Визначення. Хронічний безкам’яний (некалькульозний) холецистит — це хронічне запалення жовчного міхура (переважно в ділянці шийки), що перебігає з функціональними порушеннями його мускулатури, сфінктерного апарату, циркуляції жовчі з фізико-хімічними та біохімічними змінами її властивостей.
Етіологія. Хронічний безкам’яний холецистит можуть спричинятися такими факторами:
Патогенез. У розвитку цього захворювання відіграють роль такі механізми [23]:
1. Мікроби та паразитарні збудники потрапляють у жовчний міхур гематогенним, лімфогенним та висхідним шляхом з кишечнику по загальній жовчній та міхуровій протоці. Запалення жовчного міхура спричиняють застій у ньому жовчі і зміни її фізико-хімічних властивостей.
2. Під впливом мікроорганізмів відбувається запалення жовчного міхура, ущільнення його стінок з наступним виникненням атрофії слизової оболонки та утворенням поліпоподібних складок.
3. Запальні процеси в жовчному міхурі призводять до утворення дрібних лімфомакрофагальних інфільтратів з втягненням у патологічний процес сегментоядерних і еозинофільних лейкоцитів.
4. Хронічне запалення жовчного міхура може бути катаральним, флегмонозним і гангренозним.
5. Зміни в жовчному міхурі нерідко призводять до втягнення в патологічний процес інших органів травлення (печінки, підшлункової залози).
6. Інфекція потрапляє до жовчного міхура трьома шляхами:
1. За клінічними особливостями:
2. За перебігом:
3. За стадією захворювання:
4. За ступенем тяжкості:
Приклад формулювання діагнозу: хронічний безкам’яний холецистит, рецидивуючий перебіг, фаза загострення.
Клініка та діагностика безкам’яного холециститу наведені в алгоритмі 4.20.
Алгоритм 4.20. Критерії діагностики безкам’яного холециститу
Клінічні синдромні критерії: 1. Больовий синдром — постійний ниючий біль у правому підребер’ї або під мечеподібним паростком, який іррадіює в праву лопатку, шию, ключицю, плече, посилюється після вживання жирної, гострої їжі, спиртних напоїв, а також трясучої їзди, психоемоційного перевантаження, переохолодження. 2. Диспептичний синдром — гіркота в роті, нудота, блювання, здуття кишечнику, закреп або пронос. 3. Інтоксикаційний синдром при сильному загостренні: підвищення температури тіла, загальна слабкість, нездужання (гектична температура тіла при гнійному холециститі, холангіті, абсцесі печінки). 4. Жовтяничний синдром мало виражений (або відсутній) внаслідок накопичення в загальній жовчній протоці слизу, епітелію, паразитів. 5. Кардіалгічний синдром — кардіалгія (довготривалий тупий біль у лівій половині грудної клітки), аритмії частіше за типом екстрасистолії; інколи можуть виникати напади стенокардії. 6. Астенічний синдром характеризується дратівливістю, депресією. 7. Пальпаторні позитивні симптоми:
Лабораторно-біохімічні та інструментальні критерії: 1. В загальному аналізі крові: незначний лейкоцитоз (або він відсутній), підвищення ШОЕ, еозинофілія; в біохімічному аналізі крові інколи визначають підвищення активності АсАТ, АлАТ, лужної фосфатази. 2. Реакції на запальний процес: у крові підвищення рівня СРБ, вмісту серомукоїду, фібриногену, альфа2— та гамма-глобулінів. 3. Бактеріологічні критерії: висівання збудників захворювання (стафілококи, стрептококи, кишкова паличка, ешерихії, протей). 4. УЗД-критерії: потовщення стінки жовчного міхура (більше 4 мм) і його деформація, порушення скоротливості та евакуації його вмісту, зміни форми та величини міхура більше на 5 см, наявність перетяжок у ділянці шийки: ущільнення та/чи розшарування стінок органа; негомогенна порожнина жовчного міхура. 5. Рентгенологічні критерії: подовження, звивистість, нерівномірність контрастування міхурової протоки, чергування ділянок розширень і звужень, збільшення тіні жовчного міхура, біль після прийому жовчогінного сніданку. |
УЗД жовчного міхура в нормі:
УЗД жовчовивідних проток у нормі:
Лікування хронічного безкам’яного холециститу, дію жовчогінних засобів і гормонів розглянуто в табл. 4.39 та алгоритмі 4.21.
Алгоритм 4.21. Лікування хронічного безкам’яного холециститу
Крок 1. Усунення больового синдрому за допомогою спазмолітичних засобів:
Крок 2. Антибактеріальна терапія в період загострення залежно від збудника захворювання впродовж 7 днів. 1. Антибіотики, що проникають у жовч у дуже високих концентраціях:
2. Антибіотики, що проникають у жовч у достатньо високих концентраціях:
3. Поєднання антибактеріальних засобів з жовчогінними, що мають бактерицидні та протизапальні властивості:
Крок 3. Протиглисне лікування. У разі виявлення в жовчі глистної інвазії чи паразитів поряд з макролідами (кларитроміцином тощо) призначають наступні препарати:
Крок 4. Застосування жовчогінних засобів, які підвищують секрецію жовчі та сприяють її виведенню в ДПК. 1. Препарати, що стимулюють жовчогінну функцію печінки (холеретики):
2. Препарати, які стимулюють жовчовиділення (холекінетики):
Крок 5. Урсодезоксихолева кислота по 10–15 мг/кг маси тіла (за наявності мікролітів у жовчі, «замазки», гіпотонії жовчного міхура). Крок 6. Фізіотерапевтичне лікування. До фізіотерапевтичного лікування вдаються у фазі затухання загострення або ремісії захворювання. |
Перелік засобів емпіричного антибактеріального лікування хронічного холециститу та холангіту згідно з рекомендаціями доказової медицини наведено в табл. 4.41.
Захворювання | Збудники | Засоби І ряду | Альтернативні засоби |
Холецистит/холангіт | Enterobactericeae
Enterococcus spp. Анаероби P. aeruginosa |
Цефоперазон
Цефтріаксон Амоксицилін/клавуланова кислота |
1. Фторхінолони + метронідазол
2. Тикарцилін/клавуланова кислота + цефоперазон/сульбактам |
До ускладнень хронічного безкам’яного холециститу належать: