застосування ATC-класифікація

  • Інструкція
  • Ціни
  • Карта
  • Аналоги
  • Діагнози
Магнію сульфат (Magnesium sulfate)
Ціна в місті Київ
від 44,65 грн
За рецептом
10 шт, 250 мг/мл від 44,65 грн 10 шт, 250 мг/мл від 45,30 грн 10 шт, 250 мг/мл від 27,50 грн 10 шт, 250 мг/мл від 37,10 грн 10 шт, 250 мг/мл від 39,60 грн 1 шт, 25 г від 21,80 грн 1 шт, 25 г від 23,67 грн 1 шт, 25 г від 26,40 грн 10 шт, 250 мг/мл від 50,07 грн 1 шт, 25 г від 25,00 грн 1 шт, 25 г від 21,90 грн 1 шт, 25 г від 24,00 грн 1 шт, 25 г від 21,18 грн 1 шт, 25 г від 23,00 грн 1 шт, 25 г від 20,00 грн 10 шт, 250 мг/мл від 60,00 грн 1 шт, 25 г від 24,00 грн 1 шт, 25 г Немає в наявності
Більше
+5
Виробник
Форма випуску
Розчин для ін'єкцій
Дозування
250 мг/мл
Кількість штук в упаковці
10 шт.
Реєстраційне посвідчення
UA/6095/01/02 від 29.03.2017

Магнію сульфат інструкція із застосування

Актуальна інформація

Такий різний магнію сульфат

Магнію сульфат (діюча речовина магнію сульфат гептагідрат), що випускається у формі порошку, згідно з АТС-класифікацією належить до осмотичних проносних засобів.
Розчин магнію сульфату згідно з АТС-класифікацією належить до кровозамінників та інфузійних розчинів, розчинів електролітів.
Препарати магнію сульфату знайшли широке застосування у сучасній медицині завдяки різнобічним ефектам.

Гастроентерологічні ефекти магнію сульфату

Магнію сульфат широко застосовується в гастроентерологічній практиці. Так, він виявляє спазмолітичний, проносний, холекінетичний та холеретичний ефект (Дегтярева И.И., 2004). Він сприяє стимуляції випорожнення та усуненню застою жовчі в жовчному міхурі, у результаті чого відбувається надходження жовчі у дванадцятипалу кишку (Белоусов Ю.В., Белоусов О.Ю., 2005).
Магнію сульфат знайшов застосування у лікуванні хронічного безкам’яного холециститу з дискінезією жовчовивідних шляхів за гіпокінетично-гіпотонічним типом. При цьому магнію сульфат у формі 25% розчину приймають всередину по 1 столовій ложці 3 р/добу в нерозведеному вигляді або розчинивши у 200 мл мінеральної води. Також препарат застосовується при проведенні дуоденального зондування (для цього застосовується 50 мл 25% розчину).
Магнію сульфат стимулює вивільнення панкреозиміну та холецистокініну у ШКТ, ці гормони стимулюють скоротливість жовчного міхура та викликають проносний ефект (Дегтярева И.И., 2004). Холецистокінін також сприяє розслабленню сфінктера Одді.
Магнію сульфат також застосовується у педіатричній практиці в комплексній терапії різних варіантів дискінезії жовчовивідних шляхів (гіпокінезія жовчного міхура — гіпотонія сфінктера Одді; гіпокінезія жовчного міхура — нормотонія сфінктера Одді) (Белоусов Ю.В., Белоусов О.Ю., 2005).

Магнію сульфат: місце у терапії закрепів

Лікування закрепу залежить від багатьох факторів. Зазвичай у перші 3–4 міс рекомендується дієтотерапія, режим фізичної активності, може рекомендуватися психотерапія, а також фізіотерапевтичні процедури. І лише у випадку неефективності усіх цих заходів рекомендується прийом проносних засобів (Свінціцький А.С., 2007).
Проносні засоби показані для полегшення болісної дефекації (наприклад при геморої або тріщинах заднього проходу), окрім того, вони можуть застосовуватися у виснажених хворих, пацієнтів, яким протипоказане напруження м’язів черевного пресу (при великих грижах або нещодавно перенесених операціях на органах черевної порожнини) (Кляритская И.Л. и соавт., 2016).
Їх розділяють на 4 групи: засоби, що викликають хімічне подразнення рецепторного апарату кишечнику; засоби із осмотичними властивостями; препарати, які збільшують об’єм калових мас, та засоби, що викликають пом’якшення калових мас та полегшення їх виведення. Магнію сульфат належить до осмотичних або сольових проносних засобів. Цей засіб застосовується найчастіше при необхідності негайного очищення кишечнику, наприклад, при отруєннях. Також його застосовують при закрепі, що виник гостро. Із метою тривалого лікування хронічного закрепу сольові проносні засоби не застосовуються, оскільки можуть призводити до розвитку запальних та атрофічних змін у стінці кишечнику, зумовлених їх подразнювальною дією (Свінціцький А.С., 2007).

Диференційована терапія гіпертонічних кризів: фокус на магнію сульфат

Магнію сульфат також застосовується в терапії гіпертензивних кризів (ГК).
ГК — раптове підвищення АТ, яке супроводжується різноманітними кардіальними та церебральними скаргами, а також ознаками вегетативної дисфункції.
Скарги пацієнта із ГК можуть бути дуже різноманітними та найчастіше включають головний біль та/або запаморочення, різні порушення зору, слабкість у кінцівках, судоми, біль у ділянці серця, відчуття серцебиття та задишку, озноб, відчуття страху, підвищення потовиділення та інші. ГК поділяють на неускладнені (їх рекомендується купірувати пероральними препаратами) та ускладнені. До останніх належать ГК, які виникають на фоні або ускладнюються розвитком гострого коронарного синдрому (інфаркту міокарду, нестабільної стенокардії), гострої лівошлуночкової недостатності, транзиторної ішемічної атаки або інсульту, гострої гіпертензивної енцефалопатії, еклампсії та прееклампсії, кровотечі. Магнію сульфат застосовується з метою зниження АТ при ГК, ускладнених гострою гіпертензивною енцефалопатією. При цьому рекомендується вводити 10 мл 25% розчину в/в крапельно або дуже повільно в/в струминно на 10 мл ізотонічного розчину натрію хлориду, оскільки швидке введення може спровокувати зупинку дихання.
При ГК, ускладненому гострим порушенням мозкового кровообігу, рекомендується вводити магнію сульфат, оскільки він чинить нейропротекторну дію. Швидкість введення розчину при цьому також повинна бути повільною. При ГК, ускладнених прееклампсією та еклампсією, магнію сульфат є одним із препаратів вибору для зниження АТ завдяки своєму токолітичному ефекту та відносній безпеці застосування у період вагітності (Швец Н.И. и соавт., 2008).

Магнію сульфат у профілактиці аритмій

Передсердні та шлуночкові серцеві аритмії є одним із найчастіших ранніх ускладнень після кардіохірургічних операцій та основною причиною летального наслідку та захворюваності після реваскуляризації серця. Був виконаний метааналіз, який включив 22 дослідження, із метою оцінити вплив введення магнію сульфату на частоту виникнення серцевих аритмій після реваскуляризації серця. Встановлено, що загальна частота розвитку шлуночкової аритмії була нижчою у групі, яка отримувала магнію сульфат, ніж у групі плацебо (11,88% проти 24,24%). Така ж тенденція виявлена стосовно розвитку суправентрикулярної аритмії (10,36% у групі магнію сульфату проти 23,91% у групі плацебо). У цілому було продемонстровано, що магнію сульфат знижує ризик розвитку шлуночкових та надшлуночкових аритмій. Таким чином, магнію сульфат є економічно доступним та ефективним засобом для профілактики аритмій у післяопераційний період після кардіохірургічних втручань (Salaminia S. et al., 2018).

Акушерство та гінекологія: можливості застосування магнію сульфату

Магнію сульфат у допологовий період широко застосовується в акушерській практиці. Систематичні огляди та настанови з клінічної практики рекомендують його застосовувати з метою нейропротекції матері при прееклампсії або еклампсії та для нейрозахисту плода та профілактики розвитку церебрального паралічу у жінок із ризиком передчасних пологів (Shepherd E. et al., 2019).
Ризик летального наслідку у недоношених дітей вище, ніж у дітей, що народилися в строк. Окрім того, у недоношених дітей вищий ризик розвитку церебрального паралічу. У одному з метааналізів було оцінено вплив антенатальної терапії магнію сульфатом порівняно із відсутністю лікування препаратами магнію у жінок із ризиком передчасних пологів на клінічні наслідки для породіллі та плода, включаючи ризик летального наслідку.
В огляд були включені 5 рандомізованих досліджень за участю 5493 жінок та 6131 дитини. Встановлено, що антенатальний прийом магнію сульфату перед передчасними пологами з метою нейропротекції плода знижує ризик розвитку церебрального паралічу у новонароджених. При цьому позитивний ефект від застосування магнію сульфату не залежить від причини передчасних пологів та термінів вагітності. Слід відмітити, що даний лікарський засіб є широко розповсюдженим, доступним за ціною та простим у дозуванні (Caroline A., Crowther C.A. et al., 2017).
У іншому систематичному огляді, який включив 197 досліджень, оцінювалася безпека застосування магнію сульфату у вагітних. Не виявлено негативного впливу лікарського засобу на плід. Автори огляду дійшли висновку, що призначення магнію сульфату у період вагітності не призводить до підвищення ризику летального наслідку або інших несприятливих реакцій для новонароджених (Shepherd E. et al., 2019).
У огляді Кокрейнівського формату (n=11 444 жінок) продемонстровано, що магнію сульфат більш ніж у 2 рази знижує ризик еклампсії та, вірогідно, знижує ризик летального наслідку у проділь. У той же час ¼ жінок, яким вводили даний препарат, повідомляли про побічні ефекти магнію сульфату (Duley L. et al., 2010).

Застосування магнію сульфату у різних клінічних ситуаціях

Магнію сульфат застосовується у комплексних схемах профілактики набряку-набухання головного мозку при пухлинах.
Однією із загальноприйнятих рекомендацій при підвищеному ризику розвитку синдрому набряку-набухання головного мозку є обмеження введення рідини до 1–2 л/добу. Проте це може призводити до гіповолемії, порушення гемодинаміки та церебральної гемоперфузії. Можливий розвиток як артеріальної гіпотензії, так і АГ. При підборі антигіпертензивної терапії слід враховувати, що таким хворим протипоказані блокатори гангліорецепторів, нітрати, фентоламін, аміназин, вазодилататори. При підвищенні АТ >180/110 мм рт. ст. рекомендується застосування магнію сульфату, оскільки даний препарат сприяє усуненню спазмів судин головного мозку (Чепкий Л.П., Шамаев М.И., 2006).
Магнію сульфат знайшов застосування і в анестезіологічній практиці. Так, у дослідженні, яке включило 30 пацієнтів, було продемонстровано, що застосування магнію сульфату перед введенням міорелаксанта рокуронію дозволяло знизити дозу останнього та покращити умови для інтубації трахеї. При цьому застосування магнію сульфату не призводило до збільшення тривалості нервово-м’язової блокади (Марочков А.В., Липницкий А.Л., 2013).
Розчин магнію сульфату може застосовуватися для корекції гіпомагніємії у пацієнтів відділення інтенсивної терапії. Так, наприклад у ⅔ пацієнтів, що поступили у відділення інтенсивної терапії після великих операцій на черевній порожнині, діагностується гіпомагніємія. Для пацієнтів даної категорії необхідним є щоденний контроль рівня магнію у сироватці крові, а магнію сульфат є препаратом вибору для відновлення його дефіциту (Panahi Y. et al., 2017).

Магнію сульфат: висновки

Залежно від форми випуску магнію сульфат може застосовуватися за різними клінічними показаннями.
Так, порошок магнію сульфату застосовується в якості проносного засобу та при отруєнні солями барію — у якості антидоту. Розчин магнію сульфату для парентерального застосування — при більш широкому спектрі показань. Так, він застосовується для купірування ускладнених ГК, у лікуванні шлуночкових порушень ритму серця (тахікардії типу пірует, у комплексному лікуванні стенокардії напруження. У акушерській практиці даний препарат застосовується в лікуванні еклампсії та прееклампсії, у складі комплексної терапії загрози передчасних пологів. Також препарат показаний при підвищеній потребі в магнії та в якості антидоту при отруєнні розчинними солями барію, тетраетилсвинцем та солями важких металів.
При застосуванні магнію сульфату необхідно враховувати ризик розвитку гіпермагніємії, що може проявлятися різноманітними симптомами, такими як летаргія, сонливість, припливи, нудота, блювання, м’язова слабкість, втрата глибоких сухожильних рефлексів, гіпотензія, апное, кома та зупинка серця (Shepherd E. et al., 2019).