Всі працюючі аптеки України
Можна сплатити ліки карткою підтримка
0
UA | RU

Стрептоцид

(Streptocid)
Класифікація

Актуальна інформація

Стрептоцид — широко відомий антибактеріальний засіб, який випускається як у формі таблеток для прийому всередину, так і у формі різноманітних засобів для зовнішнього застосування (мазь, лінімент, нашкірний порошок).

Як діє стрептоцид?

У медичній практиці застосовується білий стрептоцид (також відомий як сульфаніламід) — амід сульфанілової кислоти (Фармацевтична енциклопедія). Механізм дії ґрунтується на тому, що хімічна структура сульфаніламіду подібна до такої параамінобензойної кислоти — препарат є її конкурентним антагоністом, включається замість неї у процеси синтезу фолатів (фолієва, дегідрофолієва кислота), результатом чого є бактеріостатичний ефект препарату (інструкція МОЗ України).

Стрептоцид: історія застосування

Історія застосування сульфаніламіду починається з 1932 р., коли G. Domagk виявив антибактеріальні властивості барвника пронтозилу, який також називали червоним стрептоцидом (Michael P., 1939). У 1935 р. встановлено, що пронтозил є проліками: антибактеріальна дія властива його основному метаболіту, що утворюється в організмі людини — білому стрептоциду, чи сульфаніламіду (Сточик А.М., 2016). З того часу сульфаніламід стали широко застосовувати для лікування різних інфекційних захворювань у медицині (Diefenbach W.E., 1938) та ветеринарії (Stevenson W.G., 1393).

Одним з перших хірургів у СРСР, який почав активно застосовувати стрептоцид, був М.Н. Бурденко. Саме йому належить авторство методики внутрішньоартеріального введення р-ну стрептоциду для лікування гнійних ран (Кистенева О.А., 2016).

У 1942 р. О.В. Вишневський рекомендував додавати в мазь Вишневського стрептоцид для підвищення її антибактеріальної дії (Яргин С.В., 2015). У період Великої вітчизняної війни в СРСР стрептоцид застосовували для лікування крупозної пневмонії, ангіни та діареї (Мартюшов С.И., 2015).

Найбільшої популярності стрептоцид набув у дерматовенерологічній практиці. Завдяки ефективності при місцевому нанесенні препарат широко застосовували при таких інфекційних захворюваннях, як бешиха (The Use of Sulfanilamide in Dermatology, 1941), гонорея (Richards D.T., 1946), трахома (Freyche M.J., 1950) та запальні захворювання тазових органів, асоційовані із захворюваннями, що передаються статевим шляхом (Gilett R.E., 1938).

Стрептоцид: досвід застосування в практичній медицині

Стрептоцид застосовується в гінекологічній практиці для лікування абсцедуючого бартолініту. Після розкриття та дренування абсцесу його порожнину тампонують турундою з білим стрептоцидом (Крюков Е.А., 2012).

Стрептоцид у формі нашкірного порошку застосовують при відкритому методі ведення донорської рани після трансплантації шкірного клаптя. Методика включає припудрювання рани порошком стрептоциду, підсушування лампою солюкс чи феном та закриття одним шаром марлі (Фаязов А.Д., 2012). Мазь зі стрептоцидом також застосовується в комбустіології для обробки власне опікової рани. Однак необхідно враховувати, що препарат не має сорбційних властивостей, так що його застосування припустиме у всіх фазах ранового процесу при опіках ІІ ступеня, а при опіках ІІІ ступеня — тільки у фазі регенерації (Чернякова Г.М., 2016).

Стрептоцид також застосовується для обробки пролежнів у лежачих пацієнтів після гострих порушень мозкового кровообігу (Ульянова О.В., 2018).

Описаний досвід комплексного лікування червоного плаского лишаю з включенням у схему лініменту стрептоміцину (Молочкова Ю.В., 2017).

В інструкції МОЗ України не рекомендовано зовнішнє застосування стрептоциду у дітей віком молодше 3 років, однак у літературі описаний досвід застосування емульсії стрептоциду в новонародженого. Препарат застосовували зовнішньо у складі комплексної терапії синдрому Блоха — Сульцберга — рідкісного генетично зумовленого дерматозу, який супроводжується утворенням множинних ерозій шкірних покривів (Черникова Т.И., 2014).

Існує методика місцевого застосування стрептоциду для лікування хронічного гнійного остеомієліту. Порошок стрептоциду змішується з основою, що твердне, у концентрації 2–10% та застосовується для пломбування остеомієлітичних порожнин після їх хірургічної санації. При цьому створюється висока концентрація діючої речовини у вогнищі ураження, а закриття рани наглухо перешкоджає повторному інфікуванню ззовні (Шевцов В.И., 2009).

Стрептоцид можна застосовувати для лікування гострих тонзилітів. Зазвичай препарат застосовується в комбінації з ампіциліном чи амоксициліном (Шайкулов Х.Ш., 2017). Однак стрептоцид слід призначати після бактеріологічної верифікації збудника — встановлено, що він не діє на β-гемолітичний стрептокок групи А (Козлов С.Н., 2005). При септичній ангіні рекомендовано наносити порошок стрептоциду безпосередньо на вогнища некротичного ураження (Маркова С.В., 2015).

Існує рекомендація санувати стрептоцидом порожнину рота та ротоглотки після видалення такого стороннього тіла гирла стравоходу, як рибна кістка (Турганбаев С.М., 2011).

Стрептоцид: застереження та особливості застосування

Важливо враховувати, що стрептоцид може викликати гемоліз, особливо якщо у пацієнта відмічається вроджений дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази (Зобнин Ю.В., 2017).

Стрептоцид часто викликає таку побічну реакцію, як фотосенсибілізація (Rosen E., 1948), тому під час лікування рекомендовано уникати впливу штучного УФ-опромінення чи сонячного світла.

Сульфаніламід, як й інші антибактеріальні засоби, може викликати алергічні реакції різної тяжкості, так що слід з обережністю призначати його пацієнтам з БА чи алергічними захворюваннями (інструкція МОЗ України).

Стрептоцид: висновки

У клінічній практиці стрептоцид застосовується близько 90 років. І хоча його застосування обмежене через побічні ефекти, препарат все ще затребуваний в медицині, у тому числі й тому, що існує можливість застосовувати препарат як місцево, так і системно залежно від клінічної ситуації.

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують Стрептоцид

Гострий фаринготонзиліт МКХ J03.9
Євстахеїт (тубоотит) МКХ H68.0
Дата додавання: 03.05.2022 р.
© Компендіум 2019

Рекомендовані аналоги Стрептоцид:

Стрептоцид-Дарниця
таблетки 300 мг контурна чарункова упаковка, № 10
Дарниця ФФ
Стрептоцидова мазь 10%
мазь 10 % туба 25 г, № 1
Тернофарм
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko